Haarlem's Dagblad e Kerstinzameling. Blauw licht. BERICHT 1üeet iaat 11 eet KERSTKRANSEN SMIT's Ie Soort Gevaarlijk spel Koffie en thee op bon 18. Vleeschvoorziening Maatregelen tegen sabotage Roosevelt's verwachte voorstellen. Artikelen eni. 8c JAARGANG No. 17641 gave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote itstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- nst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. ■foon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 00, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 19 Dcccmb'er 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regeiabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Iet totaal van de giften, bij dit blad binnenge- iien voor de Kerstinzameling voor de Stille Ar- n, heeft bijna f 2300 bereikt, zooals blijkt uit de jide verantwoording op deze pagina. Wij zijn den s dankbaar, niet het minst omdat zij gehoor jben gegeven aan onzen aandrang om snel te Dat verzoek deden wij omdat wij in vorige en reeds op 5 December de inschrijvingen open en nu pas op 16 December dit konden doen. i termijn van drie weken is dus tot nauwelijks v week ingekort. Dat oeis verzoek gehoor heeft jonden blijkt uit het totaal der tot nu toe ver woorde giften, f 2300 werd verleden jaar pas op ji zevenden dag der inschrijving bereikt, nu op vierden. En daarbij moet nog in aanmerking jomen worden, dat bij de sluiting van de vierde rantwoording ons nog slechts de giro-overschrij - igen van éen dag bereikt hadden, zoodat hope- k ia de eerste dagen nog aanmerkelijk meer is ergemaakt dan ons tot nu toe bekend is. Of dit is zal spoedig blijken. Bij het bereiken/ van een hoog bedrag reeds op n vierden daig moet evenwel erkend worden dat totaal aantal giften niet hoog is. Eenige zeer langrijke giften hebben hun invloeld doen gelden. »t aantal gevers, wier bijdragen wij tot dusver bben verantwoord, is slechts 147. En het aantal eine giften is dan ook maar gering. Dit valt mij [en en gaarne richt ik nog eens een aansporing allen, die in staat zijn te geven. Die is des te lodiger omdat er zooveel geld noodig is, eigenlijk eer dan verleden jaar. Maar vooral zou een al- meene steun voor deze inzameling gewenscht zijn uiting van het besef, dat men in het jaar 1940 eer gemeenschapszin moet toonen in het helpen, iï zijn lijdende medemenschen dan ooit tevoren t geval was. Ik heb in dergelijken toon over de lie voor de Winterhulp geschreven en zal straks Itweede collecte, die daarvoor gehouden zal wor- n, opnieuw krachtig bij u aanbevelen'. En dan illen er misschien wel mensdien zijn die zeggen: «eer. Blijkbaar zijn die er nu al, anders konden ij vandaag een hooger aantal dan 147 gevers ver- >lden. Maar dat „a.lweer" is geen antwoord op de iten. Die leeren dat het noodig is en dat dege- n die helpen kunnen, al is het maar met heel sirtig, al is het maar met een dubbeltje of een. rartje, dit dienen te doen omdat hun medemen- hen het noodig hebben. Ook als zij zichzelf idiaar- lor een of ander genoegen of comfort moeten zeggen. Zoo ernstig zijn inderdaad de tijden, degene die er zich iets voor ontzeggen moet nog meer voldoening aan zijn gift beleven dan die zijn bijdrage uit overvloed afstaat. Het kan met Kerstmis voor hem die zioh in de jjjmiiteit van zijn familiekring, in een goedver- arrnde woning aan een smakelijken disch, bevindt, e van den Kerstboom geniet en van gansch idie eer diie hem op dezen plechtigen en toch ook blij- 3i dag omgeeft, haast niet uitblijven dat zijn ge- ichten gaan naar diegenen die lijden en dit alles issen. Uit eigen beweging of omdat anderen hem aan herinneren, omdat de courant over hen kijven zal, zullen zijn gedachten tot hen gaan. zouden zij dan zonder zelfverwijt kunnen blij— m als hij zelf niet, naar mate van zijn kunnen, gedaan had, iets bijgedragen om hen te hel- ki althans op den heiligen dag iets te beleven van gevoelens, die hem zelf vervulden? Dat is een directe vraag die een belevenis geldt, ie jaarlijks weerkeert en die wij allen dus uit er- iring kennen als een dieper inkeer tot ons zelf. Ik hoop en verwacht dat deze Kerstinzameling tot elslagen zal leiden. Maar wil dat bereikt worden, in moet ik een beroep doen op een zeer groot aan- Imenschen, inderdaad op allen die kunnen helpen, daartoe hun medewerking te verleenen. Anders elukt het niet meer in de weinige dagen, die ons )g overblijven vóór het Kerstmis is. Het is nu mderdag; uiterlijk Dinsdag a.s. zullen alle bijdra- in van onze lezers, die door het Haarlemsche Co- ité voor de Stille Armen besteed kunnen worden, ons bezit moeten zijn, Wie wenscht te gireeren De het nu dadelijk, want hij dient er rekening mee houden dat het giroverkeer iets trager werkt dan iders. Ons gironummer is 38810. En aan onze kan- iren in de Groote Houtstraat 93 en op het Soen- iplein 37 zijn wij steeds bereid giften in ontvangst nemen: de kleinste met niet minder blijdschap au de grootste. Omdat wij weten hoe welkom zij jién wezen en omdat wij intens voelen hoe noodig ft is dat wij één volk zijn. R. P. Kerstiiizameling Stille Armen. Vierde verantwoording van giften. NN. te H'stede f 2.50; P. A. f 0.50; D. F. A. f 1.—; Jï. f 10.C. v. A. f 3.mevr. Br. f 1.fam. t 1.50; J. de G. f 3.—; O. Z. O. f 2.50; mej. v. S. 2.50; B. J. f 4.—; H. E. B. f 500.—; A. E. H. f 50.—; M. Z. f 1.— W. Z. f 1.—; P. M. Z.-V. fl.— ïféhouder f 5.— F. K. f 0.50; C. F. f 1.—; Fam. f 3.—; C. J. G. f 0.50; N-N. f 2.50; Mr. P. E. B. I.O.— C. S. f 2.50; D. W. f 0.50; Towi f 1.—; A. T. D. f 5.— A. D. K. f 2.50; 3 dames N.N. f 7.50; F. f 1.—; mej. H. M. f 1.—; mevr. P. f 3.—; C. f 1.—; S. v. D.-K. f 5.—; A. E. M.-V. G. f 5.—; J. M. v. W.-Br. f 2.50; K. B. f 1.—; J. N. v. G. 1.—; fam. Ph. R. f 15.—; S. T. G. T. f 1.—: A. D. S. f 1.50; N. f 5.—: J. S. O'veen f 100.—; Ir. M. 60.—; 1-1. de B. N. f 50.—; J. K. f 10.—; P. A. L. 10.—; H. J. C. f 5.—; S. J. van S. f 5.—: W. A. ■W. f 5.—; M. D. F. f 5.—: Ir M. H. M. f 5.—; J. Z. te O. f 5.—; K. M. f 2.50; H. G. f 1.—; ffideren R. f 1,19; fam. L. f 1.50; Dames K. en v. ■f 3.50; Dames d. G. f 1.—; S. J. H. f 1.—; fam. f 1.—; Zr. P. J. G. f 1.— N.N. f 1.—; A. T. f 2.50; '-E. f 5.—; K. W. f 2.—; J. V. f 1.—; H. C. V.-v. V. 10.—; v. id:. H. R. f 10.—; M. P. f 1.—; H. D. T. e f 25.—; J. de V. f 2.50. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnengeko- ■en 147 giften tot eer bedrag van f 2293.19. Giften, tiote en kleine, kunnen worden afgegeven aan te bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein of overgeschreven worden op onze postgiroreke- ig no. 38810 onder vermelding „Voor de Stille rmen" efi onder opgave hoe. men zijn gift verant-t ttord weawcbt. Van de voetgangerslantaren Wordt ons uitgebreid verteld, Om nauwkeurig te verklaren, Hoe het daarmee is gesteld. Wie correct wil zijn in deze, En dat moeten allen zijn, Wete- blauw zal 't lampje wezen. Blauw in feite, blauw in „schijn", 't Is bestemd om bij te lichten, Recht vooruit of naar omlaag, U mag 't niet naar boven richten, Of men pakt u in uw kraag. Als u prijs er op mocht stellen Niets te wagen op dit punt, Koop dan een van de modellen, Waarmee gij dit zelfs niet kunt. 't Mag voor u een lichtpunt heeten, Dat ge voortaan, kort en goed In de duisternis kunt weten, Hoe ge blauwtjes loopen moet. Er valt niet over te praten, Blauw zij 't licht dat ge verspreidt, Als ge dit blauw blauw zoudt laten, Komt ge- licht in narigheid. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. uitsluitend met Roomboter bereid In verband met d< beperkte expeditie mogelijkheden kunnen wij op 24 DECEMBER GEEN bestellingen aannemen. LUXE-BAKKERIJEN Telef. 10876, 13714, 11643, 12193, 21521 (Adv. Ingez. Med.) Haard- en Kachelblokken Geschikt voor alle stookdoeleinden. Franco huis vanaf 35.— per 1000 K.G. Uit voorraad leverbaar. JONKERS Houtzagerij en Houth. HAARLEM. Transvaalstraat 5, Telef. 20549. Na 6 uur 26998. (Adv. Ingez. Med.) De laatste weken zijn in de bladen verscheidene verslagen opgenomen van zittingen van Duitsch- vechterlijke instanties, die zaken te berechten kre gen als: het verspreiden van geruchten, handtaste lijkheden tegen Duitsche soldaten en ontvreemding en beschadiging Van Duitsche uniformstukken. Bij het lezen van deze verslagen zal men zich dikwijls niet kunnen onttrekken aan den indruk, dat som mige menschen met welhaast grenzenlooze dom heid zich te buiten zijn gegaan aan het rond strooien van praatjes en geruchten, welke men dik wijls terstond als niet met de waarheid overeen komende kan herkennen. Het lijkt soms of het ge rucht voor enkelen een niet te weerstane aantrek kingskracht heeft. Zij willen weten wat gefluisterd wordt en willen daarna weer verder vertellen wat zij zooeven gehoord hebben. In normale tijden is het gerucht gevaarlijk, hoeveel te meer in abnor male tijden. Het is onbegrijpelijk, dat men de lust tot het verspreiden van wat als regel niets anders dan verzinsels zijn niet kan onderdrukken. Aian hen, die aan deze kwaal lijden, kan slechts één goede raad gegeven worden: houdt u verre van het gerucht. In den loop van deze week is gebleken, dat er ook menschen zijn die meenen, hun anti-Duitsche gezindheid kenbaar te moeten maken door het ver nielen van aan Duitsche militairen toebehoorende uniformstukken. Enkele jongemannen zijn de gar derobe van een restaurant binnengedrongen en hebben daar eenige Duitsche officiersmutsen stuk gescheurd. De motieven welke de jongens hierbij hebben geleid zijn ons en misschien hunzelven ook onbekend en hebben zij hun daad gepleegd in een moment van onbekooktheid, door hen latei- zeer betreurd (en voor deze onderstelling zou plei ten de betrekkelijk lichte straf hun opgelegd), maar indien zij uiting hebben willen geven aan hun na tionaal gevoel, dan kan daarvoor niet gemakkelijk bewondering gekoesterd worden. Dergelijke daden zijn onedel en komen in werkelijkheid niet met de Nederlandsche karaktereigenschappen overeen. Ons land wordt evenmin met zulk optreden een dienst bewezen. Het is te wenschen dat de door deze opgeschoten jongens betreden weg niet ook door anderen wordt opgegaan, want niet voor ieder kan de jeugd en onbezonnenheid als excuus gelden Weer vreemde vliegtuigen boven Zwitserland. Afweergeschut kwam op verscheidene plaatsen in actie. BERN, 19 December. (D.N.B.) De staf van het Zwitsersche leger maakt bekend: „In den nacht van 18 op 19 December 1940 werd ons rechtsgebied door vreemde vliegtuigen her haalde malen geschonden. De machines vlogen via de Jura-grens naar het Zuidoosten. Ons lucht doelgeschut heeft op verscheidene plaatsen het vuur op deze vliegtuigen geopend." Generaal Franco inspecteert de eerewacht ter gelegenheid van de zitting van den Spaanschcn nationalen raad bij de uitvaardiging van de net op de corporaties. (Foto Weltbild) De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. de met „18" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram koffie óf 75 gram thee. Punten textielkaart in Februari verloopen. Men vestigt onze aandacht op het feit, dat de op 1 Februari a.s. nog niet gebruikte punten van de thans 1 oppende textielkaart op dien datum ongeldig worden. voor zieken wordt geregeld De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat een speciale regeling is getroffen ten behoeve van diegenen, die op medische gronden extra vleesch behoeven. Bovenbedoelde personen kunnen bij de plaatse lijke distributiediensten met ingang van 21 De cember 1940 een verklaring ontvangen op grond waarvan zij bij de verstrekking van vleesch een zekeren voorrang genieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er na drukkelijk op gewezen, dat bovengenoemde ver klaringen door de distributiediensten uitsluitend uitgereikt worden aan hen, die ingevolge een gecontroleerde medische verklaring in aanmer king komen voor extra rantsoenen vieesch. Het uit omstreeks 1600 dateerend perceel Oude zyds Voorburgwal te Amsterdam zal in- en uit wendig gerestaureerd worden onder auspiciën van de vereeniging „Hendrick de Keyzer. (Foto Pax Holland) Twee menschen ter dood veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 19 December. Ik heb mij herhaaldelijk genoodzaakt gezien, in mededeelin- gen aan de bevolking van het bezette Nederland sche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage legen de Duitsche weer macht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen moeten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukke lijke waarschuwingen en vermaningen heeft een zwaar geval van sabotage plaats gehad. Er weerden door onverantwoordelijke lieden kabels van de Duitsche weermacht op belangrijke plaatsen meer malen stuk gesneden. De beide daders hebben hier mede ook hun eigen volk groote schade berokkend, omdat zij de verdediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn gearresteerd en door een Duitscli militair gerechts hof ter dood veroordeeld. Het oordeel is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voor- loopig uitgesteld totdat over het door de veroor deelden ingediend verzoek om gratie is beslist. De Weermachtbevelhebber in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. WINTERHULP#NEDERLAND Persoonlijk woord van den Provin cialen Directeur van Noordholland. Mr. A. J. Backer, provinciaal-directeur van Noord-Holland van „Winterhulp Nederland" schrijft ons: In vollen gang zijn thans de voorbereidingen voor de tweede Winterhulp-collecte, welke zal worden gehouden op 27 en 28 December a.s. De resultaten, welke de eerste inzameling heeft opgeleverd, zijn stellig niet onbevredigend geweest. Dae de Provincie Noord-Holland bij deze eerste inzamelingsactie, ook verhoudingsgewijs aan de spits heeft gestaan, moet allen die in dit gewest voor de Winterhulp werkzaam zijn, tot groote voldoening stemmen. Dit gunstige re sultaat is, behalve aan den gestagen arbeid van de plaatselijke directeuren en hun staf van onmiddel lijke medewerkers, te danken aan de wijze, waarop de collectanten in alle gemeenten zich voor het wel slagen van de inzameling hebben ingezet. Ik breng hen daarvoor gaarne hulde en dank, waarbij ik de verwachting moge uitspreken, dat zij ook bij de vol gende inzamelingen hun beste krachten aan dezen socialen arbeid zullen willen geven. Doch niet alleen op hen, ook op de overigen in gezetenen der provincie doe ik een ernstig beroep. Ik weet het, de omstandigheden zijn moeilijk en vrij v-el niemand ontkomt, ook in materieel opzicht, aan den druk der tijden, doch juist deze moeilijke omstandigheden zijn oorzaak, dat onder de bevol king nog grootere groepen dan voorheen in een toestand van noodlijdendheid verkeeren en als ge volg daarvan van elk sprankje van levensvreugde zijn verstoken. Laten daarom allen, die iets al is het mogelij kerwijs nog zoo weinig voor hun minderbe deelde landgenooten op zij kunnen leggen, door het brengen van het offer, waartoe zij in staat zijn, gètuigenis afleggen van hun eensgezinden wil, om de maatschappelijke nooden, die thans hier te lande heerschen en deze nooden zijn niet gering ge zamenlijk te lenigen. Indien op deze wijze het saamhoorigheidsgevoel ten opzichte van de Nederlanders onderling en het besef van verantwoordelijkheid van den eenen Nederlander tegenover zijn landgenooten tot uiting zouden kunnen komen, zou hiermede de aanwezig heid van een levende volkskracht in onze natie op de beste wijze in poitieven zin worden gedemon streerd. Het gironummer van het Provinciaal Bureau is: 395800. Ons Geïllustreerd Zondagsblad. Wij moeten onzen abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad tot ons leedwezen berichten, dat wij van de Uitgeversmaatschappij die dit weekblad exploiteert de mededeeling hebben ontvangen, dat de uitgave ervan na 31 December a.s. niet zal worden voortgezet. De abonnés, die het door onze tusschenkomst betrokken, zullen het derhalve met ingang van het nieuwe jaar niet meer van ons kunnen ontvangen. Wel zullen zij, in plaats daarvan, maar zonder onze tusschenkomst, van dezelfde uitgevers een ander doch soortgelijk weekblad kunnen be trekken, waartoe hun dezer dagen een aanbieding zal worden ge^ian. Heftige debatten in het Congres voorzien. United Press verneemt uit Washington: Uit de uitlatingen van verschillende Congresleden valt op te maken dat, indien Roosevelt in Januari wetgevende maatre gelen voorstelt of gelden ter beschikking wil stellen voor het leenen van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan Engeland, in het Amerikaansche Congres heftige debatten zullen worden gehouden. In politieke kringen zegt men dat Roosevelt nog geen beslissing heeft genomen, doch alleen verklaard heeft dat men op deze wijze te werk zou kunnen gaan. Toch acht men het waar schijnlijk dat het plan, als het op de openbare meening geen ongunstigen indruk heeft ge maakt aan het Congres zal worden voorgelegd. Tot dusverre hebben de democratische afgevaar digde Bloom en de democratische senator Milton van hun instemming met het plan doen blij ken. De eveneens democratische senator Holt daarentegen noemde het voorstel een uitvlucht. Behalve dit plan van Roosevelt is de verstrek king van een eventueele leening aan Engeland nog steeds onderwerp van de gesprekken. De democratische senator Vannuis heeft verklaard het onmogelijk te achten dat de toestemming van den Senaat kan worden gevraagd voor een verandering van de Johnsonwet, die, zooals men weet, het verstrekken van leeningen aan die staten, die bij de betaling van hun schulden uit den wereldoorlog nalatig zijn, verbiedt. De weerstand van Engeland. Het D.N.B. meldt: De correspondent te Washington van de „New-York Sun", Adams, schrijft met betrekking tot het nieuwe voorstel van president Roosevelt aangaande steunverlee- ning aan Engeland dat te Washington een ge- rucht in omloop is, volgens hetwelk Engeland zonder alle hulp van de Vereenigde Staten niet lanaer dan drie maanden zou kunnen stand houden. Het is, aldus meent Adams, mogelijk, dat dit bericht „gedramatiseerd" is om den steun van de Amerikaansche openbare meening voor het nieuwste voorstel van Roosevelt te win nen. Vast staat echter dat er onder de best ge- informeerde ambtenaren te Washington geen twijfel over bestaat dat de situatie van Enge land uiterst vertwijfeld is geworden. De regee ring der V. S. is bereid Engeland alles te leve ren, wat dit voor den strijd tegen de totalitaire mogendheden noodig heeft. De Amerikaansche vlag en de Amerikaansche staatsburgers zullen echter buiten den oorlog worden gehouden. De belastingbetalers in de V. S. zouden een onbe grensd deel van de Engelsche lasten op eigen schouders moeten nemen. In de overige berichten uit Washington wordt er in het bijzonder de aandacht op gevestigd dat Engeland dringend schepen noodig heeft. De „New-York Post" schrijft ten aanzien van het plan-Roosevelt dat het van minder belang is of men Engeland oorlogsmateriaal schenkt of leent. De hoofdzaak is een voldoende productie der V. S. om te bereiken dat Engeland met dollars kan koopen, die de Vereenigde Staten het geven. De „New-York Sun" noemt het voorstel van Roosevelt een proefballon. Het uitleenen van oor logsmateriaal zou de hoeveelheid, die de Ver eenigde Staten ter beschikking van Engeland zou kunnen stellen, niet vergrooten. Het werke lijke vraagstuk van het oogenblik is de achter stand in de productie van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal. De „New-York World Telegram" schrijft dat in de V. S. de meening heerscht dat het bin- nenlandsche front van Engeland zwakker wordt, hoe langer de oorlog duurt. In dit opzicht is het pessimisme in de "V.S. de laatste weken aanzienlijk toegenomen. Nog pessimistischer denkt men over de mogelijkheid van een Britsche overwinning of van herovering van Europa door Engeland. „Financiering van Engcland's oorlog." Voorts verneemt het D.NJ3., dat de voorzitter van het pas opgerichte comité tegen deelneming van de V. S. aan den oorlog, Verne Marshall, Roosevelt's nieuwe actie voor hulp aan Enge land als fantastisch gequalificeerd heeft. Op een persconferentie deelde hij mede, dat Lind bergh zijn medewerking aan het comité toege zegd heeft. Van alle fantastische financieele voorstel len, zoo zeide Marshall, die Washington de laatste jaren heeft gedaan, valt er geen te ver gelijken met het plan van Roosevelt, dat het Amerikaansche volk zou verplichten van nu af Engeland's oorlog te financieren. Nog ongeloof lijker is de bewering van den president dat zijn plan financiering van den Engelschen oor log zonder opheffing van neutraliteitswet of Johnson-act mogelijk maakt. Roosevelt's voor stel, aldus Marshall, heeft de strekking dat het Congres een wet moet aannemen, die Roose velt machtigt iets te doen wat niemand anders zou durven zoolang de genoemde wetten van kracht zijn. Roosevelt eischt inderdaad wel de absolute autoriteit van een dictator. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: De Kerstinzameling. pag. 1 P. Gasus: Blauw licht. pag. 1 L.: Wat moet de zakenman voor zijn zaak overhebben? pag. 3 Hoe met voordeel op de voeding te bezuinigen. pag. 4 De kosten van het Nijverheidsonder wijs te Haarlem. pag. 7 Flitsen: Oude sier. pag 3 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1