Griep Waardebons der W.H.N. FLITSEN Tweede Paedagogisch Volksconcert. HAARLEM'S DAGBEXD' De toestand, van DeReest en van de Wold-AA eischt dringend ingrijpende maatregelen.' In de Oosterboer staan de wegen onder water. (Foto Pax Holland) leheele of gedeeltelijke inwisséling tegen contant geld verboden. j-GRAVENHAGE. 12 December. Waar bin- ii enkele dagen een begin zal worden gemaakt it de uitreiking van de waardebons ad f 0.50. .00 en f 2.50, brengt bet hoofdbureau der H.N. het navolgende ter kennis van het pu ik: )e plaatselijke directeuren der stichting ont- ngen deze waardebons ter uitreiking aan hen, I voor extra hulpverleening in aanmerking men. Op de rugzijde bovenaan dienen naam, re's en woonplaats van den betrokkene te wor- n ingevuld, terwijl gelijktijdig de plaatselijke ecteuren door hun handteekening de geldig- id dezer waardebons garandeeren. Degene wiens naam op de rugzijde is vermeld, n deze bon in alle winkels, wat deze eerste serie treft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling ven. De leveranciers op hun beurt kunnen de waarde- ns onmiddellijk verzilveren bij alle banken en aarbanken, nadat zij op de rugzijde door het iatsen van hun firmastempel en handteekening bben verklaard, resp. levensmiddelen, kleeding brandstoffen aan den bezitter te hebben ge- erd. )e betreffende financieele instellingen zenden volgens de waardebons ter verzilvering naar Kasvereeniging N.Y.. Amsterdam, wat deze ie betreft uiterlijk vóór den 31en Mei 1941, arna deze instelling op haar beurt de eind- lekening met den directeur-generaal der W.H.N. zorgt. en overvloede wordt er nogmaals op gewezen, .uitsluitend levensmiddelen, kleeding en brand- ffen door winkeliers en handelaren mogen rden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft eekt het vanzelf, dat hiermede voor het levens- derhoud noodzakelijke voedingsstoffen worden doeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik ge- akt om een dringend beroep op de leveranciers doen van het bovenstaande goede nota te wil- nemen. De verstrekking van alcoholische dran is natuurlijk verboden. De waardebon dient tot zijn volle waarde in be ling te worden aangenomen. Geheele of gedeel- lijke inwisseling tegen contant geld mag niet sats hebben. Misbruik van dezen waardebon irdt strafrechterlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze ardebons door de stichting W.H.N. zullen wor- n gebruikt, teneinde zeker te zijn. dat de ter schikking gestelde gelden zoo nuttig mogelijk Een worden besteed. De plaatselijke directeur n, indien zulks in bijzondere gevallen noodza ak wordt geoordeeld, de waardebons door zijn irkgemeenschap doen inwisselen tegen levens- iddelen, kleeding of brandstoffen, teneinde de Epbehoevendeh in natura te helpen. De direc- ur-generaal verwacht dat de leveranciers uit- iiitend prima materialen zullen leveren op de aarclebonnen der W.H.N. In (Ir Zaanstreek één abattoir. Samenwerking aan gemeenten opgelegd. De secretaris-generaal van het departement an Binnenlandsclie Zaken heeft thans een Sslissing genomen in de bekende kwestie over et gebruik door omliggende gemeenten van het lenbaar slachthuis te Zaandam, welke zaak et lang geleden door den Raad van State be- andeld is. secretaris-generaal heeft thans overwogen,, at de bij deze aangelegenheid betrokken open- are belangen, inzonderheid dat de vleesch- luring, in zoodanige mate door een gemeen- ichappelijke slachthuisregeling gebaat zullen orden, dat de daartegenover ingebrachte be daren niet van overwegende beteekenis mogen 'orden geacht. Wanneer alle slachtingen in it slachthuis te Zaandam moeten geschieden, dus gaat de beschikking verder, zal de eeschkeuring in de Zaanstreek beter tot aar recht komen dan thans mogelijk is. Daar- oor zal immers een groot aantal kleine slacht- laatsen komen te vervallen, waarop het thans 'oeilijk is. afdoende toezicht uit te oefenen, rwijl ook de dienst der accijnzen er door ver- ïmakkelijkt wordt. Centralisatie zal er ook toe leiden, dat de ge- amenlijke kosten van keuren en slachten lager orden dan thans. Op grond hiervan heeft de secretaris-generaal en door Ged. Staten voorgestelde gemeen- ihappelijke regeling opgelegd aan de gemeen- !n. Deze regeling is aangevuld met een artikel etreiyende het verleenen van tegemoetkoming an slagers. Her varkens en een schaap in beslag genomen. PURMEREND, 12 December. In het begin an deze week hebben ambtenaren van den Cen- ralen Crisis Controledienst, gestationneerd te Beemster ein Purmerend, in samenwerking iet den gemeente-veldwachter van de Rijp-Graft de Rijp vier varkens in beslag genomen, waar- an vermoed werd. dat zij bestemd waren voor auduleuze slachting. Te Graft werd een slager op heeterdaad betrapt oen hij oo ongeoorloofde wijze een schaap dood- Het schaap werd in beslag genomen en de Jager zal zich over eenigen tijd bij de justitie oor twee strafbare feiten hebben te verantwoor- en. De in beslag genomen dieren zijn ter beschik- tog gesteld van den distributiedienst. Toezicht op de fabricage van carbid- en spirituslampen. Het A.N.P. meldt: Tengevolge van de heerschende schaarschte zal binnenkort vrijwel geen petroleum meer be schikbaar gesteld kunnen worden voor verlich- tingsdoeleinden en zullen dus velen, die tot nu toe petroleum gebruikten, naar een vervangings-. middel moeten uitzien. Voor hen, die niet op een gas- of electriciteitsnet zijn of kunnen worden aangesloten, zullen voornamelijk carbid- en spi ritus in aanmerking komen. Met het oog hierop hebben zich reeds eenige fabrikanten op de vervaardiging van carbidlam pen toegelegd. In dit verband is het van belang er op te wij zen, dat ook carbid en spiritus niet in onbeperk te hoeveelheden beschikbaar zijn. Het is daarom noodig, dat van overheidswege toezicht op de fabricage wordt uitgeoefend, teneinde te bevor deren, dat het aanbod van carbid- en spiritus lampen zooveel mogelijk aangepast wordt aan de te verwachten behoefte eenerzij ds, de be schikbare hoeveelheden brandstof anderzijds. Daarom worden alle fabrikanten, die de ver vaardiging van carbid- of spirituslampen in studie hebben of daarmede reeds bezig zijn, mede in hun eigen belang dringend uitgenoo- digd, zich zoo spoedig mogelijk tot het Centraal Instituut voor Industrialisatie, Bezuidenhout- scheweg 64 's-Gravenhage te wenden en aan deze instantie alle gewenschte inlichtingen te verschaffen omtrent hoedanigheid en prijs der betreffende lampen en de grootte van de produc tie, resp. de productiecapaciteit. Dr. Schneider brengt een bezoek aan Barneveld. Het A.N.P. meldt: Donderdagmorgen om tien uur heeft de Beauftragte van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in de provincie Gelderland, dr. Schnei der, een bezoek gebracht aan Barneveld. Dr. Schneider, die o.a. vergezeld was van den Presse- referent voor de provincie Gelderland, den heer Hartwig, werd ten stadhuize door den burge meester van de gemeente Barneveld, den heer J. Westrik, persoonlijk begroet. Ten raadhuize werden aan den hoogen gast enkele autoriteiten voorgesteld, o.a. de heer Tuk ker, regeeringsconunissaris voor eieren en pluimvee en provinciaal voedselconnnissaris voor Gelderland. Na een uiteenzetting van den burgemeester over de belangrijkheid van de Barneveldsche pluimvee- en eierenmarkt, bracht het gezelschap een bezoek aan de beide markten. Dr. Schneider, die veel belangstelling- toonde voor de markten, stelde in de nieuwe eierhal aan enkele pluimveehouders verschillende vragen, terwijl de burgemeester en de heer Tukker den hoogen gast van den liuidigen toestand der pluimveehouderij op de hoogte stelden. Ook voor het schouwen van de eieren toonde dr. Schneider veel interesse. Nadat het gezel schap een uur op de beide markten had ver toefd werd een bezoek gebracht aan Schim- mel's boerderij, waar de eigenaar, de heer Schimmel, het gezelschap op duidelijke wijze het machinaal broedproces uiteenzette. In het raadhuis teruggekomen, sprak dr.. Schneider zijn dank uit voor hetgeen men hem had laten zien en hij sprak den wensch uit, dat de Barneveldsche burgerij eerlang weer met een gelukkigen blik in de toekomst zal kunnen zien. Wij van onze zijde, aldus dr. Schneider, zul len al het mogelijke doen om te bewerkstelligen, dat de Barneveldsche markt, die over de ge heele wereld bekend is, weer tot grooter bloei zal geraken. Wij weten, dat er op het oogenblik in dit land zeer veel problemen zijn, doch ik geef u de verzekering, dat uwe problemen ook de on ze zijn. Wij willen gezamenlijk trachten alle moeilijkheden te overwinnen. Tenslotte deed dr. Schneider een beroep op de medewerking van allen, die belang hebben bij het voortbestaan van de Barneveldsche markt. De burgemeester, de heer Westrik, dankte dr. Schneider voor zijn vriendelijke woorden en gaf zijnerzijds de verzekering, dat het Barneveldsche gemeentebestuur alles zal doen wat in zijn ver mogen ligt, om in goede verstandhouding samen te werken. Tenslotte bood de burgemeester den hoogen bezoeker een boekwerkje over Barneveld en zijn markt aan. O van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven -J Landbouwer duwde zijn vrouw Aan hooizolder. Moord na vijf jaar opgehelderd. Ruim 5V2 jaar geleden is de vrouw van den landbouwer G. te Almelo door een val van den hooizolder overleden. Volgens geruchten zou de vrouw door haar man van den hooizolder zijn geduwd. Door een ruzie tusschen den landbou wer en zijn zoon is het feit thans uitgekomen. Volgens Het Volk zou hij tegenover de politie een^ bekentenis hebben afgelegd en tevens heb ben toegegeven reeds eerder een poging tot moord op zijn vrouw te hebben gepleegd. DISTRICTSHUIS NEDERL. MIDDENSTANDS FRONT TE ROTTERDAM. De persdienst van de N.S.B. meldt: Onder groote belangstelling van plaatselijke en landelijke middenstandsorganisaties is he denmiddag het nieuwe districtshuis van het Ne derlandsche Middenstandsfront aan het G. W. Burgerplein 1 c te Rotterdam geopend. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook de plaats vervangend directeur van markten en beurzen te Rotterdam, de heer Ploeg. De landelijk leider van het Middenstandsfront, de heer J. H. Scholte uit Den Haag, sprak er zijn vreugde over uit, dat nu ook Rotterdam zijn centrale punt heeft. Als kind van zijn tijd is de behoefte van het Nederlandsche Middenstands front reeds gebleken den middenstand gereed te doen zijn voor de nieuwe orde die komende is. De heer Van Burink, die als districtsorgani sator zal optreden, riep de medewerking in van allen die van goeden wil zijn om het gestelde doel te bereiken. Ouders riepen geen geneeskundige hulp in voor hun kind. LEEUWARDEN, 12 December. Uit gods dienstige overwegingen had liet echtpaar T. de J. te Zwartemeer in Drente geen geneesheer ge roepen bij hun dochtertje van nog geen jaar oud, dat aan bronchitis leed. Uit deze bronchitis ontstond een ernstige longontsteking, waaraan het meisje overleed. De ouders haddén enkel voor herstel van hun kindje gebeden. De justitie, met den gang van zaken op de hoogte gebracht, stelde een onderzoek in. Naar aanleiding hiervan stond het echtpaar terecht terzake dood door schuld. De Asser rechtbank veroordeelde het echtpaar tot twee maanden gevangenisstraf. Na de behan deling voor het gerechtshof te Leeuwarden eischte de procureur-generaal bevestiging van het Asser vonnis. Heden evenwel sprak het hof de verdachten vrij, daar dit college hetgeen ten laste was gelegd, niet bewezen achtte. (A.N.P.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor met cand.-ex. rechten de heer G. D. Rehorst en mej. S. A. Frenk; voor het doct.-ex. Nederl. taal en letterkunde de heeren: W. Ph. Pos en J. M. Castelein; voor het cand.-ex. klas sieke letteren de heer A. M. Krings en voor het doct.-ex. klassieke letteren de heeren P. J. v. d. Pol en O. Woestenburg. Bevorderd tot arts mej. H. G. A. Boon, Amsterdam en de heeren J. A. Picard, Bandoeng; M. F. Polak, Hilversum; M. Aalstein, Paramaribo en H. van der Ende, Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen le ged. de hee ren J. M. Hagemeyer, Hilversum, C. P. van Ame- rongen, Amsterdam; A. T. M. de Meyer, Ter- neuzen, w. Bagnay, Amsterdam en P. R. M. J. Hanraets,.Weert. Voor het cand.-ex. Engelsche taal- en letterkund de heer J. P. W. M. Mooij- man. h. o. v. Solist: Theo v. d. Pas. Zondagmiddag 14 December a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging haar 3de Con cert van de zoogenaamde Dinsdagavond-serie. Voor dit concert is de medewerking verkregen van den bekenden Nederlandschen pianist Theo v. d. Pas, die met orkestbegeleiding zal spelen het 2d.e Pianoconcert van Hugo Godron, een Nederlandschen componist. Dit stuk zal voor de eerste maal uitgevoerd worden, het is opgedragen aan den solist. Na de pauze speelt de solist nog de „Variations Symphonique" van César Franck. Nog een zeer belangrijke noviteit voor Haarlem staat op het programma nl. de 4de Symphonie, van Jan v. Gilse. Hoewel dit werk reeds met zeer veel succes in binnen- en buitenland is uitgevoerd, is de uit voering van Zondagmiddag een première bij de H.O.V. Door zijn bijzondere muzikale waarde en de prachtige orkestratie zal déze symphonie zeker een repertoirestuk blijven bij het orkest. Vele concertbezoekers zullen het toejuichen dat er twee zulke belangrijke werken van eigen bodem op het programma geplaatst zijn. Het orkest speelt onder leiding van Marinus Adam. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem der Ned. Natuurhisto rische Vereeniging organiseert Zondagmorgen 15 December een excursie naar het bedrijf van den heer Jac. van Cruyningen Jr.„ orchideeën- kweeker te Haarlem, die bereid is aan een klein groepje liefhebbers een en ander te vertellen. Zondagmorgen 22 December houdt de heer Jan Luberti uit Den Haag in het Lutherhuis aan de Wilhelminastraat een lezing over: Het leven der bijen met een door den spreker zelf ver vaardigde film. PROVINCIAAL SUBSIDIE BORGSTELLINGS FONDSEN. Bij de behandeling in de betrokken commissie van Prov. Staten van Noord-Holland van een sub-' sidie ten behoeve van borgstellingsfondsen voor den .middenstand stelde een der leden de vraag, of men overleg gepleegd heeft met de borgstellingsfondsen buiten Amsterdam. Een ander informeerde er naar, of men dacht, dat in 1942 de verliezen voldoende vast zouden staan om tot afrekening over de 3- jarige periode te kunnen overgaan, terwijl er van nog andere zijde op werd gewezen, dat de afreke ning bij liquidatie veranderd is. Hoe denken Ged. Staten te handelen bij liquidatie, zal de Provincie een aandeel van een eventueel batig saldo over de eerste drie jaar opeischen, zijn er overgangsbepa lingen of zal men door deze vordering een streep halen? Volgens het lid van Ged. Staten is deze regeling met instemming van alle betrokkenen tot stand gekomen. Voor de toekomst vervalt het recht van de Provincie op een aandeel bij eventueele liqui datie; omtrent het verleden is niets bepaald, daar voor blijft de oude regeling gelden. De Commissie adviseert tot aanvaarding van deze ivoordracht. NIEUWE SERIE No. 178 Verdenking Van het oogenblik af, dat alle lichten uitgingen, terwijl de damesbridgeclub bij de Van Epscheu- ten's speelde en weer aangingen, zoodra de speel sters naar mevrouw Jansen waren gegaan, twee huizen verder, zijn er booze geruchten geweest dat Van Epscheuten zelf een paar stoppen had uitgedraaid, om de dames uit huis te krijgen. Ook het 2de voor die lezers der 3 Haarlemsche dagbladen georganiseerde Paedagogisch Volkscon cert werd ingeleid dioor den voorzitter der Stich ting „Het Volksconcert", Dr. J. R. H. de Smidt, die meedeelde, dat zich reeds een vrij groot aantal leden voor die Stichting had aangegeven, maar dat een nog grootere deelneming vereischt was om de volgende concerten te doen doorgaan. Dr. De Smidt sprak de hoop uit, dat de toevloed van leden zóó aanzienlijk zou zijn, dat men die concerten in duplo zou moeten geven. Daarna trad de dirigent Marinus Adam, met hartelijk applaus begroet, voor de microfoon der luidsprekersinstallatie. Na de hoorders eerst nog eens gewezen te hebben op de wenschelijkheid, zich rekenschap te geven -van de onder de namen der componisten gedrukte jaartallen, omdat deze ge woonlijk overeenstemmen met bepaalde, stilistisch onderling verschillende periodes der muziekge schiedenis, begon spr. met een korte behandeling van het eerste programmanummer, de Sinfonia in F gr. t. van J. C. Bach. Het programma was ook rui zóó samengesteld, dat er een chronologische volgorde in was en dat het aantal voor de uitvoering vereis elite orkestin- strumenten geleidelijk toenam.' Ten aanzien van Bach's Sinfonia dit werk is nagenoeg hetzelfde als het eerste zijner „Branden- burgsche Concerten" wees Adam op de bezet ting: strijkers, drie hobo's, fagot en 2 hoorns, om vervolgens op te merken dat het onmogelijk is, om aan te geven, wat Bach nu met deze muziek be doeld heeft: het is muziek zonder meer, dus zon der een in woorden weer te geven onderwerp. Te recht. Het is een kunst van vormen en tegenstel lingen, door Bach's genie op een hooger, ja tot op 't hoogste pe.il gebracht; een kunst, die we wel ontleden kunnen, wat haar structuur betreft, even als men dat met een levend organisme kan doen, maar welker magische werking even onverklaar baar blijft als die levende natuur zelve. Maar voor het volkomen ondergaan dier .werking is het noo dig om elke stem in haar verloop te beluisteren: het z.g. horizontale hooren dus dat voor het vol gen van alle meerstemmige muziek een vereischte is. Nu is dit horizontale hooren bij Bach's muziek veel minidier moeilijk dan bij de moderne wijl bij Bach alle stemmen, hoe zelfstandig zij ook mogen zijn ,9toelen op denzelfden wortel des accoords". Bij vele moderne componisten is dit niiet het ge val: de meerstemmigheid gaat hier gepaard met verschil in toonsoort („pluritonaliteit"). Dat de zelfstandigheid der stemmen ook bij Bach aanlei ding geeft tot samenklanken, die als men ze elk Dr. H. E. van Gelder, directeur van den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, zal zijn functie neerleggen in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. (Foto Schimmelpenning!!.), Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnen! (Adv. Ingez. Med.) op zich zelf neemt, dus „verticaal" hoort, dispo ne erend genoemd moeten worden, spreekt van zelf, maar zulke dissonanten lossen zich telkens ween tot reine harmonieer, op, en bovendien zijn Bach's thema's en melodieën zóó sprekend, dat men ze ge makkelijk onthouden kan. Het Andante der Sinfonia 'gaf aanleiding tot be spreking der strenge „cancrdsche" imitatie: inderdaad komt er zoc eene, en wel precies op de zelfde toonshoogte „canone all'unisono" -tus schen hobo en violen in dit stuk voor Het derde hoofddeel, de Menuet heeft twee „Trio's" zoo ge noemd naar het solistisch optreden van 3 instru menten het eerste voor 2 hobo's en fagot, het tweede voor soloviool en 2 hoorns; dit laatste staat merkwaardigerwijze it 2 deelige maatsoort, dus is geen „menuet". Het eerste gedeelte van de Me nuet wordt steeds herhaald, zoodat men aan een refrein met coupletten zou kunnen denken. Adam wees op de ongehoorde moeilijkheid der 'hoorn partijen; Bach heeft die dan ook eigenlijk voor „comi da caccia'', een kleiner en dus hooger klin kend soort instrumenten dan de gewone hoorns, geschréven. De Ouverture van Mozart's Opera „Die Ent- führung aus dtem Serail" volgde, Hiér is, zeide Adam een heel andere stijl dan die van Bach; al les is licht en gratie. De orkestratie is voor Mozart uitzonderlijk: piccolo, groote trom en triangel hel pen om een Oostersch coloriet te scheppen. Ten aanzien van Wagner's Meistersinger-Ouver- ture wees Adam op de weer zoo heel andere klank kleur verkregen door ander gebruik en andere combinatie der orkestinstrumemten; op de leidmo tieven en op de kunstige combinatie van drie der voornaamste thema's. Ook Wagner schreef poly- phoon en contrapuntisch (het laatste woord sluit nog niet „noot tegen noot" in, want hiermee be doelt men het allereenvoudigste soort contrapunt met dezelfde notenwaarden in alle stemmen). Het tweede deel van den avond was aan de pro grammamuziek gewijd: Borodin's „Steppenschets uit Midden-Azië" en Ravel's Suite „Moeder de Gans". Van den Russischen componist Alex. Borodin ver telde spr. dat die eerst voor apotheker had gestu deerd en toen dat niet de gewenschte resultaten opleverde maar componist was geworden. We zou den daarbij kunnen aanteekenen dat Borodin's we tenschappelijke carrière toch niet heelemaal mis lukt is, want hij bracht het tot professor in de scheikunidlé aan de Geneeskundige Academie te St. Petersburg, en componeerde in zijn vrijen tijd. Hij deed dit goed: zijn „Steppenschets" bewijst zijn zin voor coloriet en zijn bekwaamheid in het contra punt: een Russische en een Aziatische melodie heeft hij er dooreengewerht en die klinken best samen. In Ravel's Suite heerscht de sprookjessfeer. De orkestratie dezer oorspronkelijk voor piano vier handig geschreven stukjes is bewonderenswaardig wegens de oorspronkelijkheid en de verfijning; het thematische materiaal en de structuur geven ook reeds op zich zelve de hoofdmomenten der sprook jes meesterlijk weer. Marinus Adam, wiens door geestige opmerkingen gekruide inleidingen steeds zeer in den smaak val len ,liet ook op dit tweede concert verschillende instrumenten afzonderlijk hooren. Vroolijkheiü ont stond daarbij door de aan een .vroolijke keuken" herinnerende demonstratie der bekkens en bij de solo voor groote trom; de kenners glimlachten ook toen de celesta met een citaat uit de „Damse de Ta Fée Dragee" (uit Tschaikowsky's „Casse-Noi- sette"-Suite) voor den dag kwam. De opvoedkundige waarde van deze „Paedagogi- sche Volksconcerten" we hebben ook in dit ver slag getracht die nog door eenige aanvullende op merkingen te vergrooten is nu wel onomstoote- lijk bewezen. Mogen velen aan de uitnoodiging var» Dr. De Smidt gehoor geven en zich als lid aanmel den! K. DE JONG. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op, Donderdag moeten afrekenen. 'j DE ADMINISTRATIE."/

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5