idio rede van jnnedy Bommen op Engelsche spoorlijnen RADIO r—j AANDAG 20 JANUARI 1941' "H'AAREEH'S DA'GBEXD 3 Eng eland's oorlog is onze oorlog niet die een Britsche overwinning t onvoorwaardelijk waarschijnlijk (iten, zijn geen defaitisten voormalige Amerikaansche ambassadeur te .en, Kennedy, heeft in een groote radiorede standpunt nopens de actueele problemen jde buitenlandsche politiek uiteengezet, zoo ft het D.N.B. uit New-York. het treurigste symptoom van Amerika's jffe situatie qualificeerde Kennedy de on- mgzaamheid. Fatsoenlijke beweegredenen [mannen, die de waarheid liefhebben, onder ook hij, worden bewust in twijfel ge trok- [alleen omdat ze afwijken van de opvattin- Ivan slechts een minderheid. Een geliefd del van deze wild aggressieve minderheid aat daarin, dat zij alle Amerikanen, die ei.j Britsche overwinning niet onvoorwaarde- waarschijnlijk achten, defaitisten noemen, inedy noemde steun aan Engeland in het mg van' de V. S. Deze hulp moet en mag 0p, wel niet gaan tot een punt, waarbij oorlog trmijdelijk is. Als tegenprestatie moeten de elschen aan de V. S. alle saldi beschikbaar je en, die deze kunnen gebruiken. Wanneer e. j bronnen van Engeland uitgeput zijn, ner Qe politiek van hulp aan Engeland nog ;ds de juiste voor de V.S. mocht zijn, dan men rechtstreeksche geschenken aan En- w. nd geven, daar op terugbetaling van leenin- toch niet te rekenen valt. «nnedy verweet daarop de V. S„ dat zij v dikwijls onneutraal gehandeld hebben. betoogde, dat het Amerikaansche volk -p-: nceel behoeft te hemen aan den oorlog, zoo- Amerika niet zelf aangevallen wordt. Een itstreeksche aanval op de V. S. achtte nedy even onwaarschijnlijk als onmogelijk, wees er op. dat Amerika voorloopig nog lang i voldoende bewapend is om maar oorlog v, unnen voeren. Zelfs de wildste interventio- en, zoo verklaarde Kennedy, kunnen zich verbeelden dat zij een expeditiecorps Europa kunnen sturen, dat groot genoeg 1 m het numerieke verschil tusschen het elsche en Duitsche léger op te heffen. Bo- ih, dien zal deelneming aan den oorlog de de- irctie in de V. S. vernietigen. Jnnedy keerde zich met nadruk tegen het d ment, dat Engeland Amerika's oorlog p t. „Dat is onze oorlog niet", betoogde de assadeur. „Men heeft onze meening bij den "hang gevraagd. Wij bezitten ook geen veto, ens voortzetting van den oorlog". mslotte merkte Kennedy op. dat het Ame- lansche volk geen oorlog wil en dat zijns ens het gevaar thans niet zoo groot is, dat den president de volmachten van de wet T hulpverleening aan Engeland behoort toe Cffikennen. t Minister Knox pleit voor inter- Amerikaansche Tol-Unie. p Difheid der Vereenigde Staten ermede gebaat. meldt het D.N.B.: De minister vam val(a™cKnox heeft voor de commissie voor buiten- ndsche zaken uit het Huis, van Afgevaardigden, paarde „New York Times'' meldt, de kwestie eener ^Ter-Amerikaansche tolunie besproken en beweerd )0j' .zulke en tolunie sleohts de veiligheid van de ere «ertigde Staten ten goede zou komen. Elke tol- e: tére tusschen de Amerikaansche landen moet Lplï den weggenomen, aldus Knox. Het komt er op de Amerikaansche landen met economische sta- banden aan de Vereenigde Staten te binden. Op vraag wat de Vereenigde Staten zouden doen, val Engeland ondanks de hulp uit de Vereenig- itaien de nederlaag zou lijden, antwoordde t oat de Vereenigde Staten dan de grootste t. het sterkste luchtwapen en een reusachtig le Wden vormen en twintig jaar lang niet anders en coen da»i. bewapenen. ,en t voorstel om van Engeland den afstand van jar "punten in West-Indië te eisohen, wees Knox de hand, zeggende dat men den Engelschen niet afhandig moet maken, nu zij vechten voor leven, vooral aangezien deze steunpunten te nr- r tijd toch vrijwillig door Engeland aan de raL- enigde Staten zouden worden afgestaan. Tahiti door Engelsche troepen bezet9 •1 DNB- verneemt uit Hsinking. 18 Ja- ^nari: Men wijdt hier groote aandacht aan bericht dat Engelsche afdeelingen het Fransoh bezit in den Stillen Oceaan be ide lotende eiland Taihiti bezet zouden hebben, on; t -.rDaily News" spreekt van een kenmerkend m van Britsohen kolonialen roof, waar- •he: Engeland een nieuwe vlootbasis verkrijgt, at teelfde oogenblik waarop het andere havens chi tegen vijftig oude torpedojagers aan idif T- Staten verkoopt. Wanneer Japan in de- omstandigheden Tahiti bezet zou hebben, «een kreet van verontwaardiging door de jtaten gegaan zijn. In dit geval echter laat tagton geen protest hooren. Daar Tahiti in hurt van de Japansohe mandaatsgebieden fo®t 'als gemeenschappelijke Engelsch- ikaansche vlootbasis tfuasciben Hawaii en de Jpijnen een bedreiging voor het Verre Oos- euwe plichten voor de Britsclie bevolking. n f personen tusschen 1G en 60 jaar kunnen 0 Toor defensieve werkzaamheden worden opgeroepen. b.N.B.-bericht deelt mede: De Britsche be- loenst hééft bekend gemaakt dat Zater- R'ee nieuwe verdedigingswetten door de Brit- bering zijn opgesteld, volgens welke thans ®an en Iedere vrouw in Engeland naast baar beroep kan worden aangewezen voor amheden binnen het kader van de Engel- jdefensie. In aanmerking toornen alle man- vrouwen tussölien 16'en 60 jaar. Naar ver- ®ttt gemeld zal van deze wet. op het oogen- aeen gebruik worden gemaakt voor de be- jng van branden en brandbommen. Daarvoor «voorloopig alleen mannen worden gebruikt, in verplicht 48 uur per maand te werken, dienden in handelskantoren en industrie ën moeten deze werkzaamheden ter be- •f> van brandbommen en branden verrich- hu" normalen diensttijd en zonder dat '«goediag voor 'torij gen. EEN OORLOGSFOTOGRAAF IN ACTIE. Over rotsblokken leidde zijn weg naar dit vooruitgeschoven punt, om het overtrekken van een legerafdeeling over een rivier te filmen. (Foto Weltbild) „Nationaal-Socialistische methoden in Engeland" Beschouwing van dr. Goebbels Het D.N.B. meldt: Rijksminister dr. Goebbels behandelt in het weekblad „Das Reich" het bekende feit dat men in Engeland onder den toenemenden druk van den oorlog en zijn voor Engeland verwoestende gevolgen zich genoodzaakt ziet zich in toenemenden omvang te bedienen van nationaal socialistische methoden in de staatsleiding en de oorlogvoering. Men werpt aldaar, zoo constateert de minister, den geldzak en de oude oer-Engelsche beginselen van de democra tie over boord, zet de revolutionnaire muts der .Jacobijnen op het hoofd en betreedt de barricade van de Europeesche nieuwe orde. Zelfs de „Times" wordt den laatsten tijd veelvuldiger waargenomen op het pad van het nationaal socialisme, waarbij men de afschuw ontwaart waarmede het blad zulke gewone uitdrukkingen als solidariteit, econo mische nieuwe ordening, rechten der arbeiders en volksgemeenschap in den mond moet nemen. De minister herinnert er aan dat het nationaal-socïa- lisme dit allemaal reeds beleefd heeft. Toen in den zomer van 1932, schrijft dr. Goeb bels, de Marxistische en burgerlijke kapitalistische partijen in het nauw gedreven werden en nog nau welijks konden ademhalen, probeerden zij in haar hoogsten nood een laatste wanhopig middel. Zij probeerden zich de leuzen van het nationaal socia lisme eigen te maken en gedroegen zich nationaal socialistischer dan de nazi's zelf. Daarmede drukten zij op haar eigen streven het stempel van de poli tieke erfeniszwendel. Men ontstal ons de leuzen om daarmede ook de menschen te ontstelen. In een paar weken tijds hebben wij dit vuil weggeveegd. Het herhaalt zich thans op buitenlandsch politiek gebied. De „Times" komt plotseling op voor een radicale nieuwe ordening van Europa. Het blad doet dit met een gebaar, dat ons verdacht voorkomt. Het verdrag van Versailles, aldus de „Times" heeft haat in plaats van vrede gezaaid. Daaruit moet men voor de toekomst 'n les te trekken. Europa moet vol gens de gezichtspunten van volksche rechtvaardig heid en economisch inzicht opnieuw geordend wor den. Een naief tijdgenoot, zoo merkt de minister op, zou ten aanzien hiervan tot de overdenking kun nen komen dat wellicht de Duitschers den wereld oorlog gewonnen en de Engelschen hem verloren hebben, dat het verdrag van Versailles ons dictaat van wraak tegen de Westelijke mogendheden ge weest is en dat de Lords uitsluitend opnieuw oor log tegen ons voeren om dit schandelijk dictaat uit de wereld te helpen en aan Europa daarmede ein delijk vrede te geven. Men ontsteelt ons weer de leuzen om ons de menschen en de volken te ont stelen en wederom zullen wij dit vuil evenals toen ook thans in een paar weken tijds wegvegen. Wan neer Curchill en zijn aanhangers zooveel belang stelling hebben voor een verstandige nieuwe orde ning van Europa, waarom hebben zij dan eigenlijk in 1919, toen zij daartoe alle mogelijkheden had den, die nieuwe ordening niet ingevoerd? Waarom hebben zij van 1933 af het nationaal socialisme met alle middelen bestreden aangezien het natio naal socialisme naast de rechtsgelijkheid voor het Duitsche rijk niets anders wilde dan dit? Waarom hebben zij in 1939 Duitschland den oorlog verklaard, toen het juist op het punt stond de oude overblijfselen van het verdrag van Ver sailles weg te nemen? Waarom is men aan den overkant te laf om op te komen voor datgene wat de eigenlijke oorzaak van dezen oorlog was? Waar om zegt men niet vrij uit dat het verdrag van Ver sailles voor de Britsche plutocratie het ideale sta tuut voor Duitschland en Europa was? Waarom dit verstoppertje spelen, dit onwaardige gegoochel, dit nabootsen van onze wijze van voorstelling en onze denkbeelden? Zooveel vragen, zooveel ontbrekende antwoor den. Deze plutocratie weet heel goed, dat. wanneer zij openlijk zeide wat zij wilde zij door de ver ontwaardiging van de geheele wereld inclusief haar eigen volk, zou worden weggevaagd. De fijne heeren van Eton, die reeds als knaap leerden hoe men een hoogen hoed moet dragen, hebben, hoewel met af schuw, zich de proletarische hooge zijden pet op het hoofd gezet. Zij spelen het spelletje van nieuwe ordening in Europa. Zij zeggen: als de oorlog maar weer voorbij is, dan zullen wij van Europa een paradijs maken. Natuurlijk moeten wij eerst den oorlog winnen en daarbij moeten jullie ons helpen. Maar dan, zoo meent de „Times", zullen wij de oude fouten herstellen en orde scheppen. Wij ge- looven niet, zoo voegt dr. Goebbels hieraan toe, dat er voor de Lords op het oogenblik nog veel te lachen valt, maar wanneer zij nog ergens in een laatste ongeschonden gebleven vluchtkamer in de Londensche City bij elkaar zitten en de „Times" lezen, dan stoot de een den ander aan en wijst op deze passage en dan geven zij elkaar knipoogjes en glimlachen, een glimlach van vogelwichelaars. Ministerraad te Vicliy. Uit Vichy wordt, naar het D.N.B. mededeelt, het volgende gemeld: De ministerraad die Zaterdag avond om 19 uur onder voorzitterschap van maarschalk Pétain bijeen is gekomen heeft vol gens een communiqué een reeks decreten om trent het ontnemen van de Fransche nationaliteit bestudeerd. Deze maatregel wordt vooral toege past op Franschen die zich in de koloniën en in het buitenland hebben gevestigd. Op voorstel van den minister van landbouw werd de directeur van de economische afdeeling van het residentschap generaal in Marokko, Billiet, benoemd tot secre taris-generaal voor de ravitailleering, in plaats van Brasart die tot staatsraad is aangewezen. De ministerraad heeft tenslotte een wet aangeno men betreffende de productie en het gebruik van oliehoudende grondstoffen van Fransche herkomst (niet uit de Fransche koloniën), benevens een wet op de ntensveering van de productie van be paalde landbouwproducten. Blijkens een nader. D. N. B. bericht zijn ongeveer 250 Franschen in de koloniën en het buitenland van de Fransche nationaliteit vervallen verklaard* 1 Verkeersslachtoffers iii de Vereenigde Stalen. CHICAGO, Januari. De „National Safety Coun cil" houdt zich bezig met de telling der verkeers slachtoffers en dezer dagen maakte het college be kend dat in de Ver. Staten in 1940 volgens de voor- loopige rapporten 35000 menschen door verkeers ongelukken om het leven zijn gekomen. In de eer ste tien maanden van het jaar vielen 27.000 men schen aan het autoverkeer ten slachtoffer tegen 24.760 in dezelfde periode van 1939. Slechts in 8 staten was het aantal slachtoffers kleiner dan het jaar te voren: Nebraska, Arkansas, Montana, Ver mont, Maine, North Carolina, Tennessee en Georgia waren de gelukkigen. De veiligste streken van het land bleken te zijn de Noordelijke Atlantische kust strook, het Zuidelijke Midden en de staten aan de kust van de Pacific. De gevaarlijkste daarentegen warén de bergstaten. en de streken in het Noorde lijke Midden, waar het aantal doodelijke ongeluk ken met 8 procent steeg. Ondanks de veiligheidscampagne en de oproe pingen aan automobilisten en voetgangers, konden slechts 57 steden tijdens de eerste tien maanden van 1940 melden dat er geen doodelijke ongelukken waren voorgevallen. Lakewood (Ohio), en Brook- iine (Massachusetts) waren de grootste hiervan. Tenslotte bericht de Safety Council nog dat schoolkinderen en jonge menschen tusschen de 15 en 24 de hoogste cijfers in de ongelukkenstatistiek hebben. In beide groepen is het aantal verkeers slachtoffers met 10 procent gestegen. (United Press) Bouw van kerken teneinde werkloosheid te verminderen. Herderlijke brief van den aartsbisschop van Parijs. In alle Parijsdhe kerken is Zondag, zoo meldt het D.N.B., een herderlijke brief van den aartsbisschop van Parijs kardinaal Suhard, voorgelezen, waarin medegedeeld wordt, dat de kerkelijke autoriteiten bij het verstrekken van opdrachten van werkzaam heden willen medehelpen om de werkloosheid te verminderen. Kardinaal Suhard verklaarde in de zen brief, dat 'het geld geen aalmoes moest zijn, doch in loonen en salarissen uitbetaald behoorde te worden. Als onmiddellijke maatregelen kondigde kardi naal Suhard aan, dat zestig kerken, waarvan de bouw voor den oorlog begonnen werd, thans zullen worden voltooid. Aan andere kerken zullen de noodzakelijke herstellingswerkzaamheden verricht worden. Voorts zullen ontbrekende torens worden gebouwd. Dit oogenblik is geschikt voor de uitvoe ring van deze werkzaamheden. Geïnterneerde Fransclie militairen keeren uit Zwitserland terug. In totaal 30.000 man. Uit Vichy wordt gemeld: Het Fransche mini sterie van oorlog deelt mede dat op 20 Januari de terugkeer begint van de in Zwitserland ge ïnterneerde Fransche krijgsgevangenen. Dagelijks zullen 2 tot 3 treinen worden verwacht. De terug keer van de ongeveer 30.000 in Zwitserland ge- interneerde Franschen zal in totaal 20 dagen duren De terugkeerende krijgsgevangenen zullen in ver schillende steden in het onbezette deel van Frank rijk worden gedemobiliseerd. Het ministerie van oorlog deelt voorts mede, dat de Duitsche autoriteiten alle noodige faciliteiten hebben verleend, opdat de terugkeerenden die in de bezette zóne wonen zoo spoedig mogelijk naar him gemeenten kunnen terugkeeren. (D.N.B.) Duitsch-Belgische economische besprekingen ten einde. Ook besprekingen tusschen België en de Sovjet-Unie? Het D.N.B. verneemt uit Brussel: De Belgische handelsdelegatie, die verscheidene dagen in Ber lijn heeft vertoefd, is na een met succes bekroond verloop der Duitsch-Belgische onderhandelingen over de Belgische voedings- en grondstoffen- positie thans weer in Brussel teruggekeerd. Van Duitsche zijde is verzekerd dat. Dujtsch- land de benoodigde aanvullende hoeveelheden broodgraan en grondstoffen aan België zal leveren, wanneer de Belgische overheid en de Belgische producenten en verbruikers van hun kant hun plicht tegenover de volksgemeenschap vervullen. Bovendien werd de mogelijkheid in het vooruit zicht gesteld van Belgische handelsbesprekingen met de Sovjet Unie en andere landen. Op voorwaarde dat België door een overeenkomstige organisatie van zijn bedrijfsleven zich bij de behoeften van den tegenwoordigen tijd aanpast en zijn productie in die richting stuurt, is Duitschland bereid daarbij zooveel mogelijk behulpzaam te zijn en door het opslaan of beschikbaar stellen van de noodige grondstoffen de productie van de vereischte goe deren te ondersteunen, welke België in geval van een ruil zou moeten leveren. Van Belgische zijde werd werd er de nadruk op gelegd dat het volledige begrip van Duitschland voor de behoeften van het Belgische bedrijfsleven in het kader van de nieuwe Europeesche orde tot uiting gekomen is en dat op deze wijze tevens een verlichting in het Duitsch-Belgisohe clearingverkeer bereikt kon worden. Op het gebied van de verzorging met grond stoffen en de deelneming van België aan handels besprekingen met derde landen is reeds een principieele overeenkomst bereikt, welke gedeel telijk zal worden' uitgevoerd, zoo bijv. wat den aan voer van textiel-grondstoffen betreft. Het valt daarom te hopen dat de Belgische economische politiek spoedig vfeer een groote activiteit zal ontwikkelen* Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag In Cyrenaïca toenemende activiteit van artillerie en patrouilles Luchtaanval op den Dodecanesos afgeslagen ERGENS IN ITALIë, 18 Jan. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 220 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In den sector van het elfde leger aan het Griek- sche front zijn de vijandelijke aanvallen afgeslagen In Cyrenaica valt een toegenomen bedrijvigheid waar te nemen van de artillerie en van patrouilles aan het front van Tobroek. Tijdens een vijandelij ken luchtaanval is een Hurricane door het afweer geschut neergehaald. Aan het front van Djzavaboeb hebben onze vlieg tuigen vijandelijke troepen en gemechaniseerde middelen met bommen en machinegeweervuur be stookt. In Oost-Afrika zijn vijandelijke pantserwagens, die een van onze posten aan het front van den Soe dan genaderd waren, op de vlucht gedreven. Aan het front van Kenya hebben wij een aanval van vijandelijke strijdkrachten welke door vliegtuigen en gevechtswagens gesteund werd afgeslagen en den vijand zware verliezen toegebracht. Onze luchtmacht heeft installaties en magazijnen van de vijandelijke basis te Port Soedan gebombardeerd Vijandelijke luchtaanvallen op Djiddiga, Berbera. Diredaoea, Goera en Tobelli hebben geen schade veroorzaakt. In den ochtend van 17 Januari heeft de vijand een luchtaanval ondernomen op een van onze ba ses in den Dodecancsus. Dank zij het afweerge schut werd de aanval afgeslagen. De bommen vie len in het open veld zonder schade aan te richten." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag: Vijandelijke luchtbases in den Boven Soedan gebombardeerd. Duitsche bommenwerpers deden aanval op Malta. Overvloedige sneeuwval aan het Crieksche front. ERGENS IN ITALIë, 19 Januari. (Stefani). Hier volgt het 206de Italiaansche weermachtbe- rióht: Aan het Grieksche front heeft overvloedige sneeuwval de bedrijvigheid van onze zijde en van die van den tegenstander zeer beperkt. In Noord-Afrika bedrijvigheid van de artillerie in den sector van Tobroek en van onze gemotori seerde patrouilles in de woestijn van Zuid-Cyre- naica. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijande lijke luchtbases in den Boven-Soedan en te Aroma het station en troepen doeltreffend gebombardeerd en bovendien gewapende groepen in het gebied van Makeia (beneden Soedan) met mitrailleurvuur en bommen bestookt. De vijand heeft luchtaanvallen op Massawa ge daan, waarbij lichte schade aan een gebouw aan gericht werd en op Assab, zonder dat schade ver oorzaakt werd. Formaties Duitsche bommenwerpers hebben on der escorte van Italiaansche en Duitsche jagers en kele vliegvelden, op het eiland Malta aangevallen. Hangars, kazernes en startbanen zijn getroffen en talrijke uitgebreide branden zijn waargenomen. Een Engelsch vliegtuig van het type Hurricane is neergeschoten. Een Duitsch toestel is niet terugge keerd op zijn basis. Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Swansea zwaar getroffen BERLIJN. 18 Januari (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot rapporteert het tot zinken brengen van 29.000 b.r.t. vijandelijke scheeps- ruimte. Het luchtwapen heeft gisteren verkenningen boven Britsch gebied gemaakt en daarby een Londensch station aangevallen. De be manningen namen bomtreffers waar op de spoorlijnen en op gebouwen. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers een haven aan de Engelsche Westkust met succes aangevallen. Bovendien werden mijnen voor Britsche havens gelegd en werden voor de oor logvoering belangrijke doelen in Londen door zwakke krachten met bommen bestookt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevech ten. een derde toestel door de marine-artillerie neergeschoten. Twee eigen machines worden vermist. Het optreden van het Duitsche lucht wapen in de Middellandsehe Zee. Ter aanvulling op het Zaterdag gepubliceerde weermachtsbericht wordt aan het D.NJ3. o.m. ge meld: Reeds de eerste succesvolle aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op de Britsche vloot in de Middellandsehe Zee worden in de Engelsche publiciteit opgevat als een ernstige bedreiging, aangezien zij de positie der Engel schen in dit gebied belangrijk compliceeren. In dezen zin spreken talrijke Engelsche bladen, Het weermachtsbericht van Zaterdag bewijst nu dat tegelijkertijd de strijd van de Duitsche duik- booten tegen de Britsche koopvaardij met het grootste effect doorgaat. De gevaren voor de Britsche vérdedigingspo- .sitie zijn dus vergroot. Want ook de lucht oorlog tegen Groot Brittannië wordt met on verminderde kracht voortgezet. Vrijdag heeft het optreden van verkennings-, gevechtsvliegtui gen boven Engeland belangrijke resultaten opgeleverd voor nieuwe aanvallen. In tegenstelling tot de beweringen van de Brit sche propaganda van den laatsten tijd, zijn Duitsche verkenners bij helder weer en helder licht verschenen boven verscheidene deelen des lands, vooral boven Londen zelf, waar een sta tion werd gebombardeerd en rails, benevens ge bouwen die werden beschadigd. Een reeks in slaande bommen kon ondubbelzinnig worden waargenomen. In den nacht van 17 op 18 Januari is weer een Engelsche haven aan de Westkust door formaties gevechtsvliegtuigen met succes aangevallen. Het betreft de belangrijke havenstad Swansea aan de Noordzij van het Bristolkanaal. De aanval werd bij goed zicht ten uitvoer gelegd. Het succes kan bui tengewoon worden genoemd. Doek- en werfinstallaties werden zwaar getroffen, verscheidene pakhuizen vlogen in brand. Swansea is een der belangrijkste havens var) Engeland voor den invoer van olie en de ver werking daarvan. De stad bezit vier groot» havenbekkens, die omringd zijn door uitge breide opslag plaatsen en talrijke olietanks Voor de Engelsche bewapeningsindustrie in Swansea zeer belangrijk. De groote tankinstal laties aan het Queendock hebben alleen reed# 140 tanks met een inhoud van achthonderddui zend ton en een der raffinaderijen met d» grootste capaciteit in Groot Brittannië. In het oosten der stad liggen ijzer- en staalfa brieken, metaalfabriekcn, koper-, nikkel- en magnesiumfabrieken, fabrieken voor de vervaar diging van kruit en munitie, benevens groote maalderijen. Swansea bood den Duitschen bommenwerpers dus talrijke uiterst loonende doelen, waar aan zienlijke verwoestingen zijn aangericht. Nach telijke aanvallen zijn ook gericht op voor den oorlog belangrijke doelen in Londen. De voortzetting van het leggen van mijnen voor Britsche havens dient eveneens tot den strijd tegen de Britsche scheepvaart. Bij de in het weermachtbericht van Vrijdag vermelde haven aan de westkust van Engeland die in den nacht van 16 op 17 Januari door krachtige formaties van het Duitsche luchtwa pen in opeenvolgende aanvallen werd gebom bardeerd betrof het wederom Bristol en de voorhaven Avonmouth. Ook deze aanval ge schiedde bij goed zicht. Er werden talrijke treffers geplaatst op de Docks, de sluisinstal- laties en de maalderijen van deze zeer belang rijke havenstad. Zware ontploffingen en om vangrijke branden in de pakhuizen en Docks bevestigden de voortreffelijke uitwerking van de bommen en vergrootten dienovereenkom stig het vernielingswerk. De branden te Swansea. Omtrent den aanval van het Duitsche lucht wapen op Swansea in den nacht van Vrij dag op Zaterdag wordt aan het D.N.B. nog aan vullend gemeld dat het havengebied bijzonder getroffen is. Door de in den aanvang van den aanval uitgeworpen brandbommen werden in de oostelijke haven en aan beide zijden van de monding der kleine rivier die door de stad stroomt, vier groote branden aangestoken, die tot reusachtige branden aangroeiden. Een in de haven liggend koopvaardijschip raakte even eens in brand. De piloten der volgende ge vechtsvliegtuigen meldden dat het geheele zui delijk deel der stad door vele branden verlicht! werd. In het licht van deze branden en be gunstigd door den over het algemeen gunstigen weerstoestand konden de explosieve bommen, die in grooten getale werden neergeworpen, goed op het doe! gericht worden. Een schril oplichtende explosie werd waargenomen. In totaal konden ruim 20 branden worden geteld. Behalve in Swansea werden in dcnzelfden nacht door kleine formaties van het Duitsche luchtwapen nog in een reeks Engelsche ste den voor den oorlog belangrijke doelen aange vallen. 0.m. vielen Duitsche bommen op Southampton, Plymouth, Bristol en Portland. Ook verscheidene vliegvelden en luchtafweer- en zoeklichtbatterijen werden met goed ge volg aangevallen. Wendell Wilkie's reis. Het D.N.B. meldt uit Washington Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat Roo sevelt den minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, uitgenooddgd heeft bij zijn onderhoud met Werodell Willkie tegenwoordig te zijn teneinde dezen in elk opzicht volledig in te lichten over de situatie in Europa en het politieke standpunt des Vereenigde Staten. Belangrijke handelsconferentie tusschen Duitschland en Italië. Stefani meldt: Bevoegde kringen te Rome ver nemen dat in de komende dagen economische be sprekingen tusschen Duitschland en Italië zul len beginnen, die van grooter beteekenis zullen zijn dan alle besprekingen die na het laatste Italiaansch-Duitsche accoord van 24 Februari 194Q gevoerd zjjn. Met dit doel komt de Duitsche gezant dr. Clodius heden te Rome aan, vergezeld van een delegatie van ongeveer 35 medewerkers. Winter aan de Kanaalkust tijdens oefeningelf van de Duitsche Weermacht. (Foto Weltbild). PROGRAMMA DINSDAG 21 JANUARI lfl«. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsen programma. AVRO* 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P* 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuzlek. 10.30 Voor de vrouw. 10,35 orgelspel. 11.0(1 Wenken voor dc hulshouding. 11.20 Arnhemsch strijkkwar tet. 12.05 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Nieuws-- erf economische berichten A. N. P. 1.0e Omroeporkest. Ca* 1.25 Declamatie. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.15 Omroepor kest. 3.00 Cyclus „In den schijnwerper". 3.15 Cabaret- programma. 4.15 Dansmuziek fgr.pl.) 4.45 Ensemble Bandl Balogh. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A* N. P. 5.30 RVU: Cyclus „In vier Nederlandsche musea op bezoek6.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 AVRO-Musette- ensemble en soliste. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muzlek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Viola da gamba en claveclmbel. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Viola da gamba en plano. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.13 Gramofoonmuzlek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45—10.13 Derde acte van de opera „Lohengrin"; Sluiting. HILVERSUM H, 301 M. KRO. 8.00 WIJ beginen den dag. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P* 8.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nfeuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoon- ziek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoon muzlek. 200 Vrouwenuurtje. 3.00 Zang met pianobegelei ding. 3 10 Gramofoonmuzlek. 3 20 Zang met pianobegelei ding. 3.30 Gramofoonmuzlek. 4.45 Cyclus „WIJ en onze tijd". 5.00 VPRO Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, ccorn* mische- en beursberichten A N. P. 5 30 Gramofoonmu zlek. 6 00 KRO-Symphonle-orkest en solist. 6.4S Actueel» reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Vragen van dea dag A, N, JSn sluiting*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7