Haarlem's Dagblad Haardblokken! De stok achter de deur et Boek. Geschenken. EIKEN TALHOUT W. BROEKHUIZEN Overeenstemming Pétain—Laval. „Mendoza" opnieuw opgebracht. Nachtelijke luchtactie boven Engeland. Boekhandel H. de Vries 8e JAARGANG No. 17665 igava Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- tgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote jutitraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ,nit 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. jefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 400, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 425 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 20 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10» per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. J.C .Men v-rage bij het kinderboek riet naar het ■uvvste, maar naar datgene dat aan zal sluiten den aard van het kind", lees ik in een artikel. ,.5 ;t draagt den titel „Kind en boek" en is opgeno- 5 in het tijdschrift „Het Kird", hetgeen dus, al- bijeengenomen, het gegeven advies wel zeer •]c tot de kinderkamer bepaalt. Maar het treft dat ik precies denzelfden raad nog maar kort leden ten aanzien van volwassenen heb gegeven', aarbij er aan herinnerd wordt, dat men voor jderen en groote rhenschen dezelfde regels kan en gelden'. Zou de krant dat niet weten? Ik her- ïditi ler mij de invoering van de eerste dagelijlksche )ide [dervertelling in een Nederlandsch dagblad, een ar of twintig geleden. Men begon er mee in de jachte, dat men iets bijzonders uitsluitend voor [deren gaf. Al heel spoedig bleek, dat de ouders evenveel aandacht voor hadden. En sommigen geneerden zich daar blijkbaar voor het va! is in een tijd waarin de afstand van ouder tot rd grooter was dan nu en schreven veront- jardigd aan het bewuste dagblad, dat het niet zoo Verachtig moest doen. Waarop het natuurlijk rug sohreef dat zij die rubriek dan maar over nesten slaan en er boven zette: „Alleen voor de inderen". En natuurlijk nam de ouderlijke aan_ erk; (ht voor de dagelijksche kindervertelling toen g aanmerkelijk toe, want dat bijschrift maakte li indruk alsof vader en moeder haar eigenlijk it meer lezen mochten. Hetgeen den bekenden ■k naar het verbodene aanduidt, die men ook in mmige volwassenen en kinderen aantreft. Later »rd de kindervertelling ganschelijk aanvaard als tour voor alle leeftijden en als u nu de Flitsen Prikkebeen in ors blad ziet denkt u er niet eens er bij na, dat uw jongste zoon zoo graag het eerst krant wil zien uit een belangstelling, die ook de al is het dan niet uw eerste is. Zijner- I is vindt uw jongste zoon het natuurlijk volko- Ti begrijpelijk. Na deze uitweiding tot het Boek terugkeerend u ik nog eens een pleidooi willen houden voor goede als verreweg verkieselijken vorm boven it nieuwste. Wat kinderen aangaat is het verschil die normen nog grooter. Want hen laat het vol- imen koud of een boek dat zij cadeau krijgen tot >t nieuwste behoort. Zij willen alleen maar een ooi boek en voelen zich gansehedijk onbezwaard zulke kinderlijke gedachten als: „Ik moet traks op de theevisite bij de Jansens kunnen zeg- t ik het nieuwste boek van Annie X of Joban gelezen". Voor welke kinderachtigheid men llï:'dan vaak de lectuur van een kunstwerk dat nieuwe ng®aChten wekt of groote schoonheidsbevrediging, lTriJ»n iets erg or (beduidends of misschien zelfs aan een prul, dat beter ongelezen had kunnen blijven, offert. ;®n| Er zijn de groote klassieken. Lang niet iedereen leeft den moed daaraan nog eens te beginnen. Het [ischt moed en in het begin doorzettingsvermogen, ■ar daarbuiten zijn er tailooze andere werken waarde die ge niet gelezen hebt, die u ontgaan fljn in den boekenstroom, die nu al sinds tientallen 31, pen mijlen breeder is dan hetgeen eenig mensch jou kunnen verwerken. En uit dien stroom vallen lie schatten op te visschen, vooral als ge een boek- rdelaar bezit die u daarbij met kennis van za- kan bijstaan. Misschien is_ de schrijver of va farijfster niet eens in de mode. Maar wat doet dat toe? Hij of zij kan u iets heel bijzonders te zeg- üi hebben, dat voor u van oneindig grooter waar- j36'; is dan de goede beurt op het theepraatje bij de nsesis, die misschien nog een kwade beurt zal Dj-, in ook als mevrouw Jansen het nieuwste van 0: i mie X zelf niet gelezen heeft en u dus kwalijk emt, dat gij haar een figuur laat slaan. tEr liggen inderdaad bellettristische schatten k* n boekenstroom der jaren verborgen en wie ze er i. It op weet te visschen vindt zijn moeite ruim be st™ Ümd en verrijkt zioh. ye_ pe schrijver van dat artikel over Kind en boek pill; gt nog meer treffende dingen die wij volwassenen '.lx is mede kunnen aantrekken. Hij merkt bij voor leid op dat men de kwestie van het kirderboek laatste jaren steeds meer begint te zien „vom T c inde aus". Verschillende enquêtes doen dat en ook :on; |livi.cueel wordt er aan kinderen veel meer over- 4J 3aten, te beslissen wat zij graag lezen en dringt £»v hun minder een boek op. Waarom zouden wij c5r k iets laten opdringen door de gedachte, dat het 1st het nieuwste moet zijn? K Liezen moet een lust zijn, een genoegen en krom is een boek dat een kind „melig" noemt een hoe paedagogisoh juist het ook is", zegt de |0(jj, litbezorger voor kinderlectuur en die voor Vdai oote menschen-lectuur kan het hem nazeggen, arbij opmerkend dat de boeken die wij melig e'3rc nden ook nog paedagogisoh-onjuist voor ons zijn ■alleen al vanwege die meligheid. Het is natuurlijk niet mijn bedoeling al hetgeen idfl ww is te verwerpen. Onder „het nieuwste" bun- li zich ook schatten bevinden. Maar het is niet kstfi f mode die ze aanwijst. En natuurlijk zijn ze moei- ker te ontdekken dan die uit vroeger jaren, om- r'® it de getuigenissen over hun waarde nog maar >o schaars in aantal zijn. Vaak moet men door ze ill eens even in te zien zich toevertrouwen aan ,30 *i eigen gelukkige keuze van eer.ige bladzijden. [i'dat geldt voor het kinderboek ook, al is men nda Br ^auw °P veilig terrein als men voor jongere «deren het gebied van het sprookje, voor oudere ngs! eer andere bepaalde terreinen betreedt. Er zit sü eh ook bij de kinderboeken rog heel wat kaf on- j, j bet koren. Hat Sprookje.het is interessant wat de scihrij- w in Het Kinid. er over zegt. Waarom sluit het zoo tec aan bij den kinderlijken aard? Omdat het van alle dag hier zoo sterk onderbroken toit door het wonder. Werkelijkheid en wonder. Profare en het heilige zijn met elkaar verwe- zooals in de voorstelling van het kind. Hoofd- Sïonesi zijn: de kinderen zelf; dg dieren, als v (In Britsch Indië is een actie be gonnen om den Aga Khan, leider der Mohammedanen, ter gelegen heid van zijn diamanten jubileum in 1945 zijn lichaamsgewicht in dia- manten te geven. Hij weegt onge veer 275 pond.) Tjonge, wat een irtressante Dingen lees je in de kranten, Daar krijgt straks die Aga Khan, Zijn gewicht in diamanten, Saamgegaard van alle kanten, Hoe fortuinlijk is die man. 't Komt pas over erkle Jaren, Maar het is wel te verklaren, Dat men nu maar vast begint, Om die steenen te vergaren, 't Is een opgaaf, en een zware, Voor je er voldoende vindt. Aga Khan zal t ook al weten, 't Mag dus geen verrassing heeten, Maar het wordt voor hem een sport, Om vooral niet te vergeten, Vier jaar larg maar flink te eten, Zoodat hij nog dikker wordt. Als ze mij eens van m'n leven Zoo'n cadeautje zouden geven: Een fantastisch soort idee; 't Lijkt een tikje overdreven, Bovendien bepeins ik even, Wat begint een mensch er mee. Ik verklaar me best tevreden, Met de enkle kleinigheden, Die ik krijg van tijd tot tijd: En ik deel nadruklijk mede, Heusch, ik zie geen enklen reden, Dat dit nog wordt uitgebreid. Zijn gewicht in koffie, vleezer, Zeep of zoo, dat zou wat wezen Voor den rijmer van de krant; Maar aan allen die dit lezen Vraag ik plechtiglijk bij dezen; Alsjeblieft geen diamant. P. GASUS. Een van de tientallen kunstwerken in de sneeuw, waarvan de meeste echter den avond niet haalden. (Foto De Haas.) mensch voorgesteld; levenlooze voorwerpen, als levend gezien. „De dieren, als mensch voorgesteld". Dat moet mij wel doen denken aan mijn eigen teckel Tom en aan de zeer menschelijke wijze waar op ik hem vroeger en ook nu weer in de krant zijn avonturen en overpeinzingen laat uitblaffen. En als ik aan het plezier denk dat mij dit bezorgt heb ik meteen reden tot bescheidenheid en tot een nieuwe erkenning van overeenkomst tusschen kind en vol wassene. R. P. Naar Engelsche radiouitzending geluisterd. Weduwe en haar zoon gearresteerd. Zondagavond constateerde een patrouille van de Duitsche weermacht, dat in de woning van de we duwe W. B. geluisterd werd naar een Engelsche radio-uitzending. De gemeente-politie werd hiervan in kermis gesteld. De weduwe W. B. en Waar acht tienjarige zoon zijn in arrest gesteld. (A.N.P.) HEDEN: 10 PAGINA'S. Actiketen enz. De stok achter de deur: Bij niet-sla- gen der Staatsleening een gedwon gen uitgifte. pag. 1 R. P.: Het Boek.: pag. 1 P. Gasus: Geschenken. pag. 1 Het Haarlemsche gemeentepersoneel pag. 1 Een hondenleven: Twee uur. pag. 3 Flitsen: Wat nu? pag. 3 J. B. Schuil: Het Ned. Tooneel: Als sterren vallen pag. 9 Boksen als gezelschapsspel, pag. S Sneeuw-Zondag. pag. 3 Langs de Straat: Sneeuwruimen. pag. 3 De Ver. Staten en het Volkenrecht. pag. 6 Vul Uw kachel met onze prima EIKEN, BEUKEN, DENNEN, BERKEN. Maat en gewicht gegarandeerd. Speciaal voor centr. verwarming. Per bos 25 ct. 100 bos ƒ25.(Gegarandeerd 800 K.G.). Brandstoffenhandel GROOT HEILIGLAND 22 Telefoon 18537 (Adv. lngez. Med.) Misverstanden uit den weg geruimd. VICHY, 19 Jan. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gisteren een ontmoeting gehad met Laval. Zij hebben langdurig geconfereerd en in den loop van het onderhoud zijn de mis verstanden, die tol de gebeurtenissen van den I3en December hebben geleid, uit den weg geruimd. Naar te Parijs met betrekking tot deze ontmoe ting wordt medegedeeld is de bespreking gevoerd in den salon wagen van het staatshoofd op het station van La Ferte Haute Rive, op 21 km van Moulins. Na het onderhoud, dat van 17 tot 18.35 duurde, is Pétain per specialen trein naar Vichy vertrokken, terwijl Laval per auto naar Parijs terugkeerde. Uit RIO DE JANEIRO, 19 Jan. Volgens mededeeling van het Braziliaansche ministerie van marine is het Fransche s.s. „Mendoza" dat reeds meermalen getracht had met een lading levensmiddelen naar Frankrijk uit te loopen, Zaterdagochtend op 5 1/2 zeemijl van de kust van den staat Santa Catharina door den Brit- schen hulpkruiser „Asturias" opgebracht. Zuid- en Zuidoost Engeland doelwit der Duitsche luchtmacht. BERLIJN, 20 Januari. (D.N.B.) Formaties van het Duitsche luchtwapen, die in den nacht van 19 op 20 Januari gestart waren, meldden na haar terugkeer dat haar aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Zuid oost Engeland succes hebben gehad. Verschei dene groote branden konden worden waargeno men. De Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat Zondagavond na het invallen der duisternis „boven verscheidene deelen van Engeland" Duit sche vliegtuigen werden waargenomen. Te Lorden is kort na het vallen van den nacht luchtalarm ge geven. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 20 Januari (D.N.B.) De Engel sche Berichtendienst heeft Maandagmorgen mede gedeeld dat in den loop der laatste 24 uur Duitsche luchtaanvallen zijn gericht op steden in Zuid- en Zuid-Oost Engeland. Daarbij werden talrijke brand- en brisantbommen neergeworpen. Ook Londen is weer het doel van de Duitsche gevechts vliegers geweest. Voorts maakt de Engelsche Be richtendienst melding van de zware aanvallen van de Duitsche gevechtsvliegers op Malta waar door aanzienlijke schade is ontstaan AANVALLEN Or KOOPVAARDIJ SCHEPEN. BERLIJN, 19 Januari. (D.N.B.) Duitsche bom menwerpers hebben in den loop van den Zondag aanvallen ondernomen op scheepsdoelen aan de Engelsche Zuid-oost kust. Hierbij werd nabij Clacton-on-Sea een koopvaardijschip van 8.000 b.rt. door voltreffers zoo zwaar beschadigd dat het na enkele minuten ki vlammen was gehuld. Pekel voorkomt gladheid der straten en gedachtig aan deze waarheid trokken de mannen van de gemeentelijke reinigingsdiensten er vroegtijdig op uit, om de verkeerswegen ..anti-slip" te maken (Foto Pax Holland) Duitsch weermachts bericht. Swansea hevig gebombardeerd. Ook aanvallen op militaire doelen in het Suez Kanaal en Egypte. Twee vliegvelden in Zuid'Oost Engeland bestookt. BERLIJN, 19 Januari. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft twee stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 8600 ton tot zinken ge bracht. In der nacht van 17 op 18 Januari heeft de luchtmacht aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen te Swansea. Er braken verschei dene groote branden uit, vooral bij de havenwerken en verkeersinstallaties, die in het zuiden der stad gelegen zijn. Afzonderlijk vliegende Duitsche ge vechtstoestellen hebben in denzelfden nacht belang rijke militaire doelen in het gebied van het Suez- kanaal en Egypte aangevallen. Een gevechtsvlieg tuig heeft gisteren bij verrassing en met succes, van geringe hoogte bommen geworpen op twee vliegvelden in het zuid-oosten van Engeland en de vliegvelden met machinegeweeryuur bestookt. Te midden van eèn aanzienlijk'aantal'vliegtuigen, diie moesten tanken, konden bominslagen geconstateerd worden. Voor den mond van de Theems is een koopvaardijschip door een bom op het achterschip getroffen. In de eerste middaguren van den 18den Januari hebben Duitsdie gevechtsvliegtuigen en Stuka's onder bescherming van Duitsche en Italiaansche afdeelingen jagers de vliegvelden Halfar en Luca op Malta gebombardeerd. Hangars, onderkomens en startbanen werden door bommen van zwaar ka liber getroffen. Een vijardelijke jager van het type Hurricane werd neergeschoten. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Vèrdragend geschut heeft in den afgeloopen nacht een Britsch convooi, dat met groote onder linge afstanden door het kanaal trachtte te komen, en de haven van Dover beschoten". In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B., dat de hevige Duitsche luchtaanval op Swansea, waarover het weermachtsbericht van Za terdag (men zie elders in dit nummer Red.) de eerste berichten bevatte, volgens thans ontvangen berichten buitengewoon geslaagd is. Swansea is een der belangrijkste Engelsche havens voor den in voer en verwerking van petroleum. Langs de groo te havenbekkens staan uitgebreide pakhuizen en talrijke petroleumtanks. De Duitsche luchtmacht slaagde er in verscheidene dezer installaties welke voor de Britsche wapenindustrie crgemeen belang rijk zijn gevoelig te treffen. Verkenners hebben ernstige bominslagen in het havengebied geconsta teerd, alsmede een hevige ontploffing en een ge- heele reeks brarden. Een vrachtschip dat in de ha ven lag werd getroffen en geraakte in brand. Aan beide oevers werden uitgebreide branden gezien. faatêifksefte van goede boeken Etalages Ged. Oude Gracht 27 en 27a (Adv. lngez. Med.) .iAtkMil r Het Engelsche vliegluigmoederschip „Illustrious", dat tijdens de krijgsverrich tingen in de Middellandsche Zee ernstig beschadigd werd. (Foto Weltbild.). Bij niet slagen der Staatsleening een gedwongen uitgifte Dan de koers 21 procent en de looptijd 40 jaar De uitgifte van de nieuwe staatsleening van f 500 millioen is thans aangekondigd. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet.; de rente is 4 pet. per jaar; de looptijd bedraagt ten hoogste tien jaar. Aan de schuldbekente nissen is het recht verbonden, dat zij steeds tot het volle bedrag in betaling kunnen wor den gegeven ter voldoening van rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Evenals de vorige Staatsleening zal ook deze er een zijn „met den stok achter de deur". Dit be- teekent derhalve, dat indien niet het volle bedrag van f 500 millioen bijeen wordt gebracht, een ge dwongen leening tegen minder gunstige voor waarden 212 pet. 40-jarigt- annuïteltsleening zon der de gemelde belastingfaciliteit) volgt, in welke leening diegenen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben ingeschreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag ls te verstaan, blijkt uit den maatstaf, welke bij het vaststellen van den deelnemingsplicht in de even- tueele gedwongen leening zal worden aangelegd. Het prospectus, hetwelk bij alle bankinstellingen verkrijgbaar is. vermeldt te dien aanzien, dat allen die in het belastingjaar 1940 '41 in de vermogens belasting zijn of zullen worden aangeslagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aange geven bedrag in die eventueele gedwongen leening zullen moeten deelnemen Ditzelfde bedrag geeft derhalve aan. voor hoeveel men ten minste op de thans aangeboden vrijwillige leening dient in te schrijven, om van de gedwongen leening te worden vrijgesteld. Dat dit bedrag voor allen hooger is dan bij de in het vorige iaar uitgegeven leening zal geen verbazing wekken, aangezien de thans bijeen te brengen som grooter is dan toen. Behalve degenen, die eventueel voor de ge dwongen leening in aanmerking zouden komen, zullen echter nog vele anderen op de nieuwe lee ning willen Inschrijven wegens de aantrekkelijke belegging op tienjarigen termiin welke hiermede geboden wordt en wegens den goeden dienst, welken zij daarmede het land bewijzen. Door de belastingfaciliteit welke aan de stukken is ver bonden wordt de koersvastheid der leening krach tig bevorderd. De Inschrijving staat open op Woensdag 29 Januari a.s. van des voormiddags 10 tot des na middags 4 uur bij de in de advertentie vermelde bankinstellingen en bij het Agentschap van het Departement van Financiën te Amsterdam. Reeds vóór den genoemden datum zal iedere bankier zich willen heiasten met de verzorging van inschrijvingen. Desgewenscht kan men voor zijn inschrijving voorkeur vragen De betaling moet geschieden op Zaterdag 15 Februari a.s. Het is nu ongeveer een Jaar geleden dat de laatste Staatsleening aan de markt kwam, n.l. op £6 Februari 1940. Toen werd een bedrag van f 300 millioen gevraagd en men moest in 1940 ongeveer 21 jaar terug gaan om nog eens een be roep op de kapitaalmarkt te vinden voor een zoo hoog bedrag. Want in 1919 is ook een beroep op de markt gedaan om nieuw geld. Na dat jaar"zijn door de regeering nog heel wat leeningen uitgege ven, doch die betroffen steeds geheele of gedeel telijke conversie van bestaande uitgiften Dat was in 1940 niet het geval. Daarom werd toen een stok achter de deur gezet. Desniettemin kon. hoe wel de leening werd volteekend het succes ervan niet groot worden genoemd. Want reeds spoedig deden de stukken op de beurs een vrij belangrijk disagio. Nu wordt nog f 200 millioen meer aan nieuw geld gevraagd dan in 1940. Zooals hierboven is uiteengezet staat ook nu weer. evenals ln 1940 de stok achter de deur. In dien de leening niet slaagt, zal de gedwongen leening volgen en de voorwaarden daarvan zijn, zooals men hierboven heeft kunnen zien. heel wat ongunstiger dan van de niet-gedwongen leening. De voor deze laatste leening geboden voorwaar den zijn stellig niet onaantrekkelijk voor hen die een beleggingsobject voor hun kapitaal zoeken. Want door den korten looptijd van 10 Jaar is deze leening voor zeer velen van groote waarde. In deze onzekere jaren wordt de gelegenheid geboden, dat men binnen afzienbaren tijd weer over zijn geld zal kunnen beschikken En het rendement ervan is stellig heel wat beter dan dat van de loopende Staatsleeningen. De nieuwe leening zal ongetwijfeld moeten dienen voor de sterk gestegen vlottende schulden, welke op 7 Januari j.l. ongeveer 1.3 milliard be droegen. Hiervan wordt dus thans ongeveer een derde deel geconsolideerd. Uit bovenstaande is duidelijk geworden, dat het van belang is, dat de nieuwe leening volledig slaagt. Als men op de voordeelen acht slaat: de korte looptijd, het rendement en de belasting faciliteit, bestaat er o.i. geen enkele reden om daaraan te twijfelen. Tot een gedwongen leening mag het niet komen. Het Haarlemsclic Gemeentepersoneel Een tijdelijke verhooging voor de laagste loonen en salarissen? De autoriteiten in Den Haag hebben aan de ge meentebesturen een circulaire gezonden waarin mededeeling gedaan wordt van de tijdelijke ver hooging van de loonen en salarissen van het rijks personeel in verband met de tijdsomstandigheden. Zooals men weet zijn de salarissen en loonen van de laagst-bezoldigden verhoogd met 6c'r evenwel met dien verstande dat het inkomen door dezen maatregel niet boven de 1900 mag stijgen. Ook de organisaties van gemeentepersoneel heb ben een adres aan de gemeentebesturen gezonden om aan te dringen op het verhoogen van de loonen en salarissen overeenkomstig de beslissing voor het rïjkspresoneel. Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. van Haarlem in deze aammlerenheld nog geen beslissing genomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1