P.eijsmiê§m$ t Voorwinter heerscht in het duin Italië vertrouwt op zijn leger. TIMMERLIEDEN TE KOOP Wenscht gij advies Het nut van een dagboek. Pandion op het paaltje. Nieuwe Uitgaven. GEVRAAGD HEERENHUÏS FRANSCH Thea Witkamp Pianoleerares Joh. Uittenbogaard coficeHtceec fima A l/etuaui in den oorlog I Prijs fl,50 FUNKE'S ROGGEBROOD (Voor Uw advertenties? Bel 10724 of 14825 op ÏNSDAG 3.1 DECEMBER 1940 HAARDE M'S D A G B L' A D Een wandeling in het duin, geen kuiertje, maai en urenlange marsch loont ook in de korte dagen oor een na Kerstmis rijkelijk de moeite. De hoo ien zijn door de herfststormen eens lekker van un dorre takken en andere ongerechtigheden ont- aan en alleen de duindoorn vertoont nog zijn fel ranje bessen, waarvan ge nog wel een paar takjes unt meenemen, als ge er maar om denkt, ze met en scherp mesje af te snijden en liefst niet uit e kroon. Neem liever een zijtak. Als over eenigen jd bij een koudeinval de kramsvogels en koper- leken het duin bevolken zullen deze gasten hun eel ook wel eischen van de oranje lekkernij m aldus tot openbare dronkenschap te vervallen, fant door de chemische omzetting van de glucose alcohol vervullen de bessen, die er alweer een ïaand of drie aan zitten, de rol van een sterke- rankfabriek en de vogels eten gulzig, eten veert Hdat ze niet meer op hun bruine pootjes kunnen taan en met fladderende vleugels door de takken rilenmaai- ze zijn gauw genoeg nuchter van :hrik, als laag over den grond een sperwertje komt anzetten en zijn tol heft van een troep vinken, die ogal opvallen door de groote, witte spiegels in de leugels. Het jachtgebied is voor de gevederde roofridders u wel bijzonder gunstig. Het is stil in het duin eworden en de wind heeft de boel schoon geveegd, oodat elk levend wezen dadelijk opgemerkt wordt oor het speurend oog van den buizerd, slechtvalk, irenvalk of blauwen kiekendief Meermalen heb ik e resten van een roofvogelmaaltijd gevondem en aarbij vielen steeds drie dingen op: de slechtvalk, ie graag jaagt, waar water in de buurt is, laat van :jn slachtoffers den schoudergordel intact. Zoo heb eens een stel prachtige vleugels van een winter ring buit gemaakt, doordat de slechtvalk de leugels plus opperarmbeen, plus borstbeen vol- omen gaaf had gelaten. De kop van het prooidier meestal verdwenen. De torenvalk is een langzame „bidder". Hij zoekt ijn prooi, vooral muizen en kleine, eveneens lang arme vogels en dan 's zomers bovendien .insecten, oor hoog in de lucht zijn jachtterrein nauwlettend raar te nemen, terwijl hij, met den kop in den /ind, het prooidier fixeert, daarbij zorg dragend at hij voortdurend op één plaats blijft. Vaak kunt e dat zien boven braak liggende landen zooals ij voorbeeld de weiden bij de Munterslaan ot langs en Vogelenzangschen weg. De voedselresten zijn hoogstens wat slagpennen of een poot De est gaat naar binnen en ondergaat in de maag e sterke inwerking van het maagzuur. De sperwer stoot zijn prooi neer op den grond isschen de stammen van het naaldhout. Zoo vond c in een Veluwsch bosch op één vierkante kilp- leter eens veertig vraatresten van dit heer. Het wintersche duin is ruw, maar grootsch en idruliwekkend en het ontzaglijk contrast met het omerlandschap is een aanleiding op zichzelf tot een interverkenning. Straks zal het voorjaar de nu oode bosschen weer vullen met het ijle groen, de leidoorn gaat bloeien en wat later de vlier. En ge dan op een voorjaarsdag in het duin zijt, erinnert ge het u: Ja, hier was het zoo moei met e rijp op de takken en daar, langs die droge sloot tootte die ruigpootbuizerd dat koppel patrijzen op! Kent ge de bekoring van dit observeeren? Wel, egin dan eens aan een natuurhistorisch dagboek en teken er de belevenissen, ook, ja, vooral de klei- e gebeurlijkheden in aanZondag 24 November: 'andeling door het Waterleidingduin. Gezien een ermelijn in winterkleed. Helder weer. Woens- ag 27 November: Winderig. Achter Kraantje Lek ramsvogels waargenomen en een groote bonte pecht, later een smelleke en ongeveer tien bui- rds.Verlucht dat boek met wat foto's, och, een kunstfoto's, maar van die intieme boxkiekjes ah mooie meeuwen op de IJmuider pier (helaas hans verboden), van een bijzondere plant cf een arakteristieken waaiden. Of. als ge een weinig tekent, schets dan eens dat koddige steenuiltje op ien eikenstomp in Panneland bij Boreel en zet met en strookje leukoplast de prachtige roode staart- eeren van het patrijshaantje vast in een hoek van e bladzijde. Volg een bepaalde tactiek bij het duinspeuren. De ïeëSté voldoening geeft het, telkens weer een duin p te klimmen en van den top de vallei af te zoe- Dan komen de merkwaardigste natuurtafe- eeltjes in uw gezichtsveld: een spelende bunzing, en klein roofvogel'tje, dat we al gauw als een melleke herkennen en dat rustig zijn nog lang niet leeschloozen maaltijd aan het verorberen is, een onijntje, dat een jong boompje aan het afknagen ■O hoog als het zich maar op de achternootjes an verheffen. Nu denk is ook aan Pandion. Ik lag tegen een uinkant en zocht de toppen van de talrijke vlieg- ennen met den kijker af, toen opeens een groote ogel langs mij vloog. Hij was ongeveer anderhalven neter breed tusschen de vleugeltoppen en leek veel een enormen mantelmeeuw. Na eenigen tijd rondgecirkeld te hebben schroefde hij naar be neden en zette zich neer op een hekpaaltje, zoodat het gaas er van knarste. Het was Pandion, de vischarend! Ik zag zijn krachtig silhouet, zijn feilen kop met gele oogen en blinkend witten onderkant, zijn lei-blauwe vleu gels en rug en de V-vormige vlek op de borst Daar zat hij, de koninklijke vogel, onbeweeglijk, den kop éven schuin gericht en kijkend.... waarheen? Ineens steeg hij weer op, zweefde over het water van den Oranjekom, eenmaal, nog eens.... daar hield hij plotseling in en stond, terwijl de maje stueuze vleugels nauwelijks bewogen, als een toren valk „biddend" boven het water. Dan. roef. met één slag verdween hij onder water en vloog het volgend oogenblik heen mét een groote blei of brasem in de felle klauwen. Weer werd het paaltje opgezocht en terwijl de schubben in het rond vlogen en de pooten in den wilden vraatlust het paaltje bekrasten, slokte de gulzige bek al hakkend en houwend het malsche vleesch op. Het was een tafereel waarop Walter Hege, de bekende Duitsche cineast en ornitholoog, die een unieke film van dezen vogel maakte, ja- loersch kon zijn. Het duin, ge ziet het. bevat nog heel wat meer dierenleven dan wat konijnen en een fazant, zooals nog zoovelen meenen. Wel, er is op het oogenblik weinig wild in het duin. Met de fazanten loopt het los, maar de kwaliteit valt tegen, waarschijnlijk een gevolg van de weinige zon, die we dezen zo mer gehad hebben, waardoor de zaden niet zoo vet rijk en voedzaam waren als anders. Het aantal ko nijnen is, vergeleken bij het vorig jaar, stellig to! de helft afgenomen. Een ontzaglijk aantal lang- ooren heeft het in Januari en Februari tegen de vorst moeten afleggen enmenig boschbezitter in onze duinstreken is er niet rouwig om! F. D. „De reis rond Kaap Hoorn", door K. van der Geest. Uitgeverij Ploegsma te Zeist. In dit eerste jongensboek van dezen schrij ver (v. d. Geest schreef tot nu toe alleen toeken voor volwassenen over zeemansleven), vordt de jeugd beschreven van den grooten ifrikaanschen ontdekkingsreiziger Henry Morton Stanley, toen nog Johnnie Rowlands gehee- ;en, die beroemd is geworden door zijn opspo- 'ing van den vermisten Dr. Livingstone. John- ïie Rowland, die geen ouders meer heeft, groeit >p in het Armhuis en komt daar onder be- icherming te staan van een Ier, die het goed net hem meent. Als hij later dit tehuis moet 'erlaten komt Johnnie als verstekeling op „De 'elgrim", een Amerikaansche bark, terecht. Het echte ruwe zeemansleven, dat Johnnie Jan meemaakt, maar waar hij ook veel kame- aadschap ondervindt, wordt in dit boek, be- temd voor jongens van 12 jaar en ouder, zeer evéndig en boeiend beschreven. .Muziek en luisteraar" is de Hollandsche titel van en boek, dat de Amerikaan H. A. Feldman schreef oor concert-bezoekers en radio-luisteraars, die mu- iek beter willen leeren verstaan .en genieten. D< eer André Jurres vertaalde het en stelde daarmede ok den Nederlandschen leek op muziekgebied in taat, een inzicht te verkrijgen in de techniek der mziek, de muziekgeschiedenis en den eigen aard an de grooten in de wereld der toonkunst. Ongetwijfeld heeft lectuur als deze belangrijke ormende waarde. Het is zeker geen romannetje, at men ter hand neemt. De lezer, voor wien dit oek geschreven is, komt op voor 't grootste deel em volslagen onbekend terrein, maar hij zal zich de loeite der studie niet beklagen. Prof. Dr. Willem Mengelberg schreef in het boek, at bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amster- am verscheen, een animeerend voorwoordje. Bij G. F. Callenbach, Nijkerk, verscheen een talender voor het jaar 1941, bestaande uit 6 Wa len met kleurenreproducties naar werken van in ton Pieck. Het zijn gezichten uit diverse ge- leelten van het land. alledaagsche onderwerpen, naar gezien, door het oog van den kunstenaar en laardoor schilderijtjes op zichzelf. S. Carmiggelt: Vijftig dwaasheden. De vijftig schetsjes van den journalist Car miggelt zijn niet zoo dwaas als men uitden ti tel zou opmaken. De schrijver kent aan de dwaasheid een belangrijke plaats toe, maai de ondergrond van zijn onderwerpen is door gaans allerminst dwaas. Men herkent er de ger dachten in van den man, die gewend is de eigen aardigheden van het leven scherp op te merken. Carmiggelt vertelt over zijn bevindingen als journalist, als echtgenoot en als huisvader en over zijn ontmoetingen met menschen en kin deren op humoristische wijze, zonder dat hij in overdreven grappigheid vervalt. Soms behelzen zijn schetsen trouwens van die tragedies in miniatuur, waaraan het le- •en zoo rijk is en die zich dikwijls in een ko mische entourage afspelen. In het algemeen echter is het meer de klucht dan het treurspel, dat de lezer voorgezet krijgt. Het boekje is een uitgave van de N.V. De Ar beiderspers te Amsterdam. Nederland in den oorlog! Bij A. W. Bruna en Zoon's Uitgevers-Maat schappij N.V. te Utrecht is verschenen: „Neder land in den oorlog!" Het is een collectie his torische documenten met reproducties van of- ficieele stukken, samengesteld door F. Vervoo- ren en W. C. Kentie en bevattende een com plete verzameling van alle zaken, die in dezen veelbewogen tijd haar oorsprong hebben ge vonden en die waard zijn, voor het nageslacht bewaard te blijven. Men vindt in dit boek fac- similé's, zoowel van den tijd tusschen 10 en 15 Mei, als van de dagen, die daarop zijn gevolgd, zoodat men een goed overzicht krijgt van al het geen sinds den lOen Mei in ons land is voorge vallen. Bovendien bevat het boek afdrukken van de voornaamste legerberichten uit den oor log van Dultschland tegen België en Frankrijk en kaartjes waardoor men een inzicht krijgt in den strijd, die zich in Mei en Juni in het Westen heeft voltrokken. Bij J. Philip Kruseman. uitgever te Den Haag verschenen de volgende nieuwe boeken: ,Debby kwam, zag en overwon" door E. W. Savi vertaald door Jeanne KloosReyneke van Stuwe; „De strijd om het goud" door Frank C. Robertson, uit het Amerikaansch door J. A. W. van Hacht; „Om het groote geheim" door Edison Marshall, vertaling van Ad. Vorstman ,,'t Mocht geen meisje zijn" door Faith Baldwin, vertaald door M. J. LandréTollenaar. Th. K. Neutelings: Een Nederlandsch Corporatief Bestel. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij. N.V. Amsterdam. De heer Neutelings heeft de hierboven aange kondigde brochure geschreven op verzoek van den Raad van Bestuur van het Genootschap „De Vuur slag". Zelf noemt de schrijver het een vlugschrift „dat ten doel heeft vooral den practischen kant van het Corporatief Bestel (te) bezien", naar hij in zijn voorwoord verklaart. Daarin wijst hij er ook op, dat men zou kunnen meenen, dat de industrieel en de zakenman, de werkman en de beambte en zeker- zij die tot de intellectueele klasse worden gerekend, zich nu stilaan wel een klare voorstelling van de corporatieve ordening der economie zou kunnen maker. De heer Neutelings wijst er echter op, dat niets minder met de werkelijkheid overeen komt dan deze veronderstelling. Hij wijt dit aan het feit, dat „het overgroote deel der werken enge schriften, die aan het Corporatief Bestel zijn gewijd öfwel „strijdschrifter" zijn, dus pro of contra, ófwel wat de practische doorvoering van de cor poratieve ordening in de samenleving betreft, zoo vaag zijn gesteld, dat er vooral voor den menseh die zoo'n Corporatief Bestel nu wel eens practiseh concreet voor den geest wil zien met den besta-- wil ter wereld geen bondige voorstelling van te maken is". Na deze mededeeling zou verwacht mogen wor den, dat in dit geschriftje in korte, klare ter men uiteengezet zou worden wat de corporatieve maatschappij is, nl. een organisohe samenvatting van alle rationale economische krachten, bij welke samenvatting de menschen dan als economische subjecten naar hun maatschappelijke economische functie zijn ingedeeld. Men krijgt dus in een cor poratieve maatschappij een samenvatting volgens beroepen of bedrijfstakken van werkgevers en werknemers, waarbij uitgegaan wondt van de be langen welke zij tezamen hebben en van hun ge meenschappelijk belang voor de totale volkshuis houding. Teveel ruimte wordt echter ingenomen door de verdediging der corporatieve gedachte, waardoor de „Aanwijzingen voor de Organisatie van een Neder- landsoh Corporatief Bestel" vrij beknopt zijn ge worden. Blijkens deze aanwijzingen is de schrijver voorstander van een Federatief Corporatieve Orga nisatie. Hij verstaat hieronder het volgende: De bestaande beroeps- of bedrijforganisaties blij ven hun eigen soeverein leven leiden, maar zullen zich; als zulks noodig wordt geacht aan hoogere belangen moeten aanpassen. De verwante beroeps- of bedrijfsorganisaties sluiten zich aaneen tot Fe deraties. De afgevaardigden van de organisaties vormen -het bestuur der Federaties. Uit deze Fede raties worden wederom afgevaardigden gekozen, die tezamen een Corporatie vormen. De dagelijksche besturen dezer Corporaties (naar schrijvers mee ning is voor ons land een dozijn Corporaties vol doende) vormen op hun beurt weer den „Algemee- nen Raad der Corporaties", die uit zijn midden een dagelijiksch bestuur aanwijst, dat belast is met de opperste leiding en in nauw contact staat met de departementshoofden op wier terrein de Corpora ties treden. In elke Corporatie treedt de Overheid -als bewaakster van het Algemeen Belang op. Rotterdam in de litteratuur. De Rotterdammer Paul J. G. Huincks heeft een bloemlezing samengesteld uit litteratuur over het Rotterdamsche leven en het Rotter- damsche stadsbeeld. Het boek bevat fragmen ten uit werk van bekende schrijvers zooals Jo- han de Meester, Brugse, Bordewijk, A. M. de Jong, G. F. Haspels, Ook voor de litteratuur van vroeger datum is een plaats ingeruimd en eveneens treft men gedichten en fragmenten van gedichten aan, waarin de havenstad be zongen wordt. (Vondel, Jan Prins e.a.) Uit. den aard der zaak hebben vele der uitgekozen stukken betrekking op de verdwenen binnen stad. De fraaie foto's, die het boek bevat zijn van Jan Retel. Uitgeefster is de Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn. Mest- en Vermageringskuren is de titel van een boekje, dat een groot aantal dagmenu's bevat ten behoeve van patiënten, die een mest- dan wel een vermageringskuur moeten ondergaan. Het werd samengesteld door Mej. Diny J. ten Haaf. hoofd van de keuken en diëtiste van de Ver. van Zieken verpleging te Amsterdam, met medewerking en onder medisch toezicht van Dr. C. G. Vervloet, specialist voor maag- ingewands- bloed- en stof wisselingsziekten te Rotterdam. In normale tijden zal dit boekje ongetwijfeld een voortreffelijke leiddraad bij het volgen van een der genoemde kuren vormen. Het behoort tot de serie ..Aesculaap's Dieet- kookboeken", uitgave van Van Holkema en Wa- rendorf. Amsterdam. Graziani houdt stand op een nieuw front. Ongelijke strijd tusschen infanterie en pantserièagens. (Van een V.P.B.-medewerker) ROME, December 1940. Wanneer men de berichten uit Afrika be schouwt, zijn zij op het eerste gezicht niet van zoodanigen aard dat zij aanleiding geven tot op timisme. Doch het Italiaansche volk blijft ver trouwen op zijn onoverwinnelijke soldaten, op den heldenmoed van zijn leger, op het genie van zijn Mussolini, dat ook nu weer ongetwijfeld zal blij ken. De strijd om Bardia. waar Italiaansche troepen en zwarbhemden zich krachtig blijven verdedigen tegen een overmaohtigen, gemechaniseerden tegenstander, die den eenen aanval na den an deren ontketent, vormt een dramatische episode in dezen oorlog. Bardia heeft een natuurlijke, kleine haven, die 'het voordeel bezit dat zij noch door het scheepsgeschut, noch door vliegtuigen kan worden bestookt. Van zee uit gezien liggen de kaden beschut voor het vuur van de schepen en vliegtuigen kunnen niet doordringen in den rotsachtigen zeearm. Dit is een van de voornaam ste redenen waarom de Engelschen alles in het werk stellen om deze havenplaats van landzijde uit in bezit te nemen. De andere reden is dat zij de hand willen leggen op den rijkdom aan water, dien Bardia bergt en die in dit woestijngebied van zoo groote waarde Is. Een strijd tusschen menschen en robots. Alle bladen houden zich op het oogenblik na tuurlijk bezig met Bardia. Zij brengen tal van bij zonderheden over deze plaats Ofschoon liet van de landzijde zeer moeilijk te verdedigen is. klam pen de Italianen zich er aan vast met een hard nekkigheid die de bewondering moet wekken van ieder die op de hoogte is van de doelmatigheid van het moderne pantserwapen, dat de Engel schen hier in den strijd hebben geworpen. Het ge bied dat zich uitstrekt tusschen Bardia. Capuzzo en Sidi el Barrani is zoo vlak dat men het zou kunnen vergelijken met de Nederlandsche kust. Het natuurlijke gevolg is dat de Italiaansche in fanterie meedoogenloos is blootgesteld aan de j verschrikkingen van de Engelsche pantserwagens, die hun stellingen met ongeveer 1000 vechtwagens en tanks onophoudelijk bestoken, j Het is den aanvoerder van het 10e leger gene- iraal Berti tot dusverre nog steeds gelukt stand In plaats van kaarten Verloofd: GERDA A. v. AKKEREN en CARL F. ARNOLD Zijlstraat 89 Haarlem, 1-1-'41 Ramplaan 84 Geen ontvangdag Verloofd: BEATRICE RESTING en ALEXANDER C. HUIZINGA Overveen, Julianalaan 16 Den Haag, Weissenbruchstraat 50 1 Januari 1941. te houden in dezen ongelijken strijd tusschen mensch en machine, want deze pantserwagens zou men kunnen vergelijken met „robots", de geme chaniseerde soldaten. Generaal Berti is een man die reeds in Spanje 'heeft gestreden, doch tegen vijanden van geheel ander kaliber. Hij kan vol ledig rekenen op den bijstand van den man die onmiddellijk onder hem staat en die ook zijn lauweren heeft verdiend in Spanje, namelijk den commandant van zijn rechtervleugel generaal Bergonzoli. Over Bergonzoli zijn reeds verscheidene helden feiten bekend geworden tijdens den slag om Bar dia. Rechtop staande dn zijn auto werpt hij zich onverschrokken tusschen do beide fronten en deelt met de grootste kalmtr 'jn bevelen uit. dan weer springt hij uit zijn auto, voert een compag nie aan voor een tegenaanval, geeft het comman do weer over aan den bevelvoerenden officier en ijlt naar een ander punt om daar hetzelfde te doen. Het luehtwapen is voortdurend in actie. Dat het gelukt is deh vijandelijken aanval aan de grens van Cyrenaïca op te vangen, is voor een groot deel te danken aan generaal Bergonzoli, die hier. evenals in Spanje, meer voor het front te vinden was dan in zijn hoofdkwartier. Met behulp van dezen weerstand is Graziani volgens de berichten in de Romeinsche bladen er in geslaagd zich op zijn front los te maken en een Noord-Zuid-front langs de grens in te ne men. Eiken dag is Graziana te midden van zijn troepen die hij zelf overal aanvoert en aanvuurt. Des nachts keert hij naar zijn hoofdkwartier terug om daar de aangelegenheden die de meeste haast hebben af te wikkelen. Het was hem mogelijk deze frontverwisseling uit te voeren onder den druk van het vijandelijke pantserwapen, met behulp van de medewerking van het Italiaansche luehtwapen dat onophoude lijk de vijandelijke troepenmacht aanviel en er in geslaagd is den vijand niet onaanzienlijke verlie zen toe te brengen. Deze Engelsche verliezen en het feit dat Graziani er intussohen in is geslaagd versterkingen aan te voeren, rechtvaardigen de hoop dat hij den aanval van de Engelschen zoo lang zal kunnen weerstaan tot den vijand de adem gaat ontbreken. Met diepe droefheid geef ik kennis van het overlij den van mijn innig ge liefden Man Johannes vaa Es, Inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht in den leeftijd van 48 jaren. D. VAN ES DE BOER. Overveen, 30 Dec. 1940. Willem de Zwijgerl. 122 De crematie zal plaats hebben op Zaterdag 4 Ja nuari 1941 te Driehuis- Westerveld, na aankomst van trein 13.15 uur. Heden nam de Heere, nog onverwachts van ons, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot en Overgrootmoeder Adriana Karstanje, eehtgene. van Th. v. Ravenstein Uit aller naam: TH. v. RAVENSTEIN Haarlem,.30 Dec. 1940. Schutterstraat 9. Teraardebestelling, D.V. 2 Januari 1941 te 12.30 Uur, algemeene begraaf plaats Vergierdeweg. DIRECTIE van HAARLEM'S DAGBLAD p. f. HOOFDREDACTIE van HAARLEM'S DAGBLAD hl. g. REDACTIE van HAARLEM'S DAGBLAD p. f. ADMINISTRATIE van HAARLEM'S DAGBLAD p. f. Hierdoor vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen Oud-Directeur Mr. H. 3. D. D. ENSCHEDé, in den ouderdom van 80 jaren. JOH. ENSCHEDé en ZONEN, Grafische Inrichting N.V. Haarlem. 31 December 1940. Directie en Commissarissen van de N.V. Oprechte Haar- lemsche Courant geven hierbij kennis van het overlijden van haren President-Commissaris, den Heer Mr. H. 3. D. D. ENSCHEDé, in den ouderdom van 80 jaren. Haarlem, 31 December 1940. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Heden overleed na een korte ongesteldheid onze lieve Zuster Behuwdzuster en Tante Mevrouw TITIA VAN GELDER, Weduwe van den Heer JACOBUS VAN LOOY, in den ouderdom van bijna 81 jaar. Uit aller naam Mevrouw H. J. C. VERKADEVAN GELDER. Heemsteedsche Dreef 271, Heemstede. Haarlem, 28 December 1940. Kleine Houtweg 103. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donderdag 2 Januari te 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Haarlem. voor FRANKRIJK, voor spoedig vertrek. Zich te melden Donderdag van 10—12 en van 2-L-3 uur bij de Aannemers SLOT BOEREE, Rembrandtlaan 45, Heemstede, Telef. 17704. AANGEBODEN een COMPLEX MIDDENSTANDSWONINGEN (nieuwbouw) te HAARLEM-OOST. Koopprijs f 135000— Huur opbrengst .f9139.—. Vaste lasten .f920.09. Te bevragen bij D. v. d. MONDE, Ohmstraat 9, Telef. 26901. Hgarlem-Zuid. TE HUUR of TE KOOP, schitterende mooie woning op lste n stand, centrum Haarlem, zeer geschikt voor dokter, notaris ol advocaat. Beneden 2 kamers en suite, keuken, centr. verw., kel der, serre groote tuin met achteringang. Ie verd.: 2 kamers en suite, keuken, balkon met buiten trap naar tuin, en kleine kamer. 2e verd.: 3 slaapkamers, badkamer en zolder. Verder voorzien van centr. verw., electr. waterpompinstallatie, electr. portier met telefooninstallatie, huistelefoon, gelegenheid voor electr. koken, complete badkamer installatie, vaste waschtafels met koud en warm water enz. Brieven onder nr. 4753 aan het Bureau van dit Blad. GASTHUISSINGEL 26 rood ALFRET SAROT Staatsdiploma PIETER KIESSTR. 44, TEL. 11615 Spreekuren: Dinsdag 1011, Woensdag 7-9, Donderdag 2-3. A. PRINS Pianoleeraar. Dipl. A'damscü Conserv. Lessen aan beginnenden, ge vorderden en vakstudee- renden. Vijverweg 4 Bloem endaal, Telef. 24208. Dr. LADENIUS AFWEZIG TOT 5 JANUARI Polikl. St. E. G. en Zh. J. de Deo worden waargenomen. Oranjeboomstraat 113 Haarlem Telef. 15170, wensoht U een GELUKKIG NIEUWJAAR Gevr. zoo spoedig mog. besch. hulp i. d. huish. in gezin m. 5 kinderen: dienstm. aanwezig, sal. f 30 p. m. Brieven m. voll. inl. en refer, onder no. 4752 bur. van dit blad. Te koop gevraagd enkele Ondèr- en Bovenhuizen voor geldbelegging. Br. onder no. 4750 bur. van dit blad. 1941 Loonadministratie Omzetbelasting Administraties door gedipl. Boekhouder, billijk tarief. Brieven onder no. 4751 bur. van dit blad. TE HUUR pracht bovenhuis, centrum, bev. 5 kamers, badkamer, keuken etc. Bevr. Ged. Oudegracht 95, tel. 16507 op het krachtigste reclame-middel: Cwwwfte*ttd<UMe+ THANS IS HET TIJD VOOR KANTOORBOEKEN BRIEFORDNERS OPBERG MAPPEN Groote sorteering in diverse liniaturen vindt U bij WARMOESSTRAAT 10 BLOEMENDAALSCHEWEG 53 BLOEMEND A ALSCHE WEG 255 TELEFOON 10547 TELEFOON 23039 TELEFOON 22292 HISTORISCH DOCUMENT met reproducties van officiëele stukken Een werk, dat elke Nederlander als herinnering aan dezen tijd zal willen bezitten. C Houtstr. 100. Tel. 13060 LOOSJES Pakjes gesneden, wit of zwart S cent Half wit of zwart 11 cent Gestoomd Roggebrood 15 cent Verhoog met FUNKE'S ROGGEBROOD de VOEDINGSWAARDE van Uw Broodrantsoen. VRAAGT HET UW BAKKER en wij zenden U een vertegenwoordiger

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3