Bonnen die thans geldig zijn: In sprookjes zegeviert het goede over het kwade. Professor J. H. Jurres DINSDAG 24 DECEMBER 1940 H A A R L" E M'S D A "G B E A D 7 Maar ook in werkelijkheid! ER was eens een klein lief meisje, waar iedereen van hield, die haar zag, doch vooral haar grootmoeder; die wist maar niet wat zij het kind geven zou. Eens gaf zij haar een kapje van rood fluweel, en omdat het haar zoo goed stond en het kind niets anders meer wilde dragen, werd zij „Roodkapje" genoemd...." Over de lippen van hoeveel moeders en grootmoe ders zouden deze regels al gekomen zijn? Ook in deze dagen, nu de winter zijn intrede heeft gedaan, zullen in vele huiskamers weer de sprookjesboekjes worden opengeslagen. Het sprookje leeft immers het meest in den winter, wanneer het leven is ingekeerd en de lange avonden vragen om een leidband voor de groeiende fantasie der jeugd. I-Iet Sprookje van Roodkapje is wel heel bekend. Wie kent niet dit meiske dat haar zieke grootmoe der een stuk koek en een flesch wijn ging brengen? In het bosch ontmoet zij een wolf, maar ze weet heelemaal niet dat dit een kwaad beest is. De wolf informeert waar of Roodkapje naar toe gaat, en wanneer hij daar achter is gekomen gaat hij, terwijl Roodkapje bloemetjes plukt, naar grootmoeders huis en verslindt de goede vrouw, trekt haar kleeren aan en doet zich tegenover Roodkapje, die een poosje later komt, voor als haar grootmoeder. En dan eet hij ook Roodkapje op. De jager brengt uit komst en bevrijdt Grootmoeder en kleindochter uit den buik van den wolf. En de les van dit sprookje is? Nooit van den rechten weg afgaan, wanneer moeder dat verboden heeft, want wanneer Rood kapje hei Ifosch niet was ingewandeld om bloem pjes te plukken had de wolf nooit eerder dan zij bij grootmoeder kunnen zijn. Door sprookjes als deze leeren de kinderen spe lenderwijs hoe zij zich gedragen moeten. Het sprookje „Doornroosje" vertelt ons de geschiedenis van de koningsdochter) die zich aan een spinnewiel stak en daardoor honderd jaren sliep; een fee, die op het geboortefeest niet genoo- digd werd, had dezen kwaden wensch uitgesproken. Maar na honderd jaren komt er een prins, die Doornroosje wakker kust, en dan begint voor haar een gelukkig en lang leven. Een andere sprookjesprinses, die na een trjdelijken slaap in de armen van een koningszoon ontwaakt, is Sneeuwwitje. Bij haar is het echter niet de steek van een spinnewiel, welke een oogenschijnlij- ken dood veroorzaakt, maar bij haar blijft een stuitje van een vergiftigde appel in de keel zitten. Haar schoonmoeder, die jaloersch op haar is, heeft zich als een koopvrouw verkleed en haar stief dochtertje, dat bij de kabouters leeft, een vergiftig den appel gegeven om haar dood te laten gaan en daardoor zelf de schoonste in het land te worden. Ook Asschepoester had een booze stief moeder, en daarenboven twee booze stiefzusters. Zij lieten haar alle vuile werkjes in huis opknap- AGENDA Heden: DINSDAG 24 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Bleeke Bet", door Gezelschap Herman Bouber, 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Rembrandt Theater: Wiener Geschichten, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Drie dolle dagen", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Laila" geprolongeeerd; 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Big van het Regiment", 2.6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 25 DECEMBER. (Eerste Kerstdag) Stadsschouwburg: „Bleeke Bet" door Gezelschap Bouber, 2.15 en 7.30 uur. Hotel „De Leeuwerik", American Club, 25.30 uur. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonia". afd Haarlem I: Kerstwijding, Remonstrantenhuis, Wil- helminastraat, 10.30 uur. Ned. Vereen, van Spiritisten, afd. Haarlem II. Wiidingsmorgen, Sociëteit „Vereeniging", 10.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Luxor Theater: „Lajla", 11.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. DONDERDAG 26 DECEMBER. (Tweede Kerstdag) Stadsschouwburg- „Bleeke Bet", door Gezelschap Bouber, 2.15 en 7.30 uur. Hotel „De Leeuwerik": American Club, 25.30 uur en 7—10.30 uur. In Concertgebouw met Johnny and Jones, 25.30 uur en 7li uur. Rembrandt Theater: „Symphonie van het Noor den", 11.30 uur. Palace: „De Big van het Regiment", 11.30 uur Luxor Theater: „Lajla", 11.30 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling „Kunst Zi Ons Doel", 115 uur. Bioscooptheaters: voorstelling des middags en des avonds. VRIJDAG 27 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Op de beide Kerstdagen en v.v. zijn de apotheek diensten als volgt: Eerste Kerstdag: tot 's avonds 8 uur: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder Apotheek. Jan Giizenkade 181 Tel 23821 Van len Kerstdag 's avonds 8 uur tot en met 2P December: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378 Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel $0043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 05, 21525, pen. Als zij 's avonds doodmoe was moest zij naast den haard in de asch slapen. Daardoor zag zij er steeds vies en vuil uit en kreeg zij den bijnaam van Asschepoes. Maar wanneer Asschepoes aan het graf van haar echte moeder onder de hazelaar riep: „Lief boompje, waai eens heen en weer, Gooi goud en zilver op mij neer" dan werd ze in de mooiste kleeren gestoken. En zij wist tot woede van haar stiefzusters het hart- van een prins te veroveren. Steeds wanneer de prins Asschepoes naar huis bracht kon zij hem echter ontglippen. Eens liet ze haar muiltje echter achter, en toen wist de prins haar op te sporen en zij wer den man en vrouw. Klein Duimpje is de jongste zoon van een armen mandenmaker. De zeven kinderen worden op een kwaden dag het bosch in gebracht en daar door hun ouders in den steek gelaten, want vader en moeder hebben het arm en weten niet hoe zij hun kroost voeden moeten; ze probeeren dus van de kinderen af te komen. Klein Duimpje echter heeft hun plan afgeluisterd, en langs den heelen langen weg, dien zij gegaan, zijn, heeft hij kiezelsteentjes gestrooid, zoodat zij "den weg terug Weer kunnen vinden. Een tweeden keer gelukt den kleinen man zijn list niet want dan pikken de vogels de gestrooide kruimels op. De jongens komen in het huis van een reus, een menscheneter, en nadat Klein Duimpje zijn broertjes en zusjes van een wissen dood heeft weten te redden weet hij ook nog de zevenmijls laarzen van den reus te bemachtigen. Hij brengt zijn broertjes en zusjes terug naar hun ouders, en trekt met de zevenmijlslaarzen zelf de wereld door. Van een anderen kleinen jongen, genaamd Hans, en zijn zusje Grietje vertelt ons ook het sprookjesboek .Zij knabbelen aan het huisje van een heks in het bosch, want dat is heelemaal van koek en suilcei%oed gemaakt. De heks stopt Hans en Grietje in een hok en mest de kinderen vet, want ze houdt al evenveel van kindertjes als de reus uit „Klein Duimpje". Maar ook hier weet het jonge tje door een list de booze gist de baas te worden, en inplaats van de kinderen komt de heks zelf in den oven terecht. De Gelaarsde Kat vormt de nalatenschap van een molenaar voor zijn jongsten zoon. De an dere zoons zijn rijkelijk bedeeld, doch voor den jongsten blijft slechts een kat over. De jongeman weet niet hoe hij met dat dier aan den kost moet komen. Doch het beest ontpopt zich als een zeer bijzondere kat, krijgt laarzen aan, gaat op jacht en weet den koning van het land te behagen. Zelfs weet het dier een huwelijk tusschen de koningsdochter en zijn meester, dien hij Markies van Carabas noemt, te bewerkstelligen! Zóó verhalen al deze sprookjes van hersteld on recht, en van het goede dat over het kwaad zege viert. Is het een wonder dat in dezen modernen tijd een instelling, die zich ten doel stelt de slecht bedeelde menschen te helpen, de figuren uit de sprookjeswereld voor haar streven spant? Neen immers, dat is begrijpelijk. „Winterhulp" zal voor de tweede collecte speldjes met figuren uit sprook jes aan het publiek geven. Uit de sprookjes, waar van wij u hier verteld hebben. „Winterhulp" zorgt er ook voor dat onrecht hersteld wordt en het goede over het kwade zegeviert. En gelukkig is „Winterhulp" geen sprookje maar weldadige werke lijkheid. Snort m Spet Biljarten COMPETITIE HAARLEMSCHE BILJARTCLUBS. D. E. S. eerste in klasse A, B. C. H. in B. Kobus verliest van Steffers. De laatste ontmoeting voor de „noodcompetitie" werd Zondag door de B V. D. E. S in haar clublokaal „Rest Bolwerk" tegen de B. V. Tnsulinde gewonnen, waardoor D. S zich nog wat vaster op de bovenste plaats nes telde In de afdeellng a, Nadat de partijen geëindigd waren heette de praeses- van D. E. S. allen en ln het bijzonder den heer P. Kobus, welkom. De competitieleider, de heer M. P. v, d. Water, gal daarna een kort resumé van de gespeelde competitie, die onder zeer moeilijke omstandigheden werd aangevangen en gehouden, maar door gulle medewerking van club besturen en spelers precies op tijd en volgens het pro gramma kon worden afgewerkt. E. S. en Tnsulinde hadden elk een prijs beschikbaar gesteld voor den speler uit de klasse A en B. die zijn ge middelde het meest verbeterde. De heeren Strijbos (D E. S.) en K. de Graaf (1939) mochten hiervoor een prijsje uit de handen van den competitlelelder ln ontvangsl De eindstanden van de competitie zijn: Klasse A: 1. B. V. D. E. S., 6 gewonnen wedstrijden; 2 B. C. Haarlem. 3 gewonnen wedstrijden; 3 B. V. Insulinde, 2 gewonnen wedstrijden; 4. B. V. 1939 1 gewonnen wed strijd. Klasse B: 1. B. C Haarlem. 6 gewonnen wedstrijden. 2, 3 en 4 Biljartclubs D. E. S., Tnsulinde en 1939 met elk 2 gewonnen wedstrijden. De heer Roozen. voorzitter B. V. D. E. S., richtte daar na terecht eenige woorden van dank tot den competitie leider, waarna begonnen werd met de damonstratiematch P. Kobus (B. C. H.) tegen J. Steffers (D E. S.). Kobus begon met een poedel, terwijl Steffers met een goede 20 startte. Tot de 15de beurt kon Kobus de ballen maar niet In positie krijgen en moest hij steeds zijn toe vlucht nemen tot massé of piqué. De D. E. S.-kampioen was er juist goed ln en maakte in deze periode series van 15. 15. 22. 17, 90. 17. 77 en 32. zoodat hij toen met 333 153 vóór stond. Bij de 17e beurt vlotte het bij de B. C H.'er beter en scores van 25 gevolgd door fraaie beur ter van 57, 60 en 69. In verband met het vergevorderde uur werd het totaal der match op 450 gesteld, hetgeen Stef fers met een serie van 30 bereikte. Het resultaat van deze mooie partij ls: pnt. brt. h'.s. gem. steffers 450 26 90 17.30 P. Kobus 399 26 69 15.34 Belde spelers ontvingen nog een aardige herinnering m deze match. Korfbal WEDSTRIJDEN H. K. B. AFGELAST. De wedstrijden van den Haarlemschen Korfbalbond voor de Kerstdagen zijn afgelast. Schaa tsen rijden WEDSTRIJDEN TE HOOFDDORP. De IJsclub Hoofddorp zal indien de vorst aanhoudt op Tweeden Kerstdag nationale wedstrijden organiseeren op de 500, 1500 en 3000 Meter. Wielrijden BERLIJN 20 December (A. N P.) Bepaald ls. dat het secretariaat van de voormalige U. C. I. zal worden over- eebracht van Parijs naar Berlijn en zal worden opgedra gen aan den secretaris van den Dultschen Wielerbond. Deze zal de loopende zaken voor de internationale wie lersport voortaan behartigen, zooals het bijhouden der lijsten van de wereldrecords en het vaststellen der data yoor ipternatlqnalQ wedstrijden, Yuetbul Het Zwaluwen-elftal tegen Amsterdam. Wille en Smit opgesteltf Op Tweeden Kerstdag speelt te Amsterdam het Zwa luwenelftal tegen het Amsterdamsche Elftal. De opstel ling van het Zwaluwenelftal Is als volgt. Doel: Wille (E.D.O.) Achter: Punt (D F C.). Louwe (Xerxes). Midden* v. Spaendonck (Neptunus), Bommele (D.H.C.) Leemhuis (Ajax). Vóór: Lengkeek (Heimes-D.V.S.), v. d. Engel (D.H.C.) Ten Velde (N E.C.), Smit (H.B C,). Borrani (H-D.V.S.) Als reserves zijn aangewezen Kraak (Stormvogels), v Woerkom (Hpllandlaan) en v. d. Gijp (Emma). Betreffende de vraag over het doorgaan van dezen In teressanten wedstrijd kunnen wij mededeelen, dat op het oogenblik de weersomstandigheden geen bezwaar zijn om een dergelijken wedstrijd te laten spelen. Het programma voor Zondag 29 December. Naar de secretaris van den Nederlandschen Voetbalbond mededeelt., is voor Zondag 29 De cember a.s. voor de afdeeiingen 1 en 2 van de competitie van den N. V. B. hetzelfde program ma, dat Zondag j.l. tengevolge van de weers omstandigheden moest worden afgelast, vast gesteld. DE ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE. Gesp. gew. gel. verl. punt. voor tes. V V IJ 12 10 0 2 20 54 22 V E W 11 9 0 2 18 46 27 Kennemerland 1 11 8 0 3 16 52 25 S I Z O 10 7 1 2 15 48 27 V G S, 11 7 0 4 14 50 28 J O H E Z 10 3 3 4 9 28 33 Telefonia 11 4 1 6 9 29 27 Z S V 10 2 0 8 4 27 45 Kennemerland 2 11 2 0 9 4 25 67 Tweede Jeugd 9 0 1 8 1 10 41 R C H 4 0 0 4- 0 4 21 Afdeeling B V V R A 8 8 0 0 16 33 9 V E W 2 9 6 3 0 15 38 19 Kennemerland 3 11 6 1 4 13 43 29 V V B 8 5 0 3 10 29 18 V G S 2 9 4 1 4 9 32 22 S I Z O 2 7 3 2 2 8 16 12 Kennemerland. 4 9 4 0 5 8 45 31 E T O 10 3 2 5 8 39 57 Kennemerland 5 9 2 2 5 6 21 45 Telefonia 2 7 0 1 6 1 9 40 Johez 2 7 0 0 7 0 9 32 Wandelsport CHRISTEL. NEDERL. WANDELSPORT ORGANISATIE Te Amsterdam werd de vijfde algemeene Jaarverga dering van de C N W O. gehouden, onder leiding van den heer E. v. d. Hooff te Haarlem, daar de voorzitter, de heer M. J. Taekema te Ede verhinderd was het eerste gedeelte der vergadering bij te wonen. Nadat de notulen en verslagen waren goedgekeurd, gal de heer A. J Vos Jzn. te Amsterdam als hoofdbestuurs lid van den Nederlandschen Wandelsport Bond. een uit gebreid overzicht over de plaats gehad hebbende unifi catie in de wandelsport en de totstandkoming van den Nederl. Wandelsport Bond (N. W. B.) en zijn structuur waarbij bij de vereeniging opwekte tot aansluiting. Overeenkomstig de unificatie bepalingen zal de C. N W. O. de technische uitoefening van de wandelsport stop zetten en blijven voortbestaan op ldeëele- en vriend- schapsgronden, waartoe haar, bij de richtlijnen waarop de unificatie is tot stand gekomen, de mogelijkheid ls gelaten. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren: E. v. d. Hooff te Haarlem (voorzitter), A. J. Vos Jzn, te Am sterdam „(secretaris), A. Hagen te Enkhuizen (penning meester), M. J. Taekema te Ede (alg. adj.) en M. Ver- bruggen te 's Gravenhage (commissaris). 0e tweede JCecstuüs Ut oodog&tiid Kerstgeschenken in den goeden ouden tijd en thans. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: Hebt u 't ook al gemerkt dat zoo'n oorlog ons menschen tegen wil en dank bescheiden maakt? Dat we heel wat minder wenschen gaan uiten dan onder normale omstandigheden, waarschijnlijk om dat we van tevoren weten dat ze toch onvervulbaar zijn? Onwillekeurig gaan onze gedachten onder zul ke omstandigheden terug naar vroegere tijden, toen de menschen onder soortgelijke omstandigheden leefden en vragen we ons af hoe het er toen heeft uitgezien. Wij luisterden dezer dagen naar een uiteenzetting over Berlijnsche Kerstgeschenken omstreeks 1300 en werden hierbij gewaar dat de menschen in die dagen nog erg bescheiden waren bij het uiten van wenschen tegenover den „Weihnachtsmann". Be halve de bekende „Weihnachtsstollen" Dresden geniet door dit Kerstbrood internationale vermaard heid! en andere lekkernijen zag men op het ge schenkentafeltje overwegend practische dingen liggen: een paar meter stof voor een costuum, zelf gebreide sokken en kousen, geborduurde pantoffels, bretels, leeren taschjes en étuis en dergelijke. Een speciale industrie voor Kerstgeschenken kende men in die dagen nog niet, althans niet te Berlijn. Daar om lieten de winkeliers het meeste van elders ko men: Neurenberg schijnt in die dagen reeds de cen trale voor kinderspeelgoed geweest te zijn, want men toonde ons een catalogus van het jaar 1803 (men .noemde dat toen een „Magazin"), uitgegeven door de firma Bestelmeier, die een vrij groote keuze aan „nuttige en fraaie voorwerpen" bevatte. Men kijkt eenigszins verbaasd over de veelzijdigheid van het verkrijgbare materiaal, want behoudens aller lei speelgoed voor de kinderen wordt er ook voor de volwassenen allerlei verkrijgbaar gesteld: een koffiemachine voor 9 kopjes, zijden kousen, bronzen bustes van bekende geleerden, vergulde- en verzil verde vingerhoedjes,bord uurmachines, een spiegel „waarmee men zich gemakkelijk van achteren kan bekijken" en nog veel meer. Voor de dames kon men eau de Sérail, gepatenteerde toiletzeep en poederkwasten uit zwaneveertjes inslaan! Een voorlooper van onze weekend-koffertjes schijnt toen reeds de „reiskoffiekeuken" geweest te zijn, welke in staat stelde de toen reeds populaire koffie, thee of chocolade onderweg te drinken, waarbij men zich onwillekeurig afvraagt of hiertoe in de schommelende reiskoetsen de mogelijkheid werd geboden. Tegenwoordig weten de vrouwen nawelijks wat ze haar man met Kerstmis zullen schenken, maar in den goeden ouden tijd was er voor ons allerhand te kust en te keur: laarzetrek- kers, sokophouders, een chemisch weerglas, waar mede men de veranderlijkheid der atmosfeer kon nagaan en zoo zouden we nog eenigen tijd kunnen doorgaan. Voor de huiselijke gezelligheid tijdens de feestdagen moesten allerlei thans allang vergeten spelletjes zorg dragen: de stamboom der liefde, de twee arithmetische gedachtensterren, een vraag en antwoordspel in de Duïtsche, Fransche en Italiaan- sche taal, de groote vulkaan en nog veel meer. Ver geten mag hierbij niet worden dat men destijds in de romantische gedachtenwereld van E. T. A. Hoff mann leefde en het intieme leven binnenshuis gaf bij al deze zeden en gebruiken ongetwijfeld den door- Er bestaat tusschen den toenmaligen en den hui- digen tijd heel wat meer overeenstemming dan men aanvankelijk zal gelooven. Wij leven thans allen onder de onverbiddelijke wetten van den oorlog, zoeken en vinden onze ontspanning in het huiselijk leven, zijn dankbaar voor elke kleine verrassing en denken bij het opmaken van een verlanglijstje in de eerste plaats aan practische geschenken, waarvan wij hopen of verwachten dat ze verkrijgbaar zullen zijn. Ons denken en handelen staat bewust of onbewust onder den invloed van den oorlog met Engeland, die sedert September 1939 aan heftigheid is toegenomen en het lijkt ons wenschelijk en prac- BROOD BON 19 Geldig van 16 t.m. 29 Dec. BON 20 Geldig van 23 Dec. t.m. 5 Januari. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 18 Algem. Distributie - boekje van 21 Dec. t.m. 31 Januari 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 86 Algem. Distributie boekje. v. 21 Dec. tm. 17 Jan. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 12 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 16 t.m. 29 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 13 Geldig v. 26 Dec. t.m. 8 Jan. BON 12 worst of vleesch waren" van 16 t.m. 29 Dec. 75150 ar vleeschwaren BON 13 Geldig v. 26 Dec. t.m. 8 Jan. BOTER EN VETTEN BON 21 Boterkaart. Geldig van 14 t.m. 27 Dec. 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie. BON 22 Boterkaart. Geldig v. 21 Dec. t.m. 3 Jan. 1/2 pond boter vf margarine. BON 21 VetkaartGeldig van 1427 Dec. 1/2 pond boter of margarine of 1/2 flesch slaolie BON 22 Vetkaart. Geldig v. 21 Dec. t.m. 3 Jan. 1/2 pond boter of margarine. De aflevering der slaolie is toegestaan t.m. 31 Januari. PEULVRUCHTEN BON 103 Algem. Distributie- boekje. Van 17 Dec. t.m. 12 Jan. 1/2 K.G. peulvruchten. KAAS BONS 49, 50, 62, 63 Algem Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec BON 35 Geldig van 16 t.m 29 Dec. 125 gram kaas. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel of rijst gries. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m 27 Dec 250 gr havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie- hoekje. T.m 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie boekje T.m27 Dec. 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie boekje T.m. 27 Dec 100 gr maizena of griesmeël of sago of aardappelmeel. BON 2 wan de Bloemkaart Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweiimeel. EIEREN BON 22 Geldig van 16 t.m. 29 December. BON 21 Geldig van 23 Dec. t.m. 5 Jan. 1 ei KOEK EN GEBAK BON 19 Broodkaart) v. 16 t.m.. 29 Dcc. BON 20 (Broodkaart) v. 23 Dect.m. 5 Jan. I rantsoen gebak. BON 2 wan de Bloemkaart Geldig van 2 t.m. 29 Dec. fl rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr. korstgebak 500 gr. klein korstgebak, 400 gram). SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. BON 17 T.m. 31 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN "TWf BONS 08, 09. 10, Bonkaart distributie haarden en kachels: 1 eenheid. BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming: 1 eenheid- Geldig t.m 31 Januari. Bons, gemerktBrandstof fen, één eenheid 2e periode 1 eenheid Bons gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Dec. BONS 08, 09. 10- 11, Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr. 3: 8 K.G Gr 4: 5 K.G Gr. 5: 4 K.G Gr 6: 3 K.G Hondenbrond wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 11 Tm. 31 Dec. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken van 4 Nov t.m 29 Dec 2 Ltr ZEGEL PERIODE C Geldig van 16 Dec. t.m. 19 Jan. 2 L. tisch daar juist nu eens aan te herinneren. Want tijdens een middagwandeling langs den Kurfürsten- damm of de Friedrichstrasse zou men bij het aan schouwen der fraaie étalages maar al te gauw ver geten dat ongeveer tezelfdertijd luchtaanvallen op Engelsche steden ondernomen worden. Overigens weten onze Oostelijke buren zich goed naar de gewijzigde omstandigheden te schikken, mopperen niet al te zeer nu er vlak voor Kerstmis nog wat minder boter verstrekt wordt dan tot dus ver. verheugen zich over de toezegging van hon derd gram koffie per persoon en houden bij het lcoopen van geschenken zooveel mogelijk rekening met de practische behoeften voor het dagelijksch leven. Bij wijze van Kerstverrassing wordt deze maand voor de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog een nog nader vast te stellen hoe veelheid thee verstrekt. En wat bij de toenemende koude den doorslag geeft: aan kolen, briketten en hout bestaat er dezen winter geen tekort. Zoo kunnen straks de kaarsen aan den versierden kerstboom on'stoken worden in de stille hoop dat we ditmaal het laatste oorlogs kerstfeest gaan vieren. Dammen CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1940/1941 HAARLEMSCHE DAMCLUB Zondag j.l. werden bovengenoemde wedstrijden in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J W. van Dartelen wint van P. L. Schrijnemakers; Chr Gerritsen wint van K. Olij; P. H. Meure remise met Ph. G. Amelung Jr. Eerste klasse: A. Smit wint van H. A. Hodden- bach; A. Smit wint van I. Ravensbercen; H. A. Hod- denbach remise met H. W. C. van Rhoon: G. Bak ker wint van J. Philippo; I. Risseeuw remise met J. H. Meure; G. Bakker remise met I. Risseeuw. Tweede klasse: J. M. Rutgers wint van P. van Dijk. S. Stodel remise met H, L. Philippo; C. van Wageningen wint van J. Merts. DAMCLUB D. O. S. De Damcljib D. O. S. Jieeft haar speellokaal Jansstraat 57 moeten verlaten en is thans gevestigd Berkerode- steeg I. De uitslagen van het clubkampoienschap '40/'4l le klas zijn: H. J. Oudhoff Sr.—T. Dinkla 0—2 H. Kol—G. A. Ottellnl 0—2 G. Hekelaar—W. de Goede 02 A. Hemzen—W. Dljkhoff 0—2 A. M. Jaisen—W. de Goede 0—2 Waardevorm eerderingsbelasting. Niet voor winst op aandeelcn. De secretaris-generaal van het departement van Financiën heeft bepaald, dat de waardever meerderingsbelasting niet verschuldigd zal zijn terzake van het voordeel, verkregen bij ver vreemding van aandeelen welke genoteerd wor den ter beurze te Amsterdam. (Staatscrt.) Expositie kunsfzaal Leffelaan Van den bekenden docent ter Rijksakademie te Amsterdam, die het vorige jaar bij het berei ken van den 65-jarigen leeftijd zijn ambt heeft neergelegd, is, naar ik meen, nimmer een tentoon stelling en zeker niet eene, als thans bij Leffelaar gaande is, in onze stad gehouden. Er is voor dert bezoeker een bekoring in, dat hij het werk van Jurres nu in denzelfden kunsthandel kan bewon deren waar eenige zijner begaafdste oud-leerlin gen als Schutte en het echtpaar LutgeDeelman, getrouwe comparanten en vrienden van den huize zijn. De schilder Jurres werd te Leeuwarden gebo ren en ontving er zijn eerste teekenonderricht van een bekwaam, plaatselijk hooggewaardeerd onder wijzer Bubberman, zoodat hij zeer goed onderlegd; in de laatste jaren der vorige eeuw ter Amster damsche akedeniie kon verschijnen om er zichi onder Dake's en Allebé's leiding verder te bekwa men. Hij had al spoedig den roep een formidabel teekenaar, vooral van paarden, te zijn, en een sterke neiging te bezitten voor de romantische schilderkunst, zooals die ln een Eugène Delacroix een hoogtepunt, en voor de illustratieve teeken kunst, zooals die bij Gustave Doré een schitteren de vertegenwoordiging gevonden had. Het Frisia non cantat (Friesland zingt niet) is voor de beel dende kunsten der negentiende eeuw niet geldig:- Alma Tadema, Ccbriftoffel Bisschop, Jurres, zie daar een trio schilderende zangers der romantiek! wier liederen de historische stof in kleurige ele gieën. oden en strijdzangen omzetten. Jurres heeft niet lang op waardeering behoeven te wachten; reeds kort na zijn akademietijd kon- men zijn nieuwste werken geregeld in de Kalver- straat bij Buffa in de vitrine uitgestald vinden en verdrongen zich de kijkers voor het werk van den schilder die nu eens geen Haagsche School ofl derivaat daarvan vertoonde. En succes is dit werk blijven volgen omdat per slot de menschen. graag zien. dat er op een schilderij wat gebeurt, en daarvoor heeft Jurres altijd meer dan voldoen de zorg gedragen. Soms kan een werk zelfs wel wat te druk, te overladen zijn, zonder dat er pictu raal een bepaalde pointe, een rustpunt voor het oog in ontdekt kon worden. Dan deed het aan als een prachtig gobelin en soms kan het gebeu ren, wanneer ge op een afstand, voor een wand met Jurres' werken zit. dat de voorgestelde his torie u plotseling niet meer interesseert maar dat; d.e geheele wand u als kleurdmg. als ensemble, boeit en u tot bewondering oproept. Daarmee zal dan ook wel weer samenhangen, dat men telkens in fragmenten er in studies, die zoo maar. uit louter plezier gemaakt zijn den ..schilder" Jurres ziet opleven, opspringen bijna. Om dan weer verder rustig te gaan zitten en het doorgaans meesterlijk gedachte bouwsel der compositie vol te penseelen. Wat een prac-htigo schilderdrift zit er b.v. in die studie van Judith (Nr. 4) of in de kleine paardenstudies die als klein hors d'oeuvre aan de exposities zijn toegevoegd. En hoe komt men eenzelfde hartstochtelijkheid van verf-neerzetten telkens hier en daar in de groote werken tegen. Maar de Jurres. die beroemd werd. is de ver halende schilder. Wel van hartstochtelijke bedre venheid: Judith onthooft Holofernes. de boeven steenigen Don Quichotte; Jehu schiet Joram dood; Athalia wordt naar de poort gesleept en ge mold, Jezabel wordt uit het raam geworpen, de meest rustige is Dalila, die vriend Samson „slechts" de haren afknipt. Olifanten en gekrui- zigde leeuwen hebben Jurres' belangstelling ge had. En voor zijn knapheid en kunde kan men niet dan bewondering hebben. Het is oen ten toonstelling om na de vredige Kerstdagen te gaan zien: ze blijft ook de eerste weken van Januari geopend. m BOXS.,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7