Ver. Staten dienen zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid. Aanslag te Boekarest. In het Buitenland. Woensdag 22 j-xnuxeï \m TTAAREEM'S 15 A E G A 75 5 J)e Japansche minister van Buitenlandsche Zaken de japansche Politiek in DOST-AZIë. Crisis der beschaving" kan voorkomen worden. nog Het D^N.B. meldt uit Tokio: In zijn Dinsdag ge- jwden rede voor den Japanschen Rijksdag begon |e minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, iet te constateeren dat de Japansche buitenland- ihe politiek het doel nastreeft aan alle volken lr wereld het hun toekomende levensgebied te raarborgen. Ook het doel van het driemogend- ledenpact, waarvan Japan deel uitmaakt, is niets nders dan de verwezenlijking van dit groote cite: De vriendschappelijke betrekkingen der deel- Bnooten aan het driemogendhedenpact, zoo ver volgde de minister, zijn- in militair, economisch en cultureel opzicht steedsintiemer geworden. Ar tikel III van het driemogendhedenpact bepaalt dat de verdragsmogendiheden elkaar wederkeerig met alle politieke, economische en militaire mid delen zullen steunen, ingeval een van hen door een mogendheid wordt aangevallen die op het >ot ai deer; raaf- i in, s, in e ad; irsten meet s—L| lat ichte. nte •astgf ;evei Josuko Matsoeoka, de Japansche minister van buitenlandsche zaken. (Foto archief H. D.). Hier. cogenblik niet bij den Europeeschen oorlog of het ops fliinee.se he conflict is betrokken. Zou zulk een ngns lanval worden ondernomen, dan zouden de in dit artikel vervatte verplichtingen in werking treden. CHINA. Vervolgens besprak Matsoeoka de Chineesche kwstie, waarhij hij constateerde dat Japan de ttgeering van Nanking als de regeering der re publiek Oh in a heeft erkend en besloten is het op tomende werk in het Verre Oosten in de eerste plaats met China en Mandsjoekwo te beginnen en een gebied van gemeenschappelijke welvaart voor een Groot-Oost-Azië te scheppen, De tegen woordige Japansche regeering heeft er steeds naar gestreefd het bewind van Tsjang Kai Sjek tot in keer te doen brengen, maar tot dusver heeft dit geen resultaat opgeleverd. Het bewind van Tsjang Kai Sjek volgt, ondanks inwendige zwakte nog hoor; steeds een politiek van verzet, hetgeen voorname- is. lijk te wijten is aan het feit dat het op hulp van •gade Engeland en de Vereenigde Staten rekent. Met het Now oog op den internationalen toestand heeft Japan itsve- besloten de nationale regeering van Nanking te erkennen. Het dienovereenkomstige verdrag, dat >p goede nabuurschap, economische samenwer- ente4king en gemeenschappelijke landsverdediging is a-- gegrondvest, eerbiedigt de souvereiniteit en terri- zi toriale onschendbaarheid van Japan en China en .1 bevat een samenwerking op den grondslag der r lelijkheid en wederkeerigheid. De Japansche troe- ,-enw worden op speciaal aangeduide plaatsen in ■idea".: Binnen-Mongolië en Noord-China gelegerd. Japan verlangt dus noch een territoriale noch een finan- «ieele schadeloosstelling. Integendeel, het heeft ^JOhina beloofd de ex-territorialiteit op te geven en ée concessies aan China te geven. NED. INDIë, INDO-CHINA. THAILAND. ïTEv Vervolgens besprak Matsoeoka de betrek kingen van Japan met Nederlandsch-Indië, Pransoh Indo China en Thailand, die hij kenmerkte als leden van het nieuwe economi- aqtf sche gebied. Met Nederlandsch-Indië is Japan s i?' onderhandelingen aangegaan, welke hoofd- -zo™ zakelijk den uitvoer van petroleum en andere belangrijke grondstoffen betreffen. NIStt Met Fransoh Indo China worden onderhande lingen gevoerd die goede vorderingen maken. In *ake Thailand verklaarde Matsoeoka dat Japan ap.. fchet conflict tusschen Thailand en Fransoh Indo val China niet onverschillig kan blijven, doch op een tap. regeling hoopt. Met Australië valt na de itwisseling van diolomatieke vertegenwoordigin- :en een vriendschappelijke samenwerking te wistfrcrwachten, waarbij onnoodige misverstanden Kshterwege zullen kunnen blijven. In aansluiting laarop herinnerde Matsoeoka aan de verbeterde -t,„. betrekkingen van Japan met Iran. Argentinië en de e Brazilië. Over Sovjet-Rusland verklaarde bij dat er in tegenwoordige diplomatieke betrekkingen tus sen Japan en Rusland een verbetering diende te komen. Alle krachten zouden worden inge- ,r, 'Pannen, om wederziid^che misverstanden weg te •iippfi Pfmen en zoo mogelijk de diplomatieke betrek- sten! *ln&on grondig en principieel te regelen. Wijzende op het driemogendhedenpact zeide Matsoeoka flat de bepalingen hiervan duidelijk doen uitko- men dat het niet tegen de Sovjet Unie is gericht. Listig! ooid it V* VERHOUDING TOT DE VER. STATEN. In het tweede deel van zijn betoog besprak de "mister van buitenlandsche zaken de betrekkln- „nee |en van Japan met Engeland en vooral met de tteenigde Staten. Tn den bultenlandsohen han- J-*. zoo verklaarde hij. ziin Engeland zoowel als fleVer. Staten tot de scherpste restricties overge- ger laan terwi.il de Britsche dominions en koloniën de Kiieepvaart van Japan belemmeren. Japan is ie ti rfrom genoodzaakt zlin nationale bewapening tet het uiterste te organLseeren. ten eerste om aan jkn druk van buiten het hoofd te bieden en ten om het eigen bedrijfsleven te waarborgen meer net gebied van het nieuwe Azië voor te berei ds: «Hop de zelfverzorgini Het is gebleken dat de <3eni F^nigde Staten geen begrip toonen voor de fceuwe orde in Azië als levenskwestie vroor Japan L* Ver. staten schijnen hun oostelijke verdedi- SSf8 e in ^et centrale deel van den Atlanti- I ®ceaan en hun westelijke in het Oostelijke van den Stillen Oceaan tusschen Ohina en iidzep te zien Tk geloof dat een dergelijke icing van Amerika niet als een bijdrage ter "ordering van den wereldvrede beschouwd kan worden. Ik zou een dergelijke houding der Ver. Staten ter wille van den vrede in den Stillen Oceaan en ter wille van den wereldvrede betreu ren. Ik hoop ernstig dat een land als de Ver. Staten zich bewust wordt van zijn verant woording voor de handhaving van den vrede en moedig het verleden liquideert om zoo een dreigende crisis der beschaving te voorkomen. Zouden de Vereenigde Staten bij den Euro peeschen oorlog betrokken geraken en zou Japan genoodzaakt zijn aan den oorlog deel te nemen, dan zou er een nieuwe wereld oorlog ontstaan en zouden alle pogingen om den toestand te redden onmogelijk gemaakt worden. Aan den tegenwoordigen oorlog, zoo vervolgde Matsoeoka, moet zoo snel mogelijk een eind komen en bovendien moet thanis reeds overlegd worden hoe in de toekomst de terugkeer van dergelijke verwikkelingen voorkomen kan worden. Tenslotte verklaarde de minister dat zijn land met elke nationale crisis grooter en sterker wordt. De gunstige geografische gesteltenissen van het keizerrijk maken het sterk genoeg om den koers der wereldpolitiek te beïnvloeden. Engelsche inkoopen in de Vereenigde Staten. Nieuwe raad te New-York INKOOPCOMMISSIE HUURT EEN GEBOUW VOOR EEN STAF VAN 3000 PERSONEN. WASHINGTON, Januari 1941. (Van een VF.B.-medewerker) In Groot-Brittannië is een speciale commissie opgericht die den naam draagt van „Britsche raad voor de leveranties uit Noord-Amerika" en boven de reeds bestaande inkoop-commissie in de Ver. Staten staat. Deze raad is belast met het behan delen van alle vraagstukken, alsmede met het doen van die voorstellen aan de regeering der Ver. Staten welke noodig worden geacht. Arthur Pur vis, die tot dusverre voorzitter was van de inkoop- commissie en onlangs is teruggekeerd voor een verblijf van eenige weken in Londen, is benoemd tot voorzitter van het nieuwe lichaam. Als presi dent van de inkoop-commissie wordt hij opge volgd door Sir Clive Vaillieu. Er zal overleg worden gepleegd tusschen den nieuwen raad, het ministerie van verzorging in Londen en het ministerie van verzorging en be wapening in Canada. Men kan zich een voorstelling vormen van den omvang der Britsche werkzaamheid in Noord- Amerika. wanneer men weet dat de Britsche in koop-commissie in New York reeds in de maand November 1940 de lokaliteiten te klein vond die zij tot den zomer van het voorgaande jaar met de Fransche inkoop-commissie had gedeeld. Per 1 December heeft zij een gebouw betrokken voor een staf van 3000 personen en nog steeds komen nieuwe beambten aan. In den loop van de vorige week arriveerden per clipper een beambte van de Engelsche schatkist, die onder Sir Frederick °hillips zal deelnemen aan de financieel© onder handelingen. alsmede een beambte van het En- zelsche ministerie van luchtvaart die dienst zal doen als diplomatieke koerier. In een bericht in de ..New York Times" wordt er de aandacht op gevestigd dat de nieuwe raad voortaan het gezantschap in Washington veel werk uit de handen zal nemen, daar de problemen die zich bij de hulp van Amerika zullen voordoen alleen door deskundigen kunnen worden behan- deld. Geen publicatie van rapporten van Kennedy en Bullitt. Zelfs de Congrescommissies krijgen er geen inzage van. NEW YORK, 21 Jan. (D. N. B.) Het Staatsdepar- tement zal, naar de Associated Press meldt, uit betrouwbare bon in Washington te hebben ver nomen den eisch van den democratischen senator Wheeler tot publicatie van de diplomatieke rappor ten van de Amerikaansche ambassadeurs Kennedy en Bullitt uit den tijd vóór het uitbreken van den Europeesche oorlog, van de hand wijzen. Het staats departement zal zelfs den commissies voor buiten landsche zaken van het Congres inzage der docu menten weigeren met de motiveering dat het ver trouwelijke documenten zijn van een ministerieele afdeeling der regeering. Het staatsdepartem,ent is van meening, dat de rapporten der ambassadeurs alleen „noodelooze nevenkwesties"' in de debatten zouden kunnen brengen. Duitsch officier gedood. BOEKAREST, 21 Januari. (Stefani). Een of ficieel oemmuniqué var het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken deelt mede: In da nacht van 18 op 19 Januari is een Duitsch officier gedood door een individu van buitenlandsche nationaliteit. De daier trachtte te ontvluchten, doch werd gevan- gei genomen. De Duitsche officier was op slag dood. De regeering heeft last gegeven tot de streng ste maatregelen. Het onderzoek naar de motieven van den dader wordt voortgezet. Nader meldt het D.N.B.: Terstond nadat de aanslag op den Duitschen majoor van den Ge- neralen staf Döring bekend was geworden, heeft generaal Antönescu den Duitschen ge zant te Boekarest er van in kennis gesteld dat hij last gegeven heeft om den moordenaar langs standrechtelijken weg te laten doodschie ten. Het vonnis zal over den moordenaar vol trokken worden, zoodra het verhoor is afgeloo- pen. Bovendien heeft generaal Antönescu tien prominente leden van de Grieksche kolonie in hechtenis laten nemen, daar volgens het eerste onderzoek gebleken is dat de dader beschouwd moet worden als iemand van Griesch natio naliteit, die op een Turksche pas naar Roemenië gereisd was. In de Roemeensehe hoofdstad heeft de aan slag groote opwinding' verwekt. De bevolking van' Boekarest en vooral de Roemeensehe lé- gionnairs zijn over dezen aanslag op een Duit schen officier verbitterd en zien daarachter de hand van den Engelschen Secret Service. De studenten in Boekarest hebben dit in een pamflet tot uiting gebracht. In scherpe be woordingen eischen zij de bestraffing dergenen die aan den moord op den Duitschen majoor schuldig zijn. Zij zeggen, dat majoor Döring op bevel van Engeland door een agent van den Intelligence Service is vermoord. In betoogingen van légionnairs en studenten voor het Duitsche gezantschap en voor het ge bouw van den minister-president hebben zij uiting gegeven aan de sympathie en het saam- hoorigheidsgevoel met Duitschland alsmede aan de verbittering over den laaghartigen moord. Dinsdagochtend zijn over het groote plein te Boekarest voor het minister-presidium formaties van de Roemeensehe weermacht gemarcheerd als demostraties van rouw wegens den moord op den Duitschen majoor. Op dit plein werd een colonne gevormd, die oprukte over de Calea Victoriei. Voor de Duitsche gezantschap pos teerde zich een muziekcorps en speelde de "~>uit- sche volksliederen. Des avonds om 22 uur werd op het plein voor het centraal station de Trouwplechtigheid géhou den. In een grooten vierhoek waren fakkeldragers van de Duitsche weermachtsmissie aangetreden. Een bataljon bracht de eerbewijzen. Aanwezig waren de chef van de Duitsche weermachtsmissie, de generaal der cavalerie, It. generaal Hansen, en de bevelhebber van de luchtwapenmissie, It. generaal Speidel, met hun staven, de gezanten dr. Fabricius en Neu- bacher, een vaandeldelegatie van de landelijke groep der buitenlandsche organisatie der N.S.D. A.P. en voorts de Italiaansche «gezant en de Ita- liaansche, Japansche en Hongaarsche militaire attachés. Generaal Antönescu die verhinderd was werd vertegenwoordigd door den chef van den Roemeensohen generalen staf. generaal Jonnitziu Na een redevoering van den garnizoenspredikant spraik generaal Hansen. Uit naam van den Roe- meenschen leider van den staat sprak een offi cier van den Roemeensohen generalen staf. Hij gaf jegens de Duitsche meermaohtmissie uit drukking aan de diepe deelneming van den staatsleider en het Roemeensehe leger. Onder de tonen van „Ik had een wapenbroeder" werden de kransen van den chef der weermachtmissie, van Antönescu, den Duitschen gezant en de buiten landsche militaire attachés neergelegd. De kist werd vervolgens naar den trein gedragen, waar mede het stoffelijk overschot naar Weenen zal worden vervoerd. DE DADER IS EEN GRIEK. Inmiddels meldt Stefani dat de moorde naar Sarandos heet en 32 jaar oud is, en ge boren werd in Turkije. Hij is als Griek gena turaliseerd. Verleden jaar is hij uit Belgrado in Roemenië gekomen. Men heeft een chèque- boe-kje van een Amerikaansche bank op hem gevonden, alsmede brieven uit de Vereenigde Staten en uit Engeland. Men zoekt thans nog naar een anderen Turk. genaamd Idbasab, die zijn medeplichtige zou zijn. AANSLAG OORZAAK VAN MINIS TERWISSELING. BOEKAREST. 21 Jan. (D.N.B.) De motieven voor de mutatie aan binnenlandsche zaken wor den aangegeven in een communiqué, dat in de pers gepubliceeerd is en wel: 1. Versterking van de binnenlandsche orde. 2. De minister van binnenlandsche zaken had negen uur na den aanslag op den Duitschen offi cier in de hoofdstad nog geen maatregel met het oog hierop genomen. 3. Hij had geen bewaking van den zetel van de Duitsche weermachtmissie gelast. OOK DE ECIITGENOOTE VAN DEN EX-NEGUS NAAR DEN SOEDAN. STOCKHOLM, 20 Januari. (D.N.B.) Naar de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Alle- handa" meldt is de vrouw van Haile Selassie giste ren, vergezeld van twee dochters en zes kleinkin deren, van Loniden. naar Khartoem vertrokken om daar den ex-negus van Abessynië te ontmoeten. Zij had de kroonjuweelen bij zich. Hel was voor den Haagse hen vuilnisman een heele puzzle, toen hij voor het huis van een zijner klanten deze collectie vuilnisemmers aantrof. (Foto Schimmelpenningh.) Kleine zangers onder deskundig gehoor op de kanarietcntoonstelling te Den Haag. (Foto Schimmelpenningh.) Sinds de vroegere Amerikaansche ambassadeur te Londen Joseph Kennedy in de Ver. Staten is te ruggekeerd, heeft hij zich b.ij verscheidene gelegen heden over den toestand in Europa uitgelaten. Men zal zich herinneren, dat Kennedy reeds in Novem ber van het afgeloopen jaar in een interview met een Amerikaansch blad uitvoerig op den oorlog en de positie der Ver. Staten is ingegaan. Zijn oor deel heeft zich sedertdien niet gewijzigd, want zoowel in dat persgesprek als in zijn radiorede van Zaterdag j.l. kwam hij tot de conclusie dat deelne ming aan den oorlog niet te verantwoorden is, of schoon naar zijn meening Amerika moet doorgaan met verleenen van hulp aan Engeland. Daar Kennedy verscheidene jaren zijn diploma tieke functie te Londen bekleed heeft, is het begrij pelijk dat zijn woorden aan gene zijde van den Oceaan roet groote aandacht zijn aangehoord. Ook te Berlijn heeft de rede belangstelling getrokken en hier acht men vooral de zinsnede van beteeke- nis, waarin de spreker zich afvroeg of de Ver. Sta ten de oorlogsdoelen van Engeland eigenlijk wel kende en verder de opmerkingen: „Engeland's oor log is niet onze oorlog. Wij zijn in het uitbreken van dien oorlog niet gekend." en „Churchill be weert dat hij in 1941 geen Amerikaansche troepen noodig heeft. Hoe is het echter met 1942 en vol gende jaren?" Men is in de Duitsche hoofdstad ver der van meening dat de vermaning van Kennedy tot zijn landgenooten om verdraagzaamheid te be trachten zeer op haar plaats is, vooral daar zich te San Francisco juist een geval van onverdraagzaam heid beleediging der Duitsche vlag heeft voorgedaan. Intusschen heeft Kennedy voor de politieke com missie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden nog enkele opmerkingen gemaakt over de opvatting der Britsche regeering ten aan zien van een Amerikaansche deelneming aan den oorlog. In den boezem van bet kabinet bestaat daarover oneenigheid. zeide Kennedy. Eenige mi nisters zijn voor actieve deelneming, andere er -te gen omdat zij een vermindering van de oorlogsle veranties vreezen. De Japansclie strife! tegen Tsjang Kai S jek. „Het Chineesche moreel gaat achteruit." constateert minister Tojo. Het Japansche persbureau Domei meldt: Er bestaat een schitterende straal van hoop om het Chineesch-Japansche conflict tot een succesvol einde te brengen, zoo verklaarde de minister van oorlog lt-generaal Tojo In het overvolle parlement bij zijn overzicht over de ontwikkel ine van de Japansche militaire ope raties in China sedert April 1940. Tojo erkende dat Tsjang Kai Sjek nog steeds beschikt over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen. Hij zeide echter daarbij dat de weerstandskracht van deze troepen opmerkelijk achteruitging. De Chineesche troepen hebben in 1939 bij verscheidene gelegenheden tegenoffen sieven ontketend, maar zijn in gebreke geble ven het vorig jaar ook maar een enkel offensief in te zetten, met uitzondering van het z.g. win teroffensief dat aan den gang was gehouden se dert het einde van 1939. Tojo gaf voorbeelden van het slechter wor den van het Chineesche moreel. Er is een be sliste stijging in het aantal Chineesche soldaten dat zich overgeeft aan de Japansche autori teiten of die gevangen zijn genomen door de Japanners, terwijl het aantal dooden dat dooi de Chineesche troepen op het slagveld wordt achtergelaten kleiner is geworden in vergelij king tot hun getalsterkte. Sprekende over den binnenlandschen toestand onder de Tsjoenkingregeering meende Tojo dat het pleit voor Tsjoengking steeds ongunstiger werd als gevolg van de Japansche bezetting van de vruchtbaarste, meest vitale deelen van China en tevens van de verscherping van de Japansche blokkade. Het regime van Tsjang Kai Sjek heeft 20 of 30 procent van de inkom sten uit invoerrechten zoutbelasting en ge consolideerde belastingen, de voornaamste bron nen van inkomsten, terwijl. - zooals Tojo be toogde de uitgifte van obligaties en bank biljetten is toegenomen met, het gevolg dat de „Fapi" of Tsjoengking-dollar gedevalueerd is tot een kwart van zijn waarde voor den aanvang van het Chineesch-Japansche conflict. De prijs index van Tsjoengking steeg van 1937 100 tot 335 in Januari 1940 en sprong in November van dat jaar omhoog tot 850. aldus de minister Blijkbaar is vorig jaar overeenstemming be reikt tusschen de leiders van het Tsjoenking- bewind en de communistische centra in China, maar de bewindsman merkte op dat deze betrek kingen eigenlijk weer achteruitgegaan zijn. Tojo besloot met te zeggen dat het regime van Tsjang Kai Sjek ondanks zijn treurige po sitie den tegenstand tegen Japan nog voortzet, gedeeltelijk als gevolg van de overschatting van de Engelsch-Amerikaanschc hulp en gedeeltelijk omdat het Japans' nationale stelsel niet be grijpt. waarvan het blijkbaar geloofde dat het politiek en economisch zou ineenstorten, daar het zijn oordeel baseerde op voorbijgaande ver schijnselen in Japan. In de nabije toekomst kan geen algemeene vrede tusschen Japan en China verwacht worden, maar de minister "an oorlog verzekerde den Landdag dat vrede en orde geleidelijk terugkeeren in de door Japan bezette gebieden in China, terwijl de Japansche strijdkrachten de operaties tegen de overblijf selen der Chineesche troepen en guerillaben- den onvermoeid voortzetten. Italiaansch weermachtsbericht. Krachtige aanvallen op Crielc sche vlootbases. - Vliegvelden op Kreta gebombardeerd. Kassala (Oost-Afrika) prijsgegeven. ERGENS IN ITALIë, 21 Januari (Stefani) Het 228ste Italiaansch weermachtsbericht luidt als volgt: „Aan het Grieksche front normale activiteit van patrouilles en artillerie. Onze luchtmachtformaties hebben de vlootbases van Griekenland aan een krachtig bombardement onderworpen. Haveninstal laties en gemeerde booten weiden doeltreffend geraakt. Bovendien werden enkele plaatsen ge bombardeerd en troepenconcentraties en uitrus tingsstukken werden getroffen door bommen van kleiner kaliber. In den strijd tegen vijandelijke jagers schoten onze bommenwerpers vier vijan delijke toestellen neer. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Men zag dat de bemanning er met de parachute uitsprong. De vijand heeft een aanval op Valona ondernomen zonder schade aan te richten. Onze jagers kwamen terstond tusschen- beide, achtervolgden den vijand en schoten een toestel van het type Blenheim brandend neer. In Cyrerfaïca toenemende artilleriebedrijvigheid in de zóne van Tobroek en vijandelijke activiteit in de lucht tegen de versterking Tobroek, waarbij eenige schade aangericht is, maar niemand letsel beeft gekregen. Onze vliegtuigen hebben vele malen vijandelijke installaties en bases gebombardeerd. In Oost-Afrika aan het Soedanfront acties van onze afdeelingen tegen vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen, waaraan onze jagers die terstond ter plaatse waren, medewerkten. De vijand leed aanzienlijke verliezen. Strategische noodzaak heeft aan het commando de ontruiming van Kassala op gelegd. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben spoor treinen in de omgeving van Tehilla (Soedan) ge bombardeerd en vijandelijke gemotoriseerde strijd krachten op vele plaatsen van den Soedan. De vijand heeft een aanval gedaan op Neghelli en Oboch (Galla Sidama). Alleen in eerstgenoemde plaats werd geringe schade aangericht. Op het eiland Kreta is een vliegveld met bom men en mitrailleurvuur bestookt, waarbij branden en zichtbare schade veroorzaakt werden. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval op Catania gedaan, waarbij eenige schade is aangericht, maar niemand letsel opgeloopen heeft". AAN DE GRENS VAN ABESSYNIë. Uit Addis Abeba meldt Stefani: De eerste twee weken van Januari zijn gekenmerkt door acties van plaatselijk karakter langs de geheele grens, van Kenya tot den Boven Soedan. De oorlogs-corres- pondent van Stefani zegt dat men eenige dagen moet doorbrengen onder de ir.boorlingendetache- menten om overtuigd te geraken van de zekerheid, de trots, de koenheid van deze troepen van de geestdrift, waarmede zij strijden tegen een tegen stander, die altijd talrijker is. De correspondent stelt in het licht dat de laatste twee weken de Engelsehen twee aanvallen krachtig hebben ingezet, met steun van artillerie, te Gallabat. De aanvallen, die uitge voerd werden door afdeelingen Hindoes en Engel schen, werden beide malen afgeslagen en de vijand liet in Italiaansche handen munitie en gevangenen achter en werd gedwongen talrijke dooden cp het veld achter te laten. De Askari's deden een tegen aanval met de bajonet op het geweer, waarbij zij zoo fel optraden dat alle strijdlust den vijand ver ging. Zelfs te Tellai, ten noorden van Kassala, hebben de vijanden zonder succes getracht aan te vallen. Hetzelfde overkwam hun in de zóne van Tessenei. De luchtmacht controleerde voortdurend het ge bied van het Imperium en de Roode Zee, sloeg vijandelijke aanvallen af en deed met bommen en mitrailleurvuur aanvallen op detachementen ge mechaniseerde strijdmiddelen van den vijand, waarbij prachtige resultaten werden bereikt. Voorts bestookte de luchtmacht militaire en haven installaties van Port Soedan. De beste vlieger van de Italiaansche luchtmacht in Oost-Afrika, lt. Vi- sentini, heeft nog twee overwinningen behaald en een bombardementsvliegtuig van het type Vincent neergeschoten in de zóne van Tessenei en een vl'eg- tuig van het type Gloster in de zóne van Aroma. Daarmede is het aantal zijner overwinningen tot zestien gestegen. SOVJETAGENT TE HELSINKI NAAR MOSKOU. HELSINKI, 19 Januari. Van officieele zijde wordt het bericht bevestigd dat de Russische ge zant in Helsinki, Zotow, naar Moskou gereisd is. Een officieele verklaring over zijn reis is niet ge geven. Men is echter geneigd aan te nemen dat dit een particuliere reis is, daar Zotow, sedert hij in Mei 1940 zijn ambt aanvaardde, niet meer in de Sovjet Unie geweest is. (United Press). Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) ^RAEIC^ PROGRAMMA DONDERDAG 23 JANUARI 1941. HILVERSUM I. 415 M. Nederlanrisch Programma. KRO. n.oo Wij beginnen den dag. fl.no Nieuwsberichten A. N p. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-orkest. 10 45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramo- foonmuzlek. 12 15 KRO-Melodlsten rn solist. 12.45 Nleuws- en economische berichten A. N. P 1.00 Gramofoonmu- ziek. 1.14 KRO-Melodisten en solist, 2.00 Orgelconcert. 2.45 KRO-orkest. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.43 Do Kamermu- ziekspeieis. 4.30 Ziekcnpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, eèonomlsehe- en beursberichten A. N. P. 5 30 Lezing „Vorming van de rijpere Jeugd: Terug naar de natuur". 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cabaretprogram ma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek fi 00 Cabaretprogramma 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag A. N P. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Berichten, Engeisch. 7.45 Gramofoonmu ziek. 8 00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 KRO-Kamer- orkest (opn.). 8 30 Berichten. Engeisch. 8 45 Eugen Wolf en zijn solisten. 9 40 Wij sluiten den dag. 9.45 Kngclsche berichten A. N. P. lODO10.1S Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM n. 301 M. AVRO 3.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Orgel spel (gr.pl.) 10.30 Omroeporkest Ca. 10 50 en 11.25 Decla matie). 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek 12.13 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P l.OO AVRO-Amusernentsorkes! 1.30 Cyclus,. Groote Nederlanders' 1.35 AVRO-Musette- ensemble en soliste (opn.) 2 15 AVRO-Aeollan-orkest. 3 00 Causerie ..Nuttig en noodig". 3.10 Zang met pianobege leiding. 3.30 „Anna Palovna". causerie (met gramafoon- muziek). 4.15 Sylvestre-trto. 5.00 VPRO- Cyclus „Lezen In den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten A. N. P. 5 30 Puszta-orkest. 6 00 Orgelspel fi 15 Cyclus Sport en üchamcl. ke opvoedir.c". fi 30 Orgelspel. S.45 Actueele reportage of gramofoonmu/irk. 7.00—7.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland A.N.P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7