>p4d £f» tted&tdjdeu iDO wint 1 n n 3A zag, Walter Neusel wint van Heuser Sweering en de Leeuw in Haarlem \A N' D A G 27 JANUARI 1941 H A 'A R TI T! M'S D A G B E A T) Voetbal Inederi.. voetbalbond. AFDEELING I. Eerste klasse. D, O.-D. H. C. Tweede klasse, j) O.—Watergraafsmeer 3—1 l—o P, C.-Ajax AFDEELING IV. Eerste klasse. srmond—Juliana nburgla-M. V. v. Hem IIN. O. A. D. Een koude wedstrijd van Watergraafsmeer X "U ;itioorhoede der Haarlemmers faalt art gg] paar honderd moedigen hadden den ijskou- 1 ii wind getrotseerd en hebben voor anderhalf j;ou lijden een wedstrijd gezien, die in een met L temperatuur evenredig tempo is gespeeld, waar- is de dan tevens vrijwel het eenige goede is ver- bes Jd, wat er van te zeggen is. Het veld was na- •uei rlijk ham. en als er soms een speler wat stevig een grond terecht kwam was meestal een kleine EU kpartij het gevolg. Gelukkig kwamen ernstige jartijen niet voor, omdat er voorzichtig ge- sid is. toewaai driekwartier hebben twee voorhoeden t^en twee achterhoeden moeten afleggen. Het hopeloos, te zien, welke kansen er verwaar- werden en hoe vrijwel iedere gelegenheid iiep in onbeholpen, slordig, kort spel. Vooral na L ;oen E.D.O. voortdurend op het terrein van Sergraafsmeer zwierf, had een voorhoede, die taak verstaat de doelpunten maar voor het melen gehad, maar van behoorlijke spelver- ag noch van productief voorhoedespel was ;e. Rietman, de middenvoor, werkte hard. maar jvsteem merkt men in zijn spel niets. De links- ji Nolet. die een prachtige snelheid bezit, mist 'nirole en bracht van zijn voorzetten even wei ght als zijn collega rechts en zoo was het van vele tientallen aanvallen één simpel je. sergraafsmeer bracht er nog minder van te nt Voelde E.D.O. den doelverdediger nog wel te aan den tand, tegen Zandstra en Sluis had- kdeBlauwwitten, als ze al door de Haarlemsche Ipnlinie heen kwamen, maar heel weinig in brengen, zoodat Wille, als 't niet zoo koud was freest er bij had kunnen gaan zitten, jfDe aardigste trekjes hebben we nog voor rust 3. Al vrij gauw, nadat Watergraafsmeer met Kjiiiabaar groote plannen van stal was geloopen, [^Rietman leans, een mooien voorzet van rechts apinnen, welk succes E.D.O. .scheen te jmspi- Iwreiiibekliurende een kwartier tènniinste hielden, %e tbod'jvv^rtén de 'óveidhand én toen een Water-, pafsmwr-achterspel er een voortreffelijk schot op igen doelloste, dat de keeper met assistentie van en paal maar op 't randje kon houden, verwacht- In we snoedig nummer twee. Maar de Amsterdam- lers herstelden zich, E.D.O. verviel in een einde- ps plaatsen, maar waarbij het niet tot doelpunten ilNa rust was E.D.O. overwegend sterker, d.w.z. »r aanvallen waren het talrijkst, doch helaas stam als de weinige attaques, dlie Watergraafs- ger zich permitteerde. Een paar kansen uithoofde B vrije schoppen werden niet benut, de vleugel- Iers faalden hopeloos en het middentrio was tl trio. En zoo verliep de tijd. E.D.O. behield I voorsprong, klein maar nuttig en toen de ie:dsrechter tijd floot waren in weerwil van veel jtrief dat dezen wedstrijd kenmerkte, de pun- binnen. RANGLIJSTJES AFDEELING L él c. .c:.- r. s. nvogels b eec soord IC. V. :nd:. S. eer w Wit les B. S. C. te c. V. V. Eerste klasse. AFDEELING 2. AFDEELING 4. df" 1' c !V 0. A. D. V, V. 33—20 32—21 28—16 24—19 15—15 21—22 27—22 23—26 15—25 8—38 30—12 28—26 28—20 31—21 17—16 19—17 31—27 23—30 18—37 12-31 19—13 33—27 39—27 27—19 25—30 24—28 20—26 17—44 20—29 12—33 AFDEELING L 2e klasse B. P. 0. V. C. ve ^afsmeer che .ei'' t 17—24 15—17 18—27 20—33 16—24 9—21 Lawntennis jj ^Uncec en Pallada naar Spanje. ^W-Slavische sPeIers Puncec en Pallada zullen in -• een reis naar Spanje ondernemen om aldaar aan de k>urnooien deel te nemen (A. N. P.) Een promotie-competitie zonder degradatie-candidaat als De roodbroeken gangmakers Er zal wel nooit een voetbalclub ln ons land zijn ge weest. die met zulk een blijmoedigheid het spelen van de gradatiewedstrijden heeft aanvaard als Haarlem in 1916. De N. V. B. had voor dat jaar een wel zeer bijzondere regeling uitgedacht, die op het volgende neerkwam: num mer laatst van de eerste klasse zou met de kampioenen der drie tweede klasse afdeelingen een halve competitie spe len om twee plaatsen In de hoogste sectie, echter met dien verstande, dat welke resultaten Haarlem daarbij ook boekte, deze vereeniging niet zou degradeeren. Men zou zoo meenen, dat men dan even goed den rood broeken de inspanning had kunnen besparen, want ook al verlorên ze de drie te spelen matches, dan was er voor hen nog geen vuiltje aan de lucht. Blijkbaar achtte men het echter wenschelijk om liet elftal van onze stadgenoo- ten als ..gangmaker" te doen fungeeren en het dient ge zegd. dat het als zoodanig aan de verwachtingen heeft beantwoord. De tegenstanders waren: Ajax, Blauw Wit en het Schiedamsehe D. V. S.. dat thans met Hermes is ge combineerd. Het feit, dat de belde groote Amsterdamsche clubs van de partij waren, was waarschijnlijk oorzaak, dat alle wedstrijden in het oude Stadion werden ge speeld. Ajax, dat toen al tot de sterkste ploegen van Nederland behoorde, was sterk favoriet, maar de aanhangors der roodwitten kregen al spoedig een zeer onaangename s rassing, want hun club werd wel zeer onverwacht door D. V. S. geklopt. Een week daarna kwam Blauw Wit tegen Haarlem ln het veld voor wat zou blijken een Marathonwedstrijd te zijn. Jur Haak en zijn mannen wa ren in de eerste helft in de meerderheid en doelman Sehindeler had tie grootste moeite met menige gloeiende kogel van Haak en Houtkooper. HIJ wist zijn doel echter schoon te houden, daarbij goed gesteund door Van der Kluft en den spil Moolenijzer. Na de pauze wisten de Amsterdammers het spel te ver plaatsen. maar toen de tijd was verstreken, was de stand nog puntloos gelijk. Er moest toen om de een of andere reden verlengd worden en vooral ln het tweede kwartier van die verlenging werd de druk op het Haarlem-doel steeds heviger. Rechtsbuiten Dorenbos kreeg op één meter afstand den bal voor het inleggen, maar hij miste als een panharing en reeds dacht men, dat de strijd zon der doelpunten zou eindigen, toen Van Dort, bijgenaamd „de hakjesman" in de laatste oogenblikken de winnende goal scoorde. Daarna volgde het „gevecht op leven en dood" tussehen Ajax en Blauw Wit. een ware veldslag, die de gemoederen danig in beweging bracht. Beide partijen scoorden één doelpunt, maar de Ajaxieden waren er van overtuigd, dat een schot van Grootmeyer door Sehindeler achter de lijn was gestopt. Daarover Is weken lang veel te doen geweest: er werden foto's van het geval gepubliceerd en onderzocht een film was er toen nog niet "gemaakt en de match moest geruimen tijd worden onderbroken om de gemoederen tot bedaren te brengen. Maar ook de ver lenging bracht geen overwinnaar en derhalve stond Blauw Wit er toen wel zeer gunstig voor. Ajax pro testeerde tevergeefs en toen de Zebra's zich ook D. V. S. met 3—2 van het lijf wisten te houden, hadden ze 'het eerste klasseschap behaald. Ajax zou echter eerst nog laten zien, dat ook zij sterk genoeg was om in de hoogste afdeeling uit te komen en al heeft deze club nog een jaartje moeten wachten, al vorens deze wensch ln vervulling ging. ze bewees door een 51 overwinning op Haarlem toch. dat zij recht van spreken had. Dat was een merkwaardige wedstrijd, want de Roodbroeken waren aanvankelijk ver in de meerder heid en Houtkooper opende de score door ln den midden cirkel een bal in de lucht op te vangen en zoo ongeloof lijk hard langs Ziegler te schieten, dat de Ajax-doelman het leder niet eens zag aankomen. Kort daarop werd den Roodbroeken een geheide strafschop wegens haken ont houden en het is gezien hun rol in deze competitie, logisch, dat ze het daarna wel min of meer geloofden. Ajax kwam althans steeds krachtiger opzetten en het Offensief had vijf doelpunten tot resultaat, alsmede een geflatteerde, uitslag, die voor de roodwitte aanhangers de aanleiding was om te beweren, dat hun club toch maar veel sterker was dan Blauw Wit. Dat is dan in 't kort het verhaal van een promotle- degradatie-competltte zonder degradatle-candidaat. On- danks de afwezigheid van een „prikkel" heeft Haarlem haar sportieve plicht uitstekend vervuld en men mag de club den lof daarvoor niet onthouden. CRITICUS. Schaatsenrijden Wazulek kampioen van Duitschland Voor de derde achtereenvolgende maal is Wazulek er in geslaagd het Dultsche kampioenschap ln het hard rijden te behalen. Nadat hij Zaterdag reeds de 500 en 5000 meter had gewonnen, wist hij zich Zondag op de 1500 en 10.000 meter ook als eerste te plaatsen. De uitslagen luiden: 1500 meter: l. Wazulek 2 min. 31 sec.; 2. Bleser 2 min. 37.4 sec.; 3. Spardel 2 min. 40.2 sec. 10.000 meter: 1. Wazulek 20 min. 32.2 sec.; 2. Bleser 21 min. 5.5 sec. De totaaluitslag luidt als volgt: 1. Wazulek 213.12 pnt.; 2. Bieser 221.792 pnt.; 3. May 224.413 pnt. Bij de dames werd het kampioenschap behaald door Lucie Metz, die zoowel de 1000 als de 1500 meter won. Gymnastiek Wedstrijden Kennemer Turnkring. Mej. T. van Leeuwen kampioene. Zondagmiddag werden In de zaal aan de Badhuisstraat te Haarlem wedstrijden geho.uden \-oor dames uit den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer J. M. Berrevoets. De jury bestond uit de dames M. Hartog en A. Schaap (Zaandam) en de heeren M. de Vries en W. Kuchlein (Amsterdam), J. Schoonberger (Zaandam), A. W. Driessen (IJmüiden), J. Eschauzier en P. J. Wagemans (Haarlem). De wedstrijd was beperkt tot vier onderdeelen, alle aan de toestellen. Deze beperking vond haar oorzaak in de belemmeringen van het vereenlglngswerk. De groote in schrijving, alsmede het niet beschikbaar zijn van de kleine zaal, hebben daarna die beperking zeker gerecht vaardigd. Bovendien was er Zondag veel publiek aan wezig, zoodat er voor de 8 benoodigde toestellen (er werd in twee kringen gewerkt) nauwelijks ruimte overbleef. Van de 108 ingeschreven turnsters waren er 82 opgeko men. Velen bleken door ziekte verhinderd te zijn, o.a. de oud-kampioene C. v. Koningsbruggen van O. S. S. Het getal deelneemsters ln den eersten graad, dat toch reeds klein was, veel kleiner zelfs dan vorige jaren, werd daar door tot slechts 6 teruggebracht. Maar deze zes turnsters waren van uitstekende hoedanigheid. Bovendien gaven de meeste dames elkaar weinig toe, ofschoon het ten slotte geen verrassing was, dat mej. T. v. Leeuwen kampioene werd. Tot kampioene aan de verschillende toestellen brachten het de dames T. v. Leeuwen (ty-ug. paard, rek), C. Kwant (ringen, paard), en C. Swart (brug). Over het geheel was de uitslag' 1. T. van Leeuwen (Olympia) 33 p.; 2. C. Kwant (Concordia) 32,5 p.; 3. C. Swart (Bato) 31,5 p.; 4. A. Nol (T. V. S.) 30,5 p. Ook in den 2en graad werd goed werk geleverd. In dien graad was de beste mej. C. M Toepoel van Bato met 30 p.. die ingevolge de bepalingen volgenden keer ln den len graad moet uitkomen. Verder was de volgorde: H. J. Keur (Bato) en D. v. Geenhulzen—Tabak (Turnlust B.) 28,5 p.; B. Zandvoort (Olympia) 28 p. In tegenstelling met den len graad, waarin door een te kort aan deelneemsters de vereenigingswedstrijd niet kon doorgaan, waren in den 2en graad voor dezen wedstrijd de vereeniglngs- aantallen wel voldoende. Ten opzichte daarvan werd de uitslag: Bato een eerste prijs met 85 5 p.. Turnlust B. een tweede met 80 p., Concordia een derde met 75 p. In den 3en graad waren er zooveel goede turnsters, dat er 8 overgaan naar den 2en graad. Persoonlijk werd in den 3en graad het resultaat: 1. T. Wijker (Olympia) 33 p.: 2. W. Bais (T V. IJ.) 31 p.; 3. S. v. d. Tweel (Concordia) 30.5 p. De uitslag van den vereenigingswedstrijd werd: eerste prijzen Turnlust H. 143.5 p. en Concordia 141.5 p., tweede prijzen Bato 139.5 p., Olympia 139 p.. Gratia-Plato 137 p.. Bloemendaalsche Gymn. Ver. 135.5 p.. S. S. H. 134 p. Buiten den vergelijkenden wedstrijd werden le. 2e en 3e prljsdlploma's bij wijze van vaardigheldsproef beschik baar gesteld voor minstens resp. 75. 70 en 60 procent van het totaal aantal te behalen punten. Een le prijsdiploma behaalden 14 dames, een 2e 12, en een 3e 36, Neerland's biljart kam pioen cadre 45-2, Jan Sweering Zondagmiddag in café het Bol werk te Haarlem een serie van 176 carambo les maken en daardoor een demonstratie partij winnen van Piet de Leeuw. Het ge middelde van 45.45 moge voor den bloiiden en zeer constant spelenden Amsterdammer, niet overweldigend zijn, men moet daarbij re kening houden met het biljart, dat beiden spelers in den beginne eenige moeilijkheden bood. De Leeuw vooral was er voor de pauze slechts matig in. Een poedel en 'n 1 achter elkaar zullen hem niet eiken wedstrijd te beurt vallen. Na de pauze herstelde hij zich echter prachtig door de hóógste serie van den middag te maken: een sublieme 185. In de achtste beurt had Sweering reeds een serie van 101 gemaakt in een razend snel tempo, waarbij hij er steeds in slaagde de bal len in het middenvak te houden. De vele toe schouwers, die ten volle 'van deze partij heb ben genoten konden in de pauze de Leeuw nog in een andere kwaliteit bewonderen, na melijk als verkooper van een biljartqueue voor het biljartfonds 1940. Zooals men weet komen de gelden van dit fonds ten goede aan biljarters, die door den oorlog zijn getroffen De Amerikaansche verkoop had veel succes vooral daar de laatste bieder den queue op nieuw beschikbaar stelde In een kort gesprek tussehen den wedstrijd door vertelde Sweering nog, dat hij zich goed in vorm voelde en 30 Maart deelneemt aan het kampioenschap van Nederland cadre 71-2 te Leeuwarden. Dat is het afscheid van Jan Wiemers, niet?" Jawel, het zooveelste, zegt Sweering, en hij lacht even. Maar ditmaal geloof ik wel, dat het defini tief is'. Wiemers wordt nu te oud voor derge lijke tournooien." En uw eigen kansen? Nog voor Sweering goed kon antwoorden was hij echter weer aan de beurt en daarom gaf hij maar een ander antwoord. Een serie van 101 in luttele minuten. Meer kan geen biljartliefhebber willen weten.... B. K. Korfbal Boksen Scheidsrechter staakte den strijd BERLIJN 26 Januari (A. N. P.) Na een uiterst inte ressant gevecht is Neusel er In geslaagd een technische knock out zege te behalen op Heuser in de pauze tus sehen de negende en de tiende ronde staakte de scheids rechter in overleg met den aanwezigen dokter den strijd daar Heuser dusdanige verwondingen aan zijn gezicht had opgeloopen, dal verder boksen onmogelijk geacht werd. De veel lichtere en kleinere Heuser had een zeer zware opgave in dezen wedstrijd. Hij begon direct fana tiek aan te vallen en had dan ook na vier ronden een kleinen puntenvoorsprong. In de vijfde ronde veranderde Neusel van tactiek, hij hield Heuser op afstand hetgeen hem met zijn lengte gemakkelijk afging. De aanvallen van Heuser liepen nu voortdurend dood op de rechte stooten van Neusel. die hiermede zijn tegenstander sterk afmat te. Neusel vergrootte zijn aantal punten aanzienlijk, maar de taaie Heuser gaf den strijd niet op. HIJ moest vele harde slagen incasseeren. doch ondanks zijn verwondin gen vocht hij dapper door Tenslotte was het de scheids rechter. die. zooals reeds Is opgemerkt, den ongelijken strijd staakte. Weer een overwinning van Hessels. Bokswedstrijden te Amsterdam. De wedstrijden, welke Zondag door de afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Boksbond in gebouw Fraseati te Amsterdam georganiseerd werden, hebben niet aan de verwachtingen beant woord. De reden hiervan was gelegen in het feit, dat verschillende prominente krachten verstek lie ten gaan. Zoo ontbraken o.a. Gobits, Palm en Paeh op het appel. Deze eerste wedstrijden na de fusie van den N. B. B. en N.B.U. hadden een zeer sportief verloop, er werd geen wanklank gehoord en op deze manier voortgaande zal dit samengaan voor beide organi saties een succes worden. De belangrijkste partijen waren die tussehen N. Klein, kampioen van de N.B.U.. en Kneppers, kam pioen van Nederland in het vedei'gewioht en tus sehen den Haarlemmer He^sels en Viskoper in het bantamgewicht. De eerstgenoemde partij nam een ontijdig einde door de diskwalificatie van Kneppers in de tweede ronde wegens een te lagen stoot. Overigens was het initiatief in de eerste ronde geheel van Klein uitgegaan en Kneppers ging reeds spoedig voor en kele tellen tegen de planken. Met moeite kwam Kneppers deze ronde door waarna hij in de tweede ronde bovengenoemde fout. maakte. Hessels was in zijn partij tegen Viskoper tech nisch veel beter maar de laatste gaf de partij lang niet cadeau. Voortdurend bleef hij enthousiast aan vallen. waardoor Hessels de handen vol aan hem had. De Haarlemmer won tenslotte verdiend op punten. In het wel tergewicht boksten Posno cn Swart een vlotte partij welke na een gelijkopgaande eer ste ronde tenslotte door Posno op punten gewon nen werd, doordat hij in de tweede en derde ronde de meerdere was. De voornaamste uitslagen luid den: Weltergewieht: Posno (Amsterdam 1 wint op ounten van Swart (Amsterdam), Traksel (Am sterdam) wint door knock out in de tweede ronde van Walraven (Amsterdam). Middengewicht: Bruggemans (Amsterdam) wint op punten van Klein (Amsterdam.) Wessels Amsterdam) wint op punten van Wie- ring (Amsterdam). Bantamgewicht: Hessels fHaarlem) wint op pun ten van Viskoper (Amsterdam). Vedergewicht: Klein (Amsterdam) wint door diskwalificatie van Kneppers (Amsterdam). DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN TE BOEDAPEST. De Hongaarsche boksbond heeft thans bekend gemaakt, dat de Europeesche kampioenschappen definitief vastge steld zijn van 30 April tpt 5 Mei a.s. De F.I B A. heeft tevens besloten de eerst volgende wereldkampioenschappen ln September :942 te Berlijn te organiseeren. Tijden? deze kampioenschappen zal er een congres van de F.I.B.A. gehouden worden. P. de Leeuw aan sloot in den demonstratie- wedstrijd tegen Swee ring, die Zondagmid dag in café Het Bol werk te Haarlem werd gehouden. (Foto De Haas) Dammen De eindstrijd om den meestertitel. Van Dartelen en De Krijger spelen remise met Verlouw. Zaterdag jl. werd in de bovenzalen van restaurant Munniks te Haarlem de eindstrijd om den meester titel 1940 van den Nederlandschen Dambond voort gezet. Hieronder laten wij het verloop volgen van de op dien dag gespeelde party tussehen J. de Krijger en J. G. Verlouw. Wit: J. de Krijger Amsterdam. Zwart: J. G. Ver louw, 's-Hertogenbosch. De Krijger opende Poolsch (3126) en leidde een flankpartij :n, doch Verlouw liet zich hierdoor aanvankelijk niet uitimideeren en bouwde rustig een massieven centrumstand op. Toen beide stel lingen voltooid waren, veranderde de Amsterdam mer van tactiek en verplaatste het zwaartepunt van de partij eveneens naar het centrum. Er ontwik kelde zich nu een aantrekkelijke strijd, waarin het initiatief in handen van de Krijger bleef en deze zijn tegenstander langzaam maar zeker in de verdediging drong. Doch hierin is Verlouw een meester! In vorige partijen hebben wij Verlouw reeds be wonderd om de wijze, waarop hy zich uit dikwerf hopeloos schijnende situaties wist te reiden, doch in deze partij werden alle vorige staaltjes op dit gebied glansrijk overtroffen! Op vele momenten wist de Krijger werkelijk niet of zijn tegenstander „duwen" of „trekken" wou en op den sterksten aanvalszet ontdekte Verlouw steeds weer een slingerpaadje, waarlangs hij nog juist ontglippen kon. Alhoewel Verlouw nog steeds aan schijfverlies" wist te ontkomen, werd de positie zijner stukken in het vergevorderd middenspel steeds slechter en de vele dam-experts in de zaal meenden dan ook, dat winst voor den Amsterdammer nog slechts een kwestie van tijd zou zijn. Het pleit echter voor de prachtige kwaliteiten van den Brabander, dat hij steeds de beste verde diging vond en op momenten, dat een ieder dacht, dat nu het einde genaderd was, offerde hij een schijf, om deze later weder terug te winnen. Op deze wijze redde hij eenige keeren achtereen de situatie en.... bracht zijn tegenstander tot wanhoop. Hoe de Amsterdammer met groot positievoordeel in zijn stand ook rekende en rekende.... Verlouw bleef glad als een .aal en bleek niet te verschalken. Het einde bracht dan ook een puntenverdeeling en al is <üt resultaat voor den Brabander in ver band met diens meesterlijke verdediging wel ver diend. toch kunnen wij ons niet vrijmaken van den indruk, dat ce Krijger in het eindspel de winst heeft laten glippen. Zondag jf speelde in hetzelfde lokaal P. J. van Dartelen (Zandvoort) tegen J. G. Verlouw ('s-Her togenbosch). Omtrent het verloop dezer partij het volgende. Wit: J. G. Verlouw, 's-Hertogenbosch. Zwart: P. J. van Dartelen, Zandvoort Verlouw opende met den klassieken variant 32—28 (18—23) 34—29 (23:32) 37:28 (12—18) en bouwde hierna evenals Zaterdag in zijn partij tegen de Krijger een sterken centrumstand op. Door eenige flankuitruilen probeerde Van Darte len wit's centrum zooveel mogelijk te verzwakken en slaagde er tenslotte in zich eveneens sterk op het middenbord te nestelen. Er ontstond nu een klassieke partij, waarin beide spelers hun stellingen met zorg opbouwden en elkander elk voordeeltje vinnig betwistten. Bij den 27sten zet leidde de Bra bander een zeer gewaagden variant in. die van bei de spelers groote omzichtigheid vergde. Doch in dit spelgenre bleek de meer geroutineerde Zandvoor- tër góed thuis en hij profiteerde dan ook op be kwame wijze van de geboden gelegenheid. Verlouw het initiatief te ontnemen. Langzamerhand kwam van Dartelen dan ook iets voordeeliger te staan, doch ook in deze partij kwa men Verlouw's verdedigingstalenten weder op prachtige wijze aan het licht. Op een gegeven oogenblik „vroeg" Verlouw zeer brutaal een schijf en oogenschijnlijk leek het of Van Dartelen door eenvoudig weg te loooen een schijf kon winnen. Er zat eohter een handigheidje achter en door een grooten uitruil herstelde Ver louw zich meesterlijk. In den nu ontstanen stand van 8 om 8 schijven kwam Verlouw in het voor deel doch dank zij de groote eindspelkennis van den Zandvoort er, werd voorloopig grooter nadeel voorkomen. Niettegenstaande van Dartelen in dit snelgedeel- te in grooten tijdnood verkeerde, speelde hij dit eindspel in grooten stijl, wat echter niet verhinder de, dat hij slechts met de allergrootste inspanning voorloopig aan verlies kon ontkomen. Toen van Dartelen nog steeds in tijdnood niet de allersterkste voortzetting koos, verzuimde de Brabander in den volgenden stand: Zwart: 13. 16. 17. 18. 23. 25. 29 Wit: 26, 27. 32. 33, 35. 38. 40 de winst! Zwart speelde (2530) en nu sloeg wit 33*24?? Op de volgende wijze was de partij voor Verlouw gewonnen: 35:24 (29:20) 33—28 (13—19) 38—33 (2024) 40—34!! In het nu resteerend eindspel kwam de Zand- voorter in een vrijwel hopelooze positie, doch hij bood de moeilijkheden prachtig het hoofd en for ceerde in een volgenden stand: Wit: 26, 30, 32, 40 en dam op 2. Zwart: 13, 28. 19, 29 en dam op 49 op meester lijke wijze remise. Zwart's laatste zet was (4349). Wit speelde nu 4034. waarop Zwart zeer verrassend antwoordde met (49:21!!) 34:14 (13—19!!) 14:12 en (21:35) re mise! Doch met dit al verspeelde Van Dartelen Fraaie wedstrijd met veel toeschouwers De animo voor goede biljartsport is nog niet dood in onze Spaarnestad. Of het de roep was die Sweering en de Leeuw voorafging, dan wel de aandrang om door belangstelling voor de mooie sport op het groene laken nu tevens een daad van naasten liefde te kunnen stellen, we weten het niet. Ze ker is dat de groote biljartzaal van Restaurant Bolwerk aan het Kennemerplein Zondagmiddag te klein was om de groote schare kijklustigen te bevatten, die getuige wilden zijn van de demon stratie van bovengenoemde spelers, waarvan de baten ten goede komen aam het door de Neder- landsche Biljartbond gestichte fonds tot onder steuning van door den oorlog getroffen biljar ters. Er heersche een echte wedstrijdsfeer in „Bolwerk" en de groote stilte en aandacht van de vele aanwezigen was 't duidelijkste bewijs, dat men geboeid werd door het fijne, beheersch- te spel van Sweering en De Leeuw. In het begin misten we bij De Leeuw de vast heid, welke" anders zijn bandspel kenmerkt, waardoor verklaard wordt dat zijn eerste 3 beurten slechts 29 caramboles opleverden. Ook Sweering zocht eerst naar „de maat" voor zijn rappels doch we noteerden voor hem 19, 10 en een goede 49. Weer miste de Leeuw even toen hij over den langen band wilde caramboleeren. Na een lastige trekstoot kreeg Sweering de ballen spoedig in goede positie en hield het spel mees terlijk klein. Een fraaie 53 was het resultaat. De 6de beurt leverde voor de Leeuw slechts 1 carambole op, terwijl Sweering op 23 strandde doordat een massé even mis was. Een serie van 26 van de Leeuw, die eindigde met een mislukte stoot van den lossen band, beantwoordde zijn te genstander met een nuttige 59. waardoor Swee ring na 7 beurten met 213 om 57 de leiding had. Ook in de 8ste beurt bleef De Leeuw nog beneden zijn kunnen en scoorde slechts een poovere 7. Sweering daarentegen dwong het ivoor direct naai' het middenvak, speelde zuiver rappellee- rend steeds beter en het ééne tiental punten volgde op het andere. Onder luid applaus werd de 100 gepasseerd en dank zij een feillooze 101 werd zijn totaal 314. In de hierop volgende pauze „verkocht" de Leeuw op handige wijze een queue voor het goe de doel. Na de hervatting moest de Leeuw zijn 9de beurt met 23 caramboles beëindigen wegens ketsen. Sweering maakte slechts 7 punten, terwijl ook de in de 10de beurt beiden maar weinig punten aan hun totaal toevoegden. De stand na deze beurt was: de Leeuw 102, Swee ring 324. Oorspronkelijk ging het bij de Leeuw in de 11e beurt nog alles te moeilijk. De robuste Am sterdammer moest met den speelbal nog teveel gebruik maken van de banden en speelde de bal len toen ook eenige malen achter elkaar. Ziju masses waren echter precies op maat en weldra week de stroefheid uit zijn spel. Handig de a cheval-ligging der ballen uitbuitend, rees de score snel. Ook hij ontving een welverdiend ap plaus toen weldra de 100 opging. Schitterend klein spelend met afgemeten rappels over den langen band of den hoek vaagde in dezen beurt den matigen indruk weg van de 10 voor gaande beurten. De moeillijkheden werden uit stekend opgelost met prachtige piqués en eerst op 185 kwam het einde aan deze brillante se rie. De Leeuw kwam daardoor op 287 te staan met slechts 37 caramboles achterstand! Ondanks de spanning die in de partij gekomen was speelde Sweering in zijn 11e beurt direct kalm en zeker. De ballen fraai plaatsend, ging hij snel scorend op de 400 af en kort hierop annon ceerde de arbiter dezen middag voor de 3de maal een honderdtal. Stooten van lossen band noch massés vermochten de zegetocht van Swee ring te stuiten. Met een buitengewoon mooie eindserie van 176 slaagde hij erin de 500 vol te maken, alzoo spelend met een moyenne van ruim 45! De volledige uitslag van deze welgeslaagde de monstratie is: pnt. P. de Leeuw 287 J. Sweering 500 h.s. gem. 185 26.09 176 45.45 De winnaar vergastte de aanwezigen hierna nog op een aantal fantasiestooten, waarvan vooral de „losse piqués" en ontmoetingsstooten extra vermelding verdienen. Door een sympathiek gebaar van den „koo- per der biljartqueue. die hem voor het goede doel terugschonk om nogmaals verkocht te wor den, kon de heer De Leeuw andermaal blijk geven van zyn groote verkoopkracht. Het bil jartfonds voer er wel bij want ruim f 68 kon weer aan den penningmeester overgemaakt wor den. ius?n alIe opzlchten geslaagde middag evenals Zaterdag zijn concurrent de Krijger een zeer kostbaar puntje! De stand van dit tournooi luidt thans: No. 1 P. J. van Dartelen 7 punten (5); No. 2 J. ie Krijger 5 punten (5): No. 3 H. F. Kmnegin 3 (3) en No. 4 J. G. Verlouw 3 (5). De tussehen haakjes geplaatste cyfers geven het aantal gespeelde partyen aan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9