KRUSCHEN IAAT/TE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND f! BOUW*** Uit de Om&txeken De groei van het inwonertal VRTJDAG 13 DECEMBER 194Ö TT A A R T" M'S C A 'G R T. A" B Verscheidene uren duurde de aanval op Sheffield. (Vervolg van pag. t.) STOCKHOLM. 13 December. (D.N.B.) Vol gens bier on;!vangen 'oer,chten heeft de Duiitsche luchtmacht gisteren nog voor hc: invallen van de duisternis een b.eg'n gemaakt met hevige aanvallen op het ir.d.ihtrictfob 1 in M.dden-Engeland, diie zeer ernstige gevolgen hebben gehad. De hoofd aanval was wederom gericht op een in de Engel sche berichten niet met name genoemde industrie stad in de Midlands, die verscheidene uren or af gebroken door Püilscoe founaties werd bestookt met brand- en dynamlefocromen van alle kalibers. Het rentrum der stad, aldus de Britsche berichten dienst, is bijzonder zwaar gem f:re.n. Het ziet er naar uit of de verwoestingen ever groot zijn als die te Coventry, Bribol, Southampton en in an dere Engelsche industriesteden, die groote Duitsche luchtaanvallen hebban ondergaan. Verscheidene uren lang, aldus een eerste offi cieuze Engelsche lezing, viel er een hagelbui van dynamiet- en brandbommen op deze stad in de Midlands. De schade is zeer aanzienlijk. Verdere bijzonderheden waren nog niet bekend. In een andeT Engelsch bericht werd gezegd dat ook de' industriestreken van Nbord-Engeland hevig bestookt zijn. De aanvallen waren bijzonder zwaar, zoodat er een aanzienlijk aantal branden uitbrak. Uit New-York verneemt het D.N.B.De aanval len van het Duitsche luchtwapen op verscheidene doelen in Fr geland op Donderdagavond en in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn, volgens be richten van Amerikaansche pèrsbureaux uit Lon den, na het vallen van de duisternis begonnen. De toestellen drongen door tot de Midlands. Verschei dene steden in de Midlands meldden kort daarop luchtaanvallen. Ook in Londen is weer luchtalarm gemaakt. Ondanks het afweergeschut slaagden de Duitsche machines er in Londen te bereiken. Ook boven Liverpool zijn Duitsche bommenwerpers ge zien. De Engelsche minister voor binrenlandsche» vei ligheid Morrison, zou hebben meegedeeld dat de regeeriing voorbereidingen treft om afweermaat- regelen te nemen teneinde het hoofel te bieden aan de sterkere luchtaanvallen welke in het voorjaar verwacht kunnen worden, zoodra het beter vlieg weer wordt. AANVALLEN OP SCHEPEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn; Donderdag waren Duitsche bommenwerpers on derweg om afzonderlijk varende koopvaarders en convooien niet bommen en door rechtstreeks oh e beschieting aan te vallen. Hierbij slaagden zij er an een schip van 3000 br. t. aan de Engelsche Oost kust in die nabijheid van Harwich uit een convooi te drijven, te beschieten en met bommen te be stoken, waarbij voltreffers geplaatst konden wor den aan den boeg en op het dek, zoodat op het verlies er van gerekend kan worden. Een andere koopvaarder van 1000 br. t. werd door een andere formatie zwaar gebombardeerd en ernstig, beschadigd. Aardschokken in Wales. BERLIJN, 13 Dec. (D.N.B.) Naar de En gelsche nieuwsdienst meldt zijn gisteravond in verscheidene steden en dorpen van Wales kort na 10 uur aax-dschokken gevoeld, welke 43 se conden aanhielden, en wel in een gebied van Bangor tot Carnarvon. Bijzonderheden hierover zijn nog niet bekend gemaakt. Belgische Winterhulp ontving reeds ruim 40 millioen francs. BRUSSEL, 13 December (A.N.P.) De leiding van die Belgische Winterhulp deelt medie: Hoewel ihiet centraal uitvoerend comité nog niet in het be- Ss van alle gegevens betreffende de stortingen op de postgirorekeningen van provinciale en gemeen telijke afdeelingen, kan reeds gezegd worden dat tot dusver meer dan veertig millioen francs door „Winterhulp" is opgehaald. Dit bedrag bewijst hoe zeer de Belgen het gevoel van nationale solidari teit deelen en doet het beste hopen voor de ko mende propaganda week. Hertzog en Havenga uit de Zuid- Af rikaansche Unie. NEW-YORK. 13 December. (D.N.B.) De vroe gere minister-president der Unie van Zuid-Afrika, generaal Hertzog, en de Zuid-Afrikaansche mi nister van Financiën, Havenga, zijn, naar Asso- siated Press meldt, uit het parlement der Uniie ge treden. Generaal Hertzog had reeds eenige weken geleden het voorzitterschap van de Nationalistische Partij neergelegd. In deze functie leidde Hertzog de z.g. vredesbeweging. Die sloopende rheumatiek komt voor uit onzuiver bloed. Doe daarom een kuur met Kruschen Zout De aan sporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 p. £1. Incl. O.B. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 13 December. Bevallen 10 December; G. J. de Bruinde Wit, z.; 11 December: G. W. van der Kerk—van der Lugt, z.; J. E. C. HartogSluijter, z.: M. H. J. Ruij- zenaarsKoelemij, d.; J. E. van VeenVisser, z.: 12 December; G. RippenBos, z.; C. van Boek hovenGeuzebroek, z.; G. W. Wijkhuizen—Smit, zC. MooijekindHoogkamer, z.; A. M. van Praag Vrugt, d.; A. J. M. KorsSchaafsma, d.; H. M. HoekstraSchuijt, d.; 13 December: C. J. Meure -Imanse, z. Overleden 11 December: E. F. WiersmaWolkers, 58 j., Eindenhoutstraat; 12 December: K. H Miele 80 j., Kamperlaan: J. J. Machielse. 70 j., Barleljoris straat; F. F. N, Donkers, 75 j., Rollandslraat: D van Wolferen, 79 j., Jansstraat; J. C. Rozenhart 79 j., Grebberstraat 29; M. H. Smakman, 47 j., gamperlaan. (Adv. Ingez. Med.) De kwestie der financiëele hulp aan Groot-Brillamiië. Engeland wil de Amerikaansche regeering polsen.. NEW YORK. 13 December (D.N.B.) De Inter national News Service meldt uit Washington: Men heeft vernomen dat de Engelsche onderstaatsse cretaris Phillips den Amerikaansc'hen minister van financiën, Morgenthau, in de beide recente conferentie heeft medegedeeld dat de Engelsche regeering van alle beschikbare voorraden contant geld voor oorlogsdoeleinden gebruik heeft ge maakt en spoedig credieten noodig heeft. Mor genthau heeft deze mededeeling aan veertien vertegenwoordigers van de Amerikaansche defen sie- en buitenlandsche politiek overgebracht. Deze groep zal volgende week met president Roosevelt beraadslagen over de kwestie der formuleering van verdere hulp aan Engeland. In zijn besprekin gen met Morgenthau heeft Phillips op de volgen de vijf punten gewezen: 1. Engeland verwacht dat de oorlog nog mil- lioenen dollars zal kosten, die slechts door de Amerikaansche regeering of door particuliere bronnen in de Vereenigde Staten kunnen worden opgebracht. 2. Engeland is op het oogenblik niet voornemens om een leening te verzoeken, doch wil uitsluitend aan de Amerikaansche regeering en het Ameri kaansche volk den stand van zaken voorleggen opdat zij een beslissing kunnen nemen. 3. De 'Britsche regeering heeft reeds voor ver scheidene honderden miilioenen dollar aan Ame rikaansche geldswaardige papieren In Engelsch bezit verkocht en vx-eest dat verdere vei-koopen de Amerikaansche markt ernstig in gevaar zouden brengen. 4. Om het kapitalistische stelsel in Engeland te behouden zijn de Engelschen er tegen hun tegoed uit te putten voor de betaling van oorlogsleveran ties. 5. Een gedwongen liquidatie van aan deelen. obligaties en andere tegoeden zou Engeland na afloop van den oorlog in een hulpelooze positie brengen en het einde van het kapitalistische stel sel in Engeland veroorzaken. De International News Service meent verder te weten dat president Roosevelt er nog niet van overtuigd is dat de Engelsche kapitalisten alles jedaan hebben om tot oplossing van het finan- cieele vraagstuk hunner regeering bij te dragen. Deze meening van Roosevelt is aanleiding gewor den tot de aan Phillips gerichte uitnoodiging, naar de Vereenigde Staten te komen om Morgenthau op de hoogte te stellen van de Engelsche finan- eieeele positie. Morgenthau heeft in vertrouwden kring mede- jedeeld dat de president besloten is zich alle in lichtingen over de financieele positie van -Enge land en de Engelsche oorlogsbehoeften te ver schaffen, alvorens hij aaix het Congres de kwestie der wijziging in de politiek van hulpverleening aan Engeland voorlegt. Voorstellen, die betrekking hebben op het aanknopen van Engelsche bezit tingen op het Westelijke Halfrond door de Ver eenigde Staten, hebben bij de Amerikaansche re geering geen gunstige ontvangst gevonden, want de president vreest dat- de Vereenigde Staten daardoor in een imperialistisch daglicht ge plaatst zouden worden. Bovendien zijn de in aan merking komende Engelsche bezittingen econo misch onzelfstandig en zouden zij. ingeval de Ver eenigde Staten hen overnamen, slechts een nieuwe last voor den Amerikaanschen belastingbetaler beteekenen. Engeland vreest een Duitsche invasie. STOCKHOLM, 13 December (D.N.B.) De verklaring van den Führer, dat de Duitschers het tijdstip voor de definitieve afrekening zelf zullen bepalen, heeft in Engeland het sinds eenige weken op den achtergrond geraakte gevaar der Duitsche invasie weer op den voorgrond geplaatst. Tot dus ver had de Engelsche bevolking zich verzoend met dè meening van regeeringskringen dat Duitsch- land om technische militaire redenen niet tot een landing in Engeland in staat was en het tijdstip voor deze landing terstond na Duinkerken voorbij heeft laten gaan. Thans echter wordt de geheele Engelsche stemming weer beïnvloed door de ern stige bezorgdheid voor een nieuwe verrassende Duitsche handeling. De inkrimping van de oorlogs productie als gevolg van de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen alsmede de steeds stijgende cijfers der verloren gegane tonnage had de stemming toch ■eeds aanzienlijk gedrukt. De „Diplo" over de Britsche blokkade. Berlijn, 13 December (DJM.B.) -De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz" levert Com mentaar op het Engelsche besluit tot voortzetting van een meedoogenloozen hongersoorlog tegen het geheele Europeesche vasteland. Dat de van ver- ichillende kanten geuite motiveeringen vaak recht streeks tegenover elkaar staan, aldus deze dienst, is van geen belang. Het was duidelijk dat de Brit sche propaganda kwaadwillig onderstelde dat le vensmiddelen, en vooral vet, döor de Duitschers in beslag zouden worden genomen, niet in de laatste plaats voor de productie van ontplofbare stoffen. Dat echter met het grootste deel der levensmiddelen bijv. met graan, een dergelijke metamorphose met den besten wil ter wereld niet mogelijk is, wordt natuurlijk verzwegen. Anderen, zooals wijlen Lothian, gingen uit van het standpunt dat op zichzelf in de door Duitsch- land gecontroleerde gebieden genoeg levensmidde len voorhanden zijn, voorzoover Duitschland voor een juiste verdeeling zou zorgen. Ook deze moti- eering is misplaats, daar de levensmiddelen van het Duitsche rijk naar gelang van de behoefte der ei Ren bevolking opgeslagen zijn. De Engelsche minister voor de blokkade, Cross, heeft openlijk gezegd dat de blokkade des te men- scheljjker is, naarmate zij vollediger is. Dat maakt den zin van het Britsche standpunt volkomen dui delijk, aldus de „Korrespondenz". Engeland heeft l wederom van het uitbreken der vijandelijkheden af den hongersoorlog toegepast en bewust ook tegen vrouwen enkinderen. Het acht dien oorlog thans ook aangewezen tegen de bevolking van het bezette gebied, dus tegen zijn vroegere bondgenooten en wel om twee redenen. Aan den eenen kant schijnt Engeland, dat zei bereid is anderen te laten ver hongeren, van Duitschland te verwachten dat hel deze onmeïischelijke schending van het volkenrecht door eigen offers met goed zou vergelden. Aan den anderen kant echter gelooft het klaarblijkelijk, bii wijze van aanvullende propaganda, door de folte ring van den honger de bevolkiing zoo ver te kun nen brengen dat zij in haar nood en wanhoop den bezettingsautoriteiten moeilijkheden veroorzaakt en nieuw bloed voor Engeland vergiet. Dit is dus het ware gezicht der zoogenaamde humaniteit. Alle olken ter wereld, vriend of vijand, moeten onder gaan, opdat Engeland bij zijn oorlog, als het even kan, geen eigen bloed behoeft te vergieten. BEZOEK VAN GAULEITER WaCHTLER AAN ONS LAND. 's-GRAVENHAGE. 13 December. Morgen ochtend komt met den D-t-rein uit Berlijn om 10.36 uur in Den Haag aan Gauleiter Wachtler. Hij zal hier een reeks bijeenkomsten bijwonen naar aanleiding van de jaarvergadering van den N.S.^Lehrerbund der N.S.D.A.P. in Nederland. (A.N.P.) JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. v. de Heuvel, te Haarlem, portier-telefonist bij de N. Z. II. T. M. in dienst van deze maatschappij trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van ir. B. Nugteren, chef van den Ver voersdienst der N.Z.H.T.M. en den heer P. M. Gies- lce, le chef van den Uitvoerenden Dienst. De heer Nugteren bracht de gelukwenschen van de directie over een ovei-handigde den heer v. d. Heuvel na mens de directie het gebi'uikelijke geschenk: een enveloppe met inhoud. Voorts kwam een deputatie van het Jubileumfonds der Maatschappij den jubi laris complimenteeren en hem een geschenk aan bieden. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DREN KELINGEN. Op Zondagmiddag a.s. is de heer A. J. Meïje- ding uitgenoodigd om voor een groot aantal jonge mannen, vereenigd in „De Jonge Spaarn-- wacht" een voordracht te houden: „Strenge winters uit vroeger eeuwen" en over hulp bij ijsongevallen. De heer Meijerink hoopt Donderdagavond 19 December ook een voordracht te hoxxden in het Diaconessenhuis voor de Zusters en genoodig- den. Behandeld wordt: „De doelstelling van den Bond" en het actueele ondeiwerp. „Het redden van drenkelingen uit te water geraakte auto's". Bij beide voordrachten zal de heer Joh. M. Schmidt, mede-propagandist van den Bond, ook voorzitter der Haarlemsche Reddingsbrigade, de lichtbeelden verzorgen. jiiii»11" "'"Hik ^'IIUll!mil!!ll!ln!l!lllll!{llll!liail!lll!ll!!IIUWIllMlllllll|i|!nil»aU101llllIUffiIUUi]lllljlllllllllUlllUIIIIIII|'^ Ned. Herv. Kerk te Spaarndam gerestaureerd Kerktoren werd vernieuwd Als ge op den smallen weg, die Haarlem van Spaarndam scheidt, halverwege gevorderd bent, kunt ge het spitse kerktorentje van de Ned. Herv Kerk te Spaarndam juist tegen de blauwe lucht zien afsteken. Dat genoegen heeft de Haarlemsche wan delaar of fietser, die zoover noordwaarts langs het Spaarne is gedrongen, drie jaar lang niet kunnen smaken. Al dien tijd heeft de oude kerk van Spaarn dam, die daar rëeds langer dan drie eeuwen de omliggende landauwen beheerscht, het zonder toren moeten stellen. Er was de laatste jaren steeds meer gebleken, dat de toestand van het kerkgebouw veel, ja alles te wenschen overliet. Men besloot daarin verandering te brengen. Gesteund door Rijk en Ge meente kon de restauratie-commissie onder leiding van den heer G. W. Polderman de gemeente de aan zegging doen, dat in Mei 1940 met de herstelwerk zaamheden zou worden begonnen. Zoo gebeurde het. En ondanks de moeilijkheden, die zich daarna van alle kanten aan kwamen dienen slaagde men er in de restauratie krachtdadig ter hand te nemen zoodat het innerlijk en het uiterlijk van de kerk een gron dige verfrissching en waar het noodig was ver nieuwing, onderging. Het gerestaureerde kerkje van de Ned. Herv. Ge meente te Spaarndam met den nieuwen slanken kerktoren, die ver in den omtrek te zien is. (Foto De Haas.) De toren, die de laatste jaren geheel was verdwe nen, werd opnieuw gemaakt en het trotsche haan tje kijkt thans weer als in de oude dagen minzaam neer op de lage, pittoreske huisjes van dat merk waardige deel van Haarlem dat Spaarndam heet. De kerktoren, die evenals het geheele-gebouw een bescheiden indruk- maakt is nog tien meter hoog en de klok met de glanzende wijzers is dan ook van uit het geheele dorp te zien. Ook im^ndig onderging de kerk een grondige restauratie. Zoo werd het plafond opnieuw gewit en de vloer opgehoogd, verder de kerkbanken geverfd, ramen waar noodig vernieuwd, de deuren hersteld en de stutbalken opnieuw verstevigd. Ook het orgel werd gerepareerd evenals het fraaie gedenkraam van Nicolaus Samuelis Cruquius, die zooals men weet in deze kerk begraven is. In het fraaie gebrandschil derde raam staat te lezen, dat Cruquius 2 December 1678 werd geboren en 5 Februari 1754 is gestorven. Het raam is een geschenk van Rijnland en het was wel noodig, dat het gerestaureerd werd, verzeker de ons de heer J. Koning, die zoo vriendelijk was ons rond te leiden. Ds.-A. Snethlage, de tegenwoordige predikant der gemeente was eveneens zeer met de restauratie, die werd uitgevoerd door de aannemers Gebrs. Pol derman te Spaarndam onder leiding van dein Dienst van Openbare Wei-ken te Haarlem, ingenomen. Zooals Kerkvoogd Koning ons nog liiet zien is ook het interieur van de consistoriekamer grondig ver beterd. Zoo is het te begrijpen, dat men in de Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam de officieele ingebruikne ming van de gerestaureerde kerk Zondagmiddag 22 December te 2 uur, met blijdschap tegemoet ziet. Zoo zal dan de inscriptie die in 1627 in de Kerk werd aangebracht ook thans weer actueel worden. De oude swaoke Kerck is 's nachts door swaere vlaegen. Van harden Noörderstorm gestort en ingeslaegon Dirck, Pieter, Abraham van Beaumcnt leggen 't werk, Een, -twee en derden steen, 't beginsel deser Kerck. ZANDVOORT TOONEELVEREENIGING „PHOENIX" Onder auspiciën van het Comité der samenwér- kende Zandvoortsche tooneelvereenigingen geef „Phoenix" Zaterdagavond in Hotel Groot Badhuis een opvoering van het blijspel „Haar laatste wil", door Henk Bakker en J. W. v. d. Heiden. LICHAMELIJKE OEFENING. Het ligt in de bedoeling van de overheid, aan liet vak lichamelijke oefening belangrijk meer tijd te doen besteden, dan het den laatsten tijd gebrui kelijk was. De leeraar lichamelijke oefening, de heer J. A. B. van Pagee, zal waarschijnlijk zelfs tijd te kort komen om ialle lessen aan de openbare- en U.L.O.-scholen te geven. Indien ook de le en 2e klassen, die ifot heden geen gymnastiekles kregen ook bij dit onderwijs worden betrokken, zullen dp klasse-onderwijzeressen waarschijnlijk woi-den aan gewezen, dit onderwijs te geven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Fredei-ika Wilhelmina, d-ochter van J. van Aken en van W. Wernekers, Stationsstraat 7. Onderti-ouwd: W. F. Kuit en B. D. C. Dumoulin. Haarlemmerstraat 31. D. Roemers.en E .W. van dér Vliet, Brederodestraat 46. Overleden: Giisbert Guijt, oud 53 jaren en wo nende te Katwijk. VELSEN Koe frauduleus geslacht. De gemeentepolitie heeft na een in samenwer king met ambtenaren van den Vleeschkeurings- dienst en van Invoerrechten en Accijnzen ingesteld uitgebreid onderzoek een partij vleesch en een koeienhuid opgespoord, die afkomstig bleken te zijn van een kort te voren frauduleus geslachte koe. Twee slagers, die in dit geval een rol hebben ge speeld werden vex-hoord. Proces-verbaal werd opgemaakt. Vervalsching van distributiebonnen, De politie heeft alhier aangehouden eenige per sonen. die zich schuldig hebben gemaakt aan het vervalschen van distributiebonnen, klaarblijkelijk met de bedoeling, zoodoende meer dan een normale toewijzing te bemachtigen. De aangehoudenen wer den naar het hoofdbureau van politie gebracht. Het spreekt vanzelf, dat deze personen het bedrijf van den leverancier, wien zij de bonnen afgeven ernstig kunnen schaden, daar deze winkelier als hij niet oplet deze bonnen zou kun»'en inleveren en daarvoor gestraft zou worden. Dergelijke onsociale daden zullen, begi-ij pel ijker wijs ernstig gestraft worden INZAMELING VAN SPEELGOED DOOR WINTERHULP. Zooals reeds werd gemeld zal morgen de tocht, door Winterhulp georganiseerd, met het doel, speel goed in te zamelen, door de gemeente worden ge houden. Giften en geschenken kunnen worden afgegeven aan de collectanten, die aan den tocht deelnemen Het plaatselijk comité vertrouwt op aller mede werking. Hier volgt de route van den tocht: Vertrek Zaterdagmorgen 10V2 uur van het Velser- duinplein. Verder: Kalverstraat, Zeeweg, Groene- weg, Ver Loren van Themaatlaan, Van Duyllweg, Velserbeek, Meervlietstraat, Pont. Wijkerstraatweg, Schulpweg, Groote Hout- tot Koningsweg, Wijker straatweg, Pont, Stationsweg, Willebrordstraat. Trompstraat, Wijk aan Zeeërweg, Julianakade, Wil- helminakade, Koningsti-aat, Bloemstraat, Keizer Wilhelmstraat, Prins Hendrikstraat, Willemsplein, Dirkstraat, Neptunusstraat, Koningin Wilhelmina- kade, Kennemerlaan, Kennemerplein. (Hier wordt een uur gerust)J. P. Coenstraat, Wijk aan Zeeweg. Velserduinweg, Zeeweg, Driehuizerkerkweg, Hage- Iingerweg. Hoofdstraat, Wüstelaan, Bloemendaal- sehe straatweg, Duinlustparkweg. Vinkenbaan. Duinweg, Brederoodsche weg, Middenduinweg, Bur gemeester Enschedélaan. Eindpunt: De Weyman. HEEMSTEDE VERGADERING .BLOEMBOLLEN CULTUUR". Onder voorzitterschap van den heer Jos. M. J Braam hield de afdeeling Heemstede van de Ver- eeniging van Bloembollencultuur Donderdagavond een ledenvei-gadering in café „Hof van Heem stede". De voorzitter herdacht den heer G. Nelis, die in de oorlogsdagen gevallen is voor zijn vader land. Als voorzitter werd de heer Jos. M. J. Braam herkozen. De vice-voorzitter, de heer C. Kapitein, felici teerde hem met zijn herbenoeming, daarbij den wensch uitende, dat de komende periode gunstiger zal zijn. Als afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergadering werden gekozen de heeren Jos. M. J. Braam en F. Dix en als plaatsvervanger de heer P. Nelis. Vervolgens werd behandeld de agenda van de op a.s. Maandag in Haarlem te houden algemeene vergadering. Als leden voor het hoofdbestuur zul len gesteund worden de heeren Kieft van de af deeling Limmen en de heer P. Kramer van de afdeeling BennebroekVogelenzang. Uitvoerig werd besproken het voorstel Benne- broek-Vogelenzang betreffende statutenwijziging voor wat betreft het uitsluiten van niet-afgevaar- digden aan eventueele besprekingen. Dit had tot gevolg dat een verzoek aan het H. B. zal gericht worden van ongeveer de volgende strekking: „Teneinde aan de beperking van meenings- uiting van gewone leden op de algemeene ver gadering. tegemoet te komen, wil de afdeeling Heemstede vóór de publicatie van de beschrij vingsbrief een vergadering van het hoofdbestuur met de voorzitters en secretarissen der afdeelingen opdat in de afdeelingsvergaderingen door het be stuur de vragen der leden juist beantwoord kun nen worden. Daarom wordt aan het hoofdbestuur verzocht te besluiten tot het houden van de ge noemde vergadering met de voorzitters en secreta- de totstandkoming van 'n verplichte hulpregistratie rissen der afdeelingen". Een voorstel der afdeeling Lisse, te bevorderen had nu, volgens de vergadering geen zin. Wel was mén algemeen voor het voorstel Sassenheim om vrijstelling van de heffingen voor het surplus- fonds 1940, mede door het verkleinde areaal, waardoor de teelt op 50 pet. was ingekrompen, wat voor de kweekers veel moeilijkheden heeft opge leverd. Inzake de heffing van beursbelasting werd de meening geuit, dat deze heffing hoogstens mag ge schieden tot de toestand zich wijzigt. Hierna volgde de behandeling der begrooting van de Algemeene Vei-eeniging, die na enkele op en aanmerkingen werd goedgekeurd. Tenslotte volgde een. verloting van fraaie plan ten en andere artikelen, j In 1940 geringer dan vorige jaren Zooals reeds eenigen tijd te voorzien was, zal het aantal inwoners- van onze gemeente in 1940 minder sterk toenemen dan in vorige jaren. Over de eerste tien maanden bedroeg de netto groei van het zielental slechts 184 terwijl deze in de voorgaande vijf jaren resp. 773, 790, 598, 259 en 882 bedroeg. Het aantal geboorten was in het genoemde, tijd vak 283, hetgeen overeenkomt met een geboorte cijfer van 16.6 per duizend en per vol jaar. In vergelijking met het rijksgemiddelde is dit laag» voor geheel Nederland bedroeg het geboortecijfer in 1939 per duizend zielen 20.6. De oorzaak van het lage I-Ieemsteedsche geboortecijfer ligt in den z.g. leeftijdsopbouw van de bevolking. Als vesti gingsplaats van renteniers en soortgelijke groepen van oudere menschen moet onze gemeente nood wendig een lager geboortecijfer hebben dan het gemiddelde van het land. In vergelijking met voorafgaande jaren is het geboortecijfer over 1940 echter hoog. In de voor gaande jaren bedroeg het n.l. i-esp. 13.6; 15.4; 16.2 en 16. In de eerste tien maanden van dit jaar overleden 184 inwoners, hetgeen overeenstemt met een sterf tecijfer van 10.8 per duizend en per vol jaar. Dit is zoowel in vergelijking met de gemiddelde Ne- derlandsche cijfers als met die van Heemstede over de voorafgaande jaren hoog. Wat deze laatste betreft, deze bedroegen sedert 1936 resp. 8.5, 7.5, 7.2 en 8.4. Dit jaar zal dus een stijging brengen van ruim twee per duizend. Ten gevolge van een en ander is ook het ge boorte-overschot dit jaar niet groot en blijft het beneden het gemiddelde van de voorafgaande jaren. Van 1936 tot en met 1940 bedroeg het geboorte-overschot per jaar en per duizend in woners 5.1, 7.9, 9, 7.6 en 5.8. Dit relatief kleinere geboorte-overschot is na tuurlijk mede een oorzaak van den geringeren groei van het zielental in dit jaar, maar in hoofd zaak moet deze geringere groei toch worden toege schreven aan een kleiner vestigingsoverschot. Over de eerste tien maanden bedroeg dit vesti gingsoverschot niet meer dan 85. Stemmen de mutaties in de bevolking in de laatste twee maan den gemiddeld met die in de voorafgaande oven een, dan zal het vestigingsoverschot over een vol jaar jl.m. 100 beloopen. In 1939 was dit vestigings overschot evenwel 681! Dit was wel een abnor maal hoog cijfer, dat ontstaan was doordat in de laatste maanden van 1939 zooveel gezinnen uit het oosten van het land zich in onze gemeente vestigden. Van 1936 af bedroegen de jaarlijksche vestigingsoverschotten resp. 641, 427, 110 en 681. Veel verschil met 1938 belooft 1940 in dit opzicht dus niet te geven. Het vestigingsoverschot van 85 in tien maanden is het resultaat van 2395 vestigingen en 2310 af voeringen wegens vertrek. Hieruit blijkt, dat het vertrek dit jaar wel iets grooter is geweest dan in vorige jaren, maar dat het toch niet butengewoon groot was. In 1939 vertrokken 2432 inwoners, in 1938: 2286. De vestiging is intusschen veel kleiner geweest dan het vorige jaar, toen in onze gemeente 3113 personen van elders kwamen wonen. De 2395 vestigingen van dit jaar betroffen 930 mannen en 1465 vrouwen; van de 2310 vertrokken personen waren 901 mannen en 1409 vrouwen. Zoowel bij de vestigingen als bij het vertrek is het aantal vrouwen dus belangrijk grooter dan dat van de mannen. Dit komt hoofdzakelijk door de talrijke verhuizingen van inwonende dienstboden, voor wie Haarlem, Heemstede en Bloemendaal als het ware één gemeente vormen. Een goed oor deel over de vestigings- en vex'trek cijfers zou men dan ook eigenljk pas verkrijgen, wanneer het in wonend vrouwelijk personeel afzonderlijk werd gerubriceerd. Ditzelfde inwonend pei'soneel bezorgt Heem stede een vrouwenoverschot. Dit surplus bedroeg op 1 Jnuari 980 en het is sedertdien gestegen tot 1030. Het relatieve vrouwenoverschot steeg daardoor van 1100 tot 1105 vrouwen tegenover elke 1000 mannen. BLOEMENDAAL „Winterhulp Nederland". Geef U op als collectant. De eerste collecte voor de Winterhulp-Neder land is nauwelijks voorbij of de tweede inzame ling is reeds weer in zicht. Een dergelijke voort varendheid is geen luxe, maar een dwingende noodzakelijkheid, omdat er juist in dezen winter tijd veel nood te lenigen is. Het comité te Bloe mendaal doet daarom een herhaald beroep op de offervaardigheid van de burgerij, wanneer aan het eind van deze maand de bus rammelt voor de „tweede ronde". Wie zelf op post heeft ge staan weet uit ervaring hoeveel voldoening het geeft als de collectebus na een paar uur een „vol- lexx" klank heeft gekregen. Wie denkt,^dat hel een onaangename bezigheid is, die men graag aan een ander overlaat, heeft het mis. Het ligt in de bedoeling te Bloemendaal een kern van vaste medewerkers te vormen, welke natuurlijk voor uitbreiding vatbaar is! Collectanten (trices), die zich beschikbaar wil len stellen voor de tweede collecte, kunnen zich opgeven te Bloemendaal bij mevr. E. Veltnian— Nienhuys, Midden Duinendaal-scheweg, Tel. 22117; te Aerdenhout bij den heer W. C. Bier. Clematis laan 5, tel. 26345; te Overveen bij den heer J. M. Kakebeeke, Lombar Petrilaan 5, tel. 23642 en te Vogelenzang bij den heer H. J. van Emmerik p.a. Station N. S., tel. K 2502—306. IIUTS VAN DE NED. UNIE GEOPEND. Ook in Bloemendaal heeft de Nederlandsche. Unie, haar huis. Bloemendaalscheweg 67, ge opend. Namens het Gewestelijk Secretariaat voor Noord-Holland wees de heer N. W. Tol op de taak van de Unie en op die der plaatselijke comités. Hij sprak den wensch uit, dat. ook in Bloemendaal de Unie ex vruchtbaar werkgebied zal kunnen vinden. Namens den gewestelijken commissaris ver klaarde hij het huis geopend. De voorzitter van het plaatselijk comité mr. J. Bierens de Haan gaf een uiteenzetting van de doelstellingen der Ned. Unie. Tenslotte uitte spr. den wensch dat velen zich. in dit nieuwe Unie-huis als lid zullen laten in schrijven en nadere inlichtingen omtrent de Unie zullen komen vragen. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 13 December 1940. Consignatiesvisch. Bot f85—f75 oer K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 1,26f 1,20 Baars 10,90; Blei f 0,35—f 0,26; Voorn f 0,31f 0,24; Spie ring f 0,83—f 0,72, alles per K.G. Open booten (kustvisschers)IJM 328 f26; IJM 324 f23; IJM 30 f47; IJM 344 f 19; IJM 307 f17,50.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7