I' In den schuilkelder van den Paus. Bardia hield 25 dagen stand. In het Buitenland. RADIO [O EN SD'AG 8 JANUARI 1941 HmCEXTS DAGBCÏB Londensche versperringsballons vernield. Duitsch vliegtuig schiet een aantal neer. Een 8 Januari. (D.N.B.) BRtsch gevechtsvliegtuig is er Maandag in plaagd, zoo wordt aan het D.N.B. medegedeeld, pen Londen zeven versperringsballons neer te lieten. Boven de stad zelf hing een aaneen sloten wolkenlaag die echter op een bepaalde Dgte ophield en een bijna egale vlakte vorm- De Engelsche ballons stonden op geringe ogte boven de hoogste wolkengrens in het zon- ht en boden een voortreffelijk aanvalsdoel. De itsche vliegers zochten binnen den door de ..."lions gevormde versperringsgordel de gun- gste positie en gingen toen over tot den v ïval. )e Engelschen merkten den aanval klaar- - jkelijk pas toen de eerste ballon brandend <or de wolken neerstortte. De ballons werden j irop snel teruggetrokken binnen de daaron- r hangende wolken. Zeven ballons konden ^öhter in brand geschoten worden, terwijl ver- ^flieidene andere werden getroffen, zonder Wm, zij neerstortten. Het is echter waarschijn- dat behalve de zeven, waarvan vaststaat *ilt zij neergeschoten zijn, nog meer ballons werden. regeering zwaait den strijdkrachten lof toe. Motie van den ministerraad. Stefani meldt: De Italiaansche ministerraad heeft bij ac- unatie een motie aangenomen, waarin hij n groet vol bewondering zendt aan de com- indanten en troepen van leger, marine en «htmacht en aan de fascistische militie die m|dhaftig strijden tegen de strijdkrachten van n Britsche imperialisme en zijn satellieten. Te- hover de kinderachtige manoeuvres en dwaze .ïoojjjreigingen van de vijandelijke propaganda ii deze en gene zijde van den Oceaan wordt hifiieuw plechtig de verzekering gegeven van r v<j onwrikbare trouw van Italië aan het hij jet van de spil en aan het Driemogendheden- maïdrag en uitdrukking gegeven aan" zijn niet onwrikbaar besluit den strijd voort te tten tot aan de overwinning, die aan Italië rechtvaardige plaats zal moeten geven in t nieuwe Europa en die de wereld zal moeten van de huichelachtige en uitbuitende ^drukking door de Britsche plutocratie. De w%iisterraad geeft uitdrukking aan de vol- ten-ekte overtuiging dat de breede massa's van t proletarische en fascistische Italië onder d hfe omstandigheden opgewassen zijn en zullen imia tegen de grootheid der gebeurtenissen, laai ndw Popoio d'Italia over de Duitsch- itfl Italiaansche betrekkingen. De meest nauwe samenwerking. taalr-OP grond van een foutieve waardeering der ntsch-Italiaansche betrekkingen zoo schrijft jens het D.N.B. de Popoio d'Italia in een arti- l is de Britsche regeering tot de opvatting »men. dat men onder ieder beding Italië moet 'innen om den algemeenen toestand ten van Engeland te veranderen. De draad- oproep van Churchill aan de Italianen, de van vele Engelsche dagbladen en zekere ien uit de rede van Roosevelt toon en, dat de Isaksers zijn 'vervallen in deze dwaling die, "alle dwalingen, er toe gedoemd is door de wer- 'jkheid opgeheven te worden, in de moeilijkheden vinden de Italianen hun 11. acht. De Engelschen vergeten, dat de spil niet willekeurig bondgenootschap is, maar de iwste en onverbrekelijke verbinding van met '.der in overeenstemming zijnde revoluties. Italië op de knieën te krijgen zou Engeland het lijk van Duitschland moeten gaan en keerd. aankomst van Duitsche vliegers in Italië is veelzeggend bewijs. De deelneming van Ita- ^insche dulkbooten aan den oorlog op den At- Oceaan en de aanwezigheid van Itali- i-Jische arbeiders in Duitschland zouden den gelschen een opheldering hebben kunnen ge il. Maar bevangen in de onzekere hoop Italië Duitschland afzonderlijk te kunnen verslaan, Bcentreert de Britsc-he regeering sedert 21/2 n iand haar sterkste strijdkrachten tegen Italië, •chili heeft het eerzuchtige plan de Italianen Albanië en Libye te werpen om op de Mid- mdsche zee een gunstige strategische positie iet leven te roepen. -oor een dergelijk succes op de Middellandsche 3 tracht Londen zich in een positie te brengen ivp 1met een belangrijke vereffening van prestige D kunnen onderhandelen over een vrede, die niet te drukkend zal zijn. laar Italië is niet te verslaan, omdat het sterk omdat het volledig door de geheele militaire it van de spil wordt gesteund. De belanzrijk- Paö internationale militaire deskundigen zijn van Spatting, dat de spil in 1941 den beslissenden 2ai toebrengen om Engeland op de 'knieën te opl 1 paele arrestaties in Saoedië—Arabië. bipe regeering van Saoedië-Arabië zou volgens inrichten uit Medina een geheim plan van de hetfelligenoe Service op het spoor gekomen zijn. t beoogde vele Saoedische hoogwaardigsheids- 'ze Sleeders te arresteeren. Deze ontdekking werd ïds.laan bij het onderzoek naar de poging tot een d inslag op koning Ibn Saoed. Volgens mededee- van de Saoedische regeering zijn de bij dit Jiplot betrokkenen over breede kringen ver- en derhalve zijn van Arabische zijde velen arresteerd. (A.N.P.) loor hen ri Gevallen soldaten en burgers in België. etsi psla. it Brussel meldt het A.N.P.Het „Nieuws van dag" bericht dat het aantal der tijdens de logsweken in België omgekomen Belgische sol en aanzienlijk geringer is dan men aanvanke- had gedacht. Volgens de voorloopige naspo- gen zijn 4700 Belgische soldaten. 2600 Fransche 22 Engelsche soldaten gedood. Deze getallen den echter overtroffen door het aantal om- omen burgers. Tegenover de 4700 gevallen he soldaten wordt het aantal der om het m gekomen burgers op 5200 geraamd, hetgeen i het volledige falen van het vroegere Belgi- le burgerbestuur wordt geweten dat niet in '°fet was den stroom vluchtelingen 'in geordende len te leiden. De oorlog ter zee. Iet D.N.B. meldt d.d. 7 Januari uit New-York: leden van de bemanning van het in Engel en dienst varende Nederlandsche vracht- ip „Bodegraven" dat Maandag, komende van erpool, te New-York is aangekomen, hebben gens de New-York World Telegram ver- ard. dat tijdens den overtocht uit het con- drie vrachtschepen tot zinken zijn ge- icht. De namen der tot zinken gebrachte epen werden niet genoemd. De Ilaliaansclie begrooting. Tekort voor 1939. 40 ruiru 28 milliard lire. In den Dinsdag gehouden Italiaanschen ministerraad die onder voorzitterschap stond van den Duce heeft de minister van financiën medegedeeld, dat de staatsbegrooting van 1939- 1940 een bedrag aan ontvangsten aangeeft van 32.350 millioen lire en aan uitgaven 60.388 mil- iioen lire. Het tekort bedraagt dus 28.380 millioen lire. Opgemerkt dient te worden, dat op deze begrooting buitengewone uitgaven zijn opge nomen die betrekking hebben op den huidigen oorlogstoestand, op gebeurtenissen in het verle den en op ontginningen in het rijk tot een to taal bedrag van 21.890 millioen lire. Zonder dit bedrag zou het tekort 6.148 millioen lire bedra gen. De ministerraad heeft de maatregelen voor de begrooting van 1941 goedgekeurd en aange nomen. Deze begrooting vertoont de volgende ramingen: ontvangsten 31.820 millioen. uitga ven 39.876 millioen en een tekort van 8.794 mil lioen lire. (Stefani). Nieuwe verkiezingen in Egypte? Verzoek van Nahas Pasja aan den koning. De leider van de Egyptische Wafdpartij, Na has Pasja, heeft in een boodschap aan koning Faroek verzocht nieuwe verkiezingen uit te schrijven, aldus meldt het D.N.B. Volgens de meening van Nahas Pasja moet de verkiezing „Het volk één doen worden" en het land een duidelijk antwoord van Engeland ten aanzien van het statuut van Egypte na den oorlog waar borgen. In de boodschap wordt verder gezegd, dat het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936 wel de belangen van Engeland dient, doch die van Egypte benadeelt. Economische moeilijkheden in Turkije. Scherpere controle. De door de Turksche Kamer aangenomen wet op de verscherpte bescherming van het econo misch leven in Turkije wei-d, naar uit Ankara wordt gemeld, door der Minister-President vooral gemotiveerd met het feit, dat de controle en de prijsvorming onbevredigend zijn geweest. Nieuwe controlebureaux zijn derhalve door de regeering in het leven geroepen. De minister-president gaf de moeilijkheden ten aanzien vsr den aanvoer en verdeeling van belangrijke waren voor de bevol king en zelfs voor het leger toe. De oorzaak hier voor ligt in het feit, dat niet tijdig genoeg vol doende voorraden zijn gevormd. De regeering be schikt momenteel evo wel over de noodzakelijke verstrekkende bevoegdheden. (Europapress). Aanvallen op Britsche steunpunten in Palestina. De Stampa verneemt uit Beiroet, aldus meldt het D.N.B. uit Milaan, dat de Arabische op standelingen In Palestina kortelings verster kingen gekregen hebben die tot hernieuwde aanvallen op Britsche steunpunten en verkeers wegen in deze gebieden overgegaan zijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn volgens genoemd blad twee Engelsche militaire transportauto's op den weg naar Jeruzalem door mijnen in de lucht gevlogen. Ook uit Jaffa wordt een dergelijke aanslag gemeld, waarbij een Engelsche militaire auto vernield werd. In beide gevallen slaagden de opstandelingen er in met de buitgemaakte wapens en munitie te ontkomen zonder herkend te zijn. Ten Zuiden van het meer van Genezareth is een Engelsch depót aangevallen. Daarbij zijn vele Engelsche soldaten gewond. Groote bedrijvigheid in de haven van Vigo. Vele nieuwe schepen worden gebouwd. In een officieele publicatie van het havenbe- bestuur van de Spaansche haven Vigo wordt mee gedeeld, dat in 1940 in de dertien scheepswerver en de zeven reparatie-inrichtingen voor schepen voor een bedrag van 21.800.000 peseta werd om gezet. Het betreft hier zoowel een uitgebreid pro gramma aan nieuwe schepen als aan reparaties. In de publicatie wordt verder medegedeeld, dat voor een bedrag van 11.030.000 peseta aan orders voor inieuwe schepen bij de werven werd ge plaatst, zoodat ceze onafgebroken 1.117 arbeiders in dienst hadden. In de répara tie-inrichtingen be droeg de omzet 10.730.000 peseta. Bij het afsluiten van het jaar bevonden zich nog 8 groote schepen op de werven in aanbouw, terwijl in de reparatie- inrichtingen 16 schepa- liggen. De orders, welke reeds voor 1941 geplaatst zijn, betreffen een be drag van 3.985.000 peseta. (Europapress). Luchtafweergeschut aan boord van een oorlogs bodem in een Italiaansche marinebasis aan de Middellandsche Zee. (Foto Weltbild.) Italiaansch weermachtsbericht. Laatste stellingen te Bardia vielen Zondag. Aan Grieksche front belangrijke stelling veroverd. ERGENS IN ITALIë, 7 Jan. (Stefani). Hier volgt het 214de Italiaansche weermachtberic'nt: De laatste stellingen waar te Bardia nog verzet geboden werd vielen Zondag tegen den avond. Vijf en twintig dagen lang hebben onze troepen schitterende staaltjes van stoutmoedigheid ten beste gegeven en den vijand zware verliezen toe gebracht. Ook onze verliezen aan materiaal, man schappen. dooden, gewonden en vermisten, waren zwaar. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op To- broek zijn twee vijandelijke vliegtuigen door het luchtdoelgeschut van de marine neergeschoten. Aan het Grieksche front hebben wij ons door een geslaagden overval meester gemaakt van een belangrijke stelling. Automatische wapenen en munitie, die door den vijand achtergelaten waren, vielen ons in handen. Bij een gunstig patrouille- gevecht maakten wij eenige gevangenen. Vijande lijke vliegtuigen deden een aanval op een van onze bases. Door het afweergeschut werd een Bleinheim neergeschoten. Een formatie jagers had op een kruistocht een gevecht met vijandelijke toestellen en schoot er drie neer. Een onzer formaties bombardeerde on danks ongunstige weersomstandigheden een be langrijk doel van den tegenstander. Onze vlieg tuigen keerden alle terug. In Oost-Afrika werden aan de grens va.n den Soedan in het gebied van Tessenei gemotoriseerde vijandelijke strijdmiddelen door ons artillerievuur op de vlucht gedreven. Aan het overige deel van het front acties van patrouilles en artillerie. (Van een United Press-correspondst VATICAANSTAD Januari. Onder de waakzame oogen van een pauselijken gendarme ben ik er getuige van geweest hoe twee in blauwe overalls gekieede arbeiders de laatste hand legden aan den pauselijken schuilkelder die in een kleinen hof van het Pauselijk ambtsgebouw in de Vaticaansche stad ligt. Deze kelder werd gebouwd onder leiding van een architect Enrico Galeazai die aan het hoofd van het technisch bu reau van het Vaticaan staat. Hij bestaat uit drie kleine vierkante ruimten van elk ongeveer vier meter in doorsnede. Een van de arbeiders die de muren juist hardgrijs schilderde vertelde mij dat de muren van den Paus'elijken kelder absoluut bom-veilig gebouwd zijn. In de muren en het dak van den schuilkelder is ongeveer een ton Vana- dium-staal uit de ijzermijnen van Terni verwerkt. De kamers zijn voorzien van electrische verwar ming. Ze zijn tot dusverre nog niet gemeubileerd, i&och men vertelde mij dat een ingerioht zal wor den als slaapkamer van den Paus, een tweede als zijn werkkamer, terwijl de derde misschien een keuken zal worden. In elk geval zal deze niet veel gebruikt worden, daar de Paus van middernacht tot de vroeg-mis van zes uur altijd vast. Mogelijk zal de kamer daarom ook door den kamerheer van den Paus, Giovanni Stefanoni, die dezen post reeds gedurende elf jaar bekleed, als slaapkamer gebruikt worden, zoodat hij gedurende een lucht aanval altijd in de nabijheid van den Paus zou zijn. Tot iden bouw van den kelder werd door een buitengewone commissie van kardinalen onder leiding van kardinaal Carali besloten. Reeds spoe dig na het begin van den Europeeschen oorlog hielden de kardinalen het voor raadzaam den Vaticaanschen staat van een schuilkelder te voor zien. Men vond reeds een „natuurlijken" kelder in de met acht meter dikke muren omgeven reus achtige Bramante Bastion die gemakkelijk 400 menschen herbergen kan en gebouwd is door den beroemden architect Donato Bramante in de 16e eeuw. In Jun: van het afgeloopen jaar zochten tijdens de luchtalarmen in Rome werkelijk talrijke inwo ners van Vaticaanstad in de Bastion, waarvan de vensters waren dicht gemetseld, bescherming. Toentertijd besloot kardinaal Canalï voor der Paus een specialen schuilkelder aan te leggen. Als plaats hiervoor koos men den hof van het ambts gebouw, daar deze goed beschermd is en boven dien dicht bij de Pauselijke woonvertrekken ligt, waarmede de schuilkelder door een prïvé-lift ver bonden is. Men hoort echter soms in Vatacaansche kringen de opvatting verkondigen dat de Paus den kelder in geval van een vijandelijken luchtaanval op Rome in het geheel niet zal gebruiker. Bij de luchtalarmen in Juni weigerde hij tenminste zijn vertrekken te verlaten; hij verliet weliswaar het bed en kleedde zich aan, doch bracht echter den alarmtïjd tezamen met Stefanoni biddend in zijn vertrekken door. Vaticaanstad is tegenwoordig van 6.30 uur des avonds volledig verduisterd. Er bestaat zelfs ge durende den nacht een soort verbod tot het betre den der straten, hetwelk door de Vaticaan-bewo- rers streng wordt nagekomen. Slechts weinige, een zwak violet licht verspreidende verkeerslich ten zijn te zien. Alle maatregelen ter bescherming van den pauselijken staat staan onder controle van de speciale commissie onder voorzitterschap van kardinaal Carali, De commissie bestaat uit een aantal kardinalen, de commandanten van de Pauselijke gendarmen en van de Zwitserscfhe Garde die zoowel 's nachts als overdag door Vati caanstad patrouilleeren. Italianen stonden tegenover groote overmacht. De diplomatieke redacteur van het Italiaan sche persagentschap Stefani schrijft: Bardia is een roemvolle bladzijde. Het Ita liaansche garnizoen, dat in beperkte omgeving werd belegerd en aan een hevig bombarde ment was onderworpen, heeft heldhaftig gedu rende 25 cagen stand gehouden tegen een sterk leger van ergeveer 250.000 man, dat gesteund werd door een eskader slagschepen en een luchtvloot van ongeveer duizend toestellen. Het verzet van Bardia was voorzien, teneinde den vïjardelijken opmarsen tijdelijk tot stilstand te brengen, de verdedigingslinie in orde te brengen en de strategische stellingen te verbeteren. Het gar nizoen van Bardia heeft op heldhaftige wijze zijn taak volbracht door een vijand die tiermaal ster ker was in aantal drie weken lang tegen te houden. Het Italiaansche volk brengt hulde aan den helden moed van generaal Bergonzoli en zijn soldaten. In In het dierenpark te Wassenaar is dezer da gen een Sambahertje geboren, hetgeen in ge vangenschap een groote zeldzaamheid is. Voor het diertje werd met behulp van warme kruiken een behaaglijk bedje gespreid. (Foto Schimmel- penningh.) het algemeen licht van den oorlog gezien heeft deze episode slechts een plaatselijke beteekenis. Toen de Italiaansche troepen de grens van Cyre- nalca overschreden tot aar Sidi el Barrani hadden zij ruim honderd vierkante kilometer woestijn ach ter zich. De woestijn bevindt zich thans achter de Engelschen. De verovering van dat woestijngebied heeft geen enkelen invloed op het lot var Enge land en vertraagt den druk niet waaraan de groo te verantwoordelijke voor den oorlog wordt on derworpen. De oorlogskracht van Italië is vrijwel intact en men kan zelfs zeggen dat eer groot deel van de strijdkrachten waarover Italië beschikt nog niet in actie zijn gekomen, Fierer dan ooit hernieuwt het Italiaansche volk in deze dagen zijn besluit der oorlog tot het einde te voeren, tot aan de overwinning die Europa zal moeten bevrijden van de brutale onderdrukking en exploitatie der Engelsche plutocratie. De Dinsdag door een ministerraad afgelegde verklarirg welke de onwankelbare trouw van Italië jegens het pact van de as en jeger.s het driemogendhedenpact van Berlijn bevestigt is van de grootste beteekenis. DE TAAK DER VERDEDIGERS. Het Italiaansche nieuwsagentschap Aroi consta teert aan de hand van talrijke voorbeelden dat ook de vijand de superiem-e waarde van de held haftige Italiaansche verdediging van Bardia heeft toegegeven. De Engelsche poging om in het ooste lijke deel van Cyrenaïca door te dringer begon, naar het agentschap uiteenzet, op 12 December. Op 14 December begon de aanval op Bardia, de eerste belangrijke Italiaansche verdedigingsstel- ling in de onmiddellijke nabijheid van de Egypti sche grens. Taak van de verdedigers van Bardia was den vijandelijken opmarsch te vertragen voor zoover dat mogelijk was, gezien de volkomen on gelijke verhoudingen tusschen de krachten van het belegerde garnizoen en het gros van het uit niet minder dan 250.000 man, hoofdzakelijk Engelschen en Australiërs, bestaande vijandelijke leger, welles voorhoede gevormd werd door sterke pantsereen heden en dat in zijn actie door minstens duizend vliegtuigen en de geheele vloot van Alexandrië ge steund werd. Het agentschap publiceert vervolgens uittreksels uit de berichtgeving van den vijand omtrent het verloop van den strijd, waaruit de waarde blijkt van den Italiaanschen weerstand en den omvang van de Engelsche inspanning. Wat de vijand, zoo besluit Aroi, niet zegt, is het volgende: De ver dediging van Bardia had haar taak vervuld door. dat zij bijna een maand lang den druk van het En gelsche offensief vertraagde. De verliezen en de slijtage der vijandelijke krachten waren zeer ge voelig. Tijdens den duur van den tegenstand voerde het garnizoen ook eenige doeltreffende uitvallen uit, waarbij het vijandelijke pantserafdeelingen aanviel en vernietigde. Ir. deze periode wei-den 53 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 2 vijande lijke oorlogsschepen die op de vesting vuurden in den grond geboord. Bovendien werd een vijande lijk stoomschip tot zirken gebracht en werden een torpedobootjager, een torpedoboot, een kanonneer boot en een „moniteur" zwaar getroffen. De wereld moet, voor zoo ver zij niet aangetast is door slechtgeloovigheid en kwaden wil. Batdia be schouwen als een bladzijde van roem in de ge schiedenis van de Italiaansche wapens. De laatste berichten die uit Bargkok te Tokio ontvangen zi.n over de betrekkingen tusschen Thailand (Siam) en lrdo-Ch:na laten weinig hoop op een regeling van het conflict tusschen deze buur landen over. Een der .'npansche bladen vernam dat de betrekkingen van dag tot dag slechter werden en dat de Tl.ailandsche consul-generaal en de em ployés van zijn bureau de Indo-Ch neesche hoofd stad reeds hebben verlaten. Daaruit is af te leiden dat de diplomat:eke betrekkingen zich in een kri tiek stadium bevinden. Zoolang de diplomatieke banden officieel intact zijn kan men in theorie echter cog niet van een oorlogstoestand spreken. In de practijk bestaat deze natuucliik al lang. Het opperbevel van de Tha'landsche weermacht publi ceert zelfs legerberichten; zoo werd gisteren ge meld cat de strijdkrachten van Thailand op 6 Januari I'oipet aan de grens van Cambodsja na een offensief var twee dagen hadden veroverd. Hier is dus niet meer sprake van op zichzelf staan de incidenten, maar van een formeelen veldslag. Men kan zich thans afvragen welke reactie de ver scherping van den toestand zal teweegbrengen bij de mogendheden, wier invloedssfeer zich over Zuidoost-Azië uitstrekt, met name Engeland en Japan, welk laatste land. naar bekend is, steun punten in Indo-China bezet houdt. Wat de eischen van Thailand betreft, er zij aan herinnerd dat dit land sedert 1935 aanspraak maakt op de rijke laaglanden van het Mekongdal, welke in 1893 door Frankrijk bij de Indo-Chineesche staten Laos en Cambodsja ingelijfd zijn. In dit ge bied bevinden zich handelscentra aan beide zijde van de rivier, die de belangrijkste verbindings weg door de Achter-Indische oerwouden is. Aan de Fransche zijde van het Mekongdal liggen groote moerassen die bijzonder geschikt zijn voor het ver bouwen van rijst. Te Vichy. het huidige Fransche regeeringscentrum,. neemt men aan dat dit een van de redenen is waarom de Thailandsche autoritei ten zoo'r groote waarde aan deze gebieden hech ten. want de rijstproductie van Thailand is niet voldoende voor de voortdurend toeneniende bevol- k:rg en Thailand moet dientengevolge dit belang rijke voedingsmiddel uit Indo-China invoeren. Ge lijk bekend staat Frankrijk afwijzend tegenover de territoriale eischen van Thailand in het algemeen. Echter hebben de Fransche autoriteiten zich be reid verklaard over het afstaan van eilanden in de Mekongrivier te onderhandelen. Van deze eilanden is de bijzonderheid dat zij bij hoog water over stroomd worden, zoodat zij, wanneer hier bepaalde irrigatiewerken uitgevoerd zijn. geschikt kunnen worden gemaakt voor rijstgrord. Het gebied in Cambodsja waarop de Thailand sche nationalisten aanspraak maken ligt tusschen de Mekorg en de tegenwoordige grens, tusschen Pakse en Khong. Het is een vruchtbare laagvlakte waarin de bewoners van Cambodsja zich reeds se dert eeuwen met akkerbouw bezig houden. De tweede grensstrook welke door Thailand op- geëischt wordt ligt ten westen van Vientiane, tus schen de Mekong en de tegenwoordige grens. Zij loopt naar het noorden tot aan Luang Prabang. Hier zijn waardevolle wouden aan beide zijden van de rivier die hoofdzakelijk toebehooren aan den keizer van Luang Prabang wiens kleine rijk bij den staat Laos inselijfd is. Deze keizer heeft een eigen leger en heeft zich, naar United Press dezer da gen meldde, bereid verklaard dit bij een even- tueelen oorlog tegen Thailand im te zetten. Franscli-Duitsche betrekkingen. Commentaar op het aftreden van minister Bélin. Het A.N.P. verneemt uit Vichy: Bij het aftreden van den 'minister voor productie en arbeid, René Bélin nemen politieke kringen alhier de beteeke nis van dit aftreden in oogenschouw. Men be weert dat het aftreden van Bélin beslissend 13 voor de toekomstige Duitsch-Fransche samenwer king vooral in het bezette gebied. Door verkeerde maatregelen heeft minister Bélin alles gedaan om bij de Fransche bevolking wrevel tegen het bezettingsleger te verwekken. Het werkverschaf- fingsprogram van den minister is niet uitgevoerd en de volkomen wanorde van dit ministerie onder Bélin heeft er mede toe bijgedragen dat de ver zorging met levensmiddelen in het bezette gebied onder reeds slechte omstandigheden nog slechter is geworden. Het aftreden van Bélin wordt door deze officieele kringen toegejuicht, omdat men er geen belang bij heeft dat de bezettende macht aan ongerechtvaardigde verwijten wordt bloot gesteld, die uitsluitend op rekening komen van de Fransche economische instanties. Lealiy ontvangt Amerikaansche journalisten. Heden overhandiging van zijn geloofsbrieven aan maarschalk Pétain. Volgens berichten uit Vichy heeft de Amerikaan sche ambassadeur Leahy gisteren de in Vichy ver toevende Amerikaansche journalisten ontvangen en daarbij zijn taak omschreven als een van vol strekt normaal diplomatiek karakter. De ambas sadeur sprak tegen dat de Vereenigde Staten het voornemen hebben op het Fransche Antillen- eiland Martinique een vlootbasis te vestigen en hierover bij Frankrijk stappen te ondernemen. Met betrekking tot de vraag of de Vereenigde Staten zendingen levensmiddelen voor Frankrijk zullen toelaten zeide Leahy dat hij de hoop heeft opgegeven deze kwestie te zien opgelost. Leahy zal hedenmiddag aan maarschalk Pétain zijn geloofs brieven overhandigen. (D.N.B.) PROGRAMMA DONDERDAG 9 JANUARI 1911. HILVERSUM I, 415 M. Netlerlandsch l'roijramma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dng. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 R.K. Zangvercenlglng „St. Caecilia" en de R.K Oratoriumvereenlglng te Haarlem (opn.). 10.30 Rococo-octet. li.00 Rotterdamsoh Phllharmo- nisch orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig balfuurtje. 12.00 gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten A. N. P. 1.00 KRO-koor (opn.). 1.15 KRO-orkest. 2.00 Orgel en cello 2.45 Rotterdamsch Ka tholiek Mannenkoor (opn.) 3.00 Zepparonikwartet. 3.30 Zang- en orkestopnamen. 4.00 Zepparoni-kwartet. 4.30 Ztekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-,, eco nomische- en beursberichten A. N. P. 5 30 Causerie „Vorming van de rijpere jeugd". 5.45 Reportage. 6.00 Cabaretprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.4S Gramo foonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Gramofoonmua ziek. 9.55 Wij sluiten den dag. 10 00—10.15 Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II. 301 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P4 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 AVRO-Musette-ensemble (opn.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 10.55 Declamatie. 11.15 AVRO-Strijkorkest. 12,00 Berichten, eventueel Gramo foonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. R 1.00 AVRO-Amusements- orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Reportage. 2.15 Phllhar- monlsch kwartet. 3.00 Causerie „Nuttig en r.oodlg". 3.10 „La Bohème", opera (opn.). 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen ln den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Omroep orkest en solisten. 6.00—0.15 Causerie „Sport, lichamelijk* opvoeding en de Omroep 6.45 Actuecle reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Persoverzicht voor binnen- «n buitenland (A. N. PJ, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7