Haarlem's Dagblad Brandstof Hïaac&chumMp Het Stedelijk Welzijn. le Soort De Haarlemsche huishouding. De maanvisch. V.S.V.—HAARLEM Actikele.it enz. zmdec bon-! Electr. Brandhoutzagerij Firma de Clercq van Lennep Winterhulp te Haarlem 58e JAARGANG No. 17637 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 14 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Dat wordt door meer instellingen nagestreefd, met het gemeentebestuur voorop, maar geen enkele heeft het zoo nadrukkelijk in haar vaandel geschre ven als de Stichting Haarlem's Bloei. Toen zij vier jaar geleden met overheidssteun en -leiding ge vormd werd uit de afdeehng van Vreemdelingen verkeer, werd in den nieuwen naam een zoo breed mogelijk opgezet programma tot uitdrukking ge bracht. Daarvan is helaas tot dusver niet veel ver wezenlijkt, al heeft de Stichting nuttig werk gedaan en doet zij dat nog. Der tijden loop is niet bepaald parallel gegaan met haar ambities en een zeer groote teleurstelling werd haar deel toen de grootsch-opgezette plannen voor de viering van het eeuwfeest der Camera Obscura en van dat der Spoor wegen wegens het uitbreken van den oorlog opgege ven moesten worden. Velen zullen zich met mij den prachtigen opzet van den optocht, door den schilder Herman Moerkerk ontworpen en in beeld ge bracht, herinneren. Voor Moerkerk, wiens zuivere en fijngevoelige artistieke arbeid zoowel als zijn on vermoeide toewijding in die dagen grooten indruk op ons allen maakten, moet het wel de grootste teleurstelling geweest zijn. Haarlem's Bloei heeft pas vergaderd; het rapport van zijn werkzaamheden en van de gehouden be sprekingen hebt u in ons vorige nummer kunnen lezen. Tijdens die besprekingen werd critiek uitge oefend op gebrek aan steun van de zijde der bur gerij en werden wenschen geuit. Die twee punten lijken mij de belangrijkste; zij hangen trouwens nauw met elkaar samen, want zonder grooteren steun van de bevolking zal de vereeniging in de toekomst weinig wenschen kunnen verwezenlijken. Nu is het wel duidelijk dat de mislukking van de Eeuwfeesten, door omstandigheden die buiten de macht van het bestuur lagen, op de bloedarmoede van Haarlem's Bloei van grooten invloed is ge weest. Er bestaat in Haarlem een zeker scepticisme ten aanzien van de mogelijkheden om het vreem delingenverkeer, het „vertier" in de stad en al wat daarmee samenhangt te bevorderen. Scepticisme kan men nooit afdoende bestrijden met argumen ten alleen, al zijn ze ook nog zoo logisch en over tuigend. Er moeten daden komen. Het Eeuwfeest zou een daad geweest zijn, die velen aangetoond zou hebben wat er te bereiken is en de Stichting van hun steun zou hebben verzekerd. Daarom is het begrijpelijk dat er nu naar een nieuwe daad gestreefd wordt. De heer Van Weerden wil zich niet tot een enkele gebeurtenis bepalen maar er een jaarlijksch evene ment van maken. Hij stelde ter vergadering voor, een jaarlijksehen „hoogtijdag" voor Haarlem in te stellen evenals Leiden die bezit in zijn derden Oc tober. En natuurlijk zou de onze, niet aan een histo- rische gebeurtenis verbonden, zich moeten concen- treeren op het begrip Bloemenstad en zich dus die nen te kenmerken door een bloemencorso, gevel versieringen, een étalagewedstrijd en dergelijke. Het dagelijksch bestuur antwoordde dat het dit denkbeeld in overweging zal nemen. Ik hoop dat het tot werkelijkheid zal worden. Het zou wellicht meteen de gelegenheid bieden den geheel ontwor pen optocht van de Camera Obscura nog eens in. het plan te betrekken, zij het dan slechts ten deele. Waarom zou dat niet kunnen? Uitstel behoeft geen afstel te zijn; alleen force majeure heeft de uitvoe ring verhinderd en waarom zou men zich een schoone en kunstzinnige gebeurtenis laten ontnemen door de statistieken van Vader tijd? Het zijn ten slotte slechts tijdrekeningen; het wezen der zaak tasten zij niet aan. De omstandigheden zijn nog steeds zeer moeilijk en de toekomst is nog in menig opzicht duister. Dit neemt niet weg dat men opnieuw een plan kan ont werpen, voor den komenden zomer, de waarheid indachtig dat de aanhouder wint en dat moeilijke tijden althans-deze prettige eigenschap hebben, dat zij zich in het algemeen goed eigenen voor het op touw zetten van nieuwe ondernemingen. Het men- schelijk initiatief kan zich trouwens nimmer ver oorloven in te slapen. Het moet steeds werkzaam blijven en zijn kansen, goede of slechte, weten te nemen. Ter vergadering is opgemerkt dat maar f 2000 per jaar van begunstigers werd ontvangen. Als elke middenstander maar f2,50, ja slechts een gulden per jaar voor Haarlem's Bloei offerde zou veel meer gedaan kunnen worden. De heer Hooy merkte daar bij op dat men niet alleen aan den middenstand iets moet vragen. Als maar f 2000 ontvangen wordt van begunstigers is dat niet veel, maar draagt alleen de middenstand daarvan de schuld? Ik geloof dat die vraag terecht gesteld is. De mid denstand heeft veel belang bij Haarlem's Bloei, maar in het wezen der zaak heeft de geheele be volking dat. Als men maar dooi-gaat met pogingen om tot daden te komen zal men haar op den duur wel voor de zaak winnen. Het is een kwestie van doorzetten. Gebleken is al dat men de*ware men- schen voor zulke actie gevonden heeft. En dat is een groot ding. R. P. De korenmolen „De Eersteling" te Hoofddorp, molen in de Haarlemmermeer, dateerend uit 1856, de eenige nog in tact zijnde wordt met slooping bedreigd. iFoto Pax-Holland) Haard- en Kachelblokken Geschikt voor alle stookdoeleinden. Franco huis vanaf 35.per 1000 K.G. Uit voorraad leverbaar. JONKERS Houtzagerij en Houth. Transvalastraat 5, Telef. 20549. Na 6 uur 26998 (Adv. Ingez. Med.) Engelsche verliezen ter zee. Duitsche duikboot brengt drie gewapende koopvaardij schepen tot zinken. Het D.N.B. meldt: Een kleine Duit sche duikboot heeft drie gewapende vijan delijke koopvaardijschepen, met in totaal 15.800 b.r.t. inhoud in den grond ge boord. Voorts meldt het D. N. B. dat Mackay Radio een draadloos bericht heeft opge vangen van het Engelsche vrachtschip „Orari" (10.350 b.r.t.), dat meldde op 750 mijl van de Fransche kust getorpedeerd te zijn. Blijkens een bericht uit Londen heeft de Britsche Admiraliteit officieel mede gedeeld, dat de gewapende koopvaardij krui ser Forfar" getorpedeerd en daarop ge zonken is. Onderhoud van wegen, straten wandel plaatsen en plantsoenen. Als wij nagaan wat de gemeente Haarlem 10 jaar geleden uitgaf en wat zij nu uitgeeft aan het onderhoud van straten en wegen alsook voor het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, dan komt daarin zeer sterk de toegepaste bezuiniging tot uiting. Tin jaar geleden werd f 250.000 gevoteerd voor het in orde li ouden van de straten en de wegen. Nu is dit bedrag gedaald tot f 113.000. Er wordt dus thans, vergeleken bü 10 jaar ge leden, veel minder dan de helft uitgegeven voor liet onderhouden van straten en wegen en dat niettegenstaande het aantal vierkante me ters plaveisel in dien tijd niet onbelangrijk is toegenomen. In den gemeenteraad is van de tafel van B. en W. meermalen toegegeven, dat het bedrag, dat nu voor dit doel kan worden uitgegeven, niet voldoen de is om alle wenschen in te willigen. De toestand van de gemeentelmaner ën dwingt evenwel tof de uiterste zuinigheid, zoodat door de colleges die op het financieele beheer der gemeente toezicht hou den (Gedeputeerde Si at en van Noord-Holland er. de interdepartementale commissie in Den Haag) aangedrongen is ook dezen post zooveel te beper ken. Hel beschikbare geld wordt zoo werd doc-r B. en W. verzekerd zoo goed en oordeelkundig mogelijk besteed. Daarom moet in het bijzonder de aandacht besteed worden aan de groote verkeers wegen en de straten die veel gebruikt worden. Inderdaad zal elk moeten toegeven dat, hoewel er natuurlijk veel straten en wegen op te sommen zijn die dringend een opknappertje noodig hebben, de toestand der bestrating in Haarlem minder on gunstig is dan de hierboven gegeven financiesle vergelijking zou doen veronderstellen. Dat is dus een compliment aan het adres var' Openbare Wer ken. Voor het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen (den Hout inbegrepen) wordt nu uit gegeven f 117.500, tegen f 167.000 juist 10 jaar ge leder. Op dit gebied is de bezuiniging dus wat min_ der streng geweest, maar toch hebben wij de over tuiging, dat ook door den dienst voor den Hout en de Plantsoenen alleen het strikt noodzakelijke kan worden gedaan. In die 10 jaar is de Hout niet klei ner gewerd er. maar de plantsoenen zijn wat aantal en oppervlakte aangaat, belangrijk uitgebreid. Vooral in verschillende buitenwijken zijn in den loop der laatste jaren plantsoenen aangelegd. Een der belangrijkste aanwinsten op dit gebied is na tuurlijk het Noorder sportpark. En alles moet zijn onderhoud hebben. De boomen moeten op tijd ge snoeid worden en als de dienst het rooien van boomen overlaat aan den storm is dat niet alleen gevaarlijk, maar dsr is het publiek ook licht ge neigd om te gaan stormen. Gazons zijn een sieraad voor een plantsoen, mits zij op tijd gemaaid en ge rold warden. Bij het. onderhoud van straten en wegen speelt de post materiaal ook een belangrijke-rol, bij den dienst van den Hout en de Plantsoenen worden vrijwel alleen arbeidsloonen uitbetaald. Vandaar ook dat het percentage der bezuiniging op den post onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen niet zoo hoog kan worden opgevoerd. Het „toilet" van Haarlem moet immers toonbaar blijven! Extra-rantsoen van tweemaal 125 gram Kaas. 's-GRAVENHAGE 13 Dec. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt het navolgende met betrekking tot de distributie van kaas mede. Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte van de reeds voor het. tijdvak van 2 tot en met 29 De cember as. aangewezen bonnen van het algemeen distribut.eborboekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas beschikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met ,35" genummerde bon van het algemeen Cistributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niet meer gebruikt kan warden. Het ligt in het voornemen voor het tijdvak van 30 December tot en met 12 Januari a.s. naast de bonnen ter verkrijging van het gebruikelijke rant soen van 100 gram wederom een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkin gen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon ,35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeer kaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeer kaas in verpakkingen van 250 gram dienen na tuurlijk twee bannen „35" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt gevestigd op de in een officieele publicatie vermelde bijzonder heden betreffende het inleveren van bonnen. (Nederlandsche visschers hebben in hun netten een soort maanvisch op gehaald, die in. de Indische wateren thuishoort.) Hebt u dit nieuwtje al vernomen? Een maanvisch is naar hier gedwaald, Hij is droef aan zijn eind gekomen, Hij heeft zijn eindje niet gehaald. Wat heeft het arme dier bewogen, Behalve vinnen en zijn staart, Dat hij zoo ver is weggetogen Van zijn gewone plaats op aard. Wat voerde hem uit warme tropen Naar onze winterskoude zee, Welk stil verlangen of welk hopen, Ik heb zelfs niet het vaagst idee Als velen, uit om te ontdekken, Ver weg van het vertrouwde huis, Kreeg hij voor zijn gevaarlijk trekken, Zijn trekken hier wel leelijk thuis. Wat heeft hem tot dit verre toeren Naar onbekende zee gevoerd, Hij had geen vin moeten verroeren, Want nu is hij erin getoerd. Kwam hij hier slechts nieuwsgierig kijken, Op avontuur naar zee en land, Dacht hij de maan soms te bereiken. Waaraan hij zich zoo voelt verwant? Men gist slechts naar de overweging, Waarom hij hierheen is gegaan, Maar toen het visschersnet in zee ging, Toen ging de maanvisch naar de maan. P. GASUS. %skatten Qeopend. Bij doorgaand vriezend weer zijn de ijsbanen BREDERODE en EINDENHOUT MORGEN, ZONDAG, GEOPEND. Misschien zelfs nog hedenmiddag. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG a.s. 2 uur (Adu. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Het Stedelijk Welzijn, pag. 1 P. Gasus: De Maanvisch. pag. 1 Uit de Pers. pag. 11 D.: Studentenzangen voor 100 jaar. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire lcantteeke- ningen. pag. 3 Voor de Vrouw pag 4 Dr. Jac. P. Thysse: Burdet's Film werk. pag. 7 Filmschouw pag. 6 v. H.: De worsteling en de Kunst. pag. 6 Reïmerswaal pag. 11 J. B. Schuil: „Het huis der gebroken Ij harten". pag. 11 |j Flitsen: Nou, dag! pag. 3 g Onderhoud van straten en plantsoe- H nen te Haarlem. pag. 1 j Laatste Berichten op pagina 2 1 TELEFOON 10677 DREEF 32 TELEFOON 25424 SOENDAPLEIN 5 Het is ons gebleken, dat met misbruik van onzen naam HOUT van mindere kwaliteit en van minder gewicht wordt verkocht. Men lette dus goed op onzen naam, op onze telefoon nummers, op onze bestelwagens met geijkte weegschaal. In twijfelgevallen belt U even onze zaak op. l Adv Inyez M i'd.i Italiaansche versterkingen aan het Albaansche front. Luchtmacht bestookt Grieksche stellingen. BELGRADO, 14 December (D.N.B.) Van het noordelijke front rondom Pogradec wordt gemeld dat het weer Vrijdag na de ongewoon hevige koude van de laatste dagen, beter is geworden. De zware sneeuwval en de aanhoudende storm hadden het onmogelijk gemaakt de voorposten van munitie en levensmiddelen te voorzien. Dank zij het fraaie weer heeft men de voorposten thans kunnen af lossen. waarna de strijd geopend is. Van Joego- Slavisch gebied uit heeft men kunnen constateeren dat de bedrijvigheid van de luchtmacht en van de artillerie terstond weer zeer hevig was. Naar men voorts verneemt hebben de Italianen in den loop van den nacht van Donderdag op Vrij dag aanzienlijke versterkingen aangevoeld. Uit het Joego-Slavisehe grensklooster Svetinaum aan den zuidelijken oever van het Ochrida-meer wordt ge meld dat Vrijdagmiddag dertig Italiaansche vlieg tuigen boven Pogradec en de dorpen Tsjerova en Starovo, waar de kern van de Grieksche troepen zich bevindt, bommen hebben laten vallen. Een aantal vliegtuigen heeft vervolgens op geringe hoogte vlak boven de Grieksche stellingen om Pogradec gevlogen en deze plaats met een groot aantal bommen bestookt. De winnaar van de Prix de Rome voor beeldhouw kunst. de Haarlemmer J. Limpers (rechts) bij zijn bekroonde werk, dat thans in de Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam wordt tentoongesteld. Links de winnaar van den zilveren penning. P. d'Hondt. (Foto Pax Holland.) Weldadigheid naar Verinogen VERPLAATST naar GROOTE MARKT 2. Telefdoon No. 11855 Postgiro No. 212793 DENKT AAN ONZE GEZINNEN (Adv. Ingez. Med.) Wat de zee terug gaf. Op het strand van Ostende spoelden dezer (lagen eenige reusachtige tanks aan, die door de kustwacht zorgvuldig onderzocht en geledigd werden. (Foto Weltbild) In Haarlem fs thans ƒ17.000 binnen gekomen. Uitreiking eerste uit- keeringen in elk geval nog deie maand. Er zijn veel aanvragen. Meer steun is noodig. De tweede collecte wordt voorbereid. Wij ontvangen het volgende communiqué: Vrijdagmiddag had ten Stadhuize, onder voor zitterschap van den Burgemeester in zijn kwaliteit van Directeur der Plaatselijke Afdeeling Winter hulp. een vergadering plaats van het Comité van Bijstand en Advies. De Burgemeester gaf een uiteenzetting van het geen tot dusverre is geschied en wat de resultaten daarvan waren. Daarbij bleek, dat de collecte rond f 6500 heeft opgebracht en dat tot op heden aan inschrijvingen bij den penningmeester is in gekomen een bedrag van f 10.500, zoodat er mo menteel in Haarlem voor Winterhulp is binnen gekomen rond f 17.000. Daarbij Is geen rekening gehouden met de stortingen, die rechtstreeks op het hoofdkantoor in Den Haag hebben plaats gevonden, al dan niet op uitnoodiging van de Centrale Leiding aldaar. De aanstaande collecte zal plaat-s hebben op 28 December a.s. en waarschijnlijk (dit staat nog niet vast) ook op 27 December. Om deze zooveel moge lijk te stimuleeren zal op verschillende wijze pro paganda worden gemaakt. Voor de collectanten en de verdere medewerkers staat iets bijzonders op het programma, hetgeen zeker zeer zal worden gewaardeerd. De ontwerp-richtlijnen voor de verdeeling van de beschikbare gelden voor deze maand zijn door kruist door nieuwe bepalingen omtrent het hon den van collectes door kerkelijke instellingen eiï lichamen, die zich tot dusverre in het bijzonder met Kerstuitdeelingen belastten. De Voorzitter zei evenwel toe. dat alles er op wordt gezet om de beschikbare gelden zoodra mogelijk, en in ieder geval vóór het einde van het jaar. aan de daar voor in aanmerking komenden te verstrekken. Het aantal aanvragen om hulp is reeds buiten gewoon groot, zoodat een sterke selectie zal moe ten worden toegepast. Uit het bovenstaande blijkt de groote behoefte, die bestaat, en waarin in eerste instantie door Winterhulp zeker niet zal kunnen worden voor zien. Ieder wordt derhalve nogmaals opgewekt, zijn bijdrage zoo spoedig mogelijk te bezorgen bij den penningmeester, dat is de Gemeente-Ont vanger, Pandpoort 2. te Haarlem, of deze te stor ten door overschrijving op de rekening van den Penningmeester van de Afdeeling Haarlem Win terhulp Nederland, postgiro 395300. j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1