Haarlem's Dagblad ROOM BOTER HET CONCERT Kallio plotseling overleden. Ryti president van Finland. Vreugde en Arbeid Weet iaat U eet! KERSTTAARTEN KERSTTULBANDEN SMIT's Nieuwe bonnen. Thé Dansant in den H.K.B. Voedingsraad. Waarschuwing J)ick J^akket? Artikelen enz. Kerstinzameling voor de Stille Armen. 58e JAARGANG No. 17642 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 20 December 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, Groentjes zie rubriek. Op den dag der presidentsverkiezingen in Finland. Kyösti Kallio, president der Finsche repu bliek, is Donderdag, op den dag waarop zijn opvolger werd gekozen, plotseling overleden. Op het station te Helsinki werd hij door een beroerte getroffen. Kallio is 67 jaar oud ge worden. President Kallio, zoo verneemt het D.N.B. uit Helsinki, reed gistermiddag van het kasteel, dat hij als president bewoonde, naar het station om zich naar zijn landgoed Nivala te begeven. Nadat de nieuwe president, Ryti, met overweldigende meerderheid gekozen was, had de bevolking het scheidende staatshoofd een indrukwekkend af scheid bereid. Door de geheele stad, van het kasteel tot het station, stond de bevolking met fakkels langs den weg' geschaard, waarlangs Kallio met familie en vrienden naar het station reed. Op het station bevonden zich behalve de hoog ste autoriteiten, de leden der regeering en de hooge militairen, onder wie veldmaarschalk Man- nerheim, het grootste deel der bevolking van de Finsche hoofdstad. Kallio inspecteerde het eerebataljon en kreeg bij het instappen in den trein een beroerte, waar aan hij spoedig daarop in de armen zijner vrien den bezweek. Veldmaarschalk Mannerheim en zijn persoonlijke adjudant ondersteunden hem._ Het nieuwe staatshoofd, Ryti, verwittigde om half elf per radio het Finsche volk van het sterfgeval. Met diepe smart, zoo zei hij. buigt het Finsche volk zich onder dezen zwa- ren"slag, want president Kallio heeft in voor Finland uiterst moeilijke tijden de staats zaken met vaardige, vaste hand geleid. Ryti had tegen 's avonds een receptie voor de Finsche en buitenlandsche pers uitgeschreven. De bevolking had zich na het afscheid van Kallio van de straten in de nabijheid van het kasteel naar het ontvangstgebouw van de regeering be geven om den nieuwen president door een fakkel optocht haar hulde te betuigen. Onder de bijeen gekomen journalisten en de vertegenwoordigers van het Finsche openbare leven, die op den pre sident der republiek wachtten, verbreidde zich plotseling de tijding, dat Kallio overleden was. Dit bericht verspreidde zich snel. In alle restaurants en amusementsinrichtingen werden de uitvoerin gen gestaakt. Kallio zal op staatskosten begraven worden. De rouwplechtigheid wordt waarschijnlijk gehouden a.s. Zondag in de groote kerk te Helsinki. Daarna zou dan de teraardebestelling plaats vinden op het landgoed te Nivala. KYÖSTI KALLIO. Kyösti Kallio stamde uit een Finsche boeren familie. Hij werd 10 April 1873 te Vlivieska in Noord-Finland geboren. Zelf was hij gedurende tal van jaren landbouwer. In 1904 werd hij lid van den Finschen Rijksdag. Sedert 1920 was hij gedurende 14 zittingsperioden voorzitter van het parlement. Van 1917 tot 1922 is hij minister van landbouw geweest en in 1925 minister van het verkeerswezen. Bovendien was hij minister-presi dent van 1922 tot 1924, van 1925 tot 1926, van 1929 tot 1930 en van October 1936 tot Februari 1937. Ook is Kallio directeur van de Finsche Bank geweest. Vooral op het gebied der landbouwpolitiek heeft Kallio steeds grooteren invloed in Finland gehad. De in 1918 ingevoerde landbouwwet werd naar hem Lex Kallio genoemd. In de Agrarische Partij was hij de belangrijkste figuur. 15 Februari 1937 werd Kallio tot president van Finland gekozen. Dit geschiedde bij tweede stem- Met overweldigende meerderheid gekozen. Het D.N.B. meldt: Tot president der Finsche republiek is Itisto Ryti, tot dusverre minister president, gekozen. Ryti kreeg bij de eerste verkiezing 2S8 stemmen van de 300 kiesman nen. Helo kreeg 4 stemmen, Svinhufvud 1 stem, Kivimaki 1 stem. Zes stemmen waren ongel dig Risto Ryti is tot ver buiten de Finsche grenzen bekend als financieel deskundige. De 51-jarige Finsche president heeft sedert 1923 als president de leiding gehad van de Finsche Staatsbank en heeft de financiën van den jongen staat op een gezonden grondslag geplaatst. Zijn juridische studiën brach ten hem o.a. naar Londen, waar hij de organisatie dier Euigelsohe financiën leerde kennen. Zijn poli tieke. carrière begon hij in 1919 in den Rijksdag. Van 1921 tot 1924 was hij belast met het ministe rie van Financiën. In de daarop volgende jaren wijdde hij zijn geheele kracht aan den opbouw der Finsche financiën en de Bank van Finland. In 1939 werd hij, bij het uitbreken van den Finsch-Russi- schen oorlog tot minister-president benoemd, als opvolger van Cajander. van de H.O.V op Zaterdagmiddag 21 Dec. 2 uur onder auspiciën van is tot nader order Adv Ingez Meel.) ming met 177 van de 300 stemmen. De verkiezing van Kallio was een verrassing, daar aan Svinhu fvud en Stahlberg de grootste kansen werden ge geven. uitsluitend met Roomboter bereid In verband met de beperkte expeditie mogelijkheden kunnen wij op 24 DECEMBER GEEN bestellingen aannemen. LUXE-BAKKERIJEN Telef. 10876, 13714, 11643, 12193, 21521 Kyosti Kallio. (Foto archief H. D.) In September van dit jaar zag Kallio zich om gezondheidsredenen genoodzaakt af te treden. Zijn ambtsperiode zou pas in Februari 1943 afgeloopen zijn. Kallio heeft zich gedurende zijn bewindvoering een krachtig leider getoond. Tijdens den oorlog met Rusland is dit duidelijk gebleken. Brood en gebak. Elk der met „20" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, an- de koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood jes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants en dergelijke. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 23 Decem ber tot en met Zondag 29 December a.s. geeft de met „21" genummerde bon van het algemeen dis tributieboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 29 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Suiker. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 Decem ber tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met „86" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. Boter en margarine. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de boterlcaart zoowel als van de vetkaart. recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „22" genummerde bon geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. Zaterdag- en Zondagavond GEEN dansen 2e Kerstdag groote dansants in het Concertgeb. A.s. Zondag van 25.30 uur. Natuurlijk van THE AMERICAN CLUB. THE RHYTHM SELLERS 11 mans Dansorkest. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) Ja, ik wil toch eens wat zeggen Van dien braven Voedingsraad, Want geen huisvrouw zal weerleggen, Dat zijn voedingsraad haar baat. Hier zitten de professoren Van de pot-en-panlogie, Van hen kan de huisvrouw hooren, Hoe het moet in theorie. Daardoor krijgt ze op 't verkeerde En op 't goede goeden kijk, En ze brengt het zoo geleerde Graag en dankbaar in practijk. Met. een keur van goede wenken Weet de wijze Voedingsraad Voor de huisvrouw te bedenken, Hoe 't het best en zuinigst gaat. Goede raad is duur beweert men, Maar op dit speciaal terrein Gaat dat woord niet op en leert men Hoe goedkoop hij soms kan zijn. Van de keuken, mannenbroeders, Hebben w ij niet veel verstand, Maar de vrouwen en de moeders Lezen 't voor ons in de krant. Het profijt? nou, alle dagen Doen wij daaraan dubbel mee, Niet alleen in onze magen, Ook in onze portmonnee. P. GASUS Voorzichtig met explosieve voorwerpen 's-GRAVENHAGE, 20 December. Door onvoor zichtig om te gaan met uitgeworpen drijvende of aangespoelde scherpe mijnen of versperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te nadex-en. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. Op de navolgende punten moet gelet worden: 1. Het vinden van drijvende of aangespoelde mij nen, boeien of verdacht uitziende voorwerpen moet onmiddellijk met nauwkeurige opgave van vind plaats aan de dichtstbijzijnde Duitsche militaire in stantie, politie of burgerlijke autoriteit worden me degedeeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwerpen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men vermijde in ieder geval het aanraken of nadex-en van deze voorwerpen, zoolang niet is vast gesteld dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge dat tot de komst van politie of des betreffende instanties voor afzetting rond om deze voorwerpen op een afstand van 1 k.m. door in den omtrek wonende persorxen wordt gezorgd. Studentencorporaties te Leiden en Delft ontbonden. Het A.N.P. deelt mede: Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld: In de beide universiteitssteden Leiden en Delft zijn door de Duitsche Veiligheidspolitie eenige studentencorporaties ontbonden en haar gebouwen gesloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hoogeschool in het belang van de veiligheid en de orde noodzake lijk maakten. Eenige studenten en een hoogleeraar moesten in arrest worden gesteld. Duitsche luchtaanvallen. STOCKHOLM, 20 December (D.N.B.) Naar de Engelsche radio hedenochtend mede deelde heeft vannacht een luchtaanval op Londen plaats gehad. Ook uit andere deelen van Engeland wordt melding gemaakt van aanvallen en schade. Donderdag is het, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsch verkenningsvliegtuig gelukt om ten zuiden van het eiland Wight een koopvaardijschip van 12000 b.rt. door voltreffers tot zinken te brengen. Het vliegtuig bevond zich op een langdurige ver kenningsvlucht, nam boven het Kanaal het koop vaardijschip waar, viel het terstond in duikvlucht aan en trof het vaartuig midsoheeps met een bom van middelbaar kaliber. Het schip werd uiteen gereten en zonk binnen enkele minuten. BIJ KEIZERSTRAAT 7 CEN. CRONJESTRAAT 121 RIJKSSTRAATWEG 242 V* (Adv. Ingez. Med.) HEDEN 10 PAGINA'S, Risto Ryti. (Foto archief H. D.). P. Gasus: Voedingsraad. pag. 1 De Stille Armen. pag. 3 Kerstinzameling voor de Stille Armen pag. 1 J. B. Schuil: Frasquita pag. 9 fg Flitsen: Kinderfeest pag. 3 M 1 Laatste Berichten op pagina 7 Een kijkje in de keuken van dc Spijskokerij „St. Vincentius" te Haarlem, waar een groot deel van het eten, dat dezen winter a 10 cent per portie verkrijgbaar wordt gesteld, gekookt zal worden. Er zijn daar 5 ketels van 500 L. en 2 van 200 L. inhoud. Per dag zal dus ongeveer 3000 L. eten bereid worden. Wordt de winter streng, dan ligt het in de bedoeling 2 maal per dag te koken, zoodat dan 6000 L. door St. Vincentius verstrekt zal kunnen worden. (Foto De Haas.). „Zij verdienen groote deernis..." Ook ik ben overtuigd zoo zei ons Mr. Dr. W. P. Vis, voox-zitter van den Ax-menraad te Haar lem dat het aantal Stille Armen te Haarlem, sinds verleden jaar is toegenomen. Ook de om standigheden waarin deze menschen verkeeren zijn er op achteruitgegaan, omdat immers het leven duuurder geworden is. Rantsoeneering wil zeggen er voor zorgen dat ieder het zijne krijgt. Maar groot is het aantal Stille Ai-men dat, door nijpende armoede niet in staat is de bonnen die zij kx-ijgen in levensmid delen en bi-andstoffen om te zetten. Dat wil dan zeggen: koude en gebx-ek lijden. Het is in dezen tijd een van de verschrikkelijkste dingen geen geld te hebben om te koopen wat de distributie toewijst. Men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat vele Stille Armen als zij hun Kerstuitdeeling ontvangen er onmiddellijk op uit zullen gaan om die dingen te koopen die noode ontbeerd wei-den. Dan kan er in hun gezinnen ook Kerstvreugde zijn, d'e kachel zal branden en er zal ook voldoende eten zijn. Voor enkele dagen zullen de zorgen dan eens minder drukken. Even zal de zon door de donkere wolken breken. Ik denk bijvoorbeeld aan dat echtpaar dat onder zware zorgen gebukt gaat, temeer omdat hun eenig kind blind is. De ouders zijn al blij als zij dat kind voldoende eten kunnen geven, maar het heeft ook. meer dan een ander kind natuurlijk, behoefte aan een versnapering. Ook in dat huis gezin moét met Kerstmis een zonnestraal val len! Dan is er een gezin dat vroeger zeer vermogend is geweest maar nu niets meer heeft. Men woont nog in een groot huis, dat „eigendom" heet, maar niet meer is. De hypotheek kan niet betaald wor den, zoodat alle rechten aan de bank gekomen zijn He+ is een gunst dat de menschen er voor- loopig nog mogen blijven wonen. Maar geld '-m te leven hebben die bewoners van het groote huis niet. Van enkele guldens in de week moeten zij zien rond te komen. Ook daar zal een Kerstgave vreugde bren gen. Laat elk die iets geven kan met blijdschap voor dit doel offeren. De honderden Stille Armen, die in kommervolle omstandigheden verkeeren, ver dienen groote deernis. TER NAVOLGING. Iemand die op een groot kantoor te Haarlem werkt, heeft het initiatief genomen een lijst te laten circuleeren voor de Kerstinzameling der Stille Armen. Hij heeft daarmede, hoewel nog niet alle afdeelingen afgev/erkt zijn, veel succes. Daar om wekt hij anderen op hetzelfde te doen. Niet alleen op kantoren maar ook op werkplaatsen. In vergaderingen of bijeenkomsten kan gecol lecteerd worden. Vijfde verantwoording van giften. H. J. V. f 3; H. C. V. f 1; J. N.K. f 10: J. K. f 2.50; P. v. G. f 1; H. Z. f 1; W. C. B. f 2.50; mevr. J. C. B.—E. f 2.50; C. N. f 10; K. f 0.25; Mevr. v. S.—B. v. d. B. f 1; J. B. f 1; mej. J. C. B. f 2.50; C. P. f 5: A. M. D. f 10; Oom Jan f 1; G. E. f 1; mevr. B. E.—W. f 0.50; G. F. E. f 0.25; F. A. E. f 0.25; Atie E. f 0.25; J. W. R. f 2.50; Mr. H. O. D. f 7.50; N. N. f 5; H. v. A.— v. d. H. f 10;M.M. f 2.50; fam. D. f 3.30; H. D. R. f 500 F. G. v. A. f 10; mevr. W. f 7.50; fam. R. M. f 3; A. C. f 10; H. S. f 1; N. N. f 1; v. d. G. f 10; v. d. S. f 5.; Oud Marine Matroos f 1; B. M.—H. f 1; A. B. f 2; mej. M. C. V. f 2.50; A. C. f 10; A. J. M. f 2.50; dames G. R. f 2,50; E. IL J. B. f 2.50; dames R. f 2; dames K. f 2.50; Z. X. f 7.50; N. N. f 5; Mr. W. f 10; Hans f 250; H. J. D. S. f 250; A. en W. f 200; mej. D. D. M. f 100; ir. J. J. B. f 75; P. v. d. W. f 50; H. f 50; J. van D. B. f 10; A. H. f 20; Kinderen H. f 6; mevr. J. L.—t. M. f 25; I. H. A. B. f 25; H. f 25; H. W. f 25, E. A. R. Z. f 25, Mej. D. v. H. f 25, Mr. W. C. K. f 25. Mevr. A. F. v. H. f 20, R. B. f 15. C. P. B. f 15, Dames H. f 15, M. J. K. f 10, H. B. Haarlem f 10, J. P. B. Jr. f 10. Geeft rijkelijk aan deze collecte f 10; H. T. J. v. V. f 10, J. A. L.-K. S. f 10, Mevr. M. C. J. f 10, G W. f 10, fa. J. V. f 1 0, J. C. A. M. S. f 10, A. K. f 10, L. C. K. f 10 I. A. G. P. f 10, D. v. K. f 10. Mevr. de Wed. M. C.-P. f 10, Mevr. Wed. S. Z.-K. f 10, J. W. W. f 10, J. S. f 10, L. H. v. 't S. f 10, Ir. J. R. f 10, J. H. N. f 10, Mr. J. D. f 10, J. L. B. Sr. f 10, Mr. C. M. J. de J. f 10, C. R. te Bl'daal f 10, J. H. A. K. f 10, G. W. H. f 10, A. B. f 10, M. v. d. W. f 6, C. J. f 5.50. R. V. f 5, Mej. Th. C. de G. f 5, N. v. S. f 5, P. T. f 5, M. D. v. D. f 5, J. M. f 5, F. E. P. f 5, E. V. f 5, Ir. W. B. G. f 5, L. J. W. f 2.50; L. P. de B. f 2.50, Wed. M. J. R.-v. d. W. f 5, W. en J. L. f 5, Mevr. E. C. v. S.-M. f 5, Mevr. A. H. L.-B. f 5, S. f 5, G. M. S. f 5, J. R. d. R. f5, O. f 5, J. v. d. N. f 5, Mr. M. A. S. f 5, Mej. A. D. f 5. Th. v. H. f 5 Mr. E. C. C. de V. f 5; Mej E. V. f 5; T. de J. f 5; J. A. v. D. f 4; G. F. f 4; Mej. C B. f 3; J. P. G. f 3; M. H. G. te B. f 3; R. F f 2.50; E. G. de H. f 2.50; D. J. W. f 2.50; M. v. d. V te H.N. f 2.50; fam. H. f 2.50; J. G. F. f 2.50; H. F. v. B. f 2.50; P. D. de V. f 2.50; N. N. f 2.50; J. H. M. f 2.50; H. H. v. A. f 2.50; Mevr. H. B.—H. f 2.50; W. F. H. f 2.50; Mej. J. R. f 2.50; J. G. W. f 2.50; A L. K. f 2.50; A. B. f 2.50; L. J. K. f 2.50; J. R. P. f 1.50: E. M. R, f 1; A. S. f 2.50; W. H. A. f 2; mej. W. A. H. f 2; C. H. f 2; J. P. S. f 2; H. V. de R. f 1.50; Wed. H. P.—D. f 1.50; E. P. W. M. f 1; Mej. A. J. H. W.—S. f 1; Mej. A. M. S. f 1; G. C. f 1; H. v. d. H. f 1; J. B. f 1; E. S. B. f 1; F. W. f 0.50; J. A. P. f 2.50; Esperanto f 2.50; C. S. f 1; N. N. f 2; H. L. f 1; E. N. f 1; J. K. f 1; J. C. A. f 2.50; S. T. B. f 2.50; fam. B. f 1.50; A. S. f 1; W. F. L. S. f 1; Dames B. f 1; P. C. d. M. f 2.50; J. W. G. L. S. f 1; Wed. M.—F. R. f 1; H. J. W f 1; v. S. f 0.25; H. C. V. f 2.50; v. d. M. f 1.50; J. G. f 25; Th. M. J. D. f 2.50;' A. T. f 2; W. J. V. f 25; Ir. P. W. V. i 5; J. L. B. f 1. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenge komen 339 giften tot een bedrag van f 4822.74. Giften, groote en kleine, kunnen worden afgege ven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810 ten name van Haar lem's Dagblad onder vermelding „Voor de stille armen" en onder opgave, hoe men zijn gift ver antwoord wenscht. Concert „Vreugde en Arbeid" gaat niet door. Het bestuur van den Haarl. Bestuurdersbond deelt ons mede, dat het Concert van „Vreugde en Arbeid" a.s. Zaterdag niet doorgaat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1