Brandhout Jonker's HUISORGEL Iweedsche wouden leveren hout voor duizenden auto's. Qojx cewtceec Gedenk de vogels! Uit de Pers. Schaatsen f FLINKE PAKHUIS-RUIMTE JONDERDAG 9 JANUARI 1941 TT X A REE M'S DAGBEAB Het benzinevraagstuk opgelost door houtgas 'tokers in rok n witte das. Onze Scandinavische corresponded schrijft uit bekholm: EEN rookerige lucht van brandend hout hangt overal in de stad, een scherpe geur, die herinneringen wekt aan rookende houts koolmij ten in de eenzaamheid van be- eeuwde naaldbosschen, aan wildernis en kolen- 3V0 audersbij geloof en heidendom. Q(j Dat is de geur van de gasgeneratoren van auto's a bussen, van de houtskoolkacheltjes, die de leege .ea nzinetanks moeten vervangen in dezen tijd, dat s nauwelijks meer aan te vullen voorraad ber- ie in den lande geheel gereserveerd blijft voor ie,J litaire behoeften en voor brandweer, politie en lau ken transport, nu zelfs dokters en vroedvrouwen juiterst dun bevolkte streken maar enkele tier1- Jen liters benzine per maand kunnen krijgen voor rd, jedgevallen, en vrachtauto's, bussen, taxi's en [ticuliere auto's uitsluitend aangewezen zijn op Vd-as°'P ®as' *n smeulende kacheltjes en Hookt wordt uit hout en houtskool uit de eigen jdelooze wouden, ing Uw Toen ongeveer een jaar geleden de benzine op ji bon gezet werd en de desbetreffende distribu- fautoriteiter al spoedig heel zuinig werden met Os voor auto's die niet voor transporten van vi jl belang werden gebruikt, kregen fietsers en ètgangers den weg vrijwel voor zich alleen. In week waren er in de stad nog wel wat vracht- N to's en er reden ook nog taxi's en dar parti- auto's met een groot geel papier met „Ver- nning" op de voorruit, maar de verkeerslichten Mgffden niet meer bediend te worden, op de spits- >n kon je Stureplan en Gustaf Adolfstorg dwars êrsteken zonder uit te kijken en zoi'der over- len te worden en als je 's Zondags met een auto- pij 5 naar buiten wou, moest je Vrijdags al probee- t of er nog een plaatsje te bespreken was. De Iricties werden nog meer verscherpt, naarmate ikans om berzine te importeeren kleiner werd. eene buslijn na de andere werd opgeheven, een iculiere auto werd een zeldzaamheid, taxi- iffeurs mochten niet langer schouwburg- en lurantritten maken een weinig effectief ver_ omdat men moeilijk eer verbod kon uitvaar voor ritten naar het departement van bui- idsche zaken en naar de Italiaansche legatie, respectievelijk tegenover de Opera en naast het it in trek zijnde buitenrestaurant ligger en van Grand Hotel kreeg, wat hij hijit van zijn leven voor mogelijk had gehouden, fietsen te doen. aaölaar intusschen waren er achteraan de vuur- letjie autobussen van de gemeentetram, groote koffers van plaatijzer gehangen, die kentskoolgas-generatoren bleken te zijn en die de daïi-chauffeurs in staat stelden om zonder al te benzine te gebruiken hun trajecten in een tig gangetje af te leggen. Benzine was er, ten- te in den beginne, altijd noodig om de bus de ergste hoogtes op te trekken en om haar de garage te rijden als de generator heele- il staakte. En de zuivere stroomlijnen van be- :uto's werden wreedelijk doorgezaagd om een arte cylinder met luikjes en deurtjes en buizen- C(it-alen achter de cabine te kunnen monteeren, hter .taxi's en andere luxe-wagens werden zilver- inzende eivormige generatoren met één hobbe- d wieltje gekoppeld, andere kreger hun gas- en.ïheltje keurig ingebouwd in de ingebouwde (ageruimte, zoodat je er mets van gemerkt zou Lebben als de lak niet door de hitte was af gaan valideren en toen :"e herfst kwam,- kon de als altijd 'leve automobielclub onder groote belangstelling ^obver een traject van 1800 kilometer „den eersten erejouwbaarheidswedstriid voor generator-auto's JpoiJwereld" houden. Dat het stortregende stimu- |de de belangstelling zeer. want natte houtskool jnt het ergste te zijn. wat een gas-generator- imobilist kan overkomen en sommige deelne- s hadden dan ook meer dar een half uur werk ze, zwart als stokers, eindelijk de startlijn Heden. genwoordig, dat wil dus zeggen drie maanden zijn er al groote garages met een zoo uitste- ventilatie-systeem dat men er binnenshuis en cellulosefabrieken niet noodig hebben, nu zij door beperking van hun exportmogelijkheden tot pro- ductie-vernr.rdering gedwongen zijn. Zelfs nu er vier a vijf maal zooveel brandhout geproduceerd moet worden als anders zal, in verband met de ge deelde behoefte aan hout voor de industrie, de totale houtkap'niet of nauwelijks grooter hoeven te zijn can de andere jaren. Wat een gelukkige omstandig heid Lc. eenerzijds omdat r<u de houtkap lager kan blijven dan de natuurlijke aanwas en men dus het kapitaal, dat de Zweedsche wouden voor het Zweed sche volk vormen, n.iet behoeft aan te tasten, en anderzijds omdat de voor een groot deel van de plattelandsbevolking zoo belangrijke werkgelege: heid in de bosschen nu gehandhaafd blijft. IV door dat Zweden zoo rijk aan bruikbaar hout is, door dat Zweden uit zijn eigen bosschen voldoende brand stof halen kan voor al de gasgeneratoren, die het kan gebruiken op bussen en vrachtauto's en op tractors en dorsohmaehines, is nieuwe werkgelegen heid geschapen inplaats van die welke verloren ging, toen het benzineverbruik steeds, sterker in gekrompen moest worden. Chauffeurs zijn weer in dienst genomen kunnen worden, onder de luifels van tankstations ligger de zakken houtskool hoog opgestapeld, reparatiewerkplaatsen zijn „gen-gas- service stations" geworden, duizenden menschen werken aan de fabricage van gasgeneratoren, wa ken over ouderwelsche kolenmijten en moderne houtskool-ovens, staan aan de cirkelzagen, die beuken- en berkenhout tot kleine blokjes zagen voor de houtgasgeneratoren. En men kan den Zweed begrijpen, die dezer da gen op een pleV in de groote stad stond toe te kijken, hoe zwarte stokers de generatoren va»- de vuurroode bussen vulden met houtskool, hoe er tel kens als er zoo'n genera tordeksel geopend werd hooge rosse vlammen opsloegen als van fakkels en die toen, de prikkelige, rookerige geur opsnuiverd, die in plaats van de benzinedampen van vroeger gekomen is, verzuchtte dat het zoo Zweedsch, zoo „eigen'' rook. C. G. B. •B.- lan sïer gevaar voor kolendampvergiftiging of nat- "m ien van de houtskool het zaakje starten kan. r in deze maander. Is het aantal met gasgene- te ren uitgeruste auto's ook met vele honderden week gestegen: van 15 October tot 15 November «eg de toeneming van het aai"tal gecontroleer- nstallaties 6.623 (van 11.602 tot 18.225) en op l1f>pd van de bestellingen kan men verwachten dat aantal gas-auto's aan het eind van het jaar de 0.000 gepasseerd zal zijn. Stockholm alleeu had Vans November 3200 op generatorgas rijdende ■^Huigen, namelijk 186 bussen. 370 particuliere d ^'s. 475 taxi's en 2170 vrachtauto's. Dit betee- va dat het vrachtauto-verkeer weer vrij normaal s&r we opn;euXy per taXj ter comedie mogen, dat P dansavonden als van ouds luxe-wagens voor eeB?1 Separkeerd plegen te^staan en dat de vuur- xer e aut°busser °P de meeste lijnen en volgens de dienstregeling het verkeer hervat hebben. Dat og altijd een paar hellingen zijn, waar volle een kans van 1 op 4 hebben, dat ze stran- zoodat de passagiers er uit moeten en dat soms in rok en witte das na een feestelijken lid bovenop zijn auto moet klauteren om in wol- roet en stof zijn onwillige kacheltje door te en en bij tg vullen, dat neemt men gaarne en koop toe. 130.000 H.L. HOUT EN HOUTSKOOL PER DAG NOODIG. anneer nan 't begin van het nieuwe jaar dertig Gi-fend auto's van een gasgenerator voorzien zijn, ■ts van het totale aantal auto's in Zweden rog ing. 'ts een zesde deel weer rijden. Maar aangezien vei gas-auto's veel intensiever gebruikt worden vroeger over 't algemeen met auto's het geval tal za] de verkeerscapaciteit dan ongeveer gelijk die ir 1928 en bijna de helft, van die in i wat volgens de deskundigen maar een pro tim of 15 minder is dan de „nuttige behoefte" van ibogenblik. deze slechts twee-derde deel uitmaakt van verkeerscapaciteit van motorvoertuigen in ers is een gevolg var het feit dat er in de goede tinh heel veel aan nutteloos autorijden gedaan 1 %v en van de omstandigheid, dat de behoefte aan iPort langs den weg verminderd is. Wanneer n.i het voorjaar geheel in de ruttige behoefte nT-ilt en 231 zal er ruw geschat per dag 85.Q00 p -«bier houtskool en 45.000 H.L. hout in de gas- nesi fatoren verbruikt worden. Er wordt van over- wege in samenwerking met de organisaties t 'gden boschbouw en met de groote benzinemaat- 'pijen die aan hun tankstations nu hout en te kool slijten inplaats van benzine hard ge- t om aan die enorme behoefte te kunnen vol- «iar er kan aan voldaan worden, want er zijn de k maarden hondèrden installaties voor het en van houtskool gebouwd en de hoeveelheid ïeri die voor het gas-auto-verkeer noodig is De heer G. H. E. E. schrijft ons: De winter regeert weer in de natuur en al is het niet buitengewoon koud, de vorst heeft het land sinds dagen hard gemaakt en het water doen bevriezen. Een dun sneeuw- laagje bedekt den grond. De meyschen gevoelen den last van den winter in meerdere of mindere mate op straat en in huis, doch zijn in staat, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, dit ongerief te dragen. Voor de vogels is het echter thans een zeer kwade tijd en zonder extra hulp moeten velen van hen bezwijken. In de tuinen en in de parken ziet men ze in de koude op hun ge bruikelijke wijze naar voedsel zoeken. De grond is echter hard bevroren, waardoor wor men en insecten niet te verschalken zijn, ook de planten verschaffen thans vrijwel geen voedsel door het ontbreken van zaadjes en jonge spruitjesDe veeren van vele vogels staan dan ook uit als teeken, dat het hen niet goed gaat: de vogels zitten moedeloos tijden lang op den grond. Wie oogen voor onze ge vleugelde vrienden heeft, ziet hen verarmen en met rassche schreden ten onder gaan. Het verstrekken van eenig voedsel is thans voor de vogels een levensbelang. Geef het hun en door zang en door het eten van larven en lastige insecten in het a.s. voorjaar zullen zij het U vergelden. Strooi zoo mogelijk ook wat voeder onder de heesters in de parken en in den Haarlemmerhout. De vogels hebben geen huis om zich te beschutten, geen dikker pakje of wat brandstof om zich te verwar men. Indien wij menschen niet helpen, blijft hun maag leeg en is het einde voor velen van hen spoedig gekomen. Strooi het voedsel op vaste plaatsen en wat verspreid, spoedig we ten zij deze plekjes te vinden. Strooi eenigs- zins onder door heesters beschutte plekjes, anders eten de grootere vogels, welke bij hun komst de kleine vogels verjagen, i?j korten tijd alles op. Strooi zoo mogelijk wat ver schillend voedsel, ieder vindt dan wat van zijn gading. Geef wat lijstervoer voor hen, die dierlijk voedsel noodig hebben. Onze gevleu gelde vrienden zullen U zeer dankbaar zijn. HAARLEMSCHE RECHTBANK ONEERLIJKE VEEBOER. Hedenmorgen stonden voor de Arr.-rechtbank te Haarlem een bediende van een maalderij te Lisse en een veeboer met zijn zoon uit Noordwijkerhout terecht. De bediende werd er van verdacht in 1940 aai den boer en zijn zoon meer veevoeder te hebben afgeleverd dan waartoe hij door het kantoor ver strekte bons gereahtigd was. De boer ging, om voer voor zijn acht varkens te verkrijgen, eerst naar het kantoor der maalderij. Daar kreeg hij een bor, waarop geschreven stond hoeveel veevoer hij mocht hebben. Met dezen bon begaf hij zich naar de maalderij. Hij wist de bedienden in de maalderij te bewe gen om herhaaldelijk meer af te leveren dan de hoeveelheid, die op dien bon stond. De bedienden verkregen daardoor geldeliik voordeel. Eér der bedienden stond heden terecht, en tegen hem eischte de Officier een gevangenisstraf van 3 maanden. Mr.. Van Dam achtte op technisch juridischen grond de tenlastelegging niet bewezen en bepleitte subs, clementie. Tegen den boer, die in totaal 24 zakken haver en 5 zakken kaf extra had weten te verkrijger, werd eveneens een gevangenisstraf van 3 maanden ge- eischt. Mr. Goudsmit drong, met het oog op den leeftijd van den verdachte "hij is 58 jaar aar. op een voorwaardelijke gevangenisstraf. Ten aanzien van den zoon van den boer achtte de Officier vrijspraak op haar plaats, aangezien het ten laste gelegde niet bewezen was. C. W. VOLLGRAFF f Hier ter stede is op 42-jarigen leeftijd over leden de heer C. W. Vollgraff. die als huisbe zoeker van Maatschappelijk Hulpbetoon be kendheid genoot. De overledene, die na een opleiding in Duitschland als technicus werkzaam was. legde zich. toen hij tengevolge van de tijdsomstandig heden buiten emplooi geraakte, op maat schappelijk werk toe en werd daartoe als volon tair geplaatst bij den Armenraad te Haarlem. Daarna kreeg hij een aanstelling als huisbezoe ker van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Vollgraff was iemand van hooge plichtsbetrachting, aangenaam in den omgang zoowel met hen wier belangen hij verzorgde als met zijn collega's. Ruim vier jaren verrichtte hij bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn arbeid en genoot de achting zijner superieuren. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Zaterdag 11 Januari te 12.15 op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 145ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houder, op Woensdag 15 Januari a.s. des namiddags te half drie uur in het gebouw der Kamer, luidt: 1. Benoeming Commissie onderzoek geloofsbrief (art. 43 Regl. K. v. K.) 2. Opening. 3. Verkiezing algemeen voorzitter. 4. Verkiezing voorzitter afd. Grootbedrijf. 5. Verkiezing voorzitter afd. Kleinbedrijf. 6. Installatie nieuw-gekozen lid. 7. Verkiezing plaatsvervangende voorzitters af- r'eeling Groot- en Kleinbedrijf. 8. Verkiezing vaste Commissies 9. Notulen. 10. Ingekomen stukken. 11. Mededeelingen. 12. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland betr. subsidie. b. Secretaris-Generaal van Birnenlandsche Za ken betr. samenvoeging gemeenten. 12. Subsidie-aanvragen: a. Nationaal Comité voor Economische samen werking te 's-Gravenhage. b. Kennemer Reclame en Etalageschool Haarlem. 14. Rondvraag. 15. L-leiding Inspecteur Invoerrechten en Accijn zen betr. besluit Omzetbelasting 1940. 16. Besloten zitting. Faciliteiten inzake ..oude" inkomstenbelasting Naar de Tel. verneemt is zeer binnenkort een beslissing van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën te verwachte»: omtrent zekere faciliteiten voor hen, die onder de Loonbe lasting vallen, doch die den ree -s opgelegden aan slag 1940-'41 nog niet geheel hebben voldaan. Hier onder. vallen ook zij, die in het geheel nog geen aan slag hebben ontvangen. Er wordt volgens het blad overwogen het aantal fermijne»->, waarin de belasting mag worden be taald, te vergrooten. Zooals bekend, heeft iedere belastingplichtige er recht op zijn belasting in ten minste vijf gelijke termijnen te voldoen. Zoodoende zou dus de onevenredig zware druk, die anders ge- gedurerde de eerste maanden van het jaar op de genen gelegd zou worden, die uitsluitend onder de loonbelasting vallen, eenigszins worden verlicht. Over het aantal dezer termijnen wenschte men zich te bevoegder plaatse op dit oogenblik nog niet uit te laten. Wel is het de bedoeling, dat de. facili teit lvoor iedereen hetzelfde zal zijn, zoodat dus niet een zekere datum zal wonden bepaald, waarvoor de belasting ieder geval betaald moet zijn. Het is niet uitgesloten, dat bovenbedoelde beslis sing vergezeld zal gaan van een mededeel:»-g, vol-, gens welke het vooruitloopend op een desbetref fend besluit van den inspecteur geoorloofd zal zijn, bij de betaling der vervallen termijnen reeds i rek ei ing te houden met ontheffing voor een derde deel. als aangevraagd op de werknemersverklaring. PERSONALLA. G. J. Stoelhorst te Haarlem is geslaagd voor het diploma boekhouden van de Vereeniging van Leeraren. De heer J J. Beun te Haarlem is geslaagd voor - het praktijkdiploma in de Fransche handelscor- gerew-end 4 5 millioen kubieke nieter hout per I respondentie van de Vereeniging van Leeraren is kleiner dan de hoeveelheid hout, die de in de Handelswetenschappen. Van de Amsterdamsche Beurs. De nationale industrieën in 1940. Hoe langer hoe meer komen op het oogen blik voorloopige berichten omtrent den gang van zaken in verschillende nationale industrieën tij dens het achter ons liggende jaar. Hoewel deze uiteraard nog geen definitief karakter dragen de werkelijk behaalde resultaten zullen pas over eenigen tijd worden bekend gemaakt, kan men nu toch reeds vaststellen, dat vele groote onder nemingen gedurende het afgeloopen jaar, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, vrij gun stig hebben gewerkt. Omtrent de dividendver wachtingen kan natuurlijk nog niets worden ge zegd. maar in sommige gevallen blijkt dat men hoopt eenzelfde percentage te kunnen uitkeeren als over het voorgaande boekjaar. Door de Dagelijksehe Beurscourant wordt mo menteel een interessante enquête gehouden bij iele vooraanstaande industrieele maatschappijen. Uit de tot dusverre binnengekomen berichten bii deze instantie blijkt duidelijk, dat men er in een aantal gevallen in geslaagd is, zoowel het grond- stoffennrobleem als ook de transportmoeilijkheden in 1940 met succes het hoofd te bieden. Het is zonder meer verklaarbaar, dat sommige fabrieken in hun beschouwingen omtrent den toe stand van hun bedrijf tijdens het zoo juist geëin digde boekjaar, gewag maken van de vérstrekkende gevolgen, die het uitbreken van den oorlogstoestand in ons land ook voor hun onderneming met zich mede bracht. Maar het strekt deze bedrijven tot eer, dat de stagnatie zoowel ten opzichte van pro ductie alsmede van den afzet vrij sooedig met gun stig gevolg kan worden overwonnen. In het overgroote gedeelte van de beschouwin gen wordt gewag gemaakt van het feit, dat de toe stand op de binnenlandsche markt geen groote wij zigingen heeft ondergaan. Wat. de buitenlandsche afzetgebieden betreft, behoeft het geen verwon dering te baren, wanneer wordt medegedeeld, dat een radicale verschuiving in het afzetgebied heeft plaats gehad. Voor een belangrijk deel immers werkte onze nationale industrie Ier voorziening in de behoeften van overzeesche gebieden. Ten gevol ge van het wegvallen van de scheepsverirndingen daarheen, is export, en import (zulks vooral ten opzichte van grondstoffen en halffabrikaten) uit dien hoofde volkomen uitgeschakeld. Hoe langer hoe meer echter wordt hierin een compensatie .gevonden door een stijgenden afzet naar de landen van het Europeesche continent Wel iswaar zijn hierbij nog vrij aanzienlijke moeilijk heden te overwinnen ten opzichte van het transport- vraagstuk. doch de aanvoer van grondstoffen wordt hoe langer hoe beter, maar zal binnenkort toch aan zienlijk hooger moeten worden willen de bedrijven op dezelfde capaciteit blijven werken, want voor een aanzienlijk deel heeft men de bedrijvigheid slechts kunnen handhaven vanwege het feit, dat de meeste ondernemingen over zeer belangrijke grond- stoffenvoorAden beschikten, die echter nu hoe langer hoe meer uitgeput raken. (A.N.P.) De voorwaardelijke veroordeelingen (Men zie eerst pag. 1). 's GRaVENHAGE, 9 Januari. Ter aanvulling van de toelichting op de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie, wordt er nog op gewezen, dat het buiten toepassing stellen van de artikelen 14 A t.m. 17 van het Wetboek van Strafrecht, waardoor het instituut van de voor waardelijke veroordeeling in dien zien wordt ge wijzigd dat de beslissing van de al of niet voor waardelijkheid van de straf niet meer bij den rechter zelf blijft berusten, de bedoeling heeft een zekere uniformiteit te brengen in het gratierecht. De voorwaardelijke veroordeeling :s door de op stellers der verordening beschouwd als een vorm van gratieverleening en in dit verband werd het niet logisch geacht, aldus een toelichting van de zijde van een Duitschen deskundige, dat de rechter, die de straf uitspreekt zelf de gratie verleent. De toestand zal nu zoo worden, dat na het uit spreken van de straf de secretaris-generaal van het departement van Justitie de voorwaardelijkheid kan uitspreken door gebruik te maken van art. 2 de nieuwe verordening. (A.N.P.) JEUGDIGE DIEVEN. De politie te Bussum heeft een diefstal opge lost, nog voordat deze ontdekt was. Dinsdag ver voegden zich bij een banketbakker twee jongens van 10 jaar met het verzoek wat koekkruimels te mogen Hebben. De bakker stemde toe; hij verwees de jongens achterom naar de banketbakkerij. Hier zagen de jongens een broek hangen, waarin een portemonnaie met f 22.50. De jongens maak-_ ten zich met de portemonnaie uit de voeten. Bij een automaat gingen zij het geld versnoe pen; hiervoor wisselden zij bij den eigenaar van deze inrichting een rijksdaalder. Buiten verscheurden de jongens een zilverbon van f 2.50; dit werd opgemerkt door den winke lier; hij greep een der jongens en noteerde zijn naam. De opgave bleek echter valsch te zijn. De politie werd gewaarschuwd; zij wist de jeug dige boefjes Woensdagmiddag op te sporen. De banketbakker werd van het geval in' kennis ge steld en keek zeer op. dat zijn portemonnaie ge stolen was. Prijzen moefen bij omzetbelasting aansluiten. Zoo noodig verlaging der prijzen. De secretaris-generaal van de departemen ten van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij brengen naar aanleiding van de nieuwe invoer- en omzetbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 in werking is getreden, ter kennis, dat t.a.v. de prijzen, met uitzondering van de vervoersprijzen, de volgende regeling is ge troffen. In het algemeen mag de nieuwe omzetbelasting worden doorberekend, met uitzondering van de om zetbelasting op aardappelen, brood, melk en peul vruchten, Indien bi,i de doorberekening afronding der prijzen noodzakelijk is, dient deze afronding naar beneden te geschieden. Degenen, die thans minder omzetbelasting be talen dan voorheen, moeten, onverschillig of zij de omzetbelasting afzonderlijk in rekening brach ten, in den prijs calculeerden of voor eigen rekening namen, hun verkoopprijzen verlagen met het be drag, dat zij thans minder aan belastng behoeven te betalen. Uiteraard dienen hun afnemers en cven- tueele verdere afnemers, die in deze gevallen lagere inkoopprijzen hebben, hun verkoopprijzen dienover eenkomstig te verlagen. Dezelfde regeling geldt uit den aard dev zaak voor zoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelasting minder aan den fiscus be hoeft te worden afgedragen, dan vroeger op grond van het bijzonder invoerrecht. Ook hierbij moeten de afnemers van de importeurs hun verkoopprijzen in gelijke mate als hun inkoopsprijzen verlagen. Voor goederen .waarvoor vroeger omzetbelasting verschuldigd was en welke handelaren op 17 Janu ari 1941 in voorraad hadden, mag de nieuwe om zetbelasting niet tot een prijsverhooging leidc1 daar de restitutie, welke verkvegen kan worden or den ouden voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzetbelasting. OPDRACHT. Door architect A. Brand Is aan de firma H. J. v. d. Aardweg en Zoon opgedragen het bou wen van een garage met bovenwonong aan den Harmenjansweg te Haarlem. VAN OORLOGSSCHADE TOT HERBOUW. Het Alg. Handelsblad schrijft: „Het is thans van het grootste sociale belang, dat de herbouw van het verwoeste met kracht en met de ons ter beschikking staande middelen wordt aangevat. De schade is evenwel zéér groot, en zal over het geheele land wellicht 600 a 750 millioen gulden bedragen. Voor een volledig herstel ontbre ken that's de middelen. Daarom heelt uitbetaling in geld ook geen zin. Het is derhalve zeer juist, dal van een betaling in geld zonder direct ver band met den werkelijken herbouw is afgezien. Een soortgelijke methode is na den Wereldoorlog ook in België en Frarkrijk toegepast: de resultaten van de uitreiking van staatsobligaties aan dc geteister- den zijn echter van dien aard geweest, cat hier thans een andere uitwerking is gekozen. Boven dien zou een uitbetaling in geld, zocder dat er vol doende goederen beschikbaar zijn, de z.g. „zwe vende koopkracht" maar verhoogen en aanleiding kunnen geven tot prijsstijging van allerlei roerende en onrperende goederen. Het oogmerk is thans om nog vóór den zomer van dit jaar één der zeer ernstig getroffen plaat sen, namelijk Scherpenzeel, uit haar asch te doen verrijzen. Het is de vraag of do schadegereehtigden dit op eigen initiatief zouden kunnen-doen Hierbij is in de eerste plaats leiding van den „Wederop- bouwdienst" noodig en naar te hopen is. kan de soepele sehadevergoedingsregeling. die verschillende methoden van herbouw open laat. daarbij van groot nut zijn". DE BEKWAAMHEDEN VAN DEN LANDARBEIDER. De Nederlander neemt stelling tegen de opvatting, dat de bekwaamheden van den landar beider geringer zouden zijn dan die van den in dustriearbeider. Het blad is van oordeel, dat de we tenschappelijke grondslagen waarop thans de be drijfsvoering berust, het steeds meer noodig maakt dat de beschikking wordt verkregen over eer. land arbeidersstand. die naast de praktische opleiding, ook theoretische scholing ontvangt. „Wij denken hierbij o.m. aan de bestrijding van. de vele ziekten die onzen veestapel en cultuurge wassen bedreiger. Voor het welslagen hiervan alleen reeds, is de medewerking van de arbeider? onontbeerlijk. Deze medewerking kan alleen effectief zijn. als ook deze mensehen de grondslagen kerren waarop de be strijding berust. Wie niets weet van de wereld der icro organismen, wie geen vermoeden heeft van den nood lot tigen invloed die een bepaald virus kan uitoefenen op dieren op planten, kan juist door zijn onkunde bederven, wat men met behulp van kost bare bestrijdT"gsmiddelen tracht te bereiken. Het is tot dusver, voor zoover ons be kend is, nog vrijwel uitsluitend de Vereeniging tot stichting van Volkshoogescholen in Nederland, die te Bakkeveen reeds sinds een ice jaren cursussen organiseert voor jonge landarbeiders. Deze arbeid moet echter op veel grooter schaal, systematisch worde» aangevat. In iederen a,s. landarbeider leeft de stille hoop, zich straks eens te kunnen opwer ken tot kiemen boer. Helaas is dit voor relatief slechts een klein aantal weggelegd. Maar dit neemt niet weg dat een behoorlijke theoretische oplei ding de mogelijkheid voor meerdere uit deze groep, om „vooruit" te komen in de wereld, zal jjevorde- ren. Ers voor wien dit niet is weggelegd, moeten de sociale voorwaarden waaronder hij zijn arbeid ver richt zóó zijn, dat hij kan arbeiden in het blijde besef, dat deze arbeid geëerd wordt. Hiertoe is o.m. noodig dat de bestaande achterstand in belooning tusschen den landarbeid en dien in het meerendeel van de ambachtsbedrijven wordt opgeheven. Mede langs dezen weg zal de vlucht uit den 'indarbeid, die noodlottige afmetingen dreigt aan 'e nemen, bestrede»1 kunnen worden. Maar wat meer is, hierdoor zal een sociaal onrecht, dat zwaar op de schouders van deze werkers drukt, worden weggenomen". De wegwijzers in Ierland verdwijnen. STOCKHOLM, 9 Januari. (D.N.B.) In Ierland zullen de wegwijzers van 1 Februari af verdwij nen, aldus meldt Reuter uit Dublin. Een regeerings- verordening verbiedt nl. eenige teeken aan te bren gen, waardoor een naam, positie, richting of af stand van een plaats wordt aangegeven. Geen Koude Keuken Wij ontvingen enkele van onze bekende, door de gebrui kers zoo bijzonder gewaar deerde Dag en Nacht Doorbrand fornuizen Alleen in groote maten GROOTE HOUTSTRAAT 99 HAARLEM voor Centrale Verwarming, Haard en Kachel, vanaf 3 cent per kg. Ook aanmaakhout verkrijgbaar. Houtzagerij en Houthandel Transvaalstraat 5. Telef. 20549. GEVRAAGD Strijksters. Meisje voor de strijk- yers en Meisjes bekend met in- uakken en sorteeren. Wasscherij MEULMAN. Metzgerstraat 10. 10, Zandvoort. TE HUUR zonnig vrij bov.huis. Kerkhof straat m. balcon. Huur f 4 p. w. Bov.huis met fl. bergruimte, cen trum stad f 6 p. w. Inl. J. G. BOEREE. Gierstraat 61. B^'asti«roonsulen t J. F. C. BODE oud-adj. Inspecteur der Dir. Belastingen RAAMSINCEL 34 Tel. 13615 geeft inlichtingen over LOONBELASTING voor uw In- en Verkoop ook van uw schaatsen uw oud adres 't huis m. d. ORANJE GEVEL h. c'. O K.rV ro. T 1 1.111 \Adve*tee*t Ut dit Had TE KOOP GEVRAAGD Niet boven f 125. Brieven met opgave van aantal registers en spel onder no. 4796 bur. van dit blad. KELIMS Te koop gevr. Divan en Wand- kelims. Wij betalen f 25 tot f 50 per stuk. Aanb. CARISBORG, Raamsingel 46, Haarlem. op het krachtigst» reclame-middel. CwieaHteucecfame Haarlemsche Cartonnagefabriek VRAAGT JONGENS, één boven 18 jaar en één circa^lö jaar. Aanmelden: Kleverlaan 28, in de poort. Groot TEXTIELBEDRIJF vraagt NET PERSOON voor liet schoonhouden van fabriek en kantoren. Zij die eenige ervaring hebben op dit gebied, genieten de voorkeur. Geschikte bijverdienste voor gepensionneerden. Br. met voll. inlicht, onder nr. 4797 aan het Bureau van dit Blad. TE HL'UR GEVRAAGD, bij voorkeur centrum stad. VERNHOUT VAN SLUIJTERS' DRUKKERIJEN N.V., Bakenessergracht 3. Klein winkelpand met bovenwoning TE KOOP gelegen In het centrum van Haarlem. Inlichtingen: H. KUNST, architect. Keizersgracht 378, Tele. 37958, Amsterdam-C,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3