Nieuwjaarsboodschap van Hitier. PONDERDAG 2 JANUARI 194f HA'ARCESI'S DAGRUAp 3 „1941 zal de voorwaarden voor een werkelijk vergelijk fusschen de volken brengen" Duitsche weermacht treedt versterkt en verbeterd het nieuwe jaar,in. Het D.N.B. meldt: De Führer heeft ter gelegen heid van de jaarwisseling de volgende oproeping uitgevaardigd: Mannelijke en vrouwelijke nationaal-socialisten partijgenooten. Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan inhoud, is ten einde. Het geweldige, unieke karakter der gebeurtenissen, haar revolutionnaire beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van de menschheid zullen latere generaties in vollen omvang beseffen. Wij echter die de geschiedenis van dezen tijd beleven kunnen ons niet onttrekken aan den indruk dat het bestuur der Voorzienigheid sterker is dan de bedoeling en de wil van afzonder lijke menschen. De goden slaan niet slechts hen die voor het verderf bestemd zijn met blindheid, maar dwingen ook de door de Voorzienigheid uit verkorenen doeleinden na te streven die dikwijls aanvankelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wenschen gelegen zijn. Toen het Duitsche volk na de instorting die jaren aanhield moreel ten diepste vernederd economisch gepauperiseerd en aan lager wal, vereenigd door het nationaal-socialisme den weg tot genezing vond, waren leiding en volk be sloten de toekomst van de natie te verzekeren door middel van vreedzamen arbeid en door een beroep op het rechtsbesef van de anderen. Maar reeds voor in 1933 de macht overgenomen werd, verkondigden de vijanden van het Rijk in talrijke schriftelijke en mondelinge uitingen hun ;r besluit om iedere wederoprichting van het Duit- st sche volk met alle middelen te verhinderen. Na gfc I 30 Januari 1933 zetten zij deze waarschuwing ook ie [e (Foto Stapr.) [t* terstond in daden om. Zonder eenige reden, slechts krachtens hun infernalen haat jegens het Duit- scfre volle, begonnen zij met hun nieuwe, wilde hetze en wekten op tot een boycot, niet alleen r van de Duitsche goederen, maar vooral ook van den Duitschen mensch. De democratische couranten zelfs van de kleinste landen beschouwden het als hun voorrecht de grootste Midden- Europeesche mogenheid dag in dag uit te be- I schimpen, de leidende persoonlijkheden van dit volk met beleedigende uitdrukkingen te overstel pen, het regime te bespotten of wel te belasteren ,r en op te stoken tot gewelddadige militaire acties 'n tegen het Duitsche Rijk. Elke poging tot overeen stemming of zelfs tot beperking der bewapening fm werd door de misdadige elementen van de kapitalis- tische democratieën met toorn of hoon afgewezen. jElke eisch tot gelijkgerechtigdheid van het Duit- s sche volk met onverbloemd cynisme geweigerd. Vijfien jaar lang hebben zij te voren het demo cratische Duitschland, dat toen slechts kans zag om genade te jammeren in plaats van zijn recht te eischen. er onder gehouden en met alle onver- Ibiddelijkheid van plutocratische, politieke en eco- Inomische zwendelaars uitgeplunderd en afge- Het nieuwe Duitschland, dat besloten was deze [afpersing die land en volk volkomen naar den af- bracht niet langer te dulden, wekte om die reden in het bijzonder hun toorn en haat op. Ka- rakterlooze emigranten vereenigden zich met de oodsche parasieten die het Rijk verlieten, brach- ten het Duitsche volk en zijn leiding in verdenking en hielpen zoo mede bij het veroorzaken van de psychose, die vroeger of later tot oorlog moest /leiden. Jj* DE OORLOGEN DER BRITTEN. Eeuwen lang hebben nu enkele volken met 'ide Engelschen aan het hoofd de wereld met "jhun oorlogen overstelpt en al wat zij maar machtig jkonden worden met geweld bijeengeroofd. groote imillioenenvolken onderworpen en doen verkom- (meren en op deze wijze hun zoogenaamde wereld lijken op bloed en tranen gegrondvest. Zoo ves- zij de wereldorde, die sindsdien volgens hun Seven ijzige als spotlustige verklaringen uit bezit- fters en haveloozen bestaat. Ofschoon zij thans in derdaad in het bezit zijn van de grootste bodem schatten ter wereld, slagen zij er desondanks nog toiet eens in den nood onder hun eigen volken meester te worden. In staten, die ternauwernood Stien menschen per vierkante kilometer behoeven te voeden, die alle grondstoffen ter wereld hun eigendom noemen, heeft men tien of twaalf millioen 'P>-erkloozen, dat wil zeggen lieden die van het menschelijk geluk uitgesloten zijn en dat alles Slechts omdat de winzucht, corruptie, traagheid, jöoch ook de domheid van de heerschers in deze democratieën alle methoden en T£piaatregelen afwijzen, die beperkingen zouden kun- pen opleggen aan het grenzelooze egoïme van "pen enkeling ten bate van het leven van het ge- peel. Deze elementen, die als leidende politieke per soonlijkheden in de democratische landen tevens utbok eigenaars en aandeelhouders van de bewape- zehingsindustrieën zijn, geloofden bovendien en es gelooven ook thans nog dat de oorlog de grootste ^icansen op voordeelige zaakjes medebrengt. Vooral Een langdurige oorlog. Want hun kapitalistische :G»belang brengt mee zoo lang mogelijk te kunnen rdprofiteeren van de belegging van hun gelden. Zoo te begrijpen dat bijv. een der voornaamste pewapeningsindustrieelen van Engeland, thans pijlen de heer Chamberlain, van den eersten dag terstond verklaarde dat deze oorlog voor Enge- ten minste drie jaar moest duren. Zoo valt begrijpen dat andere democratische machtheb- weer de grootste kans voor hun landen zien in economische zijde van de deelneming aan den en niet verhelen dat zij eiken vrede door lithvereenkomst d.w.z. een verstandig vergelijk over anïe belangen der volken haten, omdat hierdoor de t-Ónmisbare voorwaarden voor de bevrediging van es3en dividendenhonger der belanghebbenden bij de jij bewapeningsindustrie niet vervuld zouden worden. a-De volken zelve echter zijn dezen democratischen nuichelaars thans evenals voorheen volkomen on verschillig. Zoo valt ook te begrijpen dat mijn poging |d 1939 om het uitbreken van den oorlog met Frankrijk en Engeland te verhinderen in de ge- heele democratische wereld niet alleen met een ijzige weigering ontvangen werd. doch zelfs een woedenden storm van verontwaardiging ont ketende. Dat deze oorlog zonder eenige reden aan millioenen menschen het leven en de gezondheid zou kunnen kosten, dat hij bloeiende gebieden in ruïnes moest veranderen was den democratischen financiers onverschillig. Voor hen stond slechts het inmiddels in bewapeningsbedrijven belegde kapi taal op het spel, benevens de vrees door het uit blijven van nieuwe opdrachten de winsten weer te zien ineenschrompelen. Om hun bedoelingen daar bij te maslceeren, moesten zij met behulp van hun pers en weergalooze leugencampagne organiseeren, waardoor de menschen dom gehouden werden. Want als de volken zouden begrijpen dat deze oorlog in het geheel niet noodzakelijk was, dat noch Engeland, noch Frankrijk den geringsten eisch ontvangen hadden, dan zou het gevaar kunnen ontstaan dat de volken, die dan ziende geworden waren, hun democratische verdervers zelf tot het afleggen van verantwoording en rekenschap zouden oproepen. Daarom moest men en moet men ook thans nog den volken met de even domme als infame leugen aan boord komen dat het Duitsche Rijk of Italië de wereld willen veroveren, terwijl in werkelijkheid de in feite reeds bestaande wereldveroveraars behoefte hebben aan oorlogen om de rente van hun kapitalen nog hooger dan tot dusver te doén oploopen. Deze wereldveroveraars zijn evenwel juist die staten die aan Duitschlarld den oorlog verklaard hebben. Duitschland zelf heeft noch aan Frank rijk, noch aan Engeland den geringsten eisch ge steld. Nog op 6 October 1939 heb ik Frankrijk en Engeland uitgenoodigd om gemeenschappelijk met Duitschland de wapens neer te leggen en in plaats van het Europeesche continent in het belang van niet-Europeesche factoren te laten verwoesten en verbloeden, in gemeenschappelijken arbeid te stre ven naar een verstandigen wederopbouw. Dit bleef vergeefsch. DUITSCHLAND'S VREDESPOGINGEN Zoo zijn wij het thans verstreken jaar inge treden. Het behoorde derhalve ook tot de prac- tijken van de democratische oorlogsmisdadiger; elke Duitsche vredespoging a priori aan hun volken als zwakheid voor te stellen. Toen wij de onop houdelijke democratische aanvallen van gestook jarenlang onbeantwoord lieten, verklaarde men dat Duitschland het niet waagde ook slechts in een controverse met de machtige staten van het Wes ten te geraken. Toen de voortdurende oorlogs bedreigingen bij Duitschland geen reactie vonden, zei men dat dit het teeken was dat Duitschland als gevolg van zijn innerlijke zwakheid niet in staat was hoe dan ook oorlog te voeren. Toen wij de ophitsing tot boycot, de aanhoudende aanvallen op Duitsche consulaten, het neerhalen van Duitsche vliegtuigen enz. onbeantwoord lieten, trachtte men dit te verklaren als een bewijs voor de af wijzende houding van het Duitsche volk tegenover het huidige regime. Toen de oorlog eindelijk zou beginnen, werden mijn laatste pogingen om,den vrede te handhaven terzijde geschoven met den triomfkreet dat thans bewezen was dat Duitschland ongewapend was en dat men het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. Ja, toen eindelijk de eerste van de staten die door de democratische brandstichters vooruit gestuurd waren, te weten Polen, in acht tien dagen verpletterd en vernietigd was er Duitschland nogmaals zijn begeerte naar vrede uit sprak, zag men juist in dit verlangen naar vrede het bewijs dat Duitschland zelf in twijfel ver keerde en met angst en beven de Britsch-Fransche aanvallen in het Westen tegerrtoet zag. Zoo was het en zoo is het nog thans. Of wij nu uit angst dan wel uit verantwoordelijkheidsge voel in 1939 en 1940 onze vredespogingen onderno men hebben is intusschen reeds voldoende door de wereldgeschiedenis opgehelderd. Het jaar 1940 heeft beslissingen gebracht als in de geschiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen is. De poging van Churchill om zich door overrompeling in Noorwegen te nes telen, waarvan wij vooral dank zij zijn eigen praat lustigheid nog juist op het goede moment verwit tigd werden, leidde tot een botsing in dit land In weinige weken heeft de Duitsche weermacht, hebben onze soldaten dit vraagstuk opgelost Of schoon de Fransche en Engelsche invalstroepen ook daar onder de voor Duitschland ongunstigste omstandigheden overal vernietigend verslagen en ten slotte uit Noorwegen verdreven werden, speelde vooral de Engelsche propaganda het klaar den strijd om Noorwegen als een Duitsche mis lukking voor te stellen, ja, daarin juist een be wijs te zien voor de gebrekkige uitrusting der Duitsche soldaten, voor het tekort aan strijdvaar digheid bij de Duitsche formaties, voor de slechte aanvoering van de Duitsche weermacht en voor het bezwijkende moreel van het Duitsche volk. Voor het Kerstfeest der soldaten in het hooge Noorden. Een schip met gaven uit het vaderland arriveert in de haven van Oslo. (Foto Weltbild) DE TIENDE IVIEI. Op deze wijze belogen en bedrogen, maakten de geallieerden zich begin Mei gereed om te be ginnen België en Nederland te bezetten, teneinde den oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeuvre op, vervuld van het besluit thans de definitieve beslissing in het Westen af te dwingen. Vijf dagen reeds brachten Nederland tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offensief in het Wes ten echter bestond er ook geen Fransch leger meer. dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegen stand te bieden. Als Britsche propagandisten de situatie zoo trachten voor te stellen alsof Frank rijk geheel onnoodig den oorlog afgebroken heeft, dan valt daaromtrent het volgende op te mer ken. De eerste formaties, die den strijd er aan gaven, waren de Engelsche divisies. Van het oogen- blik van onzen aanval in het Westen af had dit Britsche leger slechts deze eene gedachte zoo spoe dig mogelijk het vasteland te ontruimen en met dat doel voor de noodzakelijke dekking door mid del van Nederlanders, Belgen en Franschen te zorgen. Precies op dezelfde wijze als waarop het enkele weken geleden in Noorwegen het Noorsche leger slechts als beveiliging voor haar eigen terug tocht beschouwde, zoo deed het dat thans met zijn bondgenooten in Frankrijk en België. Toen de Fransche regeering om vrede verzocht, was er geen Fransche strijdmacht meer. maar was er al lang geen Engelsche meer. Zij immers had. terwijl Frankrijk nog streed, in snel tempo het eerste gepoogd via Duinkerken te vluchten. Ook overigens stortte in den loop van dezen his- torischen strijd het propagandistische leugenge bouw van de democratische oorlogshitsers ineen Terwijl zij nog weinige weken tevoren verzekerden dat meer dan een millioen Engelschen zich op het vasteland bevonden, bleek thans dat het in plaats van een millioen slechts I2V2 divisie geweest is. Zoo hebben zij de hunnen en de volken van hun bondgenooten bedrogen. De veldtocht in het Westen heeft niet alleen aan een wereld waaraan de oogen geopend waren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duitsche volk de voortreffelijkheid van de nieuwe Duitsche weer macht bewezen. De Duitsche soldaat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hij steeds ge weest is. Leger, marine, luchtwapen en S. S. formaties hebben met elkander in bereidheid en prestaties gewedijverd. De leiding voldeed aan de hoogste eischen. De dapperheid van den Duitschen man was als in alle tijden boven allen lof venheven. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige succes. Alle organisaties van partij en staat hebben hun voortreffelijkheid in de grootste mate bewezen. Talrijke helpers en help sters hebben in dienst van onze oorlogsvoering ge staan. Bij de reusachtige organisaties van der rijks- arbeidsdienst, de organisatie Todt, de S. A., den rijksluohtbesehermingsbond enz. kwamen de niet minder groote van het Roode Kruis benevens van de naticraal socialistische steunformaties. Het oorlogswinterhulpwerk 1939/'40 is een docu ment van sociale volksgemeenschap, zooals er op aarde geen tweede bestaat. Het oorlogswinterhulp werk 1940/'41 zal dat kan thans reeds verklaard worden dezen* indruk slechts versterken. Maar ook het arbeidsfront in het vaderland heeft crtzaglijke prestaties verricht. Aan de spits staan hier de millioenen legers van onze bewapeningsar beiders en van ons land landvolk en bovenal het mil lïoenenleger van de in den oorlog werkzame Duit sche vrouw. HET LAATSTE AANBOD. Terstond na beëindiging van den veldto'oht in het Westen heb ik ditmaal tot Engeland den wensoh geuit den op zichzelf zinneloozen oorlog te beëindigen en aan Europa' en zijn bewoners het verdere lijden van een dergelijken strijd te bespa ren. Het antwoord kwam overeen met de belangen van degenen die het gaven. Een golf van woede en verontwaardiging ■greep de kapitalistische O.W.'ers van alle democratieën aan. De gedachte aan een vergelijk tusschen de vol ken die met een slag een einde gemaakt zou heb ben aan hun oorlogs- en bewapeningszaakjes, wond hen dermate op dat hun voornaamste Brit sche woordvoerders het denkbeeld van beëindiging van den oorlog afhandelden met den haat en den toorn die te allen tijde de groote financiers be- varigt, wanneer geraakt wordt aan het heiligste goed, dat zij op deze wereld bezitten, nl. aan de belangen van hun kapitaal. En als zij thans aan hun volken, die langzamer hand onrustig worden, beloven dat zij ria den oor log ook niet ongeneigd zijn op de bres te gaan staan voor iets als volksgemeenschap of zich te be kommeren om de belangen van de gepauperiseerde eigen massa's, dan bewijst dit slechts de geweter loosheid van deze democratische oorlogsmisdadi gers, waarmede zij althans voor de toekomst iets beloven dat zij Ln het verleden nimmer gekend heb ben en in het heden niet alleen niet kenner, maar ook zoo haten, dat zij reeds daarom aan Duitsch land den oorlog verklaard hebben. Daarmede vindt nu de oorlog zijn voortzetting tot aar de vernietiging van deze verantwoorde lijke elementen. Dat de Duitsche weermacht goed is heeft zij bewezen, dat zij evenwel in de komen de maanden nog beter zal zijn is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onver- moeibaren ijver verwezenlijkt. Het jaar 194Ï zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen in geweldige versterking en in verbeterde uit rusting zien aantreden. Onder hun slagen zul len dan de laatste phrases van de oorlogsmis dadigers bezwijken en daarmede zullen een delijk de voorwaarden vervuld zijn voor een Vrouwelijke en mannelijke nationaal socialisten: gij kent de geschiedenis van onze binnenlandsche worsteling. Ook hier moesten bepaalde lagen ter zijde geschoven worden, alvorens wezenlijke sa menwerking van de merschen in ons land kon ont staan. Naar buiten is het helaas niet anders. De democratische belanghebbenden bij den oorlog, die sinds vele tientallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises stor ten, moeten vernietigd worden. Het is ons onver biddelijk besluit dit. gericht te voltrekken, opdat Europa zijn innerlijken vrede hervindt. Wat er ook moge geschieden, Buitschland zal met koele vast beradenheid alle stappen ondernemen die noodig zijn ter verwezenlijking van dit doel. Iedere mo gendheid die van deze democratieën eet zal daar aan sterven. Indien de heer Churchill en zijn democratische makkers thans verklaren dat zij hun wereld ver dedigen en dat hun wereld naast de onze niet kan bestaan dan is dat slechts hun eigen ongeluk. De Duitsche wereld heeft juist zooals de Italiaansche de periode der voorrechten van enkele plutocrati sche kapitalisten overwonnen en in plaats daarvan de periode van het volk gesteld'. Indien de Chur- chills en hun aanhang nu verklaren in een derge lijke wereld niet te kunnen leven, zullen zij daar door niet de Duitsche wereld vernietigen, doch vroeg of laat die van hen zelf ten val brengen om ook daar den eigen volken de vrijheid te geven. In den strijd van de plutocratische voorrechten te gen de nationaal socialistische volksrechten zullen laatstgenoemde succes hebben. In dit geloof treden wij het jaar 1941 in. DUITSCHLAND EN ITALIë ééN. Aan onze zijde staat sinds begin Juni ver dit jaar het fascistische Italië. Het is even vastbera den als wij den oorlog aan te vangen en te voeren. Zijn strijd is ook onze strijd Zijn verwachtingen zijr de onze. Het geloof van de oorlogsdrijvers door afzonder lijke acties iets te kunnen veranderen aan den af loop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinninger" behaald die naderhand nog teeds mislukkingen gebleken zijn. De heei Churchill was immers de man die plot seling den onbeperkten luchtoorlog als het groote geheim van de Britsche overwinning uitvond. Drie en een halve maande lang heeft deze misdadiger Duitsche steden door nachtelijke aanvallen lukraak met bommen laten bestoken, brandplaatjes op boe rendorpen laten vallen en naar de bewoners van de Duitsche hoofdstad weten vooral laza rets als coel aangewezen. Dat de Duitsche weer macht drie en een halve maand niet antwoordde bevestigde in het brein van dezen man de mee- ning dat hij nu eindelijk de methode gevonden had, waarop hij Duitschland de baas was en ce Duit sche weermacht hem riet kon antwoorden. Ik heb deze methode, die van humanitair stand punt bezien een wreedheid was en in militair op zicht slechts een schandaal, drie en een halve maand lang aangezien. Overigens steeds weer met de waarschuwing dat de vergelding op zekerer. dag zou komen. De democratische brandstichters had den voor deze waarschuwing slechts hun welbekend gelach over. Zij spraken van den „verrukkelijken oorlog" die „blij stemt" en „waarmede men ieder een slechts kan gelukwenschen". Zij kwamen met uitvoerige beschrijvingen van de uitwerking van hun bommen op de Duitsche bevolking, op het Duitsche economische leven enz. Nu bestond de uitwerking van deze aanvallen uitsluitend in de langzaam toenemende verbittering onder het Duit sche volk de hoop dat de vergelding eenmaal zou komen en bij de leiding het besluit tenslotte een einde te maken aan deze eenzijdige oorlogvoering. In de maand Mei is Engeland met zijn aanvallen begonnen bij de stad Freiburg. Maandenlang hoon de men sindsdien in de kringen van de Britsche oorlogshetzers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelijks te doen. Sedert half September zal hun nu wel duidelijk geworden zijn dat slechts menschelïjkheid ons zoolang terug gehouden heeft van beantwoording der misdaden van Churchill. Thans evenwel zal ook deze oorlog gevoerd wor den tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daar voor verantwoordelijke misdadigers onschadelijk gemaak zijn. En het Is geen phrase, maar bloedige ernst als wij verzekeren dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terug komen. Zoo mogen zij dan ook thans weer alleen al om propagandistische redenen spreken van den „keer van de krengskans". Laten zij echter hierom denken: in dezen oorlog overwint niet het geluk, maar ein delijk eens het recht. En het recht staat aan de zijde van de volken die voor hun bedreigd bestaan strijder. En de strijd om dit bestaan zal deze vol ken tot de ontzaglïjkste prestaties van de wereldge schiedenis aansporen. Als in de democratieën de drijvende kracht bij de productie de winst is, die afzonderlijke industrieelen. bankmenschen en om gekochte politici in hun zak steken, dan is het in het nationaal socialistische Duitschland en in het fascistische Italië het inzicht van de millioenen werkers dat de democratieën, indien zij ooit zou den overwinnen, met de geheele kapitalistische wreedheid zouden woeden, waartoe diegenen in staat zijn wier eenige god het goud is, die geen andere menschelijke gewaarwording kennen dan de winzucht en bereid zijn iedere andere edeler ge dachte zonder meer aan deze aandrift prijs te geveri. DOEL VAN DEN OORLOG. Het nationaal socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het met ons verbonden Japan weten dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere inernationale. toekomstige constructies, doch uitsluitend hierom of deze aarde slechs voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. Een Ameri- kaansche politicus heeft de geestige uitdrukking gelanceerd dat het au fond niet anders dan een po ging van de haveloozen is om iets te krijgen. Wij kunnen daartegen geen bezwaar hebben. Terwijl de overige wereld zich gereed maakt den haveloozen het weinige dat zij nog bezitten, evenals voor de overneming van de mac'nt, te ontstelen, treden wij voor de bezittende wereld met het besluit voor de haveloozen de algemeene menschenrechten strij dend ie veroveren en hun dat deel aan het leven te waarborgen, jvaarop zij krachtens dit recht aan spraak IcuvTien maken. Deze strijd is niet een aanval op de rechten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag die niet wil inzien dat de tijd voorbij is, waarin het goud de wereld regeerde, dat integendeel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d.w.z. de menschen, de beslissende kracht in het leven der naties zijn. Dit inzicht was het dat in het afgeloo- per. jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaal socialistische legers. Het zal hun ook komend jaar de overwinning be reiden. -Terwijl wij nu voor dit geluk van de volken strij' den, gelooven wij ook het spoedigst den zegen der Voorzienigheid te verdienen. De Heere God heeft tot dusver zijn goedkeuring aan onzen strijd ge hecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dapper vervullen ook in de toekomst niet verlaten. Jaarwisseling in Dnitsoliland. Ministers Goebbels en Goering richten zich tot het Duitsche volk. Minister dr. Goebbels. aldus meldt het D.N.B.. heeft op Oudejaarsavond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide dat een der gewichtigste jaren in de Duitsche geschiedenis ten eirde liep. Als door eer. aardbeving zijn staten, landen en volken gere organiseerd. op het gebied der maohtspolitiek vol trokken zich veranderingen, die men in decernien niet verwacht had. Men had mij waarschijnlijk voor een dwaas en een fantast gehouden, aldus dr. Goebbels, wanneer ik op Oudejaarsavond van het vorige jaar had willen voorspellen dat eind 1949 het Duitsche front zich zou uitstrekken van Kir. kenes tot Biscaye, dat langs dit geheele front van 5000 KM. Duïsche soldaten de wacht zouden hou- den om het Rijk te beschermen, dat Noorwegen dan tot aan den Poolcirkel onder de hoede van Duitsch- lard zou staan, dat Frankrijk op militair gebied volkomen verpletterd zou zijn en dat Engeland door de Duitsche tegenblokkaae en door de dag en nacht ondernomen vergeldingsaanvallen in het hart getroffen zou zijn. zoodat het onder de zware sla- ge*! onzer weermacht voor het veege leven vecht, dat Londen overal om hulp bedelt om, al is het maar voor maanden, te kunnen blijven bestaan. Men had mij dan waarschijnlijk gevraagd: hoe wilt ge dan in Kirkenes komen. Waar zijn de schepen, waar de transportmogelijkheden? En wat Frankrijk betreft: de Franschman is een taai en dapper sol daat. Zijn leger is voorbeeldig uitgerust. En dart de rijkdom van dat land, zijn hulpbronnen en Maginotlinie. Toen wij op den vorigen Oudejaarsavond reke ning en verantwoording over de eerste vier maan den van dezen gigantische*! strijd aflegden, konden wij reeds op groote en trotsche successen wijzen, maar het kernpunt van het militaire conflict was onbeslist. Met dreigende woorden en gebaren stond het Westen tegenover ons. Indien men toen de Fransche staatslieden had moeten gelooven, zou het slechts een kwestie van weken geweest zijn of het Duitsche rijk zou uiteenvallen. Bij de Fran schx veldkeukens, aldus schreven de Parijsche bla den, zouden wij in de rij staan en om voedsel be delen. Spreken Churchill en zijn trawanten thans an ders? Bedienen zij zich in hun wilde wanhoop en verlammende hulpeloosheid niet van hetzelfde frivole jargon om hun angst voor wat zal komen te overschreeuwen? En grijpen zij niet naar de zelfde stroohalmen, die zullen breken op den dag dat zij werkelijk meenen zich daaraan te kunnen vasthouden? Onze tegenstanders hebben altijd meer gepraat dan wij. Vooral op oogenblikken dat er niet veel scheen te gebeuren, putten zij zich uit in bom bastische dreigementen tegen ons. Het is altijd, ook reeds bij den strijd om de macht in het Duitsche rijk, hun tragikomisch lot geweest, dat zij den Führer riet ernstig namen, zijn waarschuwende woorden in den wind sloegen en uit zijn tijdelijk zwijgen afleidden, dat hij niets wist te zeggen of zelfs niets deed. Wij nat. socialisten hebben zelden, maar nooit verkeerd, geprofeteerd. Indiër men den Führer tü- d:g geloof en gehoor had geschonken, zou de wereld waarschijnlijk voor veel leed gespaard zijn geble ven. Maar het moet'wel zoo zijn dat de zonden der Westelijke democratieën ook in de geschiedenis ge- boe* moeten worden. Hoe het zij, het nieuwe Duitschland is bereid de voltrekker van dit histo rische vcnis te zijn. Wij vormen een gemeenschap van 90 millioen zielen. die tegen iedere bedrei ging en ieder gevaar is opgewassen. Wij hebben het geluk een Führer te bezitten, die ons. van het kleinste begin af steels den juisten weg naar bo ven heeft gewezen. Hij kan vertrouwen op zijn soldaten, arbeiders, boeren, ambtenaren en arbei ders met den geest. In ons land bestaat in deze harde maanden slechts een gedachte: de gedachte aan de overwinning. Als Duitsch volk nijgen wij ons in diepe eerbied voor den Almachtige, die ons dit jaar zoo zichtbaar zijn zegen heeft gegeven, die onze wapenen met de overwinning bekroonde. Hij weet dat wij dezen oorlog voeren voor een beteren vrede dat wij op de bres staan voor het geluk der mensohen, dat tot dusverre door de regeerders zoo vaak met voeten is getreden. En het geheele Duitsche volk ver- eenigt zich in een warm gevoel van dankbaarheid jegens den Führer. Rijksmaarschalk minister-president Goering zegt in zijn Nieuwjaarsoproeping tot het Duit sche volk. dat de vijande.n van Groot-Duitsch- land op het vasteland beslissend verslagen zijn. Engeland is van het vasteland verdreven. Essen- mische reorganisatie en pacificatie van Europa tieele voorwaarden voor een politieke en econo- zijn daarmede vervuld. Machtiger dan ooit staat het Duitsche volk aan de drempel van een nieuw jaar. De oproeping sluit met de woorden: Zoowel aai het front als in het binnenland hebben wij een harden strijdvaardigheid en onwankelbaren moed noodig. Wanneer wij schouder aan schouder staan, zullen wij alle gevaren trotseeren en iedere taak volbrengen. Wij zijn een jong volk. Ons is de toekomst. In het nieriwe jaar geldt het parool: Met volle kracht voorwaarts naar de eindover winning. Groote schoonmaak aan boord van een Duitschen oorlogsbodem. (Foto Weltbild.) RADIt ir—ij PROGRAMMA VRIJDAG 3 JANUARI 1941. HILVERSUM I, 4is M. Nederlnndsch Programma. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gromofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en plano. 11.00 Mode-causerie. 11.20 Sylvestre-trlo en gramofoonmuzlek. 12.25 Orgelspel. 12 45 Nieuws- en economische berichten A. N. p. 1.00 Amablle- sextet en soliste. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Voor de Jeugd. 2.20 Gramofoonmuzlek. S 00 Cyclus „Levende volks kunst". 3 20 Omroeporkest en solist. In de pauzes: Decla matie. 5.15 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", program ma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 Gramofoonmuzlek met toelichting. 6.45 „Over het boe- renvraagstuk". causerie. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.20—7.45 Berichten Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoon muzlek. 8.30 Berichten. Engclsch. 8.45 „Paljas", opera (opn.). 10.00—10,15 Nieuwsberichten A. N. P. HILVERSUM n. 301.5 M. NCRV. Hu°«-N,.e«WSJ?er,f.hJen A' N' p 8 10 Schriftlezing en Me- V «J J ?ewU muzletc fgr.pl.) 8.35 Gramofoonmu zlek. 9.45 Celesta-Ensemble. 10.30 Morgendienst. U.00 Ce lesta-Ensemble. 11 40 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Reportage of muzlekT 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gra mofoonmuzlek. 1.30 Consonanten en gramofoonmuzlek. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.20 Planovoordracht. 3.43 Bijbel lezing. 4.15 Gramofoonmuzlek. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten A N P. 5.30 Berichten. 5.35 Revlda-sextet. «.2a koor met begeleiding cn gramofoonmuzlek. 6.45 „Over het boerenvraagstuk". causerie. 7.00 EconomU sche vragen van den dag A, N. Pé

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7