N.V. Holster ld,«iS Hit de OmsVteken BURGERLIJKE STA! ZATERDAG 25 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Interessante tentoonstelling in Haarlem's Raadzaal. Uit de historie van het boek. De eischen van den modernen tijd. Er is een tijd geweest, idiat men feitelijk uit sluitend aandacht schonk aan den inhoud van het boek. Het uiterlijk kwam er niet al te zeer op aan. Maar merkwaardigerwijs was dat on geveer in denzelfden tijd, dat de inhoud niet ver afweek van den vorm waarin hij bekend wend' gemaakt. In het begin van deze eeuw echter is William Morris den strijd begonnen voor de goede verzorging van het boek: een passend kleed om een goede stof. De sttrijd is tnog niet afgeloapen. 't Is zelfs moei lijk uit te maken of hii reeds in een gevorderd sta dium verkeert, maar wal wel vaststaat is: hij heeft resultaat opgeleverd. Er zijn reeds vele boe len op de markt gebracht, waarvan inhoud en typografische vormgeving op- even hoog peil staan. Voor den boekenliefhebber, niet alleen dien van de mooie rugjes, om te watertanden. Zulke wer ken, van een goed schrijver, in handen van een vakman-typograaf tot een goede compositie ge vormd, houden hun waarde. De Haarlemsche commissie der vakgroepen druk kunst, bindkunst en leerbewerking van de V. A. N. K. (Nei.- Ver. voor Ambachts- en Nijverheids- kunst) heeft in verband met de herdenking van het 50-jarig jubileum van het boek in de Haar lemsche raadzaal, welwillend daartoe door B. en W. afgestaan,, een tentoonstelling georganiseerd, welke ten doel "heeft het publiek in contact te brengen met het goed gedrukte boek. Dat deze commissie daarin zal slagen, laat' geen twijfel, daarvoor heeft ze een te goed werk verricht. Wie in de komende dagen een bezoek aan het Prinsen hof zal brengen, zal wel' weten wanneer hij komt, maar niet wanneer hij weer weg zal gaan. Want hij zal gegrepen worden door de sfeer van het boek, v/elke hem voorloopig niet zal los laten. De commissie heeft nl. een zeer geslaagd over zicht gegeven, zoowel van de kloosterhandschriften, welke van buitengewone schoonheid zijn, als van het boek van heden. Maar voordat de reis van Middeleeuwen tot 1940 is afgelegd is het een vrij lange weg. De lengte is voor de samenstellers van de tentoonstelling geen bezwaar geweest Inte gendeel. Als goede vaklieden hebben zij geweten hoe zij den tocht er langs interessant moesten ma ken. Zij laten prachtige eemplareri van blokboe ken zien, de door middel van houtblokken ver vaardigde afdrukken, van de incunabelen, de eer ste werken in losse letterdruk, waarbij aandacht wordt gevraagd voor hot werk van den Haarlem mer Jacob Bellaert, van de post-incunabelen. Voorts is er werk van den grootmeester der druk kunst den Antwerpenaar Plantijn, wiens veeltalige Bijbel o.m. getoond wordt en verder zijn er buiten gewoon fraaie werken uit de 17e en een deel van de 18e eeuw, toen-het Nederlandsche boek tegelijk met de Staatkundige en economische macht van de Zeven Provinciën een glorietijd doormaakte. In de 19de eeuw zijn er in ons land niet veel boeken verschenen die om hun uiterlijke verzorging dte aandacht trokken. Het eenige vermeldenswaardige zijn de fraaie steendruk illustraties. Aan het einde der eeuw kwam evenwel weer een kentering. Nederland kreeg wederom, voor het eerst na Fleiscbman, letterontwerpers, en welke! De namen S. H. de Roos en J. van Krimpen zullen door het nageslacht niet vergeten worden. En deze vonlfen een aantal bekwame vakmenschen, die smaak en initiatief toonden en zorgden dat uiter lijk en innerlijk tot een smaakvol geheel werden. Voor de ware boekenliefhebbers is er in de komende dagen een mooie gelegenheid ,hun hart op te halen aan dat wat hun liefde heeft. Zij vin den aan het Prinsenhof in beknopt bestek een serie uitgezochte werken, waaronder naar Otto Weiss' woord boeken zijn, die veel meer weten dan die ze geschreven hebben. Maar niemand zal dat den schrijvers kwalijk nemen, nu zijn werk in zoo sohoonen vorm voor ons bewaard is gebleven. En bovendien heeft de meerderheid der auteurs zich. zij het onbewust en niet geheel in den let terlijken vorm, gphouden aan den raad idlie de Ro- meinsohe dichter Horatius gaf aan hen, die hun werk wilden laten uitgeven: Houd wat gij schrijft tot het negende jaar in portefeuille. Hun werk is geen glorie geweest van enkele dagen, maar van tientallen jaren. Vele der geëxposeerde boeken zijn uit de scha-t- kameren van de Haarlemsohe Stads-Bibliotheek en Leeszaal opgediept. Daarnaast echter hebben ook een aantal boekhandelaren en uitgevers materiaal beschikbaar gesteld. De dienst van Hout en Plant soenen plaatste een passende groen-versiering. Centrale Verwarming AUTOM OLIE KOLENSTOOKINR SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. lngez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 25 JANUARI. Rembrandt Theater: „Gier-Wally", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Bommen op Sjanghai", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De hemel op aarde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geheime zender L. B. 17" 2.30. 6.30 en 8.45 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen, II5 uur. ZONDAG 26 JANUARI Haarl. Kegelbond: Thé-dansant Ncd. Reisver- ecniging, 2 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V 2.30 uur. Gém. Concertgebouw: „Biechtgeheim", 3 uur. Sociëteit Vereeniging: Ned. Ver. v. Spiritisten Harmonia: Schilderseance. Frans Hals Theater: Britsch-Indië en Oost-Indic, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Het wonder der voortplan ting, 11.30 Uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags er des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen, 1.15 uur*. MAANDAG 27 JANUARI. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekening n. 115 uur. RÜUSTER YAN APOTHEKEN Firma Th. A. Kbaskhamer. Koninginneweg {Tel- 11596. C. J. ten HagenCramer, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Fr. Halsplein 1. TeL 11180 Te Heemstede is geopend: L Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Obergericht liield in Den Haag zitting. Beschimping van Duitsche Rijk en den Führer MOORD TE GEULLE BEHANDELD. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Voor het Obergericht stond Vrijdag terecht de 52-jarige B. J. de B., machine-fabrikant te Enschedé, die door het Landgericht tot 4 maan den gevangenisstraf is veroordeeld met aftrek van preventief, wegens beschimping van het Rijk. Hij bezocht met zijn drie zoons den bios coop en toen een bepaalde film vertoond werd, waarop de Rijkscommissaris een parade afnam, keerde de verdachte zich om en ging met den •ug naar het doek zitten. Het Landgericht zag hierin een politieke demonstratie. Verdachte zeide deze film reeds een week te voren gezien te hebben. Hij vond het te'pijnlijk, er nogmaals naar te kijken en draaide, zich toen om. Een „Kriminaloberassïstent" werd als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat met verdachte no»g verscheidene personen hetzelfde deden. Er werd ook gelachen. In de zaal zelf was het ech ter rustig. Als verdediger trad op mi-. A. J. Fokker, ad vocaat te Scheveningen. Deze betoogde, dat de verdachte in het geheel niet de bedoeling ge had heeft, het Duitsche rijk of den Rijkscom missaris te beschimpen. Wanneer het gerecht dezen opzet niet aanneemt, kan het geen ver oordeeling uitspreken. De Staatsanwalt dr. Koblitz nam het belee- digend karakter van verdachtes handeling aan. Hij is intellectueel en had de gevolgen van zijn daad moeten doorzien. Spr. vond een gevan genisstraf van 5 maanden juister en ver zocht -het gerecht de straf in die mate te ver- hoogen. Het gerecht heeft hierop het beroep verwor pen. Het overwoog, dat niemand gedwongen is naar een bioscoop te gaan. De bioscopen moeten echter ook een Duitsch journaal draaien. Wie er heen gaat dient dat te bedenken en heeft zich correct te gedragen. Vervolgens stond terecht de Haagsche ver pleegster E. L. L., die in het Haagsche Bosch met krijt beleedigende woorden voor den Führer op boomen geschreven heeft. Deswege heeft het Landgericht haar veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Verdachte is een Fran- sche van geboorte. Als deskundige werd gehoord dr. J, H, Pameyer, inspecteur van het staatstoezicht op het kranik- zinniigenwezen. Deze schetste de persoon van de verdachte. Zij is geestelijk niet geheel intact en is ook door haar omgeving nooit voor „vol" aan gezien. Echter kan van geesteszwakke niet gespro ken worden, wel van infantilisme. In verband met haar toestand achtte deskundige wel verzachtende omstandigheden aanwezig. Mevr. mr. Roeper BoschVersteeg trad als ver dedigster op. Zij gaf toe, dat de daad van deze verdachte zeer ernstig is, doch pleitte verzachting van straf uit hoofde van haar geestestoestand. Een straf van 3 jaren is toch al te zwaar. Boven dien zit de verdachte reeds bijna 6 maanden in voorarrest. Deze straf is voor deze persoon lang genoeg geweest. De Staatsanwalt wees erop, dat bij de behande ling in eersten aanleg nog niet gebleken was, dat zij geestelijk niet geheel normaal is. In dit ver band vroeg spreker anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het gereoht veroordeelde de verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Wegens beschimping van den Führer stond eveneens.terecht J. F. van L., metselaar, die in het café Reguliersdwarsstraat 103 te Amsterdam, wij zende op een portret van den Führer dat daar hing, allerlei beleedigende uitdrukkingen gebe zigd heeft. Het „Landgericht" veroordeelde hem tot 2Vs jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Obergericht verschillende verzachtende omstandigheden -in aanmerkig genomen en de straf verlicht tot anderhalf jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Moord te Geulle. In eerste instantie stond voor het Oberge richt terecht de 24-jarige los-werkman J. M. S. wonende te Stein (Limburg), beschuldigd van moord op zijn nicht mej. M. S„ gehuwd met P., gepleegd te Geulle. Deze moord heeft plaats gehad op 17 Juni 1940. De verdachte stond voor dit Duitsche gerecht terecht, omdat hij de Duitsche nationaliteit bezit. In deze zaak waren 12 getuigen gedagvaard, Verdediger was mr. J. W. Peek te 's-Graven- hage. Verdachte, die een afgestompten indruk maakt zeide zijn nicht, die ook in Stein woonde, 10 jaren gekend te hebben. Ondanks het feit dat hij een intieme verhouding met haar had is zij getrouwd met P., tegen welk huwelijk de ver dachte bezwaren had geopperd. Verdachte ging dikwijls naar België om te smokkelen. Anderhalf jaar. geleden heeft hij in dat land een revolver gekocht met 25 a 30 patro nen. Hij kocht dit gevaarlijke wapen met de bedoeling het weder te verkoopen. In België waren de revolvers namelijk goedkooper dan in Nederland. Bij het smokkelen had hij hét vuurwapen echter nooit bij zich. Den laatsten tijd had hij de revolver vaak bij zich omdat hij angst had, dat hij vermoord zou worden. Op een keer hadden beiden aen afspraak ge maakt, maar mevr. P. had den verdachte laten staan en kwam niet. Den dag van het gebeurde fietste hij langs het Julianakanaal. Hij zag toen mevr. P. loopen met haar man en eenige kennissen. Zij liepen in de richting Maastricht. Verdachte reed hen achterna. Hij kan zich her inneren. dat hij een revolver trok en geschoten heeft. Toen dat gebeurd was wilde hij zelf moord plegen, maar toen hij eenige uren in een aangrenzend bosch had gelegen, had hij angst gekregen. Hierna wordt een aanvang gemaakt met het verhoor der getuigen. De eerste getuige, een werkman die niet ver van de plek waar het drama geschiedde aan den waterkant zat te visschen, gaf een uitvoerige reportage van hetgeen hij had gezien en gehoord. Vervolge as was het woord aan dr. Holman uit Maastricht, die de lijkschouwing heeft ver richt. Getuige was tot de conclusie gekomen dat io van de Winterhulp Nederland .Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr. J. Linthorst Hom an: Bouiot. aan onze saamhoorigheid door 1winterhulp Verduister goed, Zooals het moet* VAN 25 OP 26 JANUARI 1941 van 18.15 tot 9.51 Maansopkomst 8.24 Maansondergang 17.38 VAN 26 OP 27 JANUARI 1941 van 18.17 tot 9.29 Maansopkomst 9.04 Maansondergang 18.45 (N.M.) de vrouw gestorven is aan de gevolgen van zes schoten, welke op ha-ar zijn afgevuurd en welke doel hebben getroffen. Dr. de Jong, zenuwarts te Maastricht, die de geestvermogens van den verdachte heeft on derzocht, gaf hierna uitvoerige inlichtingen over het resultaat van dit onderzoek. Zijn rae- dedeelingen leidden tot een langdurige ged&ch- tenwisseling tusschen den president en den deskundige. Daarbij ging het vooral om de vraag of en zoo ja, in welke mate de verdachte aan epilepsie lijdt, op welke vraag de getuige- deskundige geen positief antwoord kon geven. Hij achtte een diepgaander onderzoek gewenscht, met welk advies de president en de Staatsan walt zich konden vereenigen. De behandeling der zaak werd hierna voor on- bepaalden tijd verdaagd. groep collectanten en collectrices. Allen, die iets kunnen doen, worden gevraagd zich met spoed aan te melden bij de secretarissen van de sub-comités. ALS U WAARDE HECHT AAN UW OOGEN Ga dan voor een GOEDEN BRIL naar HILLECOM EEN WAARSCHUWING. De Burgemeester van Hdllegom brengt het vol gende ter openbare kennis: ,,Er hebben zich hier te lande hier en daar sa- botagehan delingen voorgedaan, waarmede de be zettende mjicht zich bezig houdt. De gevolgen, die hieruit kunnen voortvloeien geven mij aanlei ding nogmaals te wijzen op de gevaren, die zulke handelingen niet slechts voor de daders, maar ook voor de burgerij in het leven roepen. Zulke daden verdienen in dé hoogste mate afkeuring en ik stel er prijs op daartegen zeer ernstig te waarschuw wen en ieder op het hart te binden zich van iedere directe of indirectie deelneming te onthou den. Ik doe een beroep op de burgerij in al haar geledingen en organisaties om het optreden der overheid tegen sabotage te steunen." EXAMENS. Voor het examen Engelsche handelscorrespon dentie Mercurius en Vereen, voor Leeraren zijn ge slaagd onze plaatsgenooten J. F. Scholteu, C. van Grootveld en M. van Grootveld. Voor het Mercurius-diploma Duitsche handels correspondentie slaagde mej. A. Brammeyer. Voor het examen stationsambtenaar slaagden de stations-assistenten W. B. Datema, J. H. Leusen, G. Veldkamp en J. Schefi'ers. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: S. v. d. Linden, v. d. Endelaan 120,portemonnaie met inh.; Pijpers, Burgm Pontstraat 60, fietspomp; Prins, Ambachtstr. 66, pijp lood; F. v. Leeuwen, Emmastraat 23, zwarte want; M. Sepp, Prins Hendrikstaai 25, blauwe parapluie; Trouwen, Kerkstraat 23, bruin wantje; W. Warmerdam, Wilhelminalaan 14, oud damesrijwiel. Bij de politie: bontkraagje, verschil lende wantjes, broche met witte steentjes, deksel met wiel van gasgenerator, handschoen,, sleu teltje. ZIJLSTRAAT 57. Leverancier alle Ziekenfondsen. (Adv. lngez. Med.) Vergadering van den Bond van Bloembollenhaïidelaren. Mr. F. J. D. Theyse tot administrateur benoemd. In hötel ,,De Nachtegaal" te Hlllegom werd door den Bond van Bloembollenhandelaien te Haarlem onder lei ding van den heer T. van Waveren een druk bezochte vergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den over leden administrateur, Mr. M. van Toulon van der Koog, en zijn groote verdiensten voor de vereeniging. Tot nieuwen administrateur werd benoemd Mr.' F. J. D. Theyse en tot adjunct-adminlslrateur mr. J H. Ekering. Het bestuursvoorstel om de betalingen in binnenland en buitenland op een vroegeren datum te stellen, respectieve lijk op 1 Maart en 15 Januari werd na uitvoerige discussie ter nadere berading teruggenomen, zoo ook het voorstel tot deelname in het kapitaal van een door de drie orga nisaties te stichten Zaadhandel-Vennootschap. Het voorstel tot continueering der garantieregeling werd aangenomen. Hypotheekrente maximaal 4Yz of 4H Naar het Alg. Handelsblad verneemt bestaat bij den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën geen bezwaar tegen het Instellen van de hypotheekrente op maximaal iy2 voor leeningen met .courante onderpanden, waarvoor de onderpanden slechts met 60 of minder zijn belast en 4 3/4 maximaal voor alle overige lee ningen, benevens voor alle overige leeningen, waarvan onderpanden op erfpachtsgrond staan. Vijftien jaar tuclilliuisstraf voor een daad van geweld. 's-GRAVENHAGE, 24 Jan. Medegedeeld wordt: Een onverlaat van Nederlandsche nationa liteit, die op 12 Januari van dit jaar in de omge ving van Breda een Duitsch soldaat op valsche wijze van achteren heeft aangevallen, werd op den zestienden van dezelfde maand door de Duitschen krijgsraad tot een tuchthuisstraf van vijftien jaren veroordeeld. (A.N.P.) HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. van 1723 Januari 1941. Geboren: Comelis Antonius z. van C. B. P. Boers en T. P. Hogenboom; Daphne Oaks d. van H. Muijser en M. Crick; Thona Jo hanna d. van P. Raams en C. C. Verlinde: Catharina Theodora Maria d. van C. C. van Saase en C. G. A. Luijben; Hendrnk, z. van J. den Butter en L. van Rijssel; Johan Wouter, z. van W. J. Offerman en G. J. Koster; Anna Maria, d. van A. W. A. Jongeneelen en C. A. Baars; Johannes IJsbrandz. van J. M. Smit en N, A. van Iperen; Christoffel, z. van P. Aarsen en M. Speelman; Gerrit, z.van H. J. Cuvelier en M. Reijnders; Jan Anthonie z. van J. A. Slooten en A. M. Kooij; Clasina Hendrika d. van N. van Leeuwen en G. Bos: Lena, d. van J. dén Ouden en K. Vogel; Din- genis Cornelis, z. van W. C. Bouterse en P. den Boer; Wilhelmus Theodorus z. van C. A. van Dongen en C. M. Does; Jan, z. van J. Slinger en A. B. Venema". Ondertrouwd: Albertus Steffens, 38 jaar en Anna Theodora Welage 25 jaar. Pieter Have naar 25 jaar en Dora Dina van Stam, 24 jaar. Getrouwd: Sander Kwint 25 jaar en Wil- lempje Korthals 21 jaar; Gijsbert van der Lip 25 jaar en Elisabeth Jacoba Snaterse, 23 jaar; Albert Adrianus van Zeideren 27 jaar en Leen- tje Voogt 28 jaar. Overleden: Bastiaantje van Driel 56 jaar, echtg. van H. Eickhoff; Gerrit de Koter, 34 jaar, ongeh., Willem Eveleens 79 jaar wedn, van M. Vastenhout; Jansje van der Meij, 73 jaar, wed. van A. Wortel. WINTERHULPCOLLECTE. De beide voorgaande collecten voor Winterhulp hebben in Haarlemmermeer ruim f 3600 opge bracht. Er is reeds in meer dan 200 gezinnen extra hulp verleend, terwijl in de volgende week vrij zeker nog 100 gezinnen een beurt krijgen. Met vrijmoedigheid wordt door het comité we derom een beroep gedaan op alle burgers die nog een kleiner of grooter offer kunnen brengen op de inteekenlijst, welke op Vrijdag 31 Januari en Zater dag I Februari a.s. aan buis ter teekening zal wor den aangeboden. Ook is er een dringende behoefte aan een grool» ZANDVOORT DS. G. POSTHUMUS MEIJES. Ds. G. Posthumus Meij es, em.-predikant der Ned. Herv. kerk zal Zondag a.s. den dag her denken waarop hij voor 45 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Posthumus Meijes heeft, na in de; gemeenten van Hallelbij Zelhelm) en Dubbeldam te hebben gestaan, van 1904 tot 1923 de Zand- voortsche gemeente gediend. In laatstgenoemd jaar noopte zijn gezondheidstoestand hem emeritaat aan te vragen. Zijn gezondheidstoe stand is van dien aard, dat de gedenkdag vol strekt onopgemerkt moet voorbij gaan. GRIEP. Tegelijk met deri dooi, deed ook de griep haar in trede in Zandvoort. Maandag waren er reeds ver scheiden patiënten en dit aantal vermeerderde in den loop der week zeer sterk. Vooral de kinderen schijnen voor deze ziekte bevattelijk te zijn zoodat het aantal kinderen, dat wegens ziekte de school niet kan bezoeken zeer groot is. Ook ouderen wor den er door aangetast, doch gelukkig is deze griep blijkbaar niet van ernstigen aard. Vele patiënten konden reeds na enkele dagen het bed weer ver laten. ZANDVOORT'S GEMENGD KOOR. Zandvoort's Gemengd Koor dat is samen gesteld uit- leden van eenige Zangvereenigingen o.a. van het mannenkoor „Kunst na Arbeid" en „Immanuël", geeft hedenavond- onder leiding van den heer Karl Böhm een concërt in Bode ga Mustert, aan .dent. Strandweg. TOONEELVÖORSTELLING. Detooneelvëreeniging „Ons Toöneel" geeft Zondag avond 2 Februari een uitvoering m hotel Groot-Badhuis. Opgevoerd wordt: „De nieuwe typiste", blijspel in drie bedrijven van O. Hersmanè Na afloop kan nog gedanst worden.; Engel Paap en zijn band zullen voor de muziek zorgen. BLOEMENDAAL JUBILEUM. Gisteren heeft mej. A. A. Kuiper het feit her dacht, dat zij gedurende 12V» jaar in dienst was bij de dames Bierens de Haan aan de Mol- laan. Deze dag is voor de jubilaressè niet ongemerkt voorbij gegaan. Namens de familie werd aan mej. Kuiper een cadeau overhandigd, terwijl de Vereeniging van Huisvrouwen de medaille voor 12V2-]'arigen trouwen dienst schonk. HEEMSTEDE JUBILEUM J. KAMERBEEK. Heden viert de heer J. Kamerbeek te Heemstede, secretaris van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Waschindustrieelen, zijn 25-jarig ambts jubileum bij dien bond. De jubilaris, die van morgen reeds vroeg naar Utrecht vertrokken is, waar hedenmiddag zijn jubileum tegelijk met het 25 jarig bestaan van den bc-nd op een receptie in het Jaarbeurs-restaurant zou worden herdacht, had vanmorgen in zijn woning reeds eenige bloemstuk ken en schriftelijke blijken van bel,ar gsielling in ontvangst te nemen. RIJKSSTRAATWEG 12 TELEFOON 16658 HAARIEM4ÜJ (Adv. lngez. Mej'3", esü of krachtens de kinderbijslagwet bepaalde de op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, feval of werkloosheid een uitkeering ontvüe» gel waarvan het bedrag mede verband houdt ;ezin ssamenstel lin g. Onder kind wordt in deze regeling verstaat wettig of gewettigd kind van den ambtenaijsv arbeider of van dein) echtgenoot (e) van ambtenaar of arbeider. Voor de aanspraak op kindertoelage tijden kalenderjaar is beslissend de samenstelling het gezin van den ambtenaar of arbeider op Isten Januari van dat jaar. Voor ambtenaren of arbeiders met een m of loon: a. per maand van f 100 of minder, b, week van f 24 of minder, c. per dag van f i!s minder, bedraagt de kindertoelage f 0.10 per beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een of loon a. per maand van meer dan f 100, niet meer dan f 200: b. per week van meer f 24, doch niet meer dan f 30, c. per dag van* dan f 4, doch niet meer dan f 6. bedraagt de! dertpelage f 0.15 per arbeidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een m of loon: a per maand van meer dan f 150,logi niet meer dan f 2000, b. per week van meeei f 36, doch niet meer dan f .48.'c. per dag vans dan f 6. doch niet meer dan f 8. bedraagt 'kindertoelage f 0.20 per arbeidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met. een rti of loon: a. per maand van meer dan f 200,b week van meer dan f 48. c. per dag van meer. f 8. bedraagt de kindertoelage f 0.25 per ar'o-: gs dag. De kindertoelage wordt uitgekeerd over dag, waarop de 'ambtenaar of arbeider ge? ii? heeft; dagen, waarop niet gearbeid is. maan over de ambtenaar of arbeider wedde of heeft ontvangen, worden mede als arbeidsói ,1 beschouwd. Over zeven achtereenvolgende d: aan woïden den ambtenaar of arbeider echterde meer uitgekeerd dan zesmaal het hem per arb|nei dag aan kindertoelage toekomende bedrag. De kindertoelage wordt uitbetaald tegelijk de wedde of het loon. Qnder wedde of loon wordt in deze regb idi verstaan het normale wedde- of loonbedrag, meerderd met eventueele toelagen, met uk dering van die, bedoeld in deze regeling, zooveel noodig verminderd met den standpijp aftrek- en vermeerderd bovendien met de waarde voor het geheel of gedeeltelijk genojtrk vrije woning en/of vrij vuur, licht en'ofsieer voor zoover een en ander wordt genoten op ia Isten Januari van bet kalenderjaar, of, bij li indiensttreding, op den datum van de indleku: treding. Deze beschikking is in werking getreden, ingang van 1 Januari 1941. vo< (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorigp oplage opgenomen..) Kindertoelage voor groepen van liet Rijkspersoneel geregeld. De Staatscourant van Donderdagavond bevat de beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betreffende regeling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijksper soneel. In deze beschikking is o.a. het volgende be paald: Ambtenaren, in tijdelijken dienst aangesteld zoomede arbeiders in den zin van artikel 1 van het Arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub b of c van genoemd besluit hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstig personeel in vasten dienst. Dit geldt met voor de bij het departement van Kolo niën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen koloniale landsdienaren. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub a. d en e, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage volgens de hierna vermelde regeling. Deze regeling geldt eveneens voor de bij het departement van koloniën telwerk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen koloniale landsdienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het Staatsmijnbedrijf in Limburg. De ambtenaar of arbeider, als evenbedoeld wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind. te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op den voet als hieronder aangegeven. Dit geldt niet ten aanzien van de gehuwde vrouwelijke ambtenaren of ar beiders, wier echtgenoot, hetzij ingevolge het bij In beroep tegen ongevraagd een J ontslag. Oud-directeur van Landsdrukkerij voor t j13 Ambtenarengerecht. 5 Het Ambtenarengerecht te 's-Gravirt heeft Donderdag behandeld de zaak van dear directeur van de Algemeene Landsdrukkeriji wien destijds ongevraagd, eervol ontslag isij leend. Dit ontslag werd gegeven op den al .oorlogsdag, De heer K. heeft tegen dit ontij klacht ingediend bij het ambtenarengerecht De eerste getuige was J. F. Fieggen te A« hout. Deze getuige deed voor eigen rekemr.! ken en heeft aan de Ladsdrukkerij gelever! lts snelsnijmaebine, merk „Perfecta". Het contrsd nog.niet geteekend toen de machine geleveri' Drie maanden later is de machine betaald. Hierna werd nog een groot aantal getuig® hoord, waarbij door enkelen verklaard werd, de directeur machines had gekocht waarvan con troleeren de instanties niets wisten. Getuige prof. E. L. Selleger, hoofdleeraar de technische hoogeschool te Delft, verkla bij den minister te zijn geweest over deze kW 12 Hij kende den directeur als papierfabrikant Sf voorzitter van de Vereeniging van Papierfabri ten. De directeur was zeer voortvarend, zaken, hetgeen getuige apprecieerde, daar hn niet ging om eigen zaken, doch om het alge belang. Ook getuige zeide, dat de directeur „scherp" inkocht. De heer Thieme, lid van de commmissif toezicht op de Landsdrukkerij, zeide dat recteur voortvarend en deskundig was. Toü hij voor het ontslag, omdat er dingen gebea g zonder machtiging van den minister. De foul den directeur was, dat hij vergat dat hij dir« was van de Landsdrukkerij en niet van ticuliere onderneming. De commissie van tó ir< was er tegen dat de Landsdrukkerij een k inrichting kreeg. Getuige ontkende dat de directeur ontslagen omdat hij veel sympathie voor Dub land voelde. Dit punt was volgens getuige iv in de commissie van toezicht ter sprake men. De heer K. ter Laan, lid van de commits toezicht, verklaarde, dat de offset-installatie malen een onderwerp van bespreking uitntt Hierbij kwam ook de kwestie van concik met het particulier bedrijf ter sprake. In opi van den minister onderzocht de commit laatste, waarbij 50 pet. van de uitbreiding het werk der Landsdrukkerij voor het P" lier bedrijf zou worden voorbehouden. De cos sie meende dat dit zeer moeilijk zou zijn. Ik nister deed toen een toezegging de geM0 zullen aanvragen bij de Sta ten-Generaal. Vf- hierover was beslist bestelde de beer K# echter de bedoelde offset-inrichting. Mr. Drossaart Bcntfort stelde eenige f omtrent de verhoudingen aan de Landsdriu De heer Leurs verklaarde, dat deze goed De heer Ringelenberg vroeger afdeelings<$j Landsdrukkerij, zeide dat de verhouding^ schen en directie en de afdeeling'schefs zeö j1 verbeterden t.ij-dens het bewind van deze' teur. Ook het contact was volgens deze I beter. De heer F. van der Meer, directeur van A. G. te Amsterdam, verklaarde, dat hij vW chines levei'de aan de LandsdrukkerijDe diis K stelde echter altijd het voorbehoud val keuring. Volgens get. kocht de heer Krt „scherp" in. Heden w^-dt de behandeling voortgezet-i HAARLEM, 24 JaM&l Bevallen- 22 Januari: C Weidema- tën d.. H. Jongbloedvan Rooijen d.. nuari: L. J. VrolijkKoch z., A. H. Scu» Kok d„ 24 Januari: M. J. Laadstrade Br" C. B. Philippo—van der Poel d„ H. van Egt Kreikamp d. Overleden: 22 Januari: J. II. J. Bur??5 j., Leidschevaart; 23 Januari: B. J. A. 11' van T. Kranenburg, Kamperlaan; T. Breugel 89, j., yroaweliekstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2