RENNIE I Vit de Omstreken I Uit de Pers. Jjafiettsuiaatdig) initiatief HIER WORDT GEVESTIGD SNELDENST Haarlem en Omstreken MAANDAG 13 JANUARI '194T HA-A'RE EM'S DAGBEAD" Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 'l licht. VAN 13 OP 14 JANUARI van 17.54 tot 9.44 Maansondergang 9.51 Maansopkomst 19.39 in het badhuis, B. en W. hebben ooik Ihet princi- pieele bezwaar, dat die gezinstarieven aanleiding zouden geven tot aandrang, ook andere omstan digheden op de prijsbepaling van invloed te doen zijn, zooals ziekte, gebrekkigheid, werkloosheid enz. Is eenmaal een stap op dien weg gezet, dan zou daar moeilijk weerstand aan zijn te bieden. De commissie voor de bedrijven kan zich -una niem met het prae-advies van B. en W. ver- eenigen. ju»11" Allium ZANDVOORT Zeepvat wint wedstrijden van de ijsclub. Zaterdagmiddag worden door de IJsclub Zandvoort op den vijver in Plan Noord hardrijden op de korte baan georganiseerd. Alleen inwoners van Zandvoort konden aan deze wedstrijden deelnemen. Hoewel de temperatuur even boven het nulpunt lag. Was de baan nog droog en het ijs van goede kwaliteit. Het talrijke publiek, waaronder zich ook burgemeester Van Alphen bevond, volgde met groote belangstelling de prestaties van de rijders. Aan den start verschenen zestien deelnemers, waarvan Sommigen op Noren, anderen op Friesche doorloopers en enkele op korte Friesche schaatsen. In de eerste serie won Zeepvat. met klein verschil van Van de Walle. J. v. Keulen won van C. de Jong. C. Steij- ne won van J- Visser; Soltan won van C Koning; Schou ten won van Bessem; J. Hennis van Kalk; J. v. d. Bos van G. Keur en D. W. van Akooy won van A. Steyne. In de tweede serie verloor. Schouten van Zeepvat; Van Akooy van J. Hennis; J. v. Keulen van C. Steijne en Soltan van J. v. d. Bos. In de demi-finale won Zeepvat gemakkelijk van J. v. d. Bos en J. Hennis met klein verschil van C. Steijne. De eind-uitslag luidde: 1. Zeepvat; 2. J. Hennis; 3. J. v. d. Bos; 4. C. Steijne Hoewel bij deze wedstrijden wel wat veel aan het toeval van de eerste loting werd overgelaten, waardoor het kon gebeuren, dat sterke rijders reeds na de eerste serie ge heel uitgeschakeld weiden, gingen ten slotte allen tevre den huiswaarts. Het bestuur van de IJsclub Zandvoort en ook de leider der wedstrijden, de heer J. A. B. van Pagee, kan op een zeer geslaagden wedstrijdmiddag terug zien. IJSPRET. Zandvoort heeft Zaterdag en Zondag volop genoten van de mooie schaatssport. Toen Zaterdag de wind draaide en het even begon te dooien haastten velen zich om voor den laatsten middag nog te genieten van het ijs. De Rinkobaan, de ijsbaan Sportlust en de vijver in Plan Noord weiden alle met een druk bezoek vereerd, Tegen den avond draaide de wind weer en hoewel vele ouderen met het oog op den kolennood hoopten, dat de dooi zou doorzetten, verlangde de jeugd vurig naar vrie zend weer, al' was 't dan desnoods ook maar voor één Zondag. De jeugd heeft haar zin gekregen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft, 't gevroren en Zondag ls .er naar hartelust geschaatst. Reeds vroeg vertrokken velen per trein of tram naar Haarlem en Amsterdam om van daar uit een tocht te maken. De meesten bleven thuis en vergenoegden zich met het rijden op de baan. En allen hebben genoten. KINDERMIDDAG. „Santpoort's Bloei" had Zaterdagmiddag voor de kinderen harer leden in „De Weyman" een kinder middag georganiseerd. De organiseerende vereeni- ging fa-of het in zooverre niet, dat dien middag juist de ijsbaan lokte, zoodat de zaal niet eens geheel gevuldwas. Te zeggen, dat de afwezige jongens en meisjes ongelijk hadden, zou met het oog op de gezonde schaatssport zeker ongemotiveerd zijn, doch wel mag getuigd worden; dat de aanwezige kinderen zich uitstekend geamuseerd hebben. Nu stond daar voor het gezelschap Alex Wins, dat dezen middag optrad, borg. De beide „Winsen" toch verstaan de kunst om op een beschaafde, afwisselende manier de jeugd bezig te houden. „Oom Lex" begon mei een gezellig praatje en dit zorgde er voor, dat er direct contact tusschen Bühne en het jeugdig audi torium bestond. Een bijzonder succes oogstte Alex Wins als goo chelaar. Daar stond het verstand van de schare bij stil. Na de pauze werden een tweetal grappige too- neelstukjes vertoond, n.l. „Wonderdaden van 't kleine Chineesje" en „Tante Net in het Rijks museum". O, o, wat is er om dien „vluggen" sup poost en die bïj-de-pinken-zïjnde Tante Net met haar kanarie-pietje gelachen. Voldaan keerden de jeugdige bezoekers huis waarts. BLOEMENDAAL IJS WED STRIJDEN DUIN EN DAAL. Op de gezellige ijsbaan in Park Duin en Daal zijn Za terdagmiddag door het bestuur jeugdwedstrijden uitge schreven, waarvoor groote belangstelilng bestond, ook van den kant der ouders. Na afloop deelde de voorzitter de heer M. Wetselaar de aardige prijsjes uit. Uitslagen: Aardappel rapen jongens van 7—10 jaar: 1. Kees de Heer; 2. Dik Oelink. Hardrijden jongens 7—10 jaar; I. Dik Oetink; 2. Kees de Heer. Id. jongens 11—13 Jaar: 1. Iliddo Veninga; 2. Jopie van Pareren. Flesschenrace jongens 11—13 jaar:. 1. Kees Baggerman; 2. Jan Snoep. Hardrijden meisjes 8—10 jaar: 1. Menny Ament; 2. An neke ten Kate. Aardappelrace meisjes 8—10 jaar: 1. Leonoortje Bierens de Haan; 2. Menny Ament. Hardrijden meisjes 11—12 jaar; 1. Juusje van Wolzogen Kühr; 2. Loes Veenstra. Flesschenrace jneisjes 1112 jaar: 1. Hans Renaud; 2, Loes Veenstra. HEEMSTEDE Gezinslaricven voor de bedrijven. Afwijzend prae-advics van B. en W. op voorstel-J. Kamerbeek. Het Heemsteedsche raadslid J. Kamerbeek heeft 16 November j.l. een voorstel tot invoering, van gezinstarieven voor de bedrijven ingediend. Hij bedoelt hiermede een korting voor groote ge zinnen op alle bedijfstarieven: voor gezinnen met 45 kinderen 5%, van 67 kinderen 10% en van 8 en meer kinderen 15%. Hij acht het wensohe- lijk, geen weistandsgrenzen voor deze reductie te trekken. .Ongeacht in welken stand of staat een groot gezin leeft", aldus de heer Kamerbeek, „zul len de gezinskosten onder alle omstandigheden veel grooter zijn dan die van een klein gezin." Het is aan den heer Kamerbeek bekend, dat stu denten hun studie moesten opgeven wegens den achteruitgang van het gezin; om dezelfde reden moesten candidaat-studenten van een universi taire opleiding afzien. Daaróm wenscht hij bij de eventueele korting geen uitzondering te maken voor een dikwijls meer oogenschijnlijken dan werkelijken welstandsgraad. Tot zoover de heer Kamerbeek. B. en W. ontraden den raad ernstig, dit voorstel aan te nemen. Volgens hen hebben tarief-reduc ties als deze met economisch verantwoorde be- drijfspolitiek niets te maken. Mocht de raad daartoe besluiten, dan zouden deze reducties moeten worden bestreden uit een aan te wijzen post van de gewone gemeentebegrooting en dus niet ten laste komen van het betrokken bedrijf, zooals dit ook het geval is met het kosteloos zwemmen in Groenen daal en het kosteloos baden Slot defect? Tel. 11493 OeSleutelspeclalist. L. Veerstr. XO (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 13 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Vereeniging „Voor de Kunst": „Familiefeest", door de Tooneel- groep „Het Masker", 7 uur. Luxor Theater: „Lajla", 2.30, 6.30 en 8 45 uur Rembrandt Theater: „De trouwelooze Eckehart" 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater:. „De Dorpsrechter", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Tango Notturno", 2, 6.30 en 8.45 uur DINSDAG 14 JANUARI. Zandvoort: Aandeelhoudersvergadering Groot Badhuis N.V., 3 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. SANTPOORT HALFWEG „DE SNELLE ZES" NEEMT REVANCHE OP „DE IJSVOGELS". Een verdiende 32 overwinning. De Halfwegsche ijshockeyploeg „De Snelle Zes" heeft Zaterdagmiddag op de ijsbaan te Halfweg eer ijshockey wedstrijd gespeeld tegen „De Ijsvogels" uit Amsterdam. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek speelde de Halfwegsche ploeg een geestdriftig en technisch goed spel, waar tegenover de Amsterdammers met hun buitenge wone snelheid meer verrassing in dien aar val ver toonden. Direct na den aanvang neemt „Halfweg" door Siegers de leiding. ,De Ijsvogels" kunnen spoedig den gelijkmaker scorer, doch weer kunnen de Halfweggers door v. d. Oord een voorsprong nemen. In het tweede kwartier werd de stand weer 22. Een spannende strijd om de overwinning ontstond, die Ln (het voordeel van „De Sr.elle Zes" eindigde door een fraai doelpunt. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij N. J. Tabak. Oranje Nassau- straat een bril in étui; C. F. E. Spierenburg, Haar lemmermeerstraat 39, een zilveren potloodi; H. J. Wakker, Houtrakkerweg 52, een armbandje, Bad huis, een goude nrirg, P. J. Buys, Polanenkade 4, een damestasch met inhoud. Bureau van politie, Raadhuis te Halfweg,' een bos sleutels, een paar beenpijpen en een kinderportemonnaie met inhoud. BEVERWIJK Wedstrijden op de Keimemer Ijsbaan. De Beverwijksche IJsclub heeft Zondagmiddag op de Kennemer Ijsbaan een hardrijderij georganiseerd voor junioren en senioren. Dit was de eerste wed strijd weer sinds jaren, zoodat het te begrijpen was, dat hiervoor groote belangstelling bestond. De mees te toeschouwers bevonden zich echter niet op de baan, maar op den Pruimendijk en hadden vandaar een goed en gratis overzicht op de wedstrijden. De organisatoren hebben waarschijnlijk met deze om standigheid geen rekening gehouden. De organisatie op de baan was keurig in orde, waarvoor de jonge ijsclub een pluim toekomt. De wedstrijden hadden dan ook een vlot verlóóp. Het ijs was in prachtige conditie en het publiek heeft van vele spannende ritten kunnen genieten. Voor den wedstrijd over 500 meter voor senioren startten als favorieten de Beverwijkers Arie Voorn, Kaptein en Jan van Dok. Zonder veel strijd plaatsten de twee eerstgenoemden zich in de halve finale. Voorn, die de bochten uitstekend nam, wist ge makkelijk te winnen van Kaptein, ondanks dat Kap tein sneller van start ging. Voorn toonde zich ten slotte de snelste van allen. De wedstrijden voor de junioren hadden eveneens een zeer vlot verloop. Met groote animo is er ge streden om de prijzen. De üitslagen luiden als volgt: Junioren: 1 W. van Dalen; 2 D. Hoogland, 3 F. Koek, 4 C. Albers. Senioren: 1. A. Voorn, Beverwijk, 2, B. Dekker, Beverwijk, 3 T. Ooms, Haarlem, 4 P. Kraakman, Beverwijk. Mooie reis van de E 19. De Deensche kotter E 19, die reeds eerder een enkele reis ter visscherij onder de kust had on dernomen vertrok jl. Dinsdag opnieuw naar zee, met aam boord drie in IJmuiden wonende Denen. Zaterdagmorgen na ruim drie etmalen te hebben gevischt, was de kotter weer aan de markt,, met 60 manden visch, hoofdzakelijk schar en schol, van prima kwaliteit, waarvoor door de koopers fancy- prijzen werden betaald. De kotter besom.de f 3825, een prachtig resultaat en waarvoor slechts elf maal gehaald" werd. Men had alleen overdag gevischt. Marktberichten en besommingen. Kleine schol f 93—f, 69. Pufschol f 32—f30. Bot f 90—f 85. Schar f 47. Kleine schar f 24—f 23. Alles per 50 K.G. Tongen per k.g. f 6.60—f 4.50. Zoetwatervisch Snoek f 1.14. Snoekbaars f 2.20fl.70, Baars f 1.32—f 1.12, Blei f 0.78—f 0.70, Brasem f 0.90— f 082. Voorn f 0.64—f 0.50. Spiering f 1.02. Alles per K.G. BESOMMING. Kustvisscher: IJm. 209 f 1640, IJm. 373 f 20. Onderstaande is reeds in een deel van onze vonQt oplage opgenomen.) Handelsagent voor Duitsch landgerecht. Wegens belcediging tot 1 jaar en 3 maanden veroordeeld. 's-GRAVENHAGE, 11 Januari. Het A.N.P. meldt: Voor het Duitsche landgevecht had zich gisteren de 46-jarige handelsagent A. E. te 's-Gra- venhage te verantwoorden wegens beleediging van den Führer en wegens verspreiding van valsóhe geruchten betreffende de Duitsche luchtmacht. Bij zijn verhoor zeide beklaagde, dat hij wel in de vier oorlogsdagen eens wat ten nadeele van Duitschland had gesproken, maar daarna zou hij zich niet meer met de politiek hebben bemoeid en zelfs in de zaak, waarin hij mede de leiding had, het spreken over politiek hebben verboden. Overi gens ontkende hij ten stelligste Duitsch vijandig gezind te,zijn. Volgens eenige daarna gehoorde getuigen heeft beklaagde wel degelijk zeer krasse uitlatingen ge bezigd, welke in hooge mate beleedigerd waren voor den Führer en de Duitsche weermacht. Een getuige a décharge zeide eenige malen gehoord te hebben dat beklaagde het spreken over politiek in de zaak had verboden. Generalstaatsanwalt dr. Koblitz achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en vorderde deswege een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger ,mr. Van Royen wees er op, dat beklaagde, al zou hij den Führer ook heel onaan gename dingen hebben toegewenscht, zich meer malen zeer waardeerend over Duitschland heeft uitgelaten. Volgers pleiter zou de aanklacht een gevolg zijn van ontstane oneenigheid in de leiding der zaak. De rechter, de heer Joppich, achtte de beklaagde schuldig aan ernstige beleediging van den Führer en aan lasterpraat ten nadeele var Duitschland en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, met aftrek van 2 maanden voorarrest, in welk vonnis beklaagde heeft berust. Bloembollencultuur. In de laatste vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter geconstateerd dat het voor het bloembollenvak vurig te wenschen is, da-t in 1941 de vrede in de wereld zal terug keeren en dat het streven der vereeniging, in afwachting van de vervulling van dezen wensch, moet zijn om al het mogelijke te doen dat het bedrijf in stand blijft. Als ondervoorzitter voor het jaar 1941 werd be noemd de heer W. Jonkheer. Er werden voorloopige besprekingen gevoerd om te komen tot het instituut der voorvergaderingen met vertegenwoordigers der afdeelingsbesturen Voorts werden de stappen bepaald die genomen zullen worden ter uitvoering van het door de alge meene vergadering aangenomen voorstel-Sassen- heim in zake de surplusheffingen. Wat de afwijking der normale tijdsaanwijzing betreft kon niet tot het doen van stappen wor den besloten. Het Surplusfonds blijkt diligent te zijn ten aan zien van het vraagstuk van het industrieel ver bruik van overschotten. Een commissie uit de drie vakorganisaties zal bestudeeren of door middel van het handelsregle- ment voor het korter maken van de credietter- mijnen iets kan worden bereikt. Maatregelen tegen koppel- en schakelverkoopen in overweging. Naar de Tel. van bevoegde zijde verneemt worden naast de maatregelen tegen den kettinghandel ook maatregelen tegen zoogenaamde schakel- of koppel- koopen overwogen. Het blijkt namelijk voor te komen, dat winkeliers bepaalde producten, waarvoor de vraag het aanbod overtreft, slechts wenschen af te geven, wanneer tegelijkertijd een ander, minder courant artikel wordt gekocht. Zoo ziet men zich het geval voor doen van een slager, die het vooihanden spek reser veert voor hen, die tevens een bestelling op zuur kool waarin hijtegenwoordig ook „doet" op geven, evenals dat van een sigarenwinkelier, die een pakje sigaretten slechts verkoopt in een foudraal- tje. Het behoeft geen betoog, aldus het blad dat een een dergelijke handelwijze indruischt tegen den geest van de distributiebepalingen. Immers, deze gaan er juist van uit, dat iedereen evenveel kan krijgen van de voornaamste levensbehoeften. Door den verkoop van deze levensbehoeften te koppelen aan den eisch om nog iets van minder belang te koopen, een eisch die, verder doorgevoerd, tot zotte uitwassen moet leiden, zouden toch nog de meesl dsaagkrachtigen bevoordeeld worden Tegen dezen misstand zal, naar men thans ziet, worden ge waakt IJMUIDEN Overdracht van de verhandplaats Julianaschool. Thans hoofdverbandplaats van den Gem. Luchtbeschermingsdienst. In de gymnastiekzaal van de Julianaschool aan den Engelmundusweg was tot dusver een E.H.B.O.- verbandplaats ingericht van de vrijwillige lucht bescherming van Wijk 2 B. Steeds was deze post door vrijwilligers bezet, die allen belangeloos hun taak, die veel van hun vrijen tijd eischte, vervul den. Zaterdagmiddag is deze Verbandplaats onder groote belangstelling overgedragen aan den Gem. Luchtbeschermingsdienst. Aanwezig waren o.a. burgemeester Mr. M. M. Kwint, de doctoren J. F. Bekker, R. Rutten en Terborg, de faeeren J. W. Putman Cramer, hoofd en G. Heijkoop, waarn. hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst, A. Kool, hoofd der Julianaschool. leden van het schoolbestuur, alsmede eenige leiders van wijken van de vrijwillige luchtbescherming. Ernstig ongeluk hij Van Leer door een stoeipartij. De arbeider D. kwam bij een stoeipartij in de fabriek van Van Leer's Walsbedrijven zoo ernstig op het hoofd te vallen, dat hij per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd moest worden. Hij heeft vermoedelijk een schedelbasisfractuur bekomen. Bij informatie aan het ziekenhuis vernamen wij, dat zijn toestand nog ernstig is. C. VAN LEEUWEN OVERLEDEN. Zondagavond is na een korte ziekte op 55-jarigen leeftijd in het Antonius Ziekenhuis overleden de heer C. van Leeuwen De heer Van Leeuwen was gedurende vele jaren voorzitter van het bekende zangkoor „Looft den Heer", dat onder zijn voorzit terschap tot grooten bloei is geraakt. Opgelegde auto's en personeele belasting. Bezitters van buiten gebruik gestelde auto's wordt er, aldus de K.N.A.C. opmerkzaam op gemaakt, dat zij weliswaar verplicht zijn hun voertuigen voor de Personeele Belasting op te geven, maar tevens een aanvraag bij den Inspecteur der Directe Belas tingen kunnen indien tot restitutie van de over 1941 op deze wagens te betalen Personeele Belasting. Deze aanvraag dient in ieder geval vóór 20 Januari a.s. te geschieden. Het bovenstaande geldt ook voor automobielen, welke het geheele jaar 1940 buiten gebruik zjjn ge weest, en waarvoor in verband daarmede, reeds vroeger een aanvrage tot restitutie is ingediend. In den desbetreffenden brief aan den Inspecteur zal men tevens kunnen verzoeken maatregelen te doen treffen, opdat van demontage van onderdee- len van het motorrijtuig kan worden afgezien; en verder, dat bij een eventueele bc^issing van het Departement, dat de aanslag van de opgelegde auto voorloopig buiten invordering kan worden gelaten, deze ook in toepassing te brengen voor den aan vrager. HAARLEMSCHE KANTON RECHTER. Tot 300.— boete veroordeeld. WEGENS FRAUDULEUZE VARKENS SLACHTING IN AALSMEER. Hedenmorgen stond voor den kantonrechter te Haarlem een slagersknecht terecht, die op 17 De cember in een boerderij te Aalsmeer 7 varkens frauduleus slachtte. Hij had de beesten onder Vijfhuizen gekocht en liet hen per vrachtauto naar een boerderij ver voeren, waai-van hij den eigenaar kende. De eige naar wist van zijn komst niets af, doch de slagers knecht wist hem te bewegen om de slachting der varkens in zijn perceel toe te staan. De boer kreej daarvoor een vergoeding van f 5. Toen de dieren geslacht waren werden zij weer op de auto geladen en naar- verschillende adressen vervoerd. Een gedeelte van het vleesch bleef in den nacht over op de boerderij en werd den vol genden morgen door den slagersknecht met een fiets gehaald. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen den slagersknecht een ^joete van f 300. Hij werd con form veroordeeld. De boer, die de gelegenheid tot slachten had ge boden, en daarenboven vleesch in voorraad had gehad, werd voor deze feiten veroordeeld tot boe ten van resp. f 75 en f 10. De Stadsbibliotheek te Haarleii De Haarlemmers hebben in 1940 in de lees aan het Prinsenhof ruim 10000 boeken meer leend dan in 1939, namelijk in- totaal 102796 (h 90201 in '39). Een belangrijke toename welke de algemeene ervaring bevestigt dat in deze dagen meer leest dan tevoren. De leeszaal, die wegens de verduistering j wintermaanden van 108 geopend was, trok1 bezoekers, hetgeen een 7000tal minder is dan jaar. „Huis te Zaanen" was na 10 Mei gesloten behoeve van de luchtbescherming. Het bezoe! dien datum had 3218 personen bedragen.' De Waag schrijft: „Wij bevinden ons midden m een revolutie. Temidden van een omwenteling in geestelijke opvattingen, in economische, sociale staatkundige verhoudingen, welke haar beslag zal krijgen, ongeacht den afloop van den oorlog. Want denkt men in het (naar onze meening overjgens uitgesloten) geval van een Engelsche overwinning, dat Albion herrijzen zal op de manier waarop het vroeger heeft bestaan en zijn heerschappij over Europa vestigde? Wij vreezen, dat het ontwaken tot de werkelijkheid voor menigen Nederlander bitter hard zal zijn. Hij meent,, dat hij rustig het einde van den oorlog af kan wachten om daarna zijn standpunt te bepalen. En zoolang brengt hii zijn tijd door met smalen op degenen, die thans reeds naar de njate van hun krachten en vaak ver daar boven uit, alles in het werk stellen opdat Ne- derland_ in het nieuw georganiseerde Europa de nlaats inneme, die het toekomt. Zelden ontmoet men buiten d enationaal-socialis- ten menschen,. die begrijpen, dat wij reeds midden in een nieuwen tijd staan en dat het nog alleen maar van belang is te zorgen dat wij tijdig en met waar digheid deelnemen aan de komende orde. Want het gaat er niet om dat het Nederlandsche volk op een gegeven oogenblik, als het ten lange leste tot het inzicht zal zijn gekomen, dat het niet anders meer kan, tenslotte het hoofd zal buigen en zal verkla ren mee te willen doen aan den nieuwen gang van zaken, maar het gaat er wel om dat wij thans met behoud van ons karakter als volk toonen te willen medewerken aan den nieuwen opbouw'van ons werelddeel, waarin het Groot-Germaansche Rijk de leiding zal hebben, gelijk dit eeuwen lang het geval is geweest". Ir. Mussert schrijft in Volk en Vaderland over de antithese, welke op het einde van 1940 ons volk beheerschte: „De één wenschte: dat Engeland maar spoedig moge overwinnen, want dan wordt ons Vaderland weer vrij. De ander wenschte: dat Engeland maar spoedig moge capituleeren, want dan kan de opbouw van Europa beginnen en gaat het Nederlandsche volk een groote toekomst tege moet. Zoo staat dan in den aanvang van 1941 ons Volk gespleten door de antithese. Wij, nationaal-socialis ten, verdoezelen deze tegenstelling niet; wij pogen ook niet een mengsel van water en vuur te maken; van compromissen willen wij niet weten. Het één of het ander. Daarom heb ik nu voor ons Volk maar één wensch, n.l. "dat het jaar 1941, dat begonnen is met de antithese (de tegenstelling) zal eindigen met de synthese, de samenwerking, op de eenige basis, die een toekomst biedt voor ons volk en ons vaderland en dat is een vereenigd Nationaal- Socialistisch Nederlandsch volle In een herboren en onbedreigd Europa". TAALWACIIT Ir. B. Wigersma heeft in De Waag de stelling verkondigd: „Het sprekeh vooral verslijt, het werk van dichters en denkers vooral verrijkt de taal" Het Alg. Handelsblad knoopt hieraan o.m de volgende beschouwing vast: „Het lijdt geen twijfel dat de gesproken en de geschreven taal elkander niet kunnen missen. Er is een wissel werking tusschen beide. De gesproken taal is dyna misch, zij vindt nieuwe woorden en uitdrukkingen maar zij is ook'slordig en verliest of verhaspelt heel wat; de schrijftaal verhoedt een te groot en te snel verlies en een al te weerstandslooze verandering, die feitelijk een verbastering zou zijn. Ir. Wigersma noemt in dit verband het Zuïd-Afrikaansch, dat gedurende een paar eeuwen in hoofdzaak gesproken is, en zich alleen dank zij den later uit het volk opgekomen dichters en den steun van het Neder landsch kon opheffen. Elke taal, die niet door een geestelijke élite geschreven wordt, zou op den duur verslonzen. Geheel correct spreken doet nie mand, al is er in de mate van correctheid, ook bij het mondelinge gebruik, ook nóg zooveel verschil De leuze „schrijf zooals ge spreekt", die ëen tijd lang eenig opgeld heeft gedaan, is dan ook on juist. Even onjuist als wanneer iemand zou wil len beweren, dat wij volgens de schrijftaal du? „boekentaal" moeten spreken. Een cultuurvolk kan- noch het eene noch het andere element mis sen: zijn taalschat is tweeledig en kan niet anders zijn". VOLKSGEMEENSCHAP EN PERSOONLIJKHEID De vorige eeuw heeft de rechten der persoon- lijkheid, het belang van haar vrije ontplooiing zoo zeer gekoesterd, dat zij bijna geen oog had voor de waarde en de beteekenis der volksgemeenschap' aldus, schrijft „De Uni e", het orgaan van „De Nederlandsche Unie". „De waarde van de menschelijke persoonlijkheid Hoe verschrikkelijk is zij ten slotte juist door het ongebreidelde individualisme der vorige eeuw, toen in de ontwikkeling der economie alles aan de vrije ontplooïng van het individu werd opgeofferd in het gedrang gekomen. Want ten gunste van één. die zich „ontplooide", was het mogelijk dat duizen den werden geproletariseerd. Wij zagen een pro ductie-proces opgekomen, waarin de beroepseer en waardigheid van den arbeider teloorgingen en hij zelf bijna tot een werktuig werd. Wij zagen in het staatsbestel het doode gewicht van de massa meer en meer tot den albeslissenden factor worden. Wij zagen een economie, waarin de eisch van het geld om te rendeeren hooger kon klinken dan de eisch der werkloozen om eerzamen arbeid. Wij zagen een verstoffelijking van het geheele leven, waarin het geld de hoogste waarde leek te zijn ge worden en de reclame de hoogste kunst. Wanneer wij streven naar versterking der volksgemeenschap dan willen wij daarmee dus juist de menschelijke persoonlijkheid opheffen uit-de massale vervlakking eener geproletariseerde maatschappij en haar een volwaardige plaats geven in de nationale saam- boorigheid". OVERIJSELSCHE-GELDERSCHE-DRENTSC VEREENIGING. De Overïjselsche-Geldersche- en Drentsche eeniging „Eensgezindheid" te Haarlem organli Zaterdagavond 18 Januari haar jaarlijksehe ofl jaars-bijeenkomst in het Gemeentelijk Com gebouw. Uit het programma blijkt dat de aanwedjl wederom een genoeglijken avond zullen hél f' daar hun Tooneelgroep medewerking verleent het opvoeren o.a. van „Een Kerst-avond" vai Meta Tzn. en „Als men meisjes fopt!" van Orvan. De avond wordt besloten met een bal onder ding van den heer Ensink en met muzikale m werking van de „The Jolly Jokers", directeu heer A. J. Grootegoed. PIJNEN VAN BRANDEND MAAGZUUR kunt ge blusschen met een paar Rennies. Deze heilzame wetenschappelijke samen gestelde Pastille geelt dadelijk verzachting. Ge kunt met Rennie zonder bezwaar weer aliesi eten, wat ge nu niet nemen durft, bevreesd als ge zijt voor die brandende pijnen na talel rh. O.B., bij alle Apoth. en C (Adv. Ingez. M.eè „GELOOF EN WETENSCHAP" De voorstelling van „Ja of Nee Tooneelgezelschap „Het Masker" te Amster 1 op Zondag 12 dezer voor de vereeniging „G-# en Wetenschap" in den Stadsschouwburg te H lem zou geven is uitgesteld tot 19 Januari. De opvoering van „Toontje heeft een paard reekend", die het Residentie-tooneel 26 dezer dezelfde vereeniging zou geven, kan evenmii, dien datum doorgaan Het bestuur van „Gó' en wetenschap" stelt thans pogingen in hel. dit stuk na Paschen op de planken te brengt;1 Hel boek in «len loop tier eeuwi De Commissie Haarlem van de V.A.N.K., groep drukkunst, bindkunst en leerbewerking, ganiseert in samenwerking met de directie Stadsbibliotheek een tentoonstelling betreffende jj boek in den loop der' eeuwen. Een keur van boeken geeft een overzicht vi ontwikkeling der boekdrukkunst, de bloeiperitfo het verval, de pogingen van de 19de eeuw. Bijzondere belangstelling vragen de uitgaver. 20ste eeuw. De voor iedere beurs bereikbare, verzorgde werken worden onder de aandacht bracht. Het doel: èn uitgever èn publiek attent te ken op het goed verzorgde boek vindt hier fj hoogtepunt. De tentoonstelling wordt gehouden in de S' bibliotheek van 25 Januari tot en met 1 Fetf a ar: staande. i 'ai 20 JANUARI A.S, welke zich hetssi mei »'i« mogelijke kleine «verkzanmlieden, uifgevoerd door., ONTSLAGEN MILITAIREN U»T OEN OPBOUWOIENST Ook in Haarlem hebben enkele oud-m: het initiatief genomen tot het inrichten dienst, die de burgers met allerlei kleine zal helpen. Zij hebben deel uitgemaakt van den bouwdienst, maar nu zij daar hun werkkrar'1" meer kunnën dienstbaar maken, willen zij nog onontgonnen terrein gaan arbeiden. Van 20 Jan. a.s. af hoeft men, als men b. meubels van de eene kamer naar de andere wil versjouwen, d>en Sneldienst Haarlem streken maar op te bellen en een mannetje bij dit karweitje helpen. En zoo zijn er 1001- lijkheden en gebeurlijkheden, dat men graag pen zou worden. Voor al die gevallen Sneldienst klaar. Door dezen arbeid bestaat de kans een menschen aan werk te helpen en dat is altijd] zenswdardig, maar zeker nu. -a BURGERLIJKE STAk HAARLEM, 11 Jarj Bevallen 10 Januari: G. M. Meijnckens- genouts, z.; L. de GeusLeveld, d.; C. Heidwei% Wapstra, d.; H, van den EijkhoffBosman,' van PuttenDubois, z. tv Overleden: 9 Januari: A. Zuidstra, 68 j„ bijnestraat; A. H. PopulierBosschee, 77 j., straat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2