Dr. Ringers leider der geheele bouwnijverheid. De dood van president Kallk Er moet meer gebouwd worden. Het afscheid op het station, de( een afscheid van het leven wer\ Het Duitsche bombardement op de City KORT NIEUWS. iVV PENS DAG 8 JANUARI 1941' H A ARLE M'S DAGBIAD Uitgebreide bevoegdheden. 's-GRAVENHAGE. 7 Januari. Het A.N.P. meldt: Het verordeningenblad van heden bevat een be sluit betreffende de bouwnijverheid, waarbij aan dr. Ringers de algeheele leiding van de geheele bouwiiójverheid is opgedragen. Dr. Ringers zal voortaan naast zijn titel alge meen gemachtigde voor den wederopbouw, ook ■den titel voeren van algemeen gemachtigde voor dc bouwnijverheid. Het besluit geeft dr. Ringers de bevoegdheid om in overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende onganen van de bouwnijverheid, zoodanige maatregelen te treffen, als hij voor de regeling van de geheele bouwnijverheid noodig acht. Deze maatregelen kunnen ook op de vervaardiging en verwerking van en den handel in bouwmaterialen betrekking hebben. Voorts is bepaald, dat de alge meen gemachtigde aan alle natuurlijke en rechts personen aanwijzingen kan geven, in hoeverre werken op het gebied van wederopbouw, water bouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw moeten worden uitgevoerd. Hij kan deze maatregelen ook treffen ten aanzien van alle Nederlandsche over heidsorganen en aan deze zijn aanwijzingen ge ven. De algemeen gemachtigde zal deze maatre gelen trefferwen zijn aanwijzingen geven in over- eenstemming'met de secretarissen-generaal van financiën en van handel, nijverheid en scheep vaart, alsmede in overeenstemming met de secre tarissen-generaal van de overige departementen, voor zoover deze hierbij betrokken zijn. Ook alle opdrachten tot het uitvoeren van bouw werken in het algemeen gezegd: alle gunnin gen van bouwwerken behoeven de goedkeuring van den algemeen gemachtigde. VERSTREKKEND BESLUIT. Dit hierboven vermelde besluit betreffende de bouwnijverheid is van bijzondere en verstrekkende beteekenis. aldus meldt het A.N.P. verder. De wederopbouw is een onderdeel van de bouw nijverheid en naarmate de organisatie van den we deropbouw vorderde, zag men, dat allerlei rege lingen noodzakelijk waren, welke van ingrijpend belang waren voor de geheele bouwnijverheid. Men kan nu eenmaal geen onderdeel regelen van een groot terrein, waarover men verder geen macht heeft. En zoo leidde de organisatie van den weder opbouw in haar natuurlijken en logischen ontwik kelingsgang tot een steeds nauwer contact, tot een verdere reguleering en tot verdere bemoeiingen van den algemeen gemachtigde met de geheele bouw nijverheid. De nieuwe verordening geeft den algemeen ge machtigde de bevoegdheid in overleg met de daar voor in aanmerking komende organen van de bouw nijverheid zoodanige maatregelen te treffen, als hij voor de regeling van de geheele bouwnijverheid noodig acht. Deze maatregelen aldus gaat artikel 2 voort kunnen ook op de vervaardiging en ver werking van en den handel in bouwmaterialen be trekking hebben. Voorts is bepaald, dat de alge meen gemachtigde aan alle natuurlijke en rechts personen aanwijzingen kan geven, in hoeverre wer ken. op het gebied van wederopbouw, waterbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw moeten worden uitgevoerd. Hij kan deze maatregelen ook treffen ten aanzien van alle Nederlandsche overheidsorga nen en aan deze zijn aanwijzingen geven. De alge meen gemachtigde zal deze maatregelen treffen en zijn aanwijzingen geven in overeenstemming met de secretarissen-generaal van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, alsmede in overeenstemming met de secretarissen-generaal van de overige departementen, voor zoover deze hier bij betrokken zijn. Ook alle opdrachten tot het uitvoeren van bouw werken in het algemeen gezegd: alle gunningen van bouwwerken behoeven de goedkeuring van den algemeen gemachtigde. Indien plaatselijke verordeningen aan de aanwij zingen van den algemeen gemachtigde in den weg zouden staan, is de secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken bevoegd, op voorstel van en in overleg met den algemeen ge machtigde, deze verordeningen te wijzigen. In de slotartikelen worden de straffen opgesomd, welke gesteld zijn op het in strijd handelen met maatregelen of aanwijzingen van den algemeen ge machtigde. REGELING DER BOUW NIJVERHEID. Het vraagstuk van de regeling der bouwbedrij- vigheid. wil men ook nog in breeder verband be zien. Indien het peil der Nederlandsche bouwactivi teit in de jaren 1937. 1938 en 1939 op gemiddeld 100 wordt gesteld, dan blijkt, dat op dit oogenblik, ten gevolge van den oorlog en de daaruit voortvloeien de toestanden, deze activiteit tot circa 69 a 70 is in gezonken. Dit is erg, dooh nog erger wordt, het, indien men in aanmerking neemt, dat er in de 3 acfhter ons lig gende jaren reeds een aanzienlijk percentage werk- looze bouwvakarbeiders was. Het moet dus het streven zijn de bouwnijverheid niet slechts op te voeren tot het peil van de 3 ge noemde jaren, doch daar ver boven uit, om op die wijze de in ons land bestaande werkloosheid in de bouwvakken, welke chronisch dreigde te worden, op te heffen en.de arbeidskracht van lederen vali den arbeider voor onze nationale gemeenschap te behouden. Temeer is dit van belang, omdat de bouwnijver heid conjunctureel gezien, in een sleutelpositie is. Een opleving in de bouwnijverheid plant zidh voort over een groot terrein van onze volkshuishouding, terwijl een beperking in de bouwbedrïjvigheid on middellijk tot. uiting komt in een sterke stijging van de werkloosheid onder de arbeiders in de meest verschillende takken van industrie. De bouwbedrij- vighcid. is dan ook steeds als een der barometers van het economisch leven beschouwd. Het wederopbouwwerk zal uit den aard der zaak een afloopende bedrijvigheid te zien geven en met zekerheid kan worden vastgesteld, dat op de ople ving in verband met den wederopbouw een inzin king zal volgen, indien niet zorg gedragen wordt, dat a) gedurende de opleving zelve de ontwikkeling van ongewenschte toestanden wordt onderdrukt en een abnormale stijging van prijzen en winstmarges "wordt voorkomen: b) tegen het gereedkomen van het directe we- deropbouwwerk zooveel nieuwe plannen ter uit voering gereed liggen, dat daarin de uit het af loopende wederopbouwwerk vrijkomende arbeids krachten onmiddellijk kunnen worden opgenomen. Wanneer de bedrijvigheid van den wederopbouw zal afnemen, zal de normale bouwactiviteit moeten toenemen, wil men in de toekomst, een gezonden toestand verkrijgen. De stelling: regeeren is vooruitzien is nog steeds van kracht en daarom moet men de groote en bij zondere bevoegdheden, welke de algemeen gemach tigde voor de bouwnijverheid krachtens deze ver ordening krijgt, zien tegen een achtergrond van de toekomstige bouwnijverheid. Zijn bevoegdheden be treffen de bevordering van een doeltreffende orga nisatie. het doen ontwerpen van bouwplannen en de reguleering van het tempo van uitvoering daar van. Voorts zal hij de fabricage van de bouwmate rialen kunnen regelen. De vervaardiging van bak steen, kalkzandsteen, dakpannen, schelpkalk, enz. zal zich moeten aanpassen aan het gedachte bouw- tempo en de exportmogelijkheden. COÖRDINEERENDE TAAK. Het spreekt van zelf, dat de taak van den alge meen gemachtigde voor de bouwnijverheid in de eerste plaats een coördineererde zal zijn. Het is niet de bedoeling het werk van de thans bij de uit voering van bouwwerken betrokken organen als de verschillende rijksbureaux, de rijks- en provinciale waterstaat, spoorwegen, gemeentelijke technische dienster, particuliere opdrachtgevers en bouwon dernemers, ook maar in én enkel opzicht over te nemen. De bedoeling is slechts de mogelijkheid te soheppen deze organen op een zoodanige wijze te beïnvloeden, dat daaruit een harmonische samen werking ontstaat en een doelmatige wijze van wer ken, waarbij een stabiele bedrijvigheid' in de bouw vakken zooveel mogelijk verzekerd wordt. Uitvoering van spoedeischende werken. Opheffing van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke belemmeringen. In het Verordeningenblad is opgenomen een be sluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Justitie, betreffende opheffing van publiekrechte lijke en privaatrechtelijke belemmeringen. In dit besluit wordt bepaald, dat in de gevallen, dat naar bet oordeel van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat met de uit voering van een werk of een handeling, als in de artikelen 1 en 5 van de Belemmeringenwet ver ordeningen bedoeld, niet kan worden gewacht, bij beschikking van dien secretaris-generaal kan wor den bepaald dat 't werk onmiddellijk kan worden ten uitvoer gelegd of die handeling kan worden verricht, vóór dat de in die wet bedoelde vergun ning of ontheffing is verleend. In de betreffende beschikking kunnen voor waarden worden opgenomen, van welke de onmid dellijke tenuitvoerlegging afhankelijk wordt gesteld. De bepalingen van de Belemmeringenwet veror deningen voor het verkrijgen van de vereischte vergunning of ontheffing blijven onverminderd van kracht. Wordt de vergunning of ontheffing niet verleend of worden aan de vergunning of ontheffing voor waarden verbonden, dan wordt door en voor reke ning van hem, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten, hetzij al1ec zooveel mogelijk in den vorigen staat terug ge bracht. hetzij het verrichte alsnog in overeenstem ming met de voorwaarden gebracht. Bij het verleenen of weigeren van de vergunning of ontheffing kan aan hem, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten voordat de vereischte vergunning of ontheffing was verleend, het vergoeden van daardoor geleden schade worden opgelegd. Voorts wordt bepaald, dat in de gevallen, dat naai het oordeel van den secretaris-generaal van hel departement van Waterstaat met de uitvoering' van een Werk, als bedoeld in de artikelen 1 en 3 van de Belemmeringenwet privaatrecht niet kan wor den gewacht, bij beschikking van dien secretaris generaal kan worden bepaald, dat het werk terstond kan worden ten uitvoer gelegd en dat de rechtheb bende ten aanzien van eenig onroerend goed, be houdens recht op schadevergoeding, verplicht is deze tenuitvoerlegging te gedoogen In de betreffende beschikking kunnen voorwaar den worden opgenomen, van welke de onmiddellijke tenuitvoerlegging afhankelijk wordt gesteld. De bepalingen van de Belemmeringenwet privaat recht blijven in deze gevallen onverminderd van toepassing. In de gevallen, waarin zulk een beschikking gegeven is, zal in het geval dat de beslissing, als bedoeld in artikel 2 lid 5 van de Belemmeringen wet privaatrecht de aldaar genoemde verplichting niet oplegt of deze beslissing door het gerechtshof wordt vernietigd, voor zooveel van het betrokken onroerend goed gebruik is gemaakt, alles zoovee) mogelijk in den vorigen staat worden teruggebrachl onverminderd het recht op schadevergoeding van de rechthebbenden ten aanzien van dat goed. De artikelen 6, 8, 9 en 13 van de Belemmeringen wet privaatrecht zijn ten aanzien van bedoelde be schikkingen en de in die beschikkingen bedoelde werken en werkzaamheden van overeenkomstige toepassing. Ten aanzien van de vordering tot ver goeding van schade is artikel 14 dier wet van overeenkomstge toepassing. Ketel in kerkgebouw ontploft. Stoker bewusteloos geraakt. Maandag is tengevolge van het open draaien van een verkeerde kraan een ketel van de centrale verwarming van de Noorsche kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam ontploft. Het gebouw is op het oogenblik in gebruik bij de Volksuniversiteit en er was een stoker aan het werk. Door de explosie geraakte de 20-jarige stoker K. Westdorp bewusteloos. Op den slag van de ontploffing drong een toevallig passeerende brandweerman den kelder binnen. Hij wist een begin van brand te blusschen. De gewonde werd per G. G. D. naar een hospitaalschip ver voerd en daar ter verpleging opgenomen. In het kerkgebouwtje werden alle ramen vernield, ter wijl verschillende deuren en paneelen schade op liepen. BRAND IN DE JODENHOUTTUINEN TE AMSTERDAM. Dinsdagavond om tien uur bemerkten voorbijgangers, dat brand was uitgebroken op de eerste verdieping van het pakhuis aan de Jodenhouttuinen 51 te Amsterdam. Op deze verdieping lag hout opgeslagen. Het gelijkstraatsche gedeelte van het pand is in gebruik als houtbewerkingsinstallatie en -schaverij,..terwijl op de tweede verdieping een meubelfabriek is ge vestigd. Het geheele perceel was dus van onder tot boven gevuld met licht brandbaar materiaal. Door krachtig optreden wist de brandweer het vuur tot de tweede en de derde verdieping te be perken. De zolder van de tweede verdieping was aan de achterzijde doorgebrand. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een te fel brandende kachel op de eerste verdieping ei iga\ :ga^ jutst ensi jlefo >00, ,825 Kallio ging heen, toen hij het presidentschap in goede handen wist (Van onzen medewerker in Scandinavië.) De dag van de presidentswisseling is een dag van rouw geworden voor het volk van Finland. Na de schier overal met groote voldoening ont vangen tijding, dat de electoren reeds bij de eerste stemming Risto Ryti, den minister-president, ge kozen hadden met 288 van de 300 stemmen een manifestatie van een eensgezindheid over de groote lijnen in de politiek des lands, zooals men in het Noorden zelden of nimmer heeft meege maakt volgde nauwelijks .zes uren later het schokkende nieuws, dat de scheidende president Kyösti Kallio, een hartverlamming had gekregen op het oogenblik dat bij het afscheidnemen op 't station van Helsingfors de laatste tonen ver klonken van het volkslied en de oude staatsman op den trein toe ging, die hem naar zijn hoeve in Osterbotten terug zou brengen. Het afscheid van den afgetreden president werd voor hem een afscheid van net leven, van een wel besteed leven als boer, als boerenleider, als poli- Op tal van punten in de steden ziet men de meeuwen in sierlijke duikvlucht de hun toegeworpen versnapering feilloos oppikken. Ze zijn vertrouwde figuren van het stadsbeeld geworden. (Foto Pax Holland.) Gevolgen voor het economische leven Het D.N.B. deelt mede: Volgens een eigen be richt uit Londen van het Zweedsche „Aftonbla- det", dat aan het economische leven van Enge land is gewijd, is de economische polsslag van de Londensche City na het zware bombardement zwakker geworden. Men kan niet verhelen dat de Duitsche luchtaanval bij de wisseling van het jaar een harde slag is geweest op een plaats die reeds in vredestijd in feite en volgens traditie als een polsslagader van het economische leven werd beschouwd De Duitsche aanval op de Londensche City zal derhalve verstrekkende gevolgen hebben. „Aftonbladet" geeft dan een stemmingsbeeld van de Londensche beurs. De Engelsche industri- eele aandeelen liggen volkomen lusteloos. Men wacht, zoo wordt in het bericht gezegd, op ver zachting van de winstbelasting van honderd pro cent. Deze belasting is indertijd een dei' voor waarden geweest voor de samenwerking van de Engelsche Arbeiderspartij met Churchill. Deze belasting heeft alle speculatie in papieren der oorlogsindustrie gedood. Opmerkelijk is voorts hetgeen in het bericht wordt gezegd óver het vertrek van belangrijke be drijfsorganisaties uit Londen naar de provincie. Het financieele leven der City heeft niet meer de beteekenis van vroeger. Groote banken en andere financieele instellingen hebben haar hoofdkanto ren naar de provincie verplaatst. Eeuwenoude principes zijn als gevolg van den luchtoorlog in rook opgegaai. Door den uittocht uit de City zijn duizenden personen werkloos geworden. Vele firma's zouden, naar de nieening van den cor respondent, wel eens onder de slagen van den oorlog met stille trom kunnen verdwijnen. De CULTUURSERIE-UITGAVE „ADVOCATEN-PRAKTIJK". Lief en Leed onder Toga en Baret door PIERLUIGI en ETTORE ERIZZO is een openbaring. Dit boek heft de sluiers op en geeft ons een prachtige kijk op het leven van den jurist en op den mensch, die bij dezen jurist „te biecht" gaat. (Adv. Ingez. Med.) OP SLEEPTOUW. Als er sneeuw ligt, kan de jeugd op deze practische manier van de slcdesport genieten. (Foto Schimmelpenning!!,) De Turksche regeering heeft een bijzondere volmacht gekregen om handelsovereenkomsten te wijzigen en invoerverboden af te kondigen tegen landen, die geen verdrag met Turkije hebben. De volmacht geldt voor den „tijd der bijzondere om standigheden". (D.N.B.) Naar blijkens een D.N.B.-bericht uit Londen gemeld wordt heeft Churchill den minister zonder portefeuille, Arthur Greenwood, tot voorzitter van het comité voor den opbouw na den oorlog be noemd en den minister van de voorziening Sir Andrew Duncan tot leider van het Comité voor im port.. Naar de Londensche pers meldt zal naar het voorbeeld der Commissie voor de oorlogsproductie een opperste financieele commissie gevormd wor den, bestaande onder meer uit. Kingsley Wood, den voorzitter van de Kamer van Koophandel Lyttleton en den minister voor den economischen oorlog Dal ton. (D.N.B.) Op 62-jarigen leeftijd is, naar -het D.N.B. meldt, te Griinwald bij München overleden prof. Philipp Fauth die zich met de bestudeering van maan en planeten heeft bezig gehouden en in de geheele wereld bekendheid had verworven, Koning Michael en Koningin-Moeder He lena hebben den uit Boekarest vertrekkenden Duitschen gezant dr. Fabricius en zijn echt- genoote in afscheidsaudiëntie ontvgngen. In aansluiting daarop waren de heer en mevrouw Fabricius bij den Koning aan de middagtafel te gast. (D.N.B.) Stefani meldt: Een boerenhuis in de omgeving van Predap- pio is onder een aardverschuiving bedolven geraakt. Er vallen zeven dooden te betreuren. Eenige personen werden licht gewond. Er werd terstond een hulpactie georganiseerd. Het Spaansche agentschap Mencheta meldt dat de militaire gouverneur van Gibral tar Sir Clive Liddell naar Londen is vertrok ken om besprekingen met de Britsche regee ring te voeren. Het militaire opperbevel wordt thans door kolonel Frank Noel waargenomen. tD.N.B.) Naai' de Britsche Berichtendienst blij kens een D.N.B.-bericht meldt, is onlangs de vroegere Labour-afgevaardigde Fletcher, die als kapitein ter zee eerste klasse bet bevel over den gewapenden vischkotter „Haziemere" voer de, verdronken toen hij trachtte een vlieger die in het water was gevallen te redden. De Fransche Hooge Commissaris voor West-Indië admiraal Roberts heeft een verkla ring afgelegd over de positie van Martinique. Hij zeide dat hij van zijn regeering opdracht had gekregen Fransch West-Indië zoo noodig met geweld te verdedigen tegen iedere mogendheid die zou trachten Frankrijk dit gebied te ont nemen. STAKING VAN GRIEKSCHE ZEELIEDEN IN ENGELSCHE HAVENS. Volgens een in de Moskousche bladen gepu bliceerd Tass-bericht uit Londen is in ver scheidene Engelsche havens als gevolg van een loongeschil onder de Grieksche zeelieden een staking uitgebroken. De stakers, ten getale van meer dan duizend man, zouden uit Engeland verwijderd worden. Volgens betrouwbare in lichtingen zijn er van de stakende Grieksche 7D',i"Jen 52 in de gevangenis geworpen. (D.N.B.) ticus, als president tenslotte in de moeilijkste jarJJjj die de jonge Finsehe republiek heeft doorgemaaj De leider van de boerenpartij, de in 1936 met a stem meei'derheid tot het hoogste ambt in cj staat geroepen was, vrijwel gelijktijdig met ij politieke» ommekeer die tot uiting kwam in vorming van een kabinet van boeren en arbeide werd de presdent, die met zijn onverstoorbare riDe en zijn rustige onverzettelijkheid als 't ware aar! personificatie was van zijn volk in den winter J 19391949. De oude president Rots om |De woord Kallio de beteekenis en de gevoelswaardeStri' geven, die het voor de Finnen heeft die drie centrale figuur geworden was, meer nog dan <jVar maal dc veldmaarschalk Mannerheim. En hij is 1 be; tot zijn dood toe gebleven Hij is dezen dag, jlpe: maanden van ziekte-verlof, gehuldigd zooals niun mer tevoren een aftredende president van Finlèite: gehuldigd is. Men heeft hem willen danken viart alles wat hij in deze jaren voor Finland gedilen heeft en voor wat hij voor zijn volk in den wins ka van den oorlog is geweest. Waarschijnlijk heblj uit de grootsche huldiging van de tienduizenden hoojhoe stedelingen, die in den bïtter-kouden Decembi oo avond als een juichende zwarte massa saamgepjiaa stonden achter de gelederen van fakkeldragers, mee afscheid op het station, de laatste parade, de laafjtiec vaandelgroet den zieken en verzwakten presidfe, c te sterk aangegrepen. Maar 't is alsof het leta.. niet heeft willen wijken, zoolang Finland Kallio ft, z noodig had. Het is mogelijk dat de oude pr| Vo dent zich, wellicht onbewust, met een laatste i spanning van zijn verzwakte krachten tot jSoh laatst toe overeind gehouden heeft. Hij is bezweijoci toen de spanning over de verkiezing van zijn jn volger geweken was. Hij kon sterven, met de zekLgt heid dat de eensgezinde steun, dien hij ondervHfa den had, over zou gaan op den nieuwen pr|mcj dent èn dat het presidentschap in goede han|10jj was gekomen. J]e£ Het afscheid van Kallio op het station te Lorri Singfors, de plechtige stemming, die er heersdWaJ de menigte in 't donker op het wintersche pLee op de lange open perrons, de tonen van het vol! lied, dat opklonk in den vrieskouden nacht deed alles sterk denken aan het historische scheid, dertien maanden geleden, toen de Finsj gedelegeerden voor de laatste maal naar Mosl|@' reisden. Kallio zag er angstwekkend bleek uit tot hij j den stoep van het station zijn zwarte pelsmuts zijn witte haren nam en glimlachte als. dank. Ej nen in de hal drukte hij, nauwelijks sprekend,)^ banden van hen, die hem uitgeleide deden: zijn pp volger Ryti, veldmaarschalk Mannerheim, minisii?1". generaals, andere autoriteiten en vi'ienden, Mevri Kallio kan haar ontroering niet beheerschen wij neer haar beste vriendinnen uit de hoofdstad, paar van de hoogste Lotta's, haar omarmen. De tl naar het Noorden, waar Kallio's hoeve Heik ligt in het wijde land van Osterbotten, staat wachten, de andere reizigers zijn er al in, de sla 'j. wagen van den president der republiek is er acl U aan gehaakt. Nogmaals klinkt het gejuich nu Ka; het perron op komt. De muziek speelt het volks en weer neemt Kallio zijn pelsmuts in de hand li wijl hij langs de eerewacht gaat, die opgesteld s met de vlaggen van leger en burgerwacht. Terwijl de vlaggen ten groet neigen, wankelt lio even en zakt zonder een woord te zeggen in fl Mannerheim, die onmiddellijk zijn arm uitgesto H heeft, vangt herri op, de beide adjudanten van jd lio en de adjudant van den veldmaarschalk sprinjv toe om te helpen, Kallio te steunen, maar hij niet meer en men moet hem den trein indragen autoriteiten groepen samen bij het portier, ter de adjudanten Kallio voorzichtig naar binnen til Ryti en mevrouw Kallio volgen mee den treir de gordijntjes van de achterste ramen van den gon worden gesloten, een paar van de dames bar in snikken uit, maar de menschenmenigte ai de politie-afzetting weet van niets, heeft door afstand niet kunnen zien, wat er voorviel. Na een halve minuut buigt iemand zich uit portier en roept om een dokter. Een minister holi perron af, loopt langs de afzetting heen en br« de boodschap verder. Een dokter dringt- zich ui| menigte naar voren, een Lotta, die eveneens art! voegt zich bij hem en samen gaan zij den wagon den president in. Weer even later komt de adjucget van Mannerheim doodsbleek naar buiten en br(r n. den veldmaarschalk fluisterend rapport uit. En veldmaarschalk herhaalt het, luider: „Goddank, leeft nog." V£ In den wagon doen de beide artsen wat zij kget nen, maar Kallio komt niet meer tot bewustzijn nQI] hij slaapt voor eeuwig in met zijn hand in die Moeder Kasja en met den veldmaarschalk en m nieuwen president aan zijn doodsbed in den trzen' die hem naar huis, naar Nivala brengen zou. Hs De eerewacht marcheert af met zwijgende trj stE Ryti spoedt zich weg om de radiotoespraak op. stellen, waarin hij het Finsehe volk over een B uur mededeeling zal doen van den dood van ouden president. Mannerheim en de meeste ani autoriteiten verlaten zwijgend het perron, de j gon van den president wordt losgemaakt van trein naar het Noorden, die met twintig minuten y traging verbekt. De menigte ziet den langen zwarten wagon, eenzaam staan blijft, onrust maakt zich van meester, er wordt gedrongen en de politie kan welijks de menschen tegenhouden. Men durft niet'aan haar onder deze omstandigheden het tri sche nieuws mee te deelen en minister WaldénJ oudste der ministers, gaat door de hal naar bui] waar 't gerucht, dat er iets gebeurd is, de mens< heeft doen blijven wachten. Als Waldén naar bi' komt en boven aan de stoep blijft staan, beg men, dat hij iets mee te deelen heeft. Het wordt en dan klinkt de stem van den minister, eerst Finsch vervolgens in 't Zweedsch: „President Kallio heeft ons verlaten. Hij is reïsd naar daar, waar niemand van terugkeert." C. G. Po1 fend fetzt Zware brand tc Tilburg afk jan Dinsdagavond negen uur is brand uitgetw ken in een fabrieksgebouw van de N.V. Brouwt V€ Lakenfabrieken aan de Korte Schijfstraat te find: burg. In dit gebouw, dat twintig nieter lioog|en honderd meter breed is en vijf verdiepingen heiri zijn gevestigd een weverij, een nat-apparati]en een voller ij, een kettingscheerderijeen spoe%n'j en een twijnerij; de bovenverdiepingen wa|-air als droogzolders in gebruik. irra; Op het oogenblik. dat de brand uitbrak, wa^s e: geen personeel in de fabriek aanwezig Persorfollc uit een ander gebouw van de fabriek zag ?toi vuurgloed en waarschuwde onmiddellijk de bra| weer. Groote hoeveelheden water werden in de vlajp men gestort, doch er viel niets meer te redcèi Al spoedig sloegen de vlammen aan alle zijd uit; het was voor de brandweerlieden een hoj looze strijd. Te kwart over tien stortte een I langrijk gedeelte van bet gebouw in; de braf\ i weer bepaalde zich er toe. de dichtstbijzijit perceelen voor brandgevaar te behoeden. Na anderhalf uur was het geheele pand tot! uitgebrand Alle machines, de weefgetouwen een groote voorraad artikelen werden een prle v der vlammen. L De scha**, is niet te schatten doch zal zon" 1 twijfel zeer belangrijk zijn. De N.V. is tePe: brandschade verzekerd. lalbt lei

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8