VREUGDE EN ARBL Adri Zwartepoorte POSTZECELRUBRIEK DONDERDAG 30 JANUARI 1941' HS'AEEEM'S DAGBEAB „li* Q Speet en SpeC Jj Wielrijden trekt zich terug Nationale stayerskampioen zal niet meer starten Toen eenlgen tijd geleden onze nationale stayerskam pioen Adrl Zwartepoorte een uitnoodigtng ontving van de directie van het Wintersportpaleis te Antwerpen, om al daar deel te nemen adn de wedstrijden gedurende dit winterseizoen, heeft hij deze uitnoodiging afgewezen. Wij vernamen toen, dat de verdiensten in Antwerpen zoo gering waren, dat de vader van Adri er bezwaar tegen had, dat zijn zoon voor hem een onmisbare kracht In zijn zaak gerulmen tijd afwezig zou zijn, zonder dat daartegenover een behoorlijke verogeding kon worden gesteld. Thans heeft Adri Zwartepoorte zijn besluit offi cieel medegedeeld, om in de toekomst niet meer starten. Dit wil dus zeggen, dat hij zijn nationalen titel tn de volgende kampioenschappen niet zal verdedigen. In wielrenkrlngen zal men dit besluit van onzen nationalen kampioen ongetwijfeld verstandig vinden In België zou Zwartepoorte immers geen schijn van kans hebben gehad met tegenstanders als Kaers, Michaux en zelfs onze landgenoot Pellenaars, zooals j.l. Zondag werd bewezen. Zoaols men zich zal herinneren was Adri Zwarte poorte ook een der prominente renners, die regelmatig op de vroegere Heemsteedsche Wielerbaan uitkwamen. Nog in den zomer van het vorige jaar heeft hij daar, vooral in koppel races met zijn ploeggenoot Roes, vele successen behaald. Voetbal Wedstrijden tusschen Duitscliland en Zwitserland. De Duitsche en Zwitsersche voetbalorganisaties zijn overeengekomen het komende seizoen twee wedstrijden tusschen de vertegenwoordigende elf tallen te laten spelen. Op 3 Maart zal in Duitschland en op 20 April in Zwitserland gespeeld worden. Dr. D. J. van Prooye 60 jaar. Öekwaam voorzitter van den N. V. B. Dr. D. J. van Prooye, de voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond viert vandaag zijn zestigsten verjaardag. Sinds 11 jaar bestuurt deze bescheiden doch uitermate bekwame sportfiguur een der grootste sportorganisaties in ons land en hij doet dat op voorbeeldige wijze. Zijn rustige en weloverwogen leiding heeft haar stempel op den N.V.B. ge drukt en wij twijfelen er niet aan of de zeer vele voetballers en voetballiefhebbers in ons land hopen van ganscher harte dat dx. van Prooye nog jarenlang zijn zetel zal 'blijven bezetten. De jubilaris is zelf een actief voebballer ge weest en heeft geruimen tijd in V.O.C. gespeeld. Sinds 1919 maakt hij deel uit van het bestuur van den N.V.B. Schaa tsen rijden Haarlemsche politiemannen op de schaats. Veisensche collega's na sportleven strijd verslagen. De Haarlemsche Politiesportvereenlging weet haar leden steeds weer iets nieuws aan te bieden om de menschen, zoowel lichamelijk als geestelijk, fit te houden. Waren het Maandagmiddag damwedstrljden, waarin de Haar lemsche agenten tegen Velsen uitkwamen. Woensdagmor gen waren de commissaris van Velsen, de heer J. P. Wey- burg, en zijn mannen op de schaats de gasten bij de Haarlemsche politie op de ijsbaan aan de Kleverlaan. Op de gladde ijzers konden de Veisensche politieman nen het niet tegen hun Haarlemsche sportmakkers bol werken. Wel kwam de Velserïaar Alberda in het bezit van een eersten en een tweeden prijs, maar in de totaaltel ling bezetten de Haarlemmers betere plaatsen, waardoor zij dezen wedstrijd met 120 tegen 152 punten in den strijd op de 160 meter waren enkele spannende ritten te zien. Reeds in de eerste rit maakte de Haarlemmer- De Boer den goeden tijd van 18,1 sec. In zijn tweede race haalde deze rijder nog 0.1 sec. van zijn tijd af, waardoor hij met 18 sec. op de 160 meter de eerste plaats bezette. Goed werd er ook gereden door den Velsenaar Alberda en door den Haarlemmers Baas, die resp. met 18,7 en 19 sec. den tweeden en den derden prijs behaalden. Tijden beneden de 20 seconden werden er gemaakt door: Visser 2 (Velsen) 19.4 sec., Nijdam (Haarlem) 19,6 sec., Bruinen berg en Rode (Haarlem) 19,8 sec. Op de 500 meter kwamen de deelnemers slechts e maal aan den start. Ook voor dit nummer was De Boer favoriet. Op zijn Friesche schaatsen kon De Boer zich echter op het harde ijs in de bochten niet staande hou den, waardoor hij de overwinning moest laten aan zijn grooten concurrent Alberda, die een tijd maakte van 1 min. 9,2 sec. De Haarlemmer Nijdam, die ook reeds bij den eersten schaatswedstrijd van de politie op den langen .afstand bewees zijn mannetje te staan, kwam voor den tweeden prijs in aanmerking met een tijd van 1 min. 10,6 sec. Ook Bruinenberg had nu met zijn rijden meer succes, door nu in de prijzen te vallen met 1 min. 12,5 sec. De volgende plaatsen waren voor Kolk (Velsen) 1 min. 12 sec., Zwart (Haarlem) 1 min. 12,5 sec., Van der Heyde (Velsen) 1 min. 13,6 sec., Baas (Haarlem) 1 min 14 sec. en Rode (Haarlem) 1 min. 16,1 sec. Aan deze wedstrijden was voor de Haarlemsche agen ten tevens het kampioenschap van Haarlem voor 1940— 1941 verbonden. De Boer, die voor dezen wedstrijd een tweeden rit over de 500 meter mocht maken, noteerde 1 min. 9 sec., waardoor hij met twee eerste plaatsen In het bezit kwam van de kampioensplaquette. Nijdam was op een na de beste Haarlemsche rijder. Bruinenberg en Baas kwamen beiden met zeven punten op de derde en vierde plaats. De commissaris van Velsen reikte met toepasselijke woorden de prijzen uit, waarbij hij de juryleden, de hee- ren Verwers, Hildebrand en Rol bedankte en waarbij hij vooral wees op den sportleven strijdlust, die or bestaat tusschen het Veisensche en het Haarlemsche politiecorps. Ijstochten in Noord-Holland. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier deelt mede, dat de banen voor de ijselubs in orde worden gemaakt dat reeds verschillende dorpen te bereiken zijn. Zoo is de tocht over Zunderdorp naar Broek-ln-Waterland en Mon nikendam berijdbaar. Van Monnikendam is btiitenom een mooie tocht naar Volendam te maken. Ook Oostzaan en de lip zijn evenals Ilpendam per schaats te bereiken. Naar Edam en Hoorn worden de banen gereed gemaakt. Zondag a.s. organiseert de IJsbond Hollands Noorder kwartier een grooten dorpèntocht met onbekende be stemming langs nieuwe routes. De startplaatsen zijn Pur- merend (hoofdstart), Monnikendam, Zaandam en Hoorn. De lengten der routes varieeren van 50 tot 100 kilometer. Nadere bijzonderheden worden spoedig bekend gemaakt. Wat het ijs ten zuiden van Amsterdam betreft, kan worden medegedeeld, dat men moet oppassen voor wakken. (A. N. P.). IJshockey De Ijsvogels verliezen van H. H. IJ. C. De Snelle Zes speelt gelijk tegen A. IJ. H. C. 2. Na een vlotten wedstrijd zijn de Hagenaars erin geslaagd de Ijsvogels een 3—1 nederlaag toe te brengen. Geheel verdiend was deze overwinning niet, daar Ijsvogels een groot deel van den tijd in de meerderheid was. Het schieten van dé Amsterdammers was echter te zwak om deze meerderheid in doelpunten uit te drukken. Enkele noodzakelijke veranderingen heeft de Amsterdam- sche voorhoede verzwakt, hoewel het spel van den nieu weling Molenenzer lang niet slecht was. Door het groote enthousiasme was Ijsvogels volkomen opgewassen tegen de Hagenaars, die hoewel minder ge oefend dan andere jaren, toch nog een steike ploeg op de been brachten. Het is te hopen, dat H. H. V. C. er ln salgen voldoende spelers te krijgen om aan de competities, waarvoor A. H. Y. C., Ijsvogels en de Tilburgsche IJs- hockeyclub. nu definitief hebben ingeschreven, deel te nemen. Vóór de b-competitie eindigde - de wedstrijd tusschen de Snelle Zes uit Halfweg en de tweede ploeg van A. Y. H. C. in een gelijk spel (2—2). Voor Woensdag 5 Februari a.s staat de wedstrijd A. Y. H. C.—Tilburg op het programma. Athletiek Finsclie athleten naar Italië. Op uitnoodiging van de Italiaansche athletiek- federatie zullen Taisto Maeki, de bekende speerwer per Mikkola en de Finsche oefenmeest'er Valste in Maart naar Italië gaan. Behalve dat de eerste twee in verschillende wedstrijden zullen uitkomen, is het ook de bedoeling, dat de Finnen de Italiaansche ath leten voorbereiden op het komende seizoen. Hun ver blijf in Italië zal waarschijnlijk vier weken duren (A.N.P.) de partij Van Dartelen—Kinnegin wel bijzonder groot zal zijn. Wanneer Zaterdag a.s. de partij Verlouw Kinnegin event, in remise zou eindigen, heeft Van Dartelen Zondag a.s. aan remise reeds voldoende om definitief als overwinnaar in dit tournooi te eindigen. Maatregelen zijn getroffen, dat belangstellen den de partij in het speellokaal op een groot demonstratiebord zullen kunnen volgen. Dammen EINDSTRIJD MEESTERWEDSTRIJD 1940 VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. Zondag a.s. de beslissing? Door den wedstrijdleider van dit tournooi, den heer J. W. van Dartelen te Heemstede, is in op dracht van het bestuur van den Nederlandsohen Damtoond voor de nog resteerende partijen van dit tournooi een programma samengesteld, het welk als volgt luidt: Zaterdag 1 Februari a.s. n.m. 4 uur te 's-Herto- genbosch in Hotel Gertsen, St. Janstraat 10/12 wedstrijdleider H. Foppele: J. G. Verlouw ('s-Her- togenbosch) tegen H. F. Kinnegin (Rotterdam) Zondag 2 Februari a.s. 's middags 12 uur te Haarlem in Restaurant Munniks, Groote Markt 10 wedstrijdleider J. W. van Dartelen: P. J. van Dartelen (Zandvoort tegen H. F. Kinnegin (Rotterdam) Zaterdag 8 Februari a.s. n.m. 4 uur te Haarlem in Restaurant Munniks, Groote Markt 10 wed strijdleider J. W. van Dartelen: H. F. Kinnegin (Rotterdam) tegen J. de Krijger (Amsterdam). De waarschijnlijkheid is dus niet uitgesloten, dat Zondag a.s. te Haarlem de beslissing in dit tournooi zal vallen, zoodat de belangstelling bij Het Twiske-land gaat verloren. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal definitief tot inpoldering van het Twiskeland volgens het oorspronkelijke plan van de werkver ruiming worden overgegaan. De actie van het Bureau voor natuurbescherming voor Am sterdam en Omstreken, gesteund door de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschap bescherming en verscheidene autoriteiten voor de uitvoering van een ander plan, waarbij niet alleen cultuurtechnische, doch ook andere belangen, zooals die van natuurschoon, recreatie, vuilsfcorting, wegen en verkeer tot hun recht zouden komen, heeft dus geen succes gehad. Wel werd indertijd de Com missie-Weevers in de gelegenheid gesteld op zuiver natuurwetenschappelijke gronden een keuze te doen uit een tweetal watergebieden in hun geheel. Doch waar het hier een terrein betreft in de onmiddel lijke nabijheid van groote bevolkingscentra (Am sterdam, Zaandam) is nu wel duidelijk gebleken, dat men er met een wetenschappelijk advies alleen niet komt. De Natuurbeschermingsbeschikking van April 1940 had een ruimere beoordeeling mogelijk gemaakt, doch zij schijnt voor dit geval, alhoewel het hier wel degelijk een werkverchaffingsobjed betrof, ter zijde te zijn gesteld. Daar aan de plan nen langen tijd geen ruchtbaarheid werd gegeven kon de actie van het Amsterdamsche bureau eerst op het laatste oogenblik worden ontketend. Intus- schen hebben de voorbereidingen voor het oor spronkelijke plan regelmatig voortgang gevonden, totdat blijkbaar nu een stadium is bereikt, waarop wijziging den Staat op tonnen gouds zou komen te staan. Voor de natuurvrienden in Nederland beteekent dit' een zeer slechte tijding temeer daar bij het plan een eigendom van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten ter grootte van 14 H.A is betrokken. „Natuurmonumenten" werd in deze plannen tot nu toe officieel niet gekend zoodat zij nog steeds in onzekerheid verkeert, welk lot haar bezit aan De Twiske beschoren is. OVERTREDING VAN VERORDENINGEN.. Wegens overtreding van de verordening be treffende verkeersbeperkingen zijn veroordeeld: door het kantongerecht te Haarlem op 27 Januari j.l. twee personen tot ieder f 4 subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding van de verordening betref fende den identificatieplicht is door het kanton gerecht te Haarlem op 25 Januari jl. een persoon tot f 5 subs 3 dagen hechtenis veroordeeld. De kantonrechter te Haarlem behandelde op 25 Januari en 27 Januari j.l. strafzaken wegens over treding van de verordening betreffende mars kramers. De straffen luidden 3 maal f 3 boete subs 3 dagen hechtenis. „NIET VOOR DE POES". „Vreugde en Arbeid" deelt mede: Door den overweldigenden toeloop van de too- neelvoorstelling „Niet voor de Poesop 28 Januari 1.1. in den Stadsschouwburg te Haarlem, zijn wij genoodzaakt een tweede voorstelling te beleggen, welke thans plaats zal vinden op 19 Fe bruari a.s. des avonds in den Stadsschouwburg. Door den overweldigenden toeloop voord; igflVÉ stelling der „VOORTREKKERS" op Dïtui Ru'slr' in den Stadsschouwburg te Haarlem, m ,nsi velen, die in het bezit waren van een af; pelde toegangskaart, worden teleurgesteld hen wordt medegedeeld, dat op Woensda; 1600. 1 bruari, des avonds 8 uur, een herhaling"- 432s. S voorstelling met het stuk „Niet voor de F gegeven zal worden. De afgestempelde ka: ingewisseld worden vanaf 5 t/m 8 Febnu bij den Haarl. Bestuurdersbond, Ales straat 3, Haarlem, dagelijks van 10—4 uw' jp (Adv. Ingez, j Haar et uü EXAMENS. ieer ii Academische op) ,n i0i Bevorderd aan, de Gem. Universiteit te 4 nt!''en' dam tot arts de heer E. L. K. Zeldenrustj to'e> dam; geslaagd voor het arts-examen le aang de heer W. F. K. Verhoef f, Pampanoea; doctoraal-examen geneeskunde de heer A. Rutgers; bevorderd tot doctor in de wis* tuurkunde op proefschrift „Bijdragen tot 6 ank, nis der lyotropie bij eiwitten", de heerAimbac geb. te Amsterdam; en op proefschrift „Iso'i e van waterstof en deuterium" de heer M. G; tdaan de ei aprol het geb. te Amsterdam, Geslaagd voor het doctoraal examen kunde de heer en M. A. Gelderman en A Schipper; voor het doctoraal examen sc. de heer A. L. van Hulsenbeek; voor het examen wiskunde de heer C. A. M. v. d. en voor het doctoraal-examen geologie, ui D. Lafeber. feomc eta tol ALLE-DAG-KERK TE HAARLEM iche 1 Bij den dienst der Alle-Dag-Kerk op a.s. zal Mevr. Misset-van Andel hare medeif!JZ- verleenen en eenige zangnummers ten 5 brengen; voor de orgelbegeleiding zorgtd ii,elet Joh. Visser. igave Voorganger -bij dezen dienst is Ds. Br; Deze kerkdienst vangt aan ten 3 ure im warmde Consistoriekamer der Groote keii er Groenmarkt. Ue oord CURSUS IN KOKEN EN BEREIDEN Ti MAALTIJDEN. terkt De Commissie inzake Huishoudelijke Vod te Heemstede biedt bij genoegzame deelnemt maals gelegenheid voor huisvrouwen meisjes, een korten cursus mede te- makea koken en bereiden van moderne voedzam; tijden, zoo voordeelig mogelijk met een m- rjecje van profijt. De huismoeders uit alle lagen maatschappij kunnen er hun voordeel mei dit is uit de vorige cursussen gebleken. Sir; 'fs ni heid en verhoogde voedingswaarde zijn di taten van het toegepaste geleerde. De cur:: iar d naait, hoofdzakelijk ten doel hebbende nieuw maken" gaan nog steeds voort, tol tevredenheid der deelneemsters. Zoo ooit, dan zijn deze cursussen op heto:;fr tei zeer gewenscht. Ook krijgt men lessen inrc «mik handeling, een zeer moeilijk probleem vos huisvrouw. De lessen worden gegeven dagmiddag van 24 uur in de voormalige aan de Heemsteedsche Dreef. als nit n let de Het op tot een kleine bol, zoals bij het bellenbla anziec telkens opnieuw In te dopen en te blazen kan steeds groter gemaakt worden. Nu laat hij, t m blaast, de pijp een slingerende beweging maV - door de bolleen langwerpige gedaante krijgt e eén cilindervormig vat met ronde 'uiteinden w jjJtikki einden worden er door middel van een koud, dat men er tegenaan houdt, afgenomen Zo een cylinder. Deze wordt over de gehele lengl! diamant Ingekrast en dan weer in de oven P Ln,, waar het glas zo week wordt, dat de cylinder 4 r del van twee staven vlak gelegd kan worden, ml fflsch blokken, wordt hij plat tegen de bodem gedrukli nu een vlakke plaat, die men langzaam laat afe j een snijtafel wordt de grote plaat ln stukken; De dikte bedraagt tussen de 2 en 10 m.m. Datï wone vensterglas. h Hoe Freddy en Teddy naar Oma reden. Een verhaaltje voor de kleintjes- ik weet een leuk verhaaltje van Freddy en Teddy. Het is echt gebeurd en de conducteur van de tram heeft 't me verteld. Wil je 't horen? Goed. luister dan maar. Freddy Is een jongen van vier jaar en Teddy is zijn beer. Freddy is dol op Teddy en Teddy kan geen ogenblik buiten Freddy. Hij zit steeds ln de grote zak van zijn baasje's speel- schort. Behalve Freddy en Teddy zijn er ook nog Mammie en Pappie in huis. Pappie komt 's middags pas thuis als het licht al aan Is, maar Mammie is er de hele dag. Dat is vreselijk ge zellig voor Freddy, en Teddy, dat begrijp Je wel. En dan is er ook nog Oma, maar die woont in een ander huls. Heel ver weg, ln de van Breestraat, die Freddy en Teddy Vabeestraat noemen, voor 't gemak. Soms gaan Freddy en Teddy wel eens met Mammie naar Oma in de échte tram. Dat is zo'n ontzaglijk feest, dat Freddy er nooit genoeg van kan krijgen. Haast elke morgen vraagt hij: „Mammie, zulen we nu doen van rijden naar Oma? In de tram? Ja, hè Mammie?" Nu stappen Froddy en Teddy In de stromende regen op straat. „Best hoor!" zegt Mammie dan cn de reis begint. Mam mie doet de kleerkast open en Freddy gaat erin zitten met Teddy op z'n echoot, roept „ting, ting, tingeling!" •n det ram rijdt weg. Teddy kiemt zich stijf aan z'n baasje vast en Freddy fluistert hem in 't oor: „Fijn hè? Zie je wel, hoe hard we rijden? Kijk goed uit hoor, want straks komt de Vabee straat! Zie je de bloemen al voor 't raam van Oma? Ziezo, uitstappen. Hou me maar stevig vast." En ze praten nog veel meer. Eens op een dag zit Freddy weer in de kleerkast en speelt tram. Ze rijden erg ver: naar Haarlem cn dan naar Zandvoort. En net als ze terug zijn, moet Mammie naar de keuken.' Dat is nu jammer! Freddy roept: „Mammie! Memmie!" „Ja Fred, wat is er?" „Mammie, mogen Teddy en ik nu eens weer naar Oma rijden?" „Best hoor!" „Mammie, krijg ik dan een klein centje en een groie Ce,?Goed" zegt Mammie. Ze la^t cn haalt haar beursje voor de dag. Daar komen een dubbeltje en een cent uit. Die rolt Mammie in een papiertje en stopt het In Freddy's schortezak. „Zul je er goed op passen?" vraagt Mammie. „Tuurlijk" zegt Freddy „kom, Ted". Freddy heeft een kleur van de Inspanning, 't Valt ook niet mee helemaal alleen met Teddy op de arm de trap af te gaan. O. wat is die trap hoog! Maar dacht je, dat Freddy de moed zo gauw opgeeft? Nee hoor: hij is een dapper kereltje. AU ze beneden zijn en de deur opengaat, ziet Freddy, dat het regent. „Pijpestelen, zeg!" fluistert hij tegen Teddy en hij aarzelt wel eventjes. Maar dan bedenkt hij, dat 't maar een klein endje is naar de tramhalte. Nu stappen Freddy en Teddy al in de stromende regen op straat. Teddy zit te huiveren. Zijn hoofdje wordt nat, kijk maar. Als ze bij de halte komen, horen ze gelukkig juist de tram'aanrijden. Ssjt.de tram stopt en de mensen stappen in. Freddy kijkt naar de treeplank. Wat is die hoog! Hij kijkt vra gend naar een meneer en ja hoor: nu pakt die den helen jongen met beer en al op en tilt hem in de tram. Een dame zet Freddy op een bank en wil Teddy tus sen zich en Freddy inzetten. Maar dat mag natuurlijk niet, want Freddy heeft maar geld voor één persoon. Hij neemt Teddy vlug weer op schoot. Ting, ting, tingelingl Nu rijden ze naar Oma! Daar komt de conducteur met de kaartjes. Hij vraagt: „Ben je helemaal alleen, kereltje? Waar moet je naar toe?" „We gaan naar Oma" zegt Freddy. „Straks zal Mammie ons wel weer komen halen." En hij haalt het dubbeltje en de cent uit 't papiertje, geeft ze den conducteur en zegt: „precies gepast." „Och, wat ben je een schat!" zegt nu de dame, die naast hem zit tegen Freddy. Freddy hoort daar een beetje vreemd van op. Hij kijkt haar onderzoekend aan. En dan grabbelt hij opeens iri z'n zak, haalt er een appel uit en steekt hem de dame toe. „Daar!" zegt hij „U mag hem opeten. Er is nog maar een klein stukje af, kijk maar!" Freddy begrijpt helemaal niet. waarom de mensen ln de tram nu opeens allemaal beginnen te lachen. En hij vindt het ook raar, dat de conducteur nog eens bij hem terug komt en vraagt: „Waar moet je ook weer naar toe?" „Dat heb ik toch al gezegd! We gaan naar Oma!" „En waar woont die?" „Vabeestraat 27. Waar al die bloemen voor 't raam staan." En dan vraagt een andere meneer: „Van Breestraat zeker. Maar weetje Mammie wel, dat Je' zomaar in de regen bent uitgegaan?" „O ja hoor! Mammie zal m'n cape en m'n laarzen wel brengen, want lk ben drijfnat en m'n voelen ook". En dan bedenkt Freddy opeens iets. Hij haalt z'n zak doek voor de dag en begint Teddy af te drogen. Och wat is die Ted nat geworden! Als 't klaar is, bindt hij Teddy de zakdoek om de hals voor 't kouvatten. En dan zijn ze al bijna bij de Van Breestraat. Freddy ziet allemaal een dere huizen met bloemen voor de ramen. Ja hoor: de conducteur komt weer op hem toe en zegt; „dan moet Je er hier uit." en Freddy laat zich van de bank glijden, drukt Teddy tegen zich aan, roept „dèèg!" tegen alle mensen in de tram en loopt naar 't achterbalcon. De conducteur zet hem op 't trottoir en kijkt naar bo en. Gelukkig, 'daar staat Oma juist voor 't raam. Ze wuift tegen Freddy cn Teddy, Freddy wuift terug. „Nu zal Oma wel direct komen om open te doen" zegt de conducteur. „Ja hoor! Gaat u ook mee? Oma heeft vast wel koekjes. Ze zal het wel èrg leuk vinden, als u meekomt." Maar nee, de conducteur moet weer in de tram. Dat begrijpt Freddy best. „Maar lieve Freddy" roept Oma en ze slaat de handen in elkaar van schrik. „Waar is Mammie dan?" „Mammie zei, dat Ted en ik naar Oma mochten!' Mammie komt straks met de cape en de laarzen." „Maar lieveling, ben je zo helemaal alleen gekomen?" „Met Teddy" zegt Freddy „en lk had toch een kleine cent en een grote. Nou dan!" Oma schudt het hoofd, tilt Freddy op, geeft hem een stijve kus. zet hem weer neer en loopt naar de gang. O, nu gaat Oma praten ln de tillefoon. Met wie praat Oma daar? „Ja" zegt Oma „ja hoor, lk ben het. Freddy is hier.... ja, dat dacht ik wel.... nou kind, wees maar gerust. Hij is hier hoor!Wat?Ja, een beetje nat is hij wel Goed hoor, kom maar gauw! Daègi" „Freddy" zegt Oma „Mammie was héél ongerust. Hoe kón je zo weglopen? Dat was erg stout hoor!" „Weglopen?" Freddy begrijpt er niets van. „Maarik had toch een kleine cent en een grote!" zegt hij, „en Mammie zei toch: best hoor, ga jij maar Oma! En.... heeft u niet een koekje voor mij en Teddy7"' ROETJE IN DE SNEEUW. 'k Zit te kijken voor mijn raam Buiten is de wereld wit Bomen, struiken, alles saam Onder 't wit verborgen zit. Kijk, ons pikzwart poesje Roetje Komt daar door de sneeuw gegaan Met haar fijne zwarte snoetje Kijkt ze me bedenk'lijk aan. Tip, tip, tip, een spoor van kuiltjes Laat ze in het zachte dons Roetje, dat is niets voor jou zegl Roetje, Roetje, kom bij onsl Op je kussen achter 't haardje Rol je j' op en spin je wijs, Slaap je straks en droom je heerlijk Van een sneeuwwit ijspaleis, MARIE MICHON. UIT HET WONDERBOEK DER NATUUR. Wat glas eigenlijk is en wat ermee gedaan wordt. Hoe zou de wereld er uitzien, als er eens geen glas be stond! We zouden dan 's Winters onze vensters met hout moeten dichtspijkeren om de koude te weren. We zouden moeten drinken uit bekers van ondoorzichtige stof; mis schien zouden de zilveren bokalen dan wel weer ln de mode komen. En we zouden geen spiegels hebben, tenzij van gepolijst metaal. Maar weet je eigenlijk wel, wat glas is? De Romeinse schrijver Plinlus vertelt ons, dat Phoenlclsche zeelieden eens op het- strand een vuurtje maakten om hun eten te koken. Omdat er geen stenen in de buurt waren, gebruik ten ze stukken soda, die ze aan boord hadden, om er de pan op te zetten. Toen het vuur uitgebrand was, merkten ze, dat onder de invloed van de hitte de soda en het zand samengesmolten waren en een harde, doorschijnende stof gevormd hadden: het glas. Deze legende over de uitvinding van het glas is niet zo erg geloofwaardig, 't Is echter een feit, dat de ele menten voor de bereiding van glas hier aanwezig waren, een kiezelzuurverbinding (zand) en een metaalver binding, van koolzuur afgeleid (soda qf natrlumcarbo- naat), waarbij dan nog een stof gevoegd wordt, die ge makkelijk zuurstof afgeeft, b.v. salpeter. Tegenwoordig gebruikt men voor het vervaardigen van glas zand of kiezelzuur of nog liever fijngemalen vuur steen of kwarts, soda, potas en kalk, krijt of loodwit. Dit mengsel wordt fijngemalen en sterk verhit; bij 800 gr. C Wordt het reeds vloeibaar, doch eerst bij 1200 1500 gr. C.' vermengen de grondstoffen zich geheel. Het afkoelen móet zeer langzaam geschieden. Plotseling afgekoeld glas is wel weer harder, maar het valt bij 't geringste krasje in kleine stukjes uiteen. Naar gelang van de samenstelling onderscheidt men ln hoofdzaak de volgende glassoorten: natrium-calcium, d. i. gewoon vensterglas, kallum-calciumglas, d. 1. Bo heems glas; kristal of loodglas, d. i zwaar kristal, dat een hoeveelheid lood bevat en het gewone gekleurde flessen- glas, dat ook magnesia en aluminium bevat. Wil men het glas een bepaalde kleur geven, dan voegt men er een of meer metaaloxyden bij. Ook goud en zil ver kunnen in zeer fijn verdeelde vorm in glas gesmolten worden en veroorzaaken dan mooie kleuren. Goud maakt hei glas purper. Heel veel gebruikt men thans ook oud, gebroken glas, dat, tot poeder gemalen, bij het mengsel gevoegd wordt en de snelheid van het smelten zeer bevordert. Het smel ten heeft plaats ln vuurvaste potten, die op de vuur haard staan. Bij de nieuwste methode bestaat de gehele haard uit een bak van vuurvaste steen, waarin het meng sel gesmolten wordt, Daarbij vormt zich op de massa een soort schuim, dat telkens verwijderd moet worden, Spiegelglas en vensterruiten worden op de volgende wijze gemaakt. De kroes met gesmolten glas wordl mei behulp van een kraan uit de oven genomen en naar een grote tafgl met opstaande rand gereden. Men giet de in houd van de pot. die aan de kraan hangt, over de p uit en rolt er snel een zware cylinder (van binnen ge koeld) overheen, zodat de taaie glasbrij tot een plalle laag wordt uitgespreid- Daarna wordt de gehele plaat In een oven geschoven en langzaam afgekoeld. Na volledige afkoeling wordt de plaat in stukken verdeeld. Men plaatst haar op een rij naast elkaar liggende rollen, snijdt er met een diamant langs een liniaal krassen in; door een rol onder een kras even omhoog te heffen, breekt de plaat op die. plaats door. De aldus ontstane delen worden nu door middel van draaiende glasschijven vlak geschuurd eri met behulp van wat zand of van amaril geslepen. Is dat afgelopen, dan worden ze gepo lijst. Dit geschiedt door middel van leren poppen met zgn. doodekop, ijzeroxyde of Engels-rood, die machlnaal- snei over het glas wrijven. Deze glazen platen worden gebruikt voor spiegels en dure spiegelruiten. De ruiten voor de gewone 'vensters worden op andere wijze verkregen. Met een lange ijzeren pijp, voorzien van houten handvat, neemt de glasblazer eerst een druppel gesmolten glas. Hij blaast de druppel 1939 WELD. 20-J. JUBILETUM. ntoor r to iven nmin ien d tl zij aardi 10 5 35 10 70 20 1.25 1.25 j 75 1 REG. .TUB. 940 GORITAS, LUXEMBURG. Aanvulling VI. Voor de algemene tentoonstelling in MondorÜ verscheen een zegel met afbeelding van een figuur bij een waterval. Deze zegel zou-na d« stelling in de gewone frankeerserie worden o;i doch dit is door verschillende oorzaken niet g# 1J krijgen dus alleen de 2 Fr. (d. karmijn). Gr(M,i "Stil De weldadigheidszegels verschenen nu ln 511 ei voor het 20 j. regeringsjubileum van Groo' St gr Charlotte. De zegels dragen de afbeeldingen n» togin, de Prins-gemaal Felix en "de KroonprlW; waarden zijn 10 15 ct. (roodbruin, Jean) 35 ti blgr., Felix) 70 20 ct. (zwart, Charlotte) 1 fr- Choor Jean) 1 fr. 35 75 et. (d. lilabruin, Felix) 1 50' (blauw. Charlotte).Op alle zegels staat I ..Caritas". Grootte 30 x 40 m.m. In hetzelfde type als voorgaande serie ver» jgr blokstuk ter gelegenheid van het regeringsi^V de jaartallen 1919—1939 en wel de zegelwaartf 95 S( (rood, Jean) 3 fr. (groen, Felix) 5 fr. (blauw, C Eidss Grootte van het blok 144 x 163 m.m. zegelgr®4® In Maart 1940 verscheen de Mondorfzegel 2 fr. als Caritas met een opdruk van 50 ct. 6 tharingse dubbelkruis, n.m.l. de waarde - s (zwari) Grootte 30 x 45 m.m. Zie het schetsje. Rustenbui? Nieuwe leden: 02. Tiny Ruifrok, Raamsingel 20. 33. Wil Akkerman, Jud. Leysterstraat K elliflj Sn< cteui sten schre' eb i) pek. ■5*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10