Een nieuwe Nederlandsche kampioen op de schaats Sport. Ongeregelde start bij den Frieschen elfmerentocht HF MAANDAG 13 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBEAB 58 De verrassing van Bergen CHerman Buyen wint den titel met gering verschil van Jan Langedijk De wedstrijden om het Nederlandsche kam pioenschap op de schaats, die Zaterdag; en Zondag te Bergen-Binnen werden verreden hebben een groote verrassing opgeleverd. De jeugdige Herman Buyen bewees, dat zijn harde training niet zonder gevolgen was ge bleven. Met een half punt verschil onttroon de hij Jan Langedijk en zoo had Nederland een nieuwen kampioen, die zijn titel alleszins waardig is. De wedstrijden (hadden over het algemeen'een zeer spannend verloop. Ir. A. F. van der Scheer had op de 500 M. in 47.8 sec. zijn dit tegen Jan Langedijk gewonnen. De start van Van der Scheer was uitstekend in tegenstelling met die van Langedijk. die door even te weifelen reeds dadelijk een achterstand kreeg. Langedijk slaagde er niet in dezen in te loopen. Met den tijd van 47,8 sec. werd Van der Scheer winnaar op de 500 Meter. Verder werden door de Amsterdammers Roos en Buyen uitstekende tijden gemaakt. Zij wonnen hun serie zonder noemenswaardige» tegenstand in den tijd van 48.2 sec. Het rijden vanden jeugdigen Zaandijker Van Hoorn belooft zeer veel voor de toekomst. Het resultaat was, dat tot ieders verrassing Keyzer een snelleren tijd maakte dan Jan Langedijk. En dé manier waarop de winnaar van den vorigen elfstedentocht zijn serie reed, gaf alle reden om aan te nemen, dat de Ne derlandsche schaatsenrijderswereld in hem een belangrijke aanwinst gekregen heeft.-Hoewel pas twee jaren op No ren rijdend heeft Keyzer een dergelijken natuurlijken aanleg, dat hij er reeds nu in slaagde den kampioen. Langedijk te slaan. Natuurlijk ontbreken er nog tech nische détails aan zijn rijden, o.a. is zijn wijze van bochten nemen nog lang niet af. maar onder bekwame leiding zal hij het ongetwijfeld ver brengen. Zijn snelheid op de rechte stukken was zeer groot en hieraan had hij het ongetwijfeld te danken, dat zijn tijd de snelste werd. Met 0 min. 16.6 sec. bleef hij 0.5 seconde onder den tijd van Langedijk. Deze verrassing bracht tevens het einde van de 5000 Meter welke eigenlijk voortdurend een zeer spannend verloop had. Eerst had de winnaar van de 500 meter, Van der Scheer, met 9 min. 41.2 sec. de leiding, doch Langedijk hand haafde zijn reputatie van lange atstandrijder op prachtige wijze door met een groote constantheid zijn ronden te rijden. Met teen gemiddelde van ongeveer 45 seconden leg de hij goed rijdend de 5000 meter in den fraaien tijd van 8 min. 17.1 sec. af. Onder groote spanning kwam hierna Langedijk's grootste concurrent Buyen aan' den start tegen Strijbis. Nadat hij aanvankelijk onder den tijd van Langedijk bleef, bleek eerst later hoe goed deze gereden had. Buyen kon zijn snelle tempo niet handhaven en eindigde zijn serie in den tijd van 9 min. 18.1 sec. Hiermee scheen het pleit dus ten gunste van den Ne- derlandschen kampioen beslecht te zijn. .want ook Koops kon deze tijden niet benaderen, hoewel zijn 9 min. 26.8 sec. er zijn mocht. Totdat de hierboven, vermelde verrassing plaats vond, die Langedijk onttroonde van de eerste plaats. Van de jongere rijders hadden intusschen Van Hoorn en Akerboom zich ook nog onderscheiden door een goede 5000 meter te rijden. Vooral Van Hoorn viel, evenals in de morgenuren, op door zijn technisch goed rijden en ook hij kan iets worden op den langen duur. Buyen had ne den eersten dag door een gedeelde tweede plaats op de 500 meter en de derde plaats op de 5000 meter de leiding in het algemeen klassement. Langedijk volgde dorect op hem met een vierde en een tweede plaats. Van der Scheer en Koops deelden de derde en vierde plaats met a/2 Punt achterstand op Buyen. De volledige uitslagen van den eersten dag luiden: 500 Meter: 1. Ir. A. F. van der Scheer (Rotterdam) 47.8 sec.; 2. en 3. J. A. Roos en II. Buyen (beiden Amsterdam) 48.2 sec.; 4. J. Langedijk (Oudkarspel) 48.4 sec.; 5. S. van Hoorn (Zaandijk) 48.6 sec.; 6. R. Koops (Zuid Laren) 49.3 sec.; 7. H. A. Schouten (Warnsveld) 49.7 sec.; 8. Th. Ekel- schot (Amsterdam) 49.8 sec.; 9. en 10. dr. L. Dijkstra (Ak- krum) en J. Akerboom (Bergen) 50.3 sec. 5000 Meter: 1. P. Keyzer 9 min. 16.6 sec.; 2. J. Langedijk 9 min. 17.1 sec.; 3. H. Buyen 9 min. 18.2 sec.; 4. R. Koops 9 min. 26.8 sec.; 5. J. Akerboom 9 mih. 28.8 sec.; 6. S. van Hoorn 9 min. 30 sec.; 7, M. Strijbos (Harenkarspel) 9 min. 31 sec.; 8. P. J. Zwanenburg 9 min. 36 sec.; 9. ir. A. F. van der Scheer 9 min. 41.2 sec.; 10. C. Scheer (Twisk) 9 min. 42.2 sec. Het totaal klassement na den eersten dag was: 1. H. Buyen 5y2 Pnt.; 2. J. Langedijk 6 pnt.; 3. en 4. ir. A. F. van der Scheer en R. Koops 11 pnt.; 5. S. van Hoorn 11 pilt.; 6. J. Akerboom 141/, pnt.; 7. J. A. Roos 16i/2 pnt.; 8. P. Keyzer 17 pnt.; 9. A. A. Schouten 19 pnt.; 10. Th. Ekel- schot 21 pnt. Onder groote belangstelling werden Zondag de wedstrij den om het nationaal kampioenschap van Nederland voortgezet. Het weer was op dezen tweeden dag aanmerkelijk beter dan op den eersten dag, hetgeen 't verblijf langs de wed- strijdbaan aantrekkelijker maakte, doovdat het water geheel verdwenen was. Ook verkeerde het ijs in een betere conditie. Na enkele minder belangrijke series op de 1500 meter, waarmede dezen dag werd ingezet kwamen Dolf v. c Scheer en Roos tegen elkander uit. Beiden moesten het van dezen afstand hebben, daar zij op de 10.000 meter veel minder presteeren. Roos viel evenwel tegen en had geen schijn van kans tegen den zeer technisch en uitstekend rijdenden v. cl. Scheer. In den tijd van 2 min. 39 sec. won v. d. Scheer dezen rit. Terstond hierna komen de groote concurrent Lange dijk met zijn rivaal Buijen tegen elkaar aan den start. De Amsterdammer reed direct met groot zelfvertrouwen en daar Langedijk zijn vorm niet vinden kon, was het na de tweede ronde reeds zeker, dat Buyen zou win nen. Goed rijdend wist Buijen als eerste over de eind streep te komen in den fraaien tijd van 2 min. 32.6 sec., waarmede hij bovendien het Nederlandsch record op een Nederlandsche wedstrydbaan op dezen afstand verbeterde. Dit record stond op naam van S. Heiden met 2 min. 33.4 sec. Ook Langedijk bleef met 2 min. 33.2 sec, nog onder dezen ouden recordtijd. Van de overige series valt alleen te yermeldeii, dat de Jeugdige v. Hoorn zijn goeden vorm bevestigde. Keizer, de winnaar van de 5000 meter van gisteren, viel op dezen af stand tegen. Zijn techniek is blijkbaar nog niet goed ge noeg om alle moeilijkheden op de 1500 meter het hoofd te bieden. DE 10.000 METER. Na de 1500 meter was Buijen eerste in het algemeen klassement met G<pnt.. gevolgd door Langedijk met pnt.. Onder groote spanning werd aan de 10.000 meter be gonnen. Voor dezen afstand werden alleen de 10 beste rijders van de 5000 meter geplaatst. Het bezwaar hiervan was. dat enkele goed geklasseerde rijders nu geen gele genheid kregen ook op de 10.000 meter, die vrijwel nooit in ons land wordt verreden, hun capaciteiten te toonen. Nadat Strijbis eerst na een aardigen strijd van v. Zwa nenburg gewonnen had, kwam Buijen tegen Koops in de baan. De Amsterdammer ging direct goed weg en reed zijn 24 ronden op regelmatige wijze. Met een gemiddelde 47 seconden slaagde hij erin Koops, alhoewel deze goed partij gaf. ver achter zich te laten. De tijd van Buijen Buijen was 19 min. 9.8 sec. De beslissing lag herna in den volgenden rit tusschen Langedijk en Keizer. Slaagden deze beide rijders erin onder den tijd van Buijen 1e blijven, dan was het kampioenschap weer voor Langedijk. Inder daad leek het er aanvankelijk op. dat het aldus zou af- loopen. Langedijk reed met prachtige lange slagen ronde na ronde, waarbij Kei zei; hem gedurende de eerste ronden goed volgde. Op den duur was Keizer evenwel niet in staat dit tempo vol te houden, zoodat hij langzamerhand der afzakte. De eerste 15 ronden bleef de man uit Lier ook nog onder den tijd van Buijen. doch in de laatste ronden verminderde zijn snelheid zoozeer, dat hij tenslotte toch nog 1,2 seconde bleef bóven den tijd van Buijen. Langedijk maakte den uiterst fraaien tijd van 18 min. 56.2 sec. Deze prestatie was zoo goed. dat hij, als de interna tionale reglementen van kracht waren geweest, het kam pioenschap van Nederland zou hebben verworven. Doch daar dit nu niet het geval was viel de eeretitel ten gunste van Buijen. Overigens verdient de Amsterdammer het kampioen schap zeer zeker. De 24-Javige rijder zal ongetwijfeld in de toekomst nog wel eens meer van zich laten hooren. t.ipt een eerste, een tweede, een gedeelde tweede en een derde plaats leverde hij ongetwijfeld de beste prestaties gedurende deze twee wedstrijddagen. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. II. Buijen (Amsterdam) 2 min. 32.6 sec.; J. Langedijk (Oudkarspel) 2 min. 33.2 sec.; 3. S. v. Hoorn (Koog Zaandyk) 2 min. 35 sec.; 4. R. Koops 2 min. 38.8 sec.; 5. ir. A. F. v. d. Scheer 2 min. 39 sec.; 6. J. Akerboom 2 min. 41.2 sec.; 7. P. Keizer 2 min. 41.7 sec.: 8. C. Scheer 2 min. 42.4 sec.; 9. A. A. Schouten 2 min. 42.8 sec.; 10. Th. Ekelschot 2 min. 43.1 sec.; 11. j. a. Roos 2 min. sec.; 12. M. Strijbis 2 min. 44 sec.; 13. en 14. L. Smuts P. J. Zwanenburg 2 min. 44.2 sec.; 15. J. Breed 2 min. 44.4 sec.; 16. IJ. v. d. Heide 2 min. 44 8 sec. 10.000 Meter: 1. j. Langedijk 18 min. 56.2 sec.; 2. II. Buijen 19 min. 9.8 sec.; 3. P. Keizer 19 min. 11 sec.; 4. R. Koops 19 min. 23 sec.; 5. M. Strijbis 19 min. 32.8 .sec.; 6. P. J. Zwanenburg 19 min. 34.8 sec. 7. j. Akerboom 19 min. sec.; 8. ir. v. d. Scheer 20 min. 19 sec.; 9. S. v. d. Hoorn 20 min. 25 sec.; 10. C. Scheer. Totaal klassement: 1. H. Buyen 8y2 pnt.; 2. J. Lange dijk 9 pnt.; 3. R. Koops 18 pnt.; 4. S. *v. d. Hoorn 22 pnt.; 5. Ir. A. F. v. d. Scheer 24 pnt. Verharen wint de 500 M. te Heemstede. Renkema op de tweede plaats. Voor dezen afstand had het bestuur dit jaar eens afge- eken van den regel dat de deelnemers lid van de ver- eeniging moesten zijn, en de inschrijving ook opengesteld voor deelnemers uit den omtrek. En dat dit goed gezien was, getuigde wel de deelneming, want de bezoekers heb ben genoten van een mooie sport en vaak van een span- nenden strijd. Jammer was het dat. een lichte dooi hét ijs wat zacht had gemaakt, wat de tijden wel iets beïnvloed de, daar vooral het nemen der bochten remmend werkte op de snelhend der deelnemers. In totaal kwamen 24 deelnemers aan den start. Bijzonder viel het soepele rijden op van den 16-jarigen Keijzers uit Haarlemmermeer, die de-500 M. reed in 59 1/5 sec. en zich wel niet in de finale plaatste, maar toch,wel iets beloofd voor de toekomst. D. Kleen en L. Kooijman Jr. maakten beiden een tijd van 60 3/5 seq. en konden niet in de finale geplaatst worden. In de finale kwamen tenslotte: J. Verhaar 56 sec.: A. Ko- nings 56 3/5 sec E. K. Renkema 56 3/5 sec.; II. B. de Boer 57 4/5 sec.; A. Keijzers 58 sec. en J. C. de Koker 58 2/5 sec. In den eindstrijd komen eerst Verhaar, en De Boer. Ten gevolge van het minder goed nemen yan de eerste bocht, raakte De Boer iets achter en deze achterstand kon hij niet meer inhalen. De strijd tusschen A. Koning en Renkema was zeer span-, en. In een goede eindspurt passeeren zij gelijk de eind streep, tijd 56 1/5 sec. Ook den strijd tusschen C. Keijzers en De Koker was zeer spannend, en eindigde in een over winning van Keijzers. In plaats van de gebruikelijke loting besloten Konings en Renkema een beslissingswedstrijd te rijden om den n 3e prijs. Na een zeer goeden start loopt Konings Iets uit en bij het wisselpunt is hij eenige meters voor, doch Renkema neemt de laatste bocht zeer goed. en met een soepelen slag en in een goede eindspurt passeert hij in het laatste rechte eind zijn tegenstander. Tijd 56 1/5 sec. De uitslag was dus als volgt: 1. J. E. Verharen, Spaarn- dam tijd 56 sec.; 2. E. K. Renkema, Heemstede tijd 56 1/5 ïc.3. a. Konings, Haarlem tijd 56 2/5 sec. De prijzen bestonden uit plaquette, groote en kleine beker. SCHAATSENRIJDEN BIJ H. B. C. Door het comité tot ontspaning voor de leden en dona teurs van de voetbalclub H. B. C. waren Zondagmiddag op den Vaart naast het voetbalterrein aan den Heerenweg onderlinge wedstrijden georganiseerd. Zoowel van de zijde der deelneemsters en deelnemers als van het publiek was vrij groote belangstelling. De uitslagen waren als volgt: Junioren. 20 deelnemers: 1. F. Rooijackers; 2. H. Kors; 3. A. Beem; 4. F. Moonen. Senioren en donateurs 80 deelnemers: 1. H. Meyer; 2 Kick Smit; 3. Nie. Drayer; 4. Jac. v, d. Weert; 5. G. Rooij- akkers Jr.; 6. II. Spierings. Hardrijden dames: 1. Mej. Cranenburg; 2. mej. Staaij; 3. mej. Annie Macher; 4. Rie v. d. Veldt. Schoonrijden paren: 1. Mej. Cranenburg en Jac. v. d. Veldt; 2. mevr. Geels en Jul. v. d. Veldt; 3. mej. v. d. Staaij Jan v. d. Veldt; 4. Annie Macher en G. Rooijakkers. Clubkampioenscliap van R. C. H. op de scliaatè. A. de Jonge kampioen 1941. R. C. H. organiseerde voor haai- senioren, junioren en adspiranten Zondag wedstrijden op de schaats. In tegen stelling met vorige jqren was nu ook een veteranen- afdeeling ingesteld. De belangstelling was groot en de aanwezigen hebben menigen spannenden rit kunnen aan schouwen, zoowel bij de ouderen als de jongeren groepen. C. Hoogendoorn toonde zich, evenals vorig jaar ook nu de snelste bij de senioren, een prestatie die er wezen mag. Bij de junioren had A. de Jonge geen moeilijke taak. In de twee series welke tusschen C. Hoogendoorn en hem werden verreden wist hij tweemaal te zegevieren waar door A. de Jonge teveris clubkampioen over 1941 werd. Inderdaad een fraaie prestatie. In de adspiranten afdeeling wist A, Vreenegoor zijn vorig jaar behaalden len prijs.met sueces te verdédigen en ook nu met dezen prijs uit den strijd te komen. De veteranenafdeeling was niet groot, Hier wist J, Steeman op den eersten prijs beslag te legen voor den 63 jaar ouden Hoogendoorn die nog 'n best baantje reed en als oudste deelnemers nog een extra prijs in ontvangst mocht nemen. Hieronder volgen de namen der prijswinnaars: Afd. Senioren: le prijs C. Hoogendoorn; 2e pr. J. de Jonge; 3e pr. J. v. d Horst; 3e pr. H. v. Dijk; 5e pr. R. Jansen; 6e pr. S. Bartels; 7e pr. A. Hillebrand; 8e pr. D. Wiliemse; 9e pr. L. Boersma; 10e pr. C. Walewijn. Junioren: le pr. A de Jonge; 2e pr. W. Kolk; 3e pr. D. Gleysteen; 4e pr. L. Bakker; 5e pr. J. v. Dijk. Adspiranten: le pi'. A. Vreenegoor; 2e pr. G. Tetenburg; 3e pr. P. v. d Sar; 4e pr. D. Bosch; 5e pr. H. Wesseling; 6e pr. S. Koalsie; 7e pr. R. Jongerline. Veteranen: le pr. J. Steeman; 2e pr. P. Hoogedoorn; 3e pr. J, Poeles; 4e pr. G. Krom. Clubkampioenschap verreden over 2 ritten: 1. A. de Jonge; 2. C. Hoogendoorn. Na afloop werden in het restaurant op het terrein de fraaie prijzen door den voorzitter van R. C. H. met een aardige toespraak aan de winnaars overhandigd. Mevr. Keelman—SchoorI kampioene schoonrijden. Mej. T. Blaauboer bezet de tweede plaats. Op de ijsbaan van het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp werd Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van den heer v. Laar, eere-voorzitter van den N. S. B., het kampioenschap van Nederland in het schoonrijden voor dames verreden. De IJsclub Haarlemmermeer die deze wedstrijden onder auspiciën van den N. S. B. uitschreef, had een goedverzorgde baan voor de tribune aangelegd. De 24 deelneemsters hadden buiten deze baan gelegenheid le over zich eerst los te rijden, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Achtereenvolgens reden de deelneemsters haar ronde voor Jury en publiek en we merkten daarbij op-dat steeds jongere krachten de geroutineerde schoonrijdsters aan vullen. De uitslagen luiden als volgt: 1. Mevr. E. C. Keetman—SchoorI uit Barsingerhorn, Ne derlandsch kampioen; 2. mej. T. Blaauboer, Overveen; 3. A. G. LoggersBoontjes, Huizen: 4. mevr. M. I. Rom melaarTimmerman: 5. mej. J. Fijnheer, Nieuwe Niedorp; 6. mej. A. van Arkel, Haarlemmermeer; 7. mej. L. Lau- tenbach, Rotterdam: 8. mej. L. Schipper, Westzaan. No. 2 mej. T. Blaauboer uit Overveen bereikte reeds den 60-jarigen leeftijd. Wel een kranige prestatie! Voor de nationale wedstrijden in het schoonrijden voor paren moest driemaal gereden worden, eenhands, twee hands en achter elkaar. Vooral in de A-klasse viel de beoordeeling niet mede. Onbetwist plaatste echter het paar mej. J. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp en de heer C. Meeuwig uit Hoofddorp zich op de eerste plaats. Hun hou ding cn de bijzondere fraaie streek maakten grooten in-' Korte slagen, lange slagen, Fiksoh-e slagen, bange slagen: Forsche slagen, zwakke slagen, Bibberslagen, strakke slagen; Ronde slagen, reohte slagen. Knappe slagen, slechte slagen, Vreemde, elegante slagen, Rare en parmante slagen; Kunstige en schoone slagen, Nuchtere gewone slagen; Langzame en vlugge slagen, Klauwende en stugge slagen. Jonge menschen, oude menschen, Warme menschèn, koude menschen; Groote menschen, kleine menschen, Grove menschen, fijne menschen; Leelïjke en krappe menschen. Stijve menschen, slappe menschen; Vroolijke en droevemenschen, Vlotte menschen stroeve menschen; Harde menschen, we'eke menschen, Blozende en bleeke menschen; Sloome menschen, felle menschen, Stuntlige en snelle menschen Slanke schaatsen, lompe schaatsen. Soherpe schaatsen, stompe schaatsen; Ronde schaatsen, rechte schaatsen, Goede schaatsen, slechte schaatsen; Nikkelen en stalen schaatsen, Houten en metalen schaatsen; Lage Noorsohe rennersschaatsen, Hooge kunstrij kennersschaatsen; Nieuwe vastgeschroefde schaatsen, Oude zwaarbeproefde schaatsen Bont en eindeloos verscheiden, Maar vereend! (het duurt zoo kort) In de vreugd van schaatsenrijden, Nederlar.d's geliefdste sport. druk. Tweeden werden mevr. A. (5. Logger—Boontjes uit Huizen en de heer .T. Kuperus, Alkmaar; 3. mevr. E. C. Keetman—SchoorI, Barsingerhorn en de heer C P. Tim man, Schagen; 4. mej. L. Schipper, Westzaan en de heer G. Blaauboer, kolhorn; 5. mevr. M. I. Rommelaar- Timmerman. Enschedé en de heer J. Valk, Rotterdam. In de B-klasse wonnen mej. C. Roodjes. Nieuwe Nie dorp en de heer J. Blaauboer, Kolhorn; 2. mej. A. van Arkel en de heer W. Clay, Haarlemmermeer; 3. mej. L. Molenaar en de heer J. Petrie, Hoofddorp; 4. het paar Zekveld en 5. mej. S. en de heer G. Dekker, Heemstede. De heer Goudsmid, voorzitter van de IJsclub reikte in hötel De Beurs de prijzen uit en bracht lof aan den secretaris, den heer C. Meeuwig voor zijn arbeid voor deze organisatie verricht. Scheidsrechter L. P. Trouw uit Den Haag sprak woorden van lof tot het ijsclubbestuur de rekencommissle, die onder leiding stond van den heer G Meeuwig. Vijfde dorpentoclit Holland's Noorderkwartier. Voor den vijfden dorpentocht van Holland's Noorderkwartier bestond Zondag een groote belang stelling. Te Purmerend verschenen ruim 2500 deel nemers aan den start, terwijl op de startplaatsen te Alkmaar en Hoorn respectievelijk 600 personen zich hebben aangemeld voor den prestatie-tocht en 900 voor den toertocht. Ruim 90 procent van het aan tal deelnemers heeft den 100 of 65 k.m. tocht tot een goed einde gebracht. Dank zij de verbeterde weersomstandigheden, verkeerde het ijs in en goede conditie, hetgeen bij de vorige tochten nog nooit gezegd kon worden. In Alkmaar werden de deelne mers door een particulieren dienst, die .daarvoor een paardentram in gebruik had genomen, van de eene baan overgebracht naar de andere, hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld. Winnaar nog niet aan te wijzen Zaterdag is in Friesland de elfmerentocht ge houden, waarvoor eenige duizenden deelnemers haddén ingeschreven. Van den wedstrijd, welke van Langweert uitging en waar ook de finish was, pas seerden Sneek te 12.14 uur als eerste en tweede de heeren P. v. d. Duym van Warga en Lou Geveke van Leeuwarden, voorts om 12.15 urn- W. Kooisga van Warga. 12.16 uur K. Schipper, K. v. d. Hem, W. Leppinga, 12.17 Boersma uit Oudkerk, 12.18 H. de Vries uit Giethoorn en J. B. Dijkstra uit Hee renveen. Als eerste dames te 12.40 uur Corrïe Geveke, Leeuwarden, 12.43 uur Corrie en Nellie van Gooi, Hommerts en 12.44 uur mej. S. Koopmans, Harich. Van de jongeren die meereden te 12.46 de 14-ja rige jongen N. Hoekstra uit Langweert en om 13.22 uur een tienjarige rijder K. Bosga van Echten, die voor hij in Langweert kon starten, reeds, 30 km. ge reden had om van zijn woonplaats Langweert te bereiken. Uit dezen stand viel ten opzichte van den wedstrijd weinig op te maken, daar inmiddels uit Langweert bericht was pntvangen, dat er een foutieve start had plaats gehad. Het bleek, dat deze groote moeilijkheden had .opgeleverd. Er zou wor den afgereden "van den Scharsterrijn, waarover een plank was gelegd om .den start aan te geven. Toen er reeds velen op het ijs waren gaf de rijkspolitie, met het oog op de veiligheid, bevel om den start van het land te doen plaats vinden. Direct ontstond er een hevig gedrang om de beste plaatsen en voor het startschot viel, vertrokken meerdere rijders. Door roepen probeerde men hen daarop opmerk zaam te maken, maar de gèheele groep van onge veer 250 personen reed weg. Direct heeft de bur gemeester van Langweert getracht om op den eersten controlepost te Follega deze rijders op te houden maar deze post was onvoldoende bezet om dit te kunnen bereiken en er werd dan ook doorgereden. De volgende groep startte 17 minuten later. Bij de finish te Langweert was de belangstelling zeer groot, doch er ontstond groote verwarring, toen de eerste wedstrijdrijders aankwamen, daar men niet meer wist, wie in de eerste en wie in de tweede groep gestart waren. In de kopgroepen lagen o.in. de heeren W. Beeksma uit Huizum, A. Ademo uit Franeker (winnaar van den elfstedentocht iri 1940), W. Heeringa uit Grouw, C. v. d. Zee, die allen vrijwel gelijk aankwamen te 12.53 uur. Vol gens 'de officieuze gegevens was Lou Geveke uit Leeuwarden de eerst aankomende van de eerste groep te 12.40 uur. De eerste dame, die aankwam was mej. Corrie Geveke uit Leeuwarden te 13.07 uur. De rijders waren over de organisatie op de ba nen zeer tevreden, doch volgens hen haperde er hier en daar nog wel eens iets aan de leiding van den wedstrijd. De heer Adema, die we nog even spraken, ver klaarde, dat het ijs ditmaal veel beter was, dan bij den laatsten elfstedentocht. In verband met de ongeregeldheden bij den start is een juiste opgave der winnaars onmogelijk. Het groote bezwaar van dezen wedstrijd was, dat er te veel personen meereden, die beter in de toerklasse hadden kunnen starten. Bovendien reden velen aan den stok en waren er te veel kinderen, hetgeen voor een wedstrijd niet geoorloofd is. Op de Kennemer IJsbaan werden schaatswedstrijden gehouden, die uitstekend geslaagd zijn. Twee deelnemers in den strijd. (Foto Mars) Zwemmen Geslaagde zwemcompetitieivedstrijd in Stoop's Bad. Cobi Koster geëvenaard. De zwemclub Haarlem heeft het ondanks het uitstekende schaatsweer aangedurfd de vierde ontmoeting van de zwemcompetitie te organi- seeren en zij heeft hiermede een mooi succes behaald. Ook de zwemmers en zwemsters heb ben blijk gegeven dat hun ver'eenigingen, ook als een andere sport hoogtij viert, op hen kunnen rekenen. Op dezen middag was Stoop's bad dan ook bezet met vele zwemmers en zwemsters. Op het pro gramma stonden ditmaal de 50 M. schoolslag voor heeren Junioren, de 50 M. schoolslag da mes en de 5 x 50 M. borstcrawl-estafette heeren Junioren. Aan het eerste nummer de 50 M. schoolslag voor heeren namen 60 zwemmers deel. De eerste series leverden geen bijzondere prestaties, daar de sterkere krachten in de laatste series waren ingedeeld. Een voorproefje van den feilen strijd welke echter in de laatste series zou gestreden worden, kreeg men te zien tóen Kloots van H.P.C., de op twee na laatste serie- wist- te win nen in den goeden tijd van 36.7 sec. en de baan geheel door hem met de butterfly werd afgelegd. Zonder uitzondering zwommen alle deelnemers van de laatste twee series de but terfly. De beslissing viel in de voorlaatste serie toen M. Mauritz van H.P.C., die ook tijdens een vorigen wedstrijd het nieuwelingencompetitie- kampioenschap veroverde, zich als eerste plaat ste in den fraaien tijd van 35,6 sec. De laat ste serie bracht A. H. Sipkema van H.P.C., H. ■J. Kollerie van D.W.R. en T. Sanger van H.V. GR. aan den start. Fel bekampten de beide eerts genoemden elkander. Sipkema wist zich even wel voor Kollerie te plaatsen in den tijd van 35.8 sec. De tijd van Kollerie bedroeg 36.2 sec. en van Sanger 37.2 sec. P. Swier van V.Z.V. maakte den goeden tijd van 37.6 sec. Mej. Leunis evenaart Cobi Koster. De 50 M. schoolslag voor dames heegft als ver rassing gebracht dat Cobi Koster, die zoo juist weer aan de s.tart was verschenen, nadat zij eenigen tijd op dokter's advies rust had geno men, geëvenaard werd door mej'. E. Leunis van D.W.R. Reeds tijdens de stedenwedstrijden te Amsterdam op 22 December p.l. plaatste mej. Leunis zich onder de Haarlemsche deelneem sters op den voorgrond. Thans slaagde zij er in gelijk met Cobi Koster te eindigen. De oorzaak hiervan kan echter wel voorna melijk toegeschreven worden aan 't verschil in slag. Immers mej. Koster zwemt uitsluitend de klassieke schoolslag en mej. Leunis de butterfly. En nu is het een vaststaand feit dat zoolang de butterfly wordt toegelaten, deze slag bijzon dere voordeelen biedt op den korten afstand. Het was jammer dat beide zwemsters niet in dezelfde serie lagen zoodat een volgende wedstrijd op dezen korten afstand eerst zal kunnen bewij zen welke zwemster de sterkste is. Mej. Kraft van Z. C. Haarlem werd derde in den tijd van 43 sec. De 5 x 50 M. borstcrawl- estafette in 2 series van elk 5 ploegen, bracht allereerst de reserveploegen aan de start. Hierin plaatste de tweede ploeg van Z. C. Haarlem zich eerste in 2 m. 36.9 sec. De groote strijd om den eeretitel viel evenwel toen de eerste juniorploegen van Z. C. Haarlem, V.Z.V.", D.W.R., H.V.G.B. en H.P.C. aan den start verschenen. Tony Kloots van H.P.C. nam een benauwden voorsprong in de eerste baan, doch hierna nam Haarlem de leiding door Zeeman. In de derde baan lagen de ploegen van H.V.G.B. en Haarlem en H. P. C. vrijwel gelijk. Door een snellen start van den vierden H.V.G.B.'er wist wist H.V.G.B. daarop een kleinen voorsprong te nemen, met Haarlem en Ii.P.C. in tweede posi tie. Bij den start van den vijf-den zwemmer lag H.V.G.B. met een voorsprong van 1 M. aan den kop, terwijl Haarlem en H.P.C. vrijwel gelijk starten. W. Nieuwenhof H.V.G.B.'s snelste man bracht zijn vereeniging- door een schitterende spurt in veiligheid. Van de beide andere vereenigingen toonde H.P.C. zich de meerdere van Haarlem. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 50 M. schoolslag heeren Junioren: 1. M. Mauritz (H.P.C.) 35.6 sec., 2. A. H. Sipkema (H.P.C.) 35.8 sec. en 3. H. J. Kollerie (D.W.R.) 36.2 sec. 50 M. schoolslag dames: 1. en 2 Cobi Koster (V.Z.V.) en E. Leunis (D.W.R.). beiden 42.4 sec.., 3. C. Kraft (Haarlem) 43 sec. 5 x 50 M. borstcrawl-estafette heeren' Junio ren: 1. H.V.G.B. 2 m. 30.8 sec., 2. H.P.C. 2 m. 31.4 sec. en 3. Z. C.Haarlem 2 m. 31.8 sec. Hieria volgde het nummer schoons^ heeren om den Broekmeyer-beker, houder N. v. d. Voort (Z.C.-Haarlem). Voor dit hadden ingeschreven de houder, bene"r^ Zomer van H.V.G.B., W. Staargaard van Z. C; Haarlem en C. Haven van D.W.R. Van der Voort toonde zich de sterkste met 77.43 punten, tegen Zomer 70.9 punten, Havëi; 63.53 punten en Staargaard 62,77 punten. Het is een- verheugend verschijnsel dat het schoon- springen in den Kring Haarlem nog steeds voor uitgaande is en de belangstelleng hiervoor nog steeds stijgt. Hierna maakte Z. C. Haarlem een aanvang met de door haar zoo juist ingestelde clubkam pioenschappen, verdeeld naar leeftijden in groe pen A (beneden 12 j.), B. (1214 j.), C. (1-4 16 j.) D (1618 j.), E (dames boven lftj.) e" heeren (18—24 jaar), F. (heeren boven 24 jaar). De uitslagen hiervan waren als volgt: Groep A. 25 M. schoolslag meisjes: 1. N. d'Huy, 25 sec.. 2'. B. Bangert 26.8 sec., idem Jongens: 1. J. Wiggerts 25.4 sec., 2. D. Bakkert 25.8 sec. 25 M. borstcrawl meisjes: 1. B. Bangert 20.2 1. at reef pj sec., 2. N. d'Huy -23.8 sec., idem Jongens: Wiggerts 18.8 sec., 2. L. Nerden 22.6 sec.' Groep B: 25 M. schoolslag meisjes: Lambers 22.8 sec. 2. E. Bakker 23.2 sec., jongens: 1. H. Krispijn 24 sec., 2. A. B 24.2 sec. 25 M. borstcrawl jongens: 1. A. Bangert sec., 2. H. Krispijn 21,5 sec., idem meisjt ang 1. A. Kaan 20.6 sec., 2. Eè Bakker 20.8 sec. Groep C: 25 M. balzwemmen meisjes: 1. Jansen 17.2 sec., 2. T. Kamp 19 sec. Idem jo™ gens: 1. P. Koonings 16.4 sec., 2. L. Schul kt 18,2 sec. 50 M. rugslag meisjes: 1. M. Jansen 40.2 se 2. T. Kamp en .G. Brands 42.6 sec. Idem Jongens 1. P. Koonings 44.4 se., 2. J, i Groot 45.6 sec. Groep D. 25 M. balzwemmen dames: 1. H, d. Broek 19.4 se.. 2. B. Druijf 19.8 sec., heeren: 1. R. Kuit 15.2 sec., 2. A. Spaanderm; 18.4 sec. edr< 50 M. rugslag dames: 1. H. v. d. Broek 42.8 s(oeI 2. A. Jansen 44.2 sec., idem heeren 1. R. Kuit e cl sec., 2. A. Spaanderman 40.4 sec. Groep E: 25 M. balzwemmen dames: 1. P, Daatselaar 17.8 sec., 2. H. Haase 19.4 sec.-, ide heeren: 1. D. Verdel 15.4 sec., 2. A. Hoogland sec. 50 M. rugslag dames: 1. P. v. Daatselaar 4! aar sec., 2. C. Kraft 45.6 sec., idem heeren: 1. Smits 36.4 sec., 2, G. Koonings 41.6 sec. WalerpolP' i. ,n» dan let loot en i ïee, er s erk ide: ("'Vol! JAARVERGADERING VAN „DE WATEREATTEIT De H Z. en P, C. „De Waterratten" hield een druk zochte jaarvergadering in café-restaurant „Centraal", het begin van de vergadering werdep de overleden lei de heeren Th. v. Koningsbrugge <Sr. en J. H. Kemper, de oprichters der vereeniging, en zij die in Mei0esti voor het vaderland gevallen waren, herdacht. Uit de uitgebreide jaarverslagen van secretaris, ingmeester en polo-secretaris bleek, dat 1940 voor [flan Waterratten" een succesvol jaar geweest was, onds de vele moeilijkheden door de tijdsomstandigheden. -ZOO wel het dames, als heerenzevental wist voor de dl achtereenvolgende ma'al het polo-kampioenschap Haarlem te behalen, waardoor de uitgeloofde wisselbe eigendom der vereeniging werden. Verder werden vele successen zoowel op zwem- als pologebied behaalt Inplaats van den heer J. v. d Enden, die door naar elders niet langer zitting in het bestuur kon werd gekozen de heer J. Bergman. Voor 1941 zal hel stuur uit de navolgende heeren bestaan: G. Voogd, zitter; J. II. v. d. Booren, secretaris; C. M. I-I. v. d. B) penningmeester; A. H. de Bruyn, vice-voorziter; J. Bffceke ïan, 2e secretaris; J. M. Thuis en S. T. de Vries, irissen. In de polo-techn. commissie werden gekozen de h< T. de Vries, voorzitter; J. Kerkhoff, zwem- er secretaris; D. v. Viersen, J. Bergman en J. Kroon. De pers- en propagandacommissie werd als volgt gesteld: de heer J. H. v. d. Booren, voorzitter; leden C. Houben en de heeren H. Willems, A. Thuis, D, Vlerk en J. v. d. Boogaard. De redactie van het clul zal gevoerd worden door den heer H. Willems. Na een geanimeerde rondvraag sloot de heer G. VO met eenige opwekkende -woorden de vergadering. Voetba erd [tïijd let, t io'II eeft érk Kennemerland bestaat 20 jaar. °pp Zaterdag, 11 Januari j.l., bestond de Voetbalt! 1 k „Kennemerland" 20 jaar. „Kennemerland" is ude oudste en grootste vereeniging uit de Zaterdagm y0 dagcompetitie van den N.V.B., onderafdeel Haarlem. Sinds jaren neemt deze club daarin een vooral nS* staande plaats in. In totaal werd drie maal tem kampioenschap der eerste afdeeling veroverd; g de overige seizoenen werd bijna steeds de twei plaats bezet. De club heeft in de laatste tien jaar veel M lm jeugdvoetbal gedaan. Hiervan worden thans vruchten geplukt, .want in het tegenwoordige e£en ste elftal, dat weer een uitstekende kans op kampioenschap heeft, komen negen spelers uit, als adspirant in „Kennemerland" zijn begonnen. het vorige seizoen had de vereeniging met ernst et o terreinmoeilijkheden te kampen, omdat het gra jdei complex aan de Ramplaan te Overveen moest M den ontruimd. Eén seizoen werd in het Heemste sche Sportpark gespeeld, doch daar de afstand n?m§e Heemstede voor het meerendeel der ledefi te was, heeft men naar een andere gelegenheid gezien. Thans hebben de oranje-zwarten op terdag de beschikking over de fraaie velden de mooie kleedgelegenheid met warme douc! van de voetbalclub „Bloemend-aal". Voorts bescl de vereeniging over een clublokaal te Hotel „F zendaal" te Overveen, -waar na afloop der W strijden en ook op de speciale clubavonden me gezellig uurtje wordt doorgebracht. De vereeniging heeft drie onderafdeelingen, een schaakclub, een tennisclub en een bridged Een aantrekkelijk orgaan houdt de leden en d« teurs maandelijks op de hoogte van alle gebeu' nissen in de club. Het bestuur bestaat sinds negen achtereenjjj} 1 gehde jaren uit de heeren: A. Heimig, voorzittel H. Janssen, secretaris, H. H. van Schoonhoven, p Er ningmeester, H. Kroon, vice-voorzitter, F. A. kemeyer, commissaris. De oprichter van „Kennemerland", de heer Heimig, viert tegelijk met zijn club een jubik-l0S hij is n.l. 20 jaar bestuurslid, waarvan 16 jaar olgc zitter. De heer Van Schoonhoven is reeds h>e- penningmeester, terwijl de heer H. H. Jani bijna vijftien jaar het secretariaat vervult. Dit1 stüur is dus wel „hokvast", hetgeen de club weinig te stade is gekomen. Veel heeft de verft »r ging aan haar bestuur te danken. Vrijdag j.l. is er in „Roozendaal" oudejaar' gevierd, waar het bijzonder geanimeerd is tot gaan. Het aantrekkelijke programma werd ?t- Ver! door eigen leden verzorgd. Op den jubileumsdag zou er een tweetal vil balwedstrijden worden gespeeld. Het eerste eli zou tegen een sterke A.F.C.-combinatie in het" zijn gekomen, terwijl de veteranen zich mét A.F.C.-veteranen gemeten zouden hebben f jjlj d sportieve gebeurtenis met de daaraan verbot ant feestelijkheden na afloop zijn tengevolge vafl vorst tot nader order uitgesteld. imp eloc ian; to et lavi it,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10