4 BOUVY KEUKENZOUT, door het Tri Procédé Hct.p.kUopaA HOOFDPIJN Nieuwjaarsboodschap van president Roosevelt. BRAND Togal „Totale bewapening" der Ver. Staten. BURGERLIJKE STAM DINSDAG 7 JANUARI 1941 HAAR E EM'S DA GR CAD Verduister goed, Zooals het moet. VAN 7 OP 8 JANUARI 1941 van 17.45 tot 9.48 Maansondergang 4.56 Maansopkomst 14.26 in ziekenhuiscomplex te Utrecht Zusterhuis ernstig beschadigd Maandagmiddag omstreeks vijf uur werd de brandweer te Utrecht gewaarschuwd voor een fei len brand in het Wilhelmina Kinderziekenhuis aan de Nieuwe Gracht aldaar. Daar de eerste berich ten nogal alarmeerend waren rukte de brandweer met groot materiaal uit. De brand bleek te woeden in het nabijgelegen zusterhuis aan de Nieuwe Gracht 131. Het gelijk- straatsche gedeelte werd door de vlammen ernstig geteisterd. Groo.te voorraden linnengoed en ander materiaal voor het kinderziekenhuis lagen er op gestapeld en vormden voor het gretige vuur een maar al te grage prooi. Onverwijld hakte de brandweer bijten in het ijs van de Nieuwe Gracht en het duurde geen tien minuten of een groot aantal stralen ving den strijd tegen den brand aan. Onder leiding van com mandant Priester tastte de brandweer het vuur op radicale wijze in zijn haard aan. In de vloeren van de eerste verdieping wei-den gaten gehakt zoodat men ook van boven bij den brand kon komen en zoo duurde het niet lang, of de vlammen verloren terrein. Dank zij de gunstige windrichting en het krach tige ingrijpen van de brandweer bleef de brand be perkt tot het zusterhuis. Hiervan is echter het ge- heele gelijkstraatsche gedeelte met bedden en an dere inventaris volkomen uitgebrand. Weliswaar heeft de eerste verdieping veel waterschade opge- loopen doch voor brandschade kon het verdere ge deelte van het zusterhuis en het kinderziekenhuis gespaard blijven. De nablussching, welke nog geruimen tijd vor derde, veroorzaakte groote rookontwikkeling. Om streeks seven uur rukte de brandweer in. Winkeldieveggen door Amster- damsche politie aangehouden. Zij hadden ook in Haarlem haar slag geslagen. Viermaal heeft de Amsterdamsche politie gis teren moeten optreden tegen winkeldiefstal, 's Mid dags werden in twee groote modemagazijnen twee vrouwen betrapt, die van de gelegenheid gebruik trachtten te maken om eenige artikelen weg te nemen. Tegen den avond werden twee inwoonsters van IJmuiden aangehouden, die zich schuldig ge maakt hadden aan verschillende winkeldiefstallen, zoowel in Amsterdam als, naar achteraf gebleken is, in Haarlem Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. BLOEMENDAAL TERAARDEBESTELLING ZUSTER CASANDER. Hedenmorgen werd op het St. Adelbertus-kerk- Ihof te Bloemendaal het stoffelijk overschot van Zuster D. A. M. Casander, vroeger zuster voor maatschappelijk werk aan de Maria-Stiohting te Haarlem, ter aarde besteld. Te voren hadden in de Parochiekerk van de H. Drieëenheid de kerkelijke plechtigheden plaats. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den zeer eerw. heer Mgr. L. J. Willenborg. Door hem werd ook aan het graf de absoute verricht. Aanwezig waren o.a. Zuster Beune (de opvolg ster van Zuster Casander)eenige zusters van de Maria-Stiohting en een aantal oud-patiënten. O s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Heemstede: 397216. Winterhulp afd. Heemstede. Bloemendaal: 396828. Winterhulp afd. Bloemendaal. Benneb roek: 287195. C. Bregman Gem. ontv. Bennebroek (Vermelden: Winterhulp Bennebroek) Zandvoort: 40020. Gemeente ontvanger Zandvoort. (Vermelden: Winterhulp Zandvoort) Haarl.meer: 39530. Gemeente Ontvanger Haarlemmermeer Hoofddorp. (Vermelden: Winterhulp Haarlemmermeer Haarl.liede c.a.: 66797. Gemeente Ontvanger Haarlem mer- liede en Spaarnwoude Halfweg. (Vermelden: Winterhuip Haarlem mer liede c.a.). Hillegom heeft geen gironummer. Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk: „Liefdadigheid'is een oud-vaderlandsche deugd. Ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen AGENDA DINSDAG 7 JANUARI. Rembrandt Theater: Operette „Rose Marie", 7.30 uur. Frans Hals Theater :„Een leven lang", geprolon geerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Lajla", geprolongeerd, 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De Gentleman-Vagebond", 2, 6.30 er 1.45 uur. WOENSDAG 8 JANUARI. Statenzaal (Prinsenhof): vergadering van den gemeenteraad, twee uur. Ijsbaan Kleverlaan: Wedstrijden voor kinderen van de IJsclub voor Haarlem en Ohistreken. half twee. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en 'des avonds. (Adv. Ingez. Med GESLAAGD. Voor het examen boekhouden van de Vereeni- ging van Leeraren is geslaagd mej. A. J. Brom- mert te Bloemendaal. ONGEVALLEN. De heer H. S. uit Haarlem heeft op het ijs een leelijke val op zijn pols. gemaakt, welk lichaams deel brak. Nadat door de politie de eerste hulp was verleend, verbond Dr. Bos de breuk en liet den heer S. naar zijn woning vervoeren. Het 15-jarig meisje M. D. uit Haarlem kwam door de gladheid te vallen en liep een ernstige kneuzing aan den enkel op. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 7 Januari 1941. Schar f 19—f 14 per 50 K.G.; Bot f105 per 50 K.G.; Spie ring fi.io per K.G. Besommingen: IJM 373 f 14. HEEMSTEDE Het vermiste meisje. In ons nummer van Vrijdag werd medegedeeld, dat de burgemeester van Heemstede namens de ouders de opsporing en terugbrenging verzoek van de minderjarige Hen- drika Maria Frugte, geboren te Dordrecht, 14 Maart 1924, zonder beroep, wonende Bin nenweg 44 te Heem stede.. Zij heeft in ver band met een huiselijke oneenigheid op 30 De cember 1940 omstreeks 5 uur n.m. de ouderlijke woning verlaten met medeneming van een bankbiljet van 10 en een groote lichtbruine cïty-bag, inhoudende kleeding. Vast staat, dat Hendrika Maria Frugte Per trein van Heem- (Foto Heemsteedsche stede naar Amsterdam Politie.) is vertrokken. Hierbij een afbeelding van het vermiste meisje. Haar sig nalement luidt: lengte circa 1.60 meter, vrij mager postuur, donker haar, donker bruine oogen. zeer sproetig gelaat, gekleed met geruiten groenen mantel met groene sjaal, rood regenkapje, lage bruine schoenen met drukknoop, donkerblauwe regenjas over den arm. WERKVERSCHAFFING. De heer S. te Heemstede stuurt ons een be schouwing over mogelijke werkobjecten in zijn woonplaats onder mededeeling, dat hij reeds eenige jaren geleden de aandacht van het gemeentebestuur op deze mogelijkheden heeft gevestigd. De tijdsomstandigheden stellen' z.i. de urgentie van de uitvoering dezer objecten wel zeer in het licht, zoodat hij er nogmaals aandacht voor vraagt. Hij geeft dan in de eerste plaats in overweging, boomen, die niets opbrengen, tot brandhout te laten verzagen; er is brandstoffenschaarschte en brand hout voorziet dus in een behoefte, terwijl het zagen arbeid geeft aan een aantal werkloozen. In de tweede plaats oppert hij het denkbeeld, de vuilnis op de vuilnisbelt te laten sorteeren en tot com- postmest met afval-rïoolwater te laten besproeien. Het stamriool ligt, zoo betoogt inzender, reeds tot aan de belt. Het loopt tot heden in de haven, het geen soms voor de omwonenden al niet prettig is. Dit rioolwater zou zeker een nuttige bestemming krijgen als het voor het aangegeven doel werd aangewend. Want de meststoffen zullen prijzig wor den en een hoeveelheid compost zal zijn geld op brengen en het loon, dat met het omwerken van de vuilnisbelt is gemoeid, zeker vergoeden. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te verkrijgen bij: Rooden, Roemer Visscherplein 17: roode en blauwe autopeds; Kapteyn, Talmastraat 19, Hillegom, bril in étui (Keip Haarlem); v. d. Weyden, Bleekersvaart- weg 7, bruin lederen damesceintuur; Langeveld, Raadhuisstraat 98, kleine witte en bruine fox-terrier; Zwarter, Raadhuisstraat 67; kleine wit met zwarte foxterrier; v. d. Raat, Kanaalweg 1, gulden; de Vos, Molenwerfslaan 70, bolhoed; Kuipers, Javalaan 50, bruine handschoenen met kappen; Kolk, Haemstede- plein 26, verchroomd armbandhorloge; Dooft. Her man Heyermanslaan 9, hondje; v. d. Meer, Berken laan 10, bruine wollen handschoen; Kimmel, Brede- odelaan 7, zwarte spaniel, penning Velsen no. 78; Luyting, Scheldestraat 12, zwarte bouvier; Schor- deff, Orchideeënlaan 14, wit-zwarte Deensche dog; v. Putten, Wipperpleba 8, donker blauwe want; Vis- scher, Asterkade 14, paar zijden dameskousen: Ken nel Haerlem, Cypersche kat; Hazenga, Chrysanthe- mumlaan 12, beige wollen muts; Peperkoorn, Ban- kastraat 96, grijze pet; Nieuwenhuis, Balistraat 33, portemonnaie met inhoud; Stevens, Iepenlaan 4, rïj- wielpomp; Kerkvliet, Heerenweg 121, witte rozen krans in étui; Ytsma, Heerenweg 22. rij wiel plaat je; Geve, Iepenlaan 33, rozenkrans in étui; André de la Porte, Jan Steenlaan 4, padvindersriem; Leuven, Cruquiusweg 142,«sleutel van een fietsslot; de Graaf, Haemstedeplein 21, Lipssleutel, no. 23279; Bureau van politie: bruin lederen tafcchje ten name van D. van Arkel, Malisingel 41; Wouters, Timorstraat 51, zwart wit geaderde vulpen; Visser, Balistraat 8, bruine want; Ravenswaay, Zandvoortschelaan 20, want, donkerblauw met rood; Teeuwen, Eikenlaan 30, zak met haver; van Bemmel, Lanckhorstlaan 117, bruine kinderwant; HILLEGOM SCHAKEN. Zondag speelde de R.K. Schaakclub „Hillegom" een wedstrijd tegen „Bloemendaal" welke met zyz6i/2 werd verloren. De uitslagen waren als volgt: J. J. Balm—P. v. d. Bronk l/2— Vü G. Mooyekind—W. R. v. d. Bouman i/2— S. Li e verse—G. v. d. Berg y2— 1/« P. v. d. Mey—M. v.. d. Berg 0—1 M. v. d. Poll—P. v. Buren 0—1 K. Kroon—C. v. d. Bronk 01 J. v. d. Zwet—H. Spoor 01 R. J. J. Heirman—H. v. Buuren 0—1 J. Langeveld—P. v. Rixel t—0 F. Nljssen—J. v. Emmerik 1—0 31/2-6!/! PERSONALIA. Tot tijdelijk ambtenaar hij den gemeentelijken distri- butiedienst zijn benoemd de heeren J. Jansen. Th. van Leeuwen en J. Heesterbeek. DE TREFFERS. Ter gelegenheid van het derde lustrum der St. Josephgezellen gaf de onderafdeeling „De Tref fers" Maandagavond in Hotel „Flora" een tooneel-r uïtvoering, die buitengewoon druk bezocht was. Opgevoerd werd het tooneelspel „De Strijd om de Komeet" van W. v. d. Berg, dat zich in geheel in vliegerskringen afspeelt en dus wel up to date is. Over het algemeen viel de opvoering te loven en uit samenspel, dictie en groepeering viel de kundige leiding op van den nieuwen regisseur, den heer E. Th. La Feber. Ook de uitspraak van de vele vreemde woorden, over het algemeen een struikel blok, was zeer correct. ZANDVOORT DE GLADHEID. Door het dunne laagje sneeuw, dat Maandagmiddag viel, waren de straten spoedig glad. Vooral fietsers had den er last van. De heer M. uit de Westerparkstraat kwam, toen hij van zijn huis naar zijn kantoor wandelde op den hoek van den Hoogeweg en den Duinweg te val len waardoor hij zijn linkerpols brak. FELLE BRAND IN PLAN NOORD. Door onbekende oorzaak brak brand uit op Enfcos, de verzameling schuren en varkenshokken in Plan Noord. In het zeer brandbare materiaal greep Ihet vuur zeer snel om zich heen en weldra stonden de schuren van De Wid en van Visser in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaat se, doch kon hier weinig meer redden. De beide genoemde schuren gingen geheel - in vlammen op. Ook de inhoud bestaande uit veevoeder o.a. een partij hooi werd een prooi der vlammen. Op twee geitjes na, die jammerlijk omkwamen, kon de levende have gelukkig gered worden.- De var kens renden het duin in zoodra zij de gelegenheid kregen de plaats des onheils tè verlaten. Een paai-d van De Wid, dat zich in de brandende schuur bevond, weigerde eerst hardnekkig zijn stal te verlaten. Pas toen zijn haren begonnen te schroeien, gelukte het 't dier uit het brandende gebouw te verwilderen. Toch is de schade voor De Wid en Visser nog zeer "belangrijk, daar noch de schuren, noch de inventaris verzekerd waren. OPVOERING VAN ,.OP HOOP VAN ZEGEN". Onder auspiciën van het comité der samenwer kende Zandvoortsohe Tooneelvereenigingen gaf. „Op Hoop van Zegen" voor een volle zaal een op voering van „De duistere gast", blijspel in 4 be drijven door Henk Bakker. Het succes, dat werd behaald was wel in de eer ste plaats te danken aan de heeren W. Gebe en P. Steggerda, die als plattelandsburgemeester en gemeenteveldwachter in alle vier bedrijven bijna geregeld de aandacht van het' publiek vroegen. De heeren bleken op een enkel oogenblik na buitengewoon rolvast te zijn en zij speelden de verschillende komische scenes wel grappig. De heer J. Bos vertolkte de rol van den auteur van Staalduinen en was vooral als Moorsche Prins uitstekend. Zeer goed spel liet mevr. BisenbergerKrom hout zien in de rol van heks. Ook mevr. J. v. Duin.—Schilpzand als de rustige, bezadigde boerin, was zeer goed. Mej. J. C. Molenaar in de rol van de boerendochter Klaartje vormde met den heer H. Bos in de rol van onderwijzer een zeer goed paar. De heer A. Paap, in de rol van Jhr. Six van Druyvensteyn vormde met den boeren-burge meester wel een aardig contrast. De kleine rollen van den boerenknecht en de -meid verden ver tolkt door den heer J. G. Bisenberger en mej. R. v. Furenhout. Beiden droegen door him goede spel bij tot het. algemeen e succes. Aan het slot werd de regisseur, de heer J. H. L. Hendriks, die binnenkort de gemeente gaat ver laten, gehuldigd. Eerst werd hij toegesproken door den voorzitter van „Op Hoop van Zegen", den heer J. G. Bisenberger, die hem namens de ver- eeniging een aardig aandenken schonk. Ook -me vrouw Hendriks werd niet vergeten. Hierna sprak nog de heer J Visser, als voorzit ter van het Comité der samenwerkende Zand- voortsche tooneelvereenigingen. 'Onderstaande is reeds in een deel van ónze oorig< oplage opgenomen.) De zangeres Tilly Koenen overleden Te 's-Gravenhage is de bekende zangeres Tilly Koenen overleden. Mathilda Carolina Koenen werd 25 December 1873 te Salatiga geboren. Zij genoot tot 1900 haar zangopleiding aan het conservatorium te Amsterdam onder Cornelie van Zanten en maakte daarna naam als soliste in concerten, niet alleen hier te lande, doch over de geheele wereld. Ten huize van haar thans hoogbejaarde oud- leerares is zij na een korte ongesteldheid ge storven. De zangeres Tilly Koenen heeft een zeer be langrijke plaats in zangerskringen ingenomen. Zij heeft zich met haar groot talent een wereld naam verworven. Behalve in Europa is zij ook in Amerika opgetreden en daar had zij met haar begaafd, vol altgeluid zulk een succes, dat zij vele jaren in de Nieuwe Wereld is gebleven. Zoowel in Europa als in Amerika trok zij bij elk optreden overvolle zalen en steeds was het publiek enthousiast over haar kunst. Onze stadgenoot de organist George Robert heeft haar op verschillende tournees begeleid. Tilly Koenen was een eenvoudige, lieve, opge wekte vrouw. Haar stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. op Westerveld worden gecremeerd na aankomst van trein 15.15 uur. LEZINGEN DS. A. M. BERKHOFF. Op uitnoodiging van het Comité voor Onwek- kingssamenkomsten zal ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Groningen, op Donderdag 9 Januari a.s. in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem een tweetal lezingen houden over het Boek der Openbaringen. Des middags om 3 uur zal ds. Berkhoff spreken over: „De vreugde des hemels over het derde wee" en des avonds om half 8 over: „De beteekenis van het derde wee voor de aarde". •pil, ischial, rheumatlek, klei- en zenuwpijn worden afdoende bestreden door Togaltabletten. Togal schaadt □och Uw hart. noch Uw maag en kan dus worden Ingenomen door hen die andere middelen slecht verdra gen. Togal helpt waar andere middelen geen baat brengen. BIJ Apothekers en Drogisten a f 0.80 plus O.B. (Adv. Ingez. Med.) Het D.N.B. verneemt uit Washington: President Roosevelt heeft Maandag persoon lijk bij de opening van het nieuwe Congres zijn Nieuwjaarsboodschap voorgelezen. De boodschap werd beheerscht door het bekende buitenlandsche politieke standpunt van den president. Hij beweerde hierin dat de Ver- eenigde Staten nog nooit zoo ernstig be dreigd geworden zijn als thans. De Vereenig' de Staten moeten zich daarom thans voor namelijk, zoo al niet uitsluitend, met het buitenlandsche gevaar bezig houden en zich bewapenen als nooit te voren. De natio nale politiek van de Vereenigde Staten is gericht op „totale bewapening" en op volle dige ondersteuning van de volken, wier strijd den oorlog van Amerika verwijderd houdt. De beginselen van de moraal en de zorg voor de eigen veiligheid laten het niet toe zich in een vrede te schikken die door de „aanvallers" gedicteerd en door menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewapenen. In het verdere verloop van zijn boodschap zeide de president dat hij tot dusver met het resultaat van de bewapening niet tevreden is. Elkeen moet meehelpen, wat de hulp aan de democra tieën betreft. Deze zal versterkt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kunnen be talen. Het geleverde oorlogsmateriaal zouden zij later kunnen teruggeven of daarvoor ander ma teriaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogshan deling. De president vervolgde: Een geheele natie van het werk in vredestijd te moeten instellen op het werk in oorlogstijd wat betreft het vervaardigen van oorlogsmate riaal is niet gemakkelijk. De grootste moeilijk beden treden onmiddellijk bij het begin op, daar men eerst nieuwe machinerieën, fabrieken en werven moet bouwen, voordat de groote stroom der productie kan beginnen te loopen. Het Con gres heeft het recht op de hoogte zijn van de vorderingen, doch bepaalde inlichtingen moe ten in het belang van de eigen veiligheid als mede voor de veiligheid der naties die de Ver eenigde Staten ondersteunen, geheim gehouden worden. Roosevelt kondigde aan dat hij van het parlement aanzienlijk verhoogde nieuwe midde len alsmede nieuwe machtigingen voor het bou wen zal vragen. Hij zal bovendien van het parle ment om machtiging en middelen verzoeken voor het vervaardigen van aanvullend oorlogs materiaal van allerlei soort, dat aan de volken gegeven zal worden die werkelijk met de „aan vallende naties" in oorlog zijn. De meest nuttige en directe functie van de Vereenigde Staten is als arsenaal voor de eerstgenoemde naties en voor Amerika zelf te dienen. Deze naties heb ben geen nieuwe soldaten noodig, doch zij hebben behoefte aan verdedigingswapenen ter waarde van milliarden dollar. De tijd nadert, waarop zij niet meer contant betalen kunnen. Roosevelt sprak de aanbeveling uit dat men dezen naties het dan mogelijk moet maken oor logsmateriaal uit de Vereenigde Staten te kunneri blijven betrekken door het opnemen van hun opdrachten in het Amerikaansche pro gram. Nadat Roosevelt, zooals reeds gemeld, ver klaard had dat Engeland na het einde van den oorlog door het leveren van soortgelijk oor logsmateriaal of met andere goederen kan betalen die de Vereenigde Staten noodig heb ben en dat een dergelijk optreden van de Ver eenigde Staten geen oorlogshandeling, vormt, kondigde Roosevelt aah dat hij om hoogere be lastingen zal moeten verzoeken, opdat het groot ste deel van het groote bewapeningsprogram uit de loopende ontvangsten gedekt kan worden. Niemand echter, zoo zeide de president, mag hopen door dit program rijk te worden. Indrukken in parlementskringen WASHINGTON, 7 Januari (DN3.) De re de van Roosevelt heeft in politieke kringen der hoofdstad een levendige weerklank gevon den. De leden van den Senaat en van het Con gres bespreken in talrijke discussies en verkla ringen de door den president verkondigde op vattingen, waarbij verschillende punten van de rede van Roosevelt in min of meer scherpen vorm gecritiseerd worden. De vroeger'e repu- blikeinsche candidaat voor het presidentschap Landon, zeide dat de rede van den president der Vereenigde Staten een heel stuk verder hebben gebracht op' den weg naar actieve deelneming aan den oorlog aan de zijde van Engeland Roosevelt heeft de grens die hij zichzelf in zijn rede van 29 September heeft gesteld over schreden. De republikeinsche afgevaardigde Rich zeide dat deze rede van Roosevelt voor Amerika oorlog en dictatuur beteekent. In soortgelijken zin sprak de afgevaardigde Mare Antonio van een bliksemoorlog tegen den vrede en de vrijheid van het Amerikaansche volk. waarbij de demagogie het voornaamste wapen vormt. Senator Ellender noemde de poging om aan de geheele wereld een Amerikaansche le vensvorm te willen geven „zeer moeilijk". De republikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde dat het voor de Vereenigde Staten moeilijk zal zijn „de geheele wereld te willen verdedigen". Nader verneemt het D.N.B. uit Washington: Het aantal stemmen dat critiek levert op de rede van Roosevelt, neemt toe. De democratische senator Wheeler is van meening dat Roosevelt met zijn rede het .Amerikaansche volk alleen angst heeft willen aanjagen teneinde den weg voor een oorlogsdicta tuur vrij te maken. Ook de republikeinsche sena tor Capper noemde dé rede van den president een „oorlogsrede". Na deze rede is Capper er meer dan ooit van overtuigd dat het Congres zich van zijn verantwoordelijkheid bewust dient te worden en alles moet doen om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. De republikeinsche senator Taft noemde de rede van Roosevelt een poging van den president om van het Congres onbeperkte vol machten voor het leenen van Amerikaansch be wapeningsmateriaal te verkrijgen. Roosevelt wil waarschijnlijk de bevoegdheid krijgen om uit te leenen wat hij wil, zonder van te voren het con gres hiernaar te vragen. Het reeds zoo ingewikkelde verdedigingsprogram der Vereenigde Staten heeft Roosevelt nog ingewikkelder gemaakt, doordat hij het met de verdediging van Engeland heeft verbon den. De republikeinsche afgevaardigde Short is van meening dat hij thans niet meer in twijfel ver keert over het plan van Roosevelt. Het is zonne klaar dat de president de Vereenigde Staten in den oorlog wil brengen. Ook de afgevaardigde Gehr- mann sprak de vrees uit dat de Vereenigde Staten in den oorlog verwikkeld zullen worden, indien d< voorstellen van Roosevelt ten uitvoer zouden wor den gelegd. Kindervacantiebezigheden voor schoolkinderen te Haarlem. Zaterdag j.l. was het de laatste dag van de ki dervacantiebezigheden, welke ditmaal voor h' eerst plaats vonden in de zalen van het daarvj bij uitstek geschikte gebouw van de Haarl. Joni nannenvereeniging aan de Lange Margarethastra Ruim 1400 kinderen van de Openbare en P: Chr. lagere scholen in Haarlem werden gedurej de Kerstvacantie onder leiding van een aantal i derwijzers en onderwijzeressen prettig bezig j houden met verschillende spelen. Opgevoerd werd een revue. Vertellingen •laatjes yan een projectielantaarn en de aanwea beid van een poppenkast verhoogden het gezel samenzijn waarbij gedurende de pauzes de kindel op versnaperingen werden onthaald. Dank zij den steun van de contribuanten en j extra groote bijdrage van iemand die onbekj wenscht te blijven was het bestuur van de Vj eeniging „Vacantiebezigheden voor Schoolkinder in staat gesteld zooveel kinderen een aantal gei] olie dagen te verschaffen. Voedsel voorziening te Haarlem. Het ligt in het voornemen van B. en W. Haarlem een hoeveelheid groente in te sla teueinde gedurende twee weken, vijf dagen j week, in de voedselvoorziening van de Hai lemsche bevolking te kunne voorzien, indien voorziening voornamelijk tengevolge van verke! moeilijkheden, zooals strenge vorst, tijdelijk stj neert. De groente zal bestaan uit stapelgroeni koolrapen, wortelen en uien) en vatgroeni fsnijboonen, spercieboonen en andijvie). zullen door de gemeente worden gekocht en geslagen. Met de handelaren, die de voorj hing hiervan in Haarlem en omgeving verz gen, is overeengekomen, dat deze de groente eerste aanbieding zullen overnemen. B. en hebben zich tot de besturen der omliggende meenten gewend met het verzoek irf kosten deze voorziening, die ook voor hun gemee van1 belang is, naar verhouding bij te dra? waarop zij van de gemeenten Heemstede, B mendaal en Zandvoort een bevestigend a woord ontvingen. De kosten zullen overigens 11 verwachting gering zijn. B. en W. stellen voor. hiervoor f 50.200 te h ner beschikking te stellen. Ersrerlik e <1 i erenmisliaii deling:. 's-GRAVENHAGE, 6 Januari. (A.N.P.) ergerlijk geval van dierenmishandeling heef Rotterdam plaats gehad. Een schipper had, einde zijr vrouw te grieven, azijn-extract geg< in den bek van haar kat. waaraan zij zeer gehi was. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. Hedenmorgen werd deze zaak in hooger bei voor het Haagsche Gerechtshof behandeld. Op vraag van den presidert verklaarde de verdat in onwetendheid gehandeld te hebben. De president vond het een zeer lage streek, w voor hij geen woorden kon vinden. Volgens den diererarts was het slijmvlies het dier ontstoken, zoodat het deri bek niet kon sluiten. Lippen en wangen waren gezwo Den volgenden dag moest de kat worden maakt. De advocaat-generaal aohtte deze dierenmisi deling zeer ernstig en een straf van twee maai te licht. Hij vorderde drie maanden gevahge straf. Verdachte's raadsman vroeg een voorwaarde straf en een geldboete. Het Hof zal 20 Januari uitspraak doen. Arts J. D. Hefting overleden. Op 75-jarigen leeftijd is te 's-Gr.ayepU overleden de heer J. D. Hefting. Behalve het presidium van de Ned. Cenij Ver eeniging tot Bestrijding' der Tubercu? welke functie de heer Hefting sedert 1928.hl bekleed, had hij het voorzitterschap van de validiteitscoöperatie en in 1934 het v zitterschap van den Verzekeringsraad op genomen. Laatstbedoeld college is eenige ren geleden opgeheven. Dr. Hefting, die in zijn jonge jaren huisari een Groningsch dorp was en daarna jarenlang practijk in de stad Groningen uitoefende, 1 zich in zijn latere leven zeer verdienstelijk maakt door zijn belangrijken arbeid op soi hygiënisch gebied. Zijn persoonlijkheid, die a meen vertrouwen wekte en zijn groote menscl kennis en toewijding maakten hem bij uitstek schikt tot het geven van leiding aan belang instellingen op sociaal gebied. Zijn leven was wel besteed en een groote vriendenkring zal heengaan van dezen voortreffelijken mensch, zich kenmerkte door waren gemeenschapszii groote hartelijkheid, betreuren. De teraardebestelling zal Woensdag 8 Jan op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk laan te 's-Gravenhage geschieden. PRIESTERJUBILEA. De emeritus pastoor van Ooster-Blokker de eerw. heer C. B. L. Devoghel, thans won Heerenweg 100 te Heemstede, hoopt 15 Augi zijn gouden priesterjubileum te vieren. Het 40-jarig priesterjubileum wordt op datum gevierd door den hoog eerw. heer kanu J. C. Aalberse, rector van het St. Jacobsgodsl het 25-jarig jubileum door den zeereerw, hee J. C. Melchers, deken en pastoor te Haarlem Joseph), en den zeereerw. heer L. H. Oude pastoor te Beverwijk (O.L.Vr. van Goeden I het 12V2-jarig jubileum op 22 Juni door den eerw. heer P. E. J. Bottelier, kapelaar te Haa (Kathedraal): op 25 November den weleerw. H. W. Agterof, secretaris van het Bisdom Haai den weleerw. heer Dr. A. J. M. Kat, kapela; Haarlem (Kathedraal); den heer J. B. J. van Linden, leeraar aan het Seminarie Hageveld Heemstede; den weleerw. heer Th. A. F. I kapelaan te Heemstede (H. Bavo); den heer Slijkerman, leeraar aan het Seminarie Hageve Heemstede: op 26 November door den weleerw. M. H. Kuipers, kapelaan te Haarlem (O.L. Rozenkrans). HAARLEM, 6 Janui Getrouwd 6 Januari: A. Dollé en M. C. Kr Bevallen 2 Januari: C. M. ReusKlijnveld, S. M. Bosvan Luijken, z.; 3 Januari: H. M. N< manSpaans, z.: J. L. KleinUitermark. z, Januari: M. P. LammersHuijbens, d.; C. J, CramerHoreman, z.; R. C. Verboomvan Berg, z.; A. W. E. Delforgevan Osch, d.; Overbeekvan Dijk, d.: S. W. M. Schoen- Musscher, d.; C. M. var Luijkvan Dongen, i M. van der WerffKater, z.: 5 Januari: S. C. S van der Horst, z.: H. StolteVeurink, d.; M der Ent Braatvan Zaanen, d.; A. Roepde I. d.; C. Winnubstva., der Gulik, d.; W. Kok- Heiningen, d.; A. J. M. van SchaikVerbee J. van den BergBakker, d.; K. van W Maunz, d. Overleden 3 Januari: H. Mense, 78 j., I straat; B. Bleekman, 60 j., Tugelastraat; W. C. z. v. W. C. Steinmetz, Rijksstraatweg; A. 2. bergenSonneborn, 7G j., Ripperdapark; J. Ba 72 j., van der Vinnestraat; 4 Januari: R. Ka i„ Brakenburgstraat: C. Schoen, 34 j„ Magda teeg: 5 Januari: C. M. EngelboerCambier. Patrimoniumstraat; G. de GraafZijdewind, Madoerastraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2