In het Buitenland. Graaf Csaky overleden KORT NIEUWS. BANDAG 27 JANOASI Ig4T HS'ARLEM'S DAGBEXb lust en orde reergekeerd )i Roemenië Talrijke arrestaties verricht der regeering verwacht Lj D.N.B. meldt uit Boekarest: I rnfeheel Roemenië zijn na de spannende Ven van de afgeloopen week weer rust en ■ÉL teruggekeerd. De overheid is den toestand meester. De opstandige beweging is (bladen en de tegenstanders van het be- Hnd hebben het verzet, dat zij aan het einde n de week nog- poogden te handhaven JJIgeven en zich overgegeven. Er is een ge- Kgle reeks arrestaties verricht. Roemeen- the militairen bewaren de orde. Afdeelm- van het Roemeensche leger rijden op •achtauto's en pantserwagens door de ■ad De openbare gebouwen zijn door bldaten bezet, Ook het plein rondom het ge- uw van den minister-president wordt nog waakt. Iet burgerlijke leven keert weer tot zijn ialen gang terug. De toevoer van levensmid- Bn heeft in het geheel niet geleden en ook aanvoer van brandstoffen wordt weer her- Het telefoonverkeer werkt in de geheele uitgezonderd in de wijken waar de leidin- beschadigd zijn. Trams en autobussen rij- I weer. Ook de post bestelt weer normaal. In «drijven en bij de openbare diensten wordt gewerkt en het zakenleven onderscheidt in niets van dat der vorige week. Alleen in jodenwijken zijn de meeste zaken gesloten. - a- is ook de grootste schade aangericht. Ook provincie is de rust en orde hersteld. Over- e' ijn de wapens zonder verder bloedvergieten - gelegd. Naar vernomen wordt zou het in de Kling van generaal Antonescu liggen de re- J ingte reorganiseeren. Oudminister beschuldigd. een oproeping aan het land heeft Anto- u een overzicht gegeven van den opstand p laatste dagen. Deze opstand, zoo zeide hij, is 'h :den vroegeren minister van binnenlandsche ,l n en den directeur der algemeene veiligheid janiseerd. Daar alle oproepingen om de or- te bewaren vergeefsch bleven, was hij An- :u genoodzaakt geweest het leger te te roepen. Het leger heeft echter nergens eerst geschoten. De leiders van de opstan- ngen verdienen de zwaarste straf. Vervol- i$prijst generaal Antonescu nadrukkelijk het r dat de orde in het land hersteld heeft, menië zal zijn toekomst zoo vormen, als het rbeeld van de as zulks leert. Vervolgens deelt tl oproeping mede dat de scherpste maatrege- genomen zijn om de orde te handhaven, islotte doet Antonescu een beroep op de 5d, de wapens neer te leggen en diegenen te volgen die den opstand georganiseerd heb- uA ten einde daarna aan het opbouwende werk ilibeginnen. Hij eindigt met een oproeping tot v«menwerking van alle leeftijden en standen. Maatregelen te Boekarest. v, Di mifitaire commandant van Boekarest ■fceit een verordening uitgevaardigd, volgens telke alle bioscopen, schouwburgen en restau- ;f mts des avonds om 9 uur moeten sluiten. De g enbare verkeersmiddelen zijn tot des avonds 61 uur In dienst. De bewoners mogen slechts tot e« uur 's avonds op straat zijn. De generale laf heeft bekend gemaakt dat de thans ont- ml jen reservisten in Februari en Maart a.s. er zullen worden opgeroepen gedurende der- lij maanden om verder te worden opgeleid. ad De meening te Berlijn. jB ia et ANP. verneemt uit Berlijn: In poli- e kringen te Berlijn kwalificeert men de ge- Senissen in Roemenië als een zuiver intern- meensche aangelegenheid en men vestigt andacht op het feit dat bij de gebeurte- ifen aldaar de in het land aanwezige Duitsche ■rifructietroepen volstrekt op den achtergrond iven zijn. en uit hier voorts het vermoeden dat ge- jal Antonescu thans een beweging zal 'en, waarop hij zich kan verlaten en acht 'aarschijnlijk dat hij zich tevens zal af- 5 den van de kringen die hem hebben teleur- -3 leid en hem de gehoorzaamheid hebben op- «d bij zjn streven naar opbouw van het LMen acht het in politieke kringen alhier uaiuur thans reeds aan te geven met welke hten uit de légionnairsbeweging generaal önescu thans vanzins is voort te arbeiden en de ontwikkeling in Roemenië zal loopen. Verheelt evenwel niet dat de vestiging van dende toestanden in Roemenië en bevor- "S van den opbouw aldaar tevens ook het ^n van Duitschland zijn. f ted Press meldt nog: Boemeensche ministerraad heeft het volgende lUniqué uitgegeven: „Te beginnen met Horia 'tot den laatsten misdadiger zal ieder die der- se opstandelingen verbergt of beschermt zwaar |fd worden". Mr dit communiqué uitgegeven werd, deden de ronde dat Sima gedood of gearres- 'Zouzyn. Terwijl de zuiveringsacties aan den Iru' k.omen uit ve*e deelen van het land aan- ''ukheidslelegrammen bij Antonescu binnen. M telegrafeert generaal Domitricu, de comman- van het eerste legercorps in Transsylvanië. den laatsten soldaat tot den -hoogsten officier wij u allen trouw". De patriarch van Roe- e telegrafeerde: „De kerk en de massa van roemeensche volk staan aan uw zijde." ueral Gragohno, waarvan ten onrechte werd .j e™ dat hij zich bij de opstandelingen had Bloten, zeide in een radiorede dat hij Anto- -I ondersteunt en dat het door hem gecomman- ïe dei"de legercorps de situatie in Transsylvanië De aanslag te Boekarest. Stoffelijk overschot van majoor Döring ter aarde besteld. ,.J 5 .meldt uit Weenen: Met alle militaire ^2en is Zaterdagmiddag op het centrale «h van Weenen de in Boekarest vermoorde w van den generalen staf Helmuth Döring *-Qe besteld. De rouwstoet werd geopend door g®«kcorps en een eere-afvaardiging van Officieren met getrokken sabel verge- _de lijkkist. vol?den de familieleden van den doode, •_*e generaals, gouwleider von Schirach en een m'ktaire delegatie. De plaatsver- ®ue bevelvoerende generaal en bevelhebber militaire district, 17 legde aan het graf de ®*er van den Führer en oppersten bevel- Ben vertegenwoordiger van de Roemeen- t-p^^eht legde een krans neer namens s Micnael en generaal Antonescu, Het voorstel van den Amerikaanschen senator Smathers om het eiland Cuba dat thans een soevereinen staat is. in het federale verband der Ver. Staten op te nemen, heeft veel stof opgeworpen. In dc eerste plaats op Cuba zelf. waar het plan op heiftige wijze wordt gecriti- seerd. Dit is niet te verwonderen, daar het on- afhankelijkheidsgevoel der Cubanen zeer sterk ontwikkeld is Bovendien valt het idee van een aansluiting bl.i de Ver. Staten moeilijk overeenstemming J,e brengen met het huidige bewind van kolonel Batista, dat in hooge mate dictatoriaal van karakter Ls. De afkeer van een der-gelijk plan is dan ook spoedig zeer duidelijk tot uiting gekomen. De Cubaansche pers wijst het un^jriem van de hand en de Cubaansche senator Manach heeft bij den Senaat een motie ingediend, waarin het voorstel van Smathers wordt beschouwd als e°n „aanval op het aanzien" van Cuba. Ook in het stamverwante Spanje zijn woorden van protest opgegaan. En de Cubaansche zaakge lastigde te Washington bracht tegenover de Amerikaansche pers de opvatting der eilandbe volking nog extra tot uiting toen hij zeide dat „Cuba .er niet aan denkt zijn onafhankelijk heid als soevereine natie op te geven, welke het met bloed van vele generaties heeft, moeten be vechten". Het ligt voor de l»nd. te veronderstellen dat senator Smathers mft zijn wetsontwerp -beoogd de strategische positie van dc Ver. Staten in den Atlantische Oceaan te versterken. Of het kans op aanneming heeft, is moeilijk te zeggen. Wel is gebleken dat de Amerikaansche r.egee- ring er niet voor wenscht te worden aangezien dat zij de hand in deze aangelegenheid gehad heeft. De Staatssecretaris zeide tenmin ste, nadat de opwinding op Cuba over het voor stel bekend was geworden, dat het initiatief van Smathers zonder medeweten van het Witte Huis en van het staatsdepartement genomen was. De Japanners hebben Zondag in de Chineesche provincie Honan een grootscheepsch offensief ont ketend tegen Chineesche troepenconcentraties ter sterkte van ongeveer 100.000 man, aldus een D.N.B.- bericht uit Sjanghai. De operaties geschieden ten noorden van Hankau angs den spoorweg van Hankau naar Peking en in het gebied van Sinyang. Graaf Csaky, de Hongaarsohe minister van Buitenlandsche Zaken is heden, naar uit Boe dapest aan het D.N.B. gemeld wordt, op 46- jarigen leeftijd overleden. Graaf Csaky was reeds geruimen tijd ziek. Zaterdag deed zich een bedenkelijke achter uitgang in zijn toestand voor. Een gisteren gepubliceerd medisch bulletin verklaarde dat de minister op sterven lag. Nie ren en andere organen hadden hun werking ge staakt. Bijna alle leden van de regeering hebben Zondag onder leiding van den -premier, graaf Paul Teleki, nog een bezoek aan het ziekbed van den minister gebracht. Wijlen graaf Csaky. (Foto archief H. D.). Graaf Stephan Csaky was een afstammeling van een oude Zevenburgsche adellijke familie. Hij werd in 1894 in Scaesburg geboren. Hij bezocht de ocn- sulaire academie in Weenen en promoveerde tij dens den wereldoorlog tot doctor in de staatswe tenschappen aan de universiteit te Boedapest Aan de vredesonderhandelingen in Trianon nam hij reeds deel als Hon-gaarsch diplomaat in de functie van legatiesecretaris. Zijn buitenlandsche posten waren te Rome, Madrid, Lissabon en Boekarest. In 1932 werd hij perschef van het ministerie van bui tenlandsche zaken onder graaf Bethlen en in 1935 kabinetchef van den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken Kanya. Aan de viermogend- hedenconferentïe van München in 1938 nam hij deel als waarnemer van de Hongaarsche regeering. Eind 1938 werd Csaky minister van buitenlandsche zaken in het kabinet van Imredy. In December 1940 ging Csaky voor de afsluiting van een Hongaarsch- Joego-Slavisch vriendschapsverdrag naar Belgrado. Eenige dagen na zijn terugkeer werd hij ziek. Sindsdien was hij aan het ziekbed gekluisterd. BOEDAPEST, 27 Januari. (D.N.B.). Graaf Csaky is, naar vernomen wordt, in den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur 20 in een zieken huis te Boedapest overleden. Matsoeoka komt op tegen beschuldiging van Huil. „Amerika onthoude zich van inmenging in Oost-Azië". Het D. N B. meldt uit Tokio: In de Japansche Kamer is de minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka ingegaan op het verwijt van zijn Ameri kaanschen ambtsgenoot Huil, volgens wien het op treden van Japan in Mandsjoekwo de inleiding tot de vernietiging van de grondslagen der beschaafde wereld' zou zijn geweest. Door deze bewering, aldus zeide Matsoeoka, wor den de feiten op hun kop gezet De Mandsjoerijsche kwestie is niet de oorzaak, maar het gevolg geweest van een internationale ontwikkeling onder den voortdurenden druk der Angelsaksische staten die geen verandering van den status quo wenschen, of schoon de Angelsaksen steeds wanneer het 'egen Ja pan gaat, den door hen verdedigden status quo trachten omver te werpen. Van consequent-zijn kan men dus niet spreken. Indien Japan verweten wordt dat het een overheerschende positie in het westen van den Stillen Oceaan tracht te veroveren, dan kan men antwoorden dat het doel van Japan is: de stich ting van een vreedzaam en bloeiend groot-Oost- Azië, waarin geen plaats meer is voor verovering, onderdrukking en uitbuiting. De V. S. hebben een overheerschenden invloed op het Westelijk Half rond en het zou beter zijn indien zij zich niet be kommerden om andere streken, zooals Oost-Azië, waar Japan een positie inneemt die vrede en orde waarborgen. Indien zij dieper nadenken moet het den Amerikanen duidelijk worden dat de eigenlijke oorzaak van het conflict tusschen Japan en de V.S. in de* inmengingspolitiek van Amerika schuilt. Op de bewering dat de Amerikaansche regeering Japan heeft gewezen op het belang dat het heeft bij een vreedzame ontwikkeling zijner betrekkingen met de Vereenigde Staten kan geantwoord worden, aldus vervolgde Matsoeoka, dat Japan steeds bezield is geweest door een oprecht verlangen naar vriend schappelijke betrekkingen. Maar het begrip voor den toestand van den ander blijft voorwaarde voor een dergelijke ontwikkeling. Helaas toont Amerika geen begrip voor dezen toestand. Zoolang de Ver eenigde Staten in China hun eerste verdedigingslinie zien, zal een vriendschappelijke verhouding tus schen Japan en Amerika een illusie blijven. Watsoeoka wees de verdachtmaking van de hand dat de partijen van het driemogendhedenverdrag een programma van ongelimiteerde veroveringen zouden hebben opgesteld. Het is er haar slechts om te doen een rechtvaardiger en rechtschapener wereld tot stand te brengen. Voor den wereldvrede zou het voordeeliger zijn, indien het Amerikaansche volk een andere houding zou aannemen en niet den in ternationalen toestand die zonder dat reeds ernstig is zouden willen verergeren door bekrompenheid en „kruistochtengeest". Het voornemen der Vereenigde Staten ook Austra lië en Nieuw-Zeeland als hun voorste linie te be schouwen, noemde Matsoeoka een vervalsching van de Monroeleer. Japan moet van de Ver. Staten ver langen dat zij hun standpunt herzien. Anders is er maar geinig kans op vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide mogendheden. Opbloei of verval van de wereldbeschaving zijn in laatste in stantïe afhankelijk van de houding der Vereenigde Staten. Tenslotte zeide Matsoeoka dat Japan zich niet zal onttrekken aan zijn verplichtingen krachtens artikel 3 van het driemogendhedenverdrag. (Artikel 3 van het pact heeft betrekking op het wederzijdsch steun verleenen ingeval van een aanval op een der drie mogendheden. Red.). KADI0 PROGRAMMA DINSDAG 28 JANUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsen Programma. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Concertgebouwk-orkest en Yvonne Georgi-ballet (opn). 1®15 Nederlandsch solisten programma (opn.). 10.45 Gramofoonmuziek 11.15 Rotter- damsch Philharmonisch orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg van 12.15. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 3.40—3.50 Gramofoonmu ziek. 4.00 KRO-orkest (opn.) 4.30 Cyclus „De betrekkin gen met het Nederlandsche muziekleven van groote figuren uit de Muziekgeschiedenis". 4.45 Pianovoordracht. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 RVU: Cyclus „Wat leert ons de ontwikkelingsgang der dieren omtrent het !even op onze aarde en het levens vraagstuk?" 6.00 KRO-Symphonle-orkest 6.45 „Waarom Germaansch?" lezing. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Rococo-octet (opn.). 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Reportage.-8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 KRO-Symphonie- orkest en soliste. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuws berichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.308.45 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00 Orgelspel. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonmuzieki 10 25 Voor de vrouw. 10.30 Omroeporkest. 11.00—11.20 Huishoudelijke wenken. 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek. 12.15 Orfiroep- orkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.25—1.35 Cyclus „Groote Nederlanders". 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Philharmonisch kwartet. 3.00 Re portage. 3.15 Cabaretprogramma. 4.30 Ensemble Pali. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 6.15 Zang met pianobegeleiding en een Inleiding. 6.45 „daarom Germaansch?" lezing. 7.00—7.15 Vragen van den dag A. N. P. en sluiting. De springschans tc Cortina d'Ampezzo is gereed voor de aanstaande wereld kampioenschappen in het ski-springen. Deze biedt de mogelijkheid tot sprongen van 89 meter. .(Foto WeltbilcU Slachtoffers van den oorlog ter zee. De overlevenden van een getorpedeerd Engelsch koopvaardijschip wor den op den Atlanti- schen Oceaan door een Canadeeschen torpedo jager aan boord ge nomen. (Foto Weltbild). Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Tobroek na hevig verzet prijsgegeven. Grieksche duikboot en Engelsche hulpkruiser tot zinken gebracht. ERGENS IN ITALIë, 25 Januari. (Stefani) Hier vólgt het 232ste Italiaansche weermachtsbe- richt: „De laatste afdeelingen, die in den westelijken sector van Tobroek hardnekkig tegenstand bleven bieden aan den vijandelijken aanval, moesten gis teren wijken. De strijdkrachten, die zich in de ver sterking Tobroek bevonden, bestonden uit een di visie infanterie-sirte, een bataljon grenswacht, een bataljon zwarthemden, afdeelingen zeesoldaten en artillerie, 20.000 man in totaal. Deze strijdmacht heeft 19 dagen lang tegenstand geboden aan een onophoudelijk drievoudig bombardement te land, ter zee en in de lucht en vier dagen lang aan-den eindaanval. Onze artillerie schoot tot aan de laatste granaat en veroorzaakte ontzaglijke verliezen on der de afdeelingen Australiërs. Onze verliezen aan manschappen en materiaal waren eveneens aan zienlijk. Volgens vijandelijke radioberichten heeft men meer dan 2000 gewonde Italianen uit Tobroek weggedragen. Tijdens den slag van Tobroek, die volgens erkenning van den vijand zelf zeer zwaar was, vochten de Italiaansche strijdkrachten held haftig. Na Tobroek heeft de slag zich naar het Westen verplaatst, waar aanvallen van gepantserde vijan delijke strijdmiddelen afgeslagen werden door ons vuur, benevens het bombardement en het mitrail- leur vuur van onze luchtmacht. Een vliegtuig van het type Blenheim werd door onze jagers neerge schoten. Aan het Grieksche front zijn onder ongunstige weersomstandigheden bij operaties van plaatselijk karakter belangrijke stellingen bezet en aan den vijand zijn gevoelige verliezen toegebracht door de vermeestering van krijgsgevangenen en automati sche wapens. In Oost-Afrika zijn de gevechten aan het Soe- danfront voortgezet in het gebied van Tjseroe en dat van Aicota, met moedige medewerking van onze afdeelingen luchtstrijdkrachten. Formaties bommenwerpers van het Duitsche luchtcorps hebben gisteren laat op den middag een vijandelijke vlootformatie in het centrale deel van de Middellandsche Zee aangevallen. Volgens de eerste inlichtingen schijnt een zware vijandelijke kruiser aan den achtersteven door een bom van groot kaliber getroffen te zijn. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten onder bevel van korvettenkapitein Carlo Alberto Teppati het Grieksche schip „Eleni" van 60fl0 ton tot zinken gebracht. Een andere on derzeeër onder bevel van korvettenkapitein Sal- vatore Todaro heeft na zwaren strijd den Engel- schen hulpkruiser „Eumdeus" van 7(100 ton met troepen aan boord tot zipken gebracht." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag: Operaties der luchtmacht boven Griekenland en het Grieksche front. Engelsche oorlogsbodems getroffen. ROME, 26 Januari. (Stefani). Het 233e Ita liaansche weermachtbêrioht luidt ^ls volgt: „Aan het Grieksche front gevechten van plaat selijk karakter. Onze luchtmacht heeft ravitaillee- ringscolonnes en troepenconcentraties aangevallen en met bommen en granaten bestookt. Een forma tie bommenwerper! heeft militaire installaties te Saloniki aangevallen, waarbij havenwerken, brand stofdepots, pakhuizen en het station werden ge troffen. Omvangrijke branden werden waargeno men. Bij luchtgevechten met vijandelijke jagers zijn twee toestellen van den vijand neergehaald. Een onzer bommenwerpers is niet teruggekeerd. Onze vlootstrijdkraóhten hebben vijandelijke stel lingen aan de Grieksch-Albaansche kust gebom bardeerd. In Cyrenalca zijn gevechten aan den gang met doeltreffende medewerking van onze luchtmacht die onvermoeibaar vijandelijke troepen en gemoto riseerde strijdmiddelen met bommen en machine geweren bestookt. Gisteren hebben onze jachtvlieg tuigen, die een vijandelijke formatie ontmoetten, vier toestellen van het type Gloster brandend neergehaald. In Oost-Afrika is van het front te land niets van beteekenis te melden. Onze luchtmacht heeft vijan delijke strijdkrachten gebombardeerd. Vier Brit- sche vliegtuigen zijn brandend neergehaald. Bij den in het weermachtbericht van Zaterdag vermelden aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps op 24 Januari zijn, naar uit later ont vangen en behoorlijk gecontroleerde inlichtingen blijkt, behalve de reeds gemelde kruiser nog twee andere eenheden t.w. een slagschip en nog een kruiser, getroffen, elk met twee bommen van zwaar kaliber. Gebleken is dat bij den op 9 Januari onderno men luchtaanval op Britsche vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee, als in het communiqué no. 217 vermeld, behalve de reeds als getroffen ge melde, eenheden, nog twee kruisers, die op het oogenblik voor herstel te Alexandrië liggen, ern stig beschadigd zijn". Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Aanval op convooi in de Middellandsche Zee. Bom- ireffers op drie oorlogs schepen. BERLIJN, 25 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Snelbooten hebben onder ongunstige weersom standigheden in het Kanaal succesvol verkenningen uitgevoerd. Zij kwamen meermalen met den vijand in contact. De Duitsche booten zyn onverlet op haar steunpunten teruggekeerd. Ook het Duitsche luchtwapen heeft gisteren als gevolg van het ongunstige weer zijn activiteit tot gewapende verkenning beperkt. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een door zeestrijdkrachten be veiligd vijandelijk convooi ten westen van Kreta aangevallen. Verscheidene bomtreffers van middel baar kaliber op drie zware eenheden van de En gelsche vlootformaties werden onmiskenbaar waar genomen. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten". Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Bommen richtten geen noemenswaardige schade aan. BERLIJN, 27 Januari (D.N.B.) Verscheidene vijandelijke vliegtuigen zijn, naar het D.N.B. ver neemt, begunstigd door goede weersomstandig heden, in den vroegen morgen van 27 Januari Noord- en Midden Duitschland binnengevlogen. Zij wierpen op eenige plaatsen brisant- en brandbom men neer. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten is geen noemenswaardige schade aangericht. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Tot vice-president van het Opperste Staatsgerechtshof te Riom is do president van het Hof van Cassatie Maillefaud benoemd. Zijn voorganger Lagarde is president van het Staatsgerechtshof geworden. De advocaat- generaal bij het Hof van Appèl te Besangon Lequin wordt advocaat-generaal bij het Opperste Staatsgerechtshof, in de plaats van Gadolde die tot „procureur der republiek" is benoemd. Volgens een bericht uit St. John (New Found- land) is het Amerikaansche troepentransportschip „Alexander" Zaterdag met de eerste voor de be zetting der door Engeland afgestane steunpunten bestemde contingenten in zee gestoken. (D.N.B.)| Met een plechtige uitzending van den Duit- schen omroep is Zondagmiddag naar het D.N.B. mededeelt, het Mozartjaar geopend, dat gewijd zal zijn aan het genie van den onsterfelijken com ponist. Tixier-Vignancourt, die op het Franscha bureau voor voorlichting belast was met de af deelingen pers, radio en film, is afgetreden, naar officieel te Vichy bekendgemaakt wordt. Tevens wordt het ontslag van den leider van de radio- afdeeling Jean Masson gepubliceerd. (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, is te Singapore de chef van den generalen staf van de Australische luchtmacht aangekomen om bespre kingen te voeren met den Britschen opperbevel hebber in het Verre Oosten. De kwesties welke besproken worden houden, naar het D.N.B. ver neemt, verband met de organisatie der luchtverde diging. Het Italiaansche blad „Giornale d' Italia" pu bliceert een grafische voorstelling van het aantal Italiaansche luchtaanvallen sedert het uitbreken van den oorlog. Op Malta zijn volgens deze publi catie 49 aanvallen ondernomen, op Mersa Matroeh 30, op Alexandrië 25, op Aden 20, op Port Soedan 15, op Korfoe en Sidi el Barrani 13, op Pre- veza 10. Uit Lissabon verneemt het D.N.B.: De over stroomingen in Portugal hebben de laatste dagen catastrofale vormen aangenomen. De geheele benedenloop van de Taag is een watersnoodgebietL Ruim 1500 huizen staan onder water. Vele huizen zijn ingestort. Verscheide personen zijn verdron ken. Als gevolg van den zwaren regenval is ook de Guadalquivir in Spanje weer gewassen. De rivier heeft op eenige plekken een stand bereikt van 7V'2 meter boven het gemiddelde. 3200 personen ziin dakloos geworden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7