Op Ontdekkingsreis E" iaussetijd voor rubber-exporteerende landen. FLITSEN KORT NIEUWS. hNDERDXr, 9 JANUARI 1941 HAARLE M'S DAGBLAD De uitreiking der tweede serie distributiekaarten is Woensdag begonnen. De drukte tijdens de uitreiking in een der Amsterdamsche distributielokalen. (Foto Pax Holland.) uota voor begin 1941 op 10 pCt. vastgesteld. E Hevea Brasilensïs heeft de. naar het oordeel der consumenten, onaangename eigenschap, dat zij niet overal wil groeien r waar men haar wil planten. Zij houdt i aan de tropen en heeft daardoor de groote berverbruikers. die zich voornamelijk in erika en Europa bevinden, wat het verwerken natuurlijke rubber betreft afhankelijk ge ilet, van aanvoer van overzee, en van de belangrijkste productielanden der ëld is Nederlandsch-Indië, dat tezamen met iakka voor ongeveer drie vierde van de totale bervoortbrenging zorgt. (De basisquota voor Ivan beide landen bedroeg dit jaar ongeveer 000 ton. 1 long ton 1016 K.G.) Het restee- fle vierde deel wordt geleverd door Ceylon, pseh Indo-China, Siam en Serawak (Noord- (Tgeweldige opgang welke de auto sinds haar finding heeft gemaakt is mede een der oor- »n geweest welke het produceeren van rubber sterk heeft gestimuleerd. Aanvankelijk leek dat de productie ternauwernood ooit de con- fefcie zou kunnen bevredigen, maar m het nu loopen vierde decennium der eeuw open- rde zich een wanverhouding tusschen voort- jo-in0- en verbruik, waarbij de verbruikers m kere positie kwamen te verkeeren dan de plan- 1 Deze laatste hebben daarop overleg gepleegd het Internationaal Rubber Regelings Comité Drmd. dat ter verkrijging van een betere ver ding tusschen aanbod en vraag restnctie- samenstelde, lierbij werd vastgesteld hoeveel rubber door elk d zou mogen worden uitgevoerd, en op die 5e werd tevens invloed uitgeoefend op den iplant van rubberboomen. Want geen enkel 3 en geen enkele onderneming kon belang erbij ben dat zich steeds grootere voorraden op- pten welke een prijsdrukkende werking^ zou- Uhebben en voorloopig toch niet voor afleve- i in aanmerking zouden komen. Hoe sterk uitvoer naar omlaag werd gedrukt, kan men i aan het uitvoerpercentage van 1939 (toen x>rlo°' toch reeds mee-beslissende factor was) nog "beneden de zestig was. In den loop van laai- is het met sprongen omhoog gegaan. Voor teerste halfjaar werd het vastgesteld op 80. f het derde kwartaal op 85 en voor het vierde X) procent. Voor de eerste drie maanden van is men nog verder gegaan en heeft men het brtpercentage op 100 bepaald. ed.-Indië profiteert in sterkere mate dan de ere landen van deze verhooging. omdat m laatsten tijd een groot aantal jonge boomen 'geplant. Daardoor is men tot heden i" staat eest aan de grootere vraag te voldoen en men rouwt in de toekomst aan nog hooger gestelde hen der consumenten te kunnen voldoen. ondernemingsrubber mocht in 1938 dooi onze t 155.540 long tons worden geëxporteerd, in 1186.803 1. tons en in 1940 217.435. In de eerste m maanden van dit jaar werd reeds in totaal Jernemings- en bevolkingsrubber) 324.282 1. uitgevoerd en volgens de basisquota voor 1941 de export 645.500 1. ton mogen bedragen sze cijfers geven wel een zeer duidelijk beeld de snelle toeneming der consumptie. Het ildverbruik van rubber was in 1939 1.078.309 ins, waarvan iets meer dan de helft door de i Staten werd opgenomen, n.l. 557.591 1. tons. )pa gebruikte 371.172 1. tons en de overige (en 129.546 1. tons. it verbruik in 1940 is natuurlijk moeilijk te itten. Alleen voor de Ver. Staten zijn cijfers ind op grond waarvan een raming mogelijk ij hebben in de eerste zeven maanden van dit •350.241 1. tons verbruikt, maar de invoer in land is veel grooter geweest. In de eerste negen Jiden heeft de import n.l. 572.198 1. tons be ten en deze invoer acht men voor 1941 zelfs groot genoeg, want nu reeds worden in de ramingen gemaakt, dat de import volgend ruim 800.000 1. tons zal zijn. Deze geweldige 01't is natuurlijk voornamelijk een gevolg van bewapeningsprogram der Ver. Staten, dat zeer ite hoeveelheden rubber vereischt en boven- I vorming van groote voorraden. Deze laatste in per ultimo October al aangegroeid tot (00 1. ton en stoomend naar de Ver. Staten in op dat tijdstip 167.000 1. ton DE PRIJZEN. EN zeer belangrijke factor voor de producenten |s bij dezen gang van zaken het prijsverloop. S'erschillende bijzonderheden is te concludee- dat zij (en dus ook de Nederlandsche onder ingen) geen reden tot klagen zullen hebben, few York was in 1939 de gemiddelde rubber- 17,5 cent. De in Juli j.l. in de Ver. Staten ïoerde rubber had een aangegeven waarde 17.7 cent, die In Augustus een van 17.5 cent lie in September een van 17.4 cent. Uit deze ?ens en uit enkele contracten, door het Inter naat Rubber Regelings Comité gesloten, kan esluit getrokken worden, dat naar een slechts ig fluctueerende prijsbeweging wordt ge- fd, zoodat, onvoorziene omstandigheden bui teschouwing blijvende, berekeningen omtrent de eerstkomende jaren door de rubberonder- ngen te maken winsten niet geheel onmoge- ijn. Een moeilijkheid daarbij is evenwel, dat te lande niet bekend is welke prijzen sinds j.l. door de Ned. Indische rubberondernemin- ijn bedongen. Bekend is. dat een uitvoerrecht 2.9 cent per h.kg wordt geheven, benevens een isie-uitvoerrecht van 1 procent en een uit- telasting van 5 procent. Tenslotte moet als winst drukkende factor nog rekening worden ge houden met de verhooging van de vrachtprijzen en de assurantiekosten. SYNTHETISCHE RUBBER. jpv E afhankelijkheid van de rubberverbruikers van de rubberproducenten heeft begrijpelij kerwijze geleid tot het zoeken naar vervangings middelen. Voor een deel heeft men deze gevonden in de synthetische rubber, In den beginne is bij dit zoeken de rentabiliteitsvraag stellig niet be slissend. De vervaardiging van deze kunstmatige rubber is ter hand genomen om niet gebonden te zijn aan den aanvoer van overzeesche landen. Het probleem van het vervangingsmiddel is door velen onderzocht en voorzoover thans te beoordeelen is zeker niet- zonder succes. In de Sovjet-Unie n.l. is men erin geslaagd ondanks een zeer aanzienlijke uitbreiding van de automobielindustrie in 1931 werden 20.577 auto's gebouwd en in 1938 reeds 211.400 den invoer van natuurlijke rubber, welke in 1934 nog 48.147 ton bedroeg, belangrijk te verminderen. Dit is voor een deel het gevolg van de toegenomen voortbrenging van het "kunst matige product, voor welker verwerking onlangs ook de rubberfabrieken van Letland. Estland en Litauen zijn aangewezen, maar voor een ander deel ook van den aanplant van de Kok-Sagys. Deze plant is de concurrent van de Hevea Brazi- lensis. In haar wortels is van 1017% rubber aan wezig en de verbouw ervan is de laatste jaren belangrijk uitgebreid. Door deze beide, de synthetische rubber en de Kok-Sagys, wordt de monopolaire positie welke de rubberboom enkele tientallen jaren heeft bezeten, bedreigd. Het is waarschijnlijk, dat in de toekomst naast de Hevea Erazilensis andere rubberleveran ciers zullen bestaan, die de wereld voor de rubber- voorziening minder afhankelijk zullen maken van de tropen. Het succes der eerste Winterhulp collecte Een vergelijking van de resultaten uit alle deelen van het land De afdeel ing statistiek van het hoofdbureau der stichting Winterhulp Nederlai d is dezer dagen gereed gekomen met een vergelijkend overzicht der resultaten van de op 29 en 30 November van het vorige jaar gehouden eerste Winterhulpcollecte. In dit even interessant als leerzame cijfermateriaal zijn de resultaten provinciegewijs gerangschikt in volgorde per hoofd der bevolking en per gezin. Dit overzicht ziet er als volgt uit: S <s> r- c "S S? S.Ï I I Is Ei'?™ o p s Oj I S| I Si f 8Ü O* a Noord-Holl. 294.190.60 1691.647 0.1739 355.412 Noord-Brab. 128.360,21 1033.692 0.1242 169.664 Zuid-Hol!. 260.888,53 2168.251 0.1203 439.137 OverijSel 62.101.78 576.961 0.1076 107.920 Utrecht 45.262,19 480.028 0.0943 89.393 Limburg 51.175.56 608.837 0.0841 104.139 Gelderland 74.692,44 923.645 0.0809 170.946 Drente 18.390,41 247.055 0.0744 45.027 Groningen 34.780.49 423.678 0.0821 88.579 Zeeland 18.241,45 254.965 0.0715 57.842 Friesland 23.606,31 424.462 0.0556 92.685 Nederland 1.011.689,98 8.833.977 0.1145 1.720.744 Opbrengst per gezin: Noord-Holland 1 0.8277 Noord-Brabant ;f 0.7565 Zuid-Holland f 0.5941 Overijself 0.5754 Utrecht f 0.5063 Limburg f 0.4914 Gelderland f 0.4369 Drente f 0.4084 Groningen f 0.3927 Zeeland, f 0.3154 Frisland f 0.2547 Nederland f 0.5879 ANDERE CIJFERS. Het was in het geheel niet eenvoudig om de door de gemeenten en provinciën ingezonden gegevens volgens uniforme maatstaven te vergelijken. Niet alleen was dit een gevolg van het feit, dat de voor- loopige resultaten uit alle deelen des lands nogal uiteen liepen, maar daar kwam nog bij, dat zij ook op verschillende wijzen werden opgegeven. Om een indruk te geven van het succes dezer eerste Winterhulpcollecte mogen behalve het bo venstaande overzicht, dat voor zichzelf spreekt en waaraan overigens ook weinig is toe te voegen, de volgende vergelijkingen nog dienen: De Emma-bloemcollecte in 1940 bracht in Den Haag ruim f 6.700.op, de collecte voor den Natio- nalen Reclasseeringsdag in 1937 f 3.300.De eer ste Winterhulpcollecte bracht bijna f 31.000.op. In Rotterdam was de opbrengst der Emma-bloem collecte ruim f 11.300.die voor den Nationalen Reclasseeringsdag f 3000.Rotterdam bracht voor de Winterhulpcollecte f 15.750 bijeen. Inclusief gif ten f 148.000.In Groningen werd aan de Emma- bloemcollecte niets gegeven. Deze stad bracht bij de collecte van den Nationalen Reclasseeringsdag f 1.600.op en bij de Winterhulpcollecte f 4.700. Tenslotte nog een voorbeeld: Utrecht gaf voor de Emma-bloemcollecte niets, voor de Nationale Re- classeering f 1000.en voor de Winterhulpcollecte f 17.600.—. In geheel Nederland bracht de Emma- bloemcollecte 1940 f 95.000.op. De Roode Kruis- NIEUWE SERIE No 198 Een moment Nadat Van Epscheuten zijn vrouw geïnstrueerd had tegen de dame van het bazarcomité, die een bijdrage kwam vragen, te zeggen, dat hij ongesteld op bed ligt. kwam hij iets te vroeg te voorschijn, zoodat de dame in kwestie hem nog net in den gangspiegel kon zien. collecte had in 1939 een opbrengst van f 70.000. en de Winterhulpcollecte van November rond f 881.000.schenkingen hiei-bij niet inbegrepen. Uit onderstaande cijfers blijkt, dat het platteland zich over de geheele linie offervaardiger heeft ge toond dan de groote steden. De grootste gemiddel den per gemeente en per inwoner wei-den op het platteland bereikt en het is zeer interessant te zien welk een zeer gevarieerd beeld ook zelfs nog de gemiddelden op het platteland geven. De gemeente met het hoogste gemiddelde per in woner in Groningen was Warffum met 18.94 ct., de gemeente met het laagste gemiddelde per in woner in deze provincie was Muntendam met 3 cl. In Friesland spande Schiermonnikoog de kroon met 12.34 ct. en was Achtkarspelen het laagst met 2.02 ct. In Drente stond Westerbork aan de spits met 16.09 ct. en stond Diever onder aan de rij met 1.95 ct. In Overijsel had Hengelo de leiding met 68.93 ct. en was Vollenhove-Ambacht het laagst met 1.87 ct. In Gelderland stond Wisch aan den kop met 28.83 ct. en stond de gemeente Haren on deraan met slechts 0.26 ct., waardoor dit plaatsje tevens de laagst gemiddelde opbrengst per inwoner heeft van alle Nederlandsche gemeenten. In Zuid- Holland kwam Papendrecht met 84.91 ct. zoo goed voor den dag, dat deze gemeente niet alleen de hoogste gemiddelde opbrengst per inwoner heeft van deze provincie, maar van alle Nederlandsche in de arbeidssfeer van... EN Delftsche beker uit zeventien honderd. die stukken mist in zijn linkerflank, fraaie waaierpotten met deksels zonder knoppen, Fransche empire-vazen met mankementen, een drie- bollige Chineesche flesch, die een nieuwe hals moet hebben, een koningsblauw pintfleschje, waarvan de voet beschadigd is, ziedaar eeni- ge van de „invaliden" uit het land van aar dewerk en porcelein, die in de werkplaats van den reparateur op herstel van him zeer breekbare gezondheid wachten. Op vele verschillende manieren zijn ze gesneu veld en gewond, deze borden, potten en vazen. Wel licht heeft één het moeten afleggen tegen een wat te ijverig gehanteerde plumeau, een ander kon het niet bolwerken tegen per ongeluk uitgeschoten hand of elleboog. Vele tranen van ongelukkige huismoeders en onfortuinlijke dienstmeisjes wer den geplengd voor al de kapotte voorwerpen en bïjbehooremde scherven, die hier tezamen zijn en zich in s-tijte verbonden voelen door het eene groo te noodlot. De dokter, die deze patiënten laat her stellen, is de heer v. d. Broek in Haarlem-Noord, één van de zeldzame menschen, die het bordje „porcelein reparateur" op hun deur hebben, en die bovendien hun beroep voortreffelijk verstaan ook. Inderdaad, mijnheer v. d. Broek doet denken aan een dokter, zooals hij daar met een witte jas aan zich buigt over de voorwerpen, die hun leed dra gen zonder het minste gerucht. Hij zal zich één voor één over hen ontfermen en hen uit het lijden verlossen. Met herstelde ledematen en herkregen kleuren verlaten zij deze ziekenkamer om de plaats op den schoorsteen, de kast, aan den muur, of in de winkeletalage weer in te nemen om als een lé vend voorwerp met een sfeer en een persoonlijk heid in de wereld der dingen tc staan. Zoo'n reparatie is geen eenvoudige zaak. Ziet u bijvoorbeeld daar die waaierpot we heb ben het er zooeven in het voorbijgaan over gehad die heeft een deksel, maar daar zit heelemaal geen knop op. Er heeft er één op ge zeten, dat kunt u zie-., want er zit wat men noemt een stompje bo venop. Maar wat heeft er op gezeten? Dat kunt u niet zien. Mijnheer v. d. Broek weet dat echter wèl, want hij is in het antiek groot geworden, en zooals een professor ervan op de hoogte is welke kop er op de romp van een Eskimo, Koppensneller of Dajak thuis hoort, zoo kan de porceleinreparateur vaststellen welke knop op dit deksel past. Die knop heeft in dit geval den i vorm van een vogel, en wanneer u iets verderop I kijkt ziet u het beestje reeds liggen, met vaardige hand uit gips gemodelleerd. Daar zit wetmatigheid in de verhouding tusschen pot, delisel en knop. Op een zeskanten pot kan geen deksel met acht kan ten. En punt!-:nopjes, ronde knopjes en wat al niet meer voor knopjes hebben allemaal een vaste be stemming. Het komt niet voor dat u het hoofd van een Indiaan op de romp van een Chinees aantreft; een deksel met een knop van een bepaalde con structie, van een bepaald porcelein- of aardewerk „ras" moet dan ook op een pot van datzelfde ras geplaatst worden. Dat uit te visschen is de taak van deoa reparateur. Mesjes, beitels, raspen, boetseergereedschap, kwasten en penseelen zijn de gereedschappen, die bij dit werk te pas komen. Het eerste wat gebeuren moet wanneer een „pa tiënt" onder handen wordt genomen is natuurlijk het lijmen. Dat blijkt niet zoo'n makkelijk karwei te zijn als vele menschen wel denken. Er bestaan voor dat lijmen vele huismiddeltjes, maar die vol doen op den duur natuurlijk niet en bovendien klopt u eens op een bord, dat u zelf thuis gelijmd heeft. Aan den doffen klank zal men onmiddellijk hooren dat het gebarsten is en het oog zal trouwens ook niet veel moeite hebben om dat te ontwaren. De reparateur brandt de scherven met lijm aan elkaar vast, en dan wordt het geheel zoo stevig hersteld dat het eigenlijk weer een wordt; wanneer men er tegen klopt hoort men geen vibreeren of een dof geluid, doch wel dien eenen zuiveren klank, die de gaafheid van aardewerk en porcelein ken merkt. Nadat de „ziel" van liet voorwerp hersteld is komt de beurt aan het uiterlijke. De naad moet io s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr. J. Linthorst Homan: „Maakt de winterhulp sterk, opdat zij andere Nederlanders sterk kan maken". onzichtbaar worden gemaakt en de teekening dient te worden bijgewerkt, zóó dat het nieuwe niet van het oude te onderscheiden is. Dit is een heel pre cies en moeilijk werk. Denkt alleen maar eens aan de blauwe kleur in Delftsch blauw; die is overal verschillend. En hoe ouder het voorwerp is hoe zachter, donkerder wordt het blauw. Het wit van antiek blauw is geen hard, doch zacht wit. En voor dat de reparateur deze antieke kleur wit verkre gen heeft moet hij eerst bijna alle kleui'en door elkaar gemengd hebben. Het klinkt wat vreemd voor leekenooren dat men om wit te maken een heeleboel kleuren moet mengen, doch de vakman doet het toch. Wellicht kunt u, wanneer u die zachte witte kleur van zoo'n antiek Delftsch blauw voorwerp aandachtig bekijkt, er iets van begrijpen dat zoo'n zware weg noodig is om een eenvoudig lijkend resultaat te bereiken. En dan hebben we nog niet van de vele kleuren gesproken, die bijv. in Chineesch en Japansch werk zitten! De reparateur moet er goed op letten dat het op pervlak op 4e herstelde plaatsen geheel gelijk wordt aan dat van het origineele voorwerp, want ner gens mag men aan zien dat er gerepareerd is. Het gebeurt wel eens dat de klanten van den repara teur meenen de plek van de reparatie te kunnen onderscheiden. Zij zeggen dan: „Ik vind dat u het heel mooi gedaan heeft, maar ik kan het toch nog zien". En dan wijzen zij, meestal met zeer geleerde gezichten naar een platas op de vaas of het bord. Doch als betrapte schooljongens kijken ze op wan neer de reparateur opmerkt dat juist op die plaats heelemaal geen reparatie heeft plaats gevonden, maar het origineel gaaf is gebleven! In normale tijden komen de kapotte vazen en borden uit Groningen, Amsterdam, Helmond en Hasselt, kortom uit alle hoeken van Nederland naar den Haarlemschen reparateur, die zich op dit ge bied een naam heeft verworven tot over de gren zen. Want ook uit Frankrijk en Duitschland be reiken hem opdrachten. „Van school af zit ik in het vak", zegt hij. „En door steeds maar te studeeren en bij te leeren kwam ik verder. Ik kreeg er liefhebberij in en heb dat cog. Dat is trouwens de eenige manier om iets te bereiken in alle soorten van werk, ook in het mijne". Gistermiddag heeft de reparateur nog een stuk uit Amsterdam gehaald. Hij moest oppassen met de versch gevallen sneeuw, want het is niet prettig uit te glijden met een waardevol voorwerp in de han den! Voor scherven is de reparateur niet bang, doch hij maakt er liever niet meer bij. Er zijn er namelijk reeds genoeg! Er wacht op hem nog een Perzisch potje, dat momenteel uit zeven en dertig stukken bestaal doch de hoop koestert binnenkort weer over één heel lichaam te kunnen beschikken. De groote Perzische pot, die ongeveer duizend jaren oud is, vormt echter wel het record op dit gebied. Daar is nu werkelijk niets meer aan heel en wanneer ergens de uitdrukking „aan diggelen" op haar plaats is dan hier! Drie troostelooze stapels scherven staan in de werkplaats op een rijtje. En toch zal een viertal weken constante arbeid ge noeg zijn om de Perzische glorie van duizend jaren her welhaast uit de asch te doen herrijzen! Geduld is het kenmerk van den arbeid van den porceleinreparateur. Met een uitgebreide kennis van zaken in het hoofd, de instrumenten in de ge oefende handen, bouwt hij moeizaam minuten, uren, dagen, weken lang op, hetgeer. soms in één seconde van onbedachtzaamheid vernield werd. Wanneer ergens duidelijk blijkt dat de uitersten elkaar ra ken dan is dat wel in de taak. die op de schouders is gelegd van dezen stillen werker. v. H. gemeenten. Giessendam sloot de rij in deze pro vincie met 1.61 ct. In. Noord-Holland was Twisk met 44 ct. de hoogste en Nederhorst den Berg de laagste met 1.6 ct. De gemiddelde opbrengsten per inwoner in en kele groote steden waren: Groningen 7 ct., Leeu warden 11.66 ct., Assen 4.20 ct., Zwolle 4.87 ct., Arnhem 5.24 ct., Utrecht 9.17 ct., Den Haag 6.11 ct., Middelburg 10.95 ct., 's-Hertogenbosch 25.69 ct. en Maastricht 10.19 ct. (A. N. P.) Arbeid in Duitschland. Aan de Nederlandsche meisjes en haar ouders. Het A.N.P. meldt d.d. 8 Januari uit Den Haag: Weet u dat er in Duitschland talrijke werkge legenheden voor Nederlandsche meisjes bestaan? Weet u dat reeds vele Hollandsche meisjes in Duitschland werken? Ook meisjes die in Nederland geen werk kunnen vinden kunnen in Duitschland een goede betrekking verkrijgen. Voor de volgende betrekkingen bestaat in Duitschland vraag: Huishoudelijke betrekkingen: Alleen naar goede betrekkingen in huishoudingen in de steden wordt bemiddeld. Het loon zal naai- gelang van de be kwaamheid zijn. Betrekkingen in den landbouw: Ook ongeschoolde krachten kunnen bij boeren geplaatst worden. Loon naar bekwaamheid. Betrekkingen in de industrie: In aanmerking ko men bedrijven in West-, Noord- en Midden- Duitschland. Goed loon wordt gegarandeerd. Alle te bezetten plaatsen zijn gecontroleerd en voor plaat sing van Nederlandsche meisjes geschikt. Het is niet mogelijk hierbij uitvoerige mededee- lingen te verstrekken over arbeidsvoorwaarden enz. Er wordt geen enkele aanvrage van werk gevers in Duitschland in behandeling genomen, voordat alle bijzonderheden omtrent arbeidsvoor waarden enz., bekend en gecontroleerd zijn. Meisjes, meldt u voor plaatsing in Duitschland bij de arbeidsbeurzen of bij de agenten der arbeids bemiddeling, die ook alle inlichtingen kunnen ver strekken. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN TRAM. HEERENVEEN. 8 Januari. Vanochtend is de sneltrein LeeuwardenZwolle, welke op 8.36 uur uit Leeuwarden vertrekt, nabij het emplacement van het station Hecvenveen in botsing gekomen met de tram van de Nederlandsche Tramweg Maatschap pij. De machinist van den sneltrein werd gewond en kon slecht3 met groote moeite uit zijn zeer be narde positie worden bevrijd. Er werd groote ra vage aangericht. Behalve de machinist werd niemand gewond. ere loonen in den tuinbouw te Loosduinen. Na besprekingen tussdhen de werkgevers- en werknemersorganisaties in den tuinbouw is voor het tuinbouwdistrict om Loosduinen, onder nadere goedkeuring van het college van rijksbe middelaars, overeenstemming bereikt inzake de ndeuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1941—1942. Besloten is de loonen van de fcuinarbeiders met f 2.50 te verhoogen waardoor deze loonen op f 22.50 worden gebracht. Het kinderbijslagfonds houdt op te bestaan; de loonen der jeugdige tuinarbeiders worden met 10 procent verhoogd. Hoog* Dezer dagen is in het ziekenhuis St. An- tomushove te Voorburg op 62-jarigen leeftijd over leden de heer J. G. Koopman, gep. kolonel der ca valerie van het Ned.-Indische leger, oud-vertegen woordiger der K.L.M. en K.N.I.L.M. in Australië. In dc leerfabriek „Oisterwijk" raakte Woens dagmiddag de arbeider H. C. Franken uit Haaren bij het vervoeren van steenkool door nog niet op gehelderde oorzaak onder deze massa bedolven. Het ongeluk werd eerst een half uur later ontdekt. Ge neeskundige hulp kon toen niet meer baten. Fran ken laat vrouw en zes kinderen achter. Door verbreking van een ruitje hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot een kruide nierswinkel in de Maasstraat te Amsterdam. Zy stalen daar een partij goederen, o.a. boter, vet, koffie en thee. ter waarde van f 150. Woensdagmiddag was het 4-jarig zoontje van den heer E. ter H. te Bunschoten op het ijs aan het spelen. De jongen roerde met een stok in een wak. Opeens verloor hy het evenwicht en viel in het ijskoude water. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren hadden den knap onmiddellijk op het droge, doch de levensgeesten bicken reeds ge weken. In een opslagplaats onder de fapiitzaak van d« Firma Pijpers aan den Huizerweg heeft Woensdags middag een brand gewoed. De schade is grook.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5