MENTHOREX bftiiitdz/WUtyl BERICHT Spoct ew Spii INCASSO-BANK N.V LEDENCONCERT. ZATERDAG 21" DECEMBER" 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD 8 I - het veilige middel tegen elke verkoudheid óO cent per potje bij Apothekers en Drogisten lAdi> Ingez Med.)I „Wiener Geschichten" is een allergenoegelijkste film; voor een vlotte regie is de bekende Geza von Bolvary borg, en voor amusant, spel staan Hans Moser en Paul Hörbiger in. De noot der charme brengt de nieuwe Duitsche filmactrice, wier ster aan den fllmhemel den laatsten tijd steeds hooger rijst; Marte Harell. Zij weet een ongekunstelde lieftalligheid te paren aan beheerschte dictie en gebaren, en toont zich een voor de camera wel zeer geschikte persoon lijkheid. Hoe langer hoe meer wordt in de Duit sche films de geraffineerde charme verdrongen door een openhartige aantrekkelijkheid, ongetwij feld een winstpost op de filmbalans. De verschij ning van Marte Harell is daarvan ook een be wijs. Een nieuwe ster MARTE HARELL. In deze film speelt zij de rol van een welgestelde caféhoudster, wier hart weifelt tusschen een eer lijk liefdesverbond met haar chef-kellner en een mysterieus avonturenleven met een rijken adel lijken hans. Zij komt niet tot een beslissing voor dat er een crisis in haar leven is uitgebroken; gelukkig zijn levenscrises in amusante films niet zoo ernstig! Haar chef-kellner richt zelf een café op en be concurreert zijn vroegere cheffin. Hoewel hier door oogenschijnlijk een verwijdering ontstaat wordt in feit de weg voor een toenadering ge- effend. Hoe? Daarop geeft deze aardige film, waarin Hans Moser en Paul Hörbiger als van ouds kostelijke rollen op even kostelijke wijze vervullen, u een antwoord, dat u geheel zal be vredigen. Sleutel weg? Tel. 11493 OeSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) UITBUNDIGE CARNAVALSPRET. Tien tegen een, dat als u deze week naar de film „Drie dolle Dagen" in Frans Hals gaat. dat u bij het verlaten' van het theater en nog langen tijd daarna, kou en wind en duisternis ten spijt, met een opgewekt gemoed: zingt of neuriet: „Tante Jutta, aus CalcuttaHet is dan ook een aller amusantste film. waarvan de ammeerende titel nauwelijks de uitbundige jool aanduidt, die er :r deze film gepleegd wordt. Het is in z'n vroolijkheid zoo'n meesleepende film, dat men inderdaad alle misère vergeet en zioh midden in de carnavalspret waant. In Keulen is een. groot huis dat geheel ver huurd is aan artisten, die al of niet hun huur betalen. Het huis is voor een deel eigendom van een jongen man, voor een deel van z'n tante in Calcutta. Tante in Cal cutta vindt dat het huis meer op kan brengen en laat door middel van haar notaris allen bewoners de huur opzeggen. Gevolg: protest van de huurders en van den mede-eigenaar Jupp. Weinig succes bij den notaris. Tante acht neefje pas rijp om zelf z'n financiën te regelen, wanneer neefje onder de hoede van z'n wettige vrouw komt. Een prachtig plan wordt uitgebroed door de verzamelde jonge lui. Een plan, dat ik niet zal verklappen, maar dat aanleiding wordt tot de allerdolste complicaties. De vrienden roepen Jupp uit tot prirs Carnaval, want de Carnavalsdagen beginnen juist en nu kun nen we volop genieten van de uitbundige carnavals pret in Keulen en van het niet minder uitbundige en toegewijde vriendschapsleven van de artistenkolo- nie in het huis. Wie er eens heelemaal uit wil zijn en zich flink wil amuseeren, verzuime niet deze film te gaan zien. LAJLA GEPROLONGEERD. „Lajla" ie een week geprolongeerd en men heeft dus gelegenheid, gedurende de feestdagen kennis te nemen van al wat dit Lappenmeisje we dervaart. voordat haar aanstaande schoonvader haar huwelijk inzegent. Het bijprogramma bevat o.h. een grappige Kerst film en bij wijze van tegenstelling een Ameri- kaansche smijt-geschieder.is. „DE BIG VAN HET REGIMENT". In het Palace-Theater wordt een reprise gegeven van „De big van het regiment", met Joh. Kaart, Frits van Dongen e.a. Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BLOEMENDAAL PERSONALIA. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is benoemd mei; ingang van 1 Januari 1941 tot lid van den Cen- tralen Beleggingsraad mr. W. M. J. van Lulter- veld voorzitter van den raad van toezicht op de Rijksverzekeringsbank te Bloemendaal. ORIGINEELE INZAMELING VOOR DE WINTERHULP-ACTIE. Het Comité-Bloemen daal van de Stichting Win terhulp-Nederland verzoekt alle ingezetenen der gemeente, die een stuk van hun meubilair willen afstaan voor een goed doel, hiervan kennis te willen geven aan het Bureau Winterhulp, Julianalaan 38, telefoon 20349. Dit goede doel is: een openbare ver- kooping, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen van die Winterhulp Nederland. De af- deeling publieke werken van de gemeente is bij deze actie ingeschakeld; de meubels zullen door de zen dienst aan huis worden afgehaald. Warneer de verkooping zal worden gehouden, is natuurlijk af hankelijk van het resultaat dezer inzameling. Wel staat vast, dat deze gebeurtenis een bijzonder at tractief karakter zal dragen. COLLECTANTEN GEVRAAGD. Voor de tweede collecte op 27 en 28 December a.s. worden rog collectanten(trices) gevraagd. Aanmel ding per telefoon kan geschieden op de nummers 22117 (mevrouw E. Veltman-Nienhuys, Bloemen daal): 26345 (de heer W. C. Bier, Clematislaan 5, Aerdenhouf); 23642 (de heer J. M. Kake'oeelce, Lombar Petrilaan 5, Overveen) of bij het Bureau Winterhulp, Julianalaan 38, telefoon 20349. HEEMSTEDE Voor de Stille Armen. De volgende giften werden voor „Stille Armen" door het comité te Heemstede ontvangen: J'hr. v. D. f 25.—: H. D. f 1.—: D. B. f 2.50; P. v. T. f 10.—; S. J. S. f 25.—: N.N. f 2.50: A. J. v. R. flO.—J. D. S. f 10—: M V f 10.—; Mr. C. G. B. f 10.—; N.N. f 0.50; G. S. v. B. f 2.50: mevr. S. C. B. K. f 2.50; W. F. B. f 50.—: W. M. v. H. f 10.—; C. A. M. J. f 5.—: H. D. K. f 1.—; J. L. f 50.—; mej. O. E. M. f 3.—; N.N. f 2.50; Mr. W. M. P. O. f 2.50; mevr. H. A. S.-G. f 2.50; mej. J. D. E. S. f 2. Jkvr. B. I. v. S. f 10.—: J. G. W. f 10.—; mevr. A. M. W. f 7.50 mej. A. S, W f 2.en mevr. E. R. W. f 2.50. Het gironummer van het Comité voor Stille Ar mer te Heemstede is 153308 ten name van A. van Wingeroe. Volkstuintjes. Als hulpmiddel voor de voedselvoorziening. Eerdge leden van den gemeenteraad hebben er bij B. en W. op aangedrongen, dat door het uitgeven van z.g. volkstuintjes van gemeente wege, het noodige gedaan zal worden om de voedselvoorziening voor de minder draag- krachtigen in het komende jaar zoo goed mo gelijk te doer zijn. Anders dan in de oorlogsjaren van 1914 tot 1918 is de voedselvoorziening en de distributie van le vensmiddelen thans geheel rijkszaak. Gemeentebe sturen kunnen daardoor niet zooals o.a. Heem stede in den vorigen oorlog gedaan heeft door het telen van aardappelen en bruine boonen in stadsparken, e.d. aan de ingezetenen een extra rantsoen van bepaalde producten bezorgen. Wat natuurlijk wel mogelijk en ook ten volle ge oorloofd is, is het zelf-verbouwer van deze en soort gelijke producten door dc ingezetenen op zooge naamde volkstuintjes. Aardappelen, groenten voor den inmaak en verschillende peulvruchten leenen zich daar heel goed voor en door het verbouwen hiervan bereikt men tweeërlei doel: men bevordert naar krachten de totale voedselproductie van ons land en men bezorgt het eigen gezin wat grootere hoeveelheden tegen lageren prijs. En vooral ook dit laatste is natuurlijk van veel belang voor de minder draagkrachtïgen nu allerlei prijzen meer of minder sterk oploopen. Nu wordt er op dit gebied door het gemeente bestuur van Heemstede al het een en ander ge daan. Zoo verduurt het gemeenteliik grondbedrijf bijna zeventig kleine perceeltjes tuingrond aan De Glip. Deze tuintjes maken deel uit van een terrein, dat bestemd is om te zijner tijd een openbare speelplaats te worden. Daaraan bestaat in deze omgeving ongetwijfeld een zekere behoefte maar ir de gegeven omstandigheden hebben B. en W. het toch raadzaam gevonden, met den aanleg van deze speelplaats maar even te wachten en den grond nog een jaar als tuingrond te verhuren. Ook bij de zwemvijvers zijn een aantal perceeltes tuingrcrd door de gemeente aan gegadigden verhuurd. En tenslotte zijn er dan nog een aantal inwoners, die tuingrond gehuurd hebben van particulieren bij den Bennebroekerdijk. aan den overkant van de Ringvaart, dus in de gemeente Haarlemmermeer. De bovenbedoelde gemeenteraadsleden zijn m- tusschen van oordeel, dat het nog voor een belang rijk grooter aantal ingezetenen raadzaam zou zijn. indien ook deze een volkstuintje in bewerking zou den nemer en zij gelooven daarbij dat dit zeker zou geschieden indien het gemeentebestuur hetzij recht streeks, hetzij indirect, dezen zelfverbouw van aardappelen enz. zou animeeren. Waarschijnlijk heeft de gemeente nog wel enkele grootere, voor di't doel geschikte terre'ren in eigendom, en zoo dit niet het geval mocht zijn, dan zijn er in de gemeente toch verschillende perceelen cultuur grond, die thans niet beteeld worden, en die in hun geheel gehuurd en in kleine perceelen door de ge meente verhuurd zouden kunnen worden. In ieder geval wordt het wenschelijk geacht, dat er op dit gebied in Heemstede wat samenwerking komt en eenige leiding gegeven wordt, in de eer ste plaats omdat daardoor meer voorlichting ge geven kan worden over het doelmatigst gebruik van den grond, maar ook omdat bij samenwerking gemeenschappelijke aankoop van zaden of poot- materiaal, alsmk van kunstmest e.d. mogelijk wordt. Behalve den aandrang op het gemeentebestuur om gronden voor dit doel in huur aai- belangheb benden uit te geven, overwegen de initiatiefne mers daarom tevens de oprichting van een ver een iging van, of een commissie voor, volkstuintjes in Heemstede. Voor het oogenblik staat de vorm, waarin een en ander gegoten zal worden, dus nog niet vast, maar wel kan reeds worden aangenomen, dat de ver bouw van aardappelen, groenten en peulvruchten door ingezetenen van Heemstede in het komende jaar krachtig zal wonden bevorderd. AERDENHOUT A. Labouchère. (Archief H.D.) Te Aerdenhout is op 80-jarigen leeftijd over leden de heer A. Labouchère, president-com missaris van de Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft. De heer Labouchère is 20 Juli 1860 te Amster dam geboren. Hij genoot zijn opleiding aan het Instituut Schreuders te Noordwijk en studeerde daarna te Delft. In 1884 werd hij lid van de firma Joost Thooft Laubouchère. eigenaars van bovengenoemde aardewerkfabriek; in 1904 werd hij benoemd tot president-directeur en in 1921 tot president van den Raad van bestuur en gedelegeerd commissaris. Tot aan zijn dood toe vervulde de heer Labouchère de functie van president-commissaris. Vroeger woonde hij te Rijswijk waar hij wethouder is geweest en sinds 1922 in de villa „De Koekkoek" aan den Boekenrodeweg te Aerdenhout. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Maan dag na aankomst van trein 12.15 uur te Wes- terveld. ju»»» Korfbal WEDSTRIJDEN H.K.B. AFGELAST. De wedstrijden van den Haarlemschen Korfbal- bond voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. Voetbal Alle voetbal- en korfbalwedstrijden afgelast. Naar de Nederlandsche Voetbalbond ons me dedeelt zijn alle voetbalwedstrijden voor Zon dag a.s. afgelast, znlks in verband met de on gunstige weersomstandigheden. Naar de competitieleider van den Nederlandschen Korfbalbond mededeelt, zijn in verband met de on gunstige weersomstandigheden alle voor Zondag 22 December vastgestelde korfbalwedstrijden afgelast. KRUISWEG 59 HAARLEM CREDIETEN I tegen zakelijke en per soonlijke zekerheid of in blanco. IHIIIIilHII llllllll—l Adv Ingez. iWed.j De samenstelling van het Haarlemscli B elftal. Wedstrijd ten bate van Winterhulp te Zandvon Het Haarlemsch ,.B" elftal, da' op Donderdag 26 Dece ber a.s. (2en Kerstdag) ten bate van Winterhulp te Zv voort tegen *-en Zandvoortsch elftal zal spelen te Za' voort. Is als volgt samengesteld H. B. Daniels (Kinhelm) A. Onland (H.B.C.) en J. Smit (TVBB) W F. Schildwacht (E.D.O.), J v. d Gevel (VSV) en Flack (H.F.C A. Martin (H.B.C.), J. de Jonge (Bl'daal), J. Verhoofë (Kinheim). C. Hellingman (E D O.) en S. Eeken (O. Gezoll! WEDSTRIJDEN H. V. B. AFGELAST. De wedstrijden van» Zaterdag van den H,V. zijn afgelast. Zwemmei De tweede wedstrijd der steden- competitie te Amstrdam. Nadat de competitie eenigen tijd heeft stil gestaan, z, len thans op Zondag 22 December a.s. de stedenwedslr den worden voortgezet met de tweede ontmoeting It scheri de kringen van Amsterdam. Utrecht, den Haag i Haarlem. De wedstrijden zullen In het Sportfondsen! aan de Llnnaeusstraal te Amsterdam worden gehouden Aan alle nummers zal door 20 zwemmers of zwemsK worden deelgenomen verdeeld over 5 series. De 200 1 borstcrawl dames daarentegen zal echter slechts uit deelneemsters bestaan. Voor het waterpolo zal de volledige ploeg van het den strijd aanbinden tegen Kring Utrecht bij de heen De stand van de stedencompetitie is thans: Amsterdam 4019.2 punten. Haarlem 4283.6 punten, d Haag 4327.3 punten en Utrecht 4602 1 r nten. In dezen komenden competitlewi :rijd zal de km Amsterdam ongetwijfeld zijn voors, mg behouden i vergrooten. Voor de tweede plaats zal echter een gewt dige race ontstaan tusschen den kring Haarlem en dl kring den 1-Iaag. Het schoolBlagnummer voor dames t lieeren zal in deze de beslissing moeten brengen. I Haagsche heeren zullen hun uiterste krachten Inspant* om de Haarlemmers de baas te blijven. Het is dus v> uitermate veel belang dat de Haarlcmsche dames overi Haagsche dames zegevieren. Hockey Districtswêdstrijden te Deventer afgelast. De op Zondag a.s. vastgestelde districtswedstrijden vi den Nederlandschen Hockey Bond tusschen het Oostelj elftal en Noord-Holland, welke te Deventer zou word! gespeeld is afgelast. Geen hockeywedstrijden. Alle competitie- en bekerwedstrijden van da Nederlandschen Hockeybond zijn uitgesteld. Boksei EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN TE BOEDAPESÏ BOEDAPEST 19 December (A N. P.) Ondanks df oorlog heeft de F I. B A de leidende organisatie op bi gebied van de bokssport, besloten de Europeesche kan pioonschappen voor de amateurboksers in 1941 te Boedapet te houden van 16 tot 20 April. Men rekent er op, dat behalve Dultschland. Italië t Hongarije ook nog Roemenië, Slowakije, Denemarke Finland en Zwitserland zullen deelnemen. Ril jar ten Kobus wrint den driekamp van Stoffers en Metz. Spannende slotpartij tegen Steffers. Ondanks de duisternis wilden talrijke blljartliefhebbe de finale van de trialmeet ten bate van het Billartfoff bijwonen en het ruime clublokaal van de B. C. Haarlet was dan ook bijna „uitverkocht" toen de beslissend match een aanvang nam Steffers (D E.Smaakte van acquit een serie van 1 waarop Kohus met een fraaie 44 antwoordde. Toch n. Steffers een kleinen voorsprong door kort na elkaar en 5fi te laten noteeren Ondanks goede beurten van en 26 stond Kobus ni 9 beurten nog achter. 138 tegen li Na een poedel van Steffers kreeg de B. C. H.'er het IvM echter In goede positie, scoorde vlot het eene tiental het andere en passeerde onder luid applaus de 100. 0 133 miste hij even! Na eenige slechte beurten van beit ztjden was 't weei Kobus. die bijzonder fraai spelend serie opbouwde Een uitstekende 94 werd het results! De stand was daardoor 393 om 201 In zijn voordeel. In i 18e beun kwam Steffers weer opzetten en bracht met* moote 29 zijn totaal op 230 van de 250. Kobus moest tos nog alle zeilen bijzetten om vóór zijn partner uit was t 100 vol te maken Ondet groote spanning faalde Kobus c( «26 na een fraaie score van 33 Steffers had een prachl kans. maakte vlot 15 caramboles en kwam zoodoende c 245 te staan. Toen verrichtte de B. C. H.'er het fcunJS stukje om met een solide eindserle van 74 toch de part nog uit het vuur te sleepen. De volledige uitslag ls: pnt. brt. h.s. g« P Kobus (500) 500 19 133 2óJ J Steffers (250) 245 19 56 123 Door dezen uitslag bezet Kobus verdiend de eerst plaats ln den eindstand, gevolgd door J. Steffers, tend G. Met2 derde werd. COMPETITIE HAARL. BILJARTCLUBS. De „noodcompetltle", welke verspeeld wordt tusschs de vier bij den Nederlandschen Biljartbond aangeslotö plaatselijke biljartclubs, zal <ondagavond ln het club lokaal van de B V. D.E S Ro.t Bolwerk aaan het Ken nemerpleln. geëindigd worden wet de match tusschen t rivalen Insulinde en D. E. S Nu afloop zullen de heerö P. Kobus (B.C.H.) en J. Steffers (D.E.S.) nog een d» monstratle-partJJ spelen op kleln-WlJart-cadr*. J DE KERSTBOODSCHAP VAN DE WERELDKRONIEK stal doordringen tot ieders hart, haar Kerst uitgave brengt vreugde in het geheele gezin (Adv. Ingez. Med.) „TAN PIEREWIET" DE GESCHIEDENIS VAN EEN POPPETJE, gedroomd, gefotografeerd, geteekend en geschre ven door PIET MARéE. Een kostelijk bezit voor onze kinders, die naast Pinokkio, Bruintje Beer, Daantje, „JAN PIEREWIET" een groote plaats zullen geven in hun hart. De uitgevers van de Cultuurserie hebben zeer veel zorg aan dit op merkelijke kinderboek gegeven, dat Uw boek- verkoopcr U gaarne voorlegt. (Adv. Ingez. Med.) Dansavond Ilse Meudtner. „Een danseres, overloopend van bruisende le venslust en levenskracht", schreef ik over Use Meudtner na haar eerste optreden te Haarlem. Zoo was ook mijn indruk na den dansavond van giste ren in onzen Stadsschouwburg. Zelden zag ik een danseres met zoo'n vitaliteit, zoo vlug, lernig en ge traind. Zij is onvermoeid en zelfs als zij terug komt om te danken voor het applaus, is het altijd met die zelfde overrompelende vaart, waarmee zij ook in haar dansen verrast. Haar grootste kracht ligt wij zagen dat ook weer in dit geheel nieuwe programma. in het komische en burleske. Bij de statige Pavane, waar mee zij op muziek van Rachmaninoff haar programma opende, moest zij zioh nog te veel in houden, kon zij zich niet genoeg uitleven. Toch maakte zij er indruk mee door haar fraaie armbe wegingen en haar mooie plastiek. Cassandra was een sterk dramatische dans, waarin de danseres een prachtig gebruik maakte van de zwarte sluier, die zij droeg. Maar in de derde dans Het lichtzin nige Engeltje op muziek van Mozart zagen wij haar eerst goed in haar element. Dat was van een lichtheid, een gratie en een charmeerende guitig heid, die de zaal onmiddellijk veroverde. En daar bij van een voortreffelijke danskunst. Hoe fijn geestig was telkens die overgang van den ernst tot lichtzinnige vroolijkheid en omgekeerd, niet alleen in haar veder-lichte dans, maar ook in haar ex pressief gezichtje! Voortreffelijk was ook de dansschets Napolitano, een duet feitelijk tusschen een Napolitaansche jonge atouw en een verliefden jongeling, waarin vooral de manipulaties met de tambourijn van een opmerkelijke virtuositeit waren. Als toegift gaf Ilse Meudtner vóór de pauze de Tarantella, die zij ook op haar vorig programma gedanst had. Als een wervelwind ging zij over het tooneel, in verbluffend snelle varieerende be wegingen, onvermoeid in een razend snel tempo, als een tol soms ronddraaiend in een adem be nemende vaart. De tweede dansscène was blijkbaar op Shaw's Pygmalion geïnspireerd. Van komische werking waren de hoekige bewegingen in „Menschwording" en geestig was de precieuse dans in „Het lustige verleden", die dan plotseling overgaat in het zich volkomen uitleven in den natuurlijken dans, wanneer zij overwonnen heeft. In haar volle kracht was Ilse Meudtner ook in de danscyclus „Circus', waarin zij achtereenvolgens een directeur, een jongleur, een koorddanseres, een dieren tem ster, een Hooge School-rijdster en een clown danst, spiritueele, pantomimische dan sen, waarin zij nu en dan aan Trudi Schoop herinnerde. Soms imiteerend. soms burlesk, waren deze dansen alle karakteristiek, geestig, fijn en technisch zeer knap. Tot slot gaf zij nog als toegift het zeer humo ristische allerkoddigst gedanste „Ein Mannlein steht im Walde", waarmee zij ook op een van haar vorige dansavonden een zoo groot succes mocht behalen. Het publiek heeft de danseres na deze zoo zeer gewaardeerden toegift een warme en langdurige ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. ZANGUITVOERING IN DE NED. HERV. KERK. Mevrouw Jo Vincent zal Zondagmidddag 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Overveen een zanguit- xeering geven. Haarlemsche Orkestvereeniging. De medewerking van George van Renesse waar borgt steeds een reeks genietingen voor allen, die verfijnd en virtuoos klavierspel kunnen waardee- ren. De bezoekers van de ledenconcerten der H.O.V. wisten dit reeds jaren lang. De techniek van dezen pianist Ls even enorm als zijn geheugen. Daardoor beschikt hij over een kolossaal reper toire, dat zich nog immer uitbreidt en is hij in staat met twee pianoconcerten op één avond op te treden, waar de meeste anderen zich met één moeten vergenoegen. Dat deed hij op een der zo- merconcerten van dit jaar, toen hij het Concerto K.V. 595 van Mozart en dat in Es gr. t. van Liszt speelde; dat deed hij ook nu Vrijdagavond door Mozart's Concerto in d kl. t. K.V. 466 en Tsohai- kowsky's op. 23 te vertolken. Twee Pianoconcerten in mineur dus. Al vangt de introductie van Tschaikowsky's 1ste Concert in Des majeur aan. de hoofdtoonsoort van de beide snelle deelen is onbetwistbaar besmineur. Dat mineur drukt in dit geval eer heftigheid dan smart of klacht uit; en zoowel in het eerste Allegro als in de finale gaat het mineur ten slotte, in de onverholen schittering van de majeur toonsoort over. Van de 26 Pianoconcerten van Mozart hebben slechts 2 de mineurtoonsoort: het bovengenoemde in d kl t. en het Concerto in c kl. t., K.V. 491. Van dit laatste opus eindigen beide hoekdeelen in mineur en treedt de majeurtoon soort alleen episodisch op; van het andere sluit alleen he.t Rondo in majeur af. Bij Mozart is het mineur de uitdrukking eener bijzondere gemoeds stemming: onrustig of wel smartelijk, een enkele maal ook wel heftig. Onrustig is de stemming in den aanvang van het eerste Allegro van het mineur-Concerto; de bij Mozart betrekkelijk zeldzame syncopen laten daaromtrent geen twijfel. Heftig daarentegen is het hoofdthema van het Rondo met zijn aanstormenden accoordloop en zl' plotselinge stremmingen. Ook in de overigens z- vredige ..Romanze" (het tweede hoofddeel! komt die heftigheid voor een wijle als alternatief voor den dag. George van Renesse speelde Mozart's werk met de uiterste pianistische fijnheid en respecteerde de relatieve ingetogenheid, die de muzikale uit drukking van Mozart's gemoedsstemmingen zelfs in de meest bewogen momenten kenmerkt. Ook in de keuze der tempo's overschrijdt de pianist de normen niet. en zijn ingevoegde eigen cadensen waren goed in den stijl van het werk gehouden. Bij de vertolking van Tschaikowsky's Concerto echter ging zijn teveel aan techniek wel eens met hem strijken. Dan verviel hij in snelheden, die de duidelijkheid van omtrekken en van bijzon derheden. van maat en van rhythme benadeel den en die het orkest voor een onuitvoerbare taak stelden. Meer zelfbeheersching zou zijn geweldige technische en prachtige muzikale begaafdheid zeker nog beter tot haar recht laten komen. Ver blindende schittering bezat dat spel Vrijdagavond toch wel. De reactie der hoorders, vooral na Tschaikowsky's werk, bewees dat overduidelijk: men bracht hem en den dirigent Toon Verhey een ware ovatie. In het orkest was bij de begeleiding van Mo zart's Concerto niet alles in den haak: bij dat van Tschaikowsky sloeg het zich knap door de moeilijkheden van de steeple-chase heen. Maar op zijn allerbest was het orkest bij de vertolking van Haydn's Symphonie in G gr. t.. die in de par- tituuruitgave als no. 13 staat, maar die vóór de 12 z.g. Londensche Svmphonieën geschreven werd. ongeveer in den tijd der Oxfordsymphonie. De tot het uiterste doorgevoerde thematische bewerking in de snelle hoekdeelen hebben die beide zuster- werken met elkaar gemeen. Ontelbaar zijn de geestige en verrasende combinaties, die Haydn hier heeft weten te vinden. Daaentegen draait het Largo zoo'n beetje in een kringetje rond: de reeks variaties kleurt het thema wel verschillend, maar verandert het karakter nauwelijks. Dat thema, het begin er van althans, was ook een van Beet hoven's lievelingsgedachten. Van het Menuetto van Haydn's Symphonie is het Trio merkwaardig om de doedelzakachtige kwintenbassen, die on bekommerd om verboden der harmonieleer ook als evenwijdige reine kwinten voortschrijden. Ook Haydn reeds durfde wel eens stout te zijn. De uitvoering dezer Symphonie was weer een prachtig staaltje van orkestrale voorbereiding; van Toon Verhees zelfbeheersching en zijn zin voor schoone plastische uitbeelding. Deze vertol king verwierf dan ook een even groot succes als die der solistische werken: de zeer volle zaal bracht dirigent en orkest een langdurige hulde betuiging. K. DE JONG. Rembrandt Frans Hals Luxor

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10