Zweden s financiëele zorgen in oorlogstijd. __ir—-J KORT NIEUWS. RADIO VRIJDAG .11 JANUARI 1941' HAARLEM'S DAGBLAD Aanzienlijke sommen voor defensie en werkverruiming Een leening mef kans op de honderdduizend. Onze Scandinavische correspondent schrijft d.d. 14 dezer uit Stockholm: Het is nog niet zoo lang geleden, dat een groot deel van de Zweedsche pers ach en wee jammerde, omdat de minister van financiën zich verstout had, een begrooting te presenteeren, die boven het milliard' uit kwam. Dat die begrooting in evenwicht was, was niet anders dan zooals het hoorde en daar de tijdsomstandigheden hoogere uitgaven noodig en tevens grootere inkomsten mogelijk hadden gemaakt, wilde, men meestal ook wel toegeven, maar toch beviel dat tiende cijfer tje voor de komma velen niet: was je eenmaal over het milliard heen, dan was' er, zoo voorspelde men somber, geen houden meer aan. En er was inderdaad geen houden meer aan. Er zijn elk jaar een paar honderd millioen bijge komen, de begrooting voor het komende dienstjaar is het tweede milliard gepasseerd over het wat minder in de onzekere toekomst liggende dienstjaar 19401941 zal de rijksrekening heel reëel het derde milliard overschrijden en naar men vermoedt op rond 3.600 millioen aan uitgaven komen, hetgeen ruw geschat een 1.700 millioen kronen meer zal zijn dan de totale inkomsten. Maar men aanvaardt zulke cijfers, om'dat men weet, dat de uitgaven voor defensie gestegen zijn tot eenzelfde bedrag per maand als in 1936 nog voor een jaar voldoende werd geacht, men is overtuigd van de onvermijde lijkheid van een tekort van meer dan anderhalf milliard kronen, nu de bewaking van de neu traliteit en de aanschaffing van materialen ter ver sterking van de weerbaarheid zeer aanzienlijke buitengewone uitgaven eischen. Daarom wekt een .begrooting zooals de minister van financiën Wig- forss, bij de opening van den Rijksdag glimlachend aan de voorzitters van beide Kamers overhandigde nauwelijks critiek, ook al is het een begrooting, die op papier een flink overschot aanwijst, terwijl men wéét, dat dit in de praktijk in een nog veel grooter tekort veranderen zal en ook al kunnen de ijveraars voor bezuiniging er slechts bezuinigingen in ont dekken tot een totaal bedrag van netto zeven-en- twintig millioen. Er is wel hard naar zuinigheid gestreefd, maar om één voorbeeld te geven tegenover het in getrokken subsidie van 39.000 kronen voor „ge leerde boeken, leerboeken en tijdschriften" en de 10.000 kronen waarmee de staatssteun voor pro paganda voor geheelonthouding verminderd is, staat een met het oog op de tijdsomstandigheden broodnoodig geachte verhooging van de staats- bijdrage voor openbare bibliotheken met 40.000 kronen. En voorts hebben de stijging van de brand- stoffenprijzen, crisistoeslagen en andere automati sche verhoogingen van uitgaven er voor gezorgd, dat van de bezuinigingen op pap'ier ten bedrage van 107 millioen maar net een vierde deel over gebleven is, UITGAVEN, DIE NIET OP DE BEGROOTING VOORKOMEN. De buitengewone uitgaven voor defensie en voor werkloosheidsbestrijding, die noodig zullen zijn, zoolang de toestand niet gewoon is, komen niet op de begrooting voor. Niemand kan mét eenige zekerheid zeggen, hoe voor Zweden de situatie over een half jaar zal zijn, laat staan over bijna anderhalf jaar, wanneer het dienstjaar afloopt, waarvoor nu zoo goed en zoo kwaad als het gaat de begrooting vastgesteld moet worden. Voor werk loosheidsbestrijding door 'werkverruiming krijgt men binnenkort een aanvullende reserve-begfooting op grond waarvan de regeering de mogelijkheid krijgt om een paar honderd millioen te gebruiken voor openbare werken, eventueel reeds in het komende voorjaar of zoo noodig in den volgenden winter, dus in het volgende begrootingsjaar, al kunnen die werken ook uitgesteld worden zoolang zij niet als werkverruimingsobject noodig zijn. Het hangt met anderé woorden dus geheel van de situatie op de arbeidsmarkt af, óf en wanneer en in welke mate die reserve-credieten van een paar honderd millioen aangesproken zullen worden. In drt verband kan aangestipt worden, dat minister Wigforss in zijn toelichting tot de begrooting ten aanzien van de ontwikkeling van den economischen toestand in Zweden een zeker optimisme uit. HET LAAGSTE PUNT DER PRODUCTIEDALING. Hij beroept zich'daarbjj op een rapport van het conjunctuurinstituut, volgens welk rapport, de productie-daling tengevolge van de versperring van voor Zweden belangrijke handelswegen, nu blijk baar haar laagste niveau bereikt heeft, terwijl er kans bestaat op eenige stijging van het productie volume van de export-industrie'als, gevolg van de handelsverdragen met Duitschland, Rusland en Italië en op een opleving in het bouwbedrijf. Ook de buitengewone uitgaven voor defensie worden op een aanvullende begrooti'ng onderge bracht, maar hoe groot het eindbedrag daarvan zal zijn, valt nog niet op een paar honderd millioen kronen nauwkeurig te zeggen, ook al neemt men bij het opmaken van die begrooting, om in alle onzekerheid tenminste eenig houvast te hebben, aan, dat de stituatie zoodanig blijft, dat de neutra- liteïtswacht op haar tegenwoordige sterkte gehand haafd kan en moet worden. Dit vooropgesteld zullen de loopende uitgaven voor bewaking en voor opleiding en verdere oefe ning in 1941'42, evenals in het loopende dienst jaar, 800 mifllioen kronen bedragen of een kleine 300 millioen meer dan er op de gewone beg rooting onder het hoofdstuk defensie is uitgetrokken. Daarbij komen de kosten voor aankoop en aan maak van oorlogsmateriaal van allerlei aard. Voor het loopende dienstjaar rekent men hiervoor met een be-Tag van rond anderhalf milliard kronen, voor het volgende spreekt men van tenminste een half milliard en ten hoogste een heel. Van dit over twee •jaren verdeelde bedrag van 2 a 2.5 milliard kronen of ongeveer een milliard gulden wordt vol gens een mededeeling van den minister van De fensie ongeveer een half milliard besteed aan mu nitie. een ongeveer gelijik bedrag aan wapens en veohtwagens, weinig kleinere bedragen aan oor logsschepen en aan vliegtuigen en de rest aan klee ding, auto's, enz. Dat men, bij ongewijzigde poli tieke omstandigheden, het volgende begrootings jaar met een aanmerkelijk lager bedrag voor mate riaal-aanschaffing zou kunnen volstaan, wijst er op, dat het grootste deel vam het materiaal, dat onder de tegenwoordige omstandriglherilen noodlig wordt geacht, binnenkort aangeschaft zal zijn. Hierbij kan aangeteekend worden, dat er gewerkt wordt aan een reorganisatie van de weermacht, die echter im vele opzichten in de praktijk al doorge voerd zal zijn voor zij in haar geheel op papier 6taat. Zoo is nu reeds voorgestel!i den militairen diensttijd normaal op een jaar te brengen, den tij'd voor herhalingsoefeningen niet meegerekend. DEKKING NOG NIET GEVONDEN. Tengevolge van do hooge militaire uitgaven zal het loopende dienstjaar een bekort opleveren van ongeveer 1.700 millioen kronen, terwijl het tekort 1 over het volgende dienstjaar op 600 a 1000 mil'liioen gesohat wordt. Hoe de minister van Financiën aan al dat geld moet komen is hem rnog niet idiuldelïjk en afgezien van een weeldebelasting en een ge wijzigde belasting op oorlogswinsten, die in voor bereiding zijn, wil hij daarom voorstellen bot nieu we of verhoogde heffingen uitstellen bot men beter kan beoord'eelen, hoeveel er werkelijk noodrig zal zijn en hoeveel daarvan uit belastingen of uit lee- niingen geput moet worden, In tusschen is het mi nister Wigfionss wel duidelijk, dat inflationasbieohe gevolgen van die zeer hooge extra-staatsuitgaven alleen voorkomen of althans belangrijk geremd kunnen worden, wanneer de particuliere consump tie dienovereenkomstig verminderd wordt, met an dere woorden, wanneer het Zweedsdhe volk dlie milliarden voor defensie bijeemspaart door minder te verbruiken, minder te koopen. DEFENSIELEENING MET KANS OP DE HONDERDDUIZEND. Van de 800 millioen, die het afgeloopen jaar op de eerste defensieleening zijn ingeschreven, was naar men aanneemt nog geen volle 300 miOlioen als nieuw-gespaard te besohouwen. Nu komt er een tweede defensieleening, welke 500 millioen groot zal zijn, 'n looptijd van 10 jaren zal hebben te gen vijf voor de eerste en onveranderd vier procent rente doen.. Dat wil zeggen, men kan vier procent rente krijgen, maar voor de attractie wondt er ook een tranche uitgegeven tegen drie procent plus een kansje op die honderdduizend en hoewel nuchtere economen verwachten, dat 'het met dlie tweede leening niet zoo vlot zal gaan als met de eerste en nuchtere beleggers natuurlijk de obliga ties met de zekere vier procent .prefereeren, zijn er toch ook optimisten, die gelooven, dat juist die kans op een premie de deelneming aan de nieuwe lee ning sterk zal stimuleeren en zeer velen er toe zal brengen in de zes maanden tot den lüag van beta ling geld bijeen te sparen voor zoo'n premie-Obli gatie met nog drie procent op den koop toe. De directeur van het bureau voor de nationale schuld is, hoewel hij de staatsschuld het afgeloopen jaar met zeventig procent heeft zien stijgen, een groot optimist en een goed psycholoog en vo'l nieu wen moed is hij de nieuwe campagne begonnen. De aanplakbiljetten zijn bij tienduizenden gedrukt, tweehonderd persmenschen zijn door drie ministers ingelicht, in alle hoeken van het land zijn propa- ganida-commissies .aan het werk en binnenkort zal men dansen op den obligatie-wals en zal de radio de Zweedsche luisteraars den nieuwen obligatie- marsch net zoo vaak in de ooren toeteren tot alle peuters hem neuriën en alle jongens hem fluiten. En als 't dan meeloopt krijgt minister Wigforss op tijd de vijfhonderd millioen, die tenminste een deel van zijn tekort aanzuiveren en kan hij plannen voor nieuwe heffingen of voor een gedwongen leening' tenminste nog weer een tijdje uitstellen. C. G. B. Toenemend handelsverkeer tussclien Brazilië en Portugal. Volgens de jongste statistieken is in het afge loopen jaar de handel tusschen Portugal en Bra zilië belangrijk toegenomen. Bedroeg de uitvoer van Brazilië naar Portugal in 1939 slechts 0,24% van Brazilië's totalen uitvoer, in 1940 is dit per centage tot 1,48% gestegen. De uitvoer van Bra zilië naar Lissabon betrof in hoofdzaak grond stoffen en levensmiddelen. Ook de goederenruil tusschen Brazilië en de Portugeesche koloniën is sterk gestegen. In dit laatste heeft een der Braziliaansche scheepvaartondernemingen aanleiding gevonden per 1 Januari a.s. een nieuwe geregelde dienst tusschen Rio de Janeiro en Mozambique te ope nen. (Europapress) Lawines riclilen in Fransche Alpen groole schade aan. In de nabijheid van Albertville in de Fran sche Alpen is een 30 M. lange brug door een reus achtige sneeuwlawine volkomen vernield. Tus schen Ü-gine en Flumet is een groote grondla- wine van 800 kub. meter neergekomen, waar door een belangrijke verkeersweg over verschei dene honderden meters volkomen werd bedol ven. (D.N.B.) De Amei'ikaansehe onderstaatssecretaris van het mi nisterie van financiën heeft voor de commissie van het huis van afgevaardigden ter voorbereiding van wetten verklaard, dat het congres minstens 3</2' milliard dollar meer zal moeten voteeren dan oorspronkelijk op de be grooting was voorzien. De begrooting. die Roosevelt in begin Januari heeft ingediend, had. zooals, men weet, be trekking op 17.8 milliard dollar. (D. N. B.). De Bulgaarsche minister van financiën heeft bij de Sobranje eeh wetsontwerp, ingediend betreffende een buitengewone begrooting van het ministerie van oorlog ten bedrage van 240 millioen lewa voor het Jaar 1941/42. (D. N. B.) Wijziging der Fransche regeering verlangd. Vertrouwen tusschen Berlijn en Vichy ontbreekt, constateert „Les Nouveaux Temps". Het D.N.B. meldt uit Parijs: Een wijziging in de Fransche regeering is be slist noodzakelijk, aldus schrijft het blad „Les Nouveaux Temps", anders wordt'het heden en de toekomst van Frankrijk rechtstreeks gecompro mitteerd door de fouten van mannen die door een noodlottige eerzucht verward worden. Nadat de regeering in haar tegenwoprdige sa- .menstelling alles in het werk heeft gesteld om maarschalk Pétain te beletten het onderhoud met Laval te La Ferte-Haute Rive door te doen gaan en aan zijn vroeger aangegane verplichtingen te voldoen om zoodoende de gevolgen van den „staatsgreep' van 13 December" ongedaan te maken, ontbreekt, zoo meent het blad, het noodige ver trouwen tusschen Berlijn en Vichy. Het werk, waartoe Duitschland en Frankrijk te Montoire den grondslag hebben gelegd, loopt gevaar niet verder uitgevoerd te worden. In Frankrijk moet men dat thans weten, want het gaat om het lot 'van Frank rijk. Sedert Laval zich van het politieke tooneel terug getrokken heeft,'Zijn bijna automatisch alle con tacten der samenwerking tusschen Vichy, Parijs en Berlijn verbroken. Vooruitziende Fransehen heb ben indertijd getracht de verbroken banden weder aan te knoopen. Van Vichy uit, zoo vervolgt het blad, zijn den laatsten tijd veel geruchten de wereld ingezonden. Niemand heeft geweten door wien - en niemand wilde het geweest zijn. Niemand heeft meer ge weten wat Vichy wilde en wat het niet wilde. Zelfs in documenten heeft men geen vertrouwen meer kunnen stellen. Het blad geeft dan als zijn bordeel te kennen dat Flandin, na de wijze waarop Laval weggewerkt was, destijds niet langer in de regeè- ring had mogen blijven. Thans zoo schrijft „Les Nouveaux Temps", nu zoowel in nationaal als in internationaal opzicht het beslissende uur voor het lot van Frankrijk slaat en wel voor vele, zeer vele jaren speelt Vichy tegen het vaderland. Het blad besluit men den eisch dat tot de regeering naast de „militaire ele menten, "die steeds van hun loyaliteit jegens den overwinnaar getuigenis hebben afgelegd" mannen toetreden, die voorstander zijn van samenwerking. „ONDUBBELZINNIGE KOERS DRINGENDER DAN OOIT NOODIG". Een nader D.N.B.-bericht 'meldde Donderdag' Alle Parijsche bladen bespreken vandaag de Duitsch-Fransche betrekkingen. De bladen zijn het er over eens dat de tot dusver jn Vichy gevolgde politiek niet voort kan gaan. Vichy of Frankrijk, schrijft de „Oeuvre" o.a. Een ondubbelzinnige koers der Fransche politiek is dringender dan ooit noodig. De tot dusver onder nomen pogingen te laveeren en af te wachten zou den Frankrijk meer kosten dan een verloren oor log, want het zou dan ook den vrede verliezen. De fouten die sedert den lïten December te Vichy zijn begaan zijn, naar de meening van het blad, minstens even ernstig als die van Daladïer en Reynaud. De laatsten hebben het land in een massa-slachting gestort en den oorlog verloren, terwijl in Vichy de eenige mogelijkheid voor Frankjijk er weer boven op te komen, namelijk de samenwerking met Duitschland, gesaboteerd wordt. Frankrijk, zoo besluit het blad, heeft een regeering noodig die met de belangen en wenschen van het land in overeenstemming is. De „Matin" is van meening dat Frankrijk op het oogenblik tragische uren doorleeft. De „Petit Parisien" schrijft dat het land "sedert den wapenstilstand zeker geen oogenblikken heeft meegemaakt die van beslissender beteekenis zijn. Thans moet het tusschen twee soorten van politiek kiezen. De eerste is die welke maarschalk Pétain na zijn bespreking te Montoire met het woord sa menwerking heeft aangeduid en de andere die welke in strijd is met de verzekeringen can den maarschalk. Men dient af te wachten of de beslui ten der regeering het vele waarop een geheel volle hoopt in vervulling zullen doen gaan dan wel of 40 millioen Franschen eenvoudig aan hun lot worden overgelaten. Helaas lijkt het, aldus het blad, alsol het aanblijven van enkele ministers in de regeering een hinderpaal voor de Duitsch-Fransche samen werking vormt. Wanneer het echter om Frankrijk gaat, moeten persoonlijke vraagstukken achterwege blijven. Culinaire balans der New-Yorksclie Wereldtentoonstelling. NEW YORK, Uit de thans gepubliceerde cijfers blijkt, dat de bezoekers van de New Yorksche wereldtentoonstelling over een gezonde eetlust beschikt hebben. Zonder de etenswaren te noemen die in de tallpoze restaurants genuttigd werden, zijn alleen al door de consumptietenten in de twee jaar van de „World's Fair", 16.222.358 Frankfur ter worstjes. 10.000.090 stuks kauwgummi, 8.328.688 Hamburger Steaks en 25.551.664 broodjes verkocht. Alleen in het jaar 1939 werden in deze tenten 1.740.000 glazen bier geledigd en in één enkel koffie huis vonden 5.129.468 pannekoeken en 2.564.734 koppen koffie den weg door de dorstige keelen. In het populaire restaurant Toffenetti werden 14.000 hammen en 51.000 kippen gebraden. Dat deze enorme eetlust niet geheel zonder nadeelige gevol gen bleef blijkt uit het feit dat de twee tentoon stellingsapotheken 294.009 dosissen natriumcarbo- naat en 172.000 doosjes hoofdpijn-tabletten verkocht hebben. (United Press.) Het aloude kasteel van Hoensbroek zal be stemd worden tot ont spanningsoord en mu seum voor geschiede nis en nijverheid, waarbij de mijnindus trie een voorname plaats zal innemen. (Foto Het Zuiden) Italiaansch weermachtsbericht. Artillerie in actie in Cyrenaïca. Aanvallen van Australische af deelingen in Oost-Afrika afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 30 Januari (Stefani). Het 237ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front werden de krijgsver richtingen door slecht weer belemmerd. Bij een levendige bedrijvigheid van patrouilles hebben wij gevangenen gemaakt en wapens veroverd. In Cyrenaïca bedrijvigheid van artillerie, pa trouilles -en snelle afdeelingen, die door onze luchtmacht actief gesteund werden. In Oost Afrika zijn aan het noordelijke front aanvallen van Australische afdeelingen afgesla gen. Een plaats die zij bereikt hadden werd op nieuw bezet. Gevangenen en wapens vielen ons in handen. In drie verschillende sectoren aan het zuide lijke front hebben wij vijandelijke colonnes aan gevallen en op de vlucht gedreven. Onze luchtformaties hebben vijandelijke gemo toriseerde strijdmiddelen, troepen en stellingen energiek gebombardeerd. DeBritsche luchtmacht heeft eenige onzer luchtbases aangevallen en lichte schade toege bracht. Een vijandelijk jachtvliegtuig is neer geschoten." De „Prawda" over de Russische defensie. De Prawda schrijft in een hoofdartikel dat het Roode Leger en de Roode Vloot hun 23sten verjaardag naderen, aldus meldt Tass uit Mos kou. Het Sovjet-Russische volk is getuige van nieuwe resultaten bij de versterking der ge wapende strijdkrachten der U.S.S.R. Het ar beidende volk van het land van het socialis me, aldus het blad, is trotsch op deze gewapende .strijdkrachten. De brand van den tweeden im- perialistischen wereldoorlog spreidt zich uit buiten de Russische grenzen, staten storten in een eh worden vernield. Te midden daarvan staat de Sovjet-Unie als een onneembaar fort'. Terwijl wij, zoo gaat de Prawda verder, buiten den oorlog liggen, moeten wij toch -aandaent schenken aan de veranderingen die zich voor doen in de middelen en de methoden der gewa pende worsteling. Het 23ste jaar van het be staan van het Roode Leger en de vloot der Sqv- jet-Unie was het jaar van beslissende wijzi gingen in aard en methode van opleiding der troepen op den grondslag van de ervaring en de eischen van de moderne oorlogvoering. Leven en bedrijvigheid van het Roode Leger benaderen zoo dicht mogelijk de werkelijke toe standen te velde. De militaire en politieke oefe ning wordt opgevoerd tot een peil, dat essentieel is voor een zegevierenden oorlog onder alle om standigheden; Tenslotte schrijftdePrawda.dat de 23ste verjaardag' van het Roode Leger en de vloot der Sovjet-Unie zal helpen om het volk van den Sovjet nog beter voor te bereiden op de mobilisatie, beter georganiseerd en nauwer aaneengesloten. De oorlog ter zee. NEW YORK 30 Januari (D. N. B.) Het New Yorksche marineregister meldt dat het Britsche vrachtschip „Shekatika", groot 5458 ton. in de nabijheid van de Iersche kust is getorpedeerd en gezonken. Het Britsche koelschip „Beacon Grange", groot 10.119 ton, dat een lading vleesch aan boord had. is volgens berichten van Amerilcaansche agent schappen getroffen door twee zware bommen, die brand op den achtersteven deden ontstaan. De bemanning moest 't schip op de Engelsche kust op het strand zetten. Japan gaat accoord met verlenging van het vissclierijverdrag. TOKIO 30 Januari (D. N. B.)Officieel is me degedeeld dat de Japansche regeering haar am bassadeur te Moskou opgedragen heeft de Sovjet-regeering mede te deelen dat het proto col inzake de verlenging van het Visscherij-ver drag van Japansche zijde is aangenomen. DL DUITbLiti- ju\ h^jlLjic. voiiettig bemand met luchtvaart- troepen verlaat een Italiaansch transportschip de haven. AFoto Weltbild.), Britsch vlooteskader te Gibraltar. In de haven van Gibraltar is Woensdag een Engelsch vlooteskader aangekomen, dat uit de volgende oorlogsschepen bestaat: Een slagschip, een 'vliegtuigmoederschip, vijf kruisers, 10 torpedojagers,twee groote trans portschepen met troepen en oorlogsmateriaal. Dit eskader zou een dezer dagen met onbekende bestemming .vertrekken. .(DiLB.) Acht jaar iiationaal-socialistit^ bewind in Duitscliïand, Fe Duitsche pers herdenkt (k tei 30sten Januari Alfred Rosenberg constateert een geest-: omwenteling bij de tegenstanders, BERLIJN. 30 Jatnlu-ari. (D.N.B.) Naar ding van (het feit dat adht jaar geleden door het nationaal socialisme werd overj; publiceeren de Duitsche bladen uitvoerige len, waarin zij terugzien op de opkomst: Duitsche rijk, die in hoofdzaak aan het socialistische initiatief te danken is. De bladen schrijven dat iele groei der socialistische partij tot draagster van* den j Duitsdhen staat en de volksgedachte voore: deel van het buitenland even verrassend gekomen als de historische resultaten die tionaaï socialistische bewind in acht jaar!» haald. De herdenkingsdag is dit jaar van d-ere' beteekenis aldus de bladen, omdat tij ai eenvreusachtiigen oorlog tusschen twee wettf |e Sommige bladen geven speciale bijvoegt- publiceeren bijdragen van leidende persotc den. De pers legt er den nadruk op datr- voor het Duitsche volk aanleiding is zich lofte van trouw aan den Füh-rer en de gw ijl sche gedachte te herinneren en in versteii alle kracht aan te wenden voor de einda ning van Duitschland en het verbonden Alfred Rosenberg zegt in een hoofds den „Völkischer Beobachter" dat thans oi tegenstanders van Duitschland een geeste wenteling valt waar te nemen, die dooiL mende geschiedschrijving waarschijnlijk b genoemd zal worden. Rosenberg herinnert redevoeringen van verschillende Engelsch? 'met bun maatschappelijke beloften voor k-omst en verklaart dat het volkomen onj zijn te gelooven dat. bijv. Greenwood en A' maar eenigszins nationaal socialistisch j o.w.z. door werkelijke sociale gereohtiigheii worden. Wel kan men in deze Engelsche gen den buitenkan.1 van een diepgaande ren naire gisting zien. Deze Engelschen welsj baar geen ander middel meer dan dat zij,! oog op de onmogelijkheid van verdediging: 1 onhoudbaren toestand; hun toevlucht nemea r schilderen van maatschappelijke toekomsta heden. De leider van den Rijksbond der Dui'd Wilhelm Wejss houdt zich in hetzelfde bi:-! met de beweringen der Engelsch-Ameröri i: propaganda over de zoogenaamde verover/-: -der agressieve spilmogendheden- Dat de Dui-tsche legers nu tot ver in lank'-en staan, aldus Weiis is alleen 't .gevolg' militaire nederlaag onzer vijanden, die oorlog konden ontketenen welken Duitsohlaz gewild heeft, maar niet in staat waren me: uitvoering te geven aan hun vernietiging;: tegenover Duitschland. Degenen die nu tegen het nationaal s« van leer trekken met dezelfde frazen, die gen het keizerlijke „militairisme" gebruik' hebben van den werkelijken geest van het r socialistische Duitsche volk niets begrepen,! ten niets van d-e organisatie van het Duitai in den nationaal socialistisohen staat. Zij -het geheel niet. dat juist de partij de voor- beeft geschapen voor 'n werkelijke^lkshK oij, waarmede zich geen democratie ter r" métein. PBOERAMMA ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941. HILVERSUM i, 415 M. Nederlandsch Programs 8.00 Wfj beginnen den dag. 8.30 NieuwsberichtenI 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Nederlandsch kW (opn.). to.oo Gramofoonmuziek. to 30 Nederlandschi orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. U«! foonmuziek. 12.15 Rococo-oct.et (opn.) 12.45 Nu" economische berichten A. N. P, i.00 GramofoOS 1.15 Musiquette (opn 1.45 Zang met begeleidlntt Rotterdamsch Philharmonlsch orkest (opn.). jong Nederland. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.15 N economische- en beursberichten A. Ne P. 5.30 R« tï.00 Gramofoonmuziek. 6.15 „Wat in Nederland vu causerie 6.30 Overpeinzing met muzikale omlW Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vf den dag a. N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.3pA richten. Engelsch 8.00 Nieuwsberichten A. N P-~ Nederiandsche ambachtskunst", vraaggesprek, richten. Engelsch. 8.45 KRO-Symphonie oikest. en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij sluiten 4 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuw# A. 'N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. Om 8.30 Nieuwsberichten' 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kind'* Berichten. 12.15 Esmeralda en soliste. Pl.m. 11" Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichte P. 1,00 Sylvia-Amusementsorkest en solist. W ander over ratten en rattenbestrijding", lezing- mofoonmuzlek. 3.00 Tuinbouwhaïfuurtje. 3.30 parade. 4.20 Residentie-orkest. 5.00 VPRO' ..De boek", lezing. 5.15 Nieuws-, economische en richten A. N. p. 5.30 Gramofoonmuziek. 6 00 en Maatschappij", lezing. 6.15 Gramofoonmi|$ VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage ot muziek. 7,00=7.15 Groolngscli praatje A. N: tl

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10