Haarlem's Dagblad KOLEN Electrische Brandhoutzagerij Fa. DE CLERCQ VAN LENNEP JONKER'S van KRUL n.v. Gebied van Bristol bestookt Churchill over den oorlog Onze tanden. Nieuwe Duitsche luchtaanvallen. Artikelen en<u 58e JAARGANG No. 17664 jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- (itgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- [ienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. elefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERD AG 18 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Uit Haarlem's Centrale Keuken. Belangstelling blijft groot. aan moeilijkheden wordt aandacht geschonken. De belangstelling voor Haarlem's Centrale Keu- >n blijft groot. Heden werden er ongeveer 3700 orties eten uitgereikt en Maandag a.s. zullen het circa 2500 zijn. In verband met het nog niet ge- «ed zijn van de keuken in het Slachthuis zijn het ïans dagen van hoogspanning voor de organisato- en van dit werk. Daardoor kan het voorkomen, Is b.v. in de Van Oosten de Bruynstraat, dat men irger op de uitdeeling van het eten moet wachten an men graag zou wenschen. De leiding va'n den jenst is hiervan op de hoogte, evenals van eenige ndere zwarigheden. Zij schenkt daaraan de grootst logelijke aandacht en zij doet wat in haar vermo- er, ligt om alle moeilijkheidjes uit den weg te rui- De nieuwe Omzetbelasting. Een toelichting voor middenstanders. De Middenstardscentrale voor Haarlem en Om- eving heeft den heer W. S. Noordhof, inspecteur er invoerrechten en accijnzen, bereid gevonden om er. uiteenzetting te komen geven over de nieuwe ^belastingwet. De vergadering, waarop de heer Noordhof deze [iteenzetting zal geven, wordt gehouden in een en de groote zalen van de Fa. Gebr. Brinkmann, fioote Markt 11, op Dinsdag 21 Januari. Het bestuur verzoekt ons mede te deelen dat door lebezoekers geen oproeping aan de zaal behoeft te rorden getoond, aangezien deze vergadering open- Bar is. EN. Bonvervalseliers aangehouden. Ook handlangers gearresteerd. De politie te Haarlem heeft Vrijdagmorgen elf ar een 47-jarïgen koopman aangehouden, die in en winkel trachtte op vervalschte bons koffie te oopen. De man bekende, dit feit reeds eerder te ebben gepleegd op verschillende data en in ver- billende winkels. De koffie, die hij op deze wijze ist te bemachtigen, heeft hij tegen verhoogden rijs en zonder bon verkocht. Uit het door de po tje ingestelde onderzoek bleek verder, dat ook de étgenoote van den gearresteerden man, alsmede un schoondochter zich aan het uitgeven van val- bons hadden schuldig gemaakt. De zoon van koopman heeft bij het vervals ah em van de bons iet zijn vader samengewerkt. Tegen alle overtre- ers is proces-verbaal opgemaakt; een hoeveelheid ef bffie werd in beslag genomen. Of vaci ati Ked.*Indië wil geen land voorkeur geven. Verklaringen van den heer Van Mook. BATAVIA, 17 Januari (Domei). De heer H. van Mooie, hoofd van het departement van Economische Zaken, heeft gisteren verklaard dc)t ,de regeering van Nederlandsch-Indiëniet het „-{jjjoornemen koestert een economische voorkeursbe- ideling te verstrekken aan eenig land. De re- «curing wenscht deze politiek te handhaven ten aan- A len van Japan. [Sprekende over het vérloop der onderhande- üC r ingen tusschen de Japansche delegatie en de Ned.- idische autoriteiten, zeide de heer van Mook, 5 de besprekingen een vriendschappelijk karak- er dragen en dat er geen reden aanwezig is om aan nemen, dat hierin wijziging zal komen. Ned.- r ndië, zoo voegde hij hieraan toe, is bereid nauwere handelsbetrekkingen met Japan aan te gaan. Inmiddels wordt vernomen, dat de Japansche ara dnsul-generaal alhier, Joetaka, hedenochtend aan en heer J. E. van Hoogstraten, hoofd van de af- 11 eeling handelszaken aan het departement van tonomische Zaken, de Japansche agenda heeft f verhandigd voor de komende besprekingen tus- cben Japan en Nederlandsch-Indië.. in ope: f0p Vrachtauto door trein aangereden. it to Eén doode, twee zwaar gewonden. Vrijdagmiddag werd op den onbewaak- ten overweg aan het Liesbosch te Princenhage een vrachtauto door een trein uit de richting Boosendaal aangereden. Eén doode en twee „je Baargéwonden zijn naar het Ignatius zieken- ste: huis te Breda overgebracht. )1 DVOCAAT VAN VERDUISTERING VERDACHT. Ah curator gelden in faillissement voor zichzelf gebruikt. btcf jaar gevangenisstraf gecischt. Onder groote belangstelling behandelde de itbank te Assen Vrijdag de zaak tegen een dvocaat en procureur te Assen, die zich moest irantwoorden wegens het plegen van verduistering 'an een bedrag van f 55000 in zijn functie van wo: Ntor in een faillissement in de jaren 19301933. f 31 Een confrère heeft tijdens de hechtenis het an fllissement van den verdachte aangevraagd, het- jrofc fen werd gevolgd door een aanvrage van sur- ït t ®nce van betaling van verdachte zelf. De Asser TChtbank weigerde die aanvrage en sprak het Ulissement uit. Tegen deze beslissing van de chtbank is verdachte in hooger beroep gegaan 'y het hof te Leeuwarden, dat met vernietiging lySn het vonnis besliste, dat aan hem de gevraagde Türséance dient te worden verleend voor den tijd negen maanden, ingaande 1 November 1940. Qe officier van justitie eischte twee jaar ge- jngenisstraf. Volgens don verdediger was het feit verjaard. N>sidiair was hii van meening, dat een curator k; wederrerchtelijk handelt als hij de gelden tijde- gebruikt en zorgt, dat bij de uitdeelings- "ten alles in orde is, hoe zeer de verdediger de idelingen van den verdachte ook veroordeelt, verdediger deed een verzoek tot onmiddellijke "ijheidstelling da: door de rechtbank niet werd "rilligd. INBRAAK. *r der nacht van Donderdag op Vrijdag hebben J' leegden zich door verbreking toegang ver- tot een v.-nkel aan den Zijlweg. Uit een geld- n felje wordt een bedrag van ruim f 400 vermist. De jpe )olitie ste t een onderzoek in. „Drie man aan het haakje". Het is een typisch volksgebruik, dat ook nu nog in Friesland in eere wordt gehouden, om schaatswedstrijden te organiseeren voor koppels van drie aan den stok. Te Molenaar werd Donderdag zulk een interes sante race verreden. Foto Pax-Holland. Wie niet in de kou wil zijn Belt maar op naar het Soendaplein Kleine, groote, ronde blokken Pracht gekloofde wortelbrokkcn Zie eens hoe Uw kachel lacht Als U dat wordt thuis gebracht. Soendaplein 5 - Haarlem Tel. 10677 en 25424 (Adv. Ingez Med.i Engelsche militaire autoriteiten in Turkije. Ontvangst bij den president. ISTANBOEL, 18 Januari (D.N.B.) De pre sident der republiek, Inönü heeft den Engelschen generaal Cornwall, alsmede den vice-luchtmaar- schalk Elmhurst en admiraal Kelly )n een audiëntie ontvangen. Bij deze bespreking waren de minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe en de Britsche ambassadeur 'Knatchbull Hughessen tegenwoordig. Geen ontslag ingediend door de Fransclie regeering. GENèVE, 18 Januari (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld dat aldaar de volgende officieele tegenspraak is gepubliceerd: „Officieel wordt het in de buiaenlandsche perverschenen bericht tegen gesproken, volgens hetwelk leden van de regeering collectief hun ontslag zouden hebben ingediend óm aan maarschalk Pétain gelegenheid te geven een nieuwe regeerïng te vormen. TELEFOON 23517, OVERVEEN. TELEFOON 24028. Directeur DOS. M. K. GöBEL. (Adv. Ingez. Msd.) Te Haarlem is, in navolging van andere steden, een boodschappendienst opgericht „De eerste Haarlemsche Sneldienst". Eén der oprichters is de zoon van den wereldkampioen schaatsrijden 1893, 1895 en 1869, wijlen Jaap Eden. De juist opgerich te dienst, waarbij o.m. ontslagen leden van den Op- bouwdienst werk vinden, verleent blijkbaar assis tentie in vele opzichten, want de eerste cliente, die zich meldde, wilde op het ijs begeleid worden om dat ze daar nog niet alleen op kon staan. En dade lijk was één der leden van den Eersten Haarlem- schen Sneldienst bereid om schaatsles te geven. Op de foto zien we Jaap Eden Junior tijdens de schaatsles. - (Foto Stevens) A.s. Zondagmiddag NIET, iederen ZondagAVOND WEL DANSEN in „DE LEEUWERIK" van TIIE AMER. CLUB. THE RHYTHM SELLERS (11 man). (Adv. Ingez. Med.) Talrijke bommen op de haven van Avonmouth BERLIJN, 17 Jan. (DNB) De aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 16 op 17 Januari waren, naar het D.N.B. ver neemt, voornamelijk gericht op de haven van Avopmouth aan het Kanaal van Bristol. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegers plaatsten .talrijke treffers met brisant- en brandbommen op haveninstallaties en sluizen, welke hevige ontploffingen ten gevolge hadden. Bovendien werden vele tot ver in den omtrek zichtbare branden waargenomen die zich in graansilo's en dokken snel uitbreidden. Ook een belangrijke- haven aan de Zuidoostkust van Engeland is in den genoemden nacht met brisant- en brand bommen bestookt. Voorts verneemt het D.N.B. dat Duitsche vlieg tuigen op 16 Januari aanvallen op schepen in den Atlantischen Oceaan hebben ondernomen. Ter hoogte van de Hebriden werden twee koopvaardij schepen. deel uitmakende van een convooi, aange vallen. Een schip van 5000 b.r.t. werd zoo hevig getroffen dat het in brand geraakte en met slagzij bleef liggen. Een ander schip van 4000 b.r.t. kreeg verscheidene treffers. Ten oosten van Orfordness aan de Engelsche oostkust werd een schip van 4000 b.r.t. door twee voltreffers van bommen midscheeps zoo ernstig getroffen dat het onder krachtige rook ontwikkeling bleef liggen. De Engelsche Nieuwsdienst maakte pas Vrijdag middag melding v.an de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag, zoo deelt een D. N. B. bericht uit Stockholm mede. Dit bureau meldde, dat de aanvallen zich voornamelijk concen treerden op het gebied van Bristol. Hier is schade aangericht aan handelshuizen en andere openbare gebouwen. Er is een aantal slachtoffers gevallen. Er braken vele branden uit. waaronder eenige van emstigen aard. Andere aanvallen waren gericht op het Zuidoosten, Zuiden en Zuidwesten van het land, waarbij „eenige schade is ontstaan". Rede van den Britschen premier te Glasgow. STOCKHOLM. 18 Januari. (D.N.B.) Minister-pre sident Churchill heeft in een gisteravond te Glasgow gehouden rede o.a. gezegd: Voor ons liggen gevaren, die ons. wanreer we ze veronachtzamen, ten verderve zouden kunnen voe ren. Voor ons liggen vele maanden, waarin wij het bombardeeren van onze steden en industriegebieden uitgehouden hebben, zonder de macht een gelijk waardig antwoord te geven. Voor ons staan lijden en kwellingen. Churchill zeide verder dat hij niet wilde beweren dat een gemakkelijk verloop voor het Engelsche volk in het verschiet ligt. Doch wat het einde zal zijn. daarover kan hij niet den ge- rïngsten twijfel koesteren. Na herinnerd te hebben aan de uit Amerika verwachte hulp. richtte Chur chill heftige aanvallen en lasterlijke uitlatingen ->an het adres van Duitschland. waarvan hii toegaf dat het een groot deel van Europa beheerscht en dat zijn legers zich bijna overal op het vasteland "kunren bewegen waar zij willen. In het slot van zijn rede zeide Churchill: Ik hoop aan het einde van dit jaar of bij het begin van het volgende dat wij te land en in de lucht niet in het nadeel zullen zijn, voor zoover het de uitrusting met betrekking tot den Duitschen vijand betreft. (De Nedcrl. Verg. voor Sociale Tand heelkunde heeft door een enquête in ons land vastgesteld dat de toestand der gebilsvoorziening droevig is.) Blijkbaar heeft in vele monden Van het volk van Nederland, Een enquête plaatsgevonden Naar den toestand van den tand. Nou, ik wil dit enquêteeren Graag aanvaarden, want misschien Hebben anderen den heeren Toch hun tanden laten zien; Maar ikzelf ben sedert jaren Niet meer aan den tand gevoeld, (Hiermee, haast ik te verklaren, Is volstrekt geen klacht bedoeld) Dus wanneer zij critïseeren Is daar mijn gebit niet bij, Dat vertoont zich nog met eere, Kunstig in een dubble rij. Verder echter, is gebleken, Was het droevig wat men vond, Toen men scherp heeft rondgekeken In den vaderlandschen mond. 't Is misschien geen groote schande Maar toch staan we, zachtgezegd, Wel wat met den mond vol tanden, En die tanden dan nog slecht. „Engelsche bezittingen op zekeren dag Amerikaansch bezit".*. Meening van den Amerikaanschen minister Knox. WASHINGTON, 18 Jan. (D.N.B.) In zijn verkla ring voor de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden van het Huis van afgevaardigden heeft de minister van marine Knox het convoyeeren van Engelsche schepen door Amerikaansche sche pen een oorlogsdaad genoemd. De minister van ma rine was verder van meening dat de Britsche be zittingen op het Westelijk Halfrond op zekeren met goedvinden van Engeland in Amerikaansch be zit zouden overgaan. De republikeinsche afgevaar digde Fish vroeg aan minister Knox of hij afwij zend stond tegenover het aanhangsel van het wets ontwerp tot steun aan Engeland voor het geval dit Roosevelt zou verbieden een deel van de Ameri kaansche vloot af te staan, of Amerikaansche oor logsschepen voor convooidoeleinden te gebruiken, de minister antwoordde dat hij alles van de hand zou wijzen wat de Vereenigde Staten de handen zou binden, voordat de omstandigheden bekend zijn, speciaal geval geval geplaatst kunnen zien. De waar tegenover de Vereenigde Staten zich in een speciaal geval geplaatst kunnen zien. De Vereenig de Staten hebben in dit opzicht reeds verschillen de fouten gemaakt. Knox geloofde niet dat Roose velt ooit van plan zou zijn deelen van de Ameri kaansche vloot af te staan. De minister van marine gaf daarna zijn reeds herhaalde madlen uitgespro ken meening te kennen dat. het bij het Congres in gediende wetsontwerp tot steun aan Engeland in het belang van de Amerikaansche verdediging is. Hij was tevens van meening dat Amerika aange vallen zou worden in het geval Engeland zou ver liezen. Hoe het ook zij. men kan van meening ver schillen wanneer en waar deze aanval zal worden gedaan 7liet alteen Jxuit'. heeft Fruithuis JEAN BERTHOLéE ook in bijzondere GROENTEN zijn wij specialiteit. Zoo zijn vanaf heden onze bekende Hollandsche gezouten SPERCIEBOONEN EN SNIJBOONEN weer verkrijgbaar ƒ0.25 per pond. Dat is dus goed nieuws voor fijn proevers. En de HOLLANDSCHE JONA THANS zijn er ook weer. CR HOUTSTRAAÏ 128 TELEF 19248 (Adv. thgez. Med.) Verpachting van vlootbases aan de Vereenigde Staten. Engelsch-Amerikaansche overeenkomst inzake Santa Lucia onderteekend. WASHINGTON, 18 Januari. D.N.B.) Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat tusschen de regeering der Vereenigde Staten en Engeland een definitieve overeenkomst tot stard is gekomen met betrekxing tot de door Engeland aan Amerika verpachte bases voor de luchtvloot op het eiland Santa Lucia. De Engelsche regeering heeft ten aanzien van het te verpachten gebied overeenkomstig de raadgevingen van de Ameri kaansche deskundigen gehandeld. Het betreft hier bij de militaire steunpunten, waarvan sprake is. het steunpunt voor watervlïe- tuigen in de Gros Islet Bay en een steunpunt voor landvliegtuigen bij Vieux Fort. GOEDERENTREINEN OP ELKAAR GELOPEN. Spoorverkeer tusschen Gouda en Utrecht gestagneerd. GOUDA. 18 Januari. - Hedenmorgen te 6.20 uur zijn nabij de derde kade in de buurt van het sta tion Goude twee goederentreinen op elkaar ge- loopen. Tengevolge hiervan zijn in- en uitgaande sporen van Gouda naar Utrecht versperd. Van Gouda uit wordt nu een pendel-dienst naar Rot terdam onderhouden. Persoonlijke ongelukken gleden zich niet voor. T Voor CENTRALE VERWARMING, HAARD en KACHEL, vanaf iyi cent per K.G. SCaiUiagecif en Stouthandel TRANSVAALSTRAAT 5 TELEF. 20549 Na 7 uur~26998 (Adv Ingez. Med.t Bommen op de industrie gebieden van de Midlands. NEW YORK, 18 Januari (D.N.B.) On- danks de zeer felle koude heeft het Duitsche luchtwapen, naar United Press uit Londen meldt, gisteravond een aanval ondernomen tegen de industrieele gebieden van de Mid- lands. Tevens werden in den loop van giste- ren afzonderlijke aanvallen ondernomen op Kent, East Anglia en andere gebieden van Engeland. STAD IN ZUID-WALES MIKPUNT. BERLIJN, 18 Januari (D.N.B.) De Engelsche Berichtendienst deelde hedenmorgen over de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht mede dat deze voornamelijk gericht waren tegen een stad in Zuid-Wales. Nadat een groot aantal brandbommen op de stad was neergeworpen, wer den talrijke brisantbommen uitgeworpen. Hierdoor is een aantal branden ontstaan en zekere schade aangericht. In het Londensche gebied is heden ochtend vroeg luchtalarm gegeven. Duitsch weermachtsbericht. Nachtelijke operaties boven West-Engeland en Schotland. De luchtaanvallen op Malta en de Britsche zeestrijdkrachten. BERLIJN, 17 Januari (D.N.B.)Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In de vroege middaguren hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Engelsche zeestrijdkrachten in de haven van Le Valette op Malta met voor treffelijke uitwerking aangevallen. Op het reeds den lOden Januari sterk beschadigde vliegtuig moederschip zijn verscheiden voltreffers van middelbaar en zwaar kaliber geplaatst. Boven dien hebben talrijke bommen het gebied van het arsenaal getroffen. Een koopvaarder kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber bom. De door de aanvallen van Duitsche en Italiaan- sche gevechtsformaties op 10 Januari zwaar getroffen Engelsche kruiser „Southampton" was dermate beschadigd dat hij intusschen gezonken is. In den loop van de gewapende verkenning zijn gisteren op drie koopva- 'ers van in totaal 13.000 b.r.t. ten Westen van Noord-Schotland en aan de Zuid-Oostkust van Engeland ver scheiden bomtreffers geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers een haven in West-Engeland en doelen in Schotland met succes aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten weinig talrijke brisant- en brandbommen op Duitsch gebied laten val len. Slechts geringe schade aan~ gebouwen ont stond. De vijand heeft Woensdag en gisteren in to taal vijf vliegtuigen verloren. Sedert den avond van den 15den Januari zijn drie. eigen vliegtuigen niet teruggekeerd." HEDEN: 12 PAGINA'S. P. Gasus: Onze tanden. pag. 1 Op ontdekkingsreis in de arbeids sfeer van de openluchtschool pag. 3 P. v. d. Hem: De mossel op het menu pag, 3 Voor de Vrouwen pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspon dent: Michel Angelo's veelzijdig- genie op de film vastgelegd, pag. 5 Voor lange avonden. pag. 5 Biljartsterrèn pag. 6 De taak van het K. V. V. pag. 6 K. de Jong: H. O. V. Ledenconcert. pag. 6 Flitsen: Moeilijk geval. pag. 6 Deurwaarder, volgende zaak. pag. 7 Sovjet Rusland eert Peter den Groote pag. 7 Bioscopen pag. 8 v. H.: Filmschouw pag. 8 Laatste Berichten op pagina 2 ij W

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1