Italiaansch oordeel over de houding van Amerika Drie personen vermist te Middelburg Raadsvergadering DONDERDAG 2 JANUARI 19JÏ HAARL'EM'5 D A G B E A D' 2 Verduister goed, Zooals het moet. VAN 2 OP 5 JANUARI 1941. ZON EN MAAN OP 5 JANUARI van 17.59 tot 9.50. Maansopkomst 12.25 Maansondergang 0.24 d.a.v. 1AAT/TEJBIRICUTIN „Strijden tot den laatsten Engelschman" MILAAN, 2 Januari (Stefani) De „Popoio Ö'Italia" schrijft: Roosevelt heeft de redenen uiteen gezet waarom de Vereenigde Staten Engeland moet helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven. Maar niets, voor zoover het een expeditie corps naar Europa betreft. De Ver. Staten aldus het blad zouden oorlog willen voeren zonder oorlogvoering, d.w.z. zij zouden den oorlog alleen willen leiden, financieren, voeden, èxploiteeren, kortom, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind op zijn rekening en risico. In derdaad heeft Roosevelt gezegd dat de Amerilcaan- sche hulp Engeland moet dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid". Afgescheiden van den moreelen kant van de zaak dat een groot land, terwijl het verklaart dat het bedreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde houden, doet zich thans de omstandigheid voor dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voorrecht meer is van Groot Brittarmië. Thans is het Amerika dat tot den laatsten Engelschman zou willen strijden. Amerikaansclie schepen op Engelsche scheepvaartlijnen Britsche vrachtbooten zouden den Stillen Oceaan niet meer bevaren. NEW-YORK, 2 Januari (D.N.B.) De Ver. Staten en de Britsche regeering overwegen op het oogen- foli'k, naar Urited Press uit Londen meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheep vaartlijnen in den Stillen Oceaan door Amerikaan sche vraohtschepen zouden worden bevaren om Britsche schepen voor de transporten over den At- lamtischen Oceaan en de Middellandsche Zee vrij ■fee maken. De aan de Amerikaansche ambassade te Londen toegevoegde vertegenwoordiger van de fe derale scheepvaartinstanties, Klemmer, is de vo rige week uit Londen vertrokken naar de Vereenig_ de Staten om het plan aan de Amerikaansche re geering voor te leggen. Duitsche aanvallen op Liverpool en andere steden» Militaire en industrieele doelen gebombardeerd. BERLIJN, 2 Januari (D.N.B. In den nacht van 1 op 2 Januari zijn kleine formaties van het Duit sche luchtwapen gestart voor den aanval op Liver pool. De weersomstandigheden waren, vergeleken met de voorafgaande dagen, iets beter geworden, zoodat de vliegtuigen hun bommen bij tamelijk hel der zicht konden neerwerpen en goede successen behaalden. Kleine groepen en afzonderlijk vliegende machines deden aanvallen op militaire en in dustrieele doelen n een reeks andere steden. O.m. werden Londen, Sheffield, Yarmouth en Harwich met bommen bestookt. BRITSCHE BOMMEN OP DITTSCHLAND. BERLIJN, 2 Januari (D.N.B.) Britsche bom bardementsvliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht Noord-West-Duitschland binnengevlogen en heb ben op eenige plaatsen brand- en brisantbommen neergeworpen. Militaire schade werd niet aangericht, maar drie fabrïeksinstallaties en verscheidene particuliere huizen werden beschadigd. Een der aanvallende toestellen werd door nachtjagers neergeschoten. SLACHTOFFERS VAN OUD EN NIEUW IN DE VER. STATEN. NEW YORK, 2 Junari (D.N.B.) Oudejaars nacht en Niéuwjaarsdag hebben in de Vereenigde Staten ruim 150 menschenlevens geëischt. Daarbij waren 105 verkeersslachtoffers. Geen last van de koude! Oudejaarsdag des' middags om 1 uur, heeft de heer J. F. Schultink uit Rotterdam een proeve gegeven van uithoudingsvermo gen in de koude en in ijskoud water. Er lag ijs in het IJsélmeer en bovendien had het des morgens gesneeuwd. De heer Schultink hield zich aan den kop van de haven eerst eenigen tijd in badpak op te midden van sneeuw, ijs en feilen wind. Vervolgens ging hij bij het zwembad aan het eind van de Elburger pier eenige minuten in een bijt te water, waarna hij zich op zijn Finsch nog eens stevig met sneeuw afioreef. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 2 Januari 1941. BEVALLEN: 29 Dcc., J. Schaap—Lingbeek, d.; 30 Dec., ONDERTROUWD: 2 Jan., A. B. van Straaten en C. W. H. Roest; N. J. Dane, en L. E. M. v. d. Putten; H. J. Plant en G. Kraaijer, C. B. van Dam en W. F. J, Klngma; J, Bij- voets en J. W. H. v. Wijngaarden; P. Rosenhart en M. A. P. van Roode: J. W. Loof en P. A. Bal; J. Berg en M. Kok; N. de Vries en M. Kuijper; J. van 't Hof en J. E. Eijiders; S. Keulen en A. M. Holtus; W. J. Duijn en T. G. T. Loerakker. GEHUWD: 2 Jan., P. G. Cramer en A. Hammer; C. F. J. Buijs en M. A. van Egmond; J. J. H. Wesselink en C. C. Slobbé; C. van den Bosch en C. G. Houweling; P. Hoekstra en G. M. Duvosel; W. A. van der Bijl en J. Z. H. Jacobs; J. N. Honkoop en R. C. van Geloven; J. P. Moen en J. Schouw; G. W. van Rhfejn en A. E. van Veen, J. W. F. C. v. d. Berg en A, C, Kramer; E. van Dobben en I M- J- van Proosdij. G. M. Jongkind—Schouten, z.; 31 Dec., J. C. C. Kool- Dekkers, 7..; A. J. van Hamburg—Paesie, z.; J. Burghout —Schouten, d.; M. P. van de Wakker—Admiraal, d.; Jan., J. IJlstra—Klooster, z.; G. H. Lam—Dleck, d.; J. Fabel—Oddens, z.; 2 Jan., A. M. C. Leuven—Wassenberg, A. L. A. P. J. Meijer—van Item, z. OVERLEDEN: 30 Dec.. J. D. Klabou, 63 j. Adr. de Jonge- stiaat; P. Dondoip. 64 j\, Vredenrijkstraat; 31 Dec.. Taag, 62 j., Jan GIJzenkade; S- W. Kop, 78 j., Prinsen Bol werk; I Jan., C. J. C. Gude—Haverkorns Kamperlaan, MIDDELBURG. 2 Januari. Sedert 22 Decem ber wordt te Middelburg vermist dc 40-jarige courantenbezorger P. Buys. Sedert 31 December worden vermist de 41-jarige houthandelaar J. Goudbloed en de 51-jarige houtwerker A. Caljouw. Men vermoedt, dat zij te water zijn geraakt tijdens de duisternis. Een uitgebreid onderzoek had tot heden nog geen resultaat. Engelsche hommen op Nederlandsch gebied. 's GRAVENHAGE, 2 Januari. (ANP) Het En- gelsche luchtwapen heeft, naar wordt gemeld, in den nacht van Oud op Nieuw 'n groot aantal brand en brisantbommen geworpen. In verhouding tot dit aantal is de schade aan burgereigendommen niet aanzienlijk. In een plaats zijn drie woonhuizen getroffen en uitgebrand en eenige andere ernstig beschadigd. Een man, een vrouw en een kind wer den hierbij zwaar gewond. In drie andere plaatsen zijn in totaal drie woonhuizen getroffen. Een brand in een slaapkamer, waar een brandbom was ge vallen, is snel gebluscht. Navicert-systeein geldt ook voor Ierland. NEW-YORK, 2' Januari. (D.N.B.) Het En- gelsdh blokkadeministerie heeft, volgens Ame rikaansche berichten uit Londen, bekend ge maakt dat het navioertsysteem na 20 Januari ook uitgebreid zal worden tot Ierland. Na dien datum moeten de lersche exporteurs en ree- ders toestaan dat hun uit lersche havens ver trekkende schepen doorzocht worden om na te gaan of er geen contrabande aan boord is. Alle niet-vrijgegeven ladingen worden in be slag genomen. Activiteit aan de Balkanfronten. BELGRADO, 2 Januari (D.N.B.) De berichten van 't Grieksche oorlogstooneel melden dat aan alle fronten opnieuw gevechtsactïviteit is aangevangen, maar dat 't niet gekomen is tot wijzigingen van be lang. Zoowel van het noordelijke als van het zuide lijke front worden berichten ontvangen over Itqli- aansche tegenaanvallen, die tot plaatselijke succes sen hebben geleid. Zoo gelukte het den Italianen nog op 31 December ten noorden van Pogradetsj een belangrijke hoogte te veroveren en te verdedigen tegen verscheidene Grieksche aanvallen. Bovendien maken de grenscorrespondenten van de „Politika" en de „Vreme" er melding van dat het Italiaansche luchtwapen in dezen frontsector ook verder met succes actief is geweest. Brand in Herv. Kerk te Otterlo. EDE,, 2 Januari. Vermoedelijk tengevolge van het gebruik van een stoof in den op Nieuwjaarsdag gehouden ochtenddienst is des middags brand ont staan in de Ned. Herv. Kerk te Otterlo. Mooie eeuwenoude banken in het schip der kerk, voorzien van fraai houtsnijwerk, zijn zoodanig door 't vuur aangetast dat zij verloren zijn. De houten zol dering der kerk is zwart geblakerd. De brandweer werd nog net tijdig genoeg gewaarschuwd om ver lies van het kerkgebouw te voorkomen. De Haarlemsche bedrijven. Uit de begrootingen voor 1941. Heden verscheen de bijlage van de Haarlemsche begrooting voor 1941, waarin de gegevens over de bedrijven zijn opgenomen. Uit de begrooting zelf ontleenden wij reeds de winst- en verliescijfers. De opbrengst van den stroomverkoop van het G. E. B. aan particulieren is 35.000 lager geraamd dan de opbrengst in 1939 was. In totaal is de op brengst van den stroomverkoop op 5.563.044 ge raamd, wat 78.000 lager is dan in 1939 ontvangen werd. Daarentegen verwachten B. en W. een stijging van den verkoop van gas, namelijk 1.719.893 voor 1941 tegen 1.445.835 in 1939. Voor de leverantie van gas aan Heemstede is een opbrengst van 106.000 geraamd. Zooals bekend is werd met de leverantie pas onlangs begonnen. Bij het opmaken van de begrootingen van G. E. B. en Gasfabriek kon nog geen rekening gehouden worden met de invoering der rantsoeneering. Voor- loorrig zal dit ook geen sterken invloed, hebben op 't vc:ruik, want thans mogen nog dezelfde hoeveel- hr 'cn gebruikt worden als verleden jaar. E: is blijkbaar ook geen rekening gehouden met de vleeschrantsoeneering, want er is geraamd dat de slachtrechten aan het Openbaar Slachthuis nog 11.000 meer zullen opbrengen dan verleden jaar. Voor het eerst is een bedrijfsbegrooting gemaakt voor den Geneeskundigen Dienst. Het nadeelig saldo van dezen dienst is geraamd op 123.026. HAARLEMSCHE RECHTBANK. UITSPRAKEN. De 56-jarige Rotterdammer, die 14 dagen ge leden ten tweeden male voor de rechtbank moest verschijnen, verdacht van diefstal in een villa te Heemstede, waaruit tafelzilver, distri butiekaarten en een shawl waren ont vreemd, werd bij uitspraak van hedenmorgen veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. De oplichter, die na den dag van het Engel sche bombardement op Haarlem, iemand een bakfiets had weten afhandig te maken onder het voorwendsel deze even te willen gebruiken om zijn meubels uit zijn getroffen woning te verhuizen, werd veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. De man, die de fiets verkocht had, kreeg eveneens 1 jaar gevangenisstraf. De oudste van drie kopersmelters, die een hoe veelheid koperdraad hadden ontvreemd, werd veroordeeld tot 5 maanden gev. met aftrek van prev. Van de twee anderen zullen reclasseeringsrap- porten worden ingewonnen. DRONKEN MAN TE WATER. Een 48-jarige fabrieksarbeider, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ge raakte Dinsdagavond twaalf uur in het water van den Burgwal te Haarlem. Door onbekend gebleven personen werd hij op het droge getrok ken en naar een familielid aan de Lange Heeren- vest gebracht, waar hij verzorgd werd. OMZETBELASTING OOK BIJ EFFECTEN PROVISIE VERSCHULDIGD. De Vereenlgimg voor den Effectenhandel vestigt er de aandacht op, dat de omzetbelasting ad 21/2% procent krachtens artikel 1 dier wet ver schuldigd is over de provisie, welke banken, ban kiers en commissionnairs in effecten voor hun diensten berekenen. Deze belasting kan niet op de effectennota aan den cliënt in rekening wor den gebracht. De Universiteit en het Wiskunde onderwijs bij het M. O. Kwestie ter vergadering van de ver- eeniging van leeraren in de Wiskunde besproken. De Vereeniging van leeraren in de wis kunde, mechanica en cosmografie aan Hoogere Burgerscholen en Lycea heeft haar jaarverga dering te Amsterdam gehouden. In de huis houdelijke vergadering werd dr. J. Spijker boer uit Utrecht als voorzitter herkozen Prof. dr. H. Bremekamp uit Delft heeft gesproken over het wiskundeonderwijs op de middelbare school bezien van den kant van het hooger onderwijs. Spr. hield zich o.m. bezig met het feit, dat er een aanmerkelijk verschil bestaat tus- schen de cijfers voor wiskunde op de eindexa mens der H. B. S. behaald en die bij de pro- Daedeutische examens een jaar later in Delft. Spr. meende o.a. op te moeten merken, dat het stelsel der vrijstellingen voor mondelinge exa mens bij de H.B.S. een oorzaak is voor de hooge cijfers der H. B. S. Bij de studenten van gym nasia afkomstig, die bij de eindexamens ge middeld ruim een punt lager behalen, is dit verschil niet zoo sprekend. Zich meer in bijzonderheden verdiepend, merkte spr. op dat vooral het toepassen der goniometrie en in mindere mate der Algebra in Delft moeilijkheden veroorzaken, waarbij spr. met verschillende voorbeelden kwam. Spr. besloot zijn rede met een opwekking tot samenwerking met het hooger onderwijs, ten einde de resultaten van het wiskunde-onderwijs te verbeteren, waarbij spr. meedeelde dat stellig ook andere Delftsche hoogleer aren bereid wa ren. van tijd tot tijd hun indrukken mede te deelen. Op deze rede volgde nog een geanimeerde discussie. Vervolgens hield de heer C. J. Alders uit Haarlem een inleiding over de differentiaal- en integraalrekening op de H.B.S. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van een grondige behandeling der begrippen li miet en differentiaal-quotient, werden de eigen schappen besproken, die noodig zijn voor de techniek van het differentieeren en de toepas sing op het zoeken naar de relatieve extrema van een functie. Daarna is behandeld de invoe ring van de bepaalde integraal aan de hand van een oppervlakteberekening en werd gewezen op toepassing hiervan in de stereometrie en de na tuurkunde. Teraardebestelling Mevrouw Titia van Looy—Van Gelder. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ter aarde be steld het stoffelijk overschot van Mevrouw Titia van Gelder, weduwe van den heer Jacobus van Looy. Onder hen, die aan de overledene de laatste eer bewezen, waren de Burgemeester van Haarlem, Dr. J. E baron De Vos van Steenwijk en de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals museum. Toen de kist in de groeve was neergelaten trad de Burgemeester van Haarlem als spreker naar voren. Hij zei behoefte te gevoelen een enkel woord te spreken aan het graf van een vrouw, die de incarnatie van piëteit genoemd kan wor den; piëteit jegens ha,ar man, den begenadigden kunstenaar Jacobus 'van Looij, één van de vele groote mannen, op wie Haarlem zoo trotsch is. Zijn vrouw heeft steeds gediend die kunst van haar echtgenoot, zoowel bij zijn leven als na zijn- overlijden en dat met een zeldzame zorg, waartoe Vele goede gaven haar in staat stelden. Zij heeft velen tot 'het werk van haar man gebracht en 'in haar laatste wilsbeschikking heeft zij den wensch geuit, dat het gemeentebestuur haar taak zou voortzetten en de kunstschatten van haar man zou willen aanvaarden. Zij wenschte dat haar huis zou worden een centrum van literaire cultuur; een huis der verbinding van dichters, schilders en schrijvers. Spreker hoopte van harte, dat het aan het gemeentebestuur van Haarlem gegeven mag zijn. de door Mevrouw Van Looy op gedragen taak met waardigheid te vervullen. Met de woorden van wijlen Jacobus van Looy: „Alles komt terecht, als je maar kalm voortgaat en je tijd afwacht" eindigde de Burgemeester zijn rede. Onder de vele bloemstukken was ook een krans van het gemeentebestuur. Een neef van de overledene, de heer E. G. Ver kade uit Blaricum, dankte namens de familie voor de belangstelling en den Burgemeester voor zijn toezegging. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeenkomsten, welke iederen Donderdag in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat No. 15 te Haarlem worden ge houden, organiseert, deelt mede, dat het pro gramma voor de maand Januari als volgt is vast gesteld: Donderdag 9 Januari: Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangeliscn predikant te Groningen, 's mid dags 3 uur over: „De vreugde des hemels over het derde wee"; 's avonds 7.30 uur over: „De beteeke- nis van het derde wee voor de aarde". 16 Januari: de heer K. Rozendal, evangelist te 's Gravenhage, onderwerp: „Betere tijden". 23 Januari: Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evangelisch predikant te Bussum. 30 Januari: de heer Jac. de Graaf, evangelist te Amsterdam. De samenkomsten worden 's middags om 3 uur gehouden. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Woensdagavond half acht is een 61-jarige man in zijn woning aan het Goudsmidspleintje te Haarlem door kolendamp bewusteloos ge raakt. Dit werd ontdekt door een kennis, bij wien de man zou komen eten. Deze ging eens kijken, waar zijn gast bleef. Toen hij geen ge hoor kreeg, verbrijzelde hij een ruit en ver schafte zich toegang tot de woning, waar hij den bewustelooze vond. Onmiddellijk werden een dokter en politie gewaarschuwd. Het bleek dat de kachel niet goed trok. De man werd per zie kenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd, waar hij ter observatie is opgenomen. AFSCHEID BIJ DE N.Z.H.T.M. Dinsdag j.l. hebben de heeren Mr, D. A. E. Immink, secretaris der N.Z.H.T.M. en H. J. Mulder, chef van den dienst van werkplaats en materieel, den dienst bij genoemde maatschappij verlaten, na jarenlang daaraan hun beste krachten te hebben gewijd. In verband met familie-omstandigheden van den heer Immink heeft diens afscheid een zeer een voudig karakter gedragen en bepaalde zich tot het afscheid nemen van de ambtenaren, met wie de heer Immink in dagelijksche aanraking heeft verkeerd. In den loop van den dag werd een afscheidsge schenk thuis bezorgd. Bij het afscheid van den heer Mulder verzamel den diens medewerkers zich Dinsdagmiddag en werd het woord gevoerd door eerl hunner, den heer H, J. Kapteyn. die de verdiensten van den heer Mulder jegens de N.Z.H.T.M. en het personeel in het licht stelde en hem namens het personeel een cadeau aanbood. TERAARDEBESTELLING MR. H. J. D. D. ENSCHEDé. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot an mr. H. J. D. D. Enschdé zal plaats hebben Za terdag a.s. om 12 uur op de Alg. Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal. HEEMSTEDE Jhr. A. van de Poll gehuldigd Op den middag van den Oudejaarsdag kwam de gemeenteraad van Heemstede in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den waarne mend-burgemeester Jhr. A. van de Poll. Op zijn verzoek werd aan Jhr. R. W. P. F. von Mlihlen met ingang van 1 Juli 1941 eervol ontslag als gemeente-ontvanger verleend. Aan de orde kwam eerst een voorstel van B. en W. inzake verzekering van gemeentegelden. Bij aansluiting bij de „Fraude-risico Onderlinge van Gemeenten" zal de gemeente gedekt zijn voor een bedrag van 30.000. De heer Kamerbeek (R.K.) uitte eenige be zwaren, o.a. dat het nog een jonge instelling is. Hij wilde in elk geval geacht worden te hebben tegen gestemd. De raad keurde het voorstel goed. POLITIE GAAT DE DUITSCHE TAAL LEEREN. B. en W. gaven den raad in overweging, een be drag van 250 beschikbaar te stellen teneinde ambtenaren van de politie in de gelegenheid te stellen, een cursus in de Duitsche taal te volgen. De heer Kamerbeek vond het uitstekend, dat de politie in dezen tijd Duitsch leert. Hij vroeg of het de bedoeling was na afloop van den cursus een diploma uit te reiken en of het geen overweging verdiende aan de politie nog meer talen te leeren. De Voorzitter antwoordde, het denkbeeld van een diploma in overweging te willen nemen. Over het laten leeren van nog meer talen had het college zich nog niet beraden. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed. BENOEMINGEN Tot leden der Commissie van toezicht op het La ger Onderwijs werden benoemd de heeren P. van Goor en L. Sloof; tot lid van de Commissie tot we ring van schoolverzuim de heer J. Kijne, hoofd der Nicolaas Beetsschool; tot bestuurslid van Maat schappelijk Hulpbetoon de heer T. Warmerdam. Vastgesteld werd de herziening XLIIa van het Uitbreidingsplan. Bij het voorstel tot verlenging van den termijn tot ontruiming van een paar onbewoonbaar verklaarde woningen aan den Glipperweg vroeg de heer K a- merbeek nadere inlichtingen, die wethouder Jonckbloedt (R.K.) verstrekte. Deze deelde mede, dat de eigenaar uitstel gevraagd had, omdat voor het aanbrengen van de vereischte verbeteringen de materialen niet gemakkelijk te krijgen waren. De heer Van der Erf (R.K.) achtte het niet juist, dat niet de bewoners, maar de eigenaar uit stel had gevraagd. Wethouder Jonckbloedt zei, dat ook de be woners het gevraagd hadden. Om te voorkomen dat de menschen op straat zouden komen te staan, had den B. en W. voorgesteld het uitstel te verleenen. De raad vereenigde zich hiermede, evenals met het voorstel tot ontheffing van eischen voor drank lokaliteiten voor het perceel Binnenweg 79c aan H. M. van der AarVan Oploo. INSLAAN VAN GROENTEN Door B. en W- werd voorgesteld een crediet van 7400 te-verleenen voor.het gezamenlijk met Haar lem Inslaan van stapel- en vatgroenten. De heer R ij k e s(lib.) achtte den termijn van twee maal vijf dagen, zooals voorgesteld was, te kort, daarom stelde hij voor, dien tot twintig dagen te verlengen. De heer Kamerbeek verklaai'de zich in het algemeen geen voorstander van gemeentelijke ex ploitatie te zijn. Wat particulieren kunnen doen. moet de gemeente nalaten. Bovendien was hij van oordeel, dat groenten nog niet zoo schaarsch zijn. De heer Voors (Chr. Hist.) merkte op, dat bij dit voorste] niet gedacht moest worden aan een soort voedselvoorziening. Het betreft hier alleen een maatregel van voorzichtigheid, want het vervoeren van groenten kan moeilijkheden ondervinden. De Voorzitter dankte den heer Voors voor deze toelichting, waaraan eigenlijk niets toegevoegd behoefde te worden. Van een gemeentelijk bedrijf was hier geen sprake. De bedoeling is alleen: op lijd groenten te hebben. De heer R ijk es trok zijn voorstel in; dat van B. en W. werd goedgekeurd. Toegestaan werd een crediet voor het aanbrengen van eenige veranderingen in het gebouw „De Meerl- horst" aan de Van Merlenlaan ten behoeve van den Distributiedienst. RONDVRAAG De heer R ij k e s vroeg hoe het stond met het Streekplan voor Kennemerland Zuid. De Voorzitter antwoordde, dat in de volgen de raadsvergadering een beslissing genomen moet worden. De heer Kamerbeek vestigde er de aandacht op dat Heemstede onder h.aar ingezetenen slechts één oorlogsinvalide heeft. Spreker vroeg of het niet mogelijk was dien man, die in de vuurlinie ge streden heeft, een plaats in gemeentedienst te ge ven. De heer R ij k e s vond het een plicht van het gemeentebestuur, dien man in een vacature aan te stellen. Spreker was het ten volle met den heer Kamerbeek eens. DeVoorzittèr beloofde dat B. en W. het zou den overwegen. REDE Jhr. A. VAN DE POLL Hierna hield de Voorzitter een uitvoerige re de. Hij herinnerde aan hët leekendichtje van De Genestet: Uw richting is mij wel, Mits zij naar boven streeft, En, schoon de mijne niet, Mij wat te denken geeft. „Met deze regelen", zei spreker, „zou ik deze laat ste vergadering van Uwen raad ook willen beslui ten, met den wensch dat wij daaruit nieuwe kracht mogen putten voor wat ons in 1941 wacht. Met voldoening moge ik constateeren, dat uwe vergaderingen zich in het afgeloopen jaar hebben gekenmerkt door groote verdraagzaamheid, ondanks verschil van richting. Zeer erkentelijk ben ik u allen voor de wijze, waarop u mij als waarnemend bur gemeester dit afgeloopen jaar bent tegemoet getre den bij alle voorkomende gelegenheden, waarbij het belang der gemeente en haar ingezetenen was be trokken. Het is mij een genoegen, hieraan te kun nen toevoegen, dat onze burgemeester zelf zijn functie half Januari weer zal kunnen aanvaarden. Gaarne hoop ik, dat zijn gezondheid hem weer in staat zal stellen zijn werkzaamheden hervatten in het belang van de gemeente. Ieder uwer weet, dat zich in den loop van dit jaar veel gebeurtenissen hebben voorgedaan, die ons allen diep in het geheugen zullen blijven". Terwijl de raadsleden'zich van hun zetel verhie ven, ging de voorzitter als volgt verder: „Met weemoed gedenken wij, met de achterge bleven familieleden, de militairen G. J. Nelis, J. H. van Taarling, W. Kenninck, H. J. Lever, W. A. van Ommen, H, L. C. Lansdorp, P. Reedijk, B. van der Kuyp en P. H. Th. M. Smits allen ingezetenen van Heemstede, die voor hun vaderland zijn gevallen. De bedoeling is, een herinnering aan deze gevalle nen onvergetelijk vast te leggen, waar-voor op het daarvoor meest geschikte tijdstip een vorm zal wor- Itédaar! U slaat een noot over! Wanneer een radio een zangstuk weergeeft en het kleinste nootje komt niet tot zijn recht, dan zult U zoo'n radio in onze zaak' niet vinden! Vertrouw op ons, wanneer wij de nieuwe Philips Serie als 100% feillooze muziek instrumenten aanbevelen. Kom voor radio naar Oord, waar U omstandig wordt geadviseerd, waar U de nieuwste gramo- foonplaten kunt be luisteren en waar U service vindt, zoolang U Uw toe stel heeft GROOTE HOUTSTRAAT 108, TELEFOON 13046 RADIO- EN GRAMOFOON-SPECIALISTEN (Adv. Ingez. Med.) den gezocht. Hun nagedachtenis blijve in groote eere". Spreker vervolgde: „Dankbaar mogen wij zeker gedenken, dat Heemstede, in tegenstelling met vele andere gemeenten, gespaard is gebleven voor ram pen, die menschelijke offers hebben geëischt. Na opgemerkt te hebben, dat het onderwijs, ge zondheidszorg, het distributiebedrijf in Heemstede met geen moeilijkheden te kampen hebben, ging Jhr. Van de Poll als volgt verder: „Met de samenstelling van de begrooting voor 1941 waren wij zoover gevorderd dat deze zonder belastingverhooging sluitend was opgezet, doch door de onzekere factoren, die inmiddels zijn ontsta'an, en waaromtrent nog geen inlichtingen zijn te be komen, zal nog afgewacht moeten worden, hoe dit zal worden opgelost. Moge u in'het komende jaar weder uw beste krachten geven tot heil van onze gemeente en haar ingezetenen. Met den wensch dat het u persoonlijk en uw gezinnen in het nieuwe jaar goed moge gaan, zou ik deze vergadering wil len sluiten". (Langdurig applaus). Wethouder Van U n e n beantwoordde deze rede, „Op verzoek van den geheelen raad neem ik thans het woord. Wij verheugen ons, dat de burgemeester weldra weer in ons midden zal verschijnen; dat is een gelukwensch waard. Dit bet/;kent echter, dat dit de laatste raadsvergadering die door u ge presideerd wordt. Een jaar lam hebt u aan het hoofd van de' gemeente gestaan. En wèt voor een jaar! We hebben de dagen van spanning in Mei ge had en daarna dagen van rouw. Die staan onver woestbaar in onze harten gegrift; we zullen ze nim mer vergeten. Maar gij was een voorbeeld van on verflauwde plichtsbetrachting; gij toonde een waar dige kalmte, waaraan het te danken is, dat alles in Heemstede zoo goed en rustig verliep. Wij danken u daarvoor. Gij wist een rustige sfeer te scheppen, die het mogelijk maakte, aan de vele beslomme ringen het hoofd te bieden; steeds waart gij op uw post en voor allen bereikbaar, ook in de moeilijke dagen, zooals het een echten burgervader betaamt. Gij verzuimde nooit te helpen, zoowel bij de eva cuatie als bij de luchtbescherming enz. Alle moei lijkheden vermochten niet, u uit uw evenwicht te brengen. Nimmer liet gij merken, dat de zorgen u te zwaar waren; gij waart den zorgen de baas. Be halve deze woorden, die ik de eer heb namens den geheelen raad te mogen spreken, willen we u ech ter ook een blijvende herinnering aan uw tijdelijk burgemeeesterschap aanbieden. Onze keus is daar voor gevallen op een echt Hollandsch boekwerk, namelijk „Zeven eeuwen Nederlandsche levens kunst" van Anne H. Mulder, waarvan we u het eerste deel aanbieden. De andere deelen zullen nog volgen. Ik hoop tenslotte, dat dit voor u een mooi aandenken aan uw belangrijke diensten moge zijn; dat u nog veel voor Heemstede mag doen en Heem stede voor u". (Applaus). De openbare vergadering werd hierna gesloten. De raadsleden bleven nog eenigen tijd in comité- generaal. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Dinsdagavond had een aanrijding plaats hii de Blauwe Brug tusschen een luxe aüto, bestuurd door K S. uit Heemstede en de tram. De auto werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt en de bestuurder liep een lichte hersen schudding op. Dr. v. d. Linden verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar zijn woning werd overgebracht. De tram werd bij de botsing licht beschadigd, de auto moest worden weggesleept. IJMUIDEN IVTarkltberiebfen en besommingen. Kabeljauw f 48.50f 43. Groote gul f 40.-—. Schelvisch f 50f 49. Schar f 32. KI. schar f 17. f 16. Bot f 105f 95, alles per 50 K.G. Spiering f 1.15 per K.G. Kustvisschers (open booten: KW 160 f 169: IJM 337 f 80; IJM 302 f 52; IJM 367 f 21; IJM 373 f 37; IJM 364 f 26; IJM 344 f 28. BLOEMENDAAL DE OPBRENGST DER WINTERHULPCOLLECTE Naar wij vernemen heeft de Winterhulpcollee- te te Bloemendaal opgebracht f 1128,41Vï. AGENDA Heden: DONDERDAG 2 JANUARI. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretaris". 2.30, 30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een leven lang", 2.30, 6.30 m 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30, -.30 en 8.45 uur. Palace: „Was ik maar nooit getrouwd", 2, 6.30 ■n 8.45 uur VRIJDAG 3 JANUARI. Rembrandt Theater: Operette „Rose Marie", 7.30 uur. Bioscooptheaters Voorstellingen des middags en ies avonds. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 115 uur, - -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2