s Een Hondenleven Dr. Fischböck bezoekt bedrijven in Zuid-Holland KORT NIEUWS FLITSEN LANGS DE STRAAT. Aspirin XANDAG 13 JANUARI 1941 H A A R C F. M'S DAGBCAD zijnde Fragmenten uit het Dagboek van een Teckel, t Vö| den Baas toegeblaft IHb VUewve Serie- p-- .-•jlÉHIiffiffl IN 'T VOLLE LEVEN. Seen grooter genoegen kun je mij doen, Baas, mij mee te nemen naar den overkant. Je be- jpt mij al: ik bedoel den overkant van het aarne, daar waar zoo'n oude molen staat en het ren landelijk is. Wanneer gaan wij er weer eens ai? Kijk nu niet zoo bedenkelijk: ik geef toe dat plezier voornamelijk voor mij is en de last af toe voor jou. Maar hebben niet alle dingen hun ht- en hun schaduwzijde? De eerste maal dat wij er heen gingen beviel het gin mij niet erg. Want om het Spaarne over te men moesten wij in een boot. Het was wel een eede, een soort tobbe, zoo een die de Baas een ieremegoggel" noemt omdat hij zelf liefst in jotjes vaart, waarvan je niet begrijpt dat ze niet ükens omvallenmaar zelfs die tobbes kun je iet vertrouwen. Er ligt er een achter het huis van aze buren; daar ben ik al driemaal afgevallen bij et jagen op een vogel, of een kat, of een vlieg, n ze krijgen mij er niet toe, voor mijn plezier j gaan zwemmen. Dat begrijpen de menschen niet, aar het is ongezond voor kortharïgen. En al was ét niet ongezond, dan heb ik er nog een hekel aan. (Gelukkig bleek deze pieremegoggel te vertrou- en. Wij kwamen droog aan en meteen zette ik oogen op en stortte mij met een juichkreet de omgeving. Wat een oord! Daar lag een rij ponschepen met een woedenden schippershond >r gangboord en een slaperige kat per loopplank, aar lagen, aan den anderen kant van het wegge- e, boerderijen en andere huizen met erven en jnen en er bleek een heele dierenkolonie te wo rn. Blijkbaar hadden zij het nogal rustig onder kaar en waren ze geen spektakel gewend. Dat »b ik dan in dien vroegen morgen veranderd! innen vijf minuten blaften alle honden, bliezen le katten, kakelden alle kippen en vluchtten alle snden. En ik was alleen nog maar drie loopplan- én op- en twee tuinen doorgerend en door een eg gekropen. Daar kwam ik weer onderuit met en eend in mijn bek. „Leg meer, Tom", zei de laas streng, op een toon waaraan ik maar liever ihoorzaam. Ik legde de eend dus neer, onderste- fcven natuurlijk. En het stomme dier lag roerloos ,p zijn rug met. zijn pooten omhoog. Het was even évend als ik, maar mijn poging om dit met een jnipoog duidelijk te. maken werd niet opgemerkt, ijant er verscheen ineens een vroege politie-agent sn die zei: „Deze eend is dood". „Ik geloof dat hij oomedie speelt", "antwoordde de 3aas. Daarop keken wij er alle drie zwijgend naar. enslotte liep ik maar een eindje weg, omdat dit érvelend werd. Toen draaide die eend zich met onderlijke vlugheid om, waggelde haastig over berm en ging luid kwakend te water. De agent schudde zijn hoofd en reed verder. Ik rou meteen onder de heg doorkruipen om een Luwe te halen en te zien of die net zoo mal zou oen, maar de Baas verbood het en ik liep wel Ivintig meter rustig mee. Maar toen kwam er een alf dozijn nieuwsgierige kippen kijken, die na- iurlijk nog nooit een ras-teckel gezien hadden rant die honden daarnou, dat was me een letje! Geen spoor van eenigen stamboom te :enneo. Er waren zeker driemaal zooveel ras- terken als honden. Nu, ik kon die kippen daar toch niet laten staan h dus joeg ik ze allemaal in hun nachthok. De teren vlogen in het rond en ik liep haast den haan mver, die trillend bleef staan om zijn figuur te eöden en kraaide als een dwaas, vlak bij mijn fapperend flapoor. „Schei uit!" gromde ik. „Het is órverdoovend! Ga ook in je slaaphok!" Maar hij leef koppig staan. En de hofhond blafte als een azende en rukte aan zijn ketting. Er zaten twee atten te blazen op het kippenhok. Twee ganzen amen zenuwachtig de wiebelbeeAen en kwekten ndenveg tegen elkaar, net alsof zij de oude tantes an het heele gezelschap waren. Ik ging zitten om it te lachen, maar toen kwamen er vier honden Égelijk kijken en daar heb ik een mooien ren mee fcmaakt achter den Baas aan, die al een heel eind "firder was. Hij zei dat hij ons niet alle vijf ge- fruiken kon, maar de anderen wilden mee. Blijk- aar had ik deze collega's toch op een idéé ge- racht, want gevijven zetten wij nu verscheidene atten na, bezochten twee weilanden en probeerden en varken in draf te krijgen. Maar het was te dik. !n er kwam een boerenknecht die op ons los trok let een schop. De weg terug bleek even bevredigend en vol visseling en ik kwam tenslotte hijgend bij den megoggel aan, waar de Baas al een poosje op stond te wachten. Hij leek een beetje ontstemd, paar kon toch zijn lachen niet houden toen hij mij bed bekeken had. Mijn pooten waren zwart van Ie modder, mijn rug en buik waren kletsnat, ik lad bloed op mijn neus en een wond in een flap- lor, „Maar je oogen schitteren van plezier", zei de ïaas en gelijk had hij. Ik voelde ze schitteren. [Helaas: iedere zaak heeft inderdaad haar licht- in haar schaduwzijde. Toen wij thuis kwamen be- tloot de Vrouw meteen, mij te wasschen. Ik houd tiet van zwemwater, maar ik haat waschwater. De iondendokter heeft trouwens gezegd dat het maar weemaal per jaar hoeft te gebeuren en ik wist teker dat dit al de derde was. Helaas: mijn pro testen baatten niets en mijn ergste gebibber maak- zooals gewoonlijk, heelemaal geen indruk. Na ifloop kwam ik op eec idée. nam het stuk zeep en pracht het weg om het ergens te verstoppen. Maar Je jonge Baas zag mij en nam het mij af. Hij zei Jat ik mij de moeite ook wel besparen kon, want Jat er nog meer zeep was. En zoo ben ik maar fcoevig gaan zitten opdrogen in mijn mand, want It mocht er niet uit omdat ik mij dan in het zand- zou gaan rollen. En het was er eenzaam zonder een enkele vloo om naar te happen en zonder jeuk om naar te krabbenhetgeen tenslotte een gewoonte wordt, net als het rooken van den Baas. Ik had weer heel wat over moeten hebben voor mijn uitstapje. Zoo is het leven. Frauduleuze handel in textiel- goederen ontdekt. De politie te 's-Gravenhage heeft tezamen met de handelsrecherche te Amsterdam een frauduleuzen handel in textielgoederen weten te achterhalen. Te 's-Gravenzande wist de politie de hand te leggen op een partij goederen welke verhan deld was zonder dat distributiebescheiden ge bruikt werden. De partij, bestaande uit pyama's kousen en ondergoed, werd in beslag genomen en naarmate het onderzoek vorderde kwam met meer zekerheid vast te staan, dat deze handel haar oorsprong te Amsterdam had. Nadat de politie te 's-Gravezande drie menschen aan een uitvoerig verhoor had onderworpen en ook een inwoner van Poeldijk die bij deze zaak betrok ken was verklaringen had afgelegd, toog een agent-rechercheur naar Amsterdam om daar het onderzoek voort te zetten. Inderdaad wisten cïeze agent en een rechercheur twee mannen op te sporen die de goederen verzonden hadden. Een van hen, een koopman, was enkele maanden geleden in Zeeland reeds aangehouden wegens hetzelfde delict. De mannen hadden de goede ren gekocht, eveneens zonder gebruik te maken van textielpunten, van een winkelier op den Zwanenburgwal en een marktkoopman op het Waterlooplein te Amsterdam. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal op gemaakt. Paspoort of reispapier weg? Aangifte noodig. De secretarissen-generaal van de departementen van Buitenlandsche Zaken en van Justitie maken bekend, dat een ieder, die zijn paspoort of ander reispapier verliest of op andere wijze niet meer in het bezit er van is, onverwijld mededeeling daar van moet doen aan de politie. Het publiek wordt er op gewezen, dat men, bij verzuim van aangifte, gevaar loopt ernstige moei lijkheden te zullen ondervinden bij het aanvragen van een nieuw paspoort of ander reispapier. Men doe dus terstond aangifte bij de politie wan neer men zijn paspoort of ander reispapier verliest of op andere wijze niet meer in het bezit daarvan is, ook al heeft men op het oogenblik nog geen nieuw paspoort of ander reispapier noodig. (ANP) Frauduleus slachten. Slager geeft den moed niet gauw op. De rijkspolitie heeft tegen den slager D. T. te Schagen proces-verbaal opgemaakt we gens het frauduleus slachten van twee schapen. Veertien dagen geleden werd T. vervolgd wegens het frauduleus slachten van twintig varkens. Het vleesch van de schapen is gedeeltelijk in een bedstede, gedeeltelijk op den zolder teruggevon den. io s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ir. J. Th. Westhoff: „Een krachtige, niet te stuiten drang tot eenheid leeft thans in ons volk. Winter hulp Nederland is hiervan een der eerste uitingen." Regeling voor productie van koffie- en theesurrogaten in voorbereiding De commissaris-generaal voor financiën en economie dr. H. Fischboeck bracht in gezelschap van den landbouwleïder Graf Grote, Regierungs- rat dr. Heinemann en eenige heeren van zijn staf een bezoek aan twee Ncderlandsche grootbedrijven in Zuid-Holland. Het eerste bezoek gold de N.V. Ned. Gist- en Spiritus Fabriek in Delft. De presi dent-commissaris, ir. W. H. van Leeuwen, heette den commissaris-generaal namens de directie har telijk welkom en gaf vervolgens een kort over zicht van het ontstaan, de ontwikkeling en den hui- digen toestand van het bedrijf. Na de uiteenzetting door den leidenden direc teur, wien de commissaris-generaal met groote be langstelling had gevolgd, werd een rondgang door de uitgestrekte fabrieksgebouwen ondernomen, tij dens welken de commissaris-generaal zich tot in bijzonderheden liet voorlichten omtrent de produc tie en verwerkingsmethoden van de gist en omtrent de alcoholwinning. Het tweede bezoek gold het bedrijf der firma Er ven Weduwe J. van Nelle te Rotterdam, welker zeer moderne gebouwen iedereen opvallen, die van den Haag naar Rotterdam gaat. De commissaris- generaal stelde eenige vragen over de ontwikkeling, den omzet en de tegenwoordige situatie van het be drijf, welke door de directie der onderneming op de meest bereidwillige wijze werden beantwoord. De leider van het. bedrijf, de heer C. van der Leeuw, wees erop, dat het bedrijf op de verwerking van exotische producten (koffie, thee, tabak) is in gesteld endat het dientengevolge tegenwoordig nog slechts met beperkte capaciteit kon werken. De commissaris-generaal liet zich op diepgaande wijze inlichten over de mogelijkheid van vervaar diging van surrogaten en juichte het toe, dat de firma van Nelle zich evenals de andere bedrijven in deze branche inmiddels intensief met deze vraag bezighoudt. Ook bij de vervaardiging van bruikbare surrogaten moeten nog zekere moeilijk heden worden overwonnen, daar hiervoor ver scheidene grondstoffen noodig zijn, die onder de rantsoeneering vallen of uit andere landen moeten worden betrokken. In verband hiermede deelen wij mede, dat een algemeene regeling voor de produc tie van goede koffie- en theesurrogaten in Neder land wordt voorbereid. Na bezichtiging van de uiterst modern uitge ruste werkplaatsen en zalen van het bedrijf, dat ongeveer 1400 man personeel telt. hadden de com missaris-generaal en zijn begeleiders gelegenheid een koffïesurrogaat te proeven dat werkelijk de eigenschap had koffie-illusies te wekken. (ANP) De politie heeft uit de provinciale vaart te Delft het lijk van een vrouw opgehaald. De iden titeit kon nog niet worden vastgesteld. Het achtjarig zoontje van den slager S. te Venlo is in de Maas geraakt en verdronken. Nabij het station te Wouw, op den rijksweg Bergen op ZoomRoosendaal, is een melkwagen van den melkhandelaar Buyens uit Heerle door een vrachtauto, welke uit de richting Bergen op Zoom kwam, aangereden. De negentienjarige zoon van Buyens werd zeer ernstig gewond. Het onderzoek inzake den diefstal van dekens en andere goederen bij den Opbouwdienst te Groningen heeft geleid tot de aanhouding van den 25-jarigen J. V. te Groningen, verdacht van heling van door zijn kameraden gestolen dekens. Met ingang van 1 Dec. 1940 is de zout-con- ventie, de ondernemersovereenkomst tot regeling van den afzet van geraffineerd zout voor con sumptiedoeleinden in Nederland, wederom dooi den secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart algemeen ver bindend verklaard en wel voor den tijd van een half jaar. Toen de 26-jarige mejuffrouw S. met haar fiets den Utrechtseheweg te Amersfoort wilde oversteken, viel zij met haar fiets. Het meisje werd enkele seconden later door een vrachtauto gegrepen. Ernstig gewond werd mej. S. naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden. Door nog niet bekende oorzaak is brand ont staan in de opslagplaats van den eierenhandelaar Pondes te Lichtenvoorde. Zes vrachtauto's en twee personenauto's werden door het vuur vernield. Een groote partij eieren ging eveneens verloren. Op initiatief van den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage. mr. P. M. C. J. Hamer, zal van 20 t.'m 25 Januari In den Haag een ver- keersweek worden georganiseerd, teneinde het publiek de verkeersregels weer eens in te scher pen. Waar de onderdeelen der gemotoriseerde eenheden van de Duitschc Weermacht gemaakt worden. Een wagen met 100 PJ£. motor wordt gemonteerd. (Foto Weltblld.) NIEUWE SERIE No. 201 Een moment De Van Epscheutens waren al laat voor hun eetpartijtje, toen Van Epscheulen ontdekte dat hij bij het vcrkleeden niet alleen zijn auto sleuteltje, maar ook de sleutels van de voordeur en de achterdeur in zijn andere pak had laten zitten. Kleine groote dingen. We spreken in dezen tijd zooveel over groote gebeurtenissen, dat we misschien wel een beetje vergeten te letten op de kleine dingen. En toch, soms kunnen die kleine dingen op ons werken, zooals we alleen van heel groote dingen gewend waren. Misschien wilt u zich een oogenblik met mij verplaatsen naar een klein stadstooneeltje. Voor u ziet ge de straat, die breed is en druk. Zij voert over een brug over een gracht. De boomen langs het water zijn kostelijke boeketten ragfijne rijp, en het vlak van het water is wit en oneffen, een veld van grove, harde, koude schotsen. Daar loopen wij, u en ik en het is winter; winter 1941. Moeten we nog spreken over het kolenpro- bleem? Wij beiden hebben dezelfde zorgen, want er liggen nog wel wat kolen op zolder, doch wij wachten met spanning op de komst van den meest welkomen gast van dezen tijd, den kolenman. Dat zijn geen dingen, waar men den geheelen dag aan denkt, doch Ihet zijn dingen die ook nooit heele maal uit onze gedachten gaan. En zoo loopen wij daar en dan staan we stil, om even te kijken naar die prachtig berijpte boomen en naar de stad die zoo mooi is. En dan gebeurt het kleine ding, dat zoo groot wordt in onze oogen. Ergens, om den hoek, ver schijnt in de bocht van de gracht een schip. De boeg is breed en zwaar en machtig en beschut door een ijsbreker. IJs hangt aan de zware ket tingen die het gevaarte torsen, ijs hangt aan de touwen, ijs aan het gangboord. Het dondert en raast als het schip nadert, want het ijs is zwaar en dik: het is in den nacht opgevroren, en het wijkt slechts protesteerend voor de kracht der machine. Het schip vordert heel langzaam. Eigenlijk is het maar een klein belachelijk boot je, veel te klein voor zijn zware teak en het schudt en schokt en het botst en hort. De motor kucht en proest. En langzaam breekt het de zware schotsen stuk. en nadert de brug en de landingsplaatst. In uw en mijn oogen heeft die aankomst opeens iets feestelijks en plechtigs. Het is als de blijde intocht van een gevierd man. als een zegetocht, een overwinningsfeest. Wij zouden ons kunnen denken, dat de menschen langs den kant bleven staan, juichten en met bloemen wierpen. Dat 'dwaze kleine bootje heeft iets triomfee- rends en triomfeerend ook zijn de groote logge gevaarten, die erachter gesleept worden. Met groote letters staat een naam geschreven op die lompe schuiten, en die naam krijgt iets van den naam van een gevierden held. De vijand, dat is dat dikke dreunende donde rende ijs. En de overwinnaarEen dwaas klein sleepbootje met twee logge zolderschuiten. Maar zij zijn immers hoog opgeladen met kolen! En daarom alleen: omdat er op zolder nog maar een beetje kolen ligt, en omdat er ijs op het waiter ligt, dik ijs. is deze intocht in mijn en uw oogen iets triomfantelijks. Zijn we materialisten? G. I. Noodbeurzen in Noord- en Zuid-Holland. Ook een beurs tc Haarlem. Het Centraal Comité tot instandhouding van noodbeurzen in Noord- en Zuidholland meldt het A. N. P.: Doordat het zeer moeilijk is voor den vertegen woordiger, die gewend was met de auto en met een groote collectie monsters bij zich den winkelier te bezoeken, heeft het comité thans den fabrikant de gelegenheid gegeven zijn vertegenwoordigers naar maandbeurzen te zenden om daar zijn monsters uit te stallen. Het zijn geen tentoonstellingen, doch zuiver zakelijke beurzen. De eerste beurzen worden gehouden in den Haag en Amsterdam, en vervolgens te Alkmaar, Haar lem, Leiden Hilversum, Rotterdam en Dordrecht. De beurs te Haarlem zal op 11, 12 en 13 Februari gehouden worden in gebouw St. Bavo. Weer of géén weer - U moet er door heen. On derdruk een opkomende ver koudheid onmiddellijk met ASPIRIN. foo&ltt, fuels' (Adv. Ingez. Med.) De Ncderlandsche S.S. Marsch door Den Ilaag. Het A.N.P. meldt: Een S.S.-formatie van de Nationaal Socialistische Beweging, ter sterk te van 500 man, heeft Zaterdagmiddag een marsch door een deel van den Haag gemaakt. Het was voor de eerste maal sedert de instelling van dit door ir. Mussert gestichte keurkorps, dat dit in het openbaar optrad. De troep stelde zich in den Dierentuin op en marcheerde te drie uur van daar langs het Voorhout naar het Willem de Zwijgerhuis aan de Zeestraat, waar de leider der N.S.B., vergezeld door den heer H. Feltmeyer, voorman der S. S. het korps inspec teerde. Hierbij waren mede aanwezig de heeren Van Geelkerken, mr. Rost van Tonningen, baron van Haersolte en dr. Kessler, van den staf der N.S.B. De troep maakte daarna een korten rongang langs Plein 1813 en defileerde vervolgens voor den leider, die zich met de leden van zijn staf voor het Willem de Zwijgerhuis had opgesteld. En kele Duitsche autoriteiten waren hierbij als be langstellenden aanwezig, terwijl aan de overzijde een dichte haag nationaal-socialisten het défilé gadesloeg. Langs Maurltskade, Parkstraat, Kneuterdijk, Buitenhof en Plein werd teruggémarcheerd naar den Dierentuin, waar in een der zalen de leider der N.S.B. en de heer Feltmeyer het korps heb ben toegesproken. Engelsche bommen richtten in liet Zuiden des lands schade aan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de Engelsche vliegers boven Nederlandsch ge bied minder actief geweest dan in den vorigen nacht. Woonhuizen zijn niet direct getroffen, wel liepen in één plaats in het Zuiden des lands ongeveer een dozijn woningen door luchtdruk tamelijk zware schade op. Een man is gewond, een paard is gedood. JAARVERGADERING VEREENTGING VAN GYMNASTIEKLEERAREN. De 31ste ledenvergadering van de Vcrecniging van Gymnastiekleraren werd Zaterdagavond in restaurant Brinkman onder leiding van voorzitter Beets gehouden. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de actie van het bestuur voor de invoe ring van het vakonderwijs op lagere scholen en bij het Nijverheidsonderwijs in Haarlem en de omlig gende gemeenten. Een speciaal woord van dank bracht hij aan de diverse organisaties, die adhaesie met het streven naar vakonderwijs hadden betuigd. De heer Beets betreurde het dat de prachtige pro- pagandamiddag dien de afdeellng had in de Lighal- uitvoering, in het afgeloopen jaar niet had kunnen doorgaan. Het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer W. Lindenborn, werd zonder aanmer kingen goedgekeurd, evenals de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer Nieu- wenweg. Op voorstel van de kascommissie werd aan den penningmeester décharge verleend. In het bestuur kwam een kleine omwisseling. Mej. Berendes werd penningmeesteresse, terwijl de heer Nieuwenweg de plaats van commissaris zal innemen. De vaardigheidsproeven, die elk jaar een onder deel vormen van de werkzaamheden van de afdee- ling Haarlem, zullen, evenals verleden jaar, weer door een commissie, bestaande uit de dames Van Weel, Van Gelder en Greve en den heer Nieuwen weg georganiseerd worden. De propagandacommissie met mej. T. Selle en d« heeren Miedema, Hut en Nieuwenweg onderging geen wijziging. Van de rondvraag maakte de heer Van der Laan gebruik om het bestuur hulde te brengen voor zijn groote activiteit.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5