AB'S AVONTUREN De Torenwachter !\V OENSD A G 11 D E C E M B E R 194Ö HAARIJEM'S DAGBT:A"T9 4 Natuurbescherming in Haarlem's omgeving. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield Dinsdagavond een ledenvergadering in Hotel Lion d'Or onder voorzitterschap van den heer J. L. Bouwer. Nadat de secretaris, de heer R. M. v. d. Hart de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, verstrekte dezelfde functionaris eenige mededee- lingen omtrent den Voorlichtingscursus in Groen teteelt. waarvoor wel belangstelling blijkt te be staan. De cursus zal worden gehouden in de school aan de Schoterstraat.. Een andere cursus is die van Bemesting, die op initiatief der Haarlemsche Groentenveilïng Don derdag as. in de school aan de Tempeliersstraat begint onder leiding van den heer v. d. Hart zelf. Ook hiervoor bestaat een bevredigende belang stelling. Hierna hield de heer C. Sipkes een inleiding over Natuurbescherming in onze omgeving De inleider noemde zijn onderwerp actueel. Dit blijkt al dadelijk wanneer we aan den Zeeweg denken. Ons land heeft hiermee dank zij wijlen Springer, een schitterenden weg gekregen, die den bezoeker een vrijen blik gunt door het prachtige duinenlandschap tusschen Zandvoort. Haarlem, Velsen en IJmuiden. een duincomplex, dat vermoedelijk zijns gelijke niet heeft in de duinenkust van West Europa. De Nod. Natuurhistorische Vereeniging nu heeft 25 ïaren. er voor geijverd, op dit complex een groot nationaal park te stichten. Helaas heeft zvi niet veel steun ondervonden, want een stad als fïaar- lom met haar ontzaghike hoeveelheden prikkel draad en ontelbare bordjes met Verboden toegang heeft behoefte aan een plaats, waar hetzich kan verstrooien en vermeien in de schoonneid der natuur. Het moge waar zijn. dat het publiek in een dichtbevolkt centrum als Haarlem en Amsterdam misschien nog niet rijp is voor zulk een natuur reservaat. wanneer zulk een natuurpark verdeeld zou worden in zones, toegankelijk voor diverse klassen van bezoekers, zou het beoogde doel zeker bereikt worden. Immers, de schatten, die de na tuur biedt in bosch en duin rondom Haarlem mogen niet verloren gaan. de bloemen die het oog bekoren van het vroegste najaar tot den laten herfst, verdienen bescherming. Na deze korte inleiding toonde de spr. ter illus tratie van een levendige causerie een serie fraaie kleurenfoto's: het bescheiden sneeuwklokje, de fel-kleurige dotter en het forsche hoefblad, de decoratieve Uschdodden, die zulk een schoone stoffage vormen langs het vijvertje m Thijsses Hof. de primula vulgaris, de mooie. gele. Hollan der en zijn Kaukasische bloedverwant in t paars, de paardebloem, die gansche duinhellingen be dekt als er maar geen konijnen zijn. zooals bij Bakkum het geval is. de boterbloemvelden m de duinen bij Noordwiikerhout, de thijm. die menige duinhelling siert, slangenkruid en brem waarop zelfs een konijn niet happig is en de rolklaver die daarentegen bij de langooren als een ware deli catesse geldt. Dit alles en nog meer liet de heer Sipkes zien en vertelde daarbij zoo onderhoudend, dat het applaus na afloop van zijn betoog stellig verdiend Dé heer Bouwer dankte den heer Sipkes voör zijn boeiend betoog. Voor de onderlinge tentoonstelling waren eenige Kerststukjes ingezonden, waarvoor de jury de vol gende punten toekende: D. Smit. Mand porissettia. 7 punten. A. v. d. Wateren, Kerststukje, 5 punten. Bloemenhuis v. d. Hoek, vaas Eucharis 10 p. FAILLISSEMENTEN. Op 10 December 1940 is door de Arrondisse- ments Rechtbank tc Haarlem gehomologeerd het door de Naamlooze Vennootschap A. C. van der School's Bloembollenhandel, gevestigd te Hillegom, aangeboden accoord, aan welke N.V. door deze Rechtbank op 23 Seplember j.l. voorloopige sur séance van betaling werd verleend met benoeming van mr. F. .T. D, Theyse tot bewindvoerder: Con currente schuldeiscbers 40% van hun vorderingen; aan crediteuren wegens bedrijfsschulden binnen 10 dagen nadat de homologatie in kracht van gewijsde is gegaan; aan crediteuren uit Obligatieleening bin nen 3 jaar. onder dezelfde bepalingen. MAUITf El lil lilt PURMEREND (Dinsdag) Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 10 partijen, wegen de 17.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f 35,25. Kaasmarkt. Gewicht 269. Handel vlug. Kleine boeren f35 per 50 K.G. Runderen, totaal 316 stuks. Vette koeien 100 voor de levering. Gelde koeien 166 190—300 per stuk. matig. Melk koelen 50 200—425 per stuk. matig. Paarden 1. Vette kal veren 17 voor de levering. Gras kalveren 28 120—200 per stuk. goed. Nuchtere kalveren voor de slacht 17 217 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij 22—30 per stuk. Magere varkens 190 26—38 per stuk. matig. Big gen 149 12—22 per stuk, matig. Schapen 641 28—45 per stuk. matig. Rokken 185 25—100 per stuk. matig. Kipeieren f 1.07 per ino st. Oude kippen en hanen 4000 (wit en rood) f 1— fi.JO per K.G. Oude kipen en hanen (blauw) f 1.30—f 1.50 per K.G. Konijnen f 1—f 6 per stuk. Eenden 1200 oude f 0,60—f 0.80, jonge f 0.80f 1 per stuk. Duiven f 0.40 per paar. Ganzen 387 13—14 per stuk. Zwanen 85 13—15 per stuk. Kalkoenen f 2—f 2.30 per K.G. In mcmoriaiii Mr. Dr. A. baron Röell. De heer Ernst Krelage schrijft in het Weekblad voor Bloembollencultuur een beschouwing naar aanleiding van het overlijden van mr. dr. A baron RÖell, waaraan we het volgende ontleenen: „In mr. dr. A. baron Röell verliest de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een hoog ge waardeerd eerelid. Bij het zeldzame jubileum van zijn 25-jarige ambtsvervulling is ondubbelzinnig gebleken, hoe algemeen de wijze, waarop deze Com missaris de provincie Noord-Holland heeft bestuurd, erkentelijkheid en waardeering gevonden heeft. In derdaad paarde baron Röell aan een scherp ver stand en veelomvattende kennis, de gave van den geboren leider, die met gezag en tact de aan zijn zorgen toevertrouwde belangen weet te beharti gen en daardoor dingen van beteekcnïs tot stand weet te bréngen. Ook de bloembollenteelt en -han del in zijn provincie mocht zich in zijn daadwerke lijke belangstelling verheugen. Zelden ontbrak de Commissaris, indien ergens in Noord-Holland op dit gebied een tentoonstelling of andere demonstra tie gehouden werd. Onze vereeniging herinnert zich met groote dankbaarheid de persoonlijke mede werking van baron Röell bij haar groote tentoon stellingen in 1925 en 1935, hetzij door het aanbieden van gastvrijheid aan de eeregasten te zijnen huize, hetzij door het houden van een offieieele receptie in het gebouw der Provinciale Griffie, of wel op tal van andere wijzen. Ook voor de belangen der kweekers, wier gronden door de provinciale wa terwinningsplannen ernstig werden bedreigd, toonde het sterk ontwikkeld rechtsbesef van den Commis saris een open oog te hebben. Hij zal in Noord- Holland niet spoedig verbeten zijn". LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ HAARLEM. In de Dinsdagmiddag gehouden algemeene vergadering van leden der Levensverzekering- Maatschappij Haarlem werd. nadat de voorzitter Mr. Th. A. Wesstra, secretaris der gemeente Haarlem, het overlijden van den heer Jhr. F. W. van Styrum had gememoreerd, diens broeder Jhr. B. G. van Styrum in diens plaats tot com missaris der Maatschappij Haarlem gekozen. Jhr. B. G. van Styrum is directeur van het bijkantoor te Haarlem der Incassobank. UITLOTING 4 PCT. STAATSLEENING 1940 (1) De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, deelt mede, dat het bedrag der krachtens de Leeningwet 1936 en de Leeningwet 1939 uitgegeven schuldbekentenis sen der 4 pet. staatsleening 1940 (1) welke tot op 1 November 1940 in betaling zijn aange nomen ter voldoening van aanslagen in de ver mogens- en de verdedigingsbelasting 1, f 1.293.100 bedraagt. Ingevolge de regeling van de uitloting en af lossing van schuldbekentenissen dezer leening zal mitsdien op 1 Februari 1941 door uitloting aflosbaar worden gesteld een bedrag aan schuld bekentenissen groot f 6.206.900. Vrouwen Eleclriciteits Vereeniging. Kerstmiddag. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ne- derlandsche Vrouwen Electriciteitsvereeniging gaf Dinsdag in café-restaurant Lido. Plein, te Haarlem een Kerstmiddag, die zeer druk bezocht was. Zooals bij deze vereeniging te verwachten was heerschte een Kerstspheer in de zaal. Er stond een verlichte Kerstboom; een versierde Kersttafel, be dekt met allerlei heerlijkheden, was in de zaal geplaatst en op elke tafel brandde een kaarsje in sparregroen en versierd met een rooden strik. De presidente, mevr. R. van der NoordMagré, opende des middags met een hartelijk woord van welkom en een treffende inleiding: „De Klokken luiden". Hierna zong mevr. M. Koeiyers, op de piano door haar dochter, mej. Koeiyers, begeleid, twee Kerstliederen: „Advent" en „Herders, hoe ontwaakt gij niet?" Vervolgens was het woord aan mevr. C. Kroon Kuneken, die verschillende voordrachten ten beste gaf, betrekking hebbend op het Kerstfeest en de Kerststemmng. Ofschoon op verzoek van de voor zitster niet geapplaudisseerd werd, ten einde de stemming niet te verstoren, was toch te bemerken, dat deze voordrachten op voortreffelijke wijze ge geven. diepen indruk op de aanwezigen maakten. In dc pauze werden de op de tafel staande Kerst surprises, Kerstversieringen en Kerstgebak, door verschillende leden ingezonden, op verzoek van het bestuur, verkocht en verloot, ten einde de kosten van den middag te dekken. Mevr. v. d. Noord sprak een woord van hartelijken dank tot de in zendsters. Uit de,leden werd een jury benoemd die voor de beste of aardigste inzendingen prijzen toe kende In 't geheel waren 3 prijzen beschikbaar gesteld. Bovendien werd in de pauze den leden een Kersttractatie aangeboden. Na de pauze besprak mevr. J. FeliusWynia bij de gedekte Kersttafel het bereiden van enkele Kerstgerechten. Else Mauhs ziek. De bekende Nederlandsche tooneelspeelster Else Mauhs, die thans te Laren verblijf houdt, moet reeds eenige weken wegens ziekte het bed houden. Haar toestand baart echter geen zorg. Burgemeester De Vlugt maakt het goed. Naar wij vernemen heeft de ziekte van bur gemeester De Vlugt een gunstig verloop. Nederlandsche Ziekenfondsen en de hi Duitscliland werkende arbeiders. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De Centrale Bond van ziekenfondsen deelt mede. dat deze bond alsmede andere landelijke organisaties van ziekenfondsen en ziekenhuis-verplegingsver- eenigingen nog steeds in overleg zijn met de autoriteiten over de vraag, in welken vorm het lidmaatschap van de Nederlandsche fondsen voor de in Duitschland werkende arbeiders en hun gezinnen gehandhaafd kan worden, ten einde de door deze leden verkregen rechten, veilig te kunnen stellen. Door de deskundigen op dit gebied wordt in gezien, dat het voor de volksgezondheid in het algemeen en de betrokkenen in het bijzonder van het grootste belang is, dat de Nederland sche ziekenfondsen voor de ziekenverzorging van deze landgenooten ingeschakeld blijven. De besprekingen hierover zullen een dezer da gen worden voortgezet. (A.N.P.) De afval van kool wordt thans op vele plaatsen weer op het bouwland gebracht, daar deze een bijzonder goede stikstofbemesting vertegenwoordigt, welke uit stekend geschikt is voor het telen \an vroege aardappelen. (Foto Pax Holland) Twintigste Indische landbouw week begonnen. De economische beteekenis van den Indischen landbouw. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is Dinsdagmorgen de twintigste Indische Land- bouwweek, georgar iseerd door het Neder landsche Genootschap voor Landbouwweten schap. aangevangen. In afwijking met een bestaande traditie wor den deze dagen thans in de hoofdstad gehou den en niet in Wageningen. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer T. A- C. Schoevers, leidde het congres in met een rede waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Ver volgens schetste hij in het kort de geschiedenis van de Indische Landbouwweken. De heer ir. S. L. Louwes, voorzitter van het Nederlandsche genootschap voor landbouwwe ken, nam hierna het woord om het congres te openen. Prof. dr. L. P. Ie Cosquino de Bussy opende ae rij van inleidingen met. een lezing over het onderwerp: „De economische beteekenis van den ondernemingslandbouw in Nederlandsch In- dië". Aan de hand van geprojecteerde tabellen, o.m. productie en prijzencijfers bevattend, toonde spr. de geweldige beteekenis van den Europeeschen landbouw in Nederlandsch-In- dië aan. Deze is geheel op den export gericht. VOOR DE KINDEREN Het was ondertusschen al aardig donker geworden en nu werd de terugreis aan vaard. Het drietal was zwijgzaam en vermoeid van den ongewonen arbeid. Nu eens liepen zij over stukken met sneeuw bedekten grond, dan weer over dichtgevroren water. Dit ijs was zeer betrouwbaar, want oom Eduard be weerde dat het wel een meter dik was. De terugtocht duurde langer dan ver wacht werd. ZIJ hadden zeker reeds meer dan een uur geloopen en nog steeds zagen zij de lichten niet van het dorp. Het vermoeden kwam bij Ab dan ook op dat zij verdwaald waren. Het kwam hier ook erg onbekend voor. Want zoover als hij in de duisternis kon zien. zag hij niets andere dan ijsvelden. Oom Eduard sprak geen woord, maar keek bekommerd om zich heen. Tot overmaat van ramp begon het nu nog flink te sneeuwen ook. Zoo konden zij niet langer doorloopen. meende oom Eduard nu. Zij besloten halt te houden en te overleggen wat er viel te doen. Overeengekomen werd om terug te keeren naar de plek. waar zij vandaan kwamen en dan weer opnieuw te probeeren de hutten te bereiken. Maar nog voordat zij eenige passen had den gedaan, klonk een hevig geknal in hun ooren en tuimelden zij alle drie op den grond. Ab sprong als een veer weer overeind en holde door de dichte sneeuwvlokken voorwaarts. De lucht was gevuld met scheurende en krakende geluiden. Plot seling verminderde hij zijn vaart, want daar vlak voor hem keek hij ln het donkere, klotsende water. Hij en zijn metgezellen konden onmogelijk verder. Bijna twee procent van den geheelen wereld- uitvoer geschiedt van Nederlandsch-Indië uit. Spreker stelde de productie door Europeesche ondernemingen en inlanders tegenover elkaar, waarbij hij er op wees, dat de Europeesche pro ductie rationeeler is. Het aantal Europenan, dat in de cultures werk zaam is. is relatief zeer klein. Het bedraagt nog geen 12.000. Vervolgens legde hij den nadruk op den in vloed van de cultures op het geheele economische leven. Als besluit van de ochtendbijeenkomst hield ir. M. B. Smits daarna een inleiding over de eco nomische beteekenis van den inheemschen land bouw in Nederlandsch-Indië, welke in normale tijden bijna geheel in de voedselbehoefte van een bevolking van 60 millioen zielen voorziet en bovendien voor een zeer groot deel in de be hoefte aan grondstoffen. Zoo noodig zou deze landbouw geheel in de voedselbehoefte kunnen voorzien. aldus ir. Smits. De middagbijeenkomst van den eersten dag van de twintigste Indische Landbouwweek werd geopend met een rede van den heer J. W. Gonggrijp over het onderwerp: „de economische beteekenis van den tropischen boschbouw." Na den heer Gonggrijp sprak prof. dr. O. de Vries over: „Problemen bij de rubbercultuur in Ne derlandsch Indië, gezien door de oogen van een oud-gediende Hedenmorgen sprak prof. dr. J. W. Geerts over het onderwerp: „De Europeesche Suiker rietcultuur in Ned.-Indië". Dr. ir. G. J. Wellinsiek heeft daarna gespro ken over: „De selectie dér tropische gewassen." EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 18) Constance gaf na iederen maaltijd den sleutel van de voorraadkamer aan haar vader. Dit leek veili ger! Voor het overige was de kleine bevolking van den toren verzonken in de lethargische rust van on- ges'.ilden honger. Constance en Enid, op van doo- delijke vermoeidheid, lagen in de keuken vast te slapen en de tranen liepen Brand over het gezicht, toen hij zich als een dief in den nacht meester maakte van de afgetelde hoeveelheid meel en spek voor één maaltijd. Eén schrale maaltijd voor ecn- en-tachtig menschen was voldoende voor zeven en-twintig schrale maaltijden voor drie! Hij had méér moeten nemen, dat wist hij, maar hij klem de zijn tanden op elkaar en liet alles verder liggen. Een weck. mompelde hij in zich zelf. mis schien tien dagen. Dal is alles. De hemel geve, dat ik niet gek word voor het einde komt. Payne, die op het licht moest letten, begreep, dat Brand geslaagd was. De „Falcon" verdween uit het gezicht; de wachters verlieten een voor een de dienstkamer. Waar hebt u den buit? vroeg Payne zoodra ze alleen waren. Verborgen in de keukenkastjes. Ik kon alleen maar gedistilleerd water machtig worden als de meisjes morgenochtend zeggen dat er zoo weinig is, moet je ze maar wijsmaken, dat er wat aan het toestel mankeert. Zoodra zich een gelegenheid voordeed, bracht Brand de blikjes met levensmiddelen over naar de kasten in het dienstvertrek Payne schudde het. hoofd, toon het rantsoen voor den uitersten nood veilig was weggeborgen. Niet veel, zei hij kort. Ik zal toch niet méér nemen, klonk het be slist. Het is uw plicht om meer te nemen. Ik denk" er niet aan. Kwel me niet verder! Is er geen kans op ruzie morgenochtend? De purser en Emmett houden de wacht als de voor raadkamer opengaat. Ik heb mijn rol goed gespeeld. Ik heb de open plaatsen aangevuld met leege blikjes. Er scheen een nieuwe bui te zijn losgebroken en de wind raasde aan alle kanten om den toren. De barometer daalde langzaam. Dat beteekende óf meer wind en minder regen, óf minder wind en méér hemelwater. Maar hoe het weer ook veran deren zou; of er een vliegende orkaan zou losbar sten of dat wind en zee kalm zouden worden, het was alleen maar een kwestie van goed geluk, van toeval. Payne beloofde bij het vallen van het getij, als het om de rots wat rustiger zou worden, de lamp in orde te gaan maken, indien Brand zou probee ren. wat te slapen Rust was absoluut noodzake lijk voor hem. Hij zou zeker neervallen onder de physieke en geestelijke spanning, als hij zich niet althans een klein beetje rust gunde en er wachtte hem nog heel wat inspanning, er zou nog heel wat van zijn krachten worden gevergd. Brand zag in. dat de Amerikaan gelijk had. Hij strekte zijn moede leden uit op de harde planken met een stoelkussen als peluw: dc dekens, die Con nie voor hem had bijeengebracht, hadden al we der hun weg gevonden naar de zieeknzaal. Het duurde geen minuut of de torenwachter was in een vasten slaap. Het is maar goed ook. peinsde Payne. Hij had het geen half uur meer uitgehouden! Stephen Brand sliep door tot het al lang en breed dag was: zijn plaatsvervanger zorgde, dat nie mand of niets zyn rust stoorde. Even na zevenen rapporteerde de wacht, dat twee vaartuigen uit de baai naderden. Het eene was de „Falcon" en de zeelieden stelden al spoedig vast dat het andere een dienstvaartuig van de kustinspectie uit Plymouth was. Toen de beide booten de boei naderden, werd Brand juist wakker. De korte rust had zyn geest weer heelemaal helder gemaakt en hem zijn zelfvertrouwen terug gegeven. Hij bleek zeer verheugd, dat een van de autoriteiten van den vuurtorendienst zich met hem in verbinding zou stellen. Door zijn kijker zag hjj Stanhope aan boord van het dienstvaartuig, staande »~<aast 'oen Inspecteur van de kustverlichting aan de Zuidkust. Ook an dere offieieele personen waren aan boord, maar aan de andere zijde van den jongen zee-officier stond een rijzig, niet meer jong man. dien hij niet kende: blijkbaar een vreemdeling in Penzance. De ..Falcon" was nu in bezit genomen door pers- menschen, zoodat de eenige burger aan boord van het dienstvaartuig wel een persoon van gewicht moest zijn. En lang voordat Payne den vreemde ling had kunnen identificeeren, had Brand al bij zichzelf uitgemaakt, dat deze niemand anders kon zijn dan Cyrus J. Traill. Hij wist, dat zichef aan boord van de dïenst- boot volkomen begrijpen zou onder welke be narde omstandigheden hij zijn dienst moest ver richten, met een-en-tachtig monden open te hou den van een voorraad, die reeds minder was ge weest dan het maximum van drie maanden pro viand en water. De eerste geseinde vraag bewees de onrust, waar in de menschen van de kust verkeerden. Hopen, dat alles wel is. Wat moest hij antwoorden? Was het niet het beste om eerlijk voor de waarheid uit te komen en niet alleen te melden in welke moeilijke omstan digheden ze zich op het oogenblik bevonden, maar ook welke maatregelen hij genomen had om het aanblijven van het licht zooveel mogelijk te .er- zekeren? Maar hij kon er niet toe besluiten den toestand in al zijn zwarte somberheid te schil deren. Daarom seinde hij: Allemaal in leven, maar verscheiden gevallen van volkomen uitputting. Stanhope was weer de seiner en de volgende vraag luidde dan ook: Hoe is het met Constance en Enid Volkomen in orde en opgewekt. De slanke man naast den marine-officier boog eh over naar dezen laatste. Zijn Mrs. Vansittart en Payne in orde? Brand antwoordde, dat de dame niet in slechter De lieer Crone krijgt den gouden penning der Amsterdamsche K. v. K. *n de Dinsdagmiddag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam heeft de voorzitter, Gott.fr. H. Crone, om gezondheidsredenen zijn functie van voorzitter der Kamer ter beschikking gesteld. De heer Crone zeide, dat hij op aandi'ingen van dokters zijn werkzaamheden ten zeerste moet be perken. Hij gaf de verzekering, dat het hem zeer zwaar viel het besluit te nemen, het voorzitterschap der Kamer en, daarmede gepaard gaande, talrijke functies, die het ambt medebrengt, neer te leggen. Hiermee bracht de scheidende voorzitter de Ka mer dank voor het vertrouwen, waarmede de Ka mer het waardig keurde hem negen jaar geleden met op een na algemeene stemmen tot voorzitter te verkiezen. De Kamer heeft, ook door de verkiezingen in de volgende jaren, zijn negenjarige werkzaamheid tot de schoonste periode van zijn leven gemaakt. Spr. bracht hierna dank aan zijn medewerkers op het bureau der Kamer, het secretariaat en het handels register. De onder-voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, heeft daarna den scheidende voorzitter toegesproken en de groote dankbaarheid van het bureau der Ka mer vertolkt voor hetgeen de heer Crone in de jaren 1932/1940 voor de Kamer heeft gedaan. Deze dank baarheid heeft het bureau willen nederleggen in het besluit den heer Crone de hoogste onderscheiding te verleenen, die de Kamer ter beschikking staat, den gouden penning. Na de woorden van afscheid van den heer Van Eeghen namens het bureau, sprak de heer A. Asscher als langst-zittend lid der Kamer, mede na mens de andere leden der Kamer, zoowel van het groot- als van het kleinbedrijf. conditie was dan de anderen.. Hij had haar naam niet onder de zieken hooren melden. Daarop stelde hij een vraag, die hij plichtmatig deed, maar waarop hij allerminst een bevestigend antwoord verwachtte. Ik veronderstel, dat er geen poging kan woe den gedaan om verbinding tot stand te brengen? Tot zijn groote verbazing kwam het antwoord' We zijn bezig een vlot in elkaar te zetten. Al? het getij vanmiddag valt, zullen we zien wat we kunnen doen. Wat was hij nu blij. dat hij geen gevolg had ge geven aan zijn eerste opwelling en den redder? geen schrik had aangejaagd door een profetie van de naderende verschrikkingen! Als deze mededce- ling gedaan moest worden, als de tijd daar was. zou hij niet aarzelen, maar hij was dankbaar, dat hem nog respijt geschonken was. Een lange mede:eeling volgde nu: een reeks van lieve, innige groeten van vr:r« den en betrekkin gen aan de kust aan hen, die oo de rots gevangen waren. Terwijl de seinen afgelezen en op schrift gebracht werden, hield Brand's actieve geest zich bezig met de mogeliikheden-van-succes van de po ging, die dien middag zou worden ondernomen. Tegen drie uur zou het water hoog zijn en het zou meende hij, als de wind in dezen hoek bleef, on geveer Noord-West ten Westen, met de tegenstroo- men, die het rif zouden geeselen en den vuurtoren omringen bij het kenteren van het getij, absoluut onmogeliik zijn voor een door mensehenbanden ge bouwd vlot om in de onmiddellijke nabijheid van den toren te komen. Maar hoe het ook ware, de uitslag lag niet in zijn honden. Hij wist, dat zij allp? zouden doen, wat menschen te doen vermochten. Hij voelde den lust, opkomen om de schiDbr°uke- linsen te bemoedigen door ze bet opwekkende nieuws mee deelen. maar b'j liet dit tocb ach terwege, omdat hij den terugslag van de bPtere teleurstelling vreesde, als waarop groote kans was de dappere poging mocht falen. Onder zijn voeten woedde een menschelijke vulkaan en als die te hevig beroerd werd. zou hij in werking kunnen komen. Dus moest de apathische hongerige menigte, die hij onder zijn hoede had. zich tevreden stellen met een lange, maar weinig-zeggende me<N deeling, door den purser was opgeschreven e» door n met g. die I neml werd voorgelezen aan de deur van elke kamer. Payne bracht aan mrs. Vansittart het nieuws van zijn ooms aanwezigheid aan boord van de boot. Als u hem wilt zien, zei hij. denk ik, dat me neer Brand geen bezwaar zal hebben, dat u boven op de galerij komt kijken. Ze sloeg zijn aanbod af, zich verontschuldi gend met haar zwakte. Met dezen vreeselijken wind zal het daar wel geducht koud zijn, zei ze. en ik ben bang, dat ik dan heelemaal doodziek zou worden. Hij kon haar geen ongelijk geven. Om haar een beetje op te wekken, vertelde Payne haar van het legertje verslaggevers aan boord van de ..Falcon". Wat zullen de New-Yorksche kranten vol staan met verhalen! Fr wat zullen ze er een hoop bij verzinnen! En onze brave New-Yorkers zullen al die malligheid voor zoete koek opeten! Maar hij slaagde er niet in. mrs. Vansittart uit haar melancholie op te wekken. Ze vreesde de minste physieke :rspanning. Gebrek was een nieu we gewaarwording in haar leven. Ze was gedrukt, schrikachtig, ze durfde de kamer haast niet ver laten en voelde zich toch doodongelukkig, misse lijk, halfziek in de bedompte ruimte. In 'ren Iood van den dag. een droefgeestige her haling van der vorigen. maakte zich een looden moedeloosheid van de bevolking van den toren meester, een beklemmende druk legde zich over de mannen en de vrouwen. Het gevoel was alge meen. dat ze hier zouden sterver van honger, dorst en ontbering: dat ze van een snellen, pijnloozen ion1- in de golven waren gered om in dezen kerker l-i gzaam en jammerlijk om te komen. Ze zaten al'en zwijgend, met norsche. holle gezichten. Zelfs C~nstance ontkwam niet aan dat gevoel van sombere heklemming, toen de mannen van de wacht do drager van een blad vol levensmidde len naar beneden escorteerden. Enid, fluisterde ze, zag je dien vreemden blik in hun oogen? Wat is dat? Zou de honger ze zoo maken? Het moet wel zoo zijn en toch kan ik het me riet voorsteller. Ze zijn nog een heel eind verwij derd van wn-k-dijk gebrek Aan den hongerdood zijn ze immers nog lang niet toe! (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6