KORT NIEUWS Roofoverval De Seringencultuur te Aalsmeer Haarlem en de Haarlemmers WOENSDAG '15 JANUARI 194T HAARLEM'S DAGBLAD Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 'l licht. VAN 15 OP 16 JANUARI van 17.58 tot 9.42 Maansondergang 10 57 Maansopkomst 22.08 Engelsche hulpkruiser opereert in de wateren van Uruguay. Franscli koopvaardijschip aangehouden. Uit Vichy wordt, naar het D. N. B. verneemt, ge meld: Het feit dat de Engelsche hulpkruiser „Astu- rias" hét naar Frankrijk^op weg zijnde Fransche koopvaardijschip „Mendoza" in Urugueesche wa teren aangehouden heeft, heeft in politieke krin gen te Vichy groote ontstemming teweeg gebracht De „Mendoza" had een lading voor het Fransche Roode Kruis bestemd bevroren vleeseh aan boord Te Vichy verklaart men dat Engeland daarmede eens te meer een duidelijk bewijs heeft gegeven van zijn tegen Frankrijk gerichte blokkadepolitiek De Fransche regeering heeft tegen het Engelsche optreden geprotesteerd. Uit Rio de Janeiro wordt vernomen dat de aan houding van de „Mendoza" door een Engelschen hulpkruiser in de wateren van Uruguay bij hel Braziliaansche publiek groot opzien gebaard heeft De pers herinnert aan het geval van het Braziliaan sche schip „Bage". Het avondblad „Noticia" vraag* onder het opschrift: „NU komt Uruguay aan de beurt" wat Engeland eigenlijk met zijn houding ter doel heeft, een houding, die reeds niet meer on vriendelijk, maar vijandig is. Met het oog op de voortdurende herhaling van daden van willekeui tegen hun souvereine rechten moeten deZuid Amerikaansche volken tot de overtuiging kom er dat de praclische politiek van Engeland de volle dige negatie is der beginselen, die het beweert te verdedigen. Het blad „Noite" zegt. dat Engeland voortdurend een beroep doet on de hulp en de so lïdariteït van Amerika. Tegelijkertijd pleegt hel echter tegen de landen van dat continent een reek' vijandige handelingen. „Melodia" herinnert nog maals aan het onderscheid ïn de houding var Duitschland en Engeland bij wapenleveranties aan Brazilië. Terwijl Duitschland met. alle krachten er naar streeft, zoo schriift het blad, zijn leverantie^ ondanks den oorlog uit te voeren, heeft Engeland bij het uitbreken van den oorlog reeds gereed zijn de. door Brazilië bestelde torpedobootiagers nie* geleverd. Het heeft Brazilië weliswaar het geld teruggegeven, maar voor in goud ontvangen pon den van 100 milreis heeft het ponden van 60 mil- reis terugbetaald, zoodat Brazilië per pond eer verlies van 40 milreis heeft geleden. De Engelsche oorlogsdoelen. De Amerikaansche publicist Mencken aan het woord. Uit New York verneemt het A.N.P.: De ook reeds in den wereldoorlog door Engeland toege paste methode, „het Amerikaansche volk eerst angstig te maken om Het daarna te verschal ken". schijnt voor de tweede maal succes te heb ben. Tot deze conclusie komt de prominente Ame rikaansche historicus en publicist Henry L. Mencken in een door de ..Baltimore Sun" op op vallende wijze gepubliceerd opzienbarend artikel, waarin hij de tegenwoordige positie der V.S. met die tijdens den wereldoorlog vergelijkt. Mencken keert zich fel tegen het van de Brit sche propaganda afkomstige slagwoord dat het filantropische Engeland zich voor de V.S. opoffert en verklaart: Engeland is nooit opofferingsge zind- geweest en hot zal het ook nooit zijn De Britsche geschiedenis levert tallooze voorbeelden dat. zoo Engeland een enkele maal eens filan tropisch is opgetreden, hieraan steeds de gedachte aan eigen voordeel ten grondslag lag. Mencken gaat dan nader in op de „ware" oor logsdoeleinden van Engeland en schrijft dat het Engeland in de eerste plaats te doen is om het afweren van de aanvallen die Albion met vernie tiging en bankroet bedreigen. In de tweede plaats is het doel de door den wereldoorlog aangetaste hegemonie in Europa terug te veroveren en in de derde plaats de door roof en moord veroverde he gemonie in Azië te handhaven.. Tegenspraak van geruchten. Mededeeling van het Bulgaarsche Telegraaf - agentschap. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Het Bulgaarsche Telegraafagentschap is gemach tigd in het buitenland verspreide geruchten, vol gens welke Duitsche troepen door Bulgarije zou den trekken en in verband hiermede een diploma tieke stap zou zijn ondernomen, tegen te spreken Engelsch schip in den Atlaulisclien Oceaan getorpedeerd. LISSABON, 13 Januari (D.N.B.) Uit Sao Vi- cente de Caso Verde wordt gemeld dat het schip, waarvan 29 geredden door een Engelschen mij nenveger naar de haven van Sao Vicente gebracht zijn, het Engelsche s.s. „Nalgora" (6500 ton) uit Glasgow geweest is, dat in den Atlantischen Oceaan door een duikboot is getorpedeerd. Van de overige 79 leden der bemanning ontbreekt elk spoor. In Portugeesche scheepvaartkringen ver luidt dat het schip met een lading bevroren vleeseh van Argentinië naar Engeland onderweg Johann Hagenbeek overleden. „De olifantendokter". BERLIJN, 14 Januari (D.N.B.) Via het bu reau van het Roode Kruis te Genève heeft men in Duitschland bericht ontvangen van het overlijden van Johann Heinrich August Ha genbeek, die op 75 jarigen leeftijd in het inter- neeringskamp op Ceylon gestorven is. Voor den wereldoorlog heeft Hagenbeek 28 jaar lang op Ceylon gewoond als groote zaken man, eigenaar van plantages en scheepshande- laar. Als zoodanig voorzag hij tot aan den we reldoorlog alle naar Oost-Azië varende Duitsche schepen van proviand, wanneer zij Ceylon aandeden. Hagenbeck's liefhebberijen golden in het bij zonder de dieren en voornamelijk de olifanten. In alle dierentuinen werd hij een graag ge ziene gast, want in de geheele wereld stond hij bekend als „de olifantendokter". Bij het uit breken van den wereldoorlog in 1914 werd zijn levenswerk in acht uren tijds vernield. Hagen beek moest voor de Engelschen die een prijs op zijn hoofd gesteld hadden naar Sumatra vluch ten. Met oneindig veel moeite is het hem gelukt naar ItaliS te komen. Na zijn terugkeer in Duitschland ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar den dierentuin te Stellingen bij Hamburg. In het jaar 1929 keerde Hagenbeek naar de tropen terug. Hij1 was de eerste die z.g. tafereelen uit het leven in Indië naar Europa bracht. In Cey lon richtte hij een grooten dierenuin op en bracht hij zijn oude scheepshandelaarsbedrijf weer tot vollen bloei. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij geïnterneerd. DE POSITIE VAN IERLAND. STOCKHOLM, 14 Januari (D.N.B.) Reuter meldt uit Dublin, dat een hooge Iersche ambenaar met machtiging van zijn regeering in een ver klaring heeft vastgesteld, dat er van bepaalde be richten over een aanbod van Duitschland aan De Valera betreffende eenigen mogelijken bijstand voor Ierland, geen woord waar is. Reuter meldt ver der, dat de hooge commissaris van Ierland te Lon den, Dulanty, gisteren de volgende verklaring heeft Een ochtendblad van heden schrijft, dat de Duitsche regeering de vorige maand aan De .Valera eiken mogelijken steun voor Ierland heeft aange boden, teneinde te verhinderen, dat Groot Brit- tannië de controle over de steunpunten aan zee herkrijgt, die het vroeger gepacht heeft De hooge commissaris voor Ierland, Dulanty, is door zijn re geering gemachtigd te verklaren, dat dit bericht volkomen ongegrond is. Spoorwegongeluk in Joego-SIavië. Uit Belgrado verneemt het D.N.B.: In Oost-Servië is op de spoorlijn van Prahovo aan den Donau naar Nisj in de buurt van het station Rgosjta een volle wagon derde klasse ontspoord. Onder de reizigers ontstond een paniek. Terwijl de wagon overhelde sprongen zij er uit. Vier passagiers werden op slag gedood, terwijl drie andere passagiers zwaar gewond werden. Verscheidene personen worden vermist. Het aan tal licht gewonden is groot. De Engelsche berichtendienst meldt, dat de Australische premier Menzies aangekondigd heeft dat 'hij binnenkort naar Engeland vertrekt, waar hij besprekingen zal voeren met Churchill en an dere ministers. (D.N.B.) Naar uit Vichy gemeld wordt, wordt door een decreet van maarschalk Pétain alle handelsverkeer tusschen Thailand en Indo-China voorloopig ge slaakt, aldus verneemt het D.N.B. Het betreft hier alle handelstransacties, die tusschen de beide lan den ever de landgrens worden verricht. De Engelsche militaire attaché te Boedapest, kolonel Barclay, heeft naar het D.N.B. meldt, met zin gemalin zijn post. te Boedapest definitief ver laten. Naar in welingelichte kringen verluidt kan verwacht worden dat nog meer EUgelsche dliplo- maten in de naaste toekomst Boedapest zullen ver laten Naar Reuter mededeelt is James Gray Stuart els opvolger van den minister van Oorlog. Marges- son, benoemd tot chief whip in het Lagerhuis. Te Quito (Ecuador) hebben zich blijkens een D.N.B.-berieht. er geregeldheden voorgedaan. De monstranten verlangden in een stormachtige betoo. ging dat elf vliegers, die zich wegens deelneming ■an de poging tot opstand ten gunste van oud-pre- s'c'etvl. Ibarra sedert, oen jaar in hechtenis bevinden, zouden worden vrijgelaten. Tot dusver werden twee personen gedood en .16 gewond. De Ttaliaansehe minister van nationale opvoe ding vertrekt binnenkort naar Duitschland ter be antwoording van het bezoek dat zijn Duitsche ambtgenoot Rust in September aan Italië heeft ge bracht. (Stefani). Gistermiddag heeft prins-regent Paul wegens de aanstaande kabinetsreconstruotie den minister president Tswetkowitsj en den plaatsvervangenden minister-president Matsjek ontvangen, die hem ver slag uitbrachten. In welingelichte politieke kringen te Belgrado meent men volgens het D.N.B. te we ten dat de beraadslagingen nog niet geheel voltooid zijn. Bij een grooten brand in een pakhuis aan de Eastriver zijn vier menschen om het leven geko men en verscheidene ernstig gewond. (D.N.B.) De Zwitsersche Bondsraad heeft gisteren be raadslaagd over het stelselmatig vliegen van Engel sche militaire toestellen boven Zwitsersch gebied, roo verneemt het D.N.B. Opnieuw is een protest tot de'^rifsche regccring" gericht. Dispuut Roosevelt—Wheeler. Politiek van den president door den senator aangevallen. NEW-YORK, 15 Januari (D.N.B.) President Roosevelt heeft in de laatste persconferentie ge weigerd ook maar iets te verklaren omtrent de ver schillende amendementen betreffende het wetsont werp op de hulp aan Engeland. Wel oefende hij uiterst scherpe critiek uit op een opmerking, die senator Wheeler kort geleden voor de radio had gemaakt Wheeler had gesproken van „ondermij ning" d.w.z. opoffering van een op vier Amerikaan sche jongemannen door de politiek van Roosevelt Roosevelt noemde deze uitlating het onwaarste en meest onvaderlandslievende wat ooit is gezegd. Wheeler heeft dezen uitval afgewezen met koel op te merken dat de president, naar het schijnt, zijn zelfbeheersching had verloren. Hij zou het toejui chen, wanneer hij met deze uitlating ongelijk had Maar nog veel minder vaderlandslievend is het de hartstochten van het volk der Vereenigde Staten zoo op te zweepen dat een politiek, die leidt tot doodbloeden van de Amerikaansche jeugd op vreemde slagvelden, tenslotte instemming zou vin den. Spaausclie vluchtelingen keeren huiswaarts. Gebrek aan werkkrachten in hun vaderland. PARIJS, 15 Januari, Naar van bevoegde zijde verluidt onderneemt de Spaansche regeering op het oogenblik een poging vele Spaansche vluchte lingen, die zich op het oogenblik in Frankrijk op houden, te repatrieeren. Naar verluidt is de reden daarvoor een gebrek aan arbeidskrachten in het Spaansche moederland De Spaansche regeering schijnt den vluchtelin gen den terugkeer te vergemakkelijken voor zoover zij niet tijdens den burgeroorlog moord, diefstal of andere misdaden begaan hebben. Uit een in Januari gepubliceerde statistiek blijkt dat zich op het oogenblik in de beide deelen van Frankrijk ongeveer 140.000 Spaansche vluchtelin gen ophouden, d.i. 10.000 minder dan in September j.l. Vele Spanjaarden, die in Frankrijk in den we genbouw of in de mijnen werken, keeren thans naar hun land terug, vooral omdat voor vreemde lingen de omstandigheden in Frankrijk moeilijker worden. (United Press). In de substratosfeer. Russische luchtvaarders opgestegen. MOSKOU, 14 Jan. (Tass.) Vanavond is van een vliegveld in de omgeving van Moskou een lucht ballon opgestegen met een bemanning van drie koppen. De ballon heeft een inhoud van 2200 ku bieke» meter. De luchtvaarders moeten gedurende 24 uur waarnemingen verrichten volgens een pro gramma, dat is uitgewerkt door het Apologische Observatorium van het 'Centrale Meteorologische Instituut. Zij zullen daarvoor tot 5000 meter moe ten stijgen. Hevige koude iu Roemenië. Wolven dringen de dorpen binnen. BOEKAREST, 14 Januari. (D.N.B.) Sedert Maandag -heerscht in geheele Roemenië en in het bijzonder in Moldavië strenge koude. Te Jassy daalde de temperatuur tot 36 graden onder nul. Het verkeer is bijna geheel gestaakt. Herhaaldelijk drin gen troepen wolven de d-orpen binnen. De bestrij ding van de wolvenplaag wordt door mist bemoei lijkt. Het is nog niet bekend hoeveel mensohen aan de koude en de wolven ten offer gevallen zijn. Te Boekarest vroor het in den afgeloopen nacht en Dinsdagochtend 22 graden. Frankrijk's maatschappelijke ordening. Rede van minister Boutliïllier. GENèVE. 14 Januari» (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld dat de Fransohe minister van Finan ciën Bouthilier te Vichy een rede heeft gehouden tot vertegenwoordigers der groote provinciale bla den. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van ontwikkeling der productie, organisatie der distri butie en herbouw. Het economische vraagstuk moet echter ondergeschikt zijn aan 'het mataschappelijke. De regeering wijdt haar voortdurende aandacht aan den toestand op de arbeidsmarkt, de bestrijding der werkloosheid en de rechtvaardige verdeeling der gebruiksgoederen. Boven de organisatie der goede ren moet de waarde van don mensch worden ge ëerbiedigd. De rang van den individu moet bepaald worden door de kwaliteit zijner diensten. Intelli gentie en arbeid scheppen de waren menschelijke waarde. Maatschappelijke en moreele deugden in gezin, en samenleving moeten het deel van den ar beid op dit gebied zijn. Slechts een Frankrijk, al dus Bouthilier, dat volgens deze beginselen geor- aniseerd is, zal kunnen deelnemen aan het Euro- peesohe economische bestel dat Duitschland voor nemens is te stichten. in de drukste zakenwijk van New York. Bandieten schieten twee personen neer. Het D.N.B. meldt uit New York: Op een groot winkelmagazijn aan de Fifth Avenue, een der grootste winkelstraten van New-York is gister middag een overval met roof gepleegd. Verschei dene mannen beroofden de kassa en namen daar na de vlucht. De winkelchef en een verkeersagent, die een achtervolging inzetten, werden door de bandieten neergeschoten. Nader wordt gemeld dat de beide roofmoorde naars na een opwindende achtervolging gearres teerd zijn. Een hunner werd door een schot van een politieagent zwaar gewond, de tweede werd bij zijn arrestatie tegen den grond geslagen. Be halve de beide doodelijk getroffen achtervolgers is nog een derde door de bandieten met een schot zwaar gewond. Men twijfelt er aan of de zwaar gewonde bandiet het leven zal behouden. De roof overval en de bandieten jacht speelden zich af in den druksten zaken tijd. De jacht leidde door ver scheidene warenhuizen nabij het warenhuis, waar de overval was gepleegd. Britsche Voorzieningsraacl in Noord-Amerika. Bureau, dat zich bezighoudt met de ravitailleering van Engeland door Amerika. NEW YORK, 15-Januari (D.N.B,) De Britsche regeering heeft, naar uit Londen wordt gemeld, bekend gemaakt dat zij met het oog op de ver sterkte levering van oorlogmateriaal uiit de Ver eenigde Staten in Ameriika een nieuw bureau heeft opgericht onder den naam „Britsche Voorzie- ninigsraad in Noord Amerika". De leider van de Britsche inkoopcommissie in de Vereenigde Sta ten, Purvis, is tot leider van het nieuwe bureau benoemd. Tot leider van de Britsche inkoopcom missie is Sir Clive Baillieu benoemd. Het nieuwe bureau zal tot taak hebben zich bezig te houden met alle problemen die verband houden met de ravitailleerirug van Engeland door de Vereenigde Staten. Nieuwe verwachtingen Van de Amsterdamsche Beurs. De weekstaat van de Nederlandsche Bank. De eerste weekstaat der Nederlandsche Bank in 1941 werd vrijwel geheel beheerscht door de om vangrijke eischen die tijdens de jaarswisseling aan het crediet der circulatiebank werden gesteld. De tweede bankstaat geeft vooral ten opzichte van de verhouding tot het rijk een niet onbelangrijke ontspanning te aanschouwen. Hoewel nog niet kan worden gezegd, dat de loo- pende behoeften van de schatkist een mei-kbare vermindering hebben ondei-gaan, toch is het een gunstig verschijnsel, dat opnieuw de mogelijkheid is gebleken bij de particuliere banken schatkist papier te plaatsen. Door het terugvloeien van gel den naar deze instellingen werd de mogelijkheid geopend tot het opnemen van schatkistpapier. Met de opbrengst daarvan kon het rijk een bedrag dat rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank was on dergebracht aanzienlijk verminderen. De terug gang bedraagt f 25 millioen. Daarnaast daalde het totaal van f 258 millioen tot f 233 millïoen. Ten aanzien van de overige posten van den week staat zijn 'geen omvangrijke wijzigingen ingetreden. Wederom kan men na een gestadige stijging ge durende de laatste maanden van het vorige jaar een vermindering waarnemen ten opzichte van het uit staande bedrag aan in omloop bevindende bank biljetten. Daalde de circulatie in den vorigen week staat met bijna f 7 millioen, thans is een verdere daling aanwezig met bijna f 10 millioen tot f 1.543 milliard. Het tei'ugvloeien van bankpapier kan men in dit verband als een gunstig verschijnsel be schouwen. Duidelijk immers heeft men in de af geloopen maanden kunnen waarnemen, dat bij de spaarbanken in ons land onophoudelijk, naar ver houding aanzienlijke, bedragen werden opge vraagd. Herhaaldelijk echter heeft men daarbij kunnen constateeren, dat deze bedragen door het publiek zonder noodzaak wei-den aangehouden. Men wenschte slechts over „contante middelen" te beschikken al had men er eigenlijk geen directe bestemming voor. Indien echter een dei-gelijke neiging tot het oppotten van betalingsmiddelen op groote schaal naar voren komt, dan is het geen wonder, dat extra zware eischen aan de centrale notenbank worden gesteld. Hetgeen onherroepe lijk tot een aanzienlijke stijging van den post „bank biljetten in omloop" moet leiden. Naarmate het hamsteren van bankbiljetten ach terwege blijft zal het mogelijk zijn, dat ook in de naaste toekomst een verdere terugvloeiing van bankbiljetten bij de Nederlandsche Bank plaats heeft. Mede door het feit, dat de regelmatige, bijna zonder belemmeringen functionnccrende goederen voorziening voor onmiddellijk levensonderhoud vrijwel zonder stagnatie geschiedt, zou men zulks kunnen verwachten. (ANP) Onlangs heeft de Duitsche regeering het in voerverbod van seringen opgeheven, hetgeen in de kringen der Aalsmeersche kweekers groote voldoening heeft gewekt. De sering immers is naast de roos, de anjelier en de chrysanthemum het voornaamste handelsproduct op de Aals meersche veilingen. De sering, ook wel kruidnagelboom geheeten, is een zeer populaire bloemheester, vooral het soort syringa vulgaris. Zij is zeer gezocht voor tuinver- slering, waarvoor zij door winterhardheid en haar rijken bloei zeer geschikt is. Als han delsobject echter bezigt men haar voornamelijk als snijbloem, waarvoor men hoofdzakelijk kunst matig vervroegdde struiken met lange takken ge bruikt. Dit geforceerde product, dat men ge durende de wintermaanden aan de markt brengt, is van een bijzonder superieure kwali teit. De seringenteelt was te Aalsmeer eertijds een bloeiende cultuur, hetgeen de volgende cij fers mogen illustreeren. In 1921 bijv. werden ter veiling aangevoerd 3.956.630 takken, welke ge zamenlijk f 537.503 opbrachten, d.i. een gemid delde prijs per tak van ca. 13V» cent. De grootte van den aanvoer steeg geleidelijk, ter wijl ook de opbrengst na een inzinking opklom tot bijna 17 cent per tak in 1926. Hoewel de aanvoer zich nadien in steeds stijgende lijn bleef voortbewegen tot 10.280.233 takken in 1937 daalde de prijs per tak allengs tot een diep tepunt van nog geen 5 cent in 1935, welke prijs sindsdien niet meer boven de 6'/« cent is ge stegen. Men bedenke hierbij echter tevens, dat in de laatste vijf jaren bovendien in totaal 5.057.700 takken, t.w. bijna de helft der jaarlijksche pro ductie, moesten worden vernietigd. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit, dat door dezen en den vorigen oorlog een groot deel van het af zetgebied, dat zich eertijds uitstrekte tot Moscou en zelfs tot Constantinopel, zeer aanmerkelijk is ingekrompen. Een en ander was oorzaak, dat men op zoek ging naar saneeringsmethoden, ten einde deze belangrijke cultuur voor Aalsmeer nog zooveel mogelijk in stand te houden. Eenerzijds werd overwogen den aanvoer van seringen takken op de 'veilingen te beperken, terwijl anderzijds stemmen opgingen om het aantal seringenstrui ken kleiner te maken. Dit laatste middel was evenwel zeer be zwaarlijk, waar bij gunstiger economische ver houdingen, welke toch eens wel weer zullen ko men, er jaren zouden verloopen, vooraleer uit zaaiingen trekbare seringenstruiken kunnen worden gekweekt en wel in het bijzonder voor eerste kwaliteitsheesters. Toen de op 1 Augustus 1934 door de regee ring ingestelde Sierteeltcentrale dan ook het vorig jaar haar voornemen kenbaar maakte om een beperking van 25 pet. voor te schrijven, x-ees onder de kweekers een algemeen verzet met als gevolg dat de Centrale in November j.l. besloot de aan te bevelen restrictie tot de helft van eerstgenoemd percentage te reduceeren. Men zal uit een en ander hebben begrepen dat de opheffing van het Duitsche invoerver bod nieuwe verwachtingen heeft wakker geroe pen, daar de seringenkweekers thans mee kunnen profiteeren van de jongste toewijzing- van deviezen ter waarde van f 150.000, hetgeen ook op den binnenlandschen prijs een voor de kweekers guiastigen invloed zal hebben. DE CENTRALE KEUKEN TE HAARLEM. Uitreiking van voedsel begonnen. VANDAAG HUTSPOT. Vandaag is begonnen met de verstrekking van voedsel door de Centrale Keuken te Haarlem In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dal de belangstelling hiervoor zeer groot is. Voor. de eerste uitreiking waren namelijk 3100 porties aan gevraagd. En dat is niet te verwonderen, want het is algemeen bekend, dat het eten in de groote keuken van de St. Vincentius Vereeniging aan de Nieuwe Groenmarkt bereid, van een uitstekende kwaliteit is. Bij de eerste uitreiking werd een blijk van be langstelling gegeven o.a. door den heer P. C. van der Heijden, president van den Bijzonderen Raad van genoemde vereeniging, die ons mededeelde dat het personeel vanmorgen reeds te vier uur met de bereiding van het eten was begonnen. Het werd gekookt in vijf groote, zindelijke ketels van 500 L elk. Dus er wordt met een geweldige capaciteit gewerkt. In een lange rij stonden de ketels met een houdsmaat van 25 liter, die met hutspot gevuld bestemd waren voor de overige lokalen in de stad waar het voedsel uitgereikt zou woi-den. En het waren alweer de onmisbare dames van het K.V.V., die ook nu weer in alle lokalen haar zoozeer gewaardeerde welwillende medewerking verleende. Zij schepten het voedsel met een groo ten lepel uit den ketel in de emmers, pannen en schalen van de belanghebbenden. In een afzonder lijk pannetje of kannetje werd een flinke hoeveel heid jus gestort met een portie vleeseh, dat eerst gebraden en vervolgens in een molen klein ge malen was. Hadden de menschen geen apax-t voor werp voor de jus meegebracht, dan werd die over de hutspot uitgestort. De uitreiking ging bijzonder vlot. Daar zorgde trouwens de heer G. Gussenhoven voor, de man die nu al veertig jaar lang zijn krachten aan de SI. Vincentius Spijskokerij gegeven heeft en die dus het klappen van de zweep kent. In den loop van den moi-gen kwam ook wethouder W. J. B. van Liemt een kijkje nemon. Hij toonde zich over een en ander zeer tevreden De Centrale Keuken zal voor velen' in dezen winter een uitkomst blijken te zijn. Het is ge makkelijk, goedkoop en smakelijk. Bovendien zijn het groote porties. Het moeten flinke eters zijn, die de pox-tie heelemaal kunnen verwerken. De heer Van der Heyden deelde ons mede, dat de ervarine met Kindervoeding geleex-d heeft, dat het eten bui tengewoon warm verstrekt wordt. De meeste be langhebbenden hadden er voor gezorgd, dat hef eten ook in dien toestand in hun woning komt. Zij hadden tasschen, doeken of papieren meegebracht, die de pannen en emmers tegen de koude bescherm den. De eerste dag Centrale Keuken mag goed ee- slaagd genoemd worden. Donderdag is stamppot andijvie met witte boo- nen aan de beurt. Dat wordt dringen aan de lo kalen! WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavond: betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In Gestadige groei der bevolking^ Het vrouwenoverschot wordt i#|k kleiner. Vele verhuixingen. Haai',» lem aantrekkelijk voor Amsteige' dammers. r Haarlem is wat liet aantal Inwoners aangaave nog steeds aan het groeien. 1940 leverde weer ecsde winst op van 2209. In de laatste 5 jaren was de aanwas: 1936: 2052 1937: 2047 1938: 2148 1939: 2893 1940: 2209 Elk jaar werd dus de twee duizend ge passeer in 1939 werd de drie duizend zelfs dicht genaderd In 10 jaar tijds steeg liet zielental van 119." tot 142.678, dus met 22832, of gemiddeld ruim 25 per jaar. De bevolking van Haarlem bestond op ljoi Januari 1941 uit 74.406 vrouwen en 68.272 w mannen. Op de 1000 inwoners waren er dus (ij 522 vrouwen en 478 mannen. Of om het nog duidelijker te zeggen: er waren 24 vrouwen ih tegen 23 mannen. p r Tien jaar geleden waren er 62857 vrouwen die .6989 mannen, dat wil zeggen op de 1000 mv# ners 525 vrouwen en 475 mannen. Heel langzaan»1 zijn de mannen dus den achterstand aan het i#1 halen Het feit dat de vrouwen in aantal de overhaul hebben spruit voort uit het feit dat hier veel dieraP meisjes werken. Het verschijnsel doet zich tro# wens in vrijwel alle steden voor. Een gevolg daar van is, dat er op het Bevolkingsbureau veel me; k verbuisbiljetten van vrouwen dan van mannier worden aangevraagd Van de 18684 verhuistoiljefe ten in 1940 afgegeven waren er niet minder da b 10547 of 56J^% voor vrouwen. i'r Het aantal verhuizingen te Haarlem is vrij hoo?ei als zij gelijkmatig over alle bewoners verdeed waren, zou de bevolking van Haarlem (in aarair merfeing nemend dat 9.000 bewoners Haarlem verge laten terwijl er 10.000 van elders inkomen) in ortte geveer 16 jaar geheel „verfrischt" zijn. Het tg- evenwel .bekend dat, vele families Haarlem n geslacht op geslacht trouw blijven, waartegenovs staat, dat vele anderen het geen 16 jaar uithol} den! De bevolking van Haarlem vermeerdert elk jaart omdat er meer geboorten dan .sterfgevallen plaa'iei hebben, terwijl er bovendien meer mensohen ziön te Haarlem vestigen diam er Haarlemmers naait elders vertrekken. jn De cijfers van vertrek en vestiging over de 1 ste 5 jaar zijn: Gevestigd 1936 1937 1938 1939 1940 9147 9455 10629 9873 Vertrokken 7987 8147 8523 8875 8811 I i Overschqgi iki 997 Ik 1000 id 932 in 1754 jwi 1062 jij L' Gemiddeld bedroeg het vestigingsoverschot o:;d geveer 1000 pea- jaar, alleen 1939 stak ver bovaer dit gemiddelde uit, toen was het namelijk llijw: Onder de 48000 menschen die zich in dejey laatste 5 jaar te Haarlem gevestigd hebbenip waren er ruim 8000 uit Amsterdam. iter Haariean blijft nog steeds veel aantrekking] i kracht op de Amsterdammers uitoefenen. NatuWzi lijk is het mogelijk daarvan wordt geen aawe teekeraing gehouden dat onder de 6000 Haa.'nc lemmers due in dien tijd naar Amsterdam ve:-d huisden vele oud--Amsterdammers waren, foreign sen die op den duur het heen en weer trekm j bezwarend vonden. t c ibc eij JAARVERGADERING BLOEMISTPATROONS'ai VEREENIGING VOOR HAARLEM EN er OMSTREKEN tte Gisteravond hield in de Leeuwerik te Haarlei de Bloemistpatroons-vereeniging Haarlem en 0% streken onder voorzittersohaip van den heer Ca:,er v. Empelen haar jaarvergadering welke goed te. zocht was. Het jaarverslag van den secretaris, de: heer L. Zuurendomk. en van den penningmeester den heer Pool Jr., en de begrooting 1941 werd»8 goedgekeurd. De uitgaven over 1940 bedroege: f 1281- Besloten werd tot instelling van een scheids? gerecht. E Tot voorzitter werd benoemd Mr. Romehng, (F tevens als rechtskundig adviseur zal optreden, eP tot leden de heeren v Empelen, Pool en Sips»1 en Zuurenidonk. en tot plaatsvervangende lede:®.1 de heeren v. Waard, Barnhoorn, Smeets en Boe:"' koel ir Nadat verschillende vak- en vereenigings-vraat1 stukken besproken waren, sloot de voorzitter or* vergadering. j- ifcr JOSEF PEMBAUR. J Prof. Josef Pembaur heeft voor zijn concel| dat hij op 22 Januari a.s. in den StadsschoivCj burg te Haarlem zal geven een Liszt-prograiti ma samengesteld. De vermaarde Liszt-spelft zal o.a. de volgende werken van den meester te^ gehoore brengen. Sonate in H-moll, Pasta, rale, WaldesrauschenAn der Quelle, Voge.w. predigt, 13e Rhapsodie, Tanz in der Dorfscha»', ke, Dante-fantasie, enz. MARANATHA-LEZING. Op uitnoodiging van het comité voor Opwek; kingssamenkomsten zal de heer K. Rozendal Evangelist te 's-Gravenhage op Donderdag I' Januari a.s. des namiddags om 3 uur in c: Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 spreke) over het onderwerp: „Betere tijden". „De Voortrekkers" in Haarlem. Opvoering van „Niet voor de poes". Op Dinsdag 28 Januari zal in den Stadsschoira burg te Haarlem de tooneelgröep „De Voortra kers" voor de eerste maal in onze stad optred# en wel met het blijspel „Niet voor de Poes...! waarmede elders reeds zooveel succes geoogst we» Het gezelschap werd in het begin van'dit sped seizoen samengesteld uit enkele vooraanstaand Nederlandsche tooneelisten. o.m. Minny Erfmanl Mientje van der Lugt Melsert, Adri Dozy, Ko v| Sprinkhuyzen, Piet Rienks, Lou van Dommelt; Karei Baars, De zakelijke leiding heeft Jan Muldi de artistieke leiding is in handen van Adriaan vS Hees. Het is de bedoeling van dit gezelschap, dat K in de eerste plaats goede volksstukken zal gaan p ven, een gem-e, dat de laatste jaren in ons la» zeer verwaarloosd werd; optimistische stukken het echte volksleven, zooals wij dat allen kennf- Stukken, die tegelijkertijd ook op een hoog pis staan. MARKT WOERDEN (Woensdag),I Aanvoel' "16 partijen kaas. Met rijksmerk le k' f 41.50. Handel vlug.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2