Moord op kasteel Entzberg Het teeltplan voor den akkerbouw 1941. WOENSDAG 22 JANUARI 1941' U A A R T: E M'S DABBE A B Scheurpremie van maximum f 100. per H.A. Hei is gewenscht gebleken, in het op 27 Septem ber 1940 gepubliceerde teeltplan akkerbouw 1941 eenige wijzigingen en vereenvoudigingen aan te brengen, terwijl 'het tevens rootflig bleek, een na dere toelichting te geven betreffende de scheur premie. Hoewel de aangebrachte wijzigingen van niet in grijpenden aard zijn, komt het gewenscht voor, de korte samenvatting van het- teeltplan, zooals het thans is, hieronder te laten volgen: 1. a. de teelt op bouwland van andere gewassen dan tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veld- boonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suiker bieten, cichorei, voederbieten, korrelmais (zaald- mals), koolrapen, voeder wortelen, koolzaad (olie zaad), vlas, uien, boekweit, hennep en tabak als boofóigewas is verboden. De vier laatstgenoemde gewassen werden dn de vorige publicatie niet ge noemd. De lanlrbouw-crisdsorganisatie kan op advies van den provincialen productiecommissaris van dit ver bod ontheffing verleenen, wanneer 'de bedrijfsom standigheden daartoe aanleiding geven. Deze ont heffing zal echter slechts dan gegeven worden, warneer gewichtige redenen aanwezig zijn. b. De teelt van landbouwzaden, waaronder ver staan wordengras- en klaverzaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, landbouwwortelen, uien, spurrie, boterzaaldi, cicho rei, karwij, blauwmaanzaad, gele en bruine mos terd, op bouwland is toegestaan. Daarbij wordt echter de te verbouwen oppervlakte voor elk ge was tot een zeker maximum beperkt. Nadere me- dedeelingen dienaangaande zullen nog volgen. Aan eiken landbouwer echter is het toegestaan op bouw land maximum 5 Are te bestemmen, voor zaadteelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aangevraagd. c. De teelt van haver is voor ieder bedrijf be perkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, diat in elk geval voor ieder bedrijf niet meer dan 15 pet. van de oppervlakte, welke voor den oogst 1941 als 'bouw land in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland inbegrepenmet haver beteeld mag zijn. d. De teelt van uien is beperkt tot de opper vlakte. welke in 1940 voor dit gewas toegestaan was (het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlak). Teeltvergunrïngen moeten bij de betreffende landbouw-orisisorganï- satie worden aangevraagd. e. De totale oppervlakte kunstweide, klaver, lu cerne, voederbieten, koolrapen, voederwortelen en andere groen te maaien of af te weiden groene ge wassen als hoofdgewas op bouwland en gescheurd graslanld is voor ieder bedrijf 'beperkt tot de op pervlakte, welk in 1940 met deze gewassen in ge bruik was. Hiervan kaïn slechts afgeweken worden, wanneer ten genoegen van de landbouw-crisisorganisatie, in overleg met den productieeommissaris, kan wor den aangetoond, dat in het betreffende bedrijf nor maal meer verbouwd werd en dat het bedrijf ook werkelijk meer noodig heeft. 2. Het afmaaien van onrijp graan idiat op bouw land is geteeld is verboden, met uitzondering van sriïjrogge, rogge voor strooband en groene mals. De teelt is echter wel toegestaan op verloren hoekjes en erfperceelen. Aan den toegestanen verbouw van snijrogge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet zijn en dat de desbe treffende oppervlakten in 1941 als hoofldgewas zul len di'agen een der gewassen genoemd in de sa menvatting onder la. met dien verstande, dat de be perkingen voor 9ommige gewassen onder b, c, d en e genoemd, gehandhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groen- bemestïnig is eveneens verboden. Dit verbod is niet van kracht, wanneer het een mislukt gewas be treft. Om voor een geldelijke tegemoetkoming voor het scheuren van grasland in aanmerking te komen moet. men zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Maart rechtstreeks aan de landbouw-crisisorga nisatie van zijn gewest opgave doen van de te scheuren pereeelen, met nauwkeurige opgave van grootte en ligging. Eerst warneer door de landbouw-crisisorganisatie op advies van den provincialen productiecommissa ris de te scheuren pereeelen zijn goedgekeurd, kunnen deze voor scheurpremie in aanmerking ko men. Bij de beoordeelimg wordt uitgegaan van de vol ger de richtlijnen. a. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn. dat het als bouwland een behoorlijke opbrengst doet verwachten. Pereeelen, welke b.v. door een ongunstige ligging ten opzichte van het grondwater of door hun aard als bouwland geen voldoende ga rantie geven op een behoorlijke opbrengst komen niet in aanmerking. b. Het grasbestand van het te scheuren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een be hoorlijke opbrengst aan gras verwacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, Westerwoldsch zaaigras en versleten kunst weiden, welke toch ge scheurd hadden moeten worden, niet voor scheur premie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeuring'door de land bouw-crisisorganisatie voor scheurpremie in aan merking die reeds gescheurde pereeelen, waarop in 1940 nog geen hoofdgewas is geteeld en geoogst. Opgave van deze pereeelen moet zoo spoedig mo gelijk, maar in elk geval vóór 1 Maart 1941, recht streeks bij de lai'dbouw-crisisorganisatie geschie den. Na dien datum worden geen reeds gescheurde pereeelen meer voor keuring aangenomen. d. Niet voor scheurpremie in aanmerking komen die gescheurde pereeelen, waarvoor een gelijk op pervlak, dat in 1940 als bouwland ir> gebruik was, in 1941 als grasland, kunstweide, groen voeder- mengsel- of klaverveld wordt gebruikt. e. De aanvankelijke goedkeuring van de land bouw-crisisorganisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar het oordeel van de 1 ant: bouw- cri s i sorgan i sat ie de bewerking en verpleging van het betreffende per ceel en van het daarop te telen gewas op oordeel kundige wijze is geschied. Verwaarloosde en onoor deelkundig bewerkte pereeelen komen, ook al zijn ze aanvankelijk goedgekeurd, niet voor premie in aanmerking. Is het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over door oorzaken buiten de schuilt van den teleT een en ander naar het oordeel van de landbouwcrisisorganisatie 1 dan komt de teler tooh voor een zij het dar niet de maximum scheurpremie in aanmerking. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel afzonderlijk bepaald. Het maxi mum bedraagt f 100 per H.A. Landbouwers die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde richtlijnen voor de teelt van landbouwgewassen moeten, voor wat betreft de zo mergewassen, een met redenen omkleede aanvrage indienen bij de landbouw-crisisorganisatie in elk geval vóór 15 Februari 1941. Wordt echter afwijking gevraagd ter vervanging van uïtgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden voor 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tengevolge van het mislukken van een zomergewas moeten zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 Juni, de land bouw-crisisorganisatie bereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van d"e telers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden ingedliend bij de landbouw-crisis- organisaties. dus niet via districts-secretarissen of plaatselijke bureauhoudens. (A.N.P.) LILY BOUWMEESTER EN JAN DE ÏIARTOG OP HET TOONEEL. Naar wij vernemen, zal Jan de Hartog zelf de mannelijke hoofdrol spelen in zijn nieuwe stuk: .,De duivel en juffer Honesta", waarvan de première Vrijdag 24 Januari a.s. zal worden ge geven in het Metropole Palace te Den Haag. Zooals bekend, wordt de vrouwelijke hoofdrol vervuld door Lily Bouwmeester, die na een af wezigheid van eenige jaren dus weer tot het tooneel terugkeert. Bloembollenvelflcn in Vriezenveen. Gedurende de laatste jaren werden aan de Paterswal te Vriezenveen, den weg, die van het Oosteinde in Noordelijke richting naar de Vriezen- veensche wijk loopt, groote complexen grond ver kocht en ontgonnen. Een der grootste ontginners die hiertoe het initiatief nam was wel de heer F. Prinsen, die aldaar een flinke boerderij stichtte welke ongeveer 37 H A. besloeg, waarbij later weer complexen werden aangekocht. Vroeger jaren groeide niets anders dan heide en bente op de groote stukken hoogveen, die zich ein deloos in deze oorden uitstrekken. Na de ontgin ning zijn deze gronden in vruchtbare cultuurgron den herschapen, geschikt vor den verbouw van aardappelen, rogge en andere gewassen. Niet ieder een zou evenwel gedacht hebben, dat deze gronden zeer geschikt zijn voor den verbouw van bloem bollen. Hoewel de gronden zeer zwaar moeten worden bemest is toch proefondervindelijk vastge steld, dat de bloembollencultuur op dalgrond zeer goed loonend kan zijn. De heer Prinsen heeft in het najaar van 1940 op een terrein dat ongeveer 2V2 H.A. groot is, bloembollen doen uitzetten. Gepoot werden tulpen, narcissen en croeussen en als de onderneming slaagt, zullen in het komende voorjaar te Vriezen veen bloembollenvelden veler aandacht trekken. VEEMARKT TE ROTTERDAM. Totaal aangevoerd: 718 dieren, waaronder 640 gebruiks- vee en 78 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 520, f400, f310. Melkkoeien f 525, f 405, f 315. Varekoeien f 340, f 270, f 220. Vaarzen f 340. f 285, f 200. Pinken f 290, f210, f165. Bokken of geiten f85, fSS. f25. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was als vorige week met kalmen handel en iets hooger in prijs. Varekoeien aanvoer iets grooter met matigen handel en iets stijver in prijs. Vaarzen en pinken met gewonen aanvoer, flauwen han del en om hooggaande prijzen. Bokken en geiten kleiner aangevoerd, vlugge handel en iets hoogere prijzen. Aardappelen, 20 Januari: Bintjes f 3,69. Industrie f3.69. Alpha's f 3,69. Alle bonte soorten f 4.39. Alle soorten eigenheimers f4,04. Voorraad voldoende, handel tamelijk. Vlasbeurs. 20 Januari: Blauw vlas 5660 K.G. fl—fl,40. Geel vlas 9250 K.G. fl.—f 1,45. Dauwroot 1600 K.G. f 0,90— f 1,15. De markt was onveranderd en tegen de vastgestelde prijzen werd het aangevoerde vlas geheel verkocht. PURMEREND 21 Januari 1941. Gemeentel. Kaasbeurs, Verhandeld 4 partijen, wegende 5000 K.G. Handel vlug .Hoogste prijs f35.25. Kaasmarkt, gewicht 315 K.G. Handel vlug. Kleine Boe ren f 34 per 50 K.G. Runderen, totaal 439 stuks. Vette koeien 379 voor de le vering. Gelde koeien 40 300—410 per stuk, matig. Melk kqeien 20 325480 per stuk, matig. Gras kalveren 8 180— 240 per stuk, kalm. Nuchtere kalveren voor de slacht 79 voor de levering. Nuchtere kalveren voor de fokkerij —54 per stuk vlug. Magere varkens 24 28—34 per stuk, n tig. Biggen 90 26—38 per stuk, vlug. Schapen 151 30—45 per stuk, matig. Bokken 23 20—30 per stuk. matig. Kipeieren 1,07 per K.G. Oude kipen en hanen (wit en rood) 3800 1,00—1,25 per K.G. Konijnen 1.50—4,00 per stuk. Eenden 1000 0,901,40 per stuk-. Duiven 0,40 per paar. Waar eenige dagen geleden de ijspret in vollen gang was, liggen de Amster- damsche grachten nu verlaten. Vuile sneeuwhoopen en groote plassen zijn het gevolg van de ingetreden dooi. (Foto Pax Holland.) gene volgi culti tikel dat Slachtverbod van geiten eti bokken. De secretaris-generaal van hel departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het zonder slachtvergunning van de Ned. Veehouderij Centrale met ingang van Dinsdag verboden is geiten en bokken te slachten of te doen slachten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Hakpoort, J. v. Walréstraat 6, kerkboek; De Herder, Lange Boogaardstraat 1 rd kerk boek; Bensdorp, Wagenweg 150, bankbiljet; Broederschool, Amsterdamstraat, beursje m. i.; Van Vessem, Klever parkweg 10, notitieboekje; Ulderink, Neptunusstraat 17, hond, firma Jacques, Zijlstraat 54, 3 paar handschoenen; Koers, Spaarne 80, handwarmer; Polak, KI. Houtweg 77. dameshorloge; Schultz, Janssen van Raaystraat 1 rd.. dameshorloge; Derrjlssen, Rozenhagestraat 41, heerenhor loge; Ruiterschild, Nassaustraat 23, rijwielplaatje; v. Wa- veren, Julianapark 50, rijbewijs; Bureau van Politie, Sme destraat, kastpapier; Cerkamp, Ted. v. Berkhoutstraat 39, rïjwïelplaatje; Breeuwer, Alb. Thymstraat 10, actetasch m. i.; Langerels, 2e Theemsstraat 7, vulpen. VOOR DE KINDEREN Noor I A Gouv.ro.uc «n oi'oolurcn van Ml/nhucr Prtkk.b—n T.êkentn0 wil Aart van Ewtjk. Ned. Vrouwen Electricitei Vereeniging. delei een De afdeeling Haarlem en Omstreken vt derlandsche Vrouwen Electriciteits Vt t hield Dinsdagmiddag een ledenvergaderini |t taurant Lido aan het Plein te Haarlem, De presidente, mevr. R. van de Noori sprak een kort openingswoord. Zij deelde; - het afgeloopen jaar zich heeft doen kei een opgewekt vereenigingsleven. Er is werk verzet en de opkomst der leden bevredigend. Dit is voor het bestuur eeni ging, op den ingeslagen weg voort te gaan ster beloofde, dat het bestuur oök in dit best zal doen, want het heeft een groot ai in dezen tijd met zijn vele vraagstukken; voedselproblemen, het vitaminen-vraagt; Het bestuur verheugt er zich daarom in, e leerares, mevr. A. RoerschSemeyns, in; den te hebben, want zij geeft nuttige adv! presidente dankte haar medebestuursten de bedrijven voor de ondervonden medi De secretaresse, mevr. Y. Strikkers—Lij het jaarverslag uit, waaruit bleek dat in j eeniging een groote activiteit heersch'e. Josi lezingen, demonstraties en excursies werd' den. Ook de moeite, door de presidente g een paar bedrijven, om subsidie voor de te verkrijgen, is met succes bekroond. Hicu joge het tekort van de vorige begrooting opg? (jhir Het financieel verslag van de penningnis jam mevr. S. GorterHeeringa, werd op m jrW d,e kascommissie onder dankzegging gw De ontvangsten bedroegen 670.57 en d( 597.50i/2. De begrooting voor 1941 werd vastgs V( Mevr. C. SchefferZaal werd tot zevcnf fc het bestuur benoemd. Besproken werden de voorstellen vo« méene jaarvergadering, die in April te.1: 'j» houden zal \vorden. De afdeeling Haar?' plaa, streken is voornemens aan het hoofd ,en i verzoeken, een propaganda-film te latenwoo' digen. Dit acht het bestuur van heel v De beelden kunnen dan veel verduidelijk! op het gebied van electrisch koken, naaie: keel ken; het klaar maken van den maaltijd,k geet misch gebruik van vuur en licht. De Kai moeten in dezen tijd veel zien en hoor; Stee van te maken wat er van te maken is. lijk Tot afgevaardigden naar deze vergade Eng den benoemd de dames R. van de Noor; C en Y. StrikkersLijn en tot plaats.' fc leden de dames P. E. JonkerRijkens ei van DamDrijver. Bij de rondvraag deelde de presidente! in dit jaar weer lezingen, propaganda-i demonstraties en excursies gehouden zu! tori; den. Mevrouw Roersch zal het verzoek bestuur, een cursus van zes lessen overn dezen tijd te organiseeren, gaarne overwt P Na de pauze declameerde de presidente E verdienstelijke wijze eenige gedichten, i hanna Gray" van Nic. Beets: „Het oude van een onbekend dichter en „Door a" jj van Arie Post, waarmee zij een dankbas: oogstte. kre: tege pub' Woc bes! erke te: kin? ia-: >gegi bev: ii gelij pen Bint verl. cieel Ohit de Nu is hij, waar hij wezen wil Die goede Frikkebeen, en stil Zoekt hij een schuilplaats tusschen vaten En stapels kisten en gelaten Wacht hij met een verstolen lach Op dat, wat nu nog komen mag. Nu kiest het groote vaartuig zee, Verlaat de kalme, veilge ree Het zoekt de wilde, groene baren. Vriend Prikkebeen denkt: „Ha, wij varen" En onze blinde passagier Klimt naar omhoog met veel plezier. WEEK-ABONNEMENTE dienen uiterlijk Woensdags betaald te zijn, daar de bezoft Donderdag moeten afrekenen, DE ADMINIST! PETER PAUL BERTRAM. 17) „Eerst maar de vermoorde", begon de beambte in Weenen zijn rapport. „Op het reisbureau „Ueber- land" wisten de menschen niets. Ze zijn wanhopig, omdat Von Ghetaldi blijkbaar een uitstekende employé was. Overigens sturen ze vandaag een plaatsvervanger, een nieuwen reisleider, die het gezelschap verder moet brengen. En ze hebben ge jammerd hoe het met het geld stond, dat Von Ghetaldi voor de rekeningen bij ich had. Nou ja, zooals dat altijd gaat. De beambte die in de woning geweest is zegt, dat hij liefdesbrieven bij schepels gevonden heeft. Er waren ook brieven bij van ba rones Beate Hellsperg, de huidige gravin Vestic- Falkenberg. Die sturen we mee. Schijnt een groote liedesaffaire geweest te zijn. Dat zult u wel lezen. Bovendien heeft Von Ghetaldi .schulden gehad. Met de huur was hij achter, vertelde de hospita en de kleermaker en de schoenmaker liepen de deur plat. Ook met de belasting had hij moeilijkheden. Verder kon er niets vastgesteld worden. We heb ben de namen van een paar vrienden bemachtigd Die zullen we verhopren. Maar we hebben hier nog geen verklaringen! Als dat wat oplevert, tele- foneeren we direct". „Graag, daar wacht ik op", zei Buschroitner. „Dan de chauffeur Karl Wieninger", ging de beambte in Weenen voort „Op het reisbureau zijn ze zeer tevreden over hem; hij is drie maal ge straft voor verkeersdelicten. Vroeger was hij bij de Koffie- en Zuidvruchten Import Maatschappij. Die hebben hem er uit gegooid. Een niet heelemaal duidelijke geschiedenis met de benzinerekening. Ze zeggen dat hij gestolen heeft. In ieder geval ls er geen aangifte gedaan". „Prachtig", zei Buschroitner, „en hoe staat het piot. Duschinsky?" „We hebben een dik pak stukken gekregen van te commercieele politie Vij£ maal is zijn faillisse ment aangevraagd. Steeds echter weer ingetrokken. Die schijnt met zijn fabriek volkomen naar de maan te zijn. Hij heeft veel schulden. Hij is ook een paar maal verhoord, doch verdedigt zich met oninbare vorderingen in het buitenland, deviezen- moeilijkheden en zoo. Kan waar zijn, of ook niet. Dan is er nog een oud stuk van de militaire politie, over een aangifte in 1921 tegen een huzaren-onder officier Anton Maxher, door hem ingediend wegens moord op een Katholieken geestelijke en een mis dienaar in de Karpathen. Of dat van belang is weet ik niet, maar ik stuur het in ieder geval mee. En dan de verklaring van Pflüger. Dat is werkelijk een dwaas verhaal. Die Pflüger is namelijk de voornaamste schuldeischer van Duschinsky. En de andere schuldeischers doen, wat Pflüger voorstelt. Die Pflüger dan verklaart, dat Duschnsky zoo zwak staat, dat hij er aangaat wanneer hij zijn faillissement doorzet. Bedriegelijke bankbreuk en zoo. Duschinsky is een paar weken geleden bij hem gekomen en heeft hem bezworen, de faillissements aanvrage in te trekken. Er zou een mogelijkheid bestaan dat hij zieh herstelde. Hij heeft Pflüger verteld, dat hij zoo goed als verloofd was met een dame. En als hij trouwde zou hij in staat zijn te zorgen, dat iedereen zijn geld kreeg.. En wat Pflüger er aan had om hem te ruïneeren? Pflüger heeft de zaak niet vertrouwd en er op gestaan, met de dame in kwestie kennis te maken. Ze zijn inderdaad met zijn drieën uit geweest, voor reke ning van Pflüger en de twee schenen op zeer goe den voet met eikaar te staan. En weet u wie die dame was? Mevrouw Fechner. Pflüger l\eeft in lichtingen over haar ingewonnen en het bleek, dat zij inderdaad een hoop geld van haar man geërfd heeft-, dat ook in geval van hertrouwen haar eigendom blijft. Een kwart millioen in huizen en tachtig duizend in effecten. Toen heeft Pflüger Duschinsky laten weten, dat hij nog eenigen tijd zou wachten. Maar toen de zaak van week tot week traineerde, is hij ongeduldig geworden. Toen heeft Duschinsky hem verteld dat hij een reis van tien dagen met haar zou maken en dat hij zich tijdens de reis met haar zou verloven. Pflüger heeft hem gezegd dat dit zijn laatste kans was en dat hij, als Duschinsky onverloofd terugkwam, er een definitief einde aan zou maken". „Heb je ooit", mompelde Buschroitner, „En hoe verklaart die Pflüger dat concept-telegram?" „Hij meent, dat de verloving eindelijk tot stand gekomen is". „Is er verder nog iets aan het licht gekomen?" „Neen, maar op het hoofdbureau zitten ze op heete kolen. Aan den eeneri kant moet men voor zichtig zijn met de vreemdelingen, al was het alleen maar uit een oogpunt van vreemdelingen verkeer, anderzijds moet de misdaad tot iederen prijs opgehelderd worden. De kranten hier staan er vol van. De graaf moet een groot man op Buitenlandsche Zaken geweest zijn. En het Chi- neesche gezantschap heeft opgebeld, of men er maar rekening mede wilde houden, dat de heeren op diplomatenpassen reizen. Ik kan u wel zeg gen, zoo van collega tot collega, dat als u het geval niet opheldert, ik niet graag in uw huid zou steken". „Daar heeft u gelijk in", antwoordde Busch roitner. „Hartelijk bedankt. Misschien kom ik er wel uit". Hij belde af. „Nou Habevler, nieuwe aanwijzingen, hè? Nieuwe aanknoopingspunten, maar overzichtelij ker is de geschiedenis niet geworden". Op dat oogenbik ging de telefoon weer. „Ja mijnheer, goeden morgen. Ja. ik weet het al, juist met Weenen gesproken. Mijn collega daar heeft me ingelicht, niet officieel natuurlijk Ik doe toch wat ik kan, niet waar. Natuurlijk mijnheer, daar kunt u op rekenen. Ik zal heel voorzichtig zijn. De kranten? Die telefoneeren en sturen verslaggevers? Mijnheer de officier",, smeekte Buschroitner, „doet u mij een genoegen en laat ze niet naar het kasteel komen. Die houden me maar op en vragen meer dan wij allemaal samen kunnen beantwoorden. Zegt u ze dan.... Maar dat hoef ik u toch niet te vertellen, dat weet u zelf beter dan ik. Neen, geen nieuws, behalve wat ik uit Weenen gekregen heb". En hij bracht het gesprek mn of meer over. „En als dat pak komt stuurt u het mij dan meteen door? Ja, en ik bel u op als ik nieuws heb. Ja, beslist. Dag mijn heer". Buschroitner belde af en bleef in gedachten verzonken achter het zware bureau zitten. Haber- ler begon het telefoongesprek uit te werken. Buschroitner scheen het geklapper van de machine niet te hooren. Bijna onbewegelijk de oogen half gesloten, zat hij daar. „Haberler", riep hij plotseling, ,yben je gauw klaar met de schrijverij?" „Nog vijf minuten, commissaris". „Goed. Als je klaar bent, beginnen we. Alles meeschrijven, begrepen? We beginnen met Wie ninger. Lechperger moet tijdens het verhoor zijn kamer doorzoeken. En buiten moet iemand wach ten. Misschien stel ik hem onder bewaking". „Ja, commissaris". HOOFDSTUK VIII. Wieninger was nog wel zenuwachtig, maar hij zag er toch zelfverzekerder uit^ toen hij weer tegenover den commissaris zat." Buschroitner keek hem zwijgend aan. Op zijn gezicht was niets te lezen. Zijn grijze oogen schenen den chauffeur te doorboren. In zijn vech terhand hield de commissaris een potlood, waar mede hij met regelmatige tusschenpoozen zacht op tafel tikte. Tap.... tap.... tapVerder was er geen geluid in de kamer te hooren. Hij vroeg niets, hij keek Wieninger maar aan. Tap. tap.... tap, deed het potlood. Wieninger's zelf verzekerdheid verdween van zijn gezicht. Bezorgd heid, ja angst begon er zich op af te teekenen. Tap.... tap.... tap. Hij begon onrustig op zijn stoel heen- en weer te draaien. Die onderzoekende blik dat wonderlijke stilzwijgen, werkte op zijn zenuwen. Tap..... tap.... tap. Wat wilde die politieman, dacht Wieninger. Tap.tap.t^jïAls hij nu maar iets zei- de.... tap.... tap.... tap.... en dat voort durende geklop, dat was niet uit te houden.... tap.... tap.... tap.... neen, dat kon niet, hoe kon hij het nou weten, hij moest zijn hoofd niet verliezen.... tap.... tap.... tap.... misschien wist hij toch iets.... die bediende Kriegler had zoo hoonend gekeken, toen hij opnieuw geroepen werdtap.... taptapen de politie had methodes om iets uit te zoekentap tap.... tap..,, laat hij ophouden, die man. met zijn verwenschte geklop.... tap.... tap...., tap.... als hij maar wist waar die kerel achter gekomen was.... taptap..,, tapals hij maar begon te spreken, die vent, die daar net j klnf op dat zat of hij alles wisttaptap... dat was natuurlijk alleen maar een val,: Wieninger, er in te laten loopentap, tap.... maar hij liep er niet in, hij tap. tap.tap.nu maar rustigI tap.... tap.... tap.... die kerel wist niets.... tap.... tap.... tap.... anders het hem wel naar zijn hoofd gegook van daar zoo maar te zittentap. tap.alles ontkennen, dat was de E tap.... tap.... tap.... ze konden hem bewijzen, niemand had hem gezien.,., tap.tap. dus niemand kon er i weten.... taptaptapook missaris niettap.... tap... tap.-jj»™" Wieninger ging verzitten. Zweetdruppd op zijn voorhoofd. Hij had de vuisten keek verbeten naar Buschroitner die steeds zwijgend zat. Taptap W~ het potlood, regelmatig als een klok. er likte zijn lippen af, die droog gewordï zijn adem ging stokkend. Tap../, ta? Plotseling zag Buschroitner, hoe de 1 schrok. Hij sprong half op, doodsbleek S ontzet naar zijn handen. „Neen", schreeuwde Wieninger, „ne hem niet vermoord!" .Hoe komen je vingerafdrukken dan i van den vermoorde?" „Hij was al doodWieninger schrikt zijn mond. „Je geeft dus toe dat j den vermoorde was?" „Neen, neen!", riep Wieninger. „Ik toe. Ik weet van niets!" „Ontkennen kan je anders niet mee.' jj'1 „U heeft me gek gemaakt met da: - niets zeggen", riep Wieninger woedend „Dat was je slechte geweten". „Ik heb geen slecht geweten' „Dan kun je me ook rustig vertellen' na middernacht in de kamer van mijnf-- Ghetaldi geweest bent". „Neen. ik zeg niets. Ik heb hem niet Dat zoudt u wel willen, mij met dien te knappen". Hij zweeg koppig. .(.Wordt vö Ir Wn gen Ven de!. dM ?aa tehi js dc fe den twe en den Ver. niei De dee

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6