Haarlem's Dagblad Jladia-amcaep SiacU&bedtiit Kerstinzameling Bonaanwijzingen. Bijwerk. voor de Stille Armen. Interview met Ir. van der Vegte De collecte van Winterhulp Nederland' Geen Duitsche luchtactie tijdens de Kerstdagen. ActifkeCen enz. 58e JAARGANG No. 17646 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Grooto Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 27 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. 's-GRAVENHAGE, 24 Dec. De secretaris generaal van het département van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 Decem ber tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft de met „108" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem óf rijstgries óf gruttenmeel (gemengd meel). VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 Decem ber tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft voorts de met ,,31" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli óf macaroni óf spaghetti GORT ENZ. De met ,,44" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Februari uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort óf gort-mout óf grutten. De met „44" ge nummerde bon zal derhalve niet gebruikt kun nen worden voor het koopen van havermout, ha vervlokken. haverbloem of aardappelmeelvlokken. HAVERMOUT ENZ. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 Decem ber tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft de met „57" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokken óf havexhloem óf aardappelmeelvlokken óf gort of gortmout óf grutten. MAÏZENA ENZ. De met „87" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena óf griesmeel óf sago óf aardappelmeel, dan wel een hoeveel heid puddingpoeder óf puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pudding poeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op één bon wordt verkocht, mag ongeacht de samen stelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Tenslotte wordt erop gewezen, dat op twee bon nen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Decem ber tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft de met „34" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 5 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 12 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week vaar 6 tot en met 12 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Decem ber tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elke der met „47", „48", „60" en „61" genummerde bon nen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de geldigheidsduur van deze bonnen eindigt op 26 Januari a.s., zoodat zij na dien datum niet nrêer gebruikt mogen worden. EXTRA RANTSOEN KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 Decem ber tot en met Zoirdag 12 Januari a.s. zal de met „20" genummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „20" eindigt op 12 Januari a.s.. zoodat deze na dien datum niet meer gebruikt kan worden. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aanwijzen van bon „20" voor het koo pen van 125 gram kaas, is thans alsnog de gele genheid geopend smeerkaas in deze verpakkingen te koopen. Voor smeerkaas in verpakkingen van 250 gram dienen natuurlijk twee bonnen „20" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten en van houders van hotels, cafés e.d. wordt gevestigd op enkele nadere bijzonderheden, welke per ofücieele pu blicatie zijn bekend gemaakt. BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 Decem ber 1940 tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „23" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine óf twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De met „23" genummerde bonnen, die op Vrij dag 3 Januari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 10 Janu ari a.s. De op 22 November 1940 reeds bij de producen ten of in den handel aanwezige voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van één met „23" genummerden bon van de boter kaart of de vetkaart worden uitverkocht, aange zien het niet mogelijk is deze alsnog te doen om- pakken. BROOD, GEBAK, MEEL, BLOEM, De aanwijzing van de bonnen, welke met ingang van Maandag 30 December recht geven op het koopen van brood, gebak, meel en bloem wordt afzonderlijk bekend gemaakt. De specialist in het uithollen van Uw KUNST SCHAATSEN is voor de volgende vorstperiode: W. H. MOLENAAR ZN., N. GROENMARKT 24, bij de Zijlstraat. TELEFOON 19136 - HAARLEM. En is tevens het adres voor al uw SLIJPWERK. BEWAAR DIT ADRES. (Adv. Ingez. Med.) Petroleum op bon 8 's-GRAVENHAGE, 24 Dec. De secretaris-gene raal van het Departement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. het met „periode 8" gemerkte pe- troleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. (Voor de belanghebbenden is be sloten over te gaan tot de stich ting van een bedrijfsraad voor de bijenhouderij.) Men gaat een bedrijfsraad maken Voor de bijenhouderij, Je houdt alle nieuwe zaken Tegenwoordig haast niet bij. Dat is geen bedrijfsraad, vrinden, Voor al wie van bijen houdt, Want men zal wel niemand vinden, Die zich niet aldus beschouwt. Men behartigt de belangen Van de imkers algemeen, Wat daarmee kan samenhangen Weet de iimkerstand alleen. Het wordt zeer serieus genomen, Ook al is 't dan bijgebied, Dit mag voor idle bijen komen, Maar bijkomstig is het niet. Wat wij bijizaak zouden heeten Moet voor hen een hoofdzaak zijn, Maar wat wij van bijwerk weten Is voor ons maar bij terrein. Lijkt het u soms overdreven, Dat men daar nu toe besluit, Het kan zijn, maar ga dan even Van een bijgedachte uit. 't Lijkt vanzelfsprekend voor mij en Logisch dat het daar zoo gaat, Want wie is er als de bijen, Zoo bedrijvig met de raat? Een detail van de kasteel-ruïne „Lichtenberg" te Maastricht, welke met slooping bedreigd wordt. (foto Het Zuiden) Nagekomen gifen E. v. d. B. 1,—; G. J. L. 1,—; v. M. 0.50; de B. 2,50; L. P. 1,—; Z. 1,50; K. 0,25; T. B. te H. 0.75; A. H. J. M. 2,50; Mevr. v. L. S. 10,—; J. F. B, 1.50; A. P. 10.—; M. V. 2,50; L. W. K. 2,50; v. S. K. 2,—; X. Z. 1.—: Dames S. 2,50 D. J. M. 2,50; B. K. 1.—; N. W. 2.50; H. H. 2.—; F. B. 1,50; A. 2.50: J. O. 2,50; A. L. Bl'daal 0,50; N. L. 1,—;0. O. 2,—; C. V. V. 2.—; J. O. 2,50; V. E. 1,50; C. L. H'stede 1,—; L. 10.—; N. N. 15,—; R. en N. 1.—; A. K. J. 2,50; Frans 0.25; Monique 0.25; G. 1.V. S. 0.50; N. N. 5.—; Mevr. P. 1.— J. A. R. 4.—; C, V. 2,50; J. B. S. te A. 10; Mevr. S. 2.50; J. B. 0,25; N. E. 5,—; Mej. M. K. 7,50; T. K. O. 5.—; V. E. 2,50; Mej. G. L. 1,—; P. N. 34.05 E. J. F. W. 2,50; A. IJ. Z. 2,50; A. en G. 2,50; H. B. f 1,—; H. 2,—: J. E. C. B. 3,50; K. v. D. 25.—; H. J. K. 1.—; C. de J. 2.—; J. S. 1,50; Hansje 0.50; W. J. te H. 2.50; C. S. 1.—; V G. H. '2,50; N. N. 1,—; J. H. v. V. 25.—; R. D. te Velsen Noord 10.W. J. 10.Sp. 10.- Mr. L. G. v. D. 10,—: J. J. T. 10,—; G. J. S. 10,v. W. 10,Van een ex stille arme, door God rijk gezegend, voor zijn ex-lotgenooten en stadgenooten, Een oud Haarlemmer 10,E.-R, N.V. 10,—; J. S. 5,—; R. B. 5,—; P. V. Jr. 5B. 5,—; A. W. M. 5,—; R. B. 5,—: B. A. 5,—; P. G. 5,—; v. d. M. 5,—; K. A. A. 5,— fam. B. 4.—; C. G. de G. 3.—; C. A. K. 2,50 A. Z. 2,50; E. R.—R. 2.50; P. H. G. 2,50; Mevr wed. j. Th. v. W. 2,50: J. L. 2,50; T. Sch. 2,50 G. W. N. W. 2,—; J. v. d. B. 2,—; Dames N. N. 2.—; Mevr. S. R. F. 1,50; Chr. P. 1,50; Mej. H. L. H. 1,50; J. v. G. 1,J. L. te BI. 1,Mej. T. T. 1.M. M. 1,Mevr. v. S. v. d. B. v. S 1,_; Mevr. V. 10,—; W. N. J. B. 1.—. In totaal zijn bij ons blad binnengekomen 824 giften tot een bedrag van 8398.78. Zooals men weet is de inschrijving gesloten. Wij betuigen ook aan de gevers, wier giften later zijn binnengekomen, onzen welgemeenden dank voor hun hulp, die ertoe heeft bijgedragen dat de jaarlijksche Kerstinzameling voor de Stille Armen te Haarlem ook in 1940, ondanks de tijdsomstandig heden, tot welslagen is gebracht. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van G. R. f 1.50; P, v. d. W. f 2; ir. H. G. B. R. f 10; mr. H. P. B. v. B. f 5; S. D. f 5; K. L. M. f 10; J. M. f 1: N. N. f 1 en mej. G. D. f 2,50. Bij het Comité ingekomen van: D. v. E. f 5; mej. J. G. F. f 10; mevr. C. J. K.R. f 1 en Huize P. t 5.70. Verplichte bijdrage van alle luisteraars Verordening heden in werking getreden 's-GRAVENHAGE, 27 December (A.N.P.) Het verordeningenblad van heden bevat een verorde ning van den Rijkscommissaris, houdende maat regelen op het gebied van den Nederlandschen ra dio-omroep. Artikel 1 bepaalt: 1. De oprichting en het in stand houden, alsmede de exploitatie van de voor uitzending van radio uitzendingen vereischte technische zendinrichtin- gen, geschiedt uitsluitend door 't rijk (staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie). Dit geldt ook voor het oprichten en het in stand houden, als mede voor de exploitatie van van overheidswege goedgekeurde radiodistributie-centrales. 2. Op de oprichting en het in stand houden, als mede op de exploitatie van omroepstudio's, is het bepaalde in het vorige lid niet van toepassing. Artikel 2 bepaalt: 1. De radio-omroepzenders Lopik 1 en 2, Jaars veld, Huizen en de zender Bloemendaal. alsmede de goedgekeurde radiodistributiecentrales, "gaan met ingang van den dag van afkondiging dezer verorde ning in eigendom van het rijk (staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie) over. 2. Aan het bedrijfs- en administratief personeel, dat op voornoemd tijdstip bij de betrokken zend- inrichtingen en radio-distributiecentrales is aange steld en zijn eigenlijke dagtaak vervult, zal worden aangeboden in rijksdienst (staatsbedrijf der poste rijen,, telegrafie en telefonie) te treden. 3. De directeur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie stelt, zoo mogelijk in overeenstemming met den betrokkene, de scha devergoeding vast, welke in de gevallen bedoeld in het.eerste lid den vroegeren eigenaars, in de ge vallen bedoeld in het tweede lid aan de daarbe- doelde personen, die niet in rijksdienst overgaan, wordt toegekend. Artikel 3 bepaalt: 1. Van 1 Januari 1941 af heeft uitsluitend de gene, diede bevoegdheid heeft om een radio ontvangtoestel aan te brengen en te gebruiken, het recht om radio-uitzendingen te ontvangen. 2. Voor de toestemmming bedoeld in het eerste lid is van 1 Januari 1941 ag een bedrag ver schuldigd. Dit bedrag en de wijze van innen zal in een uitvoeringsbesluit worden geregeld. Dit besluit kan strafbepalingen bevatten. Artikel 4 bepaalt: Wettelijke bepalingen, voor zoover in strijd met deze verordening, treden buiten werking. Artikel 5 bepaalt: De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is belast met de uitvoering dezer ver ordening. De door hem te nemen maatregelen behoeven de instemming van den secretaris-gene raal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, voor zoover deze voor het volbrengen van de politieke en cultureele taak van den radio- omroep van beteekenis zijn. Artikel 6 bepaalt: Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Taak van den omroep omschreven 's-GRAVENHAGE, 27 December. Een redac teur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten, over de nieuwe maatregelen op radiogebied. Naar aanleiding van de nieuwe verordening en aanknoopend aan hetgeen ir. A. Dubois, de gemach tigde voor de concentratie van den radio-omroep in Nederland, reeds had medegedeeld over het stre ven naar een grooten Nederlandschen omroep, kwam het gesprek eerst op het algemeene doel van de radioconcentratie. „Wij willen den omroep in dienst van het ge- heele volle stellen", zeide de heer Van der Vegte. „Daarvoor is het noodig, dat de Staat den omroep aan zich trekt. Vroeger trad de Staat in het alge meen slechts controleerend, 'dus negatief, tegenover den omroep op. Slechts sporadisch werd door de regeering zelf gebruik gemaakt van de radio als middel om ons heele volk te bereiken. Nooit werd dit machtige hulpmiddel gebruikt voor een georganiseerde volte, voorlichting. Met het besluit om den omroep on'd'er te brengen bij het nieuwe departement van volks voorlichting wordt radicaal met de tot nu toe ge volgde richtlijn gebroken. Het is wel duidelijk, dat het volstrekt uitgesloten is, dat de omroep in handen van vereenigingen van luisteraars blijft, hoe goed de bedoelingen ook zijn mogen". „De Staat stelt zich dus niet slechts in het nega tieve voor de uitzendingen verantwoordelijk, doch wil positief werkzaam zijn. U bedoelt, dat de Staat niet alleen tegen „onvertogen woorden" moet wa ken, maar zelf iets te verkondigen heeft?" „Ja, omdat de taak van de radio een volksvoor- lichtende functie is en daarom tot het terrein van den Staat behoort". „Dat dit standpunt directe praktische consequen ties heeft voor de berichtgeving, is duidelijk ge worden. Doch ook voor het overige gesproken woord zal het gevolgen hebben. Kunt u aangeven welke?" „De omroep zal geregeld gebruikt worden om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te bren gen.' In de eerste plaats denk ik hierbij aan het schep pen van beter begrip voor de nieuwe gedachten die dezen grootschen tijd, waarin we leven, beheer- schen, en het bewerkstelligen van een betere ver houding tot onze oostelijke naburen. We weten, dat er ten opzichte van beide punten grove misverstan den bestaan en het is voor ons land een levensbe lang, dat hier op de snelste wijze klaarheid gesó pen wordt. Ik denk hier ook aan actueele lezingen, interviews op allerlei gebied en speciale reportage van allerlei gebeurtenissen uit het dagelijteche le ven. Ook zullen wij de stemmen laten hooren van hen, die tot nu toe vergeefs trachtten een plaats voor de microfoon te veroveren. Verder is het noodig, dat de vele maatregelen die het gevolg zijn van de bezetting van ons land en van de blokkade, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden en dat het ons volk wordt bijgebracht waarom deze maatregelen in het algemeen noodig zijn en hoe wij ons er naar te ge dragen hebben". „En hoe ziet u de taak van uw departement ten opzichte van de muzikale en andere program-ma's?" „Bij de ontwikkeling van de omroepprogramma's staat de kunst op het allereerste plan en wij zullen er naar streven om het allerbeste aan onze luiste raars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel nagestreefd, ten eerste willen zij den smaak van het publiek op een hooger peil brengen en ten tweede is het mogelijk op veel ruimer schaal gelegenheid te geven aam onze begaafde kunstenaars om naar voren te tre den. De misstand, dat deze kunstenaars vaak hun toevlucht in het buitenland hebben moeten zoeken, dient voorgoed te verdwijnen. Het is onze eerste plicht om aan goede zonen van ons volk een be staansmogelijkheid te bieden. Hieruit moet niet geconcludeerd worden, dat ook niet aan buitenlandsche krachten gelegenheid zal gegeven worden hun kunnen te toonen. Hoe zullen echter de verschillen in levensbe schouwing, tot nu toe in de verschillende omroep- vereenigingen vertegenwoordigd tot uiting ko men?" „Zooals reeds werd medegedeeld zullen de kerke lijke belangen van de luistëraars op minstens de zelfde wijze verzorgd worden als tot nu toe. In de programma-afdeeling van den Nederlandschen omroep komt hiervoor een speciale afdeel ing waar vertrouwensmannen van de verschillende kerke lijke groepen onder eigen verantwoording de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uit zendingen zelf geschieden door het apparaat van den Nederlandschen omroep. Onder kerkelijke uitzendingen wordt datgene verstaan, dat het direct kerkelijke leven betreft, waarbij dit begrip ruim opgevat dient te worden. Politiek en dergelijke behooren hier echter zeer zeker niet toe, hiervoor zijn andere takken der programma-afdeeling beschikbaar. Wij zullen er zorg voor dragen dat hier de be langen van het Nederlandsche volk en zoo noodig die van onze volksgenooten in overzeesche gewes ten en van stamverwanten in andere deelen van de wereld op de beste wijze behartigd worden. Ik reken er stellig op om op dit gebied van de kerke lijke overheden loyale medewerking te verkrij gen." De volgende vraag gold de financiering, zie hier het antwoord: „Tot nu toe beschikte de omroep uitsluitend over geldmiddelen uit vrijwillige bijdragen van de luis teraars. Deze idealistische grondslag heeft tot be wonderenswaardige resultaten geleid, doch is in verband met het nieuwe doel niet meer te hand haven. De Nederlandsche omroep stelt zich in dier,s| van het geheele Nederlandsche volk en daarom is het natuurlijk uitgesloten dat een groot deel van de luisteraars niet mee zouden dragen aan de kosten. Tot nu toe waren slechts ongeveer de helft van de luisteraars zich van hun plichten bewust, ons land telde meer dan een half millioen klaploopers op omroepgebied. Aan dezen ongewenschten toestand wordt nu een einde gemaakt door met ingang van 1 Januari 1941 een verplichte radiobijdragc in te stellen. Elke toestclbezitter en elke aange slotene aan een radiodistributie-bedrijf zal voortaan 75 ct. per maand moeten bijdragen. Een deel hiervan komt ten goede aan den dienst der PTT als vergoeding voor de kosten verbonden aan het innen dezer bijdragen, voor het verzorgen van de zenders, laboratoriumtesten, enz. de rest, komt geheel ten goede aan den Nederlandschen omroep en zal voldoende zijn om de plannen, zooals ik u die zoojuist ontwikkelde, te dekken. Op het eerste gezicht lijkt het bedrag van 75 ct. per maand tamelijk hoog, doch in vergelijking met wat men in het buitenland betaalt is het gering. In Duitschland draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per maand bij, dus ongeveer het dub bele. „Kan er tegenover deze lastenverzwaring geen tegenwicht worden gesteld in den vorm van tege moetkoming aan den luisteraars? Radio is een dure liefhebberij „Dat gebeurt ook. Wij zullen trachten den Ne derlandschen omroep te stimuleeren en in de eer ste plaats is het hiervoor noodig dat een goedkoope doch goede volteontvanger in den handel wordt gebracht. We zullen ons met de radio-fabrikanten en met den radio-handel tezamen aan een tafel zet ten en trachten het beoogde doel te benaderen. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet mogelijk is, den luisteraar met geringe fi- nancieele draagkracht tegemoet te komen in de be talingscondities, opdat ook zij in staat zijn de aan schaffing van zoo'n toestel te bekostigen. Voor den radiohandel en de fabrikanten is het stimuleeren van den verkoop van radiotoestellen natuurlijk van het grootste belang en hier gaan onze belangen hand in hand Hun medewerking is onontbeerlijk, opdat ons streven dat succes moge hebben, waar door de te nemen maatregelen gerechtvaardigd blij ken". „En wat gebeurt er met de radiodistributie?" „Deze methode van omroepverbreiding is ons land op groote schaal toegepast, veel meer dan in andere landen. Wij hebben over de 800 radio-dis tributie-centrales en het ligt in het voornemen deze bedrijven door den staat te doen naasten en te voegen onder den dienst der PTT. De huidige eigenaars moeten natuurlijk op billijke wijze scha deloos gesteld worden. Er zal naar gestreefd worden, de bijdragen voor aansluiting aan een radiodistributiebedrijf te verlagen, om zoodoende de gelegenheid te schep pen den kring der luisteraars te vergrooten". „Nog verdere plannen?" „Onder den radio-omroep valt ook de televisie, een techniek, die reeds bezig is uit zijn kinder schoenen te groeien, ofschoon men nog lang niet is, waar men wezen wil, wordt het toch reeds duidelijker, dat dit onderwerp de allergrootste aandacht verdient. Het zal daarom noodig zijn de ontwikkeling op den voet te volgen en een uit gebreide studie van de toepassingsmogelijkheden te maken. In het uil te breiden laboratorium van de P.T.T. zal het noodige verricht worden, ten- eude klaar te staan de televisie in ons land toe te passen, als de tijd daarvoor gekomen is". „Tot de verdere punten van het programma van het departement van volksvoorlichting en kunsten behoort de wetgeving op radio-omroep- gebied in ruimsten zin. Ik wil hiervan slechts aanstippen de te nemen maatregelen teneinde de storingen van de radio-ontvangst tot een minimum te beperken en het vraagstuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aesthetisch gezichts punt als met het oog op storingen. Verder zijn aan de orde het samenstellen van voorschriften voor hen die gerechtigd zullen zijn de officieele radioprogramma's uit te geven in den vorm van een periodiek, zooals tot nu toe gebrui kelijk was. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de kernen der huidige omroep- vereenigingen om zoodoende in de toekomst den band met hun vroegere leden aan te houden". Het gesprek bleek, op dit punt gekomen, reeds zooveel stof te hebben opgeleverd, dat besloten werd de lezers voor het overige te verwijzen naar de radiotoespraak van den heer Van der Vegte, welke hij hedenavond te 18 uur zal uitspreken en de daarop volgende uiteenzetting (waarschijn lijk op Zondag 29 dezer) over toepassing van he besluit omtrent de verplichte luisterbijdrage. Een laatste oproeping van den burgemeester Morgen vindt de maandelijksche collecte voor „Winterhulp Nederland" voor de tweede maal plaats. Sinds de vorige collecte is er op dit gebied heel wat geschied. De geheele organisatie van Win terhulp is in alle richtingen uitgebouwd en velerlei misverstand op dit gebied is weggenomen. En wat wel het belangrijkste is. sindsdien heeft de eerste uitkeering plaats gehad, ook hier in Haarlem. Met bekwamen spoed zijn de vele aanvragen geschift en beoordeeld en nog vóór Kerstmis zijn een duizendtal van onze stadgenooten verblijd met een gave die. velen in deze dagen niet onwelkom zal zijn geweest. Maar daarmee is het giootste deel van de opbrengst der eerste collecte dan ook verbruikt. Nu gaat het er om te bewijzen, dal de geestdrift waarmede dit werk werd aangevat geen stroovuur is geweest. Vele aanvragen moesten ter zijde gelegd worden, in de eerste plaats omdat de Kerstuitkeering beperkt bleef tot de gezinnen met kinderen, terwijl er toch ook bij kinderlooze gezinnen en bij alleenwonenden veel nood te lenigent valt en voorts omdat het beschik bare bedrag nu eenmaal beperkt was. Maar de winter duurt nog enkele maanden en er is dus nog gelegenheid dit verzuim in te halen mits.de collecte van 2S December in opbrengst niet bij de vorige achterblijft. De col lectanten staan weer gereed om hun sociale taak aan te vatten, ongeacht de koude, ongeacht regen of gladde straten. Vóórdat ge weigert om aan hun verzoek te voldoen, verzoek ik u te bedenken hoeveel gemakkelijker het is een kleine gift te schenken, dan om urenlang de onverschilligheid van het niet-sociaal voelende deel van het publiek'te trotseeren. Laat ook in ieder gezin van te voren overlegd worden welke gave aan den collectant die straks zal aanbeliep ter hand gesteld kan worden en niemand er zich van af maken met de boodschap dal mijnheer of mevrouw niet thuis is. Een weinig goede wil van alle zijden kan zoo ge weldig veel bijdragen tot het slagen van een col lecte die met zooveel moeite en zorg is voorbereid. Niemand behoeft er aan te twijfelen dat ook het geld dat op 28 December zal worden ingezameld een even snelle als goede bestemming zal vinden. Een flinke gave aan Winterhulp moge de goed» daad zijn waarmee gc dit jaar besluit. plaatselijk Directeur J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. De Burgemeester, van Winterhulp, BERLIJN, 27 December (D.N.B.) Terwijl het Duitsche luchtwapen tijdens dc Kerstda gen de Britsche eilanden ongemoeid liet, wier pen Britsche vliegtuigen op den Tweeden. Kerstdag, zoowel overdag als des nachts, bom men op vliegvelden, haveninstallaties en steden in het bezette Frankrijk, Onder de Fransche bevolking werden verliezen geleden. In een ziekenhuis te Lunéville kwamen twintig per sonen om het leven. De materieele schade is gering. Militaire installaties werden niet ge troffen. Een Britsch vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. (Men zie ook elders in dit nummer). ENGELSCII COMMUNIQUc. STOCKHOLM, 27 December. (D.N.B.) Een he denochtend door de Engelsche radio gepubliceerd communiqué van het Britsche ministerie van Lucht vaart, meldt, dat er in den afgeloopen ciacht boven Engeland geenerlei actie in de lucht is onderno men. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Bijwerk. pap. 1 j Winterhulp. pap. 3 Een hondenleven; wijze blaffen ter g' inleiding. pap. 3 gf Dr. P. H. Schroder: Menschen in iË pension pap. 6 g G. J. Kalt: Kerstconcert te Heem- S stede. pap. 6 K. de Jong: Piano-recital André g Jurres. pap.; 6 m Weihnachtsoratorium pap. 6 §f Verrassingen in de Sport. pap. 7 jj J. W. v. jD.: In memoriam Jac. de i§ Haas. pag. 7 §g Flitsen: Een moment. pap. 3 j| Voor de Jeugd. pap. 6« 3 Laatste Berichten op pagina 2 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1