Haarlem s Dagblad Helden van de Schaats. Noord-Oostpolder. Berlijn en Washington. Hitier 's verwachting Nieuwjaarsboodschap van den Führer. De Haarlemsche financiën. Duitsche operaties in den Stillen Oceaan. geen voetbal. Artikelen etti. 38e JAARGANG No. 17650 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 95, bijkantoor Soendaplein 57. Postgiro- diensi 58810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 15082. Hoofdred 15054, Redactie 10500, Drukkerij 10152, 12715. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Don'der'dag 2 Januari Y94l Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Het Nieuwe Jaar zet in met felle vorst. Dit is de tweede aanloop van dezen winter. De eerste was na drie dagen al uitgewerkt. Maar wij slaan den thermometer nu met eenig wantrouwen gade, want het kwik is ditmaal verder gezakt, iedereen herin nert zich den pootigen winter van een jaar gele den, die records brak en niemand verlangt naar een herhaling. Overigens zou die wel een soort van wonder zijn, want twee zulke strenge winters in onmiddellijke opeenvolging zijn nog nooit in de Nederlandsche historie voorgekomen. De vorige bracht ons een ijsperiode die duurde van 27 De cember tot 16 Februari, 51 dagen dus en ik zal e laagste temperaturen van dat tijdvak maar niet meer in herinnering brengen. Het is al koud ge noeg en men denkt met bezorgdheid niet alleen aan eigen beperkten voorraad brandstoffen, maar voor al aan de vele karig-bedeelden in ons midden voor wier nood nu al bij herhaling uw hulp en steun is I ingeroepen. Denk aan hen nu het zoo koud is en laat het niet bij denken. Toch kunnen wij de ijssport niet negeer en. Zij I is de schoone keerzijde van een medaille die wij dit jaar maar liever niet te voorschijn hadden zien ko men. Die schoone zijde heeft nationale beteekenis, r want ofschoon de geschiedenis onzer vaderlandsche winters zich door grilligheid kenmerkt en er heele kwakkel-periodes in voorkomen heeft het schaat senrijden zich in den loop der eeuwen toch in ons land een plaats veroverd, die het met recht den naam van „onze meest nationale sport" heeft be zorgd. Zelfs zeilen heeft deze glorie niet kunnen evenaren. Zwemmen en roeien zijn er ver bij ach tergebleven. Ons land schijnt den Nederlander pas tot werkelijk algemeene sportbeoefening op zijn vele en velerlei wateren te kunnen verlokken als die „geslagen in den winterboei" zijn, zooals een oude dichter het heeft uitgedrukt. In ons land heeft hardrijden op de schaats al tijd grooter belangstelling getrokken dan kunstrij den, ofschoon er in de laatste jaren een sterk- groeiende belangstelling voor is waar te nemen, die ieor den bouw van kunstijsbanen verder zal wor den bevorderd. Dit geldt ook voor ijshockey. Het maken van ijstochten zit den Hollander in het bloed en trekt de meesten onzer veel meer aan dan het rondtollen op ijsbanen, maar in de meeste winters heeft men zich wel tot die banen op ondergeloopen land moeten bepalen omdat het niet sterk en niet lang genoeg vroor.'De geschiedenis van den Elfste dentocht is een Hollandsch ijs-epos op zichzelf, dat overigens een treffend beeld geeft van de ongewis heid onzer winters. Die onderneming moest wel slagen als combinatie van onze twee geliefdste vor ,men van ijssport: het hardrijden en den tocht, en dan nog wel in de schaatsenrijders-provincie bij uitstek! Toch tellen wij onze grootste helden-van- de-schaats nog altijd onder de hardrijders op de baan, al is het nu zoo lang geleden dat Nederlan ders wereldkampioenschappen wonnen, Dat zijn er maar twee geweest en een van hen was die legendarische figuur Jaap Eden, een won der op de schaats dat volgens de opinie van som migen' nimmer is geëvenaard. Hij volgde onmid dellijk op Klftas Pander, dezer dagen overleden, die het tot een tweede plaats in het wereldkampioen schap bracht en vele overwinningen behaalde. Het is ruim een halve eeuw geleden dat de zeventien jarige Eden zijn internationaal debuut maakte en het wekte meteen diepen indruk. In 1890 gebeurde dat; in dien strengen winter die zoolang zelf als onverslaanbaar beschouwd is. Tot 1940 hem over trof. De Nederlandsche Schaatsenrijders Bond zcr-d den jongen Haarlemmer het is merkwaardig hoeveel Nederlandsche takken van sport hun groo ter. impuls uit Haarlem gekregen hebben naar Engelard om tegen den als onoverwinnelijk be schouwden Tebbutt te rijden. Het resultaat wekte algemeene verbazing: Jaap Eden liet op den Engel- schen mijl (1609 M.) den kampioen niet minder dan 100 yards (91 M.) achter zich! Dit tooc.de zijn wonderbaarlijke „extra-klasse" meteen en een lange reeks overwinningen volgde, waarbij drie wereldkampioenschappen (1893, 1895 en 1896). Dat Eden's record op de 5000 M. tientallen jaren stand hield bewijst de volmaaktheid van zijn stijl en techniek beter dan alle in zijn glorietijd be haalde prijzen. Dat het tenslotte verbeterd werd bewijst niet dat de veel latere rijders, die het over troffen, sneller dan Jaap Eden in zijn hoogtij wa ren, want inmiddels waren zoowel schaatsen als banen veel beter dan vroeger geworden. Zoodat ook in het buitenland Eden een legendarische fi guur is gebleven en nog altijd ais het schaatswon- der van het verleden wordt aangeduid. Een andere Nederlander, C. C. J. de Koning, won het wereld kampioenschap in 1905. Hij was een groot rijder, hetgeen hij veel later nog eens bewees door, of schoon hij toen zeker veteraan genoemd mocht .worden, den Elfstedentocht te winnen. Maar on- i-danks zijn vele successen, ook in het. buitenland, kon hij Jaap Eden lang niet evenaren. Dat wereldkampioenschap van De Koning was „ons" laatste. Sinds 1905 hebben wij er nooit meer een behaald. Al hebben wij vele goede rijders ge had die op buitenlandsche banen meetelden, al weerde in recente jaren A. F. van der Scheer zich kranig en is nu Jan Langendijk een in het buiten land erkend rijder van beteekenis, onze mannen hebben nooit de Noorsche suprematie, met de Fin nen op de tweede plaats, meer kunnen aantasten. Hetgeen ongetwijfeld niet aan hen ligt, maar aan het verschil tusschen de regelmatige lange winters in het hooge Noorden met den zoo afwisselenden toestand bij ons. De allergrootste van Noorwegens vele helden op *e schaats is eer zekere Oscar Mathisen geweest "net zijn viér wereldkampioenschappen in 1908, (In Januari zal men beginnen met de bemaling van den nieuwen, 47000 h.a. grooten Noord-Oostpolder, welks 54 KM. lange dijk in December ge sloten werd.) Ook al girg 't niet in 't verborgen, 't Ging ook niet met veel tam-tam, Kalm wist men er voor te zorgen, Dat die Noord-Oostdijk er kwam. Vierenvijfig kilometer. Deze maat alleen als blijk, Kan zou 'k zeggen haast niet beter, Dat 't een dijk is van een dijk. Binnenkort gaat men bemalen En zoo'n poldermalerij, Dat kan elke leek bepalen, Is ook nog een heel karwei. Rustig zal men dat voltooien En met die taak ook aan kant, Is er weer een nieuwe mooie Polder in ons waterland. 't Zal de grootste zijn op aarde, Dit maar zoo terloops gezegd, Maar 't is toch ook wel van waarde Dat dit feit. wordt vastgelegd. 't Is weer een dier groote werken, Kalm en knap geproduceerd, Die 't besef mogen versterken. Dat ons land wel iets presteert. Elders wrocht men grootsöhe zaken Weer op ander soort terrein, Maar om polders droog te maken Moet je in ons landje zijn. WBBmmm Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, op Nieuwjaarsdag in Den Haag een receptie gehouden. De Rijkscommissaris ontving dc leidende personen uit de Weermacht, den Staatsdienst en de N, S. D. A. P. (Foto Stapf, Amsterdam.) Maar de meeste wereldtitels, vijf. kreeg de Fin Clas Thunberg op zijn naam. Hij was ce held van het ijs in 1923, 1925. 1928. 1929 cn 1931. Latere tijden hebben ook heldinnen van de ijs- renbaan gebracht en onder hen blinkt verre het Noorsche meisje Laila Schou Nilsen uit, dat op de 500 M. zelfs zeer snel is en niet zoo ver bij de heeren achterblijft. Op de langere afstanden blijft het ver schil tusschen de dames- en heerentijden groot en op de 10.000 M. komt het schoone geslacht niet aan de start. Het wereldrecord der mannen op 500 M. staat op 42.3 seconde, dat van Laila op 46.4 seconde. Op de 5000 M. zijn die recorde resp, 8 min. 17.2 sec. en 9 min. 28.3 sec. Onze snelste rijder van dezen tijd, Langendijk, heeft het Nederlandsche record op de 5000 M. op 8 min. 30.2 sec. gebracht. Acht-en- een-halve minuut! Dat geeft dus, over vijf kilo meters, een snelheid van meer dan 35 K.M. per uur gemiddeld!! Misschien zullen de kunstijsbanen Nederland op weg helpen om nog eens het wereldkampioenschap te herwinnen. R. P. Behalve Engeland alleen de Amerikaanse/ie politiek vijandig tegenover de as' mogendheden Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: In een van welingelichte zijde verstrekt artikel ter gelegenheid van de jaarwisseling wordt de positie van Duitschland vergeleken met die van het vorige jaar en wordt, na een beschouwing van de betrek kingen welke tusschen Berlijn én de andere hoofd steden. met name ook met Moskou, bestaan, het vol gende verklaard- Zoo staat, behalve de vijand Engeland, slechts de officieele politiek van de Ver Staten van Amerika vijandig tegenover de asmogendheden, een omstandigheid, aan welker gevolgen, naar men hier overtuigd is. het hoofd kan worden geboden door het Japansche keizerrijk dat met de as-mogendheden in het militaire bondge nootschap van het drielandenpact van Berlijn vereenigd is. Het Duitsche volk begrijpt even wel de houding van de Ver. Staten niet, want het beantwoordt de daar gekoesterde vijandige gevoelens evenmin, als de officieele Duitsche politiek een dergelijke vijandschap zoekt. Nimmer heeft trouwens een dergelijke vijand schap in het plan van de Duitsche politiek gelegen. Deze officieele Duitsche kringen beantwoorden de vijandelijke uitingen van de overzijde van den At- lantischen Oceaan met kalmte, maar ook met de vastberaden aandacht welke de omstandigheden ver- eischen. Dat de hulp welke de Ver. Staten aan En geland kunnen bieden, het lot van het eilandenrijk niet kan veranderen, weet men in Duitsche politieke kringen net zoo goed. als men di in de ingewijde kringen van de Ver. Staten weet. De hulp van de Ver. Staten kan de verterende ziekte van Engeland niet eens verlengen, laat staan er een keer in bren gen. Het Duitsche optreden wordt nog slechts be paald door het feit dat liet verstand in Engeland niet gezegevierd heeft, dat de kliek oorlogsophitsers daar ondanks alle waarschuwingen den oorlog voortzette. Bij de jaarwisseling herinnert men zich hot voor spellende woord dat de Führer op 19 Juli na zes weken Engelschen luchtoorlog legen de Duitsche burgerbevolking uitsprak: „Ik weet dat uit, het ant woord dat wij eens zullen geven, nameloos leed en ellende over de menschen zal losbreken" Thans weet Engeland dat deze pas eenige maanden ge leden gedane voorspelling in vervulling is gegaan, omdat de Engelsche staatslieden meenden de ver vulling van deze voorspelling lichtvaardig en mis dadig te kunnen afwachten. Wellicht vermoedt men thans in breede kringen van Engeland ook ceeds dat de andere op denzelfden dag gedane voorspellingen van den Führer op het punt staat in vervulling te gaan: „De heer Churchill moet mij ditmaal misschien bij wijze van uitzondering gelooven wanneer ik als profeet thans het volgende zeg: daardoor zal een groot wereldrijk verwoest worden". Wellicht dat de heerschendc kliek in En geland thans nog niet wil inzien dat de voorspelling thans bezig is in vervulling te gaan. De latere ge schiedschrijver zal. daarvan is men hier overtuigd, eens constateeren. dat elkeen die het nat socialis tische Duitschland tot den strijd uitdaagde en over 919 ïou wie het ra{* der geschiedenis inmiddels reeds is .112. 1913 en 1914, „aarbij er nog wel meer ge- heengerold, het eene gemee„ had. die blülde mis_ -omen zouden zijn als de wereldoorlog dat niet j kenning der werkelijkheid, waarmede God diegenen belet r. id. Oo hem volgen Ballangrud. wereldkam- I slaat die hij vernietigen wil. De Duitsche leiding, en in 1926. 1932 cn 1936. de onlangs op tragische het Duitsche volk en zijn weermacht, welker ge- ""i omgekomen Staksrud, wereldkampioen in voor 1941. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de Führer een oproeping gericht tot het na- tionaal-socialistischc Duitschland. Hitier zeide daarin dat, nu al zijn vredesaanbiedingen ver- geefsch zijn geweest, de oorlog zal worden voortgezet totdat degenen die dezen strijd gewild hebben vernietigd zullen zijn. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchlwapcn in geweldige ver sterking en in verbeterde uitrusting zien aan treden. Onder hun slagen, aldus de Führer, zullen dan de laatste phrases van de oorlogs misdadigers bezwijken en daarmede zullen eindelijk de voorwaarden vervuld zijn voor een werkelijk begrip tusschen de volkeren. Voorts zeide Hitier: Aar. ,-nzc zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het is even vastberaden als wij den oorlog aan te vangen en te voeren. Zijn strijd is ook onze strijd. Zijn verwachtingen zijn de onze. Het geloof van de oorlogsdrijvers door af zonderlijke acties iets te kunnen veranderen aan den afloop van de worsteling is kinder lijk. (Voor den volledigcn tekst van Hitler's bood schap zie men pag. 5). BRANDHOUT. De Wettelijke Maximumprijs is 4 cent per K.G., f 40.per 1000 K.G., franco huis. JONKERS Houtzagerij en Houthandel levert le soort HAARD- en KACHELBLOKKEN. Ook hout voor centrale verwarming en Industrie vanaf ƒ3.50 per 100 K.G.. franco huis. Telef. Zagerij Transvaalstraat 20549. Na 7 uur 26998. (Adv Ingez. Med.) Nieuwjaarsreceptie op het Rijks commissariaat. Rijkscommissaris spreekt zijn naaste medewerkers toe. 's-GRAVENHAGE. 1 Jar.uari. Het A.N.P. meldt: Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederland sche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, van morgen in het gebouw van het Rijkscommissariaat aan het Plein de nieuwjaarswenschen van zijn naaste medewerkers in ontvangst genomen. Tot hen die den Rijkscommissaris hun gelukwen- schen kwamen aanbieden behoorden in de eerste plaats de commissarissen-generaal en verder ver scheidene hoofden van onderafdeelingen van het rijkscommissariaat. Deze officieele plechtigheid had plaats in de ont vangzaal, waar de autoriteiten den Rijkscommis saris bij diens binnenkomst den Duitsdien groet brachten. De commissaris-generaal voor de openbare vei ligheid, S.S.-brigade-führcr H. Rauter, vertolkte de gevoelens van zijn mede-commissarissen-gene- raal en de andere autoriteiten door den Rijkscom missaris namens alleen een voorspoedig 1941 toe te wer'schen. Hij gaf daarbij uitdrukking aan de hoop, dat de Rijkscommissaris er ook dit nieuwe jaar in mag slagen de hem door den Führer op gedragen taak te volbrengen. De Rijkscommissaris, de hartelijke woorden van den commissaris-generaal Rauter beantwoordende, dankte zijn medewerkers voor hun gelukwenschen. In het vervolg van zijn toespraak wees de Rijks commissaris er op. dat 1941 een voor Duitschland beslissend jaar zal zijn Het komt er vooral op aan ook in de toekomst, evenals tot nu toe, te ar beiden in eer kameraadschappelijkep geest en het gemeenschappelijk doel steeds voor oogen te hou den. Dat is de kem van geheel ons werk zoo zeide de Rijkscommissaris en wanneer wij steeds daaraan denken, zullen wij ook in onze opdracht slagen. Nadat hij zijr medewerkers dank had gebracht voor hun toegewijden arbeid, besloot de Rijkscom missaris zijn korte toespraak met te wijzen op de beteekenis, welke het nieuwe jaar voor Duitsch land heeft. Hij zeide daarbij, dat het onverschil lig is hoe en wanneer Duitschland ovenvinnen zal. Het gaat er slechts om dat het Duitsche volk met zijn Führer zal zegevieren weldig instrument thans gereed staat voor elke taak, j Aan het e:.-de van zijn toespraak gaf de Rijks- overschrijden dc drempel van het nieuwe jaar met I commissaris de aanwezigen de hand, waarmede ce 1935 en 1937 cn Evensen (1927 en 1934). [den ijzeren wil de overwinning tot een feit te maken. I plechtigheid tevens was afgeloopen. Een beschouwing over de begrooting voor 1941. Een week geleden hebben wij een uitvoerig overzicht gegeven van den inhoud der Haarlem sche ontwerpbegrooting voor 1941. Dit stuk geeft geen opgewekt beeld van den toe stand der gemeentefinanciën. Verwonderen doet dit natuurlijk niemand. Bijna 10 jaar heeft de crisis haar funesten invloed laten gelden, daarna nog in de gevolgen overtroffen door de mobilisa tie en den oorlog. De begrootingen voor 1931 en 1941 bieden daar om een goeden maatstaf voor vergelijkingen. Eerst moeten wij het zuivere tekort van de be grooting voor 1941 vaststellen. De eindcijfers der begrooting wijzen een kloof aan van f 1.465.600. maar dit bedrag moet met niet minder dan f 500.000 verhoogd worden, omdat als tijdelijke noodmaatregel de gewone afschrijvingen van de bedrijven tot de helft zijn ingekrompen. Feitelijk is het tekort dus f 1.965.600, B. en W. hebben het paardenmiddel van die f 500.000 toegepast omdat zij er naar streefden een sluitende begrooting te maken. Dit „sluitende" moet dan zoo opgevat worden dat Haarlem, als niet de bestaande regelingen veranderd waren ge worden. aanspraak had kunnen maken op extra bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds tot het bedoelde bedrag. Met dit bedrag van f 1.465.600 zou Haarlem aan het maximum van die extra-bijdragen gekomen zijn. Dus aan den rand van de administratieve noodlijdendheid. En dat niettegenstaande de begrooting voor 1941 begint met een administratief saldo van 1939 van f 168.700. Dit saldo is ontstaan doordat voor 1939 f 1.000.000 aan extra bijdragen ontvangen waren om het tekort te dekken, Haarlem heeft over dat jaar nog al voordeelig geboerd en f 253.100 over gehouden. Als belooning voor die zuinigheid mocht de gemeente toen 2'3 van die „winst" hou den). Zondert, men nu die f 168.700 uit cn nemen wij aan dat dc afschrijvingen bij de bedrijven op dc normale wijze zouden plaats hebben, dan is het tekort het verschil tusschen de gewone inkom sten en uitgaven voor 1941 feitelijk f 2.133.700. Een zeer belangrijk bedrag als men bedenkt, dat de totale ontvangsten van Haarlem aan alle belastingen 'Straatbelasting inbegrepen) niet meer dan f 3.681.000 bedraagt. Het college van B. en W. is overtuigd, dat de jemeente van het rijk ook over 1941 uitkeeringen ontvangen zal. ook al geschiedt dit niet in den vroegeren vorm van extra bijdragen uit het Werk loosheidssubsidiefonds. Eerst moeten alle gemeen ten die voor tekorten staan aan den Haag op geven hoe groot het gat is dat gestopt moet wor den en eerst dan kan. als inmiddels ook bekend geworden is het totaal bedrag dat het rijk daar voor beschikbaar kan stellen beslist worden welke som voor elke gemeente beschikbaar gesteld kan worden. Trouwens de geheele financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten moet herzien worden, want nu is immers de Gemeente fondsbelasting door de Loonbelasting vervangen. Daardoor kan de gemeente voor 1941 ook niet rekenen op de opbrengst van de opcenten op de Gemeentefonds belasting. die tezamen f 1 114.100 bedragen. Voor 1931 had Haarlem een werkelijk sluitende begrooting, die slechts gunstig beïnvloed werd door een voordeelig slot van 1929 van f 14.800. Interessant is thans na te gaan het verschil in ramingen van inkomsten en uitgaven tusschen 1931 en 1941. Allereerst de inkomsten. 1931 1941 Belastingen f 3.952.700 f 3.111.300 Straatbelasting f 310.000 f 570.000 Electr icitei tsb edr ij f f 944.900 f 1.203.400 Gas f 506.000 f 311.400 Water f 43.500 f 152.600 Slachthuis f 39.900 f 76.000 De winsten uit de bedrijven zijn: De opbrengst der belastingen is moeilijk met elkaar te vergelijken omdat er nu andere belas tingen zijn dan 10 jaar geleden. Bovendien heeft het rijk nu een deel der belastingontvangsten der gemeente van 1931 aan zich getrokken, maar daar tegenover staat, dat de gemeente uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds krijgt. De opbrengst der Straatbelasting is in die 10 jaar gestegen van f 310.000 tot f 570.000. De winsten der bedrijven liepen op van f 1.534.300 tot f 1.743.400. Een stijging dus van f 209.100 of bijna 14 pet De bevolking is in dien tijd evenwel met meer dan 16 pet. gestegen, zoodat de gemeente uit de be drijven berekend per inwoner niet meer winst haalt. De winst van het G.E.B. is in die 10 jaar steeds gestegen: het batig saldo der gasfabriek ging ge ducht achteruit. Er is dus vast te stellen dat de inkomsten der gemeente niet, of niet noemenswaard hebben medegewerkt aan de slechtere financieele positie der gemeente. Het zit dus geheel in de uitgaven. Nu een vergelijking van dc voornaamste cijfers van de uitgaven. De gemeente moest voor haar rekening nemen de volgende kosten van onder- Wijs: Openbaar: 1931 f 400.000 1941 f 217.200 f 57.700 f 10.100 f 75.000 f 55.000 f 308.800 f 41.900 f 104.500 Lager onderwijs Vervolgonderwijs f 49.900 f 5.100 U. L. O. f 55.800 f 46.500 Buitengewoon L. O. f 63.800 f 33.400 Voorbereidend L. O. f 89.800 f 59.700 Bijzonder: Lager onderwijs f 358.300 f 320.800 Vervolgonderwijs f 13.300 U. L. O. f 24.800 Buitengewoon L. O. f 16.100 Voorbereidend L. O. f 100.500 Andere onderwijskosten f 47.800 Middelbaar onderwijs f 482.500 Hooger onderwijs f 109.500 Nijverheidsonderwijs f 146.000 De totaal onderwijskosten die voor rekening der gemeente kwamen bedroegen in 1931 f 1.978.100 en in 1941 f 1.335.700. Op onderwijs is dus f 642.000 bezuinigd. Buiten onderwijs zijn er nog de volgende pos ten: 1931 Openbare Veiligheid f 920.400 Volksgezondheid f 210.000 Volkshuisvesting f 105.700 Kunsten en Wetenschappen f 271.000 Ondersteuning behoef tigen f 1.481.600 Ondersteuning wei-kloozen f 200 Handel en Nijverheid f 138.700 Reiniging f 458.190 Woningbedrijf f 165.500 Op verschillende hoofdstukken is bezuinigd. Op Volksgezondheid f 64.000. op Volkshuisves ting f 20.700, op Kunsten en Wetenschappen f 82.100 en op de Reiniging f 114.900. Dc uitgaven voor Armenzorg zijn f 1.254.900 hooger geraamd dan voor 1931 en de uitgaven voor Werkloozcnzorg f 714.400. Tezamen dus f 1.969.300. Daarmee wordt het groote verschil tusschen de jaren 1931 en 1941 vrijwel geheel verklaard. De uitgaven voor het Woningbedrijf zijn met f 100.090 gestegen. Kerstiiizamrling Stille Armen. Nagekomen giften. LAATSTE VERANTWOORDING. C. en W. f 1.— Jo C. v. G. f 5.— I. J. f 2.— Giften kunnen niet meer worden aangenomen. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Ar men" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van J. H. f 25.— Idem van R. P. f 10.- Idem van Dr. H. J. f 10.— 1941 f 911.500 146.400 f 85.000 f 188.990 12 .736.500 f 714.600 f 141.300 f 343.200 f 265.100 Het ijsvermaak. Morgen opening der banen. Ofschoon het vannacht biv I gevroren heeft bleek het ijs op de banen nog niet geschikt, om reeds vandaag bereden te worden. Bovendien maakte de koude wind een verblijf op het ijs niet erg aanlokkelijk. Morgen zal, bij aanhoudende vorst, het ijs vol doende dik zijn om den last van de noodige schaat senrijders te torsen en dan zullen de banen, die van de Haarlemsche IJsclub aan dc Kleverlaan, de ijs baan St. Moritz aan de Amsterdamsche vaart cn de ijsbaan van „De Volharding" te Heemstede ge opend zijn. Tien schepen vernietigd. Een D.N.B. bericht uit Sjanghai meldt: Het filiaal van het Britsche ministerie van voorlichting te Singapore bevestigt In een com muniqué de mededeeling van den minister president van Nieuw-Zceland dat dc laatste maanden tien onder Britsche vlag varende koopvaardijschepen door optreden van den vijand tot zinken gebracht zijn. Vijfhonderd opvarenden zijn op 21 December op het eiland Emerau in den Bismarck-archipel aan land gezet. De minister-president van Nieuw-Zeclanw Fraser had blijkens een Reuterbericht medegedeeld dat op het eiland Emerau in dén Bismarck-archipel een vijandelijke torpedojager de passagiers en beman ning van zeven schepen aan land heeft gezet, t.w. van de „Triadic" (6.000 te»:). „Komata" (3900 ton), „Holmwood". „Triona", „Vinni", „Triaster" en de „Rangitane" (1600 ton). Aangenomen werd dat de overlevenden van drie andere schepen t.w. van de „Turakina", de „Notou" en de „Rirgwood" nog aan boord van den torpedojager zijn. Zeven van deze tien schepen zijn van Britsche nationaliteit geweest, een var. Fransche en de overige twee van Noorsche afkomst. Zondag 5 Januari Naar de Nederlandsche Voetbal Bond ons mededeelt, zijn alle voetbalwedstrijden, welke voor Zondag 5 Januari waren vastgesteld, in ver band met de gesteldheid van de terreinen, afge last. HEDEN: S PAGINA'S R. P.: Helden van de schaats, pag. 1 ff P. Gasus: Noord-Oostpolder, pag. 1 j| De Haarlemsche Financiën, pag. I f§ Op ontdekkingsreis in de arbeids- 5 sfeer van den glazenier. pag. 3 1 I. Veenhoven: De duivekater, een 1 midwintersch feestgebak, pag. 3 M Flitsen: Consternatie. pag. 3 g natste Berichten op pagina 7 - J

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1