AB'S AVONTUREN De Torenwachter MAANDAG 9 DECEMBER 1940 HA A RE EM'S DAGBLAD De waterstand van den Rijn heeft de hervatting' van de kadewerken ter hoogte van het Roermondsplein te Arnhem mogelijk gemaakt. De werkput achter den stalen damwand is weer droog. (Foto Pax Holland.) Nederlandsche amateur-tooneel Unie. Bijeenkomst te Höarlem. Zondagmiddag heiegde de af deeling Haarlem van de Nederlandsche Amateur-tooneel Unie een bijeenkomst in het gebouw St. Bavo. Er bestond van de zijde der Haarlemsche amateur-toóneel- vereenigingen veel belangstelling voor deze pro paganda ver gade ring. De heer Hessel Jongsma uit 's-Gravenhage zette het streven van de N.A.T.U. uiteen. Deze beoogt alle Nederlandsche dilettan- tenvereenigingen, die het tooneelspel beoefenen in één organisatie tezamen te brengen en het too neel dienstbaar te maken aan de cultureele ont- wikkèling van 't geheele volk. Deze vereenigingen zullen zich daartoe in alle opzichten moeten her zien. Zij zullen gezamenlijk wégen moeten in slaan om het inzicht van spelers en regisseurs in de tooneelspeelkunst te verbeteren. De N.A.T.U. zal bijeenkomsten organiseeren, waarop de leiders der vereenigingen over de pro blemen van het tooneel van gedachten kunnen wisselen. Er is voor April of Mei een congres m voorbereiding, waarop technische, artistieke en cultureele vraagstukken aangaande het amateur- tooneel behandeld zullen worden. Een tweede punt van activiteit is de tooneei- bibliotheek. Deze bestaat reeds van de N AT.U. en heeft een bijzonder karakter; de uitleenbiblio- theek stelt de vereenigingen in staat zooveel boekjes te leenen als ze voor het instudeeren noodig hebben. Hierbij zit de gedachte voor dat in de biblio theek alleen die werken worden opgenomen, die op een behoorlijk peil staan. De auteursrechtbemiddeling is een andere be langrijke werkzaamheid. Er is thans geen vast staande regeling voor auteursrechtheffing. Op dit gebied staat de N.A.T.U. op de bres voor de belangen van de vereenigingen. doch ze staat ook op het standpunt dat de tooneelschrijver billijk behandeld moet worden. Het steunen van de Nederlandsche tooneelschrijfkunst is een zaak. waarvoor deze unie zich ook zal spannen. Het Nederlandsche publiek is door een samen loop van omstandigheden gewend geraakt aan opvoeringen van buitenlandsche stukken. De bui- tenlandsche tooneellitteratuur is ongetwijfeld van beteekenis. doch de Nederlandsche kan dat ook zijn. Onze taal, onze zeden en gewoonten zijn een belangrijke basis voor ons nationaal bewustzijn. Wij hopen dat de Nederlandsche tooneelschr ïjf- kunst dit zal versterken. Wij hebben behoefte aan stukken, die aanslui ten bij het Nederlandsche volkskarakter. Zij moeten ons problemen brengen van Nederland sche menschen en verhoudingen. Van bijzonder belang is het scheppen van de mogelijkheid tot scholing en ontwikkeling van de deelnemers aan het amateurtooneel. Een voorstelling van het amateur-tooneel moet tevens een stuk volksont wikkeling zijn. De scholing zal zoo spoedig moge lijk in werking treden; deze zal gewestelijk en plaatselijk toorden georganiseerd Aldus deee^pr Na een korte pauze hield de heer W. J. Wiers een causerie, waarin hij zich o.m. bezig hield met een uiteenzetting van de speciale taak van het amateurtooneel. Het amateurtooneel heeft het groote voordeel dat het economisch niet op hetzelfde peil staat als het beroeps tooneel. Daardoor kan het ama teurtooneel het niveau van de voorstellingen ge leidelijk verhoogen. Dit is de groote cultureele mogelijkheid ervan. Bovendien kunnen jonge Ne derlandsche tooneelschrijvers door het amateur tooneel worden aangemoedigd. Het beroepstooneel immers neemt liefst zoo min mogelijk risico, en daarom is het begrijpelijk dat de beroepsgezelschappen overwegend stukken brengen, die in het buitenland reeds succes heb ben gehad. De amateur-vereeniging kan zonder groot risico wel stukken van Nederlandsche schrijvers in première brengen. In dit opzicht is dus voor haar een gelangrijke taak weggelegd. Het amateur tooneel zal, wil het zijn taak goed vervullen, moe ten beginnen met een verdieping van den geest en de kennis en daaruit vloeiend een verdieping van het repertoire. Tot nog toe bleef het tot een vaag idealisme, de Ned. Amateur Unie zal met de daad de vicieuze cirkel verbreken. Een gedeelte van het publiek, dat dilettantenvoorstellingen bezoekt, komt voor amusement. Maar de kern wil anders. De groote massa wil geleid worden. Tenslotte is het beter een stuk met inhoud gebrekkig te brengen dan een zinloos stuk in de perfectie. Spr. wees op de beteekenis van het woord voor het amateurtooneel; men zal zich veel meer moe ten gaan bemoeien met de dichtkunst ter verzor ging van het woord. Wij moeten het publiek en ons zelf opvoeden .tot menschen, die -deel hebben aan de cultuur van ons volk. \p pelen mogen weer geveild worden. Men meldt aan het A.N.P. uit het Westland: Appelen mogen weer geveild worden met uit zondering van Bellefleurs en Goudreinetten. Het correspondentiebureau van het Ned. Roode Kruis. Reeds velen konden van zijn bemiddeling gebruik maken. Nu reeds vele duizenden personen door be middeling van het correspondentiebureau van 't Ned-srl. Roode Kruis, J. P. Coenstraat 10 te 's-Gravenhage, een levensteeken van verwanten of vrienden in het buitenland mochten ontvan gen, bestaat er een aanleiding nog eens op het nuttige werk van dit Roode Kruisbüreau de aan dacht te vestigen. Het ligt voor de hand, dat het publiek zeer er kentelijk is voor de bemiddeling doorliet cor respondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis verleend. Dit blijkt wel uit het feit, dat in enkele maanden tijds een flink bedrag aan vrijwillige bijdragen werd ontvan gen. Ongetwijfeld zijn er nog vele teleurgestelden, die zich beklagen op hun correspondentie formulier nog geen antwoord te hebben ontvan gen. Hun moge evenwel aangeraden worden geduld te oefenen en er zich wel rekenschap van te geven, dat van een geregeld wereldpostver- keer geen sprake is. Intusschen staat het correspondentiebureau er voor in, dat alle binnenkomende en uitgaande berichten zoo snel mogelijk worden behandeld en door gezonden. De weg, dien het correspon dentiebureau volgt is lang, doch legaal, zeker en veilig. (A.N.P.) Jongensbende pleegde slraat- diefstallen te Groningen. Den laatsten tijd werden te Groningen zeer vele straatdiefstallen gepleegd van allerlei aard. Het is de recherche gelukt een bende jongens op te sporen, die zich aan deze diefstallen schuldig maakte. De hoofdschuldige blèek de vijftienjarige H. T. uit Groningen te zijn. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek wordt| voortgezet. Helpt rle post een liandje! Beroep op het publiek. 's GRAVENHAGE, 6 December. (A. N. P.) On-\ danks de verduistering en de vele moeilijkheden, welke hierdoor ontstaan, gaan de bestellingen gedu rende de avonduren zooveel mogelijk gewoon door. De brievenbestellers hebben echter in.vele gevallen moeite, de woningen der geadresseerden te vinden Nog veel bezwaarlijker is de toestand voor de be stellers van expresse-stukken en telegrammen, die uiteraard de wijk waarin zij bestellen, niet zoo in bij zonderheden kennen als de dagelijksche wijk-bestel- ler.^ Daarom wordt een dringend beroep op het pu bliek gedaan de post te helpen door huisnummer, huisbel en brievenbus met witte of lichtgevende verf kenbaar te maken. Waar voortuintjes zijn verdient" het aanbeveling het huisnummer op het buitenhek aan te brengen. Witte verf is ook in de diepste duisternis naar ver houding nog zeer goed zichtbaar. Wie zijn huis op deze wijze gemakkelijk vindbaar maakt bewijst niet alleen de bestellers een dienst, maar ook zich zelf, omdat aldus verkeerde bestelling wordt voor komen. Notbeistandsliilfe van den Rijks commissaris voor Rotterdammers. ROTTERDAM, 8 December (A.N.P.) Nadat inmiddels het noodige contact met de diverse ge meentebesturen, waar geëvacueerde Rotterdam mers zich ophouden, is verkregen, maken wij tot goed begr.p van de juiste toepassing der 'door de .Notstandsbeihilfe" vastgestelde richtlijnen het ha volgende bekend: In aanmerking komen alle Rotterdammers, zoo wel"" gezinnen als alleenstaanden (ook steuntrek kend en V die op 10 Mei te Rotterdam woonden en tengevolge van de gebeurtenissen direct of later naar elders zijn vertrokken. Ook zij wier have en goed geen schade heeft geleden, komen in, a?r- merking. Voörwaarde is slechts, dat zij voldoen aan de navolgende normen: De verdiensten of gezinsinkomster. mog.en niet hooger zijn dan de volgende bedragen: f 11.per week voor alleenstaande personen: f 20.per week voor gezinnen met ter hoogste 4 kmderen beneden 16 jaar; f 22.per week voor gezinnen met ten hoogste 6 kinderen beneden 16 jaar; f 24.per week voor gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar. (Gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner berekend). De diverse gemeen tebésturcr hebben zich wel willend ter beschikking gesteld hup' bemiddeling te verleenen voor het in behandeling nemen der aan vragen en moeten de aar vragers zich bij het ge meentebestuur of aan het bureau van sociale za ken ter plaatse melden. Engelsche bomaanvallen op Nederland. Eén doode en enkele gewonden. 's-GRAVENHAGE, 7 December (A.N.P.) Ei gelsche vliegers hebben in den nacht van Vrijd; op Zaterdag op enkele 'plaatsen van ons land bom men geworpen. Al deze bommen misten het d" en de aangerichte schade is op één uitzondering, van geen beteekenis. In dat eene geval raakte ee bom een woonhuis, dat totaal werd vernield. Ee der bewoners is gedood, twee personen zijn en drie licht gewond. Vele ruiten van nabijgelege woningen sprongen. Een noenmaal te Berlijn. Aan Nederlandsche dagbladcorrespondenten aangeboden, BERLIJN, 7 December. De V.P.B.-eorrespon- dent meldt: De heeren dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van*het departement van volksvoor lichting en kunsten, A. Meyer-Schwencke, vice- president van den Raad van Voorlichting der Ne derlandsche pers, N. Oosterbaan, directeur van het perswezen bij het departement voornoemd en J. Learbuch, hoofd van het bureau van. den raad van Voorlichting der Nederlandsche pers, boden in 't Gemeinschafthaus der Arbeitsfront den te Berlijn geaccrediteerden Nederlandschen dagbladcorrespon denten een noenmaal aan, waaraan ook Ministe rialist Flink van het bureau van den Rijkscom missaris te Gravenbage en de te Berlijn geves tigde kunstenaars Johan Heesters en Kammer- sanger Louis v. d. Sande aanzaten, tiet doel van den maaltijd was het tot stand brengen van een persoonlijk contact tusschen de leiding van het Nederlandsche perswezen en de Nederlandsche journalistieke voorposten te Berlijn die juist in dezen tijd voor een uiterst verantwoordelijke taak staan. Dr. Goedewaagen wees hierop in een rede, waarin hij tevens de aandacht op een nieuwe organisatie van het Nederlandsche perswezen en de bemoeiin gen van den staat met de kunst vestigde. Hij sprak de hoop uit, dat het nieuwe departement den arbeid van de te Berlijn gevestigde Nederlandsche bericht gevers zal mogen verlichten. De herren Ooster baan en Learbuch deelden daarop nog bijzonder heden omlrent de nieuwe regeling van het pers wezen in Nederland mede. Prof. dr. J. van Dam en de lichamelijke opvoeding. AMSTERDAM, 7 December. Naar het A:- N. verneemt ligt het niet in de bedoeling van de nieuwbenoemden en reeds in functie getreden secre taris-generaal van het departement van Opvoedin Wetenschap en Cultuurbescherming, om wijziging brengen in den stand van zaken ten aanzien het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen, een kort onderhoud dal een der redacteuren het A.N.P. met prof. van Dam had, verklaard de secretaris-generaal, dat de lichamelijke opvot ding zijn volledige aandacht heeft. Over zijn plar nen inzake dit belangrijke onderdeel van zijn tas wenschte prof. van Dam zich nog niet uit laten. Eerst wil hij zich volledig inwerken in zij nieuwen werkkring en de deskundigen raadplege om in onderling overleg tot de juiste maatregels te komen in het belang der lichamelijke opvoedir van ons volk. VOOR DE KINDEREN Alles had de sneeuw meegesleept, wat zij op haar weg was tegengekomen. Ge spleten boomstammen en groote kei- steenen staken dreigend boven de sneeuw uit. Ab voelde zich erg geluk kig dat hij maar door een klein laagje sneeuw was bedolven geweest. Had hij honderd meter verder geloopen, dan was hij zeker diep bedolven geweest onder de sneeuw. Plotseling gaf hij een gil en zonk hij op zijn knieën. Wat lag daar? Wat schitterde daar zoo? Het leken eenige ruwe, stukken steen. Maar wanneer hij ze ronddraaide, be gonnen zij te. flonkeren en te schitteren. Ab wilde niets liever dan zoo spoedig mogelijk van deze plaats vandaan. Daar om stak hij vlug de stukken steen in zijn ruime zakken en begon zich een weg te banen door de hooge sneeuw.... Doch in welke richting moest hij nu loopen? Dib had al spoedig bij al de bewoners van het dorp naar den zoekgeraakten Ab geïnformeerd. Maar niemand kon hem eenige inlichtingen geven. Doch toen professor Zoeker vernam. wen men zocht, vertelde hij oom Eduard alles wat hij wist. Doch bij onderzoek in diens huisje vond men Ab niet. Oom Eduard wilde alle maatregelen nemen. Daarom spande hij een slede in en een paar minuten later vlogen zij over de' verlaten, witte vlakte. Plotseling wees Dib op een zwarte stip in de verte. Spoedig hielden zij halt naast Ab, die half versuft van koude en narigheid door de sneeuw ronddoolde. Oom Eduarda be gon hem zijn armen en beenen duchtig te wrijven, wiesch zijn gezicht met sneeuwwater en legde hem, goed inge pakt. in de slede. Daarna maakten zij snel rechtsomkeert en spoedden zich terug naar het dorp. FOTTFR. H. CRONE TREEDT AF ALS VOOB ZITTER VAN DE AMSTERDAMSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL. AMSTERDAM, 7 December (A.N.P.) Dinsdi, a.s. zal de heer Gottfr. H. Crone, op de openbar vergadering der Kamer van Koophandel en brieken voor Amsterdam, mededeeling doen va het feit, dat hij zich in Januari 1941 niet meer hei kiesbaar zal stellen als voorzitter voor deze kame De heer Crone is 9 jaar achtereen voorzitter w weest van deze Kamer, nadat hij reeds lange jare als lid zitting had gehad. Als voorzitter maakte h in 1937 -een zakenreis naar Indïë. Hij bekleedd talrijke openbare functies in Amsterdam. Zijn jaa verslagen over het Amsterdamsch economisi leven verwierven steeds ruime bekendheid. Nood zullen Amsterdam en zijn Kamer van Koophandi den heer Crone zien heengaan. NATUURBESCHERMING IN ONZE OMGEVING. De afd. Haarlem van de Maatschappij voor Tuit bouw en Plantkunde houdt op 10December ee vergadering in Lion d'Or. 'De heer C. Sipkes hono een lezing over: „Natuurbescherming in onze om geving". WEIHNACHTS-ORATORIUM. Door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Ja Bobda, zal, evenals vorige jaren, het Weihnachi Oratorium van Bach worden uitgevoerd. Daar Haarlemsche Orkest Vereeniging. welke zal be geleiden, reeds op den 2en Kers', g bezet is, wer dit jaar de uitvoering bepaald op ten Kers'middó (Woensdag 25 December) om haL drie in de Gen Concertzaal. „HET HUIS DER GEBROKEN IIARTEN". Vrijdag 13 December zal de tooneelgroep stu dio onder leiding van Albert van Dalsum in de:; Stadsschouwburg te Haarlem voor de leden vat de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeni ging van Huisvrouwen optreden met het tooneel spel „Het huis der gebroken harten" van Ber nard Shaw. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN Op Donderdag 12 December zal de heer A. Bruyn uit Wassenaar een tweetal lezingen houde over het Boek der Openbaring in de Zuiderkapel aa de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem, hiertoe uitgenoo digd door het Comité voor Opwekkingssamenkom sten. Des middags om 3 uur zal de heer Bruyn spre ken over het onderwerp: „De groote Verdrukking uit Openbaringen 7 en des avonds om 8 uur ovel „De komende Wereldmachten" uit Openbaringen 1! „JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS" Op Zaterdag 14 en Zondag 15 December zal, ondc leiding van den heer J. Kits,, leider der J. N. V. C, actie te Zeist, in de Zuiderkapel aan de Zuiderstra? No. 15 te Haarlem een Jeugd-Week-End worden ge houden. In een viertal openbare jeugdsamenkom sten, bedoeld voor jonge menschen van 1630 jaar zal gesproken worden over Christus als de oplo.ssin! voor alle problemen en vragen der jeugd, in het bij zonder in dezen tijd. Deze samenkomsten worden' Zaterdags om 4 uur eh 8 uur gehouden, des Zon dags om half 4 en half 8. Beide dagen wordt tussche middag- en avondsamenkomst, mede voor de bezoe cers van buiten de stad, een gemeenschappelijk roffietafel aangericht met daaraan verbonden getu: jenisdienst. EEN VERnAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 16) Er konden zelfs geen aardappelen in worden ge kookt en die waren juist nog het meest substan- tieele van den heelen aanwezigen voedselvoor raad. En rauw konden ze moeilijk gegeten wor den! Het versche water in de regenbak, waarvan nog een geringe hoeveelheid aanwezig was, was ook niet in prima staat en moest vóór hét gebruik gefil treerd worden. Brand besliste, dat het uitsluitend mocht gébruikt worden voor de ernstige zieken. Het „hospitaal" was overvol en alle nieuwe pa tiënten moesten verder blijven waar ze waren. Zoowel Constance als Enid hadden het te druk om vermoeidheid te voelen of order invloed te ko men van de naargeestige omstandigheden. De toe stand, ontstaan door het nijpend gebrek aan wa ter, had ten gevolge, dat hun voornaamste bezig heid niet meer was het bereiden van eten,.maar het voortdurend opnieuw vullen van allerlei vaatwerk, dat met een inhoud van zout water op kookpunt moest worden gehouden. Payne was een uitstekend assistent. Hij verrichtte al de technische werkzaamheden,, die voor de distillatie noodig waren*manipuleerde met de met zeildoek gevulde buis, verzorgde de lampen en het eenige kolenvuur.' En tusschen het werk door monterde hij de meisjes voortdurend op met grappige verhalen en leuke opmerkingen. De conversatie werd langzamerhand bepaald op gewekt. Enid vertelde hem, hoe ze „in haar jonge jaren" op den vuurtoren was komen aandrijven. Ik ben 'n kind van de zee, vertelde ze, dat op een dag hier io een klein bootje uit het Westen kwam aanzetten, waarschijnlijk uit de Nieuwe We reld. Maar noch daór, noch in de Oude scheen iemand me verloren te hebben. Vader heeft me opgepikt en më als kind aangenomen. Payne wist niet of ze hem voor den mal hield of dat ze de waarheid sprak en hij zocht de bevesti ging van haar woorden in een paar rustige oogen, waarin hij keek, zoodra zich daarvoor ook maar een eenigszins acceptabele gelegenheid voordeed. Het is volkomen waar, wat Enid vertelt, zei Constance errstig. Ik geloof, dat de geheimzinnige aantrekkingskracht tusschen ouders en langverloren kinderen, waar je in romans van leest, in werke lijkheid 'de grootste onzin is, vervolgde ze. Ik denk niet, dat er één familie bestaat waarin meer ge voel van eenheid en saamhoorigheid is, dan bij ons, ofschoon Enid mijn zuster niet is en vader alleen maar haar pleegvader. Hij vond haar, meer dood dan levend, terwijl ze naar deze rots kwam drij ven en voor hij haar bereikte, moest hij een ge vecht leveren met een grooten haai. We zijn erg trotsch op vader. Hij is alles wat we op de we reld hebben. Enid kent haar vader en haar moe der niet en mijn 'moeder stierf toen ik nog heel klein was. Hallo! riep Payne opeens en wendde zich naar de deur. Daar stond Mrs. Vansittart, doodsbleek en met oogen, die in het schemerige lioht_ onnatuur lijk groot leken. Hij schrok van haar. Hij had haar sedert tóen vorigen avond niet gezien en hij ont stelde door de verandering in haar gezicht. Hij hield niet van haar; er was iets aan haar iets, dat hij niet onder woorden kon brengen dat hem een soort wantrouwen inboezemde. Maar ten slotte nam zij geen plaats van beteekenis in zijn gedachteleven, in; het was zijn zaak niet, aan welke dame-van-rijperen-leeftijd zijn oom zijn hart ver loren had! Mrs. Vansittart had een stuk papier in ide hand. Mr. Traill is hier, zei ze rustig. iHer7 herhaalde Payne, niet begrijpend wat ze bedoelde en uit het veld geslagen door haar killen, onnatuurlijk-kalmen toon, terwijl het hem trof. dat ze hem met geen woord begroet had. Wel, ik kan er geen beter woord voor vin- den, antwoordde ze. Hij ;s dicht bij ons, zoo dicht als een stoomboot hem kan brengen. Meneer Brand heeft een boodschap geseinldi gekregen*; hij heeft ?e opgeschreven en ze mij laten brengen. Ik vroeg waar jij was en ze zeiden, dat je in de keu ken aan het werk was. Mrs. Vansittart scheen om een of andere reden heelemaal van streek té zij»;. Haar aanwezigheid maakte een eind aan bet gebabbel van de jongelui De jonge man nam zwijgend het papier aan en las het volgende: Geachte Mevrouw, Een geseinde boodschap van de Falcon" luidt als volgt: Mr. Cyrus J. Traill is aan boord en zendt zijn groeten aan Etta en Charlie. Hij zal aan lartd alle voorbereidingen treffen voor hun goede ontvangst en hoppt, dat zij zich zoo wel bevinden als in deze onaangename omstandighe den mogelijk is. Hoogachtend. STEPHEN BRAND Payne lijep naar.de deur. Ik moet z'.=?n meneer Brand te pakken te krijgen om hem een antwoord te laten seinen, zei hij. Enid, die juist naar buiten stond te kijken, weer hield hem echter door te zeggen: Daar is geen haast bij. De „Falcón" is nu te ver af en ik denk, dat als ze terug komt er wel geen tijd zal zijn, om iets anders te seinen dan heel in het kort'het belangrijkste nieuws. Schril ging de electrische bel over en Mrs. Van sittart schrok zichtbaar. Wat is dat? vroeg ze angstig. Vader roept een van ons naar boven, legde Constance uit. Er is misschien nog een bericht van Jack. Wil jij gaan, Enid? Enid haastte zich weg. Ze was nauwelijks de deur uit, toen mrs. Vansittart zich op haar vrien- delijksten toon tot Payne wendde: o Zou jij niet ook even naar boven willen gaan, Charlie, en meneer Brand vriendelijk béd anken namens mij? Uitstekend, zei Payne onverschillig. Zal ik u dan meteen naar uw kamer brenger? Neen, dat is niet noodig. Ik ben hier ook al leen gekomen. Ik wil nog wel een poosje met Miss Brand praten. Het is zoo doodelijk vermoeiend, i zoo'n heelen dag in dezelfde kleine kamer. Zelfs een oogenblikje in een andere kleine kamer is al een verademing. P'ayne boog en ze hoorden zijn stevigen stap. terwijl hij de trappen opging. Een flinke knappe jongen, Charlie, zei mrs. Vansittart, terwijl ze de keuken verder inkwam. O ja, we vinden hem erg aardig, was het antwoord. De ietwat onverschillige, althans zeer neutrale toon, waarop dit antwoord gegeven werd, overtuig de mrs. Vansittart, dat een verder onderzoek in deze richting beter opgeschort kon worden. Ze gooide het over een anderen boeg. Ik begrijp niet, zei ze, hoe meneer Traill nu al in de buurt kan zijn. Hij is in Parijs, waar ik hem een bezoek zou gaan brengen. De „Chinook" heeft vannacht schipbreuk geleden, of beter ge zegd vanochtend vroeg. De naam van het veron gelukte schip kan pas in den loop van den ochtend bekend zijn geworden? 1-Iet is absoluut onmogelijk, dat meneer Traill dezen uithoek intusschen van Frankrijk uit bereikt kan hebben. Een oogenblik was ook het meisje verbaasd. Maar opeens vond ze een oplossing voor het raad sel. Ik geloof, dat het heel eenvoudig is, zei ze. Meneer Traill is u waarschijnlijke tegemoet gereisd tot Southampton, om u te verrassen. Wat zal hij geschrokken zijn bij het eerste telegram! Maar hoe kan hij weten, dat zijn neef en ik gered zijn? Het eerste wat vadei^ deed, was de namen van de overlevenden te seinen. Aha. Dat was een verbazend menschlievende gédaghte van hem! U bent trotsch op hem, hoorde ik u daarnet zeggen. Ik geloof, dat er geen tweede op de wereld is zooals hij. We zijn zóó gelukkig met elkaar, dat ik soms bang ben, dat bet zoo niet blijven kan. Maar er is niet de minste aanleiding voor derge lijke nachtmerrie-achtige gedachten! Inderdaad, zei mrs. Vansittart met een zach- ten klank in haar stem, ik hoop var harte. dat. niets het geluk van uw gezin zal verduisteren. Hebben we niét allemaal ons leven aan u drieën te dan ken? Dat is wel een heel steéke reden voor dank baarheid, al is het een zelfzuchtige. Maar er zal toch een dag komen, dat u het huis van vader zult verlatenals u gaat trouwen. Zeker, lachte Constance, ik" ben absoluut nie van plan om als oude vrijster te sterven, maar voo: alsnog heb ik geen beteren naam kunnen ontdek ken dan mijn eigen. Toen gebeurde er iets, dat het meisje stom vac verbazing deed staan. In een onbegrijpelijken im puls liep mrs. Vansittart op haar toe en kikt? haar, terwijl ze snikkend zei: Ik hoop, dat jij alle vreugde en geluk zul! virden die je verdient! Ondanks haar verbazing was Constance toch ooi: ontroerd. Er was iets in hetd oen van de ouder? vrouw, dat het stempel van echt gevoel droeg ofschoon Constance deze plotselinge gevoelsuit- barsting niet kon verklaren, begreep ze, dat hel geen comedie was. Nog steeds snikkend liep mrs.Vansittart naai de deur. Neen. neen. stotterde ze tusschen haar trane: door, toen Constance haar arm greep, ga niet me! me mee! Ik ben heelemaal van streek, maar het zal zoo wel weer overgaan. Maar Iaat me in vredes naam alieen! HOOFDSTUK XII. Voorbereidingen. Payne vond Enid blozende en met een uitdruk king op haar gezicht of zij op het punt was in tra nen uit te barsten. Het vage licht van den verglij denden dag was in de dierstkümer nog sterk ge noeg om dit op te merken. Toch geen slech; nieuws, hoop ik? vroeg hij, (Iet gezicht van Stephen Brand, die aan zijn lesse naar rustig zat te schrijven, verried geenerlei emotie. Het is niets van belang, antwoordde hel meisje terwijl ze langp hem heen de kamer uit gleed. Brand keek van zijn journaal op Hij glimlach te ofschoon Payne een vage schemering van. ver net in zijn oogen meende cp te merken, [(Wordt yervolgdj

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6