KORT NIEUWS Voor lange avonden Uit de Pers. I N S D A G 7 JANUARI 1941 HAAECE M'S D A G B C A" E» «rJ Hef Vlaamsche Muziekfonds aan den arbeid. it» xect. Mededeelingen van Adolf Clauwaert, den leider van het fonds. E 1 Het A.N.P. meldt uit Brussel: De Vlaamsche intellectueelen, die zich bewust ijn Vlaming te zijn, voeren een feilen strijd tegen le invloeden uit het Fransche zuiden. Met betrek ing tot dezen strijd heeft een vertegenwoordiger ml het A.N.P. zich gewend tot den heer Adolf lauwaert te Brussel, leider van het muziekfonds. eze deelde mede dat de leuze van de volksbewus- 'Vlamingen thans is 't volk opnieuw op te voeden het zijn ras- en stambewustzijn wederom bij mlsbrengen. Deze taak is zeer zwaar. De meeste lamingen kennen de cultureele schatten van eigen Olk, zoowel uit het' verleden als uit het heden, iet. Voortdurend zijn deze cultureele waarden door Franskiljons systeematisch in 'n hoek gedrongen, leiders van het Vlaamsche kunstleven stellen thans les in het werk om het Vlaamsche volk op de jogte te brengen met hetgeen de Vlaamsche kun- enaars in den loop der tijden hebben voortge- •acht. De politieke strijdleuzen zijn op den ach- rgrond gedrongen en een felle strijd wordt ge- reden om de ziel van het Vlaamsche volk tot euw leven te wekken. Vooral in de hoofstad ribi ei. "T^ :ze strijd moeilijk, aangezien hier de invloed in de Franskiljons zeer sterk is geweest, doch kwijls blijkt dat ook in het verfranschte Brussel it Vlaamsche hart nog klopt. Het muziekfonds heeft in Brussel een reeks vocale a(sn symfonische concerten georganiseerd in de ae oote concertzaal van het Paleis voor Schoone _a^i unsten. Op het eerste concert werd de Rubens- G'ntate van Peter Benoit uitgevoerd, later speelde lz€£fet Groot Omroeporkest van cje Vlaamsche radio op een Lieven Duvosel-concert zong een groot iderkoor. Ook is een bewerking van het be ende werk van Hendrik Conscience ,.De Leeuw jin Vlaanderen" te Brussel ten tooneele gevoerd, ize opvoering werd door meer dan 3000 t.nthou- iste Brusselaars bijgewoond. De Vlaamsche a'euw, „Le caniche noir" (de zwarte poedel) zoo- s de Franskiljonsche bladen hem noemden, heeft 1 ussel heroverd. Bovendien zal in Maart van dit ar een groot volksch zangfeest georganiseerd 2 k irden onder leiding van een zestal jonge Vlaam- Jie toondichters. jj,s fatuurlijk pogen de Franskiljons te dwarsboomen. 21 j zagen bijvoorbeeld in de opvoering van de v .eeuw van Vlaanderen" een aanval op de Fransche schaving. "Het Muziekfonds organiseert ook volksche lie- e 24ren-avonden met het doel het Vlaamsche volks- jd te doen herleven. De waarde van het volksche !1 is onder alle omstandigheden zeer belangrijk, t lied en de muziek in het algemeen zijn in het en van iederen mensch steun en troost. In het en van een volk is het lied een prikkel tot ener- e, levensoptimisme en strijdvaardigheid. Daarom de Brusselaars weer leeren het echte lied te zingen. De liederenavonden wor- e s% druk bezocht en reeds zijn verscheidene icessen geboekt. rervolgens ontwikkelt het Vlaamsch Nationaal igverbond een groote activiteit. Concerten en igconcoursen volgen elkaar op en ock het lamsche Instituut voor Volksdans en Volksmuziek at zich gelden. Beide vereenigingen zullen bin }nkort te Brussel cursussen voor zangleiders or- De onderwerpen welke behandeld zullen brden zijn: ademhalings- en zangtechniek, zang- an tiding en koorzang, uitspraakleer, muziek- en meerstemmigheid en begeleiding; j zal worden gesproken over de historische ont- rkeling van het volkslied, het oud-Nederlandsche e.d. lok de Vlaamsche cabaretgezelschappen doen >1 goed werk. Zij brengen weer de oude Vlaam- volksliedjes welke door het publiek met lagto worden gehoord en ook worden overge ven. erÏDe voorvechters in dezen cultureelen strijd weten V«er goed dat dit alles nog slechts een iaegin is. laten zich evenwel niet afschrikken door de ilijkheden. Zij zijn overtuigd dat de eerste steen >r den cultureelen herbouw van Vlaanderen is legd en zij zullen niet versagen. Criminaliteit in de Ver. Staten. Toeneming geconstateerd. NEW-YORK, Januari. De New-Yorksche commissie voor de controle op de misdadigheid heeft in een communiqué verklaard dat de cri minaliteit in het geheele gebied der Ver. Staten groeiende is. Om de misdaad onder controle te houden heeft men behoefte aan een nog groote- re waakzaamheid der politie. De onrust in de wereld doet de commissie op grond van ervarin gen uit analoge perioden der geschiedenis ver wachten dat de criminaliteit in het land nog verder zal stijgen. De onderzoekingen der com missie hebben aangetoond dat New-York in vele opzichten beneden de gemiddelde criminaliteit blijft. De metropolis aan de Hudson, die in honder den detectiveromans het Mekka der misdadigers schijnt, slaat naast de andere groote steden der Ver. Staten een goed figuur. Het aantal moor den bedraagt hier slechts de helft van het ge middelde aantal in de andere steden met meer dan 250.000 inwoners, het aantal roofmoorden 80 procent, diefstallen 40 procent, zware inbra ken 17 procent en autodiefstallen 70 procent. Slechts de gevallen van dood door schuld be- loopen in New-York meer dan het gemiddelde. Niettemin is in de periode van 1 Juli 1939 tot 1 Juli 1940 van iedere 53 New-Yorkers een ge arresteerd wegens misdadige handelingen. De ar restaties wegens overtreding van verkeersvoor- schriften of andere stedelijke bepalingen zijn hierbij niet meegerekend. Onder de gearresteer den bevonden zich opvallend veel jeugdige per sonen. Voorts noteerde men een 'merkwaardig groot aantal diefstallen begaan door menschen. die zich in welstand bevonden en behoorlijke, soms zelfs luxueuze huizen bewoonden. Deze menschen behoorden bovendien bijna allen tot de „intelligentia" en waren personen die zooals het rapport der commissie het uitdrukt „alle standaard-theorieën over de oorzaken der mis daad logenstraffen". (United Press.) Italiaansch weermachtsbericht. Britsche oorlogs- en koopvaardij schepen aangevallen. iERLTJN, 6 Januari. (D.N.B.) Duitsche ge- ïhtsvliegtuigen hebben gisteren, naar het D.N.B ,.it :emt, in het kader van de bewapende verken- ng herhaaldelijk aanvallen gedaan op Britsche kof logs- en koopvaardijschepen, die onder bescher. ide*1? vaT1 het mistige weer havens aan de Oostkust E 4(p Engeland wilden binrenloopen. Een koopvaar- ichip van 3 a 4.000 ton, dat in een beschermd vooi voer, kreeg zoo zware treffers dat het met (zij in zinkenden toestand bleef liggen. Verder rden twee patrouillevaartuigen, en een koopvaar- chip van 6.000 ton succesvol met bommen be- 6.9d°kt- ing tvrl |e, idei :sche Vi jok oer Op het militaire vliegveld Tancos in Portugal naar het D.N.B. verneemt een officier- ger de zuster van een kameraad, een meisje van entien jaar, voor een eerste vlucht uitgenoodigd een normaal verloopen rondje boven het vlieg- stortte het toestel van groote hoogte neer en ie inzittenden werden dood onder de wrakstuk- uitgehaald. De Spaansche stoomboot „Zubieta", die op anuari met een lading steenkolen van Gijon Bermeo vertrok, wordt als verloren beschouwd ikstukken zijn op de kust geworpen. Van de uil koppen bestaande bemanning is, blijkens een .B.-bericht, niets bekend. Uit Kopenhagen verneemt het D.N.B.: r eerst thans bekend wordt, is bij den overval Engelsche zeestrijdkrachten op Dakar in Sep- ber j.l. ook het Deensche s.s. „Tacoma" be lten en zoo zwaar beschadigd dat het 9000 ton ende schip den volgenden dag tot zinken moest den gebracht. Bij de beschieting der „Tacoma" vijf leden der Deensche bemanning omge- :n. Sri - Een transportvliegtuig der Amerikaansche ine is in de nabijheid van San Diego (Califór- neergestort. De elf inzittenden, die tot de ma- luchtvaartdienst behoorden, werden gedood. (D.N.B. De diensttijd van de lichtingen 1935 en ouder, zich thans in Turkije in werkelijken dienst be- in, is met een jaar verlengd, zoo meldt het ■B. In de memorie van toelichting op deze wet uit een eisch van den generalen staf voortvloeit dt verklaard, dat het leger zijn getalssterkte lepieerderd heeft, daar voor den duur van een een grooter kader aanwezig moet zijn totdat organisatie van de versterkte weermacht vol- -Pi d is. Uit Moskou meldt het D.N.B.: Naar iet mili- orgaan „Krasnaja Swjesda" mededeelt, is bit eet de actieve diensttijd, voor soldaten en on- ifficieren van het Roode leger en de vloot vast eld op 4 jaar. Sedert September 1939 was de e isttijd voor soldaten van het Roode leger 2 jaai foor de speciale troepen er onderofficieren 3 to- lar. bl - Naar uit Vichy bericht wordt heeft de Fransche missaris voor Syrië en den Libanon, generaa: itz. Zaterdag voor het eerst na zijn ambtsaan 3l rding een bezoek aan Damascus gebracht Hi d door een groot aantal vooraanstaande Syriër; olgjrangen en woonde een troepenparade bij. Na heftig verzet vielen eenige punten aan het front van Bardia in Britsche handen. Aan het Crieksche front den tegenstander verliezen toegebracht. ERGENS IN ITALIë. 6 Jan. (Stefani). Hier volgt het 213de Italiaansche weermachtsbericht: .Aan het front van Bardia heeft de slag giste ren van den morgen tot den avond hardnekkig voortgeduurd. Wederom vielen punten, waar tegenstand geboden werd, na heldhaftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke verliezen berokkenden. De luchtmacht bleef vol komen samenwerken met de operaties op den be- ganen grond. Vijandelijke vliegtuigen bombardeer den onze bases zonder schade aan te richten. Een onzer vliegtuigen 'is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front acties van locaal ka rakter. In het verloop daarvan werden den vijand gevoelige verliezen toegebracht en wapenen en gevangenen werden vermeesterd. In Oost-Afrika beschoten vijandelijke schepen de kust van Somaliland. Onze vliegtuigen kwamen terstond tusscheixbeide en bombardeerden twee kruisers en een hulpvaartuig. Vijandelijke vlieg tuigen vielen onze bases in Erythrea en Somali land aan zonder schade aan te richten. Een vij andelijk vliegtuig werd neergeschoten. Aan het Soedanfront werd een vijandelijke patrouille te ruggeslagen na verliezen geleden te hebben. Een der verkenningsvliegtuigen van onze marine werd door twee Blenheims aangevallen, waarvan het er een neerschoot en de andere op de vlucht dreef. Pleidooi voor Fraiisch-Duitsclie samenwerking. Herderlijke brief van den bisschop van Atrecht. Uit Parijs verneemt het D.N.B.: De bisschop van Atrecht heeft een herderlijken brief doen voor lezen, waarin hij samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland bepleit. Deze samenwerking, zoo wordt in een brief verklaard, vereischt de vrije, eerlijke bereidheid om tot overeenstemming te komen. Samenwerking is geen slavernij, want zij verbiedt geen eigen initiatief in woord en daad. Wie samenwerkt heeft het recht zijn persoonlijke gedachten en zijn eigen inspanning voor dit ge meenschappelijke werk te geven. Men weigert den- gene die samenwerkt niet zijn eigen persoonlijkheid en aanleg in dienst van de gemeene zaak te stellen om de waarde van deze samenwerking te verhoo- gen. Het verbaast niet dat de bondgenoot van gis teren, Engeland, deze houding slechts moeilijk kan begrijpen en aanvaarden. Maïskolven drogen in de open lucht. Op vele vruchten, die, naar herkomst gerangschikt, in den gedorscht Het is een proefneming onder auspiciën plaatsen in Noord-Holland ziet men de typische wind gedroogd worden, om in April te worden van het Landbouwkundig Instituut te Wageningen. (Foto Pax-Holland). Henri Bergson overleden. Vermaard Fransch denker. De bekende Fransche wijsgeer Henri Bergson is, naar het A.N.P. uit Vichy verneemt, op 81-jarigcn leeftijd te Parijs overleden. Henri Bergson. (Foto archief H. D.). Bergson is een der bekendste figuren uit de moderne filosofie geweest. Met zijn „Evolution créatrice", dat hij in 1907 publiceerde, verwierf hij wereldvermaardheid. De theorie welke hij hierin ontwikkelde de leer van een alles omvattende, in 't oneindig zich voortzettende e:n telkens zich splitsende stroom van leven, welke leer inging tegen die der doelmatigheid brak met alle wijs- geerige stelsels van het verleden. Bergson werd in October 1859 te Parijs geboren. Hij ging er school, liep het Lycée Condorcet al' en daarna de Ecole Normale. De wijsbegeerte trok hem sterk aan en na een korte periode van leeraar- schap in de literatuur-geschiedenis, werd hij il883 tot leeraar in de wijsbegeerte aan 't Lyceum te Angers benoemd. Sedert 1900 doceerde hij filo sofie aan het Collége de France. In 1889 was hij op twee proefschriften gepro- mofeerd, één in het latijn over „Aristoteles' ruimte begrip" en één in het Fransch, n.l. „Essai sur les Données immédiates de la Conscience". Nadat hij door zijn „Evolution créatrice" groote bekendheid had verworven, werd hij in 1914 tot lid van de Académie Frangaise gekozen. In 1928 verwierf hij den Nobelprijs. Bekende werken van Bergson zijn o.a. nog „Le Rire" (1900) en „Durée et simultanéité" (1923). Eerste zitting van den Franschen Krijgsraad te Gannat. Kapitein Gaston Robert vrijgesproken. Het D.N.B. deelt mede: Uit Vichy wordt gemeld dat de Krijgsraad te Gannat Maandagmiddag zijn eerste zitting gehouden heeft. De Krijgsraad is, naar men weet, bij de wet van 24 September 1940 ingesteld om vergrijpen tegen de integriteit en een heid des lands te berechten. Leden van den Krijgs raad zijn de generaals Duffieux en Hure, schout bij nacht Badard en de rechters Vandremer en KOMT IERLAND IN IIET GEDRANG? De Valera heeft thans aan de Vereenigde Sta ten om wapens verzocht. Dit verzoek zal naar Londen doorgezonden worden. Ingeval de Valera steunpunten wil ruilen tegen wapens, die oor spronkelijk voor Engeland bestemd zijn, zal hij waarschijnlijk wapenmateriaal kunnen krij gen. Stefani meldde over de Iersche steunpunten: „Terwijl Duitschland voortgaat talrijke duik- booten en sterke luchteskaders te gebruiken kan een groot deel van de levensmiddelen, grond stoffen, wapens en munitie Engeland niet meer bereiken. Daarom richt Londen zich op drei gende wijze naar Ierland dat het militair zou willen bezetten." Uit de steunpunten Wexford, Queenstorom, Cork. en Kenmare zou men doeltreffend het optreden der duikbooten kunnen bestrijden. Met ingang van 1 Januari worden econo mische maatregelen tegen Ierland van kracht weike het doel hebben het land te dwingen de eischen van de Britsche regeering te aanvaar den. De kaartjes geven een goed overzicht van de ligging van Ierland ten opzichte van Enge land. Menaux. Na de beëediging van het rechtscollege werd met de behandeling van de eerste zaak be gonnen. Verdachte was de kapitein der cavalerie Gaston Robert, die bij het vreemdelingenlegioen was ingedeeld. Hij moest terecht staan wegens het in gevaar brengen van de eenheid en veiligheid van het vaderland, daar hij te Bizerta en op Malta de bemanningen van Fransche schepen aangespoord heeft in dienst van De Ghulle te treden. Er waren twee getuigen opgeroepen, die evenwel niet ver schenen. De regeeringscommissaris stelde met het oog op den aard van het proces behandeling met gesloten deuren voor. Dit voorstel werd aangenomen en het publiek verliet de zaal. Blijkens een nader bericht is kapitein Robert vrijgesproken. De vrijspraak werd gemotiveerd met de „uit stekende militaire verdiensten" van den officier die in den oorlog gewond werd en bovendien acht eer volle vermeldingen heeft gehad en die zich, naar in het Havas-bericht over de vrijspraak wordt ge zegd, nadat hij zijn fout had ingezien, vrijwillig bij zijn chef had gemeld. Duitsch oordeel over den strijc voor Bardia. Het D. N. B. meldt: Wekenlang hebben eenige Italiaansche regimenten Bardia uiterst dapper ver dedigd, schrijft de 'Deutsche Allgemeine Zeitung' in een hoofdartikel totdat zij voor de plaatselijke overmacht moesten wijken. De Italiaansche kolo niale troepen hebben sterke strijdkrachten van den tegenstander naar zich toegetrokken en daarmede den totalen strijd van de asmogendheden tegen Engeland aanmerkelijk lichter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oorlog ,zoo ver volgt het blad hebben de Engelsohen toch maar zoo hoog aangeslagen dat zij daar eenige honderddui zenden manschappen samentrokken, deelen van hun luchtwapen afscheidden en een aanzienlijk eskader slagschepen tot de kleinste eenheden toe in het oostelijke bekken van de Middellanósohe Zee sta tionneerden. De uitrusting en verzorging van deze enorme strijdmacht moest in hoofdzaak geschieden langs een omweg via de zuidelijke punt van Afrika. De hevige gevechten welke Duitsohland's bondge noot moest leveren zijn echter in hun beteekenis voor den gemeenschappelijken strijd niet daarmede uitgeput, aldus het blad, dat sterke krachten van den vijand van het voornaamste oorlogsterrein wor den weggehouden. Al schrijft de „Times" nu dat door inneming van de kleine haven Bardia het stra tegische doel is bereikt, daar thans het gevaar voor Alexandrië en het Suezkanaal is afgewend, dar mag toch niet vergeten worden, zoo meent de „Deut sche Allgemeine Zeitung", dat de plannen van de Engelsohen nog van eerdge andere dingen afhangen en menig Engelsch commentaar is van dit bange voorgevoel vervuld. Deze Britsche plannen zullen namelijk behalve de moeilijkheden der aanvullingen en toevoeren, nog van de oorlogspolitiek der as mogendheden afhangen, die niet alleen op de stra tegische doelen let. maar haar oorlogvoering steeds op de totale overwinning gericht houdt. Het oor logsterrein bevindt zich voor Duitschland en Italië overal daar waar de Engelschman is. Wat Duitsch land buiten het voornaamste oorlogsterrein gebruikt, komt uit het onuitputtelijke reservoir eener weer macht. welker totale gevechtskracht sinds vele maanden slechts in heel bepaalde gedeelten be hoefde te worden aangewend. In die vele maarden is de totale kradht zeer aanzienlijk gestegen, terwijl de Engelsohen, die hun laatste reserves hebben op geroepen, prestige-successen in de woestijn najaag den. Maar ook het oorlogspotertieel van den Ita- liaanschen bondgenoot, zoo constateert het blad, is door de woestijngevechten in het geheel niet in de kern aangetast. Deze gevechten hebben een niet te onderschatten nevenfunctie gehad juist door het feit. dat zij de Engelschen gedwongen hebben strijd te leveren. Tenslotte merkt het blad op dat generaal Wavell tooh erg onvoorzichtig geweest is, toen hij op uitda gende wijze verklaarde dat zijn leger thans tusschen Hitier en diens gedroomde koloniale rijk sterd. Hoe dan ook, betoogt het blad, bij onze koloniën zullen wij wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van langen duur zal zijn. Aller oogen zijn daar nog sledhts uitsluitend gericht op Amerika en op de Amerikaansche hulp. De marsch van den tijd is on verbiddelijk geworden sinds de Engelschen de ver woesting verkozen hebben en het vermoeden dat die verwoesting absoluut wordt, hangt dreigend bo ven hen allen. MEENING VAN JOEGO SLAVISCH BLAD Een Stefani-bericht meldt uit BelgTado: De mi litaire medewerker van het Kroatische dagblad „Dnevnik" vestigt de aandacht op den heldihafti- gen tegenstand van de verdedigers van Bardia. Hoewel zij te land, in de lucht en op zee werden aangevallen hebben de Italiaansche troepen bewij zen geleverd van bijzondere dapperheid en hebben zij den vijand de zwaarste verliezen toegebracht. De medewerker vermeldt bovendien dat de taak van de Engelschen in de woestijn van Marmarica uiterst moeilijk is aangezien het Italiaansche leger nog intact is Uit Rome meldt het D. N. B.: In het uur der af rekening zal men beseffen hoezeer de versnippering van krachten die Italië Engeland heeft opge drongen, tot het lot van Engeland heeft bijgedra gen. zoo schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani. Het feit dat de ring om het Engelsche eiland zich steeds nauwer sluit, alsmede het voort durend groeiende aantal duikbooten der as kunnen Engelard niet laten hopen dat zijn positie er beter op zal worden. Deze loodzwaar op het eiland druk kende dreiging brengt Engeland ertoe de proef te nemen met ondernemingen in ver verwijderd lig gende gebieden. Dit is de aanleiding tot het Engel sche offensief met een massa tanks, schepen en luchtstrijdkrachten in de woestijn van Marmarica dat echter het lot van net Britsche eiland niet in het minst kan beïnvloeden, No. 32 DIEREN-PUZZLE. In te vullen de namen van vijf zoogdieren. De beginletters van die namen moeten den naam vormen van een ander zoogdier. A. OPLOSSINC VORIGE OPCAVE No J1 FIGUUR-PUZZLE EENKATINDENZAKKOOFEN ELAAFANËRCIENALSMAME RLKS9RSQ00RENLATBUB9 BELTIEIEONWBOK3EESLE INAEFNDNMOAONOENRDER EDNETTEDEONNCENDEOMI DEKLEERENMAKENDENMAN DE WAARDE VAN HET WAARDELOOZE. Uit de Utr. Courant: „Professor v. d. Plank heeft in een vergadering te Utrecht mededeeling gedaan over zijn onderzoek naar dë waarde van het verzamelen van keukenaf val. Per week worden gemiddeld 90.000 KG aard appelschillen opgehaald, dit cijfer blijft constant. De hoeveelheid groente-afval daalde van 2500 KG tot 1200 KG en ook de etensresten (pl.m. 3500 KG) worden steeds minder. Deze dalende lijn zal volgens spr. aanhouden. Deze resten brengen per 100 KG f 4 op en deze prijs is volgens spr. in overeenstemming met de voedingswaarde, ook voor rundvee. Voor de pro ductie van 5 liter melk is noodig 1.3 KG zetmeel- waarde en 2.75 KG verteerbaar zuiver eiwit. Veertig KG gemengd afval leveren 5.2 KG zet- meelwaarde en 28 KG verteerbaar eiwit. Deze 40 KG zijn dus in staat de eiwitbehoefte voor de productie van 15 liter melk te dekken. Aannemende, dat aardappelschillen voldoende aangevuld kunnen worden met eiwitrijke producten, geeft de opbrengst van 50.000 KG per week de mo gelijkheid tot het produceeren van pl.m. 15000 liter melk per week. Bovendien vindt hierdoor een aantal menschen het geheele jaar door werk. De huisvrouwen moe ten er echter op toezien, dat er in de resten geen scherpe voorwerpen voorkomen, daar dit ernstige ziekten veroorzaakt. Zoo leeren we door dezen tijd qok de waarde in zien van veel dat vroeger als waardeloos werd weggeworpen. En dat geldt niet alleen voor het materieele". ONDERLINGE WAARDEERING IN DE MUZIEKWERELD. In het Orgaan van de Nederlandsche Toonkunstenaars.vereeniging Klaagt de voorzitter, M. A. Brandts Buys, over de weinige waardeering, welke musici voor elkanders presta ties hebben. „Grootheid als kunstenaar gaat niet steeds samen met mensch elijlte grootheid. De grootheid of laten we het liever eenvoudige zeggen: de capa citeiten van iemand te erkennen op hetzelfde terrein van werkzaamheden is altijd moeilijker, dan zijn hoedanigheden op een ander gebied der mu- ziekuitoefening. Het slagen van een collega op een zelfde terrein, terwijl bet eigen slagen afwezig bleef, z.al men dan gaarne aan andere, buitenmuizikale, eigenschappen toeschrijven. Zelfs komt het voor, dat men de capaciteiten van een ander op eenzelfde terrein niet wil erkennen, terwijl men toch niets van de werkelijke prestaties van dien ander weet of kent. Men is dan zóó overtuigd van eigen voor treffelijkheid, dat men zich niet kan voorstellen, dat een ander óók iets kan op hetzelfde gebied. En wat de groote meester beweert, wordt door de slaafsche volgelingen, zijn bewonderend kliekje, nagebauwd met groote overtuiging. Men spreekt dan van zes-en-twintigste-rangs musici, zonder iets van die musici te weten, zonder ooit iets van hen ge hoord te hebben op muzikaal gebied, zonder iets van hun prestaties te kennen. En de grooten, die wel in dit kringetje opgenomen werden, wachten zich wel iets ter verdediging van die onbekende collegae te zeg gen. Zij willen het gevaar niet loopen, met die onbekende, zoogenaamde 26ste rangs musici, op één lijn te worden gesteld". Indië doof. Het A.N.P. meldt: Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking verleend om te bevorderen, dat de gebruikelijke Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met de Nederlandsche Over- zeesche gewesten ook ditmaal gewisseld konden worden. Helaas is hiervan niets kunnen komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. DIES NATALIS DER AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. De senaat der Universiteit van Amsteram hoopfi den dies natalis der inrichting voor hooger onder wijs te herdenken in een openbare vergadering op Woensdag 8 Januari 1941 des namiddags te 3 uur 39 precies in de aula der universiteit. In deze vergadering zal de reetor magnificus prof. dr. B. Brouwer de gebruikelijke rede uitspreken. PROGRAMMA WOENSDAG 8 JANUARI 1911. HILVERSUM I, 115 M. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.a00 Schriftlezing en meditatie. 8.1S Gewijde muzlelc (opn.). 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.40 Gramofoonmu- zlek. 10.30 Morgendienst. 1.00 Gromofoonmuzlek. 11,35 Cello met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.45 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 Ensemble „Romantlque" en gramo foonmuzlek. 2.15 Gramofoonmuzlek. 3.00 Christ, lectuur. 3 30 De Vedelaars en gramofoonmuzlek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- on beursberichten A. N. P. 5,30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie ..Meteorologie voor den binnen schipper" en taalles. 6.00 Berichten. 605 De Postillons. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Econo mische vragen van den dag (A. N.P.). 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuwsberichten A N. P, 8.15 Orgelspel fopn.). 8.30 Berichten. Engelsch. 8.4S Gramofoonmuziek. 9.20 Zang met pianobegeleiding. Hierna: Schriftlezing. 10.00—10.11 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM n, 301 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.28 VARA-Almanak. 8.30 Nieuws berichten A. N. P gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10.20 Esmeralda en solist. 10.S0 Orgelspel. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.30 Esmeralda en solist. 12.00 Berichten 12.15 VARA-orkest. In de pauze: VARA-Alma- nak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 VARA-orkest. 2,00 Voor de vrou wen. 2.25 Gramofoonmuzlek, 3.15 Vocaal cn instrumentaal programma. 4.10 Declamatie. 4.30 Orgelspel. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Esmeralda en soliste. 6 00 Boekbespreking 6 15 Gramofoon muzlek 6 40 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage ot gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje (A. N. PJ. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7