Geloof en Wetenschap KORT EN BONDIG. Hoe de Nachtwacht werd beveiligd Het Onderwijzers- Sint Nicolaasfeest. .Cocktail Tentoonstelling van Rens Lensselink 10 °/o Korting A AND AG 9 DECEMBER 1940 H A A R T: E M'S D A G B E A T5 Vele branden in de Britsclie hoofdstad. •lialvé Londen, ook de Oost- en Zuidkust van Engeland bestookt. (Men zie ook pag. 1) Stockholm, 9 Dec. (D.N.B.). Van het En- flsehe ministerie van luchtvaart en van het mini- [jrie voor de binnenlandsche veiligheid is thans bericht ontvangen over den grooten Duitschen Inval op Londen in den afgeloopen nacht. In dit {richt wordt gezegd dat in den loop van den nacht Zondag op Maandag Duitsche luchtstrijdkrach- een zwaren bomaanval hebben gedaan op Lon- jn en omgeving, waardoor vele branden zijn ont- en aanzienlijke schade is aangericht. [Volgens dit bericht zijn bij den aanval een aantal jchtoffers gevallen. Naar het bericht verder meldt ook op de vele gebieden tusschen Londen en Oost- en Zuidkust van Engeland, alsmede in fcige andere gebieden in het Zuiden van Enge- tari bommen geworpen, waar in enkele plaatsjes janden ontstonden en schade werd aangericht. Ook ;deze streken is een aantal slach tof Iers gevallen. Roosevelt op Martinique. NEW-YORK, 9 Dec. (D. N. B.). President Roosevelt heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Fransche eiland Martinique. Aan boord van den kruiser „Tuscaloosa" had hij een onderhoud van een uur met den Amerikaan- schen consul en met den op het eiland gestation- neerde waarnemers der Amerikaansche marine. In het kader van zijn inspectiereis heeft Roose velt Zondagochtend een bezoek gebracht aan het Britsche eiland Santa Lucia, op welk eiland de Vereenigde Staten, zooals bekend, op grond van het Engelsch-Amerikaansch verdrag een steun punt voor de vloot inrichten. In gezelschap van den Britschen gouverneur heeft Roosevelt de ha vens bezichtigd. Hef Nederlandsch Tooneel speelt VONDEL'S PETER EN PAUWELS Zaterdagochtend wilde de spoorwegarbeider Nauta op het station Nijmegen zich van het j irste naar het tweede perron begeven. Blijkbaar èeft de man niet bemerkt, dat op dat oogenblik ■h een rangeerlocomotief in zijn richting voort- Swoog. De man werd gegrepen en op slag gedood. Zondagochtend vroeg heeft de politie in de jide haven te Rotterdam een drenkeling opge- feald. De levensgeesten waren reeds geweken. Bij perzoek is gebleken dat het slachtoffer dat ver- ioedelijk bij duisternis te water is geraakt, is de 1-jarige W. Heuvink, afkomstig uit Apeldoorn, dert eenigen tijd te Rotterdam woonachtig. Hedenmiddag heeft de directeur van de xechtsche sterrewacht, prof. dr M. G. J. Min- feert, voor een groot aantal genoodigden met een Me officieel het nieuwe gedeelte, dat na de ver ruwing is tot stand gekomen, geopend. De vergadering van de vereeniging van leera- in in levende talen, die gewoonlijk in de eerste pk van Januari in Amsterdam wordt gehouden, brdt volgend jaar, onvoorziene omstandigheden jiorbehouden, gehouden op 18 April. - Zaterdagmidda-2 is het 6-jarige zoontje van jn heer Vos. wonende aan den Voorthuizerstraat- ig te Putten bij het oversteken van den weg or een passeerende auto overreden. Met dezelfde jto werd het deerlijk gewonde kind naar dokter onk te Putten overgebracht. Deze constateerde 'in dood. Den chauffeur treft geen schuld. - B. en V' van Amersfoort hebberl bij den ge- ieenteraad een voorstel ingediend het politie- uit te breiden met 24 agenten en drie in- jecteurs. I- De Edesche politie nam bij een Bennekom- jhe firma 25.000 rantsoenen zeep in beslag. -Zij iuden daar door een elders gevestigde fabriek in ipót zijn gegeven. In afwachting van de nadere isuitaten van het onderzoek is de zeep per :achtauto naar het politiebureau te Ede vervoerd i aldaar tijdelijk opgeslagen. i- Zaterdagochtend is de 78-jarige van B. te ampen te water geraakt De man werd spoedig 1 het droge gebracht, doch ïs later overleden. B. en W. van Rotterdam stellen den raad het subsidie aan het Rotterdamsch Philhar- lonisch Orkest eventueel te verhoogen tot maxi maal f 21.500. Deze verhooging met f 6500 is het ïdrag.. dat onder normale omstandigheden aan N.V. Italiaansche Opera werd toegekend. - Waarschijnlijk door de duisternis misleid is 63-jarige schipper Th. Emans in het water |n de Rotte te Rotterdam geraakt en verdron- - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft istorm v.eel schade aangericht In Den Haag zijn pige personen tegen boomen gesmakt of in het ater gedreven. Sommigen liepen kwetsuren op. - Bij een botsing tusschen een tram en een rachtauto op den Wateringschen weg te Delft ferden vier personen licht en een zwaar gewond, aatstgenoemde werd naar het ziekenhuis over bracht. De politie te Delft heeft naar het A.N.P leidt, in arrgst gesteld den spoorwegarbeider van die vele goederen uit zendingen van ilftsche zakenlieden heeft gestolen. In zijn foning werden aangetroffen ham, koffie, thee ibak, sigaren, ongeveer drieduizend sigaretten acao en margarine. Ook werden nog levens middelen aangetroffen, die door v. d. B. onder !n vloer van de goederenloods waren geborgen - De Vereeniging van Amsterdamsche Schoen- inkeliers heeft het plan opgevat, mede in ver met de moeilijke tijdsomstandigheden, in Imsterdam een beurs te organiseeren. De Zaandamsche politie heeft, in verband me' :n diefstal van vijfhonderd ons thee ten nadeele 'an de firma Terwee aldaar, drie Zaandammer' Ingehouden, die bekend hebben de inbraak te heb- jen gepleegd. Zij hadden de thee aan iemand in [ms ter dam verkocht en het geld verdeeld. Naar aanleiding van een enkele dagen ge iden te Zaandam gepleegde inbraak, waarbij uit en opslagplaats aan den ZmrHNic te Zaandam zes- ien blikken groene zeep en zestien doozen, elk mei blikken tomatensoep werden gestolen, zijn twer [aandammers, resp. 27 en 28 jaar oud, aange- ouden, die verdacht worden dezen diefstal te heb ben gepleged. De politie van het bureau Leidscheplein tf Imsterdam, heeft een 32-jarige vrouw gearresteerd ii ingesloten, die gedurende eenigen tijd haar fa- nilie heeft bestolen. Zij kwam regelmatig op be oek en maakte dan van de gelegenheid gebruil- geld te stelen uit een geldkistje. In totaal werd jen bedrag van f 400 vermist. De vrouw heeft een pentenis afgelegd. HUYSMANS ALS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN AFGEZET. Het D. N .B. meldt uit Brussel Door een in het Staatsblad gepubliceerde ver ordening van het ministerie van binnenlandsche zaken is de gewezen burgemeester van Antwer pen, Kamiel Huysmans, die bij het uitbreken van 'den oorlog naar het buitenland was gevlucht, afgezet. Tot zijn opvolger is benoemd, L. Del- waide, tot dusver waarnemend burgemeester, die veel heeft gedaan voor de bevordering van den economischen bloei van de Scheldestad. Een moeilijk transport van ons nationale meesterwerk In „De Wereldkroniek" vinden wij het belang wekkend verhaal van wat er in de oorlogsdagen geschiedde met de „Nachtwacht", het meesterwerk van Rembrandt, dat voor het uitbreken der oorlogs gebeurtenissen reeds lang in veiligheid <Was ge bracht, doch in de kritieke Mei-dagen van dit jaar plotseling naar elders verplaatst diende te worden, naar veiliger oorden dan men reeds meende, het doek bezorgd te hebben. Dat onze kunstschatten voor een groot deel reedS geruimen tijd geleden uit de musea e.d. zijn ver- verwijderd en opgeborgen ter plaatse, waar oor logsgeweld hen mensehelijkerwijs gesproken niet deren kan, is overbekend. Wie onze musea het laatste jaar bezocht, heeft zich met eigen oogen kunnen overtuigen, hoeveel open vakken de muren vertoonen, ten bewijze, dat de schilderijen, die daar eertijds waren aangebracht zich thans „ergens in Nederland" bevinden. Zoo ging het ook met de „Nachtwacht". De on schatbare waarde van het doek vergde een vol komen veilige bergplaats en men meende die ge vonden te hebben in het bekende, een jaar of tien geleden gerestaureerd, kasteel „Radboud" te Me- demblik, een plaats, die men veronderstelde te lig gen buiten eventueele zones van krijgsverrichtingen. Daar was de „Nachtwacht" dus opgeborgen, Geruchten over kabinetswijziging in Frankrijk.- Flandin wordt o.a. genoemd. Uit Vichy komen, naar het D.N.B. verneemt, Igeruchten over een mogelijke wijziging in de ibezetling van enkele ministerposten. O.a. beweert men dat'de te Vichy aangekomen Voormalige premier Flandin de portefeuille van jbinnenlandsche zaken zal overnemen en Peymuthon naar koloniën zal overgaan. Volgens andere geruchten zal de minister van justitie, Alibert, uit de regeering treden. Het communiqué, dat uitgegeven is ten aanzien h den Zaterdagavond gehouden ministerraad, deelt Ne dat vice-president Laval een exposé heeft ge lden van verschillende vraagstukken, die in de nadering zijn besproken. Minister Alibert heeft «volgens mededeeling gedaan van de namen van ersonen, die van de Fransche nationaliteit verval- zijn verklaard. Het zijn: generaal De Gaulle, ge maal Catroux, generaal Le Gentilhomme, kolonel arminat, de vroegere afgevaardigde Pierre Olivier- PPie en de chef-secretaris van den aanleg van ruggen en wegen, Anthoine. De minister voor de idustrieele productie, Bélin, heeft, naar het com muniqué verder mededeelt, zijn wetsontwerp op de proepsorganisatie in groote lijnen uiteengezet. De iKroepsorganisatie veronderstelt een nieuwe mo pal evenals de instandhouding van een corporatie fs orde, die in staat is zich in een grondwet te joegen. HET TOONEEL natuurlijk in het geheim. Slechts enkele ingewijden, in de eerste plaats natuurlijk de directie van het Rijksmuseum te Amsterdam waren op de hoogte met het tijdelijk verblijf van het doek. Maar wat men niet voorzien had, gebeurde. Me- demblik bleek, toen de oorlog ook het Nederland- sche gebied bezocht, juist wél onder de plaatsen te behooren, waar verwoesting dreigde, hetgeen na tuurlijk ten gevolge had, dat Amsterdam werd op gebeld om instructies. Immers, het was de vraag of het oude kasteel „Radboud" wel voldoende be veiliging zou bieden en onder deze omstandigheden was onmiddelijk ingrijpen geboden. De „Nacht wacht" moest, in vollen ooi'logstijd weggevoerd worden uit een omgeving, die straks wellicht ten orooi van het oorlogssgeweld zou worden. Lang aarzelen was niet noodig en tijd tot over leg zoo goed als niet mogelijk. Slechts één, mogelijk heid was er om een ramp te voorkomen: Het doek zou opnieuw moeten worden vervoegd, thans naar nog veiliger schuilplaats dan men meende, reeds in het kasteel „Radboud" te hebben gevondenIn allerijl werd een expeditie uitgerust. Een auto voor de directie van het Rijksmuseum, Dr. F. Schmidt Degener. hoofddirecteur van het Rijksmuseum, Jhr. D. C. Röell, directeur der hoofdstedelijke gemeen te-musea en W. J. H. R. Sandberg, een transport auto met hoogen opstand, zooals mei gebruikt bij het vervoer van groote spiegelruiten en tenslotte een auto voor het personeel. Men verliet Amsterdam.twaalf uur later was men in Med-emblik, een half etmaal had men ge daan over een afstand van- 55 K.M., doch eenmaal ter plaatse aangekomen was de rest vrij spoedig gereed. Het doek werd uit 'de zaal, waar het was opgesteld, weggehaald en op de vrachtauto ge plaatst. Doch thans kwamen de moeilijkheden eerst recht. Weer moest een gedeelte van het land worden af gelegd om tot de nieuwe schuilplaats te geraken. De regeering had een drietal bomvrije schuilkelders laten maken op een plaats, die uit den aard der zaak angstvallig geheim werd gehouden en dat- trouwens nóg wordt. Twee dezer schuilplaatsen waren nog niet gereed, doch in de derde zou de ..Nachtwacht" een plaats moeten vinden. Op weg dus daarheen Nog niet lang was men op weg of de nacht viel. Verder rijden was niet mogelijk en in het Noordhollandsche dorp Winkel werd de nacht doorgebracht. Van slapen was geen sprake. Een uurtje rusten op de divan in de woning van den dorpsonderwijzer was het eenige, dat het hoofd dei- expeditie, Dr. Schmidt Degener zich veroorloof de en zijn tochtgenooten waren er al niet veel be ter aan toe. Bij het aanbreken van den morgen werd de tocht voortgezet. De wegen waren vrijwel alle geblok keerd en al moet men aannemen, dat aan het transport geen moeilijkheden in den weg werden gelegd, het spreekt vanzelf, dat ieder oogenblik oponthoud geboden werd en van. opschieten geen sprake was. 'inmiddels bleven de avonturen ook niet uit. Een vliegtuig scheerde plotseling over den weg en ieder oogenblik verwachtte men een projectiel, zoodat de twintig mannen van het transport zich in het gras langs den weg wierpen om het leven te redden gelukkig verdween de machine. De wegen waren hier bezaaid met vee, daar gevuld met scharen ge- evacueerden, elders overstroomd doordat men inun- datiegebied doortroklaag hangende electrische draden verhinderden vervolgens de passage, zoodat de vrachtauto bezwaard diende te worden en toen precies de doodelijke draden kon passeerende dag verstreek onder de hoogste spanningmaar eindelijk bereikte men de plaats van den schuilkel der en het doel scheen bereikt. Nieuwe moeilijk heden wachtten: de schuilkelder bleek niet hoog ge noeg, om het 3.59 M. hooge doek te kunnen bergen en in den avond van dien tweeden dag stond men voor de vraag, wat thans te doen. In zulke oogenblikken is doortastendheid geboden. De „Nachtwacht" werd op den grond gelegd en vaardige handen maaktejt het los van het houten raam, waarop het is bevestigd. In de open lucht en in de vallende schemering werd volbracht wat onder normale omstandigheden in een veilig atelier met de grootste omzichtigheid zou zijn geschied: het doek werd van den achterwand verwijderd, opgerold en vervolgens in den schuilkelder opgeborgen, waarna de kluisdeur werd gesloten en de „Nachtwacht" vei lig was verzekerd. Nog in den avond werd de terugtocht naar Am sterdam ondernomen. Toen men terugekeerd was ii\ de hoofdstad was het, om te vernemen, dat eenige uren geleden Nederland gecapituleerd haddoch de „Nachtwacht" was veilig. De Nederlandsche cineasten Kees Stroband en Andor van Barsay hebben het voornemen opgevat, dezen tocht te reconstrueeren en od de film vast te leggen. Na de voorstelling van „Lucifer" door het Resi- dentie-Tooneel kregen wij Zondagmiddag als tweede Vondel-opvoering bij Geloof en Wetenschap Peter en Pauwels door Het Nederlandsch Tooneel Wij moeten het bestuur van Geloof en Wetenschap dankbaar zijn voor deze keuze, niet alleen om de groote waarde van dit, een der schoonste werken van Vondel maar ook voor de voorstelling, die tot de beste Vondel-opvoeringen, welke wij ons her- nneren, behoort. Na de uitgebreide kritiek, welke ik na de pre mière te Amsterdam eenige weken geleden in ons blad schreef, mag ik thans kort zijn. Het zal alle aanwezigen getroffen hebben, hoeveel spelmogelijk- heden „Peter en Pauweis" den acteurs en actrices biedt, ondanks dat het werk toch feitelijk drama tisch allerminst sterk is. Dramatische conflicten zoeken wij tevergeefs in deze tragedie, ja, het is zelfs of de dichter opzettelijk elke botsing tusschen de twee krachten, die hier tegenover elkander staan het groeiend Christendom en het stervend heidendom vermijdt. Vondel wilde blijkbaar al leen een verheerlijking geven van het martelaar schap van den eersten bisschop van Rome en den grooten apostel der heidenen, in wier marteling Christus als het ware een tweeden kruisdood on derging. De groote spelmogelijkheden, welke dit werk, on danks zijn zwakke dramatische structuur, den spe lers biedt, hebben de acteurs en actrices van Het Nederlandsch Tooneel niet ongebruikt gelaten. Wel dient erkend, dat het kleinere tooneel te Haarlem niet die spelontwikkeling bood als de Stadsschouwburg te Amsterdam. Het kapitool stond hier onmiddellijk op het tooneel en wij misten noode de trappen voor dezen zuilengang, waardoor som mige spelers, zooals Frits van Dijk als Simon, de Toovenaar en Louis van Gasteren als Nero, ook niet voor hun spel de ruimte vonden als te Amsterdam. Ook in de opstelling der reien was thans niet die afwisseling als bij de eerste voorstelling, weike ik bijwoonde. Maar overigens ontwikkelde het spel zich hier in al zijn diepte en volheid, zoodat het toch als geheel een voorstelling werd, die sterken indruk maakte. Louis van Gasteren speelt als Nero een zijner mooi ste rollen. Vooral in het laatste tooneel, waarin hij in zijn waanzin door het kapitool dwaalt, is aan grijpend en van groote tragiek. Ook Louis Saalborn hebben wij in langen tijd niet beter gezien dan als de apostel Petrus. Welk een innige smart klinkt er op uit zijn klachten, hoe stijgt hij tegen het slot, als hij den marteldood aanvaardt, Henri Eerens heeft niet de warmte in zijn stem als Saalborn, maar hij is als Pauwels toch van een ver heven noblesse. Prachtig was ook weer Magda Janssens als de moeder der nonnen van Vesta, zelfbewust, trotsch en gloeiend in haar heidensch geloof. Ank van der Moer als Petronel en Corrie Korevaar als Plautel contrasteerden daar mooi tegen met hun grootere innigheid in hun christelijk godsvertrouwen. Hoe in drukwekkend was Ank van der Moer in haar vreugde over de bevrijding der twee apostelen en in haar smart bij hun vrijwilligen terugkeer. Johan Schmitz gaf een martialen Agrippa, Frits van Dijk een fas- cineerenden, helschen Simon, de Toovenaar. De reien werden ook nu weer in koor gezegd. Het leek mij niet zoo gedisciplineerd als te Amsterdam, maar het was fraai van klank en klonk sterk door overtuiging. De opvoering van Peter en Pauwels mogen wij als een evenement in dit tooneelseizoen beschouwen. Defresne heeft er als regisseur een voortreffelijk be wijs van zijn kunnen mee gegeven. J. B. SCHUIL. Helperik en Boudewijn zorgden voor den lach en zij deden dat op koddige wijze, zooals wij dat in een voorstelling voor kinderen mochten ver dachten. Ook aan de aankleeding was veel zorg besteed. Geen wonder dus, dat de voorstelling zeer in den smaak viel van het publiek, dat vooral in de voorste gelederen klapte en stampte, dat het een lieve lust was. Het belooft nog heel wat, deze week, wanneer Roderik de Toovenaar ook 's avonds wordt ver toond voor de jeugd, wat nu ondanks de ver duistering kan, omdat de maan weer aan den hemel staat. Hulde aan de onderwijzers en al de spelenden, die deze feesten voor de Haarlemsche scholen mogelijk hebben gemaakt. j. B. SCHUIL. Zaterdagmiddag kwamen de grooteren voor het eerst aan de beurt voor hun St. Nicolaasfeest en het ging er weer even vroolijk toe als andere jaren. In de hoogste klassen weten ze wel, hoe het ciu eigen lijk met dien goedheiligman uit Spanje gesteld is, maar hoe mooi de legende altijd wel blijft, daarvan vertelde in den aanvang van den middag een zeer oud man, dien wij voor Sinterklaas in politiek zou den hebben gehouden, als hij zich na het démasqué niet ontpopt had als de leider der feesten, de heer N. J. Coevoet in eigen persoon. Deze oude heer met den grijzen baard vertelde dan, hoe hij altijd weer kird wordt op het St. Nico laasfeest en hij is werkelijk de eenige niet. Men moet wel 'n doorgewinterde nurks zijn om zich niet jong te gevoelen op zoo'n feest, als dat van Zater dagmiddag. Welk een uitgelaten vreugde was er weer in de zaal, met welk een animo werden de liedjes waaronder verschiller de canons on der de opgewekte .leiding van den heer Coevoet ge zongen! Maar het tooneelstuk blijft toch ook altijd de groote attractie van deze feesten. Ook Zaterdag weer, toen „Roderik, de Toovenaar" var Fred. Be- rens werd vertoond. Wij herinneren ons dit fantas tische kindertooneelstuk van vorige opvoeringen in dezen kring en het stuk bleek voor de jeugd en ook voor de ouderen niets van zijn betoove- ring te hebben verloren. Er gebeurt dan ook al zoo niets op het tooneel: een boosaardige regent, die een toovenaar blijkt te zijn, een even boosaar dige dochter, een nobele prins en een lieve prinses, die door den prins van een verlaten eiland verlost wordt, het is een geschiedenis om de harten van het jeugdige publiek sneller te doen kloppen. En wanneer dan tegen het slot de slechte toove naar plotseling terugkeert en alles dreigt te zullen vernietigen, staan de hartjes van de jonge toeschou wers zelfs even stil, maar als prins Eringard op het gouden too verfluitje geblazen heeft en Bona dea, de fee, in al haar pracht verschijnt, gaat er een hoorbare zucht door de zaal en de kindénen juichen van plezier, wanneer Roderik en zijn. doch ter als gevangenen worden weggeleid naar een oord, waar zij geen kwaad meer kunnen doen. Behrcrs zorgt er altijd voor. dat er ook veel te lachen is. Daar heb je den ouden Boudewijn, den jichtigen kamerdienaar, die altijd klaagt over de drukte, den onhandigen Hilperik, die alles uit zijn handen vallen laat en Fredegcrde, de kamenier, wier mond niet stilstaat, als zij hem eenmaal ge opend heeft. Onder regie van Henk Bakker komt dit sprook jesspel voor de kinderen tot leven en het wordt eerst recht „prachtig" bij al die verschijningei zooals van de fee en van het beeld van de schoone prinses Hilda, die uit het donker plotseling in het licht komen te staan. Ook het spel laat onder Bakker's leiding weinig of niets te wenschen over. De hoofdpersoon werd ook nu weer de slechte Roderik, een duivel in men- schengedaante, zooals hij door den heer Nottelman met veel fantasie werd gespeeld, Het was een vol doening voor de jeugd, dat deze engerd aan het slot voor goed verdween, al kwam hij dan ook nog eens terug om het applaus van de zaal in ontvangst te nemen. Heel amusant was de altijd maar door ratelende Fredegond, die vooral succes had met het lied van den ezel. Hilda was een lieftallige prinses, en ook de kamermeisjes mochten er zijn. Cabaret- en Variété-Revue. Variété en cabaret wisselden elkaar af in de ■evue „Cocktail" welke Zaterdagavond in onzen stadsschouwburg werd gegeven en door een goede doseering van beide soorten kregen wij een niet onaardig geheel Wat er eigenlijk aan ontbrak was een ..ster", zooals een Flentje de la Mar of zooals den vorigen keer in Tobi's Ca baret een Olga Rinnebach, maar die toovert zelfs een Mr. Hedi nu maar niet zoo, een, twee. drie op het tooneel. Toch bleek Jesje van Marle een lang niet onverdienstelijke cabaretière te zijn, althans wanneer zij op haar eigenlijk ter rein het chanson bleef. Haar „schlagers" zong zij met entrain en levendige voordracht en zij onderscheidde zich daarin ook door een pret tige distinctie. Haar oude liedjes vooral, voor gedragen in de dracht van ongeveer 50 jaar geleden, deden het in de zaal door de opgewekt heid waarmee zij werden gezongen. Na den goeden indruk dien zij voor de pauze had i gemaakt, was het jammer dat zij de groote ver gissing beging van Florida in de sketch „Florida wil carrière maken". Niet alleen, dat dit stukje griezelig flauw was, maar zoo'n Jordaan-juffer- tje bleek ook allerminst het genre van Jesje van Marle te zijn. Hoe gauwer deze sketch van het programma verdwijnt hoe beter. Wij kregen verder, wat wij in zulke cabaret- en variété-revues gewoon zijn. Mr. Hedi is een han dig goochelaar, al bracht hy behalve het num mer van de scheermesjes ook weinig nieuws. Jean Modern is een occarino-virtuoos, die zijn klein instrument vaardig bespeelt, al blijft deze muziek maar dat kan de virtuoos niet helpen afgrijselijk om naar te luisteren; professor Jothé kwam met een strekende pop, die zeker niet min der grappig was dan zijn andere kleine collega's. Professor kwam later terug als mijnheer Joop Teunissen en verraste ons toen met zijn goed- uitgevoerde accordeon-soli en wij meenen profes sor ook herkend te hebben in den persoon van den muzikalen rijwiel-equilibrist, die op zijn fiets boven op een stellage even secuur zit als ik op een stoel op den grond. Amsy Moina vertegenwoordig de het Oostersche element in haar Indische lied jes, waarin wij te veel sfeer misten, en in negro spirituals, die zij te ongevoelig en te hard zong. Het beste nummer van den avond kregen wij van Mr. Max te zien, een snelteekenaar met veel gevoel voor humor, die vooral succes had met zijn teekeningen, welke hij uit eenige door personen uit het publiek geteekende lijnen op het papier tooverde en met zijn carricaturen na de pauze. Aan het slot verscheen Mr. Max zelfs nog als Sin terklaas en kregen wij om in de stemming' van het feest van deze week te blijven, eenige St, Ni- colaasrijmen, welke gefabriceerd waren door Jo Spiers, den zeer muzikalen pianist van Tobi's ca baret-gezelschap. J. B. SCHUIL. Hierop vestigde ook de Beschermheer, de heer j. F. M. ten Berge, in zijo slotwoord nog eons de aandaoht. Hij dankte alle uitvoerenden, drukte zijn dankbaarheid uit door een fraaie krans, die op het kantoor zal worden opgehangen, ter herin- i ering aan dezen zoo geslaagden middag en hoop te dat geregeld eenigen keeren per jaar zulke pret tige middagen of avonden zullen kunnen georgani seerd worden en dat nog velen van het personeel zich als medewerkenden zullen aanmelden. Ook den heer van Dijk betrok spr. in zijn dank. Hierbij sloot zich de heer Tonry Mulder aan, die namens de uitvoerenden den heer van Dijk als dank voor de aangename samenwerking een geschenk aan bood. De heer Ten Berge deed tenslotte de voor het personeel aangename mededeeling dat de directie, bij het reeds bestaande fonds, nog f 3000 zou voe gen, om het personeel in staat te stellen met de komende feestdagen iets extra's te kunnen doen. En voor eind Januari ter gelegenheid van het eerste lustrum van de firma, staat een groot feest op het programma. Met luid gejuich werden deze mededeelingen door de aanwezigen ontvangen. Toen klonk nog éét s het feestlied, waarna alle aanwezigen, wel voldaan, huiswaarts keerden. KUNST. TOONEELCLUB „DE PLANKENRIDDERS". „Wie arbeidt met vreugd oogst vreugd na arbeid". Dit is het devies van Ten Berge's Confectie Industrie N.V. te Haarlem en dit bleek wel duidelijk bij de opvoering, Zondag middag, in een der groote als tooneelzaal inge richte lokaliteiten van genoemde fabriek aan den Kleinen Houtweg, van de Non-Stop- Revue „Voltreffers", geheel door eigen krach ten. De directie weet, dat het werken in een fabriek nu eenmaal eentonig is en doet daarom all?3 wat in haar vermogen ïs. om het personeel vreugde by den arbeid te geven. Daarom steunt zij ook van harte de Tooneelclub „De Plankenridders", die het personeel heeft opgericht. De voorzitter, de heer J. van der Smaal deelde hiervan in zijn openings- speechje Zondagmiddag het een en ander mede. Hij vertelde, dat het initiatief voor dezen middag was uitgegaan van het kantoorpersoneel en dat de voorbereidingen in het diepste geheim hadden plaats gehad. Den directeur (en beschermheer van de club) den heer J. F. M. ten Berge 'd'ankte hij voor zijn medewerking. Hulde bracht spr. ook aan den heer Jan Icas van Dijk, die zich als regisseur voor deze opvoering buitengewoon veel moeite had gegeven. „Dit is een propagandamiddag", zei de heer v. d. Smaal, „wij hopen door enthousiasme en prettige samenwerking nog veel te bereiken en zoo den gezelligen geest die in ons gebouw pleegt te heerschen, i-og te verhoogen onder de leuze: „Wie arbeidt met vreugd oogst vreugd na arbeid". En hierna volgde een opvoering, de éérste die de Tooneelclub gaf, die al llieten dan de decors wat te wenschen over, maar dat is voor een zoo jonge vereeniging waarlijk geen wonder! werkelijk „af' mag genoemd worden. Wat al dadelijk trof, was het tempo, waarin werd gewerkt, alles liep zoo vlot en voortreffelijk van stapel, dat aan de voor bereiding wel de uiterste zorg moet zijn besteed: men wil in deze zaak van „half werk" niet weten. Natuurlijk was van het elftal uitvoerenden, drie dames en acht heeren, de een beter dan de ander maar enthousiasme toonden éllen. Er waren zoo enkele name»-', die ettelijke malen op het program ma voorkwamen. Daar was In de eerste plaats mej. Ank van der Linden, die al dadelijk in de vermakelijke sketch „Standing eti misunderstand ing", waarin ook Loet Laurey als orgeldraaier kostelijk was, een voortreffelijken indruk maakte als deftige douairière en la-tor als „Cleopatra" in hel, stukje „Nummer elf" (Gesticht of Hotel?) en ook in die amusante komische opera, door het ge- heele gezelschap uitgevoerd, toonde de gaven te hebben, om voor het dilettantentooneel wat te gaan beteekenen. Hetzelfde kan gezegd worden van den. heer Joh. Sloos, die eveneens op verschillend ge bied uitmuntte: als straatzanger, met mej. Ank v. d. Linden, die ook in dit nummer weer op zeer natuurlijke en realistische wijze een „zangeres van het asphalt" uitbeeldde, als Zwarte Piet, als zan ger van cowboy-liedjes (met den heer Wim Sloos), als pianist en als het boertje, dat er al een bijzon der omslachtige methode op na hield om een spoorkaartje te koopen. Hij en de heer Tonny Mulder waren ook uitmuntend als het Duo Jotto, in den trant van Johr.ny and Jones. Vergeten wij niet nog de geestige voordracht „De Brandweer man" van Joh. Sloos te noemen! Hij zong ook nog het nieuwste „T. B.-lied", voor deze gelegenheid door den heer van der Smaal gedicht en dat spon- 4-.an werd meegezongen. De accordeon-solo's van Martin Janssens gaven een aangename afwisseling. De volle zaal amuseerde zich kostelijk en was voortduren'd in de beste stemming. KUNSTZAAL J. H. DE BOIS. Zondag is de schilder Rens Lensselink 80 jaar geworden. Men heeft in onze krant den merk waardiger. levensloop var. dezen kunstenaar reeds kunnen lezei i en thans willen wij u nog iets ver tellen van de tentoonstelling van werken van dezen tachtigjarige in 'n zaal van den Haarlemschen kunsthandel J. H. de Bois. Wanneer we bedenken welk een eerbiedwaardig hoogen leeftijd de heer Rensselink heeft bereikt, treft ons by de aanschouwing van zijn werken- pastels en aquarellen te sterker de jeugd, die daaruit dikwijls spreekt. Men geraakt niet zoozeer onder den indruk van dit werk, men wordt er niet wat je noemt stil van, neen, veeleer komt men in een opgewekte stemming. De vormen en de tinten, zijn vroolijk. Maar het is een door de jaren gelouterde vroolïjkheid, een vreugde, beleefd aan de schoonheid der natuur. Op deze kleine expositie blijkt de schulder zijn hard verpand te hebben aan het voor Nederland zoo karakteristieke duinlandschap. Soms ziet hij het landschap met werkelijkheidszin, een andermaal droomerig. En vooral daar, waar de schilder geen momentopname geeft, niet de werkelijkheid van het oogenblik, maar de essentie, het wezen van het landschap gisteren, vandaag en morgen, is hij tref fend. Een der twee „zandafgravingen" en „Het hofje" zyn voorbeelden van werkelijkheidszin. Ze zijn tot in de finesses afgewerkt, verdienen eerbied, doch komen niet van het doek af. Doch daar, waar de kunstenaarshand door drong tot de essentie van het onderwerp en zich niet aan banden van het moment gebonden voelde, bij da watermolens aan het Barndegat, op den Hooge Duin en Daalsche weg, in Mei aan den Angste, aan da pieren te IJmuiden, in ettelijke duinlandschappen en ook wel elders, daar voelt men dat tusschen den beschouwer en de pastel af aquarel geen boom de plaat wordt levend en komt tot ons. De serene stemming van een rustige zee weet de heer Lensselink ook goed weer te geven. Zijn bomo- teekeningen zijn bijzonder gevoelig. Men kan kijkend langs de wanden van dit tentoonstellïngs- zaaltje, dat zich voor een rustige beschouwing zoo goed leent, zien hoe een mensch metterdaad oud naar lichaam maar jong van geest kan zijn. v tt. Zondag 22 December hopen, mijn lieve ouders J. VV. H. VAN AMSTEL M. M. VAN AMSTEL— POSTIIUMA, den dag te herdenken, waarop zij vóór 25 jaar in het huwelijk traden. Hopend zij nog lang ge spaard mogen blijven. Hun dankbare dochter RIET en verloofde. Ontvangdag Zondag 15 Dec. van 35 uur. Velserstraat 51. Met groote vreugde melden wij U de geboorte van ons Dochtertje ANGELA JOHANNA. De Heer en Mevrouw POLDER MAN—RAAIJM AKERS. Haarlem, 9 December 1940. Stuyvesantstraat 18. Tijdelijk Beatrix kliniek. Bij deze breng ik mijn oprech ten dank aan allen, die mij hun deelneming hebben betuigd met het overlijden van mijn huis- genoote Mej. L. OTT. Mevr. de Wed .Dr. D. W. HORST Floraplein 19. Ingaande heden 9 Dec op ALLE prijzen van Stoomen en Verven Gevr. zoo spoedig mogel. een NET MEISJE In gez. m. 2 kinderen, goed kunn. koken en zelfst. werken, v.g.g.v. Br. nr 4674 bur. v. d. bl. NET MEISJE GEVRAAGD, van 8.30—2 uur. Zich a. t. m.: Mauricialaan 29, Overveen, Telef. 22794. GEVRAAGD FLINKE JUFFROUW voor de huish en een KAMER WERKMEISJE. Hotel Funckler Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3