KORT NIEUWS. iJlMtil MAANDAG 9 DECEMBER 1940 H TC 'A' REE M'S D A 'G B E X Tf De Italiaansche actie aan het Egyptische front. Indrukken van Duitsch journalist. Het D.N.B. verneemt van de Egyptische grens: De Engelsche propaganda heeft in den laatsten tijd berichten verspreid, volgens welke de opmarsch van het leger van Graziani en de ravitailleerings- linies door het Engelsche luchtwapen door voort- durende aanvallen op de ti"oepen, de havens van Libië en de verkeerswegen in groote mate ge stoord zouden zijn. Door de zware beschadigingen der havens, bestemd vöor het aanvoeren van reserves van van de ravitailleeringswegen wordt de opmarsch van Graziani reeds voelbaar getroffen. Een vertegenwoordiger van het D.N.B. heeft tijdens een uitgebreide inspectiereis langs het Egyptische front gelegenheid 'gehad deze Engelsche bewering aan de waarheid te toetsen. Hij bezich tigde alle havens en de voornaamste verbindings wegen van Benghazi naar de oude Egyptische grens en verder den door Graziani nieuw aangelegden woestijnweg via Solloem en Sidi el Barrani tot El Maktila, den uitersten voorpost van het Italiaansche leger, dertig kilometer ten oosten van Sidi el Bar rani. „Hoewel niemand hier het door Engeland gepres teerde voor de verdediging van de Britsche posi ties in Egypte kleineert en iedereen :Jich bewust is van de moeilijkheden en de zwaarte van de taak van Graziani om den uiterst zwaar bewapenden tegenstander te vernietigen, aldus de correspondent van het D.N.B., berust de bovengenoemde bewering van de Engelsche propaganda geheel en al op fan tasie. In de havens van Libië is geen militaire schade van eenige beteekenis te constateeren. Er zijn alleen hier en daar schepen, die in de havens door het uitbreken van den oorlog verrast zijn en in de havenbekkens tot zinken zijn gebracht. Eenige andere schepen zijn vrijwillig op het strand gezet en zullen later weer vlot gesleept worden.. Aan den anderen kant heb ik in alle havensteden woon huizen gezien die door Engelsche vliegtuigbommen beschadigd zijn. Onder de Mohammedaansche bur gerbevolking waren bij deze Engelsche aanvallen dikwijls dooden en gewonden te betreuren. Hiervan afgezien echter is in alle steden het normale leven vergeleken met vredestijd, niets veranderd. En wat tenslotte de wonderlijke wegen betreft, waarlangs de ravitailleering van het leger van Gra ziani plaats vindt, ik heb op dezen weg 700 kilo meter heen en terug 'afgelegd. Alle wegen en ook de ontelbare bruggen waren volkomen intact en bewijzen de absurditeit van de Engelsche bewerin gen. Ik heb ook geen enkel spoor kunnen ontdek ken dat de gemotoriseerde Italiaansche colonnes op den opmarsch weg vernietigd of ook maar bescha digd zijn. Tenslotte 'kon ik mij ervan overtuigen dat de verrassende mislukkingen v.an de Royal Airforce aan het Egyptische front afteen door de superioriteit van het Italiaansche luchtwapen te verklaren zijn. Het Italiaansche luchtwapen valt de Britsche stel lingen met een geheel andere aanvalsmethode, met een grooteren massalen inzet, met handiger neer geworpen en beter bommenmateriaal aan dan het de Royal Airforce doet. Als gevolg van den goeden Italiaanschen afweer krijgen de Britsche bommen werpers aan den anderen kant ook niet den tijd om op hun gemak hun bommen te kunnen richten. Derhalve vallen zij in den laatsten tijd alleen nog des nachts of in de schemering aan en werpen dan als gevolg van den hevigen afweer der Italianen hun bommen lukraak neer". Kmerilïaansch-Engelsche besprekingen. Officieel Britsch verzoek om financïeele ondersteuning te wachten? Omtrent de onderhandelingen van den Brit- isc-hen onderstaatssecretaris Phillips met finan- cieele instanties te Washington schrijft de cor respondent aldaar van de „New York Times" o.a. dat deze onderhandelingen stellig de inleiding vor men tot een officieel Engelsch verzoek om finan- cieele ondersteuning. Volgens raming zou Enge land een crediet van 2,7 milliard dollar noodig hebben. (D.N.B.). De „New York Sun" meldt uit Washington dat de Amerikaansche regeex-ing op het oogenblik een reeks plannen overweegt, die betrekking hebben op de mogelijkheid om Engeland een crediet in te wil ligen zonder de neutraliteitswetten te moeten op heffen. Deze plannen, aldus het genoemdé blad, komen er op neer dat geen directe regeeringsleening wordt gegeven, maar dat het particuliere kapitaal wordt ingeschakeld. In het bijzonder wordt overwogen een groote particuliere maatschappij op te richten voor de financiering van Britsche aankoopen in de Ver. Staten. Volgens dit plan zou Engeland zijn bewape ningsopdrachten evenals tot dusver volgens de wet telijke voox-schriften in contanten betalen, doch de gelden zouden verschaft worden door het fonds van deze op te richten Amerikaansche financierings maatschappij. Als garantie zal Engeland beleggin gen op het Westelijke Halfrond kunnen aanbieden, die in totaal geraamd worden op een waarde van ruim 9 milliard. Mocht Engeland na 15 of 20 jaar de door de Amerikaansche financieringsmaatschap- pij toegv ->ne credieten niet hebben afgelost, dan zouden - verpande Engelsche „securities" eigen dom van ze maatschappij worden. Nieuwe gouverneur-generaal op de Dodekanesos. De Vecchi afgetreden. Het D.N.B. meldt uit Rome: De Vecchi, een van de leden van het quadrum- viraat is afgetreden als gouverneur-generaal van de Italiaansche Dodekanesos en als opperbevelheb ber van de strijdmachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal. Ettore Bastico. Ettoré Bastico werd in 1876 in Bologne geboren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis. Tijdens den Spaanschen veldtocht onderscheidde hij zich als bevelhebber van de Italiaansche troepen, die Santander innamen. In'December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaanschen senaat. -= Amerikaansche vloot groeit gestadig. Elke twaalf dagen een nieuw oorlogsschip. Het D.N.B. meldt uit New York, 7 December: Een defensiecommissie heeft een overzicht van den stand der vlootuitbreiding gegeven. Het bouwprogramma heeft dusdanige vorderin- den gemaakt, naar verklaai-d wordt, dat elke twaalf dagen een oorlogsschip van stapel loopt. Van 7.7 milliard dollar, die voor den vlootbouw beschikbaar gesteld zijn, is reeds 3.8 .milliard aan opdrachten uitgegeven. Naar Amerika. NEW-YORK, 7 December (D.N.B.) Binnen enkele weken wordt alhier de aankomst verwacht van Koningin Wilhèlmina en Prins Bernhard, die als gevolg van den luchtoorlog het oponthoud in Enge land wenschen te beëindigen en naai' de Vereenigde Staten willen vertrekken. Ondergang van een emigrantenschip Ramp onder geheimzinnige omstandigheden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De leden der bemanning van het Roemeensche motorschip „Becegi", die uit Port Said, resp. -faifa teruggekeerd zijn, hebben als ooggetuigen mededee- lingen gedaan aan de „Curentul" omtrent den ge- heimzinnigen ondergang van het Fransche mailschip „Patrie", dat talrijke Joodsche emigranten aap boord had, voor de kust van Palestina. Naar zij verkalren lag het schip op den dag der catastrofe in de haven van Haifa. Des ochtends de den zich in de machinekamer van het schip drie geweldige' ontploffingen voor. Het schip zakte op een kant en binnen een kwartier stak er nog slechts een klein deel van boven water uit. Volgens de mededeelingen van de havenautoritei ten bevonden zich aan boord 3.800 Joodsche emi granten. Velen hunner sprongen in het water en trachtten zwemmend den wal te bereiken. Zij wer den echter door de aldaar geposteerde Engelsche po- litie-agenten met geweervuur ontvangen. Zelfs in de hayen liggende Engelsche booten mochten de vei'drinkenden niet.redden. Eenige tientallen emi granten bereikten zwemmende het Roemeensche schip, waar zij aan boord geheschen werden. In to taal zijn volgens de verklaringen van deze oogge tuigen slechts 925 emigranten levend geborgen en onder strenge bewaking geïnterneerd. De matrozen en officieren van het Roemeensche motorschip achten een bedrijfsongeval uitgesloten en vermoeden dat de ontploffing hetzij het gevolg van een aanslag van Palestijnsche Joden, die er fel te gen zijn dat nog meer rasgenooten het land binnen komen, of wel dat de Engelsche autoriteiten zelf de ontploffing hebben veroorzaakt om het schip kwijt te raken. Bovendien verklaarden de opvarenden van het Roemeensche motorschip dat zij maandenlang door de Engelsche autoriteiten vastgehouden en aan chi canes onderworpen zijn. Hun schip werd vijf maan den geleden kort na het vertrek uit Port Said door een Engelsche torpedoboot aangehouden en de ha ven binnengesleept. Na wekenlang te zijn ''astge houden mocht de „Bucegi" doorvaren naar Haifa, waar zij opnieuw aan den ketting gelegd en de ge- heele bemanning gevangen gezet werd. Pas nu zijn 27 leden der bemanning met den kapitein aan het hoofd te Constantza aangekomen. De nog te Haifa achtergebleven leden der bemanning zullen later huiswaarts keeren. Het schip zelf is nog niet vrij gelaten. De lading, waaronder 80 voor het Roemeen sche Roode Kruis bestemde ziekenauto's, is door de Engelschen gelost. Wijzigingen bij rle Britsche .marine- leiding? Critiek op Sir Dudley Pound. NEW-YORK, 7 Dec. (D.N.B.) Bepaalde teekenen duiden er op dat er binnenkort in de opperste leiding van de Britsche marine drasti sche veranderingen zullen komen, meldt de Lon- densche correspondent van de United Press. Het zeegevecht tusschen een Duitschen en een Britsche hulpkruiscer in den Atlantischen Oceaan heeft opnieuw het vraagstuk op den voorgrond geplaatst, dat Engeland de Duitsche oorlogvoering ter 'zee ontgroeid is. Er gaan steeds meer stemmen op, die Sir Dudley Pound door een energiekeren jongeren man vervangen wenschen te zien. De correspondent steunt daar bij op uiteenzettingen van de „News Chronicle", volgens welke eenige bekwame marine-officieren scherpe critiek oefenen op de ongewijzigde, ouderwetsche en gebrekkige bestrijding van het gevaar ter zee door de Britsche admiraliteit. Vele officieren meenen dat het de hoogste tijd is dat Pound aftreedt. Ook eenige parlements leden huldigen deze opvatting. Leider der Italiaansche wapenstil standscommissie verongelukt. Vliegtuig in Pïemont neergestort. Het Italiaansche persbureau Stefani deelt xnede: Een militair vliegtuig is Zaterdagmiddag op weg van Rome naar Turijn met aan boord eenige leden der Italiaansche wapenstilstands commissie in Piemont door nog niet bekende oorzaak neergestort. De inzittenden, onder wie zich de legergeneraal Pietro Pin to en de lucht eskader-generaal Aldo Pellegrini bevonden, ziin zij het ongeluk omgekomen. IEMAND DIE ZICH ZELF WEET TE HELPEN. NEW YORK, 7 December (D.N.B.) De Amerikaan Henry Clarke is na een gevaarlijken tocht, welke 60 dagen geduurd heeft in een zeilboot met een uit zes personen bestaande bemanning aan boord uit Engeland in Miami aangekomen. Hij verklaarde dat hij dit vaartuig, den schoener „Noroit" gekocht had, omdat dit de eenige moge lijkheid opleverde van Groot Brittannië naar Amerika terug te keeren en met zijn vrouw en kinderen Kerstmis te vieren. Beschadigde Britsche hulpkruiser te Montevideo aangekomen. Duitsche démarche bij de regcering van Uruguay. Het D.N.B. verneemt uit Montevideo: De in een gevecht met een Duitschen hulp kruiser in Zuïd-Amerikaansche wateren "be schadigde Engelsche hulpkruiser „Carnavon Castle" is Zaterdagmiddag om 16 uur 45 met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnengeloopen. Men kon waarne men dat ,het schip midscheeps, een weinig boven ae waterlijn, twee maal getroffen was. Ook de schoorsteen toonde verschillende beschadigin gen. Voorts was een groot stuk uit de railing van het promenadedek weggerukt. Een zware tref fer, op de commandobrug aan stuurboordzijde was reeds van verre zichtbaar. Talrijke ambu lances wachtten het schip in de haven op, Het aantal gewonden wordt thans opgegeven als 20, dat der dooden als 7. De technische commissie, welke is ingesteld om de schade te onderzoeken van het schip, .heeft geadviseerd den ligtijd van het schip in de haven van Montevideo met 72 uren te ver lengen. Of de regeering van Uruguay dit advies zal goedkeuren staat nog niet vast. De techni sche commissie heeft verder vporgesteld het be gin van den verblijfsduur der „Carnavon Castle" pas te rekenen van het oogenblik af, waarop de goedkeuring verleend wordt, zoodat het schip nog volle 24 uur meer tijd zou winnen. Zelfs wanneer op deze voorwaarden de aanzieixlijke schade die het schip heeft opgeloopen niet volko men hersteld kan worden, zou de hulpkruiser toch in zooverre gerepareerd kunnen zijn dat hij naar de Malvinen kan vertrekken om daar definitief hersteld te worden. Het ligt in het voornemen dat de Duitsche gezant in Montevideo in verband met het steeds nog niet opgehelderde lot van de 22 Duitschers, die door den kapitein van de „Carnavon Castle" onrechtmatig aan boord van het Braziliaan- sche stoomschip „Itape" gearresteerd zijn, he den stappen onderneemt bij het departement van buitenlandsche zaken van Uruguay. De nieuwbenoemde Amerikaansche zaak gelastigde te Rome, Alexander Kirk, die de Ver. Staten -in de plaats van den onlangs naar Washington ontboden Amerikaanschen verte- genwoorwiger Reed zijn land bij het Qui rinaal zal vertegenwoordigen is, naar het D.N.B. meldt, Zaterdag per vliegtuig te Rome aangeko men. In Panna zijn de leiders van twee onder nemingen gearresteerd, omdat bij briketten die voor het grootste deel uit zand bestonden, in den handel hadden gebracht. Ongeveer 100.000 K.G. was reeds verkocht, zoo verneemt het DJST.B. Uit Jassy (Roemenië) wor&t gemeld dat daar met het begin van de koude ook de wol ven weer zijn opgetreden, zooals dat iederen win ter het geval is. Des nachts drong een wolf een boerderij binnen. Hij werd verrast door de boerin die hij, evenals den toesnellenden boer, zware bijtwonden toebracht. Men vermoedt dat de wolf dol was (D.N.B.) De Turksche ministerraad heeft de te Istanboel verschijnende dagbladen. „Tan" en „Tasviri Efkar" voor onbepaalden tijd verbo den, aldus verneemt het DJST.B. Het motief van dit verbod is onbekend. President Roosevelt is, naar de Associated Press meldt, in de wateren van Portorico aan gekomen, waar hij landingsmanoeuvres bij woonde. (D.N.B.) De leider van den Indischen linkervleugel, Subhas Bose is, blijkens een bericht van de As sociated Press uit Calcutta, na een hongersta king uit de gevangenis ontslagen. Bose was ge arresteerd op de beschuldiging, dat hij de oorloas- wetten zou hebben overtreden. (D.N.B.) Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld: De gemeente Chamonix heeft besloten een top in het Montblancmassief den naam van Pétain te geven. In een grot in de nabijheid van Nimes zijn praehistorische steenteekeningen ontdekt, Professoren van de universiteit van Toulouse hebben naar het D.N.B'. uit Vichy verneemt, geschat dat deze steenteekeningen rond 30.000 jaar oud zijn. De directeur van de B.B.C., Ogilvie, is afge treden. Hij wordt vervangen door Sir Walter Monckton, plaatsvervangend onderstaatssecretaris in het Engelsche ministerie van voorlichting. Ook de leider van de buitenlandsche uitzendingen, Sir Stephen Tallents, is van zijn functie ontheven. (D.N.B.) Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld dat tot opvolger van den hoogen commissaris voor Syrië en den Libanon, Chiappe, die door de En gelschen in een vliegtuig neergeschoten is, ge neraal Dentz aangewezen is, die thans het be vel voert over het militaire district Marseille. In het „,Haus des Deutschen Handwerks" is de Kersttentoonstel- lïng van den „Reiclis- stand des Deutschen Handwerks" geopend. Een kostbare collectie ceramiek. (Foto Weltbild.) Teneinde de geul voor de scheepvaart op diepte te houden, wordt de Rijn voor Arnhem uitgebaggerd. De groote baggermolen doet zijn werk. (Foto Pax Holland.) Duitsch Legerbericht van Zaterdag: Nachtelijke aanvallen op Bristol en andere doelen aan de Britsche Kanaalkust. BERLIJN. 7 December (D.N.B.Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Ondanks de slechte weersomstandigheden vielen gevechtsvliegtuigen, zooals reeds ge meld. in den nacht van 5 op 6 December Londen en Portsmouth aan. Talrijke bomtreffers veroorzaakten geweldige branden. In den loop van den dag vöerde het luchtwa pen verkenningsvluchten en afzonderlijke aan vallen uit. In den nacht van 6 op 7 December be stookten gevechtsvliegtuigen Bristol en andere voor den oorlog belangrijke doelen aan de Ka naalkust met bommen. De vijand ondernam in den afgeloopen nacht geen enkele poging om het Duitsche rijksgebied binnen te vliegen. Patrouillevaartuigen van de marine schoten twee Britsche torpedovliegtuigen neer. Van Duit sche zijde werden geen verliezen geleden. Van de gisteren als vermist opgegeven Duit sche vliegtuigen zijn er inmiddels nog twee teruggekeerd." Duitsch legerbericht van Zondag Duikboofen brengen vier koopvaardijschepen tot zinken. Weer een lucht aanval op Bristol. BERLIJN, 8 December (D.N.B.) Het op- berbevel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft twee vijandelijke koopvaardijschepen, met „een gezamenlijken inhoud van zeventienduizend ton, tot zinken gebracht. Een andere duikboot bracht twee vijandelijke koopvaardijschepen, met een to talen inhoud van twaalfduizend ton, waaronder een tankschip van negenduizend ton, tot zin ken. Formaties gevechtsvliegei-s hebben in den nacht van 6 op 7 Demeber de havenwerken en docks en ander voor den oorlog belangrijke objecten te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bijzonder in de nabijheid der waterleiding, zijn ontpuloffingen en verschei dene branden waargenomen. Op 7 December, bleef de bedrijvigheid der luchmacht beperkt tot aan vallen op afzonderlijke voor den oorlog belang rijke objecten aan de Zuid-Oostkust van Enge land. Bij de gewapende verkenning boven de zee net Oosten en ten Noord-Oosten van Great Yar mouth zijn van geringe hoogte boomen geworpen naar twee koopvaardijschepen. Beide schepen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December hebben Britsche vliegtuigen boven het bezette gebied en West-Duitschland gevlogen en verscheidene bom men geworpen. Op drie plaatsen werd geringe schade aan fa,brieksinstallaties toegebracht. Boven dien werden op verscheidene plaatsen huizen be schadigd, waarbij zes personen om het leven kwa men en verscheidene gewond werden. Vrijwel alle hcasltoffers bevonden zich buiten de schuilgelegen- heden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten, waarvan drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toestellen worden vermist". Italiaansch legerbericht van Zaterdag: In Griekenland: Italiaansche her stelpogingen; stellingen heroverd In Oost-Afrika: Engelsche luchtaanvallen. ERGENS IN ITALIe, 7 December (Stefani) Het legerbericht van het Italiaansche hoofd kwartier luidt als volgt: ,.In Albanië blijft de vijand druk uitoefenen op onzen uitersten linkervleugel en wel in het ge bergte ten westen van Pogradec, waarbij de ac tiviteit van den vijand aan het front beperkt blijft tot plaatselijke aanvallen in de zóne van Argirocastro. Onze tegenaanvallen hebben ons in staat gesteld verscheidene stellingen te her overen. Hierbij hebben zich in het bijzonder on derscheiden het bataljon Alpenjagers „Bolzano", het tweede regiment der bersaglieri en het 26ste regiment artillerie. Ondanks de zeer slechte weersomstandigheden en het hevige afweergeschut heeft onze lucht macht tal van aanvallen ondernomen, waarbij zij vrachtauto's en ravitailleeringsafdeelingen met ^bommen en mitrailleurvuur bestookte, de wegen onbegaanbaar maakte en de centra, waar de versterkingen tezamen komen, teisterde. De militaire doelen van Zante en Arta zijn hevig gebombardeerd. Te Erseke is een opslagplaats van munitie in de lucht gevlogen. In Oost-Afrika hebben vier vijandelijke vlieg tuigen van het type Wellesley Burie met mitrail leurvuur beschoten. Hierbij werd een persoon gedood en werden eenige anderen gewond. Onze jachttoestellen traden op en schoten drie vijan delijke machines heer. Andere vijandelijke toe stellen hebben een dorp gebombardeerd ten noordwesten van Sabderat. Hierbij werden eenige inlanders gedood en gewond. Te Gheleba (Callam) hebben vijandelijke bommen drie in- landsche vrouwen en vier inlandsehe kinderen gewond; Tc Metennna en nabij Sabderi hebben vijandelijke luchtaanvallen geen slachtoffers ge maakt. en geen schade aangericht. Te NegnelU is een Askari gedood. Italiaansch legerbericht van Zondag: Italianen slaan aanvallen in Albanië af. Actie der Italh aansche luchtmacht in Noord- en Oost-Afrika. ERGENS IN ITALIë. 8 December (Stefani) Het 184ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „In Albanië zijn hernieuwde vijandelijke aan vallen tegen den linkervleugel van het negende leger door onze troepen afgeslagen. Aan de rest van het front wederzijdséhe activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben militaire objectein te Prevesa en op Itheca gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval len op Valona gedaan. Zij werden door een snel en nauwkeurig afweervuur ontvangen en door onze jagers aangevallen. Een der vijan delijke vliegtuigen werd door de batterijen van de marine neergeschoten, eeix ander werd door onze jagers neergehaald. Aan boord van twee vijandelijke vliegtuigen, die door onze jagers werden achtervolgd en in de wolken verdwenen, deden zich teekenen van brand voor. In Noord-Afrika heeft een onzer jachtafdee- lingen in scheervlucht het machinegeweervuur geopend op talrijke gemechaniseerde strijd middelen ten oosten van Birenba. Eenige dezer oorlogsmatfiines werden onbruikbaar gemaakt. Een onzer vliegtuigen heeft vijandelijke mili taire werken bij Wadi el Rami (in de nabijheid van Mersa Matroeh) gebombardeerej. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen aan vallen gedaan op een twintigtal vrachtauto's te Mecali Welles ten noorden van Kassala, op het spoorwegstation van Malawiya, ten zuiden van Kassala, en op een vliegtuig van het type Wel lesley, dat op het vliegveld van Saraf Said, ten Noord-oostenvan Gallabat, stond. Al onze toe stellen zijn teruggekeerd." Grieksch oprukken naar El Basan verhinderd. BELGRADO, 8 December (D.N.B.) k Uit Ochrid wordt gemeld dat het den Italianen is gelukt aan het front van Pogradetsj het op rukken der Grieken tot staan te brengen. De Italiaansche artillerie heeft zich daarbij bij zonder onderscheiden en zich in ieder opzicht superieur getoond aan die van den vijand. Door dat de Italianen het Kami ja- en het Makroge- bergte in bezit houden, verhinderen zij dat de Grieken oprukken naar E-1 Basan. Bi; Mosko- polje hebben de Italianen, volgens dezelfde be richten. Zaterdag in de nabijheid van het dorp Korsjova vijf tegenaanvallen uitgevoerd. Alle Grieksche aanvallen in het dal van Devoli zijn bloedig afgeslagen. PROGRAMMA DINSDAG 10 DECEMBER 1940. HILVERSUM X, 415 M. Nederlandsch programma. AVRO. 8 00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuziek. ïn.oO Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Wenken voor- de huis houding, 11.20 Omroeporkest en soliste. 12.15 Gramofoon- muzïek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.05 AVRO-Amuso m'entsorkest en soliste. 2.00 Causerie „Edvai# Grieg in Nederland". 2.15 Phllharmonisch kwartet. 3.00 Radlotoo- neel. 3.25 Gramofoonmuziek. 4.30 AVRO-Aeolianorkest. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Orgelspel en een vocaal duo. 6.45 Causerie „Oude en nieuwe Kultuurpolitiek 7.00 7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 3.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12 00 Gramofoonmuziek. 12.15 Franz Wouters cn zijn Calionle- orkest. 12.45 Nieuws- cn economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. L15 Franz Wouters en zijn Ca- liente-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwemiurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-Symphonfe-orkest en soliste. 3.45 Gramofoonmuziek. 3.55 KRO-Symphonle- orkest. 4.45 „Wij en onzen tijd", vraaggesprek. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 KRO- Symphonie-orkest en solist. 6.45—7.00 Causerie „Oude en nieuwe Kultuurpolitiek". sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Be« richten, Engëlsch. 7.45 Gramofoonmuziek 8 00 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (opn.). 9.00 Berichten, Duitsch. 0.15 Gramo foonmuziek. 10.00 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmu ziek. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12,00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30—1.45 Berichten, Engelsch. 2.00 —2.15 Berichten, Duitsch. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Viool, piano cn gramofoonmuziek. 3.30 Berichten. Engelsch. 3-45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten. Duitscii. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. I'. 5 30 RVU: Cyclus „Een studie in zwart cn wit". 6.00 Berichten. 6 05 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten, Engelsch. 6 45 Ge wijde muziek (opn.). 7.00—7.15 Vragen van den dag erg nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9