Moord op kasteel Entzberg Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen MAANDAG 27 JANUARI 1941 HAARD EM'S D A G B E A D Dora Sclirama in ,,'t Was in den lentetijd". Opvoeringen van „De Hoofdstadoperette" te Haarlem. Op Donderdag 30 en Vrijdag 31 Januari zal in den Stadsschouwburg te Haarlem door „De Hoofd stad-operette" een voorstelling gegeven worden van het nieuwe Nederlandsche zangspel, ,,'t Was in den lentetijd" van Willy van Hemert. Deze ope rette oogstte in Amsterdam en enkele andere plaatsen reeds groote successen en heeft voor Haarlem zeker bijzondere aantrekkelijkheid, om dat twee der belangrijkste rollen vertolkt worden dcor „inboorlingen" van Haarlem. n.l. Dora Sohrama, die zich in geheel Nederland reeds een uitstekenden naam Iheeft verworven en de jonge, veelbelovende tenor--buffo, Frans du Mée. ,,'t Was in den lentetijd" brengt ons in een ty- pisch-Hollandsch milieu, deels te Amsterdam, deels in een oude buitenplaats aan de Vecht. De handeling loopt over een tijdvak van 85 jaar. zoo dat wij de „kinderen" uit het eerste bedrijf als „grijsaards" in het laatste bedrijf terugzien, wat den vertolkers gelegenheid geeft tot dankbare staaltjes van grimeerkunst. Het werk is verdeeld in vier tafreelen, waarvan de afzonderlijke titels genoegzaam voor zichzelf spreken, n.l. 1845: „In Hildebrand's tijd", 1865: ,De wals verovert Am sterdam", 1895: „Feest aan de Vecht" en 1930: „O.K. Methusalem!" De muziek voor dit bekoorlijke zangspel werd vervaardigd door den operette-componist Walter Kollo. Behalve Dora Sehrama en Frans diu Mée wor den de voornaamste rollen vertolkt door Harry Dresselhuys, Annie Schuitema, Jan van Domme len, Jos Liesting, Floor Middag, Peter in der Maur, Bennie Vreden, Dora Witt, Atie Cr ok, Pop Sluyter e. v. a. De solo-dansen worden verzorgd door Irma Irmandi en Jack Bow. Gerard Vroom, die vele jaren met dezpn regis seur ^hmenwerkte. vervaardigde de décors, terwijl de costumes ontworpen werden door Greta Vor sten. TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloernbollenbedrijf heeft bepaald, dat de tweede uitkeeringen van het contractjaar 19401941 als volgt zullen plaatsvinden: Donderdag 20 Februari a.s. te Lisse des morgens van 101 uur, in de R.K. Volksbond; Hillegom des morgens van 101 uur in de R.K. Volksbond. Sassenheim des morgens van 102 uur, in het gebouw van de K.S.A. Heemstede des namiddags 3 uur precies in het R.K. Vereenigingsgebouw. Oegstgeest des namiddags van 33.30 uur in het St. Willibrordusgebouw. Warmond des namiddags van 22.30 uur bij H. J. Weijers Dorpstraat 214 B. Vrijdag 21 Februari a.s. te Noordwijkerhout des morgens van 1112 uur bij H. v. d. Voet, Ie Oude Schulpweg 1. Noordwijk des middags van 1.302.30 uur in café Flora, Kerkstraat. Voorhout des namiddags van 34 uur in café, Boerhaave, Hoofdstraat. Rinnegom (Egmonden) des morgens om 10 uur precies, in café v. d. Molen t.o. de R.K. Kerk. Lïmmen des morgens van 11.30 u. precies, in het Parochiehuis. Rechthebbenden dienen tijdig een verklaring van hun werkgever (s) te vragen, waaruit kan blijken hoelang zij in het contractjaar 19401941 werk zaam waren. In verband met de verduistering zijn de uitbetalingstijden overdag gesteld. Indien recht hebbenden hierdoor niet persoonlijk kunnen komen, kan de toeslag ook door een der huisge noten worden ontvangen. Het trouwboekje moet, zooals' 'gewoonlijk getoond worden. Rechthebbenden te Overveen, Bennebroek en Castrïcum dienen zich vóór 20 Februari a.s. met de vereischte patroonsverklaring en hun trouw boekje te melden bij de volgende adressen: voor Overveen bij F. J. Koelemij, Houtvaart 8, Haarlem; voor Bennebroek bij P. J. v. Lierop, Schoollaan Bennebroek; voor Castricum bij J Hageman, Haagscheweg 1, Bakkum. De-tweede utbetaling van het contractjaar 1940- 1941 zal bedragen: voor vaste arbeiders f 12 per rechthebbend kind; voor losse arbeiders f 1 per maand dienst bij aangesloten werkgevers en per kind. Aantal chemische producten distributiegoederen. Binnenkort kan in de Staats courant de beschikking worden ver wacht van een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, Nijverheid en. scheepvaart, waarbij een aantal chemische producten tot distributiegoed wordt verklaard. Voor de betreffende goederen kan thans reeds worden verwezen naar het Ver ordeningenblad van Zaterdag, waarbij een on derscheid is gemaakt tusschen tabel a en tabel b. Voor de op tabel A vermelde producten zal het reeds thans noodig zijn rantsoeneeringsmaat- regelen te treffen. Ten aanzien van de op tabel b voorkomende producten zal vooralsnog kunnen worden volstaan met een inventarisatie door het rijksbureau voor chemische producten. Dc VANKteiitoonstelling geopend. Zaterdagmiddag werd in de Haarlemsche Raadszaal de V.A.NK. tentoonstelling over druk kunst, waarvan we in onze krant reeds een toe schrijving gaven, geopend. De heer F. Fey heette de aanwezigen, inzonder heid rnr. Th. A. Wesstra, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, welkom. De heer Fey wees, erop dat het doel van de V.A.NK. in den naam besloten is: nml. Vereen, voor Ambachts- en Nij verheidskunst. De afdeeïinig, die hier exposeeert, heeft tot taak belangstelling te trekken voor liet boek als kunstnijverheidsproduct. De afstand tusschen artist en uitvoerder, die vroeger een kloof vormde, is thans overbrugd. De heer M. H. Groenendaal Jr. bracht dank aan den heer de Wit, directeur van de stadsbiblio theek, het gemeentebestuur, den dienst van Hout en Plantsoenen (die de zaal versierd heeft) voor de verleende medewerking. Deze expositie is be doeld om het publiek en uitgever voor te lichten, zij geeft een overzicht van de zong, die in den loop der tijden aan den boekhandel besteed is. William Morris gaf in de tweede helft der vorige eeuw den stoot tot een herleving van de goede zorg voor het boek. In Aimeriika ontstond voor 't eerst de aandacht voor gen Ietter met goe den snit. Typografie wil zeggen overeenkomstig een be paald doel het zetmateriaal rangschikken. De tentoonstelling geeft dit streven weer. W. Wijk overleden. Oud-president van „Ons Belang". In den ouderdom van 76 jaar is te Amersfoort overleden de heer W. Wijk, oud-president van de vereeniging van onderofficieren „Ons Belang" en oudlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De overledene heeft bijna veertig jaar gewerkt voor de belangen van de onderofficieren van het voormalig Nederlandsche leger en was op het ter rein van de onderofficierenorganisatie een zeer be kende figuur. Ook was hij oprichter van de diverse instellingen, welke door deze vereeniging worden geëxploiteerd. GEBREK AAN BEENDEREN. DELFT, 25 Januari. In een persconferentie heeft de directeur van de N.V. Lijm- en Gelatine- fabriek te Delft, ir. J. van Stolk, meegedeeld, dat de aanvoer van beenderen zoo miniem is dat, als daarin geen verandering komt, het bedrijf en aan verwante bedrijven zouden moeten worden stil gelegd. In verband daarmee wordt een dringend beroep gedaan op huismoeders en schilleboeren in het geheele land de beenderen zorgvuldig te be waren en te sorteeren, opdat zij aan de bedrijven ten goede komen. Ir. van Stolk zal binnenkort over deze kwestie voor de microfoon spreken. Voor oprichting oorlogsgedenk- teekenen is goedkeuring noodig. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende oorlogs- gedenkteekenen. Hierin woitdt o.m. bepaald, dat het ter herinnering aan oorlogsfeiten maken en op richten van een oorlogsgoden kteeken of een aanleg behoeft de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Het op verkrijging dier goedkeuring gericht ver zoek moet o.m. bevatten: De naam en het adres van opdrachtgevers voorts opgaven van de geldmiddelen of van de wijze, waarop 'deze zijn worden verkregen, voorts een nauwkeurige begrooting van de kosten, den naam en het adres van de kunstenaars en aannemers, die met de uitvoering van de opdracht zijn of zullen worden belast, benevens ontwerpteeken'ingen op 1/50 der ware grootte. Aan de goedkeuring kunnen voorwaarden en verplichtingen worden verbonden. Tegen de beslis sing is geenerlei voorziening toegelaten. Ir. Mussert bij dr. Goebbels. BERLIJN, 25 Januari. (D.N.B.) Minister dr. Goebbels heeft gisteren den leider van de Nationaal-Socialistische Beweging in Neder land, ir, Mussert, voor een vrij langdurig onder houd ontvangen. Kettinghandel te Almelo ontdekt. Meer dan tien personen gearresteerd. Ruim acht dagen geleden kwam de Alme- losche politie een wijdvertakte kettinghandel op 't spoor. In samenwerking met de mare chaussee en controleurs van den Crisis-con- tröledienst werd terstond een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat de geheele week inbeslag heeft genomen. Tientallen personen werden op het politiebureau aan een verhoor onderworpen en een groot aantal huiszoekingen werd verricht met het resultaat, dat hier en daar een partij koffie, thee, vet of vleesch van frauduleus ge slacht vee in beslag kon worden genomen. Een groot aantal bij dezen kettinghandel betrokken personen werd in arrest gesteld. Van hen zijn later eenigen vrijgelaten, doch thans bevin den zich nog meer dan tien personen in ver zekerde bewaring. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, Reeds is gebleken, dat bij de- zijn ongeoorloofdenhandel abnormaal hooge prijzen werden gevraagd en betaald. Voor een pond koffie bijv. 'werd 5 tot 8 gulden be taald. Ook thee en vet zijn voor zeer hooge prijzen afgeleverd. De gasverkennings- en gasontsmettmgspioegen van het hoofdpostkantoor te Amsterdam hebben een oefening gehouden, waarbij de uitwerking van een gas bom verondersteld werd. (Foto Pax Holland) Sluikhandelaars te Maastricht gesnapt. De gemeentepolitie van Maastricht heeft in samenwerking met de Duitsche politie een groote razzia ondernomen tegen de bedrijvers van een sterk verbreide sluikhandel in allerlei artikelen, welke op de openbare straat te Wijk- Maastricht werd gevoerd. In het geheel wer den 44 personen, mannen, vrouwen, jongens en meisjes, aangehouden. Een deel van de arrestan ten is in het Huis van Bewaring opgesloten. De menschen werden gearresteerd wegens overtreding van het prijsbeheerschingsbesluit, hamsterwetten, distributiewetten en daarmee verband houdende bepalingen. De in beslag en in bezit genomen goederen vulden een geheele kamer van het politiebureau. 169 coupons da mes- en heer ens tof f en. Enkele coupons mantel stoffen behoorden hiertoe en tevens 150 stuk ken damesondergoed, partijen kousen, zeep, ca cao, laarzen, schoenen en werkkleeren. VOOR DE KINDEREN Registratie Post- en Sierduivei De Commissaris van Politie te Haarlem re ons plaatsing van ibet volgende: Alle postduiven, welke na 15 Mei 1941 gebroed, behooren ten spoedigste aan de sie ter behartiging van de belangen van Neè duiven houders, gevestigd te Amsterdam, Ri gracht 407 (tel. 34413)met nauwkeurige ving van het jaar van uitbroeden en 'hei nummer te worden opgegeven. Hetzelfde geschieden met alle andere duiven, die officieele gestempelde hoklijsten- voorkom; Voor ongeringde duiven verplicht gesteld; ringen worden door het Nat. Verbond vai Postduivenlief'heibtoers, Amsteldijk 44 te k. dam, verstrekt. Alle soorten van sierduiven zonder uitzondering behooren ter registratie !f den opgegeven aan den secretaris van <fe Bond van Sierduivenvereenigingen, den b A. M. Spruyt, Van Bevernmghlaan 36 te Laatstgenoemde is met het registreeren re sierduiven belast. Opgaven ter registó verzoeken om inlichtingen moeten bij he: den'ingediend. 1 De voor de ingeringde sierduiven verpik! f stelde sluitringen worden door den heer S ta verstrekt. Verder moeten alle sierduiven. broed 1941, r zien worden van een door de in den aaiü 1 noemde Commissie te erkennen speciale Omtrent het opschrift van dezen voor het» land geldenden ring is nog nader overleg? Nadere mededeelingen zullen hieromte' gedaan worden. Het houden van sierduivei 1941. met niet erkende ringen is verboden Evenals voor postduiven behooren tb: van alle sierduiven hoklijsten in drievoudi den aangelegd. Eén exemplaar van dere moet aan het bureau van politie, Smedst te Haarlem, worden ingeleverd, het tv® hoort in het desbetreffende duivenhok a te zijn en het derde moet worden opgezoi voornoemde Commissie of aan den hei Bovenbedoelde oogaven behooren vd. nuari 1941 te worden ingezonden. Bij nis ming hiervan stelt men zich bloot aan vervolging volgens de Duitsche militaire Tentoonstellingen 'van post- en anderes in welken vorm ook, zijn verboden. Eveneens is het vervoer van postduiven: de kom der gemeente verboden, indien t voer niet gedekt wordt door een schrift# gunning, welke bij de Commissie voornoeE redenen omkleed, kan worden aangevm?; Voor zoover het vorenstaande afwijö vroeger terzake uitgevaardigde bepaling- ten deze als vervallen worden beschouwd, Maar plotseling „Zeg zie je dat?" Roept Ursula „Een groote rat? I „Daar ts mijn kans! Ik neem de beenen" Denkt Prikkebeen en Is verdwenen, Vóór Ursula hem na kan gaan: Z' is immers nog geheel ontdaan. De vlucht'ling denkt: „Die ool'ke rat", En kiest verheugd het hazenpad, Hij weet: hij loopt nu voor zijn leven. Want Ursula 't Is om te beven Komt stellig straks weer aangesneld, Tot groot verdriet van onzen held Gevangen missionarissen vrijgi Twee Nederlanders en drie Duitschali Uit Tsjoengking verneemt het D.N.B.: een telegram van bisschop Buddenbrockj: Duitsche katholieke missie in Lantsjau zjj ii Duitsche en twee Nederlandsche missionaris sinds den zomer van 1930 te Oeroemtsji, <k stad van de provincie Sinkiang (Chineesd kestan) gevangen zaten, na hun vrijlating: den welstand te Lantsjau teruggekeerd. De namen van de beide Nederlanders zi? drik Mötter en Piet van Oirschot. De Du: heeten Ferdinand Loy, Philipp Moritz en Hilbrenner. Allen maken deel uit van de 6 Verbi Divini. PETER PAUL BERTRAM. „Ik kan het u wel vertellen", helderde Daisy op. „Ze heeft mijnheer Von Ghetaldi vermoord". „Jaloersch was ze", riep Melitta Grabner. „Herinner je je nog, wat ik je direct dien eer sten avond verteld heb?", viel haar zuster haar in de rede. „Hoe zenuwachtig ze was, toen ze om niets tegen dr. Muir uitbarstte?" „Nu weet ik ook, waarom de graaf niet ont kend heeft", riep Melitta uit. „Hij wilde zijn doch ter beschermen". „Vermoord? De graaf niet ontkend?" Vahoda was uit de wolken gevallen. „Maar om hemelswil, wat beteekent dit alles?" „Maar weet u dat dan niet?", riepen de beide zusters uit. En elkaar telkens in de rede vallend vertelden zij den verbluften Vahoda, wat zij wis ten. „En de freule heeft bekend? Is ze dood?" „Natuurlijk heeft ze bekend. Waarom zou ze 2ieh anders zelf hebben willen dooden?" zei Daisy Grabner. „Misschien is ze ook nog niet heelemaal dood", zei Melitta. „Dr. Muir is bij haar. Maar het zou beter zijn, als zij wel dood ging". Vahoda schudde het hoofd. Hij wist niet, wat hij zeggen en wat hij denken moest. Teleurgesteld renden de zusters weg, om iemand ander te vinden, wien zij hun wetenschap konden mededeelen. Vahoda begon weer om den vijver te loopen. Zijn hersens werkten koortsachtig. Zou dan zijn heele theorie verkeerd zijn? Had de gravin, toen zij hem opdracht gaf inlichtingen in Weenen in te winnen, \-an de schuld van de freule geweten? Had ze het gedaan om een onschuldige te belasten? Was dus Duschinsky toch niet de moordenaar? Vahoda was in de war. De nieuwe aspecten, die zich voordeden, de vele omstandigheden, die hem tot dusver onbekend waren geweest, wierpen alles omver, wat hij gecombineerd had. Als de freule werkelijk zelfmoord gepleegd had, waren al zijn met moeite opgebouwde theorieën verkeerd geweest. Deze erkenning was bitter. Vahoda had geloofd- ja, hij had geloofd in plaats van te weten. Blijk baar mocht je als detective niet gelooven. Wat had de commissaris gezegd? „Dat zijn theorieën, maar wij hebben feiten noodig". Zijn opvatting van den moord was een theorie geweest. De feiten. Vahoda zuchtte bezorgd. Het was niet zoo eenvoudig, detective te spelen. Snelle schreden knerpten over het grint. Een bediende kwam hem melden, dat er telefoon voor hem uit Weenen was. Het detective-bureau, dacht Vahoda zuchtend. Het liefst had hij het gesprek laten loopen. Hij zou natuurlijk alleen maar gun stige berichten over Duschinsky hooren. Zijn theorie was immers verkeerd. Terwijl hij snel op het kasteel toeliep, nam hij het besluit, de conse quentie van zijn fout te trekken en de kosten zelf te dragen. „Ik heb de telefoon in de bibliotheek gezet", zei de bediende. „De commissaris is er op het oogen- blik niet". Vahoda ging naar de bibliotheek en nam de hoorn op. „Ja juffrouw, hier Josef Vahoda, ver bindt u maar". Hij wachtte. Na eenige minuten had hij aansluiting. „Hier detective-bureau „Lux", mijnheer Vahoda persoonlijk? We h'ebben uw opdracht, ontvangen en met spoed uitgevoerd. Dank zij onze persoonlijke goede relaties ik ben inder tijd zelf beambte bij de crimineele politie geweest konden wij in korten tijd onze inlichtingen ver krijgen. Dus de genoemde Duschinsky, Otto, fabri kant, bevindt zich in een zacht uitgedrukt, wan hopige situatie. Schulden, mijnheer Vahoda, niets dan schulden. Herhaalde malen is zijn faillissement aangevraagd. Een collega heeft me medegedeeld maar u gelieve dat strikt vertrouwelijk te behan delen dat de autoriteiten zich met den heer Duschinsky bezig houden. En de voornaamste schuldeischer, een zekere Pflüger, die hem tot nu toe gespaard heeft, laat hem ook los. Ik heb zelf met dien Pflüger gesproken ik moest heen en weer een taxi nemen, u zult dat op de onkosten- nota vinden, maar ik dacht, omdat u haast had..." Vahoda zuchtte zacht, „....dus Pflüger heeft vernomen, dat Duschinsky in die moordzaak ver wikkeld is. Hij is al door de politie verhoord. En hij wil niets meer met hem te doen hebben. Hij heeft me verteld, dat Duschinsky met een rijke dame wilde trouwen, een zekere mevrouw Fechner. Ze moet veel geld hebben. En Pflüger heeft het van het tot stand komen van dit huwelijk laten afhangen, of hij tegen Duschinsky zou optreden of niet. Dat is eigenlijk alles. Mag ik vragen, of u met Duschinsky in zakelijke betrekking staat, of is Het een onderzoek naar een misdrijf. In dat geval zou ik u ook verder behulpzaam kunnen zijn. Mijn condities zijn, zooals u zult merken uit de reke ning, die ik tegelijk met het schriftelijk verslag afstuur, uiterst coulant". Vahoda knipperde even met de oogen. Toen mompelde hij haastig een paar woorden van dank, beloofde een spoedige verrekening en belde af. Zijn theorie omtrent Duschinsky was dus juist ge weest. Ondanks dat had de freule, bekend en zelfmoord gepleegd. Maar als zijn theorie juist was, waarom had ze dat dan gedaan? Weer be gonnen zijn hersens koortsachtig te werken. Als de vader gezwegen had om de dochter te sparen, kon dan de dochter niet, in de meening dat haar vader de moordenaar was, de schuld op zich ge nomen hebben?" Zijn bik viel op de voor hem liggende rap porten van de verhooren. En op dat oogeriblik deed Vahoda iets, wat hij nog nooit gedaan had. Hij zocht het verhoor van Duschinsky er uit en be gon te lezen. Toen hij klaar was, legde hij het rapport weer neer en verliet snel de bibliotheek. In de hall zaten verscheiden gasten, die op ge- dempten toon en met betrokkén gezichten over het gebeurde spraken. „Is het werkelijk waar?", wendde hij zich tot mevrouw Pribram. „Of wat waar is?", vroeg professor Pribram norsch. „Het is onverantwoordelijk, op welke wijze zekere praatjesmaaksters, wier naam ik liever niet noemen zal, geruchten verspreiden, waaraan iedere grond ontbreekt. Het is een beleediging voor onzen gastheer". „Zeker", viel Vahoda hem bij. „Het is natuur lijk een vergissing, maar wat is er precies ge beurd?" „De freule is plotseling ziek geworden en ze heb ben dr. Muir geroepen. Dat heeft tenminste com missaris Buschroitner gezegd". Professor Pribram keek uitdagend om zich heen, of iemand het durfde wagen zijn woorden tegen te spreken. „De freule leeft dus nog?", informeerde Vahoda opgelucht. „Toen dr. Muir een paar minuten geleden even hier was, zei hij, dat de freule buiten gevaar was", antwoordde mevrouw Pribram. „Gelukkig!", fluisterde Vahoda. „Het was zoo'n lief meisje. Neen, hoe zou men dat ook kunnen gelooven?" „Het is weerzinwekkend", zei Maxwell, „te ge looven dat de freuile iets met den moord te maken zou hebben". „Is het niet waar?", riep Vahoda geestdriftig uit. „Dat kan alleen maar iemand beweren, die ner gens verstand van heeft. Ik zal u de onzinnigheid van een dergelijke beschuldiging afdoende aan- toonen". Hij liep de trap op "en kwam eenige oogenblikken later met een gevaarlijk uitziende la-is van exotischen oorsprong terug. „Bekijkt u dit wapen eens. Het is gelijk aan dat, waarmede de moord gepleegd is". Hij trok de kling uit de scheede. „Het is een bolo uit Mindanao. Een ge vaarlijk wapen, maar geen instrument, waarmede een vrouw kan omgaan. U, mevrouw", wendde hij zich tot mevrouw Pribram, „neemt u dat wapen eens u bent sportief en krachtig". Hij keek zoe kend om zich heen en vond een groote Engelsche krant. „Probeert u nu eens door deze krant heen te steken". Hij hield de krant als een toreador zijn roode lap houdt. Mevrouw Pribram nam het wapen en stak toe. Men zag, dat zij al haar kracht aan wendde, maar het gelukte haar niet meer dan een paar bladen door te steken. „Ziet u", riep Maxwell, triomfantelijk uit. „En iedere soldaat zal u bevestigen, dat het nog veel moeilijker is, om een mensch zoo'n dolk in den rug te stooten. Niet waar, majoor?" Hij sprak eenige Chineesche woorden en majoor Li-Tau-Ping knikte bevestigend. Maxwell nam het wapen weer over en stak het in de scheede. „Neen", zeide hij hoofdschuddend, „de arme mijnheer Von Ghetaldi is door een man vermoord". Maxwell ging de trap weer op om het wapen op zijn plaats te hangen. Hij was een beetje verwonderd, toen hij merkte dat de kleine' hem gevolgd was-/ j „Kan ik u een oogenblik alleen spre vroeg Vahoda schuchter, toen Maxwell naarï terug wilde gaan. „O zeker, wat wenscht u?" Vahoda schraapte zich de keel. „U is W vriend van graaf Vestic-Falkenberg", VP bedeesd. „Ik bedoel, omdat u de freule zoo# verdedigde". „Vriend is wat veel gezegd, want ik graaf pas enkele dagen. Maar als u bedoel! alles doen zou om deze onwaardige vers van zijn dochter te nemen, dan kunt u ik zijn vriend ben". „Dat bedoel ik juist", zei Vahoda. namelijk weten, dat de gravin mij opdra» gegeven, te trachten den moord op te heloc. „Ja. Ik heb daar een theorie over opg» zij was van de juistheid er van overtuigd. dat ze me volmacht gegeven heeft inlich® Weenen te laten inwinnen". 1 „En hoe Luidt uw theorie?", wilde J- weten. „Dat is het juist", zeide Vahoda onzeker ik hoorde, dat de freule een bekentenis legd en zelfmoox-d gepleegd had, dacht ik,:' theorie fout was. En toen kreeg ik uit Ween?: deelingen, die mij bewezen dat ik toch g« gehad. En nu u aangetoond heeft, dat sle» man den moord begaan kan hebben, wiS' ik verder moest op den ingeslagen weg. alles met de freule een vergissing moes'' Maxwell keek den kleinen man verwon# „Ik begrijp niet goed waar u heen wilt, Vahoda dat is toch uw naam? Kus- uw theorie niet uiteenzetten?" Vahoda kleurde gevleid. „Gaarne, zeer mijnheer Maxwell, als ik u er niet mee Maar dat was het eigenlijk niet, wat K wilde. Ik wilde u, als vriend van de fa»1 zoeken mij te helpen. Mijn onderzoek zich op het oogenblik in een stadium, dat. bepaalds doen moet. En dat durf ik doen. als ik om zoo te zeggen gedda door iemand. En ik kan nu, terwijl haar tusschen leven en dood zweeft, de gr»; storen".. (Wordt ven'

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6