Haarlems Dagblad Goed nieuws voor schaatsenrijders(sters): Maarschalk Smygli-Rydz ontvlucht Kerstboom. Luchtaanvallen op vele plaatsen in Engeland. Actikelen ent. 58e JAARGANG No. 17644 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactio 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM ei> ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 23 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, iosso nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 par regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. de Ijsbanen open Zondag hebben reeds velen van de gezonde, echt-Nederlandsche ijssport genoten. Op de tot ijsbanen gemetamorfoseerde tennisbanen en op de „echte" ijsbaan St. Moritz werd reeds druk en enthousiast gereden. De vorst houdt nog aan zoo dat het wel geen verrassing zal zijn, dat ook de ijsbaan aan de Kleverlaan thans den geheelen dag geopend is. Het ijs is uitstekend zoodat men naar hartelust kan profiteeren. Ook de St. Moritz- baan, die Zondag reeds druk werd bezocht is van daag weer open evenals de baan van de ijsclub „De Volharding" te Heemstede. Met het maken van tochten in de omgeving zij men echter nog zeer voorzichtig. Het bestuur van den IJsbond Holland's Noor derkwartier meldt ons: Groote voorzichtigheid om Haarlem geboden. Voor tie Stille Armen te Haarlem. Zevende verantwoording. Chr. W. f 2,50; J. C. T. f 1,—; C. P. F. f 2,50; N. N. f3,—; J. L. f 10,G. f 0,35; J. T. C. f2,—; Joh. V. f5,Tonny en Gree f2,50; 4 kinderen van de 4e klas f3.20; B. W. f 0,50; B. C. f2,—; N. V. J. G. M. Zn. f 20,—; Mej. v. W. f 2,50; Kinde ren E. f 1,—; C. A. E. f 2,50; W. v. D. f 1,—; C. K. f 1.—; N. N. f 1,—; L. P. G. f 5,—; H K. f 2,50; B.— S. f 2,—; N. N. f 2,50; J. L. P. f 1,50; Mevr. M. K. f 10,; Mevr. H. f 1,X. IJ. Z. f3,50; Pimpernel f 2,50; W J. W. f 2,50; C. F. N. f 5,—; B. v. D. f 2,—; J. B. f 2,50; A. E. B. f 1,—; N. N f 2,50; Th H. f 2,50; V. f20,— L. M. B. f2,50; J. B. f2,—; Mevr. A. C.S. f20,Het kan er nog net af f 0,50; J. G. S. f2,50; Mevr. H. f5,—; W. K. f2,—; F. S. f 50,—; A. B. f 1,—; J. v. d. V. f 1,—; A. M. V. f 2,50; T. Z. T. H'stede f 1; H. C. K. f 2,50; A. S. v. d. L. T. H. f 2,50; H. M. B. f2,50; J. Z. S. f 1,—; E. de G. f 2,50; H. P. en M. P. f2,—; Mej. N. N. f 1,—; R. S. f 10,— W. M. f 2,—; P. V. f 0,25; P. de M. f0 ,25; V. M. f 0,25; H. B. f 0,25; v. K. f 0,25; H. Sch. f 0,15; C. Sch. f0,15; C. R. f0,10; M. f0,25: T. f 0,25; V. D. f 0.10; S. de C. f 25; B. te H'stede f 25; Dames Bridgeclubje f 20; W. J. M. f 10; W. M. f 10; H. v. d. S. f 10; Dr. A. A. S. f 10; E. P. G. f 10; J. A. de V. f 10; B. F.—W. f 10; Ir. F. M. v. B. f 10; Van een Haarlemmer tijdelijk te Pijnacker f 10; Mej. G. v. L. f 7.50; J. H. f 5; J. v. d. B. f 5; E. v. S. H'stede f 5; G. C. f 5; v. Rh. f 5; fam. H. f 5; M. M.P. 5; Vrede f 5; E. S. f 5; Mevr. H. f 5; W. H. S. f 5; W. J. J. S. f 5; W. R. f 4; O. V. f 3; N. N. tf 3; I. A. L. f 2.50; J. C. H. V. f 2.50; Mevr. Wed. A. C. V O.—S. f 2.50; C. S. f 2.50; J. V. f 2.50; J. d. B. f 2.50; S. H. f 2.50; E. M. B. f 2.50; H. v. R. f 2.50; O. K. f 2.50; J. A. v. d. V. R. f 2; G. v. S.-v. E. f 2; H. v G. f 2; J. F. f 2; S. S. f 1; W. J. T. f 1; Mevr. Wed. W. S.—K. f 1.50; T. D. Z. f 1.50; S. S. C. f 1.50; C. M. S. f 1; R. D. f 1; A. G. G. Jzn. f 1; W. E. W. f 1. D. J. N.—K. f 1; R. L. f 1; mevr. de wed. J. v. D.—S. f 10; Kinderen B. f 1; X.IJ.Z. f 200; N. N. f 0.25; A. K. f2;J. H. f 0.50; H. C. B. f 1; Wij f 0.35; van Rob f 0.35; fam. B. K. f 5; J. J. de IJ. f 0.50; L. v. d. W. f 2.50; S. E. f 2; mevr. K. f 5.40; P. E. K. f 10; D. K. f 2.50; Dames L. f 1; A. W. Jr. f 1.; S. en B. f 5; C. B. f 50; N. N. i' 10; V. d. B. f 6; N. N. f 100; mej. de M. f 2; C. V. f 5; A. v. D. f 0.50 mevr. Th. T.—W. f 25, G. f 1; C. C. f 2.50; mevr. K. S. f 1: v. E. f 1. Thans zijn in het geheel bij ons blad binnen gekomen 552 giften tot een bedrg van f 6715.75. Giften, groote en kleine, kunnen worden afgege ven aan onze bureaux, Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgirorekening no. 38810, onder opgave „Voor de stille armen" en onder vermelding, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Ten behoeve van het comité „Voor de Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: Jhr. F. T. v. B. Jr. f 20; J. T. f 2.50. Bij het Comité ingekomen: van P. S. M. f 5. Rijkscommissaris bezoekt liet Marinelazarett te Heiloo. Het A.N.P. meldt d.d. 22 Dec. uit Heiloo: De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart heeft gistermiddag, vergezeld door den generaal der vliegers Fr. Christiansen, den commandant der marine, admiraal Hienast en den Sturm- bannführer Graf Montz, een bezoek gebracht aan het Marinelazarett te Heiloo. In de groote, feestelijk versierde zaal, waar een portret van den Führer, Duitsche vlaggen, veel dennegroen en twee kerstboomen een in tieme sfeer schiepen, waren verpleegden, zusters, doktoren en gasten aan lange tafels, welke bran dende kaarsen droegen, gezeten. Voor ieder wa ren er versnaperingen en geschenken. De Rijkscommissaris en zijn gezelschap wer den verwelkomd door den Chefarzt, Oberstaats- arzt der Marine, prof. Memmesheimer en diens adjudant. Aanwezig was ook de vertegenwoordigster der Frauenschaft uit Amsterdam en Oberdienst- leiter Seidel, Beauftragter van den Rijkscom missaris te Haarlem. Het strijkorkest van den marinebevelhebber zorgde onder leiding van Musikmeister Ziese- mer voor passende muziek. De Sanitatsgruppe van het Marinelazarett gaf zangnummers ten beste en gezamenlijk zongen alle aanwezigen de meest bekende kerstliede ren. Prof. Memmesheimer sprak de hooge gasten toe en heette hen hartelijk welkom. Hij bracht in herinnering, dat het de tweede Kerstmis is, welke men ver van huis viert en hij sprak zijn vreugde uit over de eer, welke het Lazarett ten deel viel door het bezoek van Rijkscommissa ris. Hij wees met dankbaarheid op het voor beeld van den Führer, die arbeidt voor het heil van het volk en Duitschland uit het donker naar het licht heeft gevoerd. Tenslotte wenschte hij alle kameraden en gasten een gelukkig Kerstfeest en een goed nieuwjaar. Het Kerstmannetje kwam daarna een gedicht opzeggen en den hoogen gasten geschenken aan bieden, welke met groote waardeering werden aanvaard. Om kwart over zes verliet de Rijkscommissa ris met zijn auto het Lazarett. De verpleegden onder wie zich vele bedle- gerigen bevonden, die op veldbedden in de zaal gebracht werden en de gasten namen daarna deel aan een kerstmaaltijd, welke werd opge luisterd door de muziek van het strijkorkest van £en bevelhebber der marine. Per auto uit zijn Roemeensch interneeringskamp ontkomen Engelsche hulp? Het D.N.B. meldt uit Boekarest d.d. 21 Dec.: Maarschalk Smïgly-Rydz, die in September 1939 naar Roemenië gevlucht was en ecnige maanden geleden door de Roemeensche regee ring is geïnterneerd op het slot Dragoslavele bij Campulung is, naar van officieele zijde beves tigd wordt, twee dagen geleden ontvlucht. Hij had het recht dagelijks een ochtendwande ling te maken, waarbij hij door politiebeambten bewaakt werd. Woensdagmorgen kon een auto hem naderen. Voor de agenten konden ingrijpen, was Smigly-Rydz ingestapt, waarna de auto in razende vaart wegreed. Onmiddellijk werden de omliggende politieposten gealarmeerd. De achtervolging werd ingezet, maar men heeft de auto niet meer gezien. Men vermoedt dat Smigly-Rydz getracht heeft het land te verlaten of te Boekarest een schuilplaats heeft gevonden. Naar de meening van politieke kringen te Boekarest kunnen er Engelsche kringen, al of niet voorzien van Amerikaansche passen, in het spel zijn. De regeering heeft een streng onderzoek bevolen. De met de bewaking belaste politiebeambten, die van nalatigheid beschuldigd worden, zijn gearres teerd. De grensposten zijn op de hoogte gebracht, terwijl men een waakzaam oog houdt op zekere kringen te Boekarest. De regeering hoopt zoo een verdere vlucht te kunnen verhinderen. In politieke kringen heeft het de aandacht ge trokken dat het eerste bericht over het verdwijnen van Smigly-Rydz door den Britschen omroep werd gegeven en dat Reuter het eerst over inlichtingen beschikte. Men ziet hierin de bevestiging van de opvatting dat Engelschen bij de vlucht hebben ge holpen, zoodat Engelsche journalisten het eerst kennis van dit vooi'val konden dragen. Naar aanleiding hiervan verneemt men nog dat de vroegere Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek na zijn mislukte ontvluchtingspoging in een particulier huis te Boekarest geïnterneerd is en streng bewaakt wordt, zoodat men een nieuwe poging tot ontsnappen onmogelijk acht. De Paus maant tot gebed en daadwerkelijke naastenliefde. Brief aan den kardinaal-staatssecretaris. Het D.N.B. meldt uit Rome: De „Osservatore Romana" publiceert een brief van den paus aan den kardinaal-staatssecretaris, Magli- one, waarin Pius XII bij het naderende Kerstfeest den geloovigen -maant tot gebed en daadwerkelijke naastenliefde, opdat in het bijzonder voor de kin deren het groote, door den oorlog veroorzaakte leed verzacht wordt. Van alle kanten, aldus schrijft de Paus, weer klinkt het gedruisch van den oorlog en de stem van hen die lijden en om hulp smeeken. De paus verklaart niets hartstochtelijker te verlangen dan den getroffenen hulp te brengen. Niet thans pas heeft hij zich aan dat doel gewijd. Van alle lieden den gaan hem de kinderen het meest aan het hart Het is onder de bestaande omstandigheden niet mogelijk een algemeene hulporganisatie len bate van de oorlogsslachtoffers in het leven te roepen, doch dat een ieder op zijn plaats en op zijn wijze doe, wat hij kan. Tenslotte betuigt de Paus zijn erkentelijkheid en dank jegens degenen die hem hebben ondersteund bij zijn werk van naastenliefde. Hij bidt God dat deze den tijd van beproeving voor de lijdende menschheid moge verkorten en schenkt zijn aposto lisch en zegen in de hoop dat het Kerstfeest de ge kwelde Christenheid het vooruitzicht op rustige tijden mogen geven. O, er worden dezer dagen Dikwijls boomen opgezet, Die maar zelden vruchten dragen, Als j' er naderhand op let. Ditmaal zetten wij weer boomen, Zooals trouwens ieder jaar, Waaraan vruchten zullen komen, Zoo maar glimmend rijp en klaar Prachtig kleurige en volle Door elkander klein en groot, Glanzend glinsterende bollen, Goud en zilver, blauw en rood. Sterren die het licht weerkaatsen, Dat het echt op twinklen lijkt, Schitterend van alle plaatsen, Waaruit je er maar naar kijkt. En aan deze boomen komen Kaarsjes met een vredig licht, Die een glans van stille droomen Tooveren op elk gezicht. Kinderen met roode konen Zingen, saam met vader's bas En met moeder's klare tonen Van den nacht die stille was Zet dien boom op, beste vrinden, Allen zorg en last ten spijt, Zult g' er even rust aan vinden, Schoone vrucht in dezen tijd. Heel Haarlem DANST bij THE AMERICAN CLUB KERST-DANS-AGENDA le KERSTDAG 2—5.30 in den H. K. B. 2e KERSTDAG 2—5.30 en van 7—10.30 uur in „DE LEEUWERIK". 2e KERSTDAG van 2—5.30 en van 7—11 u. in het Concertgebouw met JOHNNY AND JONES (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansche ambassadeleden teruggeroepen. Duitsch verzoek ingewilligd. De Amerikaansche staatssecretaris voor buiten- lanidsohe zaken, Cordell Huil, heeft Zaterdag mee gedeeld dat de Ver. Staten gevolg gevend aan het verzoek der Duitsche regeering, drie leden der Amerikaansche ambassade te Parijs terug zullen roepen. Huil zeide, dat iedere regeering het recht heeft 'ender opgave van redenen te verlangen dat func tionarissen of employés eener andere regeering te ruggeroepen worden. Hij voegde er aan toe dat het staatsdepartement een onderzoek instelt naar de ingebrachte beschuldigingen. (D.N.B.) Engelsche bommen richtten ver nielingen in Zwitserland aan. Luchtalarm in verscheidene steden. BERN, 23 Dec. (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag hebben Engelsche vliegtui gen opnieuw veelvuldig het Zwitsersehe souve- reine grondgebied geschonden en op verschei dene plaatsen bommen neergeworpen. Naar aanleiding hiervan deelt de staf van het Zwitser sehe leger het volgende mede: In den nacht van 22 op 23 December is ons souverein gebied door vreemde vliegtuigen veel vuldig geschonden. Zij vlogen, komende uit het noorden, o.a. over Zürich, waar zij om 20.45 uur brand- en brisantbommen neerwier pen. Verscheidene gebouwen en een electrische geleiding van de bondsspoorwegen werden be schadigd. Elf personen werden gewond. Naar het Zwitsersehe Telegraafagentschap nog over de schending der neutraliteit door En gelsche vliegtuigen verneemt, werd Zondag avond in Bazel, Bern en Zürich luchtalarm ge geven. Er werden brisantbommen neergeworpen en een woonblok in de stadswijk Höng te Zürich werd totaal vernield. Vier personen wer den gewond en naar het ziekenhuis overge bracht. Ook zijn bommen geworpen langs den spoorweg ZürichAltstetten, waarbij verschei dene werkplaatsen werden beschadigd.. De elec trische leidingen van de spoorwegen werden ver nield. en een aantal arbeiders gewond. Grecieanu Roemeensch minister van buitenlandsche zaken. Stefani meldt: In een officieel communiqué wordt medegedeeld dat tot Roemeensch minister van buitenlandsche zaken, ter vervanging van prins Sturdza, benoemd is ingenieur Constan- tin Grecieanu, thans gezant van Roemenië in Berlijn, die weldra naar Boekarest zal worden teruggeroepen. Wijzigingen in het Japansche kabinet. TOKIO, 21 December, Ter versterking van het kabinet zijn eenige wijzigingen in het mi nisterie aangebracht. Baron Hiranoema, minis ter van den geheimen raad, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, als opvol ger van Yasoei, terwijl luitenant-generaal Yanagawa, de secretaris-generaal van het bureau voor Chineesche aangelegenheden, benoemd Is tot minister van Justitie als opvolger van Ka- zami. (Domei.) Vooral Liverpool zwaar getroffen BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) Reeds Zondagavond vroeg, zoo meldde de Engel sche radio is in het stadsgebied van Lon den luchtalarm gegeven. Ook uit andere deelen van Engeland werden te Londen berichten ontvangen dat Duitsche vliegers boven deze gebieden gevlogen hadden. De Londensche scheepsradio meldt dat Liverpool en de oevers van de Mersey met hun talrijke industrieele installaties en „Docks" Zondagavond opnieuw door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen. Er zijn personen om het leven gekomen en er is schade aangericht. Uit New-York verneemt het D.N.B.: Volgens berichten van de Amerikaan sche correspondent te Londen begonnen gisteravond kort na het vallen der duister nis zware luchtaanvallen op alle deelen van Engeland. Vooral Liverpool werd op nieuw hevig gebombardeerd. Andere aan vallen werden gemeld uit een stad in het Noordwesten, uit twee steden in het Noor den, uit twee steden in East Anglia en een stad in het oosten en uit een stad in het Westen van de Midlands. Er werden be richten ontvangen over ontploffingen in een ongenoemde Londensche stadswijk, evenals over verliezen aan menschenlevens en ma- terieele schade. In den loop van gisteren werden lucht aanvallen gedaan op West-Schotland. GEWELDIGE BRANDEN TE LIVERPOOL De Duitsche legerberichten van Zaterdag en Zondag men zie elders in dit nummer maken eveneens melding van zware aanvallen op Liver pool. Het D.N.B. deelt daarover nog het volgende mede: Dat het beeld der verwoesting van Liverpool nog indrukwekkender is dan dat van Coventry, blijkt uit de thans ontvangen berichten der afzonder lijke vliegtuigbemanningen over den aanval der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Liverpool en en kele andere steden in Zuid- en Midden-Engeland in den nacht van Zaterdag op Zondag. Reusach tige branden van tot dusver onbekende afmetin gen zijn waargenomen. De nacht was helder en zoowel van geringe als van de grootste hoogte waren de afzonderlijke branden, die zich van uur tot uur uitbreidden tot een vlammenzee, duidelijk te onderscheiden. In het water van de Mersey weerspiegelden zich spookachtig de kleuren en schijnsels van de steekvlammen, die achtereen volgens door ontploffingen ontstonden, en de vlammenibundels van de brandende tanks van Birkenhead. Het schijnsel van de vlammende ge- gebieden, waar de doelen gelegen waren, was voor de Duitsche bemanningen op de terugvlucht nog zichtbaar tot op een afstand van 250 K.M., d.w.z. bijna tot de Engelsche Zuidkust. Bijzonder zwaar werden de Vandon-Wellington en de Bramley-Moore-havens getroffen met de talrijke pakhuizen temidden van de totale doek- installaties. Ook de verder naar het Zuiden ge legen Waterloo-docks kregen zeer zware treffers. Door de buitengewone brandbaarheid van de ta bak- en wolopslagplaatsen, die in de nabijheid van de Stanley-haven liggen, benevens van de drie graanopslagplaatsen breidden de branden die door brisant- en brandbommen aangesticht waren, zich daar met razende snelheid uit, zoo dat het wel leek. of het geheele doel in vlammen stond. Hetzelfde beeld bood het stadsdeel Birkenhead aan de monding van de Mersey, waar behalve de groote droogdokken vooral de waardevolle olie tanks liggen. Dikke, zwarte rookwolken, telkens weer verlicht door roode vlammentongen, bedek ten het"geheele stadsdeel en strekten zich naar de zeezijde uit. Enkele bemanningen, die hun doel laat ln den nacht bereikten, konden bij hun nadering acht groote 'branden, ten deele naar schatting vier honderd meter lang, en tallooze kleinere branden waarnemen. Bij hun vertrek was hetzelfde gebied nog slechts een felstralende vuurzee, zoodat men zich nauwelijks een voorstelling kan maken van de snelheid der uitbreiding. Ondanks dezen geweldigen, grootscheepschen aanval met vele honderden vliegtuigen en on danks de vertwijfelde luchtafweer van de En gelschen, die telkens weer de Duitsche vliegtuigen nerveus met hun zoeklichten trachtten te betrap pen en hevig vuurden, zijn alle Duitsche vliegtui gen op een na teruggekeerd. Engelsche duikboot vergaan. Vermoedelijk geen der opvarenden gered. BERLIJN, 23 December. (D.N.B.) De Britsche Admiraliteit deelt mede dat de duikboot Sword- fish" over tijd is en als verloren moet worden be schouwd. De duikboot werd in 1932 gebouwd. Volgers te New-York ontvangen berichten had de „Swordfish" een waterverplaatsing van 927 ton en een bemanning van 40 man, waarvan vermoe delijk niemand gered is. In het Marinclazaret te Heiloo vond Zaterdagmiddag in aanwezigheid van den Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart en den weermachtbevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, een Kerstviering plaats voor gewonden. (Foto Stapf.) Bommen op Joego-Slaviscli grens stadje. Stefani meldt uit Belgrado: Een officieel communiqué luidt als volgt: In den nacht van 21 op 22 December om 1.30 uur 'smorgens heeft een vliegtuig van onbeken de nationaliteit op de grensstad Soesjak twee bommen laten vallen, die een ontploffing ver oorzaakten, waardoor eenige materieele schade aangericht en zeven personen licht gewamd werden, Een onderzoek wordt ingesteld. Nader meldt het D.N.B.: In de aangrenzende Ita- liaansche stad Fiume werd van 23.55 tot 00.52 Duitschen zomertijd luchtalarm gemaakt, doch er verschenen geen vijandelijke vliegtuigen. Om 1.15 werd opnieuw luchtalarm gegeven. Kort daarop kwamen uit zuidelijke richting drie Engelsche bommenwerpers, waarvan er twee in de richting van Triëst vlogen, terwijl de derde boven de Joe- go-Slavische grensstad Soesjak cirkelde en twee bommen van zwaar kaliber uitwierp, die op een open ruimte terecht kwamen. Tot ver in het rond sprengen de ruiten. Twee andere bómmen vielen op natten grond en richtten verder geen schade aan. Militaire kringen in Joego-Slavië vermoeden dat de bommen bedoeld waren voor de Joego-Slavisch. Italiaansohe spoorbrug over de rivier de Rijeka. Lord Halifax ambassadeur te Washington. Eden Britsch minister van bui ten J landsche zaken. BERLIJN, 23 Dec. (D.N.B.) In Londen Is officieel medegedeeld dat de koning de be noeming van Lord Halifax tot Britsch ambas sadeur te Washington heeft goedgekeurd. An thony Eden volgt Halifax als minister van buitenlandsche zaken op. Kapitein David Margesson, de parlementaire secretaris van het ministerie van financiën, wordt minister van oorlog. Ds. I. P. van der Waal naar Haarlem beroepen. Hiernaast ziet men dé foto van Ds. I. P. van. der Waal, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Hengelo, die zooala we reeds in ons num mer van Zaterdag me dedeelden in de va cature van Dr. J. Wee- ner te Haarlem beroe pen is. (Cliché Archief H.D.) Echtpaar door gas bedwelmd. AMSTERDAM, 22 December. Zondagavond is een echtpaar omstreeks 75 jaar oud, wonende in de Anjelierstraat aan een groot gevaar ontsnapt. In den namiddag was reeds in genoemde straat sterke gaslucht waargenomen en gasfitters waren bezig het lek op te sporen. Zij slaagden hierin evenwel niet, zoodat zij besloten aan verschillende wonin gen aan te bellen teneinde binnenhuis een onder zoek in te stellen. Toen zij bij de oude menschen aanbelden werd niet opengedaan, waarop zij be sloten zich door een der ramen toegang te verschaf fen. Binnengekomen troffen zijn de beide oudjes in bewusteloozen toestand aan, zij waren door het binnenstroomende gas bewusteloos geraakt. Onmid dellijk werd dé hulp van den G.G. en G.D. inge roepen, die het echtpaar, dat in ernstigen toestand verkeerde, naar het Wilhelminagasthuis heeft over gebracht. Affiche Arbeidsdienst. NEDERLANDERS VAN 18.23 JAAP MELDT U AAN BIJ DEN NEDEPLANDSCHEN ARBEIDSDIENST Zooals men weet, zal er tot 15 Januari 1941 voor jonge Nederlanders gelegenheid bestaan zich ten gemeente-huize voor den Nederlandschen Arbeids dienst als vrijwilliger aan te melden. Om aan het nieuwe instituut grootere bekend heid te geven is een affische ontworpen, dat van het streven in de nArbeidsdienst een samenvat tend beeld geeft. Men ziet er de figuur van den werker op, die met den zwaar-gevulden kruiwagen recht op den toeschouwer komt aangereden. In den achtergrond heft een groote gestyleerde hand eenige korenaren op als symbool van de vmchten der aarde, welke, door den arbeid aan den yaderlandschen bodem, voor ons volk gewon nen worden. De tekst luidt: Nederlanders van 18 tot 23 jaar. Meldt u aan bij den Nedrlandschen Arbeids dienst. Het ontwerp voor het affiche is van den werk meester uit den Opbouwdienst G. A. Reimers. HEDEN: 12 PAGINA'S. P. Gasus: Kerstboom pag. 1 g Woningvoorraad en woningbehoefte te Heemstede. pag. 3 Flitsen: Een moment. pag. 3 Voeten zonder bal. pag. 6 J. B. Schuil over: Candida pag. 7 Bleeke Bet pag. 7 De vrienden van allen en niemand pag. 7 Dicky pag. 7 K. de Jong: Kerstuitvoering te Over- veen pag. 7 f G. J. Kalt: Leerlingenuitvoering ff Corry Koppen. pag. 7 J Laatste Berichten op pagina 9 P

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1