Moord op kasteel Entzberg ïleizen en avonturen van woensdag 8 januari im HSARtEM'S DAGBE A D Aangifte van postduiven. Vóór 31 Januari 1941. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt Ons plaatsing van het volgende: Alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 zijn uit gebroed, behooren ten spoedigste aan de Commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders gevestigd te Amsterdam, Prinsegracht 407 (telefoon 34413) met nauw keurige omschrijving van het jaar van uitbroeden en het serienummer te worden opgegeven. Hetzelfde dient te geschieden met alle oudere duiven, die niet op de officieele gestempelde hok- 1 ij sten voorkomen Voor ongeringde duiven verplicht gestelde sluit- ringen worden door het Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenliefhebbers, Amsteldijk 44, Amsterdam, verstrekt. Met ingang van 13 December 1940 behooren alle sierduiven, uitgezonderd kroppers, pauwstaarten, raadsheeren, tuimelaars met sokken alsmede slen- kers aan voornoemde Commissie ter registratie te worden opgegeven. Evenals voor postduiven be hooren ook voor de sierduiven, die voor registra tie in aanmerking komen, hoklijsten in drievoud te worden aangelegd Eén exemplaar van deze lijs ten kan door belanghebbende behouden worden; het. andere behoort in het desbetreffend duivenhok aanwezig te zijn, terwijl het derde onder berusting van genoemde Commissie blijft. De bovenbedoelde opgaven behooren vóór 31 Januari 1941 te worden verricht. Bij niet nakoming hiervan stelt men zich bloot aan een strafvervolging volgens de Duitsche militaire wetten. Tentoonstellingen van post- en andere duiven, in welken vorm ook. zijn verboden. Eveneens is het vervoer van postduiven buiten de kom der gemeente verboden, indien dit vervoer niet gedekt wordt door een schriftelijke vergunning, welke bij de Commissie voornoemd, met redenen omkleed, kan worden aangevraagd. Voor zoover het vorenstaande afwijkt van vroe ger terzake uitgevaardigde bepalingen, moeten deze als vervallen worden beschouwd. WIELRIJDER GESLIPT. Maandagmiddag één uur slipte een 53-jarige wielrijder op den hoek van de Damstraat en het Klokhuisplein te Haarlem, juist toen een vrachtauto achter hem naderde. De chauffeur trachtte snel te stoppen, maar dit lukte, niet, omdat de wagen door gleed. De wielrijder viel tusschen voor- en achter wielen; doordat hij zich aan één der wielen vast klemde, gleed hij met den wagen mee. Hiervan heeft hij het te danken gehad, dat de wielen niet over hem heen gingen. Nu kreeg hii alleen ontvellingen aan het gelaat en vermoedelijk een hersenschudding. Door leden van den Ongevallendienst werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd waar hij ter observatie werd opgenomen. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand December was: Badhus Koudenhorn 2421 mannen, 374 vrouwen, 18 werkl.baden. totaal 2813. Badhuis Leidscheplein 1558 mannen, 697 vrouwen 478 schoolbaden, 165 werkl.baden, totaal 2898. Badhuis Schotersingel 1864 mannen, 807 vrouwen 716 .schoolbaden. 69 werkl.baden, totaal 3456. Badhuis Hofdijkplein 1663 mannen, 763 vrouwen, 605 schoolbaden, 47 werkl.baden, totaal 3078. Badhuis van Egmondstraat 2376 mannen, 1077 vrouwen, 576 schoolbaden, 114 werkl.baden, totaal 4143. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werd in de week van 30 December tot en met 4 Januari 1940 1941 3816 parties warm eten verstrekt; n.l. in lokaal Rijksstraatweg 1027, Soendastraat 789. Zoetestraat 864, Kamperstraat 440, Teijlerplein 501; voor'm. Spaarndam 195. MARKT El KIllTIN Purmerend, 7 Januari. Gerpeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 8 partijen, wegende 12000 KG. Handel vlug. Hoogste prijs 35.25. Kaasmarkt. Gewicht 378 KG. Handel vlug. 2 stapels Kleine Boeren f 33 per 50 KG. Runderen, totaal 362 stuks. Vette koeien 280 v. d. levering. Gelde koeien 52 f 200400 per stuk. Han del matig. Melk koeien 30 f 380475 per stuk. Handel matig. Stieren v. d. levering. Vette kalveren 8 v. d. levering. Gras kalveren 30 f 100200 per stuk. Handel goed. Nuchtere kalveren voor de slacht 173 v. d. levering; Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 3055 per stuk. Handel goed. Magere varkens 7 f 3040 per stuk. Handel goed. Biggen 135 f 2232 per stuk. Handel matig. Schapen 551 f 3040 per stuk. Handel matig. Fokschapen f 40 50 per stuk. Handel matig. Bokken 56 f 840 per stuk. Handel matig.. Kipeieren f 1.07 per KG Oude kippen en hanen (blauw) 1900 f 24 "per stuk. Konijnen f 25 per stuk. Eenden 1200 f 11.70 per stuk. Duiven f 0.40 per paar. MARKT BODEGRAVEN. (Dinsdag) Aangevoerd 19 partijen Goudsche kaas, totaal 855 stuks, wegende 7695 KG. Prijs met R.M., le soort f 41.50. Handel vlug. Zittiug van liet Landgereclit. Vijf verdachten staan terecht. Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Het Landgerecht heeft Dinsdag wederom zitting in de hoofdstad gehouden in een der zalen van het Paleis van Justitie. De eerste verdachte was een 48-jarige werklooze, die zich in November beleedigend over den Führer en het Duitsche leger had uitgelaten. De man gaf een deel van de tenlastelegging toe. Hij zeide berouw te hebben. Hij had gehandeld in een zenuwachtigen toestand, ontstaan door huise lijke zorgen. Volgens een getuige had verd. niet alleen bij die gelegenheid doch reeds eerder ophitsende woorden in het openbaar geuit. De Staatsanwalt vond het berouw van ver dachte, die reeds meer dan eens met de justitie in aanraking is geweest, weinig aanvaardbaar. Spr. vorderde een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van twee maanden voorarrest. De rechter veroordeelde den man tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van zes weken voor arrest. Het Landgerecht heeft vervolgens de strafzaak tegen vier verdachten behandeld, een man en drie vrouwen, employés van een groote bankinstelling en handelshuis in de hoofdstad. De man, sous-chef van het secretariaat, had op zekeren dag een voor Duitschland beleedigend pamflet in handen gekregen. Het geschrift was vier folio pagina's groot en de sous-chef had het aan een der dames van zijn afdeeling de chef typiste gegeven. Zij had door twee harer onder geschikten afschriften laten tikken, zes in totaal. De sous-chef beweerde, dat hij geen opdracht had gegeven afschriften te maken, maar de chef typiste verklaarde, dat zij den indruk had gekregen dat hij dit wenschte ofschoon hij geen opdracht gaf. De twee andere meisjes hadden de opdracht uitgevoerd en zelf ook een afschrift gekregen. De man had ook vroeger reeds een dergelijk po litiek pamflet in zijn bezit gehad en anderen laten lezen. De Staatsanwalt achtte het begrijpelijk, dat de chef van de typekamer den indruk kreeg, dat zij afschriften moest laten maken. De sous-chef van het secretariaat hoefde niet uitdrukkelijk opdracht te geven en het afschrift nam hij dan ook zonder opmerkingen in ontvangst. Hij draagt dan ook de grootste schuld, oordeelde de Staatsanwalt. Tegen dezen verdachte requireerde spr. een gevangenis straf van tien maanden. Tegen de chef-typiste vorderde de openbare aan klager zes maanden gevangenisstraf, daarbij reke ning houdende met het feit, dat zij opdracht had gekregen. Tegen de eerste typiste werd vijf maan den geëïscht, zij had het pamflet mee naar huis genomen en aan kennissen laten lezen. Tegen de tweede typiste, die geen ruchtbaarheid aan het stuk had gegeven en haar afschrift vernietigd had, eischte spr. drie maanden gevangenisstraf met on middellijke invrijheidstelling. Bij de laatste drie verdachten eischte de Staatsanwalt aftrek van d.e voorloopige hechtenis, ten aanzien van den sous^ chef van het secretariaat vorderde spr. gedeeltelijke aftrek. De verdediger mr. Worst jr., bepleitte o.m., dat het niet de bedoeling was geweest het pamflet te verbreiden. De verdachten kenden zelfs den inhoud niet nauwkeurig. Ten aanzien van de derde en vierde verdachte pleitte spr. vrijspraak. Overigens drong pl. op clementie aan. De rechter veroordeelde den sous-chef tot acht maanden gevangenisstraf, de chef-typiste tot vijf maanden en dc beide typistes tot drie maanden gevangenisstraf, in alle gevallen met aftrek van de voorarrest, zoodat de derde en de vierde verdachte in vrijheid werden gesteld. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit: 1. W. Groot, radioreparateur, wonende te Koog aan de Zaan, Raadhuisstraat no. 9. Curator mr. K. van Giffen te Haarlem. 2. Franciscus Aloysius Gerardus Speet, han delende onder de firma, althans onder den naam: Firma C. Speet, winkelier in heeren- tnode-artikelen, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat no. 31. Curator Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem. 3. Majoor C. J. A. Kruyt, wonende te Heem stede, Heerenweg no. 111. Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Rechter-Commissaris In al deze faillissemen ten mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: J. Kos, broodbakker, wonen de te Zaandijk. Curator Mr. J. C. Nieuwenhuys te Haarlem. HET AANTAL FAILLISSEMENTEN IN 1939. In het jaar 1939 werden 143 faillissementen uitgesproken tegen 87 faillissementen in 1940. ALS MAKELAAR BEëEDIGD. Op 7 Januari 1941 werden door bovenge noemde Rechtbank als makelaar beëedigd: 1. H. Hesper, wonende te Halfweg, gem. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. 2. J. W. Roosingh, wonende te Zandvoort. 3. H. Ramakers, wonende te Haarlem en wel in de navolgende vakken: sub 1 in rubber, hen nep, gommen en harsen, rotting, sub 2. in suiker; sub 3 in conserven, groenten fruit. Ned. Ver. voor Luchtbescherming zet het werk voort. De Nederlandsche vereeniging voor luchtbe scherming heeft een nieuwe actie ingezet. In de laatste vergadering welke plaats had voor het uit breken van den oorlog was een contactcommissie benoemd, welke thans in een voorloopig algemeen bestuur is omgezet. Daarin hebben ook vertegen woordigers van de drie groote plaatsen zitten ge kregen. Dit bestuur bestaat thans uit vijftien leden. Ongetwijfeld is thans ook nog voorlichting van de burgerbevolking dringend noodig, aan deze voor lichting zullen de afdeelingen van N.V.L. werken. De-rijksinspectie zal daarbij de noodige aanwijzin gen geven over de te behandelen stof. De N.V.L. zal zich voornamelijk toeleggen op de organisatie van de vereeniging door het oprichten van plaatse lijke afdeeb'ngen en het inrichten van kleine ten toonstellingen, waarbij de instructeurs voorlichting zullen geven. Ook is het tijdschrift van de ver eeniging geheel vernieuwd Een meer wetenschap pelijk maandblad „Pro Cive" wordt als officieel orgaan van de rijksinspectie uitgegeven. (A.N.P.) De duiven van de Westermarkt te Amsterdam zijn vooral in vvintersche dagen goed vertrouwd geraakt met de dierenvrienden, die de vogels niet in den steek laten. (Foto Pax Holland.) Burgemeester Ploegmakers overleden. OSS, 7 Januari (A.N.P.) Hedenmorgen om streeks zes uur is burgemeester Johannes Franciscus Ploegmakers te zijnen huize aan de Kromstraat te Oss op 62-jarigen leeftijd overleden. Niet alleen op politiek, doch ook op sociaal ge bied ging de gemeente den burgemeester zeer ter harte. In September 1923 werd hij benoemd tot wethouder en loco-burgemeester van Oss, in welke functies hij zich bijzonder verdienstelijk maakte. In Januari 1931 werd hij adjunct-inspecteur van de werkverschaffing van Noord-Brabant, ooste lijk gedeelte. In 1922 werd hij verkozen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Bosch en omstreken en kreeg hij daarin zitting als voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf. Van 1927 af was hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Hij was de laatste jaren tevens dijkgraaf van het waterschap „De Maaskant". Op 25 April 1932 werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Oss. In Augustus 1932 werd de bur gemeester bij zijn afscheid als voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging begiftigd met het eerekruis van den Paus Pro Ecclesia et Pontifice. In 1935 kreeg hij de onderscheiding officier in de Orde van Oranje Nassau. VOOR DE KINDEREN Nmor I f A Goav.m.u, ot'Onfur.n uon MiPrlU.I Tfitnlng t>on Aort van Eui(/ll. Dit is de held van ons verhaal Het vlinders vangen is zijn kwaal Ziet hij zoo'n beest, dan rust hij niet Vóór hij het in zijn netje ziet. Je kent hem zeker, naar ik meen, Ach ja, natuurlijk: Prikkebeenll „Dit exemplaar is wondermooi, Dat steek ik op mijn hoed als tooi!" Zoo spreekt gelukkig Prlkkebeen En lacht maar rustig voor zich heen. De koe bij het hek staart hem eens aan En peinst: „Als dat maar goed zal gaan!" Tegenslag door de vorst. |h De persdienst van het N. V. V. deelt my dat het -Verbond van Vakvereenigingen opnieuw heeft gewend tot het departement y Sociale Zaken om aan te dringen op verhoog^ van den steun. jn Het departement heeft in antwoord hiey gezegd, dat de centrale keukendienst voor v« c selvoorziening in oorlogstijd doet wat hij ta om in groote steden keukens gereed te malta welke goed voedsel zullen verstrekken benejn( den kostprijs. Zeer binnenkort zullen verband hiermede nadere bijzonderhejn worden bekend gemaakt. t Verder meldt de persdienst', dat „onbe% den" valsche geruchten hebben verspreid jd der de arbeiders in de werkverschaffing", wtjni door een verkeerde voorstelling van zaken fel gewekt. jt De zaak is, dat de vorst den grond hard h gemaakt, zoodat duizenden „werkverruimiifo arbeiders" niet kunnen werken. De laa maanden hebben deze arbeiders met grondv een eerlijk stuk brood verdiend. Thans va zij wederom terug in den steun, tenzij recht hebben op uitkéering uit een werklooz kas. Voor de meesten is de steun aanzienlijk ger dan het werkverruimingsloon. In de ee weken, toen de vorst het werk belette, is zoogenaamd vorstverlet uitbetaald, doch als gel wordt dit over hoogstens een week betaal SERINGEN NAAR DUITSCHLAND. Het A.N.P. meldt uit Naaldwijk: Belangrf kwanta seringen worden thans naar Duitschlr uitgevoerd, tot groote vreugde der bloera" kweekers. Dank zij dezen export naar Duitd land is de seringenprijs op een bevredigend r gekomen. Voor uitblinkende kwaliteiten te Aalsmeer van 80 tot 84 cent per seringeif besteed Een 102-jarige te Beuningen. ac Maandag heeft de weduwe Rut van P genBerendsen te Beuningen haar 102den jaardig gevierd. Traditiegetrouw werd deze P"! wederom op 6 Januari gevierd en niet op P vijfden haar eigenlijken geboortedag. er Ze is op Driekoningen 6 Januari P* doopt en „dat is mijn verjaardag" heefre altijd gezegd. Ze heeft dezen wel zeer bij zonderen daf.. goede gezondheid mogen vieren, althans licharf lijk. Geestelijk laat haar toestand de laar1: maanden wel iets te wenschen over. Vier jongelui stalen boter en margarine. Arrestaties te Rotterdam. >0 De Rotterdamsche politie heeft vier jorjj lui aangehouden wegens diefstal en heling boter en margarine. Het zijn de 17-jarige rënsgezel M. H. W., de 20-jarnge rnagaz knecht J. P., de 20-jarige fabrieksarbeider en de 28-jarige los werkman J. H. C. De eerstgenoemden maakten er hun werk van durende verschillende dagen achtereen pak boter en margarine te stelen van een wagen in de Alexanderstraat te Rotterdam stond daar voor het pakhuis van den eigenaar B. T g. beladen werd. De boter, in totaal ongeveer pond, werd door C. tegen een buitensporig 1 gen prijs buiten de distributie om aan culieren verkocht. ol el PETER PAUL BERTRAM. 5) Op dat oogenblik kwam Von Ghetaldi de kamer binnen. „Je moet mijn afwezigheid verontschuldigen", ■wendde hij zich tot zijn gastheer, „maar ik heb juist geprobeerd met Weenen te telefoneeren. De verbinding is evenwel nog steeds gestoord". Graaf Vestic-Falkenberg keerde zich naar de trap. Daar stond een klein, zandkleurig mannetje, wat verlegen en onzeker, dat door zijn dikke bril- leglazen schuchter de kamer doorkeek. Ik moet hem een beetje onder mijn hoede nemen, dacht graaf Vestic-Falkenberg en stapte vriendelijk glimlachend op hem toe. „Wel mi.jnheer Vahoda", zeide hij, „Kent u ieder een hier al?" „Ja. ik geloof het wel. De jonge dame, ik meen Uw dochter, is al zoo vriendelijk geweest me voor te stellen". Hij keek weer verlegen om zich heen. Toen, bijna alsof hij in zich zelf sprak, zei hij: „Zoo ziet dus een kasteel er uit. Het klopt dus toch!" „Wat klopt?", vroeg zijn gastheer wat verbaasd. Vahoda kleurde. „Ziet u", zei hij toen bedeesd, „ik ben een eenvoudig man. En ik had nooit ge dacht dat het nog eens zou gebeuren, dat ik op een werkelijk kasteel te gast zou zijn. Ik heb veel over kasteelcn gelezen en liet is fijn dat ik eens wat heb mogen beleven, waarover ik gelezen heb". „Nu, ik hoop dat deze belevenis geen teleur stelling voor u wordt", zei graaf Vestic-Falkenberg glimlachend Deze kleine, onaanzienlijke boeken worm beviel hem. Op dat oogenblik opende Jean de deur en deelde mede, dat het diner geserveerd was. Het duurde even voor alle gasten hun plaats aan de lange tafel gevonden hadden. En het duurde nog iets langer, voor de tafelburen contact met elkander hadden en er gesprekken ontstonden. Maar al spoedig heerschte er een aangename, ver trouwelijke stemming onder de gasten. Marie de Jongh, die tusschen overste Tsja en dr. Wong zat en de beide Aziaten eerst schuw en nieuwsgierig bekeken had, bemerkte spoedig, dat deze beide vreemdelingen zich eigenlijk in niets van andere menschen onderscheidden. Overste Tsja was een lieve, oude oom, mild, wijs en goedig. Dr. Wong bewees een opmerkzame tafelbuur te zijn, die er slag van had gezellig te converseeren. Mathilde Fechner had in het algemeen vrede met het gebeurde op den Alpenweg. Dit onver wachte intermezzo deed haar genoegen. Het gaf haar gelegenheid zich in haar mooiste japon te toonen en te bewijzen, dat zij een vrouw van de wereld was. Alleen verontrustte haar het feit, dat Von Ghetaldi blijkbaar slechts oog en oor voor de slotvrouwe had, maar dat kon niet veel beteeke- nen. Tenslotte waren de Vestic-Falkenbergs oude vrienden van hem en bij een onverwaoht weder zien als dit was er natuurlijk veel te vertellen. Haar tafelbuur, de heer Maxwell, was een zeer belangwekkende figuur, op wien zij ongetwijfeld indruk maakte. En Duschinsky's jaloezie bepaalde zich tot een slechts voor haar merkbare nervosi teit. In plaats van, zooals anders, bij het opdagen teit. In plaats van, zooals anders, knorrig zwijgen te vervallen, deed hij zelfs zijn best, met Maxwell een gesprek te onderhouden. Het leek zelfs alsof hij zichvoor den Engelschman interesseerde. „China", zei Maxwell, „is een van de wonder lijkste, zoo niet het wonderlijkste land ter wereld. Ik heb er meer dan vijftien jaar geleefd. En toch kan ik niet zegggen, dat ik China ken of be grijp". „Maar u woont nu toch niet meer in China?", in formeerde Duschinsky. „Neen. Sedert een paar jaar woon ik in Genève". „Was u tijdens den oorlog in China?", vroeg Duschinsky. „Gedeeltelijk". „Dan waren wij, althans betrekkelijk, bijna buren", zei Duschinsky. „Ik ben op 7 Januari 1915 bij den terugtocht over de Karpathen door de Rus sen gevangen genomen en in een kamp bij Werchne Udinsk opgesloten". „O ja, werkelijk", zei Maxwell. „Ja. Het toeval speelt soms een groote rol in het leveh. Daar zou ik u de ongelooflijkste staaltjes van kunnen vertellen". „O, stellig", mompelde Maxwell. Waarom verveelde hij dien Engelschman met zijn geklets, dacht Mathilde Fechner. Duizenden Oosten rijkers hadden in Siberië gevangen gezeten. „Overigens was die terugtocht over de Karpathen een gruwelijke gebeurtenis", ging Duschinsky voort. „Daar hebben zich de afschuwelijkste dingen bij voorgedaan. En ten deele ook in eigen rijen". „Oorlog", zei Maxwell, „is een gruwelijke zaak. Maar nog veel wreeder is misschien de burger oorlog, zooals hij jarenlang in China gewoed heeft en tendeele nog woedt". Hij maakte een kleine pauze en keek nadenkend voor zich heen. „Maar laten we over iets prettigers praten, om onze buur vrouw te onderhouden. Oorlog is een zaak van mannen. Daarom moesten de mannen er ook alleen over spreken wanneer zij onder elkander zijn". „U heeft gelijk", stemde Duschinsky toe. „We zul len stellig nog gelegenheid hebben op dit onderwerp in te gaan". Hij hief zijn glas op en dronk me vrouw Fechner toe. Daisy Grabner, die aan zijn rechterzijde zat, voelde zich erg verwaarloosd. Dat Duschinsky zich niet om haar bekommerde verwonderde haar niet. Maar Feldmann had zich toch met haar bezig kunnen houden? Doch deze hield zich alleen maar bezig met eten en drinken. Hij at met toewijding Derhalve gaf Daisy Grabner haar opmerkzaamheid aan de tegenover gelegen zijde van de tafel Daar zaten dr. Muir en freule Angela. Tusschen deze beiden was een meeningsverschil gerezen. Met schitterende oogen en zeer opgewonden had Angela Vestic-Falkenberg een hartstochtelijk be tooi' tegen vivisectie gehouden. „Wij hebben het recht niet om dieren te pijnigen", zei ze. „Het gebeurt toch alleen voor wetenschappelijke doeleinden", wierp dr. Muir tegen. „Het dient den vooruitgang, de wetenschap". Angela liet zich daar niet mee vangen. „Weten schappelijke doeleinden, vooruitgang", zei ze boos. „Slagzinnen zijn het, waarachter zich wreedheid en onnadenkendheid verbergt. Gelooft u soms, dat het een dier minder pijn doet, wanneer het om wetenschappelijke doeleinden en in het belang van de wetenschap opengesneden wordt?" „U laat zich meesleepeu door uw gevoellig hart". zei dr. Muir ernstig. „U heeft gelijk wanneer u zich door uw gevoel laat leiden. Maar wanneer u even verder denkt, zult u erkennen, dat er in dit vraagstuk geen gelijk of ongelijk bestaat. Slechts noodzakelijkheid. En deze noodzakelijkheid recht vaardigt dit vaak wreede onderzoek". Hij zette met een ruk zijn bril recht. „Als u het toestaat zal ik u iets vertellen". „Graag". En dr. Muir begon, wat aarzelend, vaak naar een woord zoekend en het door een Engelsch ver vangend, een verslag te geven van de beroemde Braziliaansche slangenfarm in Butantan, waar hij een half jaar voor studie geweest was. Hij vertelde van de .vele honderden giftslangen die daar ge houden worden en waarvan regelmatig het gift afgetapt wordt, dat dan bij paarden in steeds sterkere doses ingeënt wordt. In het bloed van de paarden vormt zich een serum, dat gedroogd wordt, gedoseerd, in gedestilleerd water opgelost en in glas verzonden wordt. Op het oogenblik is in ieder dorp in Brazilië, ja bijna in iedere boerderij, serum voorradig. Soortgelijke instellingen bestaan in Zuid- Afrika en Indië. Ieder jaar zijn er vroeger mis schien vijftig duizend menschen aan slangenbeten ten onder gegaan, die nu door een injectie met serum van een zekeren dood gered kunnen wor den. Zoo was het met veel dingen. En het leven van vijftigduizend menschen was toch met het lijden van de proefdieren niet te duur betaald. Freule Angela had ernstig geluisterd. De argu menten van den dokter klonken overtuigend. „U heeft gelijk", verklaarde ze tenslotte, terwijl ze een niet geheel gelukte poging deed om te glim lachen, ,,Ik beken dat ik verslagen ben. Misschien is mijn inzicht dom en sentimenteel, maar verstand en gevoel zijn vaak met elkaar in tegenspraak". Ze keek nadenkend voor zich heen Ook dr. Muir zweeg. Hij bekeek haar slanke en toch krachtige, door de zon gebruinde hand, die zenuwachtig met een vork speelde. Het was een prettige hand. Zij verraadde hem goed ras, groote gevoeligheid en de geschiktheid óm mee aan te pak ken, wanneer de nood aan den man kwam. De hand scheen een eigen leven te leiden; ze drukte de groote innerlijke ontroering uit. die freule Angela voelen moest en die zij dank zij haar zelfbeheersching niet. toonde. Maar haar hand verraadde, dat zich achter de schijnbare rust van haar mooie, wat bi gezicht, iets verborg, dat het meisje tot in diepst van haar ziel raakte, zelfs naar het jongen dokter scheen ook pijnigde. Ondanks alle schoonheid en kracht had deze 1 k iets hulpeloos, wanhopigs, bijna ontroerends. Muir had plotseling behoefte om deze hand ii zijne te nemen, ze zacht te streelen en gerus; stellen. „Freule", zei hij zacht, „ik wilde u graeg zeggen. We hebben elkander vandaag voor het (in gezien. Morgen rijden wij waarschijnlijk weer der en dan zullen wij elkaar wel nooit i tegenkomen. Niettemin waag ik het u te ze: wat ik denk. Het is misschien voorbarig, maa wil het toch doen". Hij aarzelde een oogenblik, wat verward door verbaasden blik van zijn buurvrouw, die hen geen enkele wijze aanmoedigde verder te „Wel", meende hij. verontschuldigend glimlach „ik heb het gevoel, dat u zorgen heeft, gr ernstige zorgen, die u pijnigen. Kan ik u misse helpen? Ik zou het graag doen". „U vergist u", antwoordde ze koel, bijna vijaiK Haar gezicht was streng afwijzend. „En als u g hadt, zou ik u er zeker niet over spreken". 1 toon was hartstochtelijk. „Is het u niet voldo uw honden en marmotjes op de vivisectie-tafi leggen en te pijnigen? Moeten wij ook onze blootleggen, opdat u er in kunt rondwoelen om nieuwsgierigheid te bevredigen? Bestaan geleerden", ze sprak dit woord uit alsof het beleediging was, „geen grenzen? Gelooft u i hoogmoed dat er overal middeltjes voor zijn' het voldoende is als men bij u komt en zegt: dokter, hier heb ik pijn!" U verbeeldt zich w schiinliik dat. u dan een wijs gezicht moet ten en een spreuk moet uit.sDreken En dan is in orde". De hoon in haar stern had iets kwetse haar woorden troffen dr. Muir als zweepsla «r 'cit He ie; .(Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6