KORT NIEUWS DONDERDAG 23 JANUARI 1941 HAARDE SI'S DAGBEAD 5 yeermachtsbe ri ch t. Brillen in de oostelijke stellingen van Tobroek gedrongen. jltaliaansche luchtmacht bombar deert militaire doelen in Griekenland ERGENS IN ITALIC, 22 Januari (Stefani) jet hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 229; (ei luidt als volgt: „Aan het Grieksche front acties van plaatse- jic karakter in den sector van het elfde leger, 'alrijke formaties bommenwerpers en duikvlieg- ligen hebben militaire installaties, wegen, bruggen afweerbatterijen bestookt. Deelen van militair felang in Saloniki, Volos, Preveza en op Korfoe jn bovendien doeltreffend gebombardeerd. In den nacht van 20 op 21 Januari hebben icadrilles bommenwerpers van het Duitsche ichtcorps aanvallen ondernomen op de vliegvelden i haveninstallaties van de basis op Malta. De aanval van den vijand op de sterkte Tobroek, die sinds twintig dagen volledig omsingeld was en dagelijks bestookt werd door artillerie en vlieg- dgen, is gistermorgen 21 Januari begonnen. De aanval werd des nachts voorafgegaan door «n vlootbombardement dat tot het aanbreken van jen dag duurde en dat overdag gesteund werd door Yoortdurende aanvallen van vijandelijke bombarde- 'tlei mentsvliegtuigen. 3 Australische divisies, versterkt joor twee regimenten zware artillerie, twee laitserdivisies en een gemechaniseerde Fransche ormatie der z.g. ..dissidenten" werden geïdentifi- »erd als deelnemers aan den aanval. Aan het einde van den dag slaagde de vijand (7 na een hardnekkïgen strijd in door te dringen in de linie van stellingen in den oostelijken sector van de sterkte. In Oost-Afrika heeft de vijand in verscheidene ichtingen aanvallen gedaan met gemechaniseerde ir.iddelendie door onze detachementen gestuit rerden op de tevoren bepaalde punten, waarbij „iun aanzienlijke verliezen werden toegebracht. Jf Onze luchtmacht nam actief deel aan de gevechten :l!jk [oor bommen te werpen op de vijandelijke ge- r 1)0 mechaniseerde colonnes Op de Aegelsche Zee hebben onze bommenwer- K pers stoomschepen aangevallen, die voor anker "Wen in een basis: een tankschip werd getrof fen". bfi Has Engelsclie volk gaat de eindfase van den oorlog in. Rede van Churchill in het Lagerhuis. „et D.N.B. deelt mede: Naar de Engelsche Be richtendienst meldt, heeft Winston Ohurchill het weedaagsohe debat in het Lagerhuis over de En- gelsche productie en het gebruik van het men- jchenmateriaal besloten met een lange rede, tij rnrin hij o.a. zeide dat hij een oorlogskabinet, >nSfi bestaande uit vier of vijf personen die geen mi- ïlstersfunctie hebben, op het oogenbliik niet raad- taam acht. Met betrekking tot de werkzaamheden van den onlangs gevormden uitvoerenden raad Voerden invoer meende Ohurchill dat deze raad no? niet tot een conclusie heeft kunnen komen erre; de wijze, waarop men den invoer van Enge- M het beste kan opvoeren. Bijzonder moeilijk noemde die premier de voorziening der industrieën met geschikt men.söhenmateriaal. Met betrekking hierop herinnerde hij ook op de als gevolg van het ?ebrek aan scheepsruimte moeilijk geworden mi- ltaire transporten naar overzeesche gebieden, dooh hij gaf tenslotte als zijn meening te kermen dat de Britsche oorlogsmachine „binnen afzien- baren tijd op volle toeren" zou draaien. Aan het slot van zijn rede zeide Ohurchill: „Het is verre van mij een rooskleurig beeld van het heden en de toekomst op te hangen. Ik geloof niet dat het gerechtvaardigd is dat wij andere dan de van? somberste geluiden laten hooren. terwijl zich voor gsva: ons rijk, ja voor de geheele Engelsch-sprekende joit Wreld een afgrond uitstrekt. Ik zou het een erh plichtsverzuim achten, wanneer ik het Huis niet iii» eelgenoot maakte van mijn indruk dat ons volk leeindfraze van den oorlog ingaat." Na de rede van Churchill werd het Lagerhuis 'tspn todaagd, zonder dat er gestemd werd. [Gemeenschappelijk Amerikaanscli protest voorgesteld in de kwestie der „Mendoza". Initiatief der Braziliaansche regeering. De Braziliaansche minister van buitenland- Mhe zaken heeft, naar het D.N.B. uit Rio de Janeiro meldt, de regeering van Panama tele- il t-: grafisch verzocht met de andere Amerikaan- irict" ahe staten te overleggen over een gemeen schappelijk protest tegen de schending van de Pan-Amerikaansobe veiligheidszone door Engeland bij het kapen van de „Mendoza". He minister heeft tegelijkertijd medegedeeeld dat de Braziliaansche regeering zelf reeds een protestnota tot de Britsche regeering heeft gericht. In de Braziliaansche pers wordt gesproken van „nieuwe Engelsdhe daad van willekeur in de van filteren van Amerika". Het blad „Noite" ziet in d«e zaak een bewijs voor de volkomen strijdig- n h« ®e'd wat het recht van de Engelsche beginselen nde oorlogvoering ter zee betreft. De Engelsche i Mdelwijze, zoo schrijft het blad. heeft de Ameri- Wrische naties schade berokkend boven een li- P0t, zooals die voor de eigenlijke oorlogvoering wetnooddg is. ook vormt zij een slag in het ge acht van de door Engeland zelf vroeger erkende penselen van het volkenrecht. Ook de bekende Braziliaansche journalist Ra- pnsloJ «ael Hollanda keert zich scherp tegen de voort- •en tl [Wnde daden van geweld van Engeland, in het i. „t "Wonder ten aanzien van Brazilië. Gelukkig zul- heb. dergelijke toestanden, naar Hollanda opmerkt, p«s rVanS kunnen duren, daar binnenkort een 1F de gemaakt zal worden aan Engeland's wille- Overstroomingen in vele gebieden van het land. Uit Madrid, 22 Januari: Uit geheel Spanje komen voortdurend nieuwe berichten binnen over noodweer en spoorwegongelukken als ge volg daarvan. Ook zijn vele scheepsongeluk ken door den orkaanachtigen storm veroor zaakt. Uit talrijke plaatsen in Spanje worden overstroo mingen gemeld, daar de rivieren buiten de oevers getreden zijn. De Ebro stond bij Saragossa vijf meter boven normaal. In de provincie Palencia traden de Carrion, de Pisu Erga en de Rubagon buiten de oevers. Daardoor is o.a. de spoorlijn tus- schen Aguilnr de Campo en Mata Porquera plaat selijk vernield, zoodat de express van Madrid naar Santander bleef steken. Te Cadiz heeft het noodweer de electriciteits- voorziening gestoord, zoodat de kranten niet kon den verschijnen. Aan het strand aldaar spoelden drie lijken van verdronken zeelui aan. Uit Oviedo wordt gemeld dat bij de spoorbrug van Foïa de Lena een veertienjarige jongen door den storm van de brug in het water geblazen en driehonderd meter door de golven meegesleurd werd tot hij op een klein eilandje aanspoelde. De autoriteiten kwamen aan den oever bijeen, maar konden het eilandje niet bereiken, tot een moe dige kleermaker op een paard sprong en na een levensgevaarlijke worsteling met de golven op het eiland kwam. Toen was het jongetje echter al dood. De kleer maker kon niet terug, omdat het water inmiddels zeer gestegen was. Pas na vijf uur zwoegen slaagde de brandweer er in den kleermaker met een touw weer aan land'te trekken, waar hij bezwijmde. Roosevelt's gevolmachtigde bij Koning Boris. Kolonel Donovan, zal ook Turkije bezoeken. Het D.N.B. verneemt uit Sofia: De militaire buitengewoon gevolmachtigde van Roosevelt ko lonel Donovan is door koning Boris ontvangen. Gistermiddag verliet Donovan Sofia om zich naar Belgrado te begeven. Na zijn bezoek aan de Joego Slavische hoofdstad zal hij Turkije bezoeken, van waar hjj naar de Vereenigde Staten zal terug- keeren. Influenza-epidemie in Engeland. Ziekte heerscht vooral in eenige havenplaatsen. D.N.B. verneemt uit New-York: Volgens hier beschikbare berichten, neemt de uitbreiding van een influenza-epidemie in Groot Britannië de laatste dagen een zorgwekkenden omvang aan. Tegenover de geruststellende verzekeringen van .de overheid dat de epidemie slechts hier en daar optreedt, staat het feit dat uit een gehee le reeks steden in Zuid- en Midden-Engeland onrustbarend hooge getallen van patiënten ont vangen zijn. Het ergst is de toestand in de door de Duitschers gebombardeerde havenplaatsen als Bristol. Liverpool en Southampton, waar in de nabijheid der stad groote kampen met ba rakken moesten worden ingericht om de pa tiënten op te nemen. Alleen reeds uit het barak kenkamp van Bristol wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat aldaar in, de tweede week van Januari ruim 2000 zieken zijn onderge bracht. Het kamp is thans reeds volkomen vol. Veel slachtoffers maakt de ziekte ook in Leices- ter, hoewel deze stad tot dusverre niet sterk onder Duitsche luchtaanvallen te lijden heeft gehad en ock een dragelijk klimaat heeft. De influenza is daar echter zeer kwaadaardig en heeft reeds een verontrustende stijging teweeg gebracht in het aantal sterfgevallen. SCHOENZOLEN VAN GLAS FRANKFORT a. d. MAIN. (A.N.P.) Nadat reeds sedert eenigen tijd plexiglas onbreekbaar glas werd gebruikt voor sloten en waaiers, voorts voor het vervaar digen van gespen en ornamenten van da messchoenen, werd dezer dagen te Frank fort a. d. Main, een modelschoen gedepo- reerd, waarvan de zolen uit onbreekbaar glas gemaakt waren. Op het eerste gezicht lijkt het fantastisch, te denken aan schoenzolen uit glas vervaar digd. De nieuwere glassoorten evenwel, die min of meer onbreekbaar en bovendien elas tisch zijn, kunnen op de meest verscheiden 'wijzen worden aangewend. Het kiezen van onbreekbaar glas voor schoenzolen, meer in het bijzonder voor damesschoenen, heeft te genover het tot nog toe veel gebruikte hout het voordeel dat de.zolen veel minder ver slijten en ook gemakkelijk schoon te houden zijn. Daarbij komt dat het glas een zekere elasticiteit bezit, die het geruisch bij het ne derzetten van den voet vermindert. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. Bommen richtten weinig schade aan. BERLIJN, 23 Januari (D.N.B.) In de eerste helft van den nacht van 22 op 23 Januari zijn eenige Britsche vliegtuigen, weinig in getal, naar West- Duitschland gevlogen. Zij wierpen een klein aantal brisant- en brandbommen neer. die slechts on belangrijke schade aan particuliere eigendommen aanrichtten. Kleine branden die uitbraken werden in den kiem gesmoord. Verliezen van menschen- levens zijn tot dusver niet bekend geworden. HONGAARSCHE MINISTER VAN DEFENSIE NAAR BERLIJN. BOEDAPEST. 22 Januari (D.N.B.) De mi nister van defensie, Bartha is vanochtend, ver gezeld van eenige hooggeplaatste officieren voor een bezoek aan Duitschland naar Berlijn vertrokken. Op het station was de Duitsche ge zant met de beide militaire attachés versche en om hem uitgeleide te doen. Tn Februari zal, maar Domei verneemt, te Ma drid eer vriendsohaps- en scheepvaartverdrag tus- schen Mandsjoekwo en Spanje geteekend worden. Tot bet sluiten van oit verdrag werd in Juli 1940 besloten, toen een Spaanseho handelsmissie die naar Japan kwam ook een bezoek aan Mandsjoekwo bracht. De financieele commissie van het Amerikaan- sdhe Huis van Afgevaardigden heeft geadviseerd tot het verleenen van een bijzonder crediet van 212.5 millioen dollar voor den bouw van 200 nieu we vrachtschepen. (D.NB.) Volgens een bericht van de ..New-York He rald Tribune" uit Londen heeft de Britsdhe onder- staatsscretaris Shakespeare medegedeeld dat de evacuatie van Britsche kinderen naar Canada, Australië en de Ver. Staten wegens het gebrek aan scheepsruimte en de gevaren der zeereizen gestaakt is. Naar Reuter mededeelt heeft de Britsche mi nister voor de bewapening bekend gemaakt dat Dinsdag in een Schotsche wapenfabriek vier per sonen als gevolg van een ontploffing om bet leven gekomen zijn. Er zal terstond een onderzoek naar de oorzaak worden ingesteld. De aangerichte mate- rieele schade is slechts gering. De Portugeesche minister van birtnenlandsche zaken. Paes de Sousa, zal blijkens een A.N.P.-be richt uit Lissabon binnenkort zijn functie neerleg gen om directeur-generaal te worden van de open bare stee» verleening. De nieuwe minister van bïnnenlandsche zaken zal dr. Trigo de Negrelos zijn, die thans onderstaatssecretaris der corporaties is. —Het plein van het Palais Bourbon te Parijs is bij decreet van den prefect van het dopartemert der Seine herdoopt in Place Philippe -Pétav. (D.N.B.) Een delegatie van het Amerikaansche Roode Kruis is te Brussel aangekomen en zal zich ter plaatse een beeld vormen van den bevoorradings toestand en over het nemen der hulpmaatregelen. De delegatie is ontvangen door president Reeder, hoofd van het militair bestuur voor België en Noord-Frankrijk. De versperringen op de toegangswegen naar Parijs worden opgeruimd. Een der zware stukken beton onder sloopershanden. (Foto Weltbild). PROGRAMMA VRIJDAG 24 JANUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing cn meditatie 8.15 Gewijde muziek (opn 8.:io Nieuwsberichten A. N. F. 8.45 Gramofoonmu- ziek. 10.20 NCRV-Harmonle-orkest (opn.). 10.30 Morgen dienst. 11.00 Canzonetta-sextet cn gramofoonmuziek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- cn economische be richten A. N. P. 1 00 De Postillons en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Fluit, plano en gramofoon muziek. 3.15 Causerie „Het vei stellen van tricot onder- klceding". 3.45 Zang en plano. 4.30 Handenarbeid voor de juegd. s.oo Gramofoonmuziek. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Causerie „Rust op den Bijenstand". 6.15 Berichten. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.45 Lezing „Scheppende arbeid". 7.00 Economische vragen van den dag A N, P. 7.15 Gra mofoonmuziek. 7.30 Berichten. Engelsch. 7.45 Gramofoon muziek. 8 00 Nieuwsberichten A. N. P 8.15 Gramofoon muziek. 8.J50 Berichten, Engelse h. 8.45 NCRV-Harmonle- orkest (opn.). 8.55 Causerie „Een strandwandeling". 9.15 Orgelconcert. Hierna; Schriftlezing. 9.45 Engelsche berich ten A. N. P. 10.0010.15 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM n, 301 M. AVRO. 8 00 Gramofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 9 00 AVRO-Amusementsorkest 'opn.) 9 45 Gramofoonmuziek. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble „Joany Kroon". 12.00 Berichten, eventueel Gramofoon muziek. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. i.oo De Romancers en soliste 2.00 Gramo foonmuziek. 2.15 Philharmonlsch kwartet. 3.00 Cyclus „Schilders van het Hollandsehe landschap". 3 20 Omroep orkest en solist. 4 0020 Reportage. 5.00 VPRO: Gesprek ken met luisteraars 5.15 Nieuws-, economische- cn beurs berichten A N. P. 5.30 AVRO-Amuscmentsorkcst. 6.15 Gramofoonmuziek (met toelichting). 6.45 Lezing „Schep pende arbeid". 7.00—7.15 Economische vragen van de» dag A. N. P., sluiting. Italiaansch De bevolking van Japan. Nieuwe wet bepaalt dat in 1960 een totaal van 100 millioen zielen bereikt moet zijn. Hit Tokio meldt het -B. De regeering heeft li 3 jln we^ °P de bevolkingspolitiek aangekondigd, iaar! wordt bepaald dat Japan in 1960 een van in totaal 100 millioen zielen moet leien- 0626 W6t omva^ 0,a- de volsende maat- vp°r de komende tien jaar moet de ge- ®iMelde huwelijksleeftijd voor mannen en vrouwen op 21 jaar bepaald worden. ■nilAan kinderrijke gezinnen zullen belasting eden en kindertoeslagen verleend worden. fwyl aan ongehuwden overeenkomstige be- I jongen opgelegd zullen worden. Huwelijks- I -x wrscüotten zullen ingevoerd worden. Rudolf Hess, de plaats vervanger van den Führer, bracht dezer dagen in een lazaret een bezoek aan ver schillende gewonde vliegers. (Foto Weltbild) Het Europeesche tejroed in de Vereenigde Staten. Zoo noodig blokkeering van alle Europeesche saldi. Reuter meldt uit Washington, 22 Januari. President Roosevelt heeft in een persconferentie verklaard dat „waarschijnlijk" vijftig verorde ningen van allerlei aard in bewerking zijn. ten einde „aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden". Hij voegde hieraan toe dat een van deze verordeningen wellicht zoo noodig het blokkeeren van alle Europeesche saldi ln de Ver. Staten behelst. Voorts zeide de president nog dat deze verordeningen slechts bij wijze van voorzorg worden voorbereid, ten einde ze bij de hand te hebben, wanneer het plotseling dringend noodig zou zijn ze uit te vaardigen. Orkaan teistert Spanje. Delegatie der Nederlandsche Jeugd beweging te Berlijn. Ontvangst bij rijksjeugdleider Axraann. BERLIJN. 22 Januari (D.NH.1 Rijks jeugdleider Axman heeft heden de op het oogenblik ln Duitschland vertoevende delega tie der Nederlandsche jeugdbeweging ontvan gen. DE OORLOG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een Italiaansche onderzeeër op weg naar het gevechtsgebied. (Foto Weltbild.) De aanslag op majoor Döring. Amerika heft „moreel embargo" op. Gegevens over den dader. „Gebaar" tegenover Moskou. BOEKAREST, 22 Januari. (D.N.B.) Het tot dus ver ingestelde onderzoek naar den moorli op den Duitschen majoor Qöring heeft omtrent het gebeur de en de persoon van den moordenaar bet vol gende opgeleverd: Vergezeld var een anderen Duitschen officier verliet majoor Döring kort rna middernacht het restaurant „Bucarest" om zioh naar zijn hotel te begeven. Hij werd daarbij door een man, die korten tijd na bem hetzelfde restaurant verliet, aangeval len en met zes revolverschoten neergelegd. De ma joor was ter plaatse dood. De moordenaar trachtte ergeveer 200 meter verder om een straathoek te ontkomen, doch hij werd t;|dens zijn poging om in een taxi te vluchten door verscheidene voetgangers en Duitsche soldaten gegrepen en ontwapen!!. De chauffeur van de taxi had geweigerd met hem weg te rijden. De moordenaar had eer Grieksche pas bij zich. die nog geen visum bevatte en in San Fran cisco was uitgereikt. In deze pas stond hij vermeld onder den naam Dimitrie Sarandos. Verder werd geconstateeiü dat hij in October 1940 met een Turksche pas de grens had overschre- der .Deze pas was gesteld op naam van Alletrino. Volgens de op hem gevonden papieren is hij 32 jaar oud en geboren in Saloniki. In Roemenië beeft bij zich eerst uitgegeven voor bokser en circus wor stelaar. In zijn bezit vond men een chèqueboek dat op naam van eer groote Amerikaansche bank stond. Hij woonde de laatste weken dn een. minder goed bekend staand hotel te Boekarest, samen met een Turksch onderdaan. In zijn bezit vond mem ook talrijke buitenlandsche geschriften, o.m. twee kort geleden uit Engeland ontvangen documenten. Engelsche oorlogsbodem verloren gegaan. NEW-YORK, 22 Jaruari. (D.N.B.) Zooals men zich herinneren zal, heeft Amerika tijdens het Sovjet-Russisch-Finsche conflict een z.g. „moreel embargo" afgekondigd ten aanzien van de Sovjet- Unie. Dit had o.m. betrekking op den export van vhegtuiger en vliegtuigonderdeelen. Onderstaatssecretaris Welles heeft thans tot den Sovjet-Russisdhen ambassadeur in Washington, Oemansky, een schrijven gericht, waarin hij hem mededeelt dat de regeering der Vereenigde Staten thans tot de meening is gekomer dat de door den president in zijn verklaring aan de pers op 2 De cember 1939 uitgesproken con sta teer: ngen niet langer van toepassing zijn op de Urie van Sovjet republieken. Van dit besluit zullen lie belangheb bende Amerikaansche fabrikanten en exporteurs in kennis worden gesteld. Op de pej-sconfere» t:e heeft de minister van bui tenlandsche zaken, Huil, gezegd dat de opheffing van het „moreele embargo" op den uitvoer van vliegtuigen en andere artikelen naar Rusland een poging is om de betrekkelijk geringe moeilijkheden in de Amerika ansdh-Russische betrekkingen te overbruggen. Bij de diplomatieke besprek.ngen dei- laatste maanden is de kwestie van de Russische neutraliteit niet aangeroerd. Huil wilde niet antwoorden op de vraag of Rus land tegenover de ooheffiing van het embargo een tegenprestatie zou stellen en zoo ja, welke dat zou zijn. Hij wiide ook geen antwoord geven op de vraag hoe men zou doen met het stelsel der uitvoer- licenties bij den export naar de Sovjet-Unie. De opheffing van het embargo wordt door Asso ciated Press „een min of meer diplomatiek gebaar" genoemd. Niets wijst er op, aldus het agentschap, dat men onmiddellijk met den uitvoer zal begin nen. De vliegtuigenfabrieken werken voor de Ame- rikaansdhe behoeften en voor de Engelsche op drachten, zoodat er geen toestellen voor Rusland over zijn. Ook de „New-York Sun" spreekt van een „gebaar" tegenover het Kremlin. De torpedojager „Hyperion". STOCKHOLM. 22 Januari. (D.N.B.) Te Londen is officieel medegedeeld dat de Brit sche torpedoboot jager „Hyperion" verloren is gegaan. De „Hyperion" is in 1936 in dienst genomen. Het schip had een bemanning var 145 koppen. De waterverplaatsing bedroeg 1340 ton en de bewapening bestond uit 4.7 duims geschut, be nevens acht torpedolanceerbuizen. De snelheid bedroeg 36 knoopen. Recruteerinjr voor de oorlogs industrie in Engeland. LONDEN, 22 Januari De Engelsche mi nister van arbeid Bevin heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat het de bedoeling der regeering is een begin te maken met de recruteering voor de oorlogsindustrie van alle mannen en vrou wen, voorzoover zij geen andere belangrijke taken te verrichten hebben. Eerst zal deze recruteering vrijwillig zijn, doch het is niet. onmogelijk dat zij een verplicht karakter zal krijgen. Er zal geen onderscheid voor rang of stand worden gemaakt. (United Press.) Engeland's vlootverliezen. Sinds hel begin van den oorlog zijn elf kruisers vernietigd. Het D.N.B. meldt: In welingelichte kringen te Berlijn wordt verklaard dat de bewering van den Britschen minister Lord Chatfield, als zou de „Southampton" de eerste groote eenheid zijn welke door een luchtaanval tot zinken is gebracht in geen enkel opzicht met de feiten overeenstemt. Integen deel, het staat onwrikbaar vast, dat tot dusver incl. de „Southampton" elf Britsche kruisers sinds het begin van den oorlog alleen door het Duitsche luchtwapen vernietigd zijn. Het D.N.B. deelt voorts mede: Het is opmerke lijk dat men juist uit Engelschen mond de mede- deeling moet vernemen dat de positie van Groot- Brittannië ter zee steeds beter wordt, zoo ver klaart men in bevoegde DuitSche kringen. Dezelfde man die deze woorden heeft gesproken het was Lord Chatfield beweert zelfs dat de Brit ten zich over de recente luchtaanvallen in de Mid- dellandsche Zee in het geheel niet erg bezorgd be hoeven te maken. De spreker heeft ten slotte, zooals Reuter in den middag van 21 Januari ge meld heeft, den volgenden zin uitgesproken: „Onze schepen hebben nog de heerschappij ter zee en zullen haai-, naar mijn meening, om principieele redenen, ook steeds behouden". Juist na de jongste slagen door het Duitsche en Italiaansche luchtwapen ziet het er voor de Britsche heerschappij in de Middellandsche Zee niet rooskleurig uit. Ook op de andere zeeën wordt Engeland's scheepvaart steeds weer zwaar getroffen. Deze feiten spreken een niet mis te verstane taal. Het is nutteloos met Lord Chatfield een militair debat aan te gaan of Engeland nog steeds de heerschappij ter zee bezit. Sprekender is een op 22 Januari in New York ver spreid bericht, volgens hetwelk het Britsche passa- giersverkeer tusschen Engeland en New York wegens de Duitsche aanvallen moest worden ge staakt.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7