Haarlem's Dagblad C. M. OORD Een Kerstnummer. Winter. Meet mi U eel Weihnachtsstollen Smit's (JsHanea fyeapend Boekgeschenken Actikeien eni. 58e JAARGANG No. 17643 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij vooi Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 21 December 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ110, per 3 maanden 3 25. franco per post 3.55, losse nummers 6 ceni per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek Kerstinzameling Stille Armen. CRAMOFOONS Vandaag wijden wij bijzondere aandacht aan het komende Kerstfeest. Het is nog vier dagen van ons verwijderd, maar de gedachte eraan vervult al vele harten. Mag ik zeggen: alle? Dat weet ik niet, maar als gij geluisterd mocht hebben naar menschen, die zeiden dat dit geen tijd is om van Vrede op Aarde te spreken geloof ik dat gij hun woorden niet te zeer in ernst moet nemen. Want hetgeen de mensch zegt geeft zoo vaak geen zuivere uiting aan hetgeen in zijn hart leeft. Of het zorg en beduchtheid voor de toekomst zijn. die hem tot zulk een los, opper vlakkig woord brengen, of het een oogenblik van bitterheid is, of hij slechts achteloos herhaalt wat hij een ander heeft hooren zeggen, kunt ge niet nagaan. Maar gij weet dat hij er in zijn binnenste anders over denkt. Wellicht hoopt hij op uw tegen spraak. Want hoop doet leven niet alleen, maar ver langt ook voedsel en als gij hem antwoordt: het is zeker dat er vrede komt en ik ben ervan overtuigd dat wij in 1941 ia vrede Kerstmis zullen vieren, dan hebt ge haar weer voedsel gegeven. Er is trouwens een oneindig machtiger Stem dan de uwe, die uit het Kerstfeest tot hem en tot ons allen spreekt, een Stem naar welke wij in ons diepste vertrouwen luisteren. Die hoeft geen beloften voor de toekomst te geven, die spreekt niet van Kerstmis 1941, die zal straks onze vreugde en ontroering wekken in het Kerstfeest van nu, zooals dat telken jare weer geschied is. Spreekt die Steha in tijden van wereld- beproeving zelfs niet sterker en met meer bewogen heid tot ons dan in andere? Noopt zij er ons niet toe, dankbaar te zijn voor het vele goede en schoone dat ons nog deelachtig is en te denken aan zoovele anderen die dieper zorgen ondervinden? Zij zijn zoo talrijk. Zij zijn ook onder ons te vin den. Er zijn er die sinds langen tijd in onzekerheid verkeeren over hun kinderen, die ver weg van hen zijn. Of die in zoo diepen materiëelen nood leven, dat elke dag en elke nacht van hun leven een zwaren last te torsen geven. Terwille van die laatsten heb ben wij nu al bij herhaling, veelvuldige herhaling, een beroep op u allen gedaan. Het verheugt ons dat zoovelen daaraan gehoor hebben gegeven op zulk een wijze als thans tot uiting komt. Vele an deren hebben het nog niet gedaan, maar de Stem van Kerstmis zal tot hen spreken en daarom zal ook de volgende inzameling voor de Winterhulp, op 28 December, tot een succes worden. Dit is de kortste dag des jaars en het is een dag van nijpende koude, er toe bestemd om ons te doen denken aanmedemerschen die in nood verkeeren, in vergelijking met ons eigen lot. Het is de kortste dag: die houdt in zichzelf een belofte in van afne mende duisternis, van Licht, van nieuwe geboorte der Natuur. Er daarbij denkt ge weer van zelf aan het Kerstfeest. Gij weet dat er nieuwe beloften zijn die zeker vervuld zullen worden in uw leven: dat de dagen weer zullen gaan lengen, dat de Natuur zal opbloeien in nieuwe schoonheid, die ons telkers weer met haar blijheid en jonge kracht verrukt, al schijnen sommigen dat nauwelijks te zien omdat zij er veel minder over spreken dan anderen, omdat hun dagelijksche zorgen en onzekerheden hen voortdurend schijnen te vervullen. Dat is niet zoo: er is veel meer in hun gedachten dan in hun woor den, zooals dat met alle menschen is en buitendien ondergaan wij allen een onbewusten invloed, die zich niet laat weergeven in woorden, maar die blij heid, schoonheid en verjongende kracht alle in zich vereenigt. Zoo is ook de winter, zelfs een oorlogswinter, een tijd van nieuwe belofte. En het Kerstfeest zal ons ook in het besef daarvan sterken. Het is de taal van eenvoud die de Kerstboom met haar blijde lichtjes tot ons spreekt. En in eenvoud zullen wij die hoo- gere gedachten vinden die ons nader tot God bren gen: tot de groote waarheden die eeuwig zijn en den mensch kracht verleenen in alle tijden die hem zijn beschoren. R. P. 28 December weer een nieuwe boterbon. 's GRAVENHAGE, 20 December. (A.N.P.) Om misverstand te voorkomen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 No vember j.l. werd bekend gemaakt de met 22 genummerde bon van de boterkaart als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voor het tijdvak van 21 t.. 27 December a.s. Zooals ge bruikelijk heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met ingang van 28 December zal weder een bon van de boter- en van de vetkaart worden aangewezen. Japarische missie naar de spilmogendheden. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Een offi- cieele mededeeling van het ministerie van 1 oorlog maakt bekend dat het Japansche leger besloten heeft om op uitnoodiging van Duitsehland en Italië een militaire missie onder leiding van den inspecteur-generaal van het bureau der luchtvaart van het leger, lt.-generaal Yamasjita. naar beide landen te zenden. De missie heeft tot taak de ervarin gen van den thans gevoerd wordenden Euro- peeschen oorlog ter plaatse te bestudeeren. De missie zal spoedig via Siberië vertrekken. Het inlichtingenbureau van het Japansche ka binet maakt bekend dat ten aanzien van de in het driemogendhedenpact vastgelegde vorming van gemeenschappelijke technische commissies, die de verschillende in het pact opgenomen be palingen moeten uitvoeren, een overeenkomst tot stand is gekomen tusschen de Japansche, Duit- sche en Italiaansche regeering. De vorming van een algemeene. een militaire en een economische commissie in de hoofdsteden der drie landen is verwezenlijkt. Na het eindigen van de noodzake lijke voorbereidingen zullen de commissies haar werkzaamheden ter hand nemen. Nou, de winter is begonnen, 'k Heb het uit de beste bronnen, 't Staat zoowel op d' almanak Aan den muur, als in mijn zak. 'k Ben gedwongen hem te groeten, Stampend met mijn wintervoeten, Blazend op mijn winterhand Met een mond die klappertandt. En met bloemen op de ruiten. Die we heel zorgvuldig sluiten, Met een diepgevoelde zucht Aan 't bezwaard gemoed ontvlucht. Hij 's gekomen; de gedachten Gaan naar wat ons nog kan wachten, Voor hij weer beëindigd is, 't Vorig jaar was hij niet mis. Zal het weer zoo ijslijk wezen, Peinzen wij in angst en vreeze, Als 't een jaar geleden was? Dat kwam wel heel slecht te pas. Tja, men moet maar blijven hopen, Dat het nog wel los zal loopen, Ook al is 't een raak begin, Houd den moed er dus maar in. P. GASUS. In verband met de beperkte expeditie-mogelijkheden kunnen wij op 24 December GEEN BESTELLINGEN aannemen. Luxe-Bakkerijen Te!. 10876, 13714,11643,12193. 21521 (Adv Ingez. Med.) De IJSBANEN ..EINDENHOUT" en „BREDERODE" zijn vanaf HEDENMIDDAG GEOPEND. Verboden op Noren te rijden. (Adv. Ingez. Med.) Verantwoording van giften. W. V. f 10.—; H. J. D. f 2.50; J. C. M. J. B. f 10.—; Han en Jim f 1,A. B. f 5,de H. en St. f 100, P. en M. V. f 7,50; N. N. f 0,50; N. N. f 1,25: Dames M. f 2.50; H. K. f 1,—; Mej. S. J. v. S. f 2.50; K. A. f 2,50; K. F. D. f 2,50; Mevr. R. G. f 25,—; fam. G. te O. f2,50; J. M. f 0,50; F. W. f 1T. D. f 1,—; D. en B. f 1,—; M. C. M. f 10,—; N. N. f 10,—; V. O. £1,—X. IJ. f25,—; A. W. f 1,Dames P. 12,50; A. S. f 0,50; J. H. K. f 4,—; Mevr. W. f 10,—; G H. D f 1,—J. W. M. f2.50: J. U. f2,50; W. v. V. 15,—: Mevr. N. N. f 1,—; N. P. f 2,50; Geb. B. f 5,—; F. S. f 1,50; N. N. te O. f2,50; Fam. B. f4,—; J A. B f 1,25; Kinderen H. f 1.—; N. N. f 1,25; H. P. de B. C10,—; H. F. f 1,50; M. v. K. V.—R. f2,50; Othile f 1.—; Margreetje f 2.50; F. J. M. f 2,50; L. G. A. S— L. f 100,N. N. f 5,Verschil tusschen dure en goedkoope plaats bij Frasquita f 1,50; N. N. f 1,25; D. N. f 30,—; N. N. f 25,—; Mej. J. B. v. B. f 25,—; T. M. H. £20,—; B. N. f 10,—; R. B. d. H. en A. B d. H. f 10,—; Ir. K. f 10,; N. A. f 10.—; W. F. J. S.-de H. f 10.—; D. L. f 10.—, B. D. R. f 10.—; mej. S. R. f 10.—; C. H. f 10.—; J. A. A. O. f 10.—; Dr. J. H f 10.—; A. B. de H. f 10.—; P. M. v. d. S. f 8.—; I. C A. f 5.—; J. C. f 5.—; A. G. f 5.—; P. J. f 5.—; H. Z. f 5.—; W. f 5.—; Dr. W. G. L. W. f 5.—; R. B. f 5.—; M. T. f 5.—; N. B. en J. C. B. f 5.—; S. L. A. f 5.—; N.N. f 5.—; Q. L. f 5.—; T. H. Heemstede f 5.—; T. v. W. f 5.—; C. J. E. f 5.—; J. J. V. f 5.—; A. S. f 3.—: C. K. f 2.50; v. d. B. f 2.50; A. B. f 2.50, W. R.-B. f 2.50; G. W. K. f 2.50; M. J. F. E. f 2.50; IJ. G. f 2.—; F. C. de G. f 1.50; E. H. R. f 0.50; A. R. f 1.—; J. P. M. v. V. Sr. f 1.—; W. L. f 1.—; W. D. f 1.—; E. R. f 1.—; G. v. E. f 1.—, fam. de G. f 1.S. V. f 10.van Sieta, WLm en Jan f 2.50; P. K. f 1.—; C. B. f 1.—; O. B. f 2.50; Sch f 2.25; J. K. f 1.—; T. D. f 20, W. J. v. T. f 2.50; L. F. O'veen f 1.—; Mr. R. C. B. v. d. B. f 6.— N.N. f 25.—; V. B. f 75.—; A. Z. O. f 11.11. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnenge komen 456 giften tot een bedrag van f 5728.10. Giften, groote en kleine, kunnen wonden afgege ven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening n. 38810 ten name van Haarlem's 'Dagblad onder vermelding „Voor de Stille Armen" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Ten behoeVe van het Cpmité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van jhr. rar, A. S. f 100. Bij bet Comité ingekomen: van B. W. L. f 10.mevr. S. de L. f 25. WINTERHULPEN EDERLAND Afdeeling Haarlem. De penningmeester van de afdeeling Haarlem van de Winterhulp Nederland deelt ons mede, dat sedert zijn vorige opgave nog de volgende giften bij de afdeeling Haarlem zijn ingekomen; Fa. Frans Perquin f 400, N.V. „Het Klaverblad" f 250, Kousenfabriek Hin N.V. f 100, fa. A. v. d. Linden f 50, Dr. C. B. f 30, fa. Mundheim f 25, N.V. J. Smit en Zonen f 25, N.V. Polygoon f 25, N.V. Weill en Zoon f 25, N.V. Bremer's Houthandel f 25, Oscar Smit's Bank f 25, Drukkerij M. A. Jacobson f 25, L. J. A. f 20, J. B. f 15, Nü. f 10. Hotel „Lion d'Or" f 10, W. Voet en Zn. f 10, K. A. A. f 10, G. B. f 10, J. B. f 10, G. W. v. D. f 10, B. M. B. f 10, H. A. J. de B. N. f 10, fa. C. G. Loomeijer en Zn, f 10, Haverschmidt en Klaje f 10, kleinere bijdragen f 32.50. Totaal f li82.50 Vorige opgaven f 1124.90. Collecte 6397.14V2. Totaal op heden f 18704.54J/2- Gr. Houtstraat 108 Tel. 13046 Radio en Gramofoonspecialisten Wij hebben de grootste en meest uitgebreide collectie PLATEN (Adv. Ingez. Med.) NORMANDIE-BAR GROOT BADHUIS ZANDVOORT. Vanaf heden iederen avond en Zondagmiddag DUO FERRY EN JACK ('t succes van de LIDO-BAR, Haarlem) DANSEN STEMMING (Adv. Ingez. Med.) Weldadigheid naar Vermogen VERPLAATST naar GROOTE MARKT 2. Telefoon No. 11855 Postgiro No. 212793 DENKT AAN ONZE GEZINNEN (Adv. Ingez. Med.) le soort WÊm HAARD, en KACHELBLOKKEN Geschikt voor alle stookdoelein- den. Franco huis. 3.50 per 100 K.G., ƒ35— per 1000 K.G., uit voorraad leverbaar. JONKERS9 Houthandel HAARLEM. Transvaalstraat 5, Telef. 20549. Na 6 uur 26998. (Adv. Ingez. Med.) voor jong en oud Boekhandel H. DE VRIES, JACOBIJNESTRAAT 3 en GED. OUDE GRACHT 27—27 A. (Adv. Ingez. Med.) Kerstfeest door den Rijkscommissaris gegeven. Groote zaal van den Dierentuin geheel gevuld. f Voldoende vleesch met Kerstmis. 's GRAVENHAGE, 20 December. Naar het A.N.P. verneemt zal de vleeschaanvoer voor de Kerstdagen in ieder geval voldoende zijn. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal tegen Kerstms op den aanvoer van 10.000 stuks slachtvee kunnen worden gerekend, waardoor de vleeschbehoefle voor de feestdagen in ieder geval zal zijn gedekt. Roosevelt's jongste voorstel. Verandering der Johnsonwct en neutraliteitswet niet beoogd. WASHINGTON, 21 Dec. (DNB) Naar aan leiding van zijn j.l. Dinsdag gedane voorstel om oorlogsmateriaal aan Engeland te leenen, zeide president Roosevelt op de persconferentie dat de beweringen in de verschillende hoofd artikelen dat hij hiertoe de Johnsonwet en de neutraliteitswet moet laten veranderen, on juist zijn. Natuurlijk is, naar hij zelf verklaard heeft, de toestemming van het Congres vereischt, doch de genoemde beide wetten behoeven niet verandei-d te worden. Boodschap van Roosevelt aan Pétairi WASHINGTON, 21 Dec. (D.N.B.) Px-esidert Roo sevelt heeft op de persconferentie medegedeeld dat hij admiraal Leahy, die tot ambassadeur te Vichy benoemd is, een persoonlijken brief voor maar schalk Pétain heeft medegegeven, waarin Roose velt verklaart dat de admiraal zijn zeer oude vriend is en hij er van overtuigd is dat de beide oude soldaten het met elkaar eens zullen worden. De aanvallen op Engeland. Kogellagerfabriek gebombardeerd. BERLIJN, 20 December (DNB) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben vandaag de kogellager- fabriek van Chelmsford in stoutmoedige scheer- vlucht zeer zwaar gebombax-deei-d. Bij uitstekend zicht werden' geweldige steekvlammen en ontplof fingen waax-genomen. Deze kogellagerfabriek, die aan cjen noordoos- telijhen raixd van de stad in de onmiddellijke na bijheid van het goederenstation gelegen is, behoort met haar tachtigduizend vierkante meter bebouwd oppervlak en haar personeel van over de zesdui zend man tot de grootstp belangrijkste kogellager- fabx-ieken van Engeland. Omstreeks veertig pro cent vaxi alle kogellagers, die vooral door de En- gelsche vliegtuigindustrie gebruikt worden, komen, uit Chelmsford. Gezelligheid aan warmen haard Is straks met Kerstmis heel veel waard. Wenscht Gij Uw vrienden te bedenken, Gij kunt dan DE CLERCQ'S brandhout schenken. GEMENGD BRANDHOUT ƒ4.— PER 100 K.G. Controleert zelf het gewicht op onze bestelwagens. Electrische Brandhoutzagerij f a. DE CLERCQ VAN LENNEP Soendaplein 5, Haarlem Telefoon 10677 en 25424 (Adv. Ingez. Med.) In den nacht van 19 op 20 December 1938 thans dus precies twee jaar geleden brandde de sterrenwacht van den amateur-astronoom Meesters te Halfweg af. Eerst dezer dagen is de inrichting van het door hemzelf herbouwde observatorium zoover voltooid, dat hij zijn werk weer in vollen omvang kan hervatten Sterren kundige Meesiers aan het werk. (Foto „Kennemerland") 's-GRAVENHAGE, 20 December. Het A.N.P. meldt: De Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss Inquart, heeft hedtennamiddag xn de zaal van den Dierentuin eer1 groot Kerstfeest gegeven, waaraan deelnamen 50 Duitsche weezen, 50 herstellende ge wonde militairen, voorts alle aan het Rijkscommis sariaat verbonden beambten en vertegenwoordi gers van alle Duitsche dienstvakken. Tezamen vulde eer 700-tal personen de groote zaal, die uiterst smaakvol met groen en wit gesierd was. Op het podium reikte een prachtig verlichte kerstboom tot aan het dak. Een witte achtergrond met ver scheidene goud- en zilversieringen maakte het ef fect nog intensiever, vooral toen de groote zaallich ten gedoofd werden en de eenige verlichting ge vormd werd door den kerstboom zelf en de vele kaarser welke op de lange kersttafels waren ge plaatst. Zoo was de ware kerststemming al dade- iijk aanwezig. Nadat men gemeenschappelijk het lied „O Tan- nenbaum" gezongen had, richtte de Rijkscommis saris, die even tevox-en met een aantal van zijn naaste medewerkers was binnengekomen, een kerst groet tot zijn gasten. Hij wees er op, dat verleden jaar het eerste Kerstfeest in oorlogstijd gevierd werd. Men had misschien gedacht, dat ditmaal Kerstmis wederom in vredestijd zou vallen, maar zoo is het niet geloopen. Dit feest vindt ons echter aldus de Rijkscommissaris vastbesloten en wij gaan aaneergesloten verder onder leiding van onzen Führer. De Rijkscommissaris sprak in het verdere deel van zijn korte rede de verwachting uit, dat men de kameraadschap, welke men ook bij dit Kerstfeest vond, zou beschouwen als een nieuwe winst voor het komende jaar. Hij wees nog op de beteekeris van Kerstmis voor de kinderen, die dit feest ook thans onbezorgd dienen te vieren en de zorgen der ouderen niet moeten deelen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat men de idee, dat aller tot één fa milie behooren, mee naar huis zou nemen en ook in het nieuwe jaar van de echte kameraadschap vex*vuld zou zijn. Allen wenschte hij een vroolijk Kerstfeest. Een luid applaus dankte den Rijkscommissaris voor ziin woorden. Daarna werd onder het genot van spijs en drank een mooi kerstprogramma afgewerkt. Voordracht en muziek wisselden elkaar af en eenige „Weih- nachtsmanner" ontbraken niet op het appèl. Met milde hand reikten zij kerstgeschenken uit aan de gewonden en de weeskinderen. Gedurende dezen geschenkenregen bewoog de Rijkscommissaris zich onder zijn gasten De gelukkig-gemaakte kinderen werden in de gelegenheid gésteld den Weihnachts- mann door een microfoon te bedanken voor het fraaie geschenk, dat zij gekregen hadder hetgeen aanleiding was tot menig komisch moment Aan het einde van de opgewekte kerstviering heeft commissaris-generaal Schmidt den Rijkscom missaris dank gebracht voor dit mooie samenzijn en er toe opgewekt, dat ook in het nieuwe jaar ieder zijr plicht zal doen. Na de gelofte van trouw aan den Führer en het I zingen der Duitsche volksliederen was deze kerst- i viering geëindigd. Er was eens.een land waar de menschen in den winter geen gebrek leden. Wij allen kunnen er voor zorgen, dat dit sprookje spoedig werkelijk heid wordt. Koopt allen daarom op 27 en 28 De cember sprookjesspeldjes, die bij de 2de Winter- hulp-Nederland-collecte worden vei'kocht. De foto hierboven stelt één dezer speldjes voor; n.l. De gelaarsde kat. MET TAFELVERSIERINGEN van MUYS gezelliger in huis. GED. OUDE GRACHT 103, Tel. 11723 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S pag. l pag. I pag. 3 sprookje van pkg. 3 pag. b pag. 6 R. P.: Een Kei-stnummer. P. Gasus: Winter. R. P.: Onze Taal. P. v. d. Hem: Het Klein Duimpje. Voor lange avonden. Filmschouw. K. de Jong: Ledenconcert der H.O.V pag. 6 J. B. Schuil: Ilse Meudtner. pag. 6 v. H.: De blokkendoos onder den Kerstboom. pag. 7 Wij fotografeeren een brandenden Kerstboom. pag. 7 F. van Amstel: Het Kind lacht. pag. 8 en U E- E. J.-P.: Onze feesttafel, pag. Kerstvaria pag. IC B. K.: Het feest van den Vrede. pag. li J. H. V.: Kerstvertellingen, nag. i Eldert van Elk' Kerstsurprise oag i J. H. de Bois. Kerstliedje. oag. 1 E. E. J.-P.: Duisternis en versiering pag. 1? aatste Berichten op oagino j 'i/.v

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1