Haarlem s Dagblad Brandhout DE GRIEP Zondagssluiting voor de laarlemsche banketbakkers HET VARKENSKAMP TE ZANDVOORT VERDWIJNT. Griep. Duitsche operaties De nieuwe bonnen. Beuken kachelblokken Brandstoffenhandel Distributie vaste brandstoffen. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17669 f; liigave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- üigaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots louistraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poslgiro- ,jjenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. [elefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 1ii25 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 24 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10. per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek erdi. tbild) Maandag zal het veertig jaar geleden zijn dat de rrfote Italiaansche componist Giuseppe Verdi verleed. Wij hebben aan hem en zijn werk een riikel gewijd in ons nummer van Woensdag. Het 'an de hand van een musicologisch student en iet zal veler belangstelling gewekt hebben door ijn veelzijdige voorliohting over het leven van dit iiiZtkale ger ie. Dat ik er op terug kom heeft een nder doel en daarvoor is nog een tweede aanlei- jng te vinden in de couranten van deze week. Die anleiding is een foto, waarop de Italiaansche mi- m jster Bot'tai. stond afgebeeld, een medaille over- tt, andigend aan den bejaarden componist Pietro Adelj [ascagni omdat het een (halve eeuw geleden was at diens vermaarde kleine opera Cavalleria Rusti- ina haar première beleefde. Zulke herdenkingen hebben, niet alleen het nut, at zij de algemeene belangstelling voor het oeuvre m er betrokken meesters nieuw leven inblazen en aaroij velen tot ontdekkingen brengen, waarmee zidhzelf en soms ook vele anderen een geluk iorgen,.maar zij kunnen er ook toe leiden dat het jent der openbaai'heid scherp op een bestaand te- wordt geworpen. Wij hebben in Nederland nog steeds een droevig tort op het gebied der muzikaal-dramatische J3'» tr,st' n*e* alleen van de Italiaansche natuurlijk aar van dat muziekgenre in het algemeen. Er zijn i den laatsten tijd wel pogingen gedaan om herstel a den toestand te brengen en in zekere mate is daarin geslaagd, maar het aantal opvoeringen an opera's is nog steeds veel te gering en bovendien C. E i; enkele groote steden beperkt. Dat is een zoo (uzikaal volk als het Nederlandsche niet waardig. Leua rij zouden althans een groote Nederlandsche Opera oeten hebben die, daartoe door voldoenden over- dan n adssteun in staat gesteld, ons volk de gelegenheid ud'c! 1 om ten eerste het algemeene contact met dezen A s, instvorm te herstellen en vervolgens er weer vol- (V. z|Knde begrip van te verwerven. Want met dat be- ip moet het vooral bij de jongeren wel treurig M. g steld zijn. Ik kan mij niet anders voorstellen dan ii verscheidenen hunner, uit het artikel over iuseppe Verdi begrijpend dat deze bescheiden man ider de grootmeesters der muziek gerekend moet orden, zich met verbazing zullen hebben afge- jd waarom zij zoo weinig van zijn muziek ken- Hai"len.Zijn Requiem, dat tot zijn hoogste uitingen ge iend wordt, zal binnenkort weer eens door de L0.V. worden uitgevoerd en dit schoone werk, IStll ter Verdi op eeds hoogen leeftijd gecomponeerd te: nagedachtenis van den dichter Mazzoni, heeft niet de Nederlandsche vergetelheid gedeeld waarin tijii en alle andere opéra's voor het begrip van onze jeugd moeten zijn verzonken. Maar hoe iprad)lig en ontroerend het ook is, het geeft natuur- ?em« éjjfiggen volledig inzicht in het werk van den j peester die een Aïda, een Falstaff, een öthèllo dasre chiep en wiens meer populaire werken La Traviata, Trovatore en Rigoletto trouwens geen beter lot lebben gevonden. Een kenmerkend voorbeeld van 15 J Ie verwaarloozing van het muziekdrama in ons land leeft een zoo nuchter, zakelijk en statistisch docu- lent als het Haarlemsche gemeenteverslag over dat onder het hoofd Stadsschouwburg één (D. w nded' genót .ij toss arleai (21). ^eravoorstelling in een geheel jaar vermeldt! Vele malen heb ik gepleit voor de erkenning van rijk ir te:! symphonie-orkest, zijn groote beteekenis voor Ie muzikale volksopvoeding bepleit en er op aan- drongen dat men toch zou inzien dat het niet als v\A particulier bedrijf, dat maar zien moet er fi- ancieel te komen, beschouwd moet worden maar eo: cultuurbelang, dat in wezen nu eenmaal te ostbaar is om zonder belangrijken steun uit de lenbare kassen te kunnen worden gediend. Het- jslfde geldt voor de muzikaal-dramatische kunst. dit verschil, dat men voor een land als het g» minsters een half dozijn goede orkesten noodig en dat men met éen opera-gezelschap, mits sïci''teenie uitgerust en uitgebreid genoeg in zijn traKfmenstelling, zou kunnen volstaan. Wij plegen trotsch te zijn op het muzikale peil Slons volk. Maar dat kan alleen goed zijn als het ,n gr Msche muzikale gebied er bij betrokken wordt en men er niet een belangrijk deel van dat ge- H rijk aan scheppingen uit vele landen der we maar bij verwaarloost Er komt bij dat de netri ip ;n ders'i jk nif xever Pera' zooals wel gebleken is in tijden waarin zij iet ui under stiefmoederlijk behandeld werd, zich buiten- f nic swoon goed eigent voor het zoo belangrijke doel blr' muzikale volksopvoeding. Deze opmerkingen zijn mij door de herdenkingen is J: 'a;i Verdi en van de première der Cavalleria in e. In e pen gegeven Ik hoop nog eens over een beteren «stand in ons land te kunnen schrijven als in de iouÜS «komst andere herdenkingen volgenin die hij' mote internationale groep componisten die het lie Po luziekdrama hebben geschapen en tot groote een Pi oogte hebben gebracht 31 R. P. VOlM etwiji spel; Dit r.: irendi lere ;ave geslai cing st bij stat n hij Evenzoo van de meeste automaten De Vereenigde Banketbakkers te Haarlem heb- m besloten in den vervolge hun zaken op Zondag tsloter te houden en ditzelfde besluit geldt ook tot r Vrijwe' alle automaten waarin banketbakkers- ri.kelen worden verkrijgbaar gesteld. De Haarlemsche banketbakkers rekenen op de ie tr! 'sdewerking van het publiek in deze. De kwaliteit 511 <fe bij hen te verkrijgen artikelen zal zoo zijn, men bij 't gebruik er van niet kan merken, dat teak enz. een dag eerder gekocht is. De banket- C(0 «kers zullen ook gaanre hun cliëntèle met raad Vrijde staan bij bestellingen die zy anders gewoon .- ras 's Zondags te ontvangen. Het bekende Varkenskamp in Plan-Noord te Zandvoort. waarover zoo vaak is gesproken, omdat het een bron van ergernis was voor vele inwoners en voor de zomcrsche gasten, zal verdwijnen. De Zandvoortsche raad heeft een desbetreffend besluit genomen en bepaald, dat op een plaats verder de duinen in een nieuwe gelegenheid zal worden geschapen om varkens te houden. Daar zullen steenen gebouwtjes worden neergezet. Zooals men zich zal herinneren, is tegen liet voortbestaan van het varkenskamp op het z.g. Entos-terrein herhaaldelijk geprotesteerd, vooral ook omdat men van oordeel was, dat het kamp oorzaak was «•an een rattenplaag. waaronder bijna alle inwoners van Zandvoort hadden te lijden. Nog slechts enkele maanden geleden is een man, die dagelijks in het varkenskamp werkzaam was, tengevolge van besmetting door ratten overleden. Thans is vermoedelijk het einde van dit „treurspel", zooals men het in Zandvoort wel eens betitelde, weldra daar en zullen de houten keten binnen afzienbaren tijd verdwijnen. (Foto De Haas.) Je leest het weer van allen kant In deze dagen in de krant, Het is weer aangekomen, Het machtig heir der griepbacil, Het heeft als steeds onzichtbaar stil Deh aanval ondernomen. De dokters draven af en aan Van grieperes naar griepiaan En luisteren geduldig; Ze zeggen: griep, dat is wel klaar U blijft dus thuis, maar troost u maar. De soort is erg onschuldig. Het werk in school, fabriek, kantoor En winkelzaak gaat rustig door, 't Is druk in alle straten; Behalve in den eigen kring Heeft eigenlijk geen sterveling 't Besef van griephiaten. De griep heeft mij nog niet gefopt (Ja, dank u, 't is al afgeklopt) Maar mocht ze mij ook treffen, Dan is 't voor mij van groot belang, Maar 't leven gaat gewoon zijn gang. 't Heeft nut dat te beseffen. Toen wij, nu ongeveer acht maan den geleden, een aanvang maakten met een nieuwe reeks Flitsen, als dagelijksche rubriek, hadden wij een ruimen voorraad, maar reeds toen bereikten ons geen verdere zendin gen uit het land van herkomst, de Vereenigde Staten. Sindsdien heb ben wij uiteraard deze zendingen ook niet ineer ontvangen en met no. 210. gisteren in ons blad gepubliceerd, was de voorraad voor deze nieuwe reeks uitgeput. Daar ons in den loop dezer acht maanden echter door verklaringen van vele zijden is gebleken, dat deze rubriek bijzonder op prijs werd ge steld, begrepen wij dat de beëindi ging in zeer ruimen kring zou wor den betreurd. Wjj hebben nu beslo ten uit de zeer groote serie Flitsen, die wij in een vroegere periode, na melijk tusschen 26 Mei 1924 en 31 Juli 1930 publiceerden, een aantal te herplaatsen. De cliches van deze vroegere teekeningen van den Ame rikaan Gluyas Williams zijn lang niet alle meer in ons bezit, daar een groot gedeelte reeds lang is opge ruimd, maar wij hebben toch nog een vrij flink kwantum gevonden. Heden vangen wij met deze her plaatsingen aan. Onze oudere lezers zullen er misschien af en toe een oude bekende bij aantreffen doch vele ervan zullen zij inmiddels weer zijn vergeten, zooals men een boek dat men na vele jaren weer eens uit de kast neemt met evenveel plezier weer eens kan herlezen zonder zich de geheele intrigue nog te herinne ren. Voor de jongere lezers zullen ook deze oudere Flitsen nieuw zijn. En daarom publiceeren wij ze met vertrouwen nog eens. GQOOTE H0UTSTDP0T (nflflST LUXOIlf* (Adv. Ingez. Med.) boven de Engelsche kust Bommen op strategische doelen te Great Yarmouth. Schepen aangevallen. Het D.N.B. meldt dat Donderdagmiddag een licht Duitsch gevechtsvliegtuig aan de Engelsche Zuidoostkust van Felixstowe een vrachtschip van 12.000 ton in duikvlucht aangevallen heeft me' bommen van middelbaar kaliber. Een bom ontplofte aan stuurboord. De bemanning van het vliegtuig nam onmiddellijk daarna het ontploffen van twee andere bommen, gepaard gaande met steekvlam men, waar. Door het optreden van Engelsche ja gers konden geen verdere bijzonderheden worder vastgesteld. Het vliegtuig is behouden terugge keerd. Een ander Duitsch gevechtsvliegtuig heeft Don- dermiddag strategische doelen te Great Yarmouth met brisant- en brandbommen aangevallen. Ei werden ontploffingen en branden waargenomen. Voorts verneemt het D.N.B. dat Woensdagmid dag bij een luchtgevecht tusschen Messerschmitt- toestellen en Engelsche jagers een Hurricane neer geschoten is. Duitsch weermachtsbericht. Duitsch oorlogsschip brengt 31.000 ton scheepsruimte tot zinken. Luchtmacht bombardeert doelen aan de Britsche Oostkust. BERLIJN, 23 Januari (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „Een in overzeesche wateren opereerend oor logsschip heeft nog meer vijandelijke koopvaarders 31.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Zijn vroegere successen van over de 100.000 b.r.t. zijn reeds bekend gemaakt. In den loop van de gewapende verkenning heeft een gevechtsvliegtuig ten Westen van Ier land een koopvaarder van 2500 b.r.t. tot zinken ge bracht Bovendien zjjn een haven aan de Zuid- Oostkust van Engeland en spoorweginstallaties succesvol met bommen bestookt In den afgeloopen nacht hebben afzonderlijke vliegtuigen verschillende voor den oorlog belang rijke doelen aan de Britsche Oostkust aangevallen De vijand heeft gisteren in den avond in West- Duitschland enkele brisant- en brandbommen laten vallen. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. De veroorzaakte materieele schade Is gering. Een burger is omgekomen, drie anderen zijn licht gewond. Jagers hebben gisteren twee vyandelijke vlieg tuigen neergeschoten, een derde is door artillerie van de marine omlaaggehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist". Te Haarlem alleen lichte gevallen In eenige gemeenten van Nederland heersoht de griep in vrij ernstige mate. De directeur van den Geneeskundigen Dienst te Haarlem, dr. W. B. Smit. (decide ons mede, dat er ook te Haarlem wel vrij veel gevallen van griep voorkomen, maar toch niet meer dan in andere jaren. Vrijwel elk jaar heeft men zooYv periode. Het zijn te Haarlem allemaal lichte gevallen. Tot heden was het niet noodig patiënten in ziekenhui zen op te nemen wegens longontsteking als een gevolg van griep. Ook zijn nog geen sterfgevallen aan griep voorgekomen. Bij navraag bij een aantal bedrijven te Haar lem. welke veel persei reel in dienst hebben, is ons gebleken dat het aantal ziektegevallen bij deze be drijven over het geheel genomen momenteel nor maal is in vergelijking met het aantal ziektegeval len in andere jaren. Bij enkele bedrijven waren er nu zelfs nog minder zieken dan anders in de maand Januari. Eenzelfde ervaring heeft men opgedaan bij het onderwijs. Op sommige scholen is het aantal ziek tegevallen niet hooger dan gewoonlijk, bij andere wat hooger maar toch niet onrustwekkend veel hooger. Op een onderwijsinrichting doet zich het merkwaardige geval voor, «lat van een klas de helft der leerlingen wegens ziekte absent is. doch iat in de andere klassen slechts 2 of 3 leerlingen door ziekte de lesuren niet kunnen volgen. Boter, margarine of vet verkrijgba a r. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het navol gende bekend. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Ja nuari tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. geeft de met „27" genummerde bon van de boter- kaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond mar garine of twee ons vet. De met ,.27"' genum merde bonnen, die op 31 Januari nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 7 Februari a.s. RIJST. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft de met ,.92" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstebloem of rijstemeel of gruttenmeel (gemengd meel). BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. geeft elke der met „25" genummerde bons van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elke der met „25" genummerde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram. speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram. koek 160 gram. cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram. gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten dee le uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt De op 2 Februari nog niet gebruikte bofts blij ven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari as., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „4" genummerde bons van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maan dag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari as. recht op het koopen van 50 gram brood óf een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM. De met „4" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Febrlari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rog gebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari as. geeft elke der met „19", „32". „45" en „58" genum merde bonnen van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Ja nuari tot en met Zondag" 2 Februari as. geeft de met „59" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei.. De bonnen, welke op 2 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 9 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Woensdag 5 Februari as. geeft elk der vier met „16 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koo pen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „16 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Februari as. nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig tot en met Zondag 9 Februari as. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst., 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Ir. Mussert sprak te Berlijn. Een V.P.B.-corr. meldde d.d. 23 Januari uit Berlijn: Hedenavond spreekt de leider der N.S.B., ir. A A. Mussert, voor Berlijnsche leden der N. S. B. in het restaurant van het Deutsche Opernhaus in de Bismarckstrasse te Berlijn, Charlottenburg. Eiken Berken, u-f voorraad leverbaar Dennen n.v. Hoenderdos' Kinderhuissingel 2, Telef. 11979 {Adv. Ingez. Med.) Bon 11, 12 en 13. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgende bekend: Tergevolge van de plotseling ingetreden vorst zijn er de afgeloopen weken moei lijkheden ontstaan bij den aanvoer van vaste brand stoffen. Aangezien echter onder de huidige weers gesteldheid wederom een normale aanvoer mag worden verwacht, zal de brandstoffenvoorziening waarschijnlijk binnenkort een beter verloop heb ben. Uiteraarri kan echter, irdien onverhoopt de vorst opnieuw mocht intreden, in den aanvoer eenige stagnatie civtstaan, met als gevolg, dat plaatselijk een tijdelijk gebrek aan brandstoffen zou optreden. In dat geval zal echter worden getracht hierin met den grootsten spoed te voorzien. In verband met het bovenstaande is bepaald, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. de met „11", „12" en „13" gemerkte bons van de bonkaart distributie vaste brardstoffen haarden, kachels, alsmede de met „25", „26". „27", „28". „29", „30". „31" en „32" gemerkte bons van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „08", „09", „10" ge merkte bons van de „bonkaart distributie vaste brardstoffen haarden, kachels, alsmede die van de met „15'* tot en met „24" gemerkte bons van. de „bonkaart distributie vaste brandstoffen cen trale verwarming", is verlengd tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. Nader zal wonden bekend gemaakt, wanneer de met „brandstoffen één eenheid vierde periode" en de met „cokes één eeriheid vierde periode" ge merkte bons geldig zullen worden verklaard. De uit 1200 datcerendc kerktoren van Loosduinen wordt gerestaureerd. Een mantel van stefgerwerk is om het gevaarte opgetrokken, opdat steen voor steen schoongemaakt kan worden. (Foto Schimmelpenningh) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Verdi. pag. 1 Een hondenleven: Slotblaf. pag. 3 P. Gasus: Griep. pag. 1 De griep; te Haarlem: alleen lichte gevallen. pag. 1 Flisen: Twyfel. pag. 3 Wederopbouw van Belgisch Luxem burg. pag. 5 Per rakettenvliegtuig naar de maan pag. 5 Geestman, een veelzijdig biljarter pag. 7 Uit de Pers. pag. 7 Het ijstourisme in Nederland in nieuwe banen. pag. 7 Voor de kinderen. pag. 8 Weekmenu. p0flf. g Damrubriek. pag. 9 Schaakrubriek. pag. 9 Laatste Berichten op pagina 2 !f -L..> ,.<W

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1