1 Moord op kasteel Entzberg AB'S AVONTUREN MAAND A"'d *6 JANUARI 1941' HAARCEM'S D'A'GBCAÖ Rotterdam heeft op Gemeente, begrooting 27 millioen tekort. Verschillende groote werken moeten worden uitgevoerd. Zaterdag is de geleidebrief van B. en W. bij de gemeontobegrooling van Rotterdam verschenen. Deze ontwerpbegrooting doet verwachten dat de dienst een nadeelig saldo zal toonen van 27.300.00(1 waarvan ongeveer 18.000.000 wegens derving van inkomsten en 5.000,000 wegens hoogere uitgaven. Hoe ernstig de schok was welke Rotterdam te doorstaan kreeg, de Rotterdamsche energie werd niet gedoofd, aldus schrijven B. en W. Alom zet men zich t'ot daden van herstel. Daaruit blijkt, dat de wil om Rotterdam opnieuw tot bloei te brengen den nood overheerscht. De teruggang van de middelen moet deels wor den toegeschreven aau algemeene factoren, die tot uitdrukking komen in de lagere uitkeering uit het gemeentefonds, deels aan invloeden van plaatselij ken aard, zooals verlies van belangrijke objecten en afzetgebieden voor de gemeentelijke bedrijven. Voor een minder groot deel is het becijferde tekort aan hoogere uitgaven te wijten. De werkelijk groote kosten, aan het herstel van oorlogsschade verbon den, zijn nog niet in den gewonen dienst opgeno men. omdat deze of door den staat worden gefi nancierd of voor zoover zij nu reeds kunnen worden genoemd bij den kapitaaldienst zullen worden ondergebracht Niettemin ondergaan veel groepen van uitgaven den invloed van de bijzondere omstandigheden, waaronder de dienst thans wordt gevoerd. De uit komst van de bedrijven is nog nimmer zoo teleur stellend geweest. In 1940 bedroeg het totaal van de voordeelige sal di 8.620,000 gulden en van de nadeelige saldi 4.145.000 gulden, zoodat tenslotte nog een voordeel bleef van 4.475.000 gulden. Voor 1941 is het eerste totaal geraamd op 5.353.000 gulden, het tweede op 9.222.000, derhalve blijft een nadeel te overbruggen van 3.869.000 gul den. Daar ook de retributie met 514.000 gulden was gedaald, is de begrootingspositie in totaal ruim 8.858.000 gulden ongunstiger geworden. Ook hier ligt de oorzaak voornamelijk in de ont vangsten, Zoo daalden de ontvangsten uit electri- sche stroomlevering wegens vermindering van af zetmogelijkheid met 2.587.000 gulden, of met ruim 17 procent. Het laat zich aanzien, dat de tarieven voor gas en electriciteit verhoogd zullen moeten worden om de prijsstijging van de kolen te com- penseeren. Het havenbedrijf is natuurlijk het zwaarst getrof fen. Het nadeelige saldo is van 744.498 tot 5.078.235 opgeloopen. De raming zeehavengeld 4.350.000 voor 1940" vendel o.a. Veel werken, ook die welke niet met herstel van oorlogsgeweldschade verband houden, zullen moe ten worden uitgevoerd. B. en W. denken hierbij aan den bouw van een tweede snelfiltergebouw van de wète'deïding en uitbreiding van de electriciteitsfa- Ki»k, het voortzetten van de werkzaamheden aan 6 t.vc-.ede Petroleumhaven en de verbetering van óx. Waalhaven. Voorts zal de bouw van een tunnel onder de Nieuwe Maas worden voltooid en zullen de werken voor de traverse door de stad zooveel mo gelijk worden bespoedigd, Voor de uitvoering hiervan is de medewerking van de betrokken organen verzekerd. Juist nu is het de tijd, zoo besluiten B. en W., om op herstel be dacht te zijn en de voorwaarden te scheppen waar onder de grootste havenstad van Nederland eerlang weer haar taak in het wereldverkeer zal kunnen vervullen. Slechts met het, oog op een betere toekomst zal het tijdelijke groote tekort op de begrooting kun nen worden aanvaard. T. b. c.-haard in Ulestraten ontdekt. Aantal kinderen in sanatorium opgenomen. Op advies van dokter Hermans uit Schim- mert (L.) is dezer dagen een aantal kinderen bij het onderzoek op school te Ulestraten (L.) teruggezonden met de mededeeling, dat zij zich onder doktersbehandeling moesten stellen. In totaal werd bij elf leerplichtige kinderen t.b.c.. geconstateerd, zoodat men het raadzaam achtte hen naar het sanatorium Maria Auxiliatrix te Venlo over te brengen. Twee personen van om- steeks twintig jaar zijn met t.b.c. in het sana torium opgenomen. Bovendien zijn er nog eenige kinderen die voorloopig thuis moeten blijven, omdat de dokter vermoedt dat zij de ziekte onder de leden hebben. Men heeft onmiddellijk na de ontdekking in het dorp Ulestraten een onderzoek ingesteld en gelukkig slaagde men er spoedig in de haard der besmetting op te sporen. Het is nl. gebleken, dat een persoon die reeds jarenlang aan t.b.c. lijdt vaak een kinderrijk gezin bezocht. De kinderen hebben vermoedelijk de ziekte op school gebracht met het noodlottig gevolg. Betalingsverkeer met Noorwegen. Het Nederlandsch clearing-instituut deelt betreffende het betalingsverkeer met Noorwegen mede, dat de afwikkeling van het betalings verkeer met Noorwegen voortaan geschiedt bin nen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch-Noorsche clearing. Lou Bandy 25 jaar artist. De bekende liedjeszanger, conferencier en revuekomiek Lou Bandy vierde Zaterdag zijn 25- jarig artistenjubileum. Des middags werd ter viering van dit jubileum in hotel „De Twee Steden" in Den Haag een re ceptie gehouden, waar vele vrienden, medewerkers en artisten den jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenoot®, en dochtertje, hun gelukwenschen kwamen aanbieden. In de met palmen versierde receptiezaal heerschte een opgewekte en ongedwongen stemming, welke nog verhoogd werd door de vele bloemstukken, die iu den loop van den middag werden bezorgd. Een strijkje bracht passende muziek ten gehoore, waar onder vele liedjes, welke Bandy in den loop der jaren heeft gezongen. In de jubileumvoorstelling van de revue „Zonder Bon" in het Scalatheater in Den Haag is Lou Bandy avonds op hartelijke wijze gehuldigd. De voor stelling werd bijgewoond door den waarnemend burgemeester, prof. ir. C L. van der Bilt en wet houder Buurman. In de pauze sprak wethouder Buurman den jubilaris namens het huldigingscomi té op het tooneel toe. Achtereenvolgens voerden nog het woord mevr. Bouwmeester-Sandbergen en na mens de medewerkers aan de revue Han Kaart, die hem resp. een boekwerk en een bloemstuk aanbo den. Nog vele andere geschenken volgden. Tenslotte heeft Lou Bandy in een geestige speech allen bedankt. T er aardebes telling cis. H. W. Creutzberg. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is Zaterdagmiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van Ds. II. W. Creutzberg, voorganger van de Duinoordkerk te Scheveningen. Tevoren was in de Duinoordkerk een rouwdienst gehouden, waarbij de liturgie onder leiding stond van prof. dr. G. van der Leeuw, terwijl gesproken werd door den broe der van den overledene, Ds. J. J. Creutzberg, predikant te Neerbosch, Hees c.a. Voor dezen dienst bestond zeer groote belangstelling. Ook op den doodenakker waren velen aanwezig om het stoffelijk overschot de laatste eer te be wijzen. Naast een groot aantal leden der ge meente waren aanwezig vele predikanten en emeritus-predikanten, vooraanstaanden uit ker kelijke kringen, verschillende hoogleeraren, enz. In de aula, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, werd niet gesproken. De or ganist speelde de Gezangen 53, 230 en 111. Aan de groeve las Ds. J. J. Creutzberg de be grafenisliturgie, gevolgd door eeix zegenbede, waarna hij namens de familie dank bracht voor de belangstelling. ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OEFENING. B. en W. van Haarlem geven den raad in over weging te besluiten: de uitbreiding van het leer plan der Middelbare Technische School met on derwijs in lichamelijke oefening noodig te oordee- len. HOTEL ,,'T LöSSE HOES" DOOR BRAND VERWOEST. Zaterdagmiddag is het bekende hotel ,,'t Losse Hoes", staande op den Holterberg, door tot nu toe onbekende oorzaak door brand verwoest. Het ho tel was eigendom van den heer Metzger. Op het moment dat de brand uitbrak, bevonden zich geen gasten in het hotel. HET STREEKPLAN VOOR KENNEMERLAND. Overeenstemming over samen stelling der Commissie. DE VERTEGENWOORDIGERS EN PL.V. VER TEGENWOORDIGERS VAN HAARLEM. Zooals men weet. hebben Ged. Staten eind 1939 aan de Gemeenteraden van Haarlem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal. Zandvoort. Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Ben nebroek de ver plichting opgelegd gezamenlijk te geraken tot de instelling van een Streekplan. Thans is tusschen de bovengenoemde gemeenten overeenstemming bereikt over de samenstelling van de commissie welke belast zal zijn met de vaststelling van het streekplan. Deze commissie zal bestaan uit twee vertegenwoordigers van elk der genoemde ge meenten. De commissie wordt terzijde gestaan door een technisch adviescollege, waarin, naast ten hoogste 5 leden door Ged. Staten aan te wij zen, een stedebouwkundig adviseur van elk dei- gemeenten. door B. en W. dier gemeenten te be noemen, zitting heeft. Twee of meer gemeenten kunnen echter gezamenlijk één stedebouwkundi gen adviseur benoemen. Bij stemming in de com missie wordt door elke gemeente één stem uitge bracht. maar de door Haarlem uit te brengen stem wordt met drie en die van Velsen met twee ver menigvuldigd bij de bepaling .van den uitslag der stemming. In de aan het werk der Commissie verbonden kosten wordt door de gemeenten bijge dragen naar rato van het aantal inwoners op 1 Januari 1940, waarbii voor Velsen alleen het aan tal inwoners ten Zuiden van het Noord zee kan aal in aanmerking komt. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor tot vertegenwoordiger en plaatsvervangende verte genwoordigers voor Haai-lem in de commissie te benoemen achtereenvolgens de heeren: dr J. E. baron de Vos van Steeriwijk: M. A. Reinalda; W. J. B. van Liemt en mr. dr. F. A. Bijvoet. Bureau generatoren en tankgas ingesteld. Ingevolge de in de Staatscourant van 27 De cember j.l. opgenomen generator- en tankgasbe- schikking no. 1 is bij het centraal instituut voor in dustrialisatie ingesteld het „Bureau generatoren en tankgas", Bezuidenhoutscheweg 39, den Haag. Door den directeur van dit bureau kunnen vergunnin gen worden verleend voor de vervaardiging en het gebruik van gasgeneratoren en tankgas-installaties alsmede onderdeelen daarvan. Zeer groote omzet op de Utrechtsche groentenveiling. De Utrechtsche groenten- en fruitveiling heeft in haar omzet de opwaartsche richting, die de groenten- en fruitveilingen in de laatste helft van 1940 volgden, ook meegemaakt. Haar vooruitgang vergeleken bij die van 1939 bedraagt ongeveer f 1.400.000. Met een omzet van ruim f 3.800.000 heeft de Utrechtsche veiling zich hoogstwaarschijn lijk aan de spits der Nederlandsche groenten- en fruitveilingen geplaatst. (ANP) GEDENK DE VOGELS. De meeuwen, thans bewoners der groote steden, hebben hun toevlucht op het'ijs gezocht. (Foto Pax Holland.) „C »rk >ec nd In uit fn! ;r hn laz ji'ii hg' Vi jn Uit i ooi én lor tn Een baantje per prikslee is een echt oud-Hol- landsch wintervermaak, dat vooral bij de jeugd zijn beoefenaars heeft. (Foto Pax Holland.) VOOR DE KINDEREN Pijlsnel schoot de machtige machine de lucht ln, schitterend ln den zonne schijn, net te vroeg voor een nieuws gierig iemand, die o zoo graag had mee- gewild. Dat is Jammer, heel jammer, mompelde de schraal uitziende man en trok eens aan zijn dunnen knevel en zijn mager sikje. Speurend keek de magere verslaggever om zich heen, want niemand anders was het dan onze voortvarende journalist. Ha, daar stond naast die hangar nog een vliegtuig. Naast het open sportvltegtuig stond een piloot, die de machine nog eens geheel nakeek alvorens te vertrek ken. De krantenman vloog op den plloo» af en brulde: „Wilt u met^mij dat vlieg tuig achtervolgen?" Als eenig antwoord zei de piloot: „Stap u maar ln; we ver trekken dadelijk". De magere Journalist vloog hoog door de lucht, vlak achter den piloot gezeten Hij had tot zijn verbazing van den be stuurder vernomen dat zij in de richting van de Noordpool zouden vliegen mei twee vliegtuigen, n.l. het groote vlieg tuig. dat eerst opgestegen was en hel hunne. Beide vliegtuigen waren beladen met levensmiddelen. De magere verslag gever wist niet dat zijn dikke collega eveneens ln een vliegtuig volgde. Door den mist waren de drte vlieg tuigen elkaar kwijt geraakt. De piloot van het open vliegtuig en zijn passagier hadden het geluk, toen zij na vier en twintig uur vliegen door een mistbank, hieruit te voorschijn^ kwamen, zij plot seling vlak beneden zich twge kleine roode tenten zagen en eenige donkere stippen, blijkbaar menschen. In Alkmaar werd de hamstcrwct ontdoken. iTe Pr Aantal arrestaties verricht. jj^ Het is de Alkmaarsche politie en den ambff' naren van den Centralen crisisdienst gelukt el langrijk geval van ontduiking der distributie-1' hamsterbepalingen aan het licht te brengen, tl den Alkmaarschen caféhouder T. H. v. G., die eu? uitgebreiden handel in levensmiddelen dreef, w<Ln een groote partij koffie, zeep en meel in besjL. genomen. Van G. legde een volledige bekentenis Lt De politie heeft proces-verbaal tegen hem ope^ maakt, evenals tegen den Alkmaarschen winkel!;?, S. M. H., den filiaalhouder S. uit den Helder L enkele tusschenpersonen, die allen bij deze za[on betrokken waren. i Voorts bleek, dat de fabrikant G. 100.000 ]U graanproducten in strijd met de landbouwcrisis^ voorhanden had. Ook tegen hem werd proces-v|m baal opgemaakt. Dieven doorbraken muur om leven" middelen te stelen. f* Enkelen hunner gegrepen. In het filiaal van een groot levensmiddel#1, bedrijf aan de Hobbemastraat te 's Gravenhaf" werd in den nacht van 27 op 28 December op z< origineele wijze ingebroken, waarna een groi partij levensmiddelen werd buit gemaakt. De L dringers hebben nl. een gat gebroken in den mik van een aangrenzend pakhuis, waar bakfiets werden gestald. De 32-jarige bloemenkoopman L J. B. stalde er zijn bakfiets en was met de situa' goed op de hoogte. Hij nam, na zich eerst nog e« goed georiënteerd te hebben, een paar vriendenjp de 26-jarige schilder C. J. M., de 39-jarige j werkman G. M. en de 39-jarige los werkman J,sr v. S., van wie C. J. M. reeds door de politie wP' gezocht in verband met een veroordeeling tot s derhalf jaar gevangenisstraf wegens diefstallen®! in het complot en op den avond van 29 Decemfn begaven zij zich naar het pakhuis, gewapend breekijzers en voorhamers. i" Daar de naaste omgeving des nachts onbewoAed is, konden de mannen ongestoord den anderhlfo steensmuur doorbreken. Na vier uren hard werken hebben de mannen ti«l gat gemaakt, waar de slankste van het viertal,hei JM., precies door heen kon kruipen. Door het jt 1 reikte hij zijn gezellen de buit aan, bestaande file enkele balen koffie en suiker, 40 flesschen slaotvi fleschjes bier en een belangrijke hoeveelheid p4t" ies boter en margarine. De geheele buit werd ij i plaatst op een bakfiets, gecamoufleerd door blLn men. nadat de heeren den volgenden dag in iel huis van den 39-jarigen M. geslapen hadden, hk men zij den verkoop van het gestolene ter hahg Bij een koffiehuishouder, die is aangehouden, wi de geheele partij koffie geplaatst voor f 250. De De politie, die vermoedde, dat de los werkmrt M. aan deze inbraak schuldig was, deed een inir in zijn huis aan de Lange Beestenmarkt en kon dl I de geheele partij gestolen goed, op de koffie na,pe beslag nemen. Ook werd daar een radiotoestel vonden, dat op 30 October ontvreemd was na Pr braak bij een fietsenhandelaar aan den Zuid-B??' nensmgel in den Haag. De schuldigen aan dezer' 2, te zijn de reeds genoemde schilderij J- M„ G. M. en diens 22-jarige broer P. M. Enki" mannen zijn aangehouden, maar de opsporing 5 G. M en J C. v. S. is verzocht. De laatste w<*„ bovendien door de Rotterdamsche politie gezoFfl wegens fietsendiefstallen. f— Gebleken is, dat enkele leden van het comilz: zich bovendien hebben schuldig gemaakt aan dere diefstallen en inbraken. Zij hebben alles kend. S) PETER PAUL BERTRAM. „Dames en heeren", zeide hij, „ik hoop dat we spoedig boven het onweer uit zijn en dan een schitterend uitzicht met sctralende zon zullen hebben. Ik verzoek u daarom nog wat geduld te hebben". „Geduld!" snauwde Hendrik de Jongh. Hij voelde een bedenkelijke leegte in zijn ingewanden. Dat beroemde Weensche ontbijt vond hij maar niets. Zijn dagelijksche bord Ji a vermouth thuis was een fundament voor het komende werk. „Wat dacht u", wendde hij zich tot den heer Feldmann. „Bestaat er kans dat we binnen af- zienbaren tijd iets te eten krijgen?" „Dan zult u nog wel wat geduld moeten heb ben", zei Feldmann somber. „Ik heb daar ook al aan gedacht. Nu een goelasch met een paar zoute stengels!" Geduld! dacht de heer Vahoda. Het kon hem niet veel schelen dat de auto langzaam reed. In tegendeel, dan schuddde hij minder en kon hij lezen Waarom zou hij ook in den regen en mist naar buiten kijken? Èr was toch niets te zien. Op een mooien en helderen dag kon hij onduidelijk en heel vaag de omtrekken van het landschap onderschei den. Maar omdat hij nu eenmaal dat biljet voor den tocht bezat, kon hij er net zoo goed van profiteeren en kijken als er wat te zien was. Dat biljet had hij gewonnen, nadat hij zich had laten overhalen een lot te koopen in een weldadigheids- loterij. Maar eigelijk vond Vahoda het bekijken van het landschap een tijdverspilling, want het belette hem zijn tijd te besteden aan zijn grooten hartstocht de lectuur van detective-verhalen. Groote hartstochten beheerschen het leven. Toen Vahoda achttien jaar geleden door een dronken automobilist overreden was en met een gecom pliceerde beenbreuk zes weken in het ziekenhui- gelegen had, was hij het slachtoffer van dezen hartstocht geworden. Ilij had, nadat hem eenige maanden later schadevergoeding en onkosten uit betaald waren, overlegd hoe hij het moest inrich ten om zijn nieuwen hartstocht in zijn leven in t.e schakelen. Als boekhouder met achthonderd kronen salaris per maand, kon hij het zich niet veroorloven alle boeken te lezen die hij wilde lezen. Ook zou hij er niet voldoende tijd voor hebben. Zoo gaf hij na rijp beraad zijn betrekking op en nam een kleine uitleenbibliotheek en boekhandel over. Hij breidde in den loop der jaren zijn voor raad boeken, hoofdzakelijk detective- en avon turenromans, sterk uit en sloeg daarmee twee vliegen in één klap. Hij kon nu niet alleen alle boeken koopen die hij wilde lezen, maar verdiende er bovendien zijn levensonderhoud mede. Wat Vahoda in een detective-roman vooral boeide was de merkwaardige omstandigheid dat er dingen in gebeurden, die in het werkelijke leven weliswaar konden gebeuren, maar om de een of andere reden niet geschiedden. Zoo groot als zijn geestdrift voor de misdadigers-romans was, zoo groot was .zijn teleurstelling bij het lezen van het politie- en rechtzaalnieuws in de dagbladen. De misdaden welke hij hierin las waren ongecompli ceerd, dom en bruut. De arbeid van de politie mechanisch en zonder fantasie. Maar al te Vaak was een arrestatie niet het geval van schrander deduceeren en combineeren, doch van verraad of een anonyme aanklacht. De commissaris die het onderzoek leidde geraakte nooit in gevaar, noch werd hij verliefd op de dochter van den vermoorde, maar hij had thuis een dikke vrouw en drie schreeuwende kinderen. Hij dronk boven dien geen whisky, doch bier en zag er uit als een postbode in burger. Misschien was dat in Londen of New York anders. Daar hadden de gangsters pantserwagens met ingebouwde machinegeweren. En de politie beschikte over eenige honderden patrouillewagens met radioinstallaties, in plaats van fietsen, zooals in Teplitz-Schönau. Ja, Vahoda had geduld. Hij had nog honderd vier en dertig bladzijden voor zich en als hij daar mede klaar was zou er wel wat te bezichtigen zijn, of een mogelijkheid om een nieuw boek uit zijn koffer te halen. Uit zijn handkoffer, over het gewicht waarvan Wieninger zich iederen dag weer verwonderde. Op dat oogenblik stopte de touringcar A 13513 met een schok. HOOFDSTUK III. Een koude windstoot joeg de nevelflarden uit een en maakte hel. mogelijk een blik in de verte te slaan. De bus stond op een steile berghelling, waarlangs de weg omhoog leidde. Nauwelijks drie meter voor den wagen was de weg bedekt met een metershooge laag steenen en rotsblokken, zoo ver het oog reikte. Uit de steenmassa staken ont wortelde bergdennen en sparren en hun omhoog stekende kromme wortels accentueerden de trooste loosheid van het schouwspel. „Een lawine", Zei Wieninger. Hij zette de hand rem vast en zette den motor af. De plotselinge stilte werkte een oogenblik beklemmend. Toen bereikten opgewonden vragen Von Ghetaldi's oor. De reisleider stond op en keerde zich om. „Dames en heeren", zei hij, „ik verzoek een oogenblik stilte. De weg voor ons is versperd. Een lawine of bergstorting heeft hem voor het oogen blik onbegaanbaar gemaakt. De chauffeur zal kijken of er een mogelijkheid is de hindernis uit den weg te ruimen. Als dat niet kan, rijden we terug naar het dichtstbijzijnde dorp. Als u wilt kunt u zich 'n qpgenblik vertreden, doch ik raad u niet te ver weg te 'gaan en vooral niet van den straatweg af te wijken". Wieninger had zijn plaats achter het stuur ver laten en ging op het steenenveld toe Pieter de Jongh stapte als eerste van de pas sagiers uit. Op hem volgden dr. Muïr, de zusters Grabner, Von Ghetaldi en het echtpaar Pribram. Tenslotte bleven alleen mevrouw de Jongh en Vahoda over. Duschinsky scharrelde met een belichtingsmeter rond en maakte foto's Mevrouw De Jongh had het druk met Pieter tot voorzichtigheid te manen. Wieninger kwam al spoedig terug. „Niets te beginnen, kapitein", meldde hij. „De weg is minstens over twee honderd meter ver sperd. En manshooge rotsblokken. We moeten terug". „Vooruit dan!" Felix von Ghetaldi zette zich weer in den wagen en drukte lang en herhaalde malen op den hoorn. „Ik kan hier niet keerea"4 zei .Wieninger, „Het zal het beste zijn als u voor het achterraam gaat zitten en mij de richting aangeeft. Ik zal natuur lijk heel langzaam rijden". „Zou ik met u van plaats mogen verwisselen?", vroeg Von Ghetaldi aan mevrouw De Jongh. „Ik moet den chauffeur de richting aangeven, want we kunnen hier niet draaien. En graag stilte, opdat hij mij verstaan kan". Enkele minuten later zette de wagen zich weer in beweging, ditmaal in tegenovergestelde richting Hij reed langzaam, nauwelijks sneller dan een voetganger zich voortbeweegt. Ghetaldi gaf de richting aan. „Een beetje links, nog wat meer.... zoo.... nu iets naar rechts, terugZoo ging het verder, langzaam en zenuwsloopend. Op angstige vragen of het zoo niet gevaarlijk was, gaf Von Ghetaldi een bijna grof antwoord. Hij bekommerde zich niet om de beleedigende protesten en ging voort mei de richting aan te geven. Toen hij na eenigen tijd moe werd, nam dr. Muir zijn plaats over. „Links. more links.relcs.zoo goed. klonk de stem van den Amerikaan. Hij moest luid roepen om boven den zwaren dreun van den ach teruit loopenden motor uit te komen. Eindelijk kwam de wagen op een breedere plaats Wieninger kon draaien en van toen af ging de rit weer vlot. Op de gezichten van de pas sagiers teekenden zich hoop en opluchting af. „Kijk eens, kapitein", riep Wieninger uit en trapte hard op de rem. Ze waren bij de brug aangekomen, maar de brug was weg. Slechts een verwrongen massa ijzer en beton hing aan beide oevers in de diepte. De kleine beek, waarin boomstammen, steenen en gewel dige watermassa's dalwaarts donderden, had de brug weggeveegd, als ware het kinderspeelgoed ge weest en niet het werk van knappe ingenieurs en bruggenbouwers. Op den anderen oever stonden eenige auto's en boeren Ze gesticuleerden en bekeken de schade Een paar riepen iets tegen Von Ghetaldi, doch deze kon hen niet verstaan door het lawaai van den donderenden waterstroom. Ook uit de autobus klonk opgewonden geroep Eenige leden van het reisgezelschap hadden den wagen verlaten en staarden wanhopig naar de plaats, waar eenige uren tevoren nog de brug de verbinding met de overige wereld gevormd h Er ontbraken slechts vijf meter, doch zij beteeki den het verschil tusschen onderdak en verzorg in een -hotel en honger en. dakloosheid. „Afschuwelijke pech", zei de heer Feldmanti „Ik had het kunnen weten", zei Daisy Grabii „Kijk alleen maar eens naar het nummer van] auto". „A 1351S", las Melïtta geschrokken. „Tu maal dertien!" „Drie maal", verbeterde professor Pribram. ,4t alle getallen bij elkaar optelt krijgt u evenefch dertien". Ff ,,'t Toppunt!', riep Daisy Grabner uit. „Gijn wonder dat we dan zoo veel ongeluk hebben'lni „Deze autocar is al twee jaar met dit nummeiLj bedrijf en we hebben er nog nooit het kleiae ongeluk mee gehad", verdedigde Wieninger sL', wagen. Lc „Maar een keer moet de eerste zijn", meeiLf Daisy Grabner koppig. „Het noodlot laat zich nrii tarten. Drie maal dertien! Nou, ik zal blij als deze tocht zonder verdere ongelukken aft; loopen is". „Ik ook", mompelde Wieninger zacht, zoodat I leen professor Pribram hem kon hooren. „Doml kletskous. Probeert de anderen gek te maken ij haar bijgeloof!" En hij klom weer in den terug en ging achter het stuur zitten. Duschinsky en mevrouw Fechner waren ook u gestapt. De fabrikant maakte een paar foto's, tf wendde hij zich tot Von Ghetaldi. iite „Wel. mijnheer de reisleider", vroeg hij sfp< tend, „waarheen zult u ons nu leiden?" his Hij gelooft, dat hij mij daarmede in verlegen heid kan brengen, dacht Von Ghetaldi en glaid, lachte. „We rijden alleen maar ergens heen", ah woordde hij en keek op de kaart. f „En waarheen""', vroeg Duschinsky op Uitdagj den toon. „Boven is de weg versperd en hieiflv de brug weggesleurd. Daartusschen ligt een foj herbergzame bergstreek". XWordt yervolfid&g I

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6