Simon Stevin De Ver. Staten en het Volkenrecht. KORT NIEUWS. MAANDAG 20 JANUARI 1041 HA art: EM'S DA'GEE'A 15 TACHTIG JAAR EN NOG OP DE SCHAATS. De 80-jarige heer Hcuker uit Meppel doet voor de jeugd niets onder en de jongedames, die den krassen ouden baas op den Meppeler Parkvijver ontwaarden, wilden gaarne een baantje met hem rijden. (Foto Pax Holland.) Doorboring van de Haagsche Conventie. De „Popoio d'Italia" over de Britsche oorlogsplannen in de Middellandsclie Zee. Italiaansche tegenstand wordt steeds heviger. Geloofwaardige bronnen rechtvaardigen de be wering dat de Engelsche generale staf onder druk an Ghurohill persoonlijk in Egypte, den Soedan. Kenya en den Oost-Congo strijdmiddelen en solda ten samengetrokken 'heeft die oorspronkelijk voor Engeland bestemd waren, zoo schrijft de Popoio d'Italia aldus meldt het D.N.B. uit Rome. Eer. aanzienlijke hoeveelheid wapenen is daar mee aan Engeland onthouden. Andere aanmerke lijke hoeveelheden zijn naar Griekenland gegaan. Tot begin November 1940 had Engeland waarschijn lijk ongeveer 40 procent van zijn geheele vloot in de Middellandsche Zeg. Dit deel is than® waar schijnlijk tot 60 procent verhoogd. Ook het Britsche luehtwapen heeft December en Januari sterke strijdkrachten in de Middellandsche Zee samengetrokken. De taaie Italiaansche tegen stand in Albanië en Afrika heeft na de eerste be- ginsuccessen de verwerkelijking van het groote Britsche plan vertraagd. Nog slechts omstreeks ze ventig dagen resteeren het Engelsche opperbevel ter verwerkelijking van het strategische succes in de Middellandsche Zee en in Afrika, dat den grond slag moet vormem voor het geheele Engelsche oor logsplan van 1941. Anderzijds wordt de Italiaansche tegenstand steeds heviger. De verplaatsing van een Duitsch luchtleger wijst op toebereidselen die de strategi sche leiding van de as treft, om een tegenzet con tra het Britsche plan te doen. De as heeft ook an dere, nog niet zichtbare maatregelen getroffen. Het is algemeen bekend, zoo merkt het blad tenslotte op, dat tegenwoordig van Engelsche zijde ontzaglijk eel moeite gedaan wordt om de concentratie van strijdmiddelen, te bespoedigen. Engeland concen treert menschenmassa's en oorlogsmateriaal in. Egypte, den Soedan, Griekenland en Kenya. Het A.N.P. meldt: Door een specialen mede- Werker, die in politieke en juridische kringen welke op het gebied van het internationale en het volkenrecht als bijzonder deskundig en com petent kunnen worden beschouwd, een enquête heeft gehouden over het actueele thema der Jiouding van de Ver. Staten ten aanzien van het Duitsch-Italiaansche conflict met het Engelsche imperium, worden ons de volgende opmerkelijke uiteenzettingen ter beschikking gesteld. In den huidigen oorlog is meer nog dan vroeger de groote beteekenis van volkenrechtelijke on- eenigheden naar voren gekomen. De strijd tus- schen politieke wereldbeschouwingen is tevens een strijd tusschen rechtsbegrippen, gelijk de werke lijkheid toont, tusschen het streven naar een faire enridderlijke oorlogvoering aan den eenen en een meedoogenloozen vernietigingswil aan den anderen kant. Tusschen de strijdende partijen staan de neu trale mogendheden welker rechten en plichten in geschreven en ongeschreven nonnen van het vol kenrecht zijn vastgelegd. Zoolang een staat neutraal blijft, is hij verplicht tegenover de oorlogvoerende, staten een bepaalde houding in acht te riemen en bepaalde interventies van deze staten te dulden. Deze beide zaken echter worden beheerscht door den plicht eener zeer strenge onpartijdigheid: de neutrale staat is derhalve niet alleen moreel en politiek, maar ook juridisch verplicht zijn houding tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te bepalen en interventies der oorlogvoerende staten welke uit den oorlogstoestand voortvloeien, gelijke lijk van alle oorlogvoerende staten te duldenIn het bijzonder echter is hij verplicht zijn neutraliteit tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te bandhaven. Deze duidelijke grondbeginselen zijn in hoofd zaak samengevat in de beide Haagsche neutrali- teitsovereenkomsten van 18 October 1907. De Ver. Staten van Amerika hebben deze overeenkomsten weliswaar niet mede onderteekend: zij zijn echter nog voor den oorlog daarbij toegetreden en heb ben ze op plechtige wijze geratificeerd. Zij zijn daarmede aan de bepalingen van deze overeen komsten gebonden. Het is van belang duidelijk zich voor oogen te stellen, dat de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog tegen de Centrale Mogendheden in 1917 niet geschiedde zooals de officieele Amerikaansch-Engelsche geschiedschrijving beweert omdat de Centrale Mogendheden inbreuk had den gemaakt op de rechten van de Ver. Staten als neutrale mogendheid, maar omgekeerd juist om dat de Ver. Staten het, in het bijzonder sedert 1915, in toenemende mate nagelaten hadden con- cientieus de op hen rustende volkenrechtelijke plichten na te komen. In het bijzonder zijn zij in gebreke gebleven ten opzichte van de noodzake lijke onpartijdigheid tusschen de oorlogvoerenden en daarmede hebben zij den hoogsten plicht als neutrale mogendheid voortdurend geschonden. Dit is door vele, zonder vooroordeelen zijnde Amerikaansche geleerden, het laatst nog in 1937 en 1938 door den professor in het Volkenrecht, Borshard en door den hstoricus Tansill, op over tuigende wijze uiteengezet. A Wanneer men de politiek der AmcrilWansche re geering sedert het uitbreiken van den tegenwoor- digen oorlog in verband ziet, springt de parallel imet de ontwikkeling van den wereldoorlog duide lijk in het oog. Ook thans weer neemt deze poli tiek een steeds eenzijdiger tegen één der beide oorlogvoerende partijen gerichte houding aan. De Vei-. Staten bevinden zich thans reeds in een toe stand die er door gekenmerkt wordt, dat zij hun volkenrechtelijke plichten als neutrale mogendheid fciet meer nakomen. Uit de groote reeks voorbeelden, die aange haald kunnen worden voor de in strijd met het vol kenrecht zijnde houding der Ver. Staten, mogen slechts twee zeer kenmerkende worden ge noemd. Zoo zegt artikel 6 van XIII Haagsche ac- coord betreffende de rechten en plichen van de neuralen in geval van een oorlog er zee (de z.g.n. zeeneutraliteitsconventïe aan welker bepalingen de Ver. Staten zooals hierboven uteengezet., gebon den zijn, duidelijk en hetlder 't volgende: het door 'n neutrale mogendheid aan een oorlogvoerende mo gendheid om eengerlei reden direct of indirect uit gevoerde afstaan van oorlogsschepen, munitie of ander oorlogstuig is verboden. Op overeenkomstige wijze verbiedt artikel 16 b van de Pan-Amerikaan- gche neutraliteitsovereenkomst van Havanna, die op 20 Februari 1928 onder het beschermheerschap en op instigatie juist van de Vex*. Staten is on derteekend. het verleenen van credieten door een Amerikaanschen staat aan een oorlogvoerende mogendheid, zoolang de betrokken Amenkaan- Eche staat zelf formeel buiten het conflict Etaat. Russen in de stratosfeer. Ballon steeg tot 11000 meter. Op 17 Januari. 000 meldt ihet D.N.B. uit Moskou, hebben de Russische luchtscliippers Fomin en Golysjev een tocht naar de stratosfeer onderno men in een open luchtballon. Des morgens stegen eii op in de buurt van Moskou en drie uur later landden zij behouden en wel in het gebied van lawono (200 kilometer ten Noordoosten van Mos kou). Volgens den stand van den hoogtemeter hebben zij een hoogte bereikt van ruim 11.000 meter, waar zij een temperatuur aantroffen van minus zestig graden Celsius. Deze vlucht, waar van de Russische pers uitvoerig melding maakt, gold de bestudcerimg van eenige natuurkundige eigenschappen van de stratosfeer. In strijd hiermede verklaren de bepalingen van het door president Roosevelt op 11 Januari 1941 bij het Amerikaansche congres ingediende wets ontwerp op de hulp aan Engeland, dat de Ameri kaansche regéering voor regeeringen, welker on dersteuning de Amerikaansche president „be schouwt als essenteel voor de defensie van de Ver. Staten", wapenmateriaal kan doen vervaar digen, wapentuig aan deze regeeringen kan af staan, en dezen regeeringen ieder soort inlich tingen kan doen toekomen, die in verband staat met de levering van wapenmateriaal. Het is duidelijk, dat deze bepalingen, ingeval zij door 'het Amerikaansche congres tot wet mochten worden verheven, een ernstige inbreuk op het volkenrecht van den kant van de Ver. Staten zou den vormen. De inbreuk op de bepalingen van artikel 6 van de genoemde Haagsche conventie is te duidelijk dan dat hij een toelichting noodig heeft. Maar ook met de genoemde bepalingen van de overeenkomst van Havanna zou deze wet onvereenigbaar zijn, want het is duidelijk, d&t de daar ender oogen geziene transacties door den begunstigden oorlogvoerenden staat Engeland niet contant betaald kunnen worden, maar afgewikkeld moeten worden largs den omweg van uitgebreide credietoperaties. Sleohits terloops zij opgemerkt, 'dat deze wet ook in strijd zou zijn met de bekende Johnson-act, die zoo als men weet iedere soort van eredietverleening verbiedt aan staten, die him uit der. wereldoorlog dateerende schuldverplichtingen jegens de Ver. Staten niet zijn nagekomen, waartoe Engeland in de eerste plaats behoort. President Roosevelt en zijn minister van Buiten- landsche Zaken Cordell Huil hebben wel gemerkt hoezeer 'hun voornemen in strijd is met volken recht en grondwet. Zij trachten, verwijzende naai- een vermeend in gevaar brengen der Ver. Staten door de spilmogendheden en Japan, dit in strijd met het recht zijn te verbloemen. Men tracht zich te bedienen van het op zichzelf ongetwijfeld gel- diige volkenreohtsbeginsel, dat iedere staat gerech tigd is een bedreiging van zijn bestaan af te we ren met alle hem ten dienste staande middelen. Intusschen kan het beginsel der zelfverdediging in dit geval geen toepassing vinden, aangezien een bedreiging der Ver. Staten door het Duitsche rijk reeds door him bevoorrechte geographische ligging onmogelijk is. De versletenheid van dit. argument heeft intus schen den minister van buitenlandsche zaken Huil aanleiding geven om in zijn senaatsrede van 15 Januari een nieuwe bewering naar voren te brergen. Op een vraag, of de bepalin gen van het wetsontwerp van Roosevelt dan niet in strijd waren met de voorschriften van de XIII Haagsche conventie antwoordde hij, dat de Ver. Staten deze voorschriften niet meer als toon aangevend voor zich konden beschouwen. Huil heeft daarmede de bindendheid van een door de Ver. Staten vrijwillig en op plechtige wijze aan vaarde verplichting eenzijdig en zonder urgente re den opgezegd. Hij heeft dus precies hetzelfde ge daan. wat. men beweert dat in de jaren sedert 1933 door Duitschland is gedaan en wat juist in de krir gen der Amerikaansche regeeringspolitieci een zoo buitengewoon scherpe zij het ook ongerechtvaar digde critiek heeft gewekt. Als m-otiveering voor dit buitengewone optreden der Ver. Staten bracht Huil nu niet raar voren zooals men had kunnen verwachten dat de Ver. Staten „bedreigd" werden, maar dat de genoemde Haagsche conventie niet meer door alle oorlog voerenden wordt nagekomen. Met deze aanduiding kan aangezien het Duitsche rijk zich tot dusver op de meest pijnlijke wijze gehouden heeft aan de bepalingen der genoemde conventie niet anders bedoeld zijn dan de Britsche practijk van de zee oorlogvoering, die inderdaad de bepalingen van de genoemd# conventie (die mede door Engeland is onderteekend) ten 'scherpste overtreedt. Vermeld moge in dit verband alleen worden het geval van het Duitsche regeeringsstoomséhip „Altmark" en het Britsche navycertsysteem. Aan den anderen kant. echter is er geen twijfel aan, dat uit deze in strijd met het recht zijnde Britsche practijk voor de Ver. Staten geenszins de bevoegdheid kan voortvloeien om nu eigener beweging de geheele overeenkomst eenzijdig op te zeggen. De waarlijk groteske toestand ontstaat dus, dal een formeel neutrale staat, welks regeering de uit de neutraliteit voortvloeiende plichten, tracht te omzeilen op een wijze die in strijd is met het vol kenrecht, zich het voorwendsel daartoe juist niet laat leveren door die mogendheid, waartegen hij het voornemefi heeft een standpunt in te nemen, maar door die mogendheid, aan wie zijn steun ten goede moet komen. Anders gezegd: de Ver. Staten dulden en bevorderen handelingen van Engeland in strijd met -het. volkenrecht, teneinde zich van hun kant op in strijd met het volkenrecht zijnde wijze te verwijderen van hun plichten als neutrale mo gendheid en een standpunt te kunnen innemen te gen het Duitsche rijk, d.w.z. tegen kJie partij, die volkenrechtelijk correct optreedt. De huidige Ame rikaansche regeering beschouwt, dus iedere inter nationale conventie en iedere volkenrechtelijke ver plichting als niet ter zake dienende wanneer zij nadeelig blijkt voor haar eenzijdige anti-Düïtsche neutraliteitsdoeleinden. Op grond hiervan kan men er zich een denkbeeld van vormen, hoe de „nieuwe orde" er zou uitzien die de volkeren na een Brit sche overwinning over het Duitsche rijk beschoren zou zijn. Het is dezelfde „orde" die geleid heeft tot den Wereldoorlog en tot het dictaat van Versailles, tegen dezen ongeest is Duitschland ten strijde ge trokken. Het zal dien strijd voeren tot het zegevie rende einde. - Het verkeersvliegtuig uit den geregelden dienst van de Hongaarsche luchtvaartmaatschappij Ma Ier t is op het traject BoedapestKlausenburg vlak voor een tusschenlanding op het vliegveld van Crosswardein Vrijdagochtend neergestort. Be halve de uit drie personen bestaande bemanning zijn, naar het D.N.B. verneemt, negen passagiers om het leven gekomen. De overige inzittende passa giers werden ernstig gewond. - Het Engelsche transportschip .Almeda Star" (14.936 b.nt.) heeft in een radiobericht medegedeeld dat. het in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd is. Het S.O.S.-sein van de „Almeda Star" was binnen enkele uren het tweede uit dit gebied. (D.N.B.) In den loop der volgende week zal Horia Sima, de commandant der Roemeensche légionnaire beweging en vice-voorzitter van den ministerraad, naar Berlijn vertrekken, zoo meldt Stefani. Hij begeeft zich naar Duitschland op uitnoodiging van de nationaal socialistische partij. Vrijdagavond, aldus deelt het D.N.B. mede, is een sterk contingent Italiaansche arbeiders naar Duitschland vertrokken. Een vertegenwoordiger' der fascistische partij hield voor hun vertrek een toespraak, waarin hij den nadruk legde op de kameraadschap en de verbondenheid der revoluties van beide oorlogvoerende volken. - Uit Sao Vicente de Cabo Verde wordt gemeld dat de 79 geredden van het in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte Engelsche s.s. „Na- gliora", over wier lot men tot dusverre in het on zekere verkeerde, aan de goudkust in de haven Freetown aan land gebracht zijn. (D.N.B.) Het aan de monding van de Taag gestrande Engelsche vrachtschip „Siva" moet, naar het D.N.B. verneemt, als vex-loren beschouwd worden. Het schip is zoover op het strand geworpen dat alle verdere pogingen om het weer vlot te brengen, geen kans op succes hebben. - Uit Montevideo meldt het A.N.P.De Britsche gezant alhier heeft aan den minister van buiten landsche zaken van Uruguay de onvoorwaardelijke verontschuldigingen van de Britsche regeering afin geboden wegens het opbrengen van het Fransche s.s. .Mendoza" door den Britschen kruiser ,Astu- rias" binnen de territoriale wateren van Uruguay Van het le Lissabon thuis hoorende Porlugee- sche motorschip „Jose 2", dat verscheidene maan den geleden met een lading vischconserven en sui ker naar Engeland is vertrokken, ontbreekt elk bericht. Men vreest, dat het schip verloren is. (D. N. B.) De in het buitenland verspreide geruchten over het aftreden van maarschalk Graziani als opperbevelhebber der in Libië staande Italiaan sche strijdkrachten worden, zoo bericht het D.N.B. uit Rome, van bevoegde Italiaansche zijde tegen gesproken. De Britsche Berichtendienst heeft medege deeld dat het op het oogenblik verboden is, vee van het eiland Man, uit Eire of Noord-Ierland naar Groot-Brittannië in te voeren. In het Noord-Iersche graafschap Londonderry is namelijk mondr en klauwzeer uitgebroken. Deze week wordt een collectie oude en moderne schilderijen van beroemde meesters in „De Zon" te Amsterdam geveild. Tijdens de kijkdagen was er veel belangstelling. (Foto Pax Holland.) OVER LIPPENSTIFTEN. Indien een vrouw, die een gemiddeld ge bruik maakt van haar lippenstift de lijn, die zij eiken dag op haar lipjes toovert, aan een stuk door zou trekken, dan zou zij in een jaar tijds een weg geteekend hebben, die 3/4 c.ni. breed en 180 meter lang zou zijn. Dit is het resultaat van een merkwaardig onderzoek, dat Joel Ferrell, technisch student aan de Universiteit van Iowa (Ver. Staten) onderno men heeft. Zijn experimenten heeft hij, naar hij zeide, slechts genomen om zijn nieuws gierigheid te bevredigen. Nagellak schijnt door de dames minder gebruikt te worden, want alweer volgens de onderzoekingen van den jongen Ferrell, hiermede zou men in een jaar slechts een lijn van 75 meter bereiken. (United Press.) Ledenvergadering; R.-K. Volksbond. De afdeeling Haarlem van den R.-K. Volksbond hield Zaterdagmiddag in het gebouw St. Bavo aan de Smedenstraat de eerste ledenvergadering in 1941. Na de gebruikelijke opening uitte de voor zitter, de heer J. Rh. H. Castrieum, de beste wen scheen voor de leden en bun huisgenooten in het nieuwe jaar. Hij gaf een uiteenzetting van de loonbelasting en sprak de hoop uit, dat nu rijks- en spoorwegpersoneel salarisver hooging had ge kregen, dit ook aan -personeel van andere bedrij ven deelachtig zal worden. Hiervoor zal de mede werking van het hoofdbestuur van het R.-K. Werkliedenverbond worden ingeroepen. Dit ver bond heeft trouwens al met vele acties succes ge had. Spreker bfaoht hulde aan den geestelijk adviseur, den weleerw. heer C. M. Broers, die veel voor het geestelijk en maatschappelijk welzijn Van de leden der af deeling gedaan heeft. De heer Castrieum vestigde vervolgens de aandacht op de stichting „Concord'ia", waar de arbeiders hun spaargeld kunnen beleggen. Hij dankte verder de verschillende onder-afdeelingen voor hun mede werking en deelde mede. dat het ledental nu 2225 bedraagt; het was weliswaar iets terug geloopen, maar hij hoopte dat het spoedig weer zou toene men. Vele leden voerden over interne aangelegen heden het woord; aan den heer Castrieum werd hulde gebracht voor de door hem bij voortduring betoonde activiteit. Kapelaan Broers sprak hierop een propagan distisch woord, waarbij hij de leden aanspoorde met onafgebroken ijver voor hun organisatie te blijven werken, waarna de vergadering gesloten werd. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal na haar succesvolle opvoering van „De andere vrouw" Zondagmiddag' 2 Februari in Hotel „De Leeuwerik" te Haarlem opvoeren: „Z. B. B. H. H." (Zijn bezigheden buitenshuis hebbende), door Archibald Laafs, een blijspel in drie bedrijven. De hoofdrollen worden vervuld door geroutineerde krachten in het dilettanten tooneel; de heer Jan van Dongen is met de regie belast HAARL. DAMES SCHAAKCLUB. Woensdag 22 dezer begint de Haarlemsche Dames Schaakclub haar schaakcursus voor eerst- beginnenden. Voor dames, die zich aan het mooie spel willen wijden ïs dit een goede gelegenheid, zich de be ginselen van het schaken eigen te maken. De deel neming is voor ieder opengesteld. Ten huize van mevrouw C. K. BakkerBoer aan den Crayenestersingel te Haarlem wordt de cursus gehouden. Voordracht van dr. Dijksterhuis in Teylt' Stichting Zaterdagmiddag heeft dr. E. J. Dijkstert Oisterwijk in Teyier's Stichting te Haarlem cyclus „Drie Nederlandsche figuren uit de ra; de en zeventiende eeuw" gesproken over dl l,S ten wiskundige Simon Stevin. Steyin is in den wij cl sten zin des woord |n spreker, een nationale figuur van den Nc-c e i schen stam; hij is Zuid-N ederlgnder van Noord-Nederlander door verblijf en»werkfc at taak, in één voordracht zijn beteekenis te stelt de moeilijke keuze tusschen oppen lakt j)J ledigheid en eenzijdige grondigheid. Om di jk te vermijden gaf spr. in het eerste deel dq dracht aan de hand van een lijst van zijn. ceerde werken een overzicht van de wetens ld lijke prestaties van Stevin. In het tweede dl 5' dieper ingegaan op zijn meest belangrijke vu Zijn eerste werk, de „Tafelen van Interes!' bevat rentetafels met een toelichting op de ning en een handleiding voor het gebruik, volgen hierop de „Problemata Geömetiïea" vooral de onderzoekingen over halfregelmat vlakken van belang zijn. In 1585 verschel „Dialektike". de „Thiende" en ,,1'Arithmétiqi eerste is een leerboek der klassieke logica, bi T de bevat de eerste systematische uiteenzetti c- de z.g. decimale (beter: positioneele) van gebroken getallen, het laatste is een van het rekenen en de algebra. In zijn in schenen werken de „Beghinselen der Weo{ de „Weeghdaet" en de „Beghinselen des wichts" treedt Stevin voor het eerst op al' ristische schepper van een Nederlandsclw schappelijke vaktaal. Zijn pleidooi voor he van de landstaal in wetenschappelijke hangt samen met zijn theorie van den z,| tij t. Na 1586 verloopen eenige jaren' zonde) ties. Van Stevin's practisehe werkzaamhi periode krijgt men een indruk door neget aanvragen die hij in 1589 doet. „Het Burgherlick. Leven" (1590) behandt sitie van den burger tegenover zijn overhi „Apperidice Algebraique" (1594) brengt eet rijke bijdrage tot de theorie'der algebraist lijkingen. De hierna nog verschenen werken zijn grootste deel later verzameld in de „Wis Ghedachtenissen" (1605-1608), welk werk sen, door Stevin aan Prins Maurits gegevet Spr. gaf den inhoud van dezen reusachtige in groote trekken weer en vermeldde enkele werken op krijgskundig gebied also later uitgegeven verhandeling over muztó Uit het gegeven overzicht blijkt Stevin's vt heid. Zijn belangstelling is onbegrensd. Zij ste' leed is daarbij het onvoldoende waarnemingsmat.eriaal. Vandaar zijn herha dooi voor systematische waarneming. Na de pauze behandelde dr. Dijksterhui) derzoekingen van Stevin op het gebied va en hydrostatica. Stevin treedt hierbij voortzetter van het werk van Archimedes, deze streeft hii er naar de statica als een wetenschap op eigen axiomata op te boua „Weeghhconst" bevat vooreerst een theorie hefboom onder werking van vei-ticaal krachten. Om hierna ook den inyloed va! werkende krachten te kunnen nagaan, heet de stelling van het hellend vlak noodig, bewijst met behulp van het befaamde Cloo'. bewijs. Spr. onderwierp dit bewijs aan een! jjj beschouwing, waarbij bleek, dat de logisch de ervan niet zoo groot is als bij eerste besd het geval schijnt te zijn. Uitgaande van dl van het hellend vlak komt Stevin niet all een theorie van den hefboom onder werl^ willekeurige krachten, maar tevens tot meene inzicht in de samenstelling van die op één punt werken. Ter illustratie van hydrostatische onderzoekingen werd vervol l bewijs van de stelling van Archimedes ven, waarop een korte samenvatting van i schouwingen over den hydrostatischen druk Samenvattend schetste spr. in het kortr historische beteekenis 3ie Stevin voor de natuurkunde bezit. Zijn groote aandacht empirie, gecombineerd met zijn streven nas matische behandeling der waargenomen vi selen. stempelt hem tot een natuuronder» de moderne beteekenis van het woord. Holland op zijn mooist. De arreslede en de molen, twee karakte ristieke herinneringen aan vroeger eeuwen en tevens twee bewij zen - van het schoone, dat nimmer vergaat. (Foto Pax Holland). DE SPEELWEIDE BIJ DE LORENTS Eenige dagen geleden hebben wij in1 overgenomen een stukje uit „De Spcelti» orgaan van den Bond van Haarlemsche tuin Vereenigingen. In verband met dit st genoemd orgaan verzoekt de secretaris Vereen, tèr behartiging van de belangen woners van Haarlem Zuid-West ons het1 te willen opnemen: In Haarlem-Zuid-West bevindt zich ruimen tijd een bloeiende buurtvereeni$ Bond van Haarlemsche SpeeltuinvereeniJ van 't bestaan dezer buurtvereeniging op dl daar deze destijds aan het bestuur van noemden Bond voorstellen tot aansluit gedaan. Hierop kon toen niet worden omdat: lo. het gemeentebestuur zeer zeker uit heidsoverwegingen op de plaats waar nu s weide komt, het inrichten van een spe^: de daaraan verbonden toestellen, niet doogen; 2o. de kinderen in die wijk niet in plaats behoefte hebben aan een speeltuiï De verdere bewering, dat de kinderen! zelf zouden worden overgelaten, mist ooi grond, daar reeds vóór het aanleggen speelweide de jeugd van Haarlem leiding bij zijn spel kreeg welke, nu weide een feit gaat worden, mede dank' wat- van de zijde der buurtvereeniging richting is gedaan, zeker nog in onivató nemen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8