Haarlem's Dagblad ,J)e IJskanijiioen. Goede voornemens. Wanneer Artikelen enz. iSe JAARGANG No. 17659 t (tli'9 <fS Tiou igave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- Kocjjienst 38810. Drukkerij. Zuidei Buiten Spaarne 12. I Afele'oon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 12'fcoO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredecteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 13 Januari 1941 Abonnementen per week ƒ0.25. per maand ƒ110, per 3 maanden 3 25, franco per post 3 55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. rekf Ima J. P leei eg< fcer ht, Te Bergen-Binnen, een plaats die niet gauw in gedachten komt als men aan onze tallooze bin- nwateren denkt, maar die een mooie beschutte baan bezit, heeft de Amsterdammer Herman a iyen Zondag het Nederlandsche kampioenschap ggit rdrijden op de schaats veroverd. Hij „onttroonde", oals dat in sport verslagen heet, als zoodanig Jan ingedijk, ook een Noordhollander. En voor de zoo- eiste maal in onze ijshistorie bleek dat .de wed- jjden net op het nippertje gehouden werden. Er jest in dooiweer gereden worden, het ijs was dus issirjet al te hard meer en de tijden hebben er wel wat der geleden. Hoe vaak is dat nu al gebeurd? Bit- dijk hebben generaties schaatsenrijders in ons aniiid altijd tegen elkaar gezegd: „Stel den Elfste- ntocht vast, of de Nederlandsche kampioenschap- I n. en je bent er zeker van dat het gaat dooien", it is vaak bewaarheid, schoon niet altijd. Ditmaal j, .de dooi krachtig en in naam van belangen, die el zwaarder wegen dan die van de ijssport, is het zo hopen dat hij doorzet en dat het voor dezen win- r nu maar meteen met het ijs moge zijn afge- open. Er is trouwens genoeg gelegenheid tot haatsenrijden geweest en wij hebben onzen kam pen. Deze jonge Amsterdammer schijnt zich van den mer al duchtig voorbereid te hebben door zijn hamel ij ke conditie op het hoogst mogelijke peil brengen. Daar heeft hij natuurlijk veel voor op racefiets gezeten, want fiets en schaats zijn van- Is in ons land verwant. Dat hadden ze in den ;yd" van een halve eeuw geleden, toen ze nog weinig van stelselmatige voorbereiding voor jrtwedstrijden wisten, toch al aardig goed be en. luyen moet overigens een optimist zijn. Want jen hij zich in den zomer uitsloofde wist hij al dat S niet in het buitenland zou kunnen gaan rijden moet hij sterk getwijfeld hebben of er iets van |n winter en dus van een kampioenschap zou ko- fcn. Want na zoo'n barre vorstperiode als die van t vorige jaar behoorden wij immers volgens de aditie een kwakkel win ter te krijgen. Het is niet beurd en zijn inspanning is beloond. ïr" Hij heeft de 1500 M. gewonnen, is tweede op de .000 M. geworden, derde op de 5000 M. en heeft en halve derde plaats" op den kortsten afstand, 500 M. gehaald. Samengeteld leverde dat 8V2 nt op, volgens de Nederlandsche telling, en ingedijk bracht het met één eerste plaats; twee reede en één vierde tot 9, zoodat Buyen met een live punt op het nippertje won. In elk geval bleek it deze twee mannen onze beste rijders op de ge- ed. menlijke afstanden zijn, want nr. 3, Koops, met punten, nr. 4, Van Hoorn, met 22, nr. 5, v. d. 0. heer, met 24 en nr. 6, Keyzer, met 27 bleven een se\ stuk bij hen achter in de puntenrekening. ,riei Overigens is weer eens gebleken dat wij dit be- tonqekenen in Nederland op een eigendommelijke ma- e ni ér doen. Volgens de internationale telling, die zich |et op aankomst-nummers maar op de gemaakte |dembaseert hetgeen bij schaatsenrijden juister want men rijdt feitelijk „tegen het horloge" en :t maar één toevalligen tegenstander op elk imer zou Langedijk royaal nummer één zijn iweest. Op de 10.000 M., die hij won, was hij dan veel sneller dan de nieuwe kampioen, die hem de 1500 met gering verschil klopte. Waarom pas wij die betere berekening van het buitenland ;t toe? Er schijnt reden om dit eens te veranderen. HEigendommelijkheid bezitten schaatskampioen- flappen in hun geheel, doordat zij telkens maar p titelhouder aanwijzen. Bii andere snelheids- edstrijden pleegt men onderscheid te maken tus- ihen de lange en de korte afstanden en daarvoor trsehillende kampioenen uit te roepen. Dat doet pn bij het schaatsenrijden niet. De sprinter-van- iture kan zich niet tot de 500 en 1500 M. beperken aar moet ook op de 5000 en 10.000 zijn uithoudings- ïrmogen bewijzen, de geboren stayer dient zijner- |ds voldoende felheid op de korte baan te ont- pckelen om zijn algemeen gemiddelde op peil te tanen houden. Doordat men in ieder nummer aar éénmaal uitkomt bestaat de gelegenheid dit 4 elsel toe te passen; waren er af val wedstrijden, zoo- p bij hardloopen en wielrennen, dan zou men er {et aan toekomen. En één kam- pen voor alle afstanden gezamenlijk heeft zeker het nadeel, dat men kampioen kan 30 {orden zonder één enkel nummer gewonnen te ïbben. Bij dit Nederlandsche kampioenschap heeft winnaar maar één van de vier nümmers gewon- p. Gelukkig ziin de drie overige eerste plaatsen fer drie menschen verdeeld; het zou een beetje pderling aandoen als iemand twee kampioenschap- r*i had gewonnen en het aflegde tegen een ander ie er maar één of geen enkel had. Mogelijk is dat pchiep men afzonderlijke kampioenstitels op de >r(e en lange afstanden, dan zou dit natuurlijk tot érker doorgevoerde specialisatie leiden en daar- pe vermoedelijk tot verbetering van alle records J het ijs. Maar welk bizonder nut zou er mee ge- énd wezen? Het stelsel van den kampioen op alle Standen lijkt nog altijd verkieselijk. Maar wij pesten in Nederland een telling toepassen, die be-1 fezen heeft de beste en bilUjkste te zijn. •neif1 ®erS6''1 zijn een paar jonge rijders flink naar i„c.|>ren gekomen, zoadat de toekomst er gunstig uit- Dit geldt vooral voor den Zaandammer Van >rn en voor den stoeren boerenzoon Piet Keyzer het Westland, die volgens de deskundigen lee- :e technische tekortkomirgen in zijn slag heeft, 'ar er door pure kracht en volharding Joch in lagde de 5000 M. te winnen, Langedijk op de de plaats latend. Keyzer was een jaar geleden der winnaars van den Elfstedentocfit; hij heeft bewezen dat hij ook op veel minder dan de 200 mstAi. tot de snelsten behoort. En allicht zal iemand SOtt. i over Zljn techniek ontfermen en hem den weg en Jijzen om die te verbeteren. ng |^an de vier afstanden werd de 1500 M. gewon- e -oor nr. 1 in het kampioenschap. Buyen. de sanfOOD M door nr. 2, Langendijk, de 500 M. door nr. 5, der Soheer en de 5000 M. door nr. 6, Keyzer. De gladde straten brachten vooral voor de trouwe viervoeters moeilijkheden mee. Dikwijls moest mannenkracht te hulp komen. (Foto Pax Holland.) Ik ken een man (zijn naam blijft uit), Die is een halve maand geleden Het nieuwe jaar weer ingetreden Met menig flink en wijs besluit. Zooals: er wordt nu op gelet Dat ik niet meer zoo laat blijf lezen, Als 'k eiglijk al in slaap moest wezen, Ik ga wat tijdiger naar béd. En in den vroegen morgenstond Zal 'k eerder uit de veeren springen. Daar moet je je dan wel toe dwingen. Maar het is dan ook erg gezond. Ik zal wat minder rooken gaan, Want sigaretten en sigaren Komen in kosten en gevaren Mij anders wat te duur te staan. En al wat ik onthouden moet Zal 'k stipt in mijn agenda schrijven, Want zoo in mijn geheugen blijven Dat lukt niet altijd meer zoo goed. Dat, en nog veel meer, heeft die man Ziehzelf vol plechtigheid bezworen, Precies zooals een jaar tevoren, Doch toen kwam er maar weinig van. En nou, vraagt u, lukte het nou? U moet niet onbescheiden vragén. Bleef u in deze veertien dagen Uw goeden voornemens getrouw? Het is een beetje ingewikkeld en het ziet er wat zonderling uit, maar het zijn goed geslaagde wed strijden geweest en er is toch maar weer gebleken dat onze hardrijders op de schaats nog altijd van uitstekend gehalte zijn. Hetgeen de hoofdzaak is. Zullen we er nu maar afscheid van nementot over een jaar? Ik hoop het. R. P. C. A. O. in bloembolleiibedrijf verlengd. Tot 17 Mei a.s. voorloopig een duurtebijslag. De besturen van de organisaties van patroons en arbeiders in het bloembollenbedrijf zijn na ge houden bespreking, behoudens goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars, tot overeenstemming gekomen inzake de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bloembollenbedrijf voor .19411942. Het bestaande collectieve contract zal vrijwel ongewij zigd worden verlengd behoudens voorloopig de toekenning van een duurtebijslag van f 1.50 per week op de loonen van alle volwassen arbeiders in het tijdvak 9 December 1940 tot en met 17 Mei 1941 Het voor het bloembollenbedrijf bestaande'kinder bijslagfonds zal per 28 Februari 1941 worden opge heven. Nieuwe predikant te Haarlem. Ds. P. van der Waal neemt het beroep aan. Wij vernemen dat Ds. I. P. van der Waal. predi kant bij de Nèd. Herv. Gemeente Hengelo, die in de vacature van Dr. J. Weerer naar Haarlem be roepen is, dit beroep heeft aangenomen. Hij is geboren in 1905 en werd in 1929 candidaat in Drente. Op 12 Jan. 1930 werd hij bevestigd in zijn eerste gemeente, Grijpskerk. Hier bleef hij tot September 1933, toen hij een beroep oaar Hengelo aannam. Ds. Van der Waal vervult daar nog vele andere functies; hij is voorzitter van den Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente: voorzitter (Achief H. D.) van ce afdeeling Hen gelo van het Neder- landsch Bijbelgenootschap en van de Vereeniging der Christ. Padvinders. Verder oprichter van de Vereeniging van Jong-Hervormden aldaar en van het nieuwsblad „De Wachter", eere-voorzitter van de Vereénig rg voor Chr Belangen: bestuurslid van de Vereeniging „Het Ziekenhuis" en regent van Huize „Avondrust" (tehuis voor ouden van dagen). We herinneren er aan, dat hij reeds in December 1938 voor een beroep naar Haarlem ir de vacature- Ds. K. H. Miskotte heeft bedankt en daarvóór sloeg hij ook beroepen naar Apeldoorn (in 1936) en naar Rotterdam (in 1937) af. Met Ds. Van der Waal stonden verder nog op het drietal voor Haarlem Ds. J. J. Hietkamp te Vlissin- gen en Ds. Ph. Th. Stevens te Ingen. gaat de N.Z.H.T.M. later rijden? Technische maatregelen zijn genomen Sinds aan de directie van de Haagsche Tramweg Maatschappij toestemming is verleend haar lijn- verkeer tot des avonds 11 uur in stad te houden, omdat het deze directie gelukt is de trams vrijwel zonder vonken te laten rijden, is het begrijpelijk, dat men ook in andere plaatsen met verlangen uit ziet naar een soortgelijke regeling voor die steden. Ongetwijfeld zouden veel tramgebruikers gediend zijn met een voortzetting van de tramdiensten tot een later avonduur dan thans vastgesteld is. De bewoners van Heemstede b.v. kunnen des avonds omstreeks acht uur nog met de tram naar Haar lem komen, maai- voor de terugreis moeten zij van een ander vervoermiddel gebruik maken. Dit be vorderd het avondverkeer natuurlijk in het geheel niet. Zooals men weet, beperken de technische wijzi gingen ter voorkoming van vonkvorming zich tot vier kwesties: ten eerste het strakker trekken van de bovenleidingen van het electrische net, ten tweede de vervanging van de aluminium sleep- stukken door koolsleepstukken, ten derde de ver schillende automatische wissels voortaan door het personeel met de hand laten omleggen, hetgeen allleen reeds tot een vermindering van 50 pCt. van het vonken bijdraagt en ten vierde de verbindings- wissels bij den sectieschakelaar stroomloos te pas- seeren. De directie van de N.Z.H.T.M. heeft ook reeds sinds geruimen tijd haar aandacht geschonken aan de vonkvorming en het is haar hij haar onderzoek gebleken, dat dezelfde maatregelen moeten wor den genomen als in Den Haag. Daar zij er ook in ge slaagd is het euvel vrijwel weg te werken, heeft zij zich reeds eenigen tijd geleden tot de bevoegde autoriteiten gewend met het verzoek op haar net des avonds tot een later uur te mogen rijden. Op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen. De directie hoopt echter dat dit antwoord gunstig zal zijn. want zij weet, dat de N.Z.H.T.M. zeer velen een dienst zal bewijzen als zij op haar lijnen het verkeer tot later in den avond kan laten voort duren. Rijkscommsisaris bezichtigt den wederopbouw van Rotterdam. Na afloop van het bezoek aan het schoolgebouw aan den Mathenesserdijk te Rotterdam heeft ce Rijkscommissaris met zijn gezelschap een tocht ge maakt door de stad om eer. indruk te krijgen van hetgeen tot dusver op het gebied van den nood- winkelbouw tot stand is gekomen. Tenslotte heeft de Rijkscommissaris met zijn gevolg in het dienst gebouw van dr. Völckers zich door ir. Witteveen en dr. Roeloff laten inlichten over het plan van den Wederopbouw van Rotterdam. (A.N.P.) Ongelukken op liet ijs. Redder gekleed in het water gesprongen. Zondagmorgen kwart voor elf is de 3 ^-jarige Th. Minnaert, wonende in de Barerdsestraat te Haarlem, door het ijs in den Kampersingel gezakt. Dit geschiedde op een plaats, die door Openbare Werken was afgezet, omdat het ys daar gevaarlijk was. De heer L. Veldmeyer, die toevallig passeerde, zag het gevaar waarin het kind verkeerde. Hij aar zelde geen oogenblik en sprong gekleed in het water: hij wist het kird te grijpen, Waarna een in middels gearriveerde politie-agent hem met den drenkeling op het droge trok. De agent heeft het kind, dat vermoedelijk geen naiöeelige gevolgen van het koude bad heeft gekregen, naar de ouderlijke woning gebracht. En de moedige redder haastte zich naar huis. Een 17-jarige schaatserrijder, die Zondag middag over het ijs in den Raamsingel te Haarlem reed. was al bijzonder onfortuinlijk Hij reed. ge bukt onder de brug door, maar richtte zich reeds op. toen hij nog niet aan den anderen kant was. waardoor hij zijn hoofd zóó en-stig stootte, dat hij viel en bewusteloos bleef liggen. Door leden van den Ongevallens ienst werd hij behandeld, waarna hij per ziekenauto naar de Maria-Stichting werd vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. WEDEROM EEN OVERTREDING VAN HET SLACHTVERBOD. - Zaterdagavond is door de politie te Haarlem pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 37-jarigen melk handelaar in Haarlem-Noord, die zich schuldig had gemaakt aan overtreding van het slachtverbod en van de Vleesch keu rings wet. De huid var een schaap en ongeveer twintig pond gebraden lamsvleesch werden in beslag genomen. De jongste aanvallen op Londen. Regen van brand- en brisantbommen den afgeloopen nacht neergeworpen. NEW YORK. 13 Januari iD.N.B.) Op Londen is in den afgeloopen naöht weer een regen van brand- en brisontbommen neergedaald, zoo meldt Associated Press uit de Britsohe hoofdstad. De Duitsche vliegtuigen kwamen reeds vroeg in den avond aanzetten, toen men te Londen nog bezig was de puinhoopen van dei\ aanval van Zaterdag, die vier uur geduurd had, op te ruimen. Naar de Amerikaansche correspondenten verder melden, verschenen ook boven Liverpool, de kust van Zuid Wales cn steden in het Zuidwesten en Noordwesten van Engeland Duitsche vliegtuigen. Voorts meldt het D.N.B. uit Berlijn: De Engel- sche berichtendienst heeft gemeld dat de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht zich voornamelijk op Londen en het gebied van de Theemsmonding concentreerden. Kort na het in vallen van de duisternis namen deze aanvallen, die drie uur duurden en tamelijk hevig waren, een aanvang. De brandweer, de brandwacht en de bevolking grepen terstond in om de groote hoeveelheid uitgeworpen brandbommen onschade lijk te maken. Eerst werden honderden brandbom men uitgeworpen. Daarna stortte een groot aantal brisantbommen op Londen neer. Een aantal hui zen en zakengebouwen is' in brand geschoten of door brisantbommen besohadigd. Ook in een stad aan de Theemsmonding zijn veel brand- en brisantbommen neergekomen. Voorts zijn in de graafschappen rondom Londen bommen gevallen. Amerikaansche bases op Trinidad. Overeenstemming met Engeland. BERLIJN, 12 Januari (D.N.B.) Naar de Brit- sche Berichtendienst mededeelt hebben de re geeringen van Engeland en de Vereenigde Staten thans definitieve overeenstemming bereikt over de vestiging van Amerikaansche vloot-, leger- cn luchtbases op het eiland Trinidad. De mariebases zal een oppervlakte van 11 vier kante mijlen hebben, de leger- en luchtbases tezamen een oppervlakte van 8 vierkante mijlen. De verpachting van dit gebied aan de Vereenigde Staten geschiedt „kosteloos" voor den tijd van 99 jaar. Er wordt nog onverhandeld over de inrich ting van bases op Britsche eilanden in West-Indië. Duitsch-Russisch handelsverdrag loopt tot 1 Augustus 1942. Intensieve economische uitwisseling van goederen. Het A. N. P. meldt uit Berlijn: Het nieuwe Duitsch-Russische verdrag loopt tot 1 Augustus 1942. Een dergelijke lange periode is opzettelijk gekozen om zich op een zoo lang moge lijken termijn voor samenwerking te kunnen instel len. Beide regeeringen zijn het bij de onderhande lingen er over eens geworden dat om een zoo hoog mogelijk opgevoerde economische uitwisseling te bereiken, een arbeid op langen termijn noodzake lijk is. Dr. Schnurre die voor de Duitsche regecring met Rusland een economisch accoord heeft afgesloten. (Foto Stapf Bilderdienst.) Voorts verdient het de aandacht, dat bij het nieu we accoord de Sovjet-Unie in Duitschland niet al leen bestellingen kan plaatsen, die tot 1 Augustus 1942 zijn uitgevoerd, doch ook orders, waarvan de uitvoering na dit tijdstip plaats heeft. Het nieuwe accoord, zoo wordt te Berlijn verder verklaard, is geheel op het verrekeningsprincipe gebaseerd. Duitschland en Rusland verrekenen dus goederen tegen goederen en prestatie tegen prestatie. Duitschland verkrijgt een aantal Sovjet-produc ten, welke van belang zijn voor de Duitsche voed selvoorziening en de Duitsche oorlogsproductie. Een groot aantal producten, welke Duitschland reeds krachtens het in Februari gesloten accoord betrok, zullen nog in hoeveelheid toenemen, zooals b.v. tar we. Duitschland anderzijds heeft de Sovjet-Unie uitnemende industrie-producten geleverd, welke tot de topprestaties der Duitsche industrie gerekend worden en voor de industrieele uitbreiding der Sov jet-Unie noodig zijn. DINER TE MOSKOU Naar aanleiding van de onderteekening van de Duitsch-Russische verdragen heeft de chef van de Sovjet-regeering en volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Molotof, een diner aangeboden aan den Duitschen ambassadeur te Moskou, graaf Von der Schulenburg en den leider der Duitsche econo mische delegatie, gezant dr. Schnurre. Hieraan werd mede aangezeten door de militaire attachés met hun dames en de overige leden van den staf der Duïtsche ambassade te Moskou. Van Russische zijde waren tegenwoordig de plaatsvervangend voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris voor den Buitenlandschen Handel, Mikojan. de plaatsver vangend voorzitter van den raad van Volkscom missarissen en plaatsvervangend volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Wysjinski, de plaatsver vangend volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken, Lobofski, de plaatsvervangend volkscommis saris van Oorlog, maarschalk Koelik en de plaats vervangend volkscommissaris van Buitenlandschen Handel. Kroetikof. met hun dames, alsmede andere vertegenwoordiger? van de volkscommissariaten van Buitenlandsche Zaken, Buitenlandschen Handel en Oorlog. j Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Optreden der luchtmacht in de Middellandsche Zee Oorlogsbodems getroffen. Nachtelijke aanval op Londen. BERLIJN. 12 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft gisteren gewapende ver kenningsvluchten ondernomen en is voortgegaan met het leggen van mijnen voor Britsohe havens. Bij den aanval op een vliegveld in Zuidoost-Enge- land werden treffers geplaatst. Een vijandelijk koopvaardijschip van 8.000 tort, kon door voltref fers in het zeegebied ten westen van Ierland, een ander koopvaardijschip van 3.000 b.rt. aan de Britsche Oostkust tot ziniken gebracht worden. Bij een nieuwen luchtaanval op een Engelseh convooi in de Middellandsche zee kregen een krui ser en verscheidene andere oorlogsbodems zware bomtreffers. In den afgeloopen nacht hebben weer sterke formaties gevechtsvliegers aanvallen gedaan op militaire doelen ln Londen. Talrijke branden bevestigden het resultaat. In de vroege ochtenduren van Zondag heeft de vijand eenige brisant- en brandbommen gewor pen in Noord-Duitschland. waarbij een woonhuis zwaar beschadigd werd. Drie personen vonden den dood en drie anderen werden zwaar gewond." DE ACTIE BOVEJÏ LONDEN. In den nacht van 11 op 12 Januari zijn sterke formaties van het Duitsche luchtwapen. zoo ver neemt het D.N.B. tegen de Britsche hoofdstad op getreden. Zij bereikten alle haar doel en lieten bommen van allerlei kaliber op belangrijke mili taire objecten vallen. Door het opengespleten wolkendek kon de gloed van groote branden wor den waargenomen. Zaterdag over dag hebben Duitsche gevechts vliegers aanvallen op Engelsche schepen onder- nuomen. Ten noordoosten van de monding dor Humber werd een Engelsch konvooi waargenomen en terstond aangevallen, waarbij een schip van 3000 b.r.t. door voltreffers zwaar beschadigd en tot zinken gebracht werd. Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben Zaterdag in scheervlucht het vliegveld Rams- gate aan de Zuidoostkunst van Engeland aange vallen. waarbij hangars en gebouwen getroffen werden. Een hangar werd door voltreffers ver nield. Over den aanval welke Duitsche vliegerforma ties in den afgeloopen nacht op Londen hebben ondernomen deelde de Britsche radio mede dat de aanval spoedig na het vallen van de duister nis was begonnen en urenlang geduurd heeft. Volgens mededeelingen van het ministerie voor luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsohe veiligheid is er schade veroorzaakt en is een aantal personen gedood en gewond. De Britsche radio meldde verder dat de Duitsche aanvallen, behalve op verscheidene districten in het gebied van Londen, ook zijn ondernomen in Zuid- en Zuidoost-Engeland. Zwermen Duitsche vliegers, zoo meldt de Associated Press, hebben Zaterdag avond de Britsche. hoofdstad aan een der zwaar ste beproevingen onderworpen Van het vallen der duisternis af heeft een eindeloos lijkende keten van Duitsche vliegers Londen met brand en brisantbommen bestookt. Het Amerikaansche wetsontwerp tot lnilpverleeiiing aan Engeland. Willkie en Landon zeggen hun oordcel. WASHINGTON. 13 Januari (D.N.B.) De re- publikeinsche candidaat voor het presidentschap Wendell Willkie, heeft in een verklaring zijn op vattingen kenbaar gemaakt over het wetsontwerp tot steun aan Engelan^l. Willkie zeide dat dit ont werp voorstelt aan den president reusachtige vol machten te verleenen. Derhalve is het de plicht van de oppositie dit wetsontwerp zoo nauwkeurig mo gelijk te onderzoeken Met het oog op den „tegen- woordigen noodtoestand" is hij persoonlijk tot de slotsom gekomen dat het voorstel met enkele wij zigingen dient te worden aangenomen. Willkie deelde verder mede dat hij binnenkort een reis naar Engeland zal maken. Hij zeide dat hij als particulier naar Engeland gaat en gcenerlei ver binding met de Amerikaansche regeering heeft, Hij zal waarschijnlijk twee a drie weken in Enge land blijven. Teneinde de positie van het Britsche eiland te leeren kennen. Na zijn terugkeer uit Engeland zal hij waarschijnlijk in het particuliere leven terugkeeren en zijn practijk als advocaat hervatten. De vroegere candidaat voor het presidentschap Landon, heeft het wetsontwerp van Roosevelt den eersten stap naar de dictatuur van den president genoemd. In gelijken zin sprak de New Yorksche districts-attorney Dewey de bezorgdheid uit dat aaivaarding der wet het einde van den vrijen regeeringsvorm in de Vereenigde Staten zou be- teekenen. De voorzitter der commissie tegen deel neming van de Ver. Staten aan den oorlog, Marshall zeide dat aanvaarding van de wet de Vereenigde'Staten in den oorlog zou verwikkelen. De republikeinsche candidaat voor het president schap, Willkie, weigerde een commentaar op het wetsvoorstel te geven. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De yskampioen. pag. 1 P. Gasus: Goede voornemens, pag. I Sport. pag. 8 Een hondenleven: In 't volle leven pag. 3 J. B. Schuil: Ludamus: Carnaval de Laatste berichten pag. 2 G. I.: Langs de Straat. pag. 3 J. B. Schuil: Ludamus Carnaval de Venise. pag. 6 K. de Jong: H. O. V. Ledenconcert. pag. R Oorzaken van faillissementen onder zocht. pag. 6 Flitsen: Een moment. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1