Haarlem's Dagblad Duitschland militair en economisch sterker dan ooit pe Drukkunst. 5e textieldistributie Wetenschap. Minder Koffie en Thee Extra winteruitkeering aan gesteunden Hitiers rede Wapenstilstand tusschen Thailand en Indo-China De ketels voor Haarlem's Centrale Keuken gearriveerd. De nieuwe bonnen. Luchtaanvallen op Londen Ruim 2000 arrestaties te Boekarest. Artikelen enz. JAARGANG No. 17675 ,gave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- igaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote outstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- [«nit 58Ö10 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. tlefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie Drukkerij 10132, 12713. Adminiwsti. 10723, U2S Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDÏG 31 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. 'Haarlem's Raadszaal aan het Prinsenhof wordt, ""fct uitsluitend voor het gesproken woord bestemd, lo is zij deze week vervuld van het gedrukte, jer in het bijzonder van het kleed waarin dit in li loop der eeuwen is gedost. En niemand zal kennen dat het de oude, weinig aantrekkelijke J feite, die vaak en niet ten onrechte als pijpenla ;'g aangeduid, van een schoonheid voorziet dlie het 1 jprokene zelden heeft vermogen te bereiken. Dit het werk van de vakgroep Drukkunst van de ,nk, welk zonderling woord „Vereaniiging voor A, i mbachts- en Nijverheidskunst" beteekent. Zij left een 'moadiigen en niet ge makkelijken greep jdnan uit de vervaarlijke hoeveelheid boeken, in Me en vooral in nieuwe tijden in Nederland uit- fcomen en Zaterdag kunt gij haar tentoonstelling |j| bezoeken. Dat is zeker de moeite waard en ik Hoof ook wel dat zoo'n kleine tentoonstelling él nut heeft voor het goede doel, dat die onder- Uners beoogen. Al ware het alleen al vanwege de ugd. Die was er in grooten getale, toen fk er mijn eoek bracht: een schoolbevolking werd in prac- Bie kennis verrijkt. En aan de intense aandacht mij heen, die niet minder de prachtige klooster- idsehriften uit de 14e en 15e eeuw en de dncu- ibelen of wel wiegedrukken dan de vele schoone gaven uit de 17e en 18e eeuw en het moderne Br, s ui de twintigste betrof kon ik wel opmaken l er heel wat indrukken van zoo'n bezoek zou- l beklijven. Uit een hier en daar opgevangen Bord kon men dat ook afleiden. En wie zich zijn bi jeugd herinnert verbaast zich niet als hij dat ook de tegenwoordige kinderen zich ps verwonderen over de ontdekking, dat onze («vaderen zooveel eeuwen geleden technisch al O knap waren. Iedere jeugd schijnt altijd weer denken dat de wonderen der techniek alleen van ir tijd zijn en wordt er stil van als zij aan bouwt, wat die oude voorzaten in het verre ■bieden al bedacht en tot stand gebracht hebben hadden zij dan geen auto's en vliegmachines en gj' lis niet eens de fiets. Zoo'n atlas van Blaeu bij- i et orbeeld moet wel diepen indruk maken door urr jr detailleering en haar technische verzorging, werk van de oude graveurs wekt eerbied zoo als bewondering en als men dan nog veel ver- teruggaat en die oude handschriften van de jnniken, met hun rijke versieringen, beschouwt tot nog erkenning: dat kunnen wij niet meer. it de vraag erbij: wie van ons zou zoo'n geduld zoo veel toewijding kunnen ontwikkelen? Het hoeft ook niet meer, tenminste niet ten bIa jzien van het boek, dat door de drukkunst een irieuze ontwikkeling, slechts in de negentiende |w door een diepe inzinking vertraagd, heeft beleefd. In de beperkte ruimte, die tot haar be- (v likking stond, kon de tentoonstellings-commissie 'l^useilijk in slagen het boek van de twintigste few volledig recht te doen en zij he^ft zich wel- ,rj pwat teveel laten beïnvloeden door den V$i toch veelzijdig te zijn. Zoodat deze jongste 5ode een al te kleurige staalkaart biedt; bij enger selectie had zij meer indruk kunnen ma il, Maar dat doet weinig af aan de uitwerking tentoonstelling als geheel, die dan toch ten H heeft de belangstelling voor druk- en bind- pst, voor de technische en ook voor de kunst- innige verzorging van het boek te verhoogen. per heeft zijn lievelingsboeken thuis en zoo'n Koonstelling moet bij velen het verlangen wak- roepen, ze alle- nog eens in de mooiste uït- (ven te bezitten. Dat is de uitwerking op mij pminste. Zulke boeken zijn trouwe vrienden en fen doet hun dus graag goed en heeft het gevoel |t zij in het kleed gestoken moeten zijn, hun ferdig. Dat is natuurlijk: het mooiste. Voor ons nationaal zelfbewustzijn is zoo'n ten- instelling van het boek ook weer een voldoening. Wat zij evenals zoovele andere getuigt van den khugen, leidenden arbeid, door Nederland in injk van den geest in den loop der eeuwen ver- 3it. Daarvan spreekt ook het boek van de twin s'* eeuw en het is daarom goed dat de kleine bnikte Gids nevens de namen van de grooten Nrukkunst en der boek-illustratie van het ver- P® ook die van hun opvolgers in den tegen- ÏPtdigen tijd noemt. Hoe groot de beteekenis van P volk als centrum van opbc awend werk en Btuur is, wordt ook op zoo'n plaatselijke tentoon- fUing van bescheiden omvang weer duidelijk tot pig gebracht. Laten wij het met trots weten! Aan de verleiding, in die boeken te gaan blade- D moet ge in zulke omgeving weerstand bie- Het kan niet veroorloofd worden, het zou de pame oude boeken en bij druk bezoek ook het pgeld verloop van het bezoek schaden. Maar ik ten dat het j altijd moeite kost het na te feu bij zulke exposities en dat ook nu weer het -fezene op openliggende bladzijden af en toe tot ptalische kwelling voerde als het niet mogelijk •s verder te gaan. Harde vitrine-glazen, vellen p'phaan, het gestrenge oog des suppoosten zijn overbodige voorzorgen van een ervaren di- peur eener stadsbibliotheek en een ijverige Emissie van de „Vank". pij moeten in dezen tijd vooral veel tentoonstel- lr0" len van Nederlandsch scheppend werk in he- 115 tn on verleden blijven houden. En zij verdienen T? fgrootste en «eest algemeene bezoek. Zij mon- *en °P niet alleen, zij stalen ook ons zelfbewust- - thoon en verhoogen onze vreugde in al wat goed en is en gewrocht door Nederlandsch talent en •v F^tendschen noesten arbeid. Zoo heb ik ge geven over schilderkunst, over muziek, pas 'nog - °nze nieuwe architectuur in eigen omgeving, ^chrjjven wij in dit blad geregeld over de ar- M Mssfeer van velerlei werkers in ons midden. Zoo nu ook geschreven over het Nederlandsche «foei R. P. Jdeiteeden over de nieuwe regeling der "«distributie vindt men op pag. 7, (Iemand heeft uitgerekend, dat een zijden dameskous uit ongeveer 750.000 steken bestaat.) Als ik het eerlijk uit mag spreken, Hoe dom u het misschien ook vindt: Ik was op 't punt van 't aantal steken In dameskousen, stekeblind. Ik poogde 't mij niet voor te stellen, Ik trok er mij geen steek van aan, Een ander is het nu gaan tellen, Dat 's blijkbaar ook voor mij gedaan. Geen moeite wilde hij zich sparen, Hij. telde tot driekwart millioen, Ik ben, dat wil ik wel verklaren Bere'id om het daarmee te doen. Ik zal dus zelfs geen steekproef nemen, Ik leg me bij die uitkomst neer, Heb dank! Van heel een reeks problemen, Bestaat er één voor mij niet meer. Het naadje van de kous te weten Is moeilijk haast op elk gebied, Ondanks veel zwoegen en veel zweeten, Lukt dat den meesten onzer niet. Hier wordt weer nieuwe hoop geboren, Want je beseft, als je dit leest, Dat je qua kennis nooit tevoren Zoo dicht by 't naadje bent geweest. P. GASUS. n A N S F N THE AMERICAN CLUB Dansschool TIVOLI. As. ZONDAG GEEN THé-DANSANT- Wel IEDEREN ZONDAGAVOND DANSEN in „DE LEEUWERIK". (Adv. Ingez. Med.). - De secretarie-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken voor de komende distributieperiode het koffie- en theerantsoen te verminderen. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram thee. Eerste termijn wordt spoedig verstrekt 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden in gevolge de rijkssteunregeling zoo spoedig mo gelijk een eerste termijn van een extra win teruitkeering wordt verstrekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan 40 pet. van de in een week te ontvangen netto steunuitkcering. De gemeentebesturen ontvan gen spoedig schriftelijk inlichtingen hierom trent. in het Sportpalast mogelijkheid voorbereid Het jaar der Europeesche ordening aangebroken SJANGHAI, 31 Januari (D.N.B.) Naar uit Saigon gemeld wordt is vanochtend door Fransch Indo-China en Thailand een wapen stilstand geteekend. In zijn Donderdag te Berlijn gehouden rede ter gelegenheid van den achtsten verjaardag der na tionaal socialistische revolutie constateerde Hitier dat de oorlog reeds in het afgeioopen jaar beslist is, daar Engeland van het vasteland verdreven werd. Hij vervolgde: „Wat verwachten de Engelschen nu? Wij staan hier op dit continent en waar wij staan, haalt niemand ons meer weg. Wij hebben bepaalde steunpunten voor ons ingericht en wij zullen wanneer het uur komt, den beslissenden slag slaan. Dat wij den tijd daarvoor gebruikt héb ben, dat zullen de heeren dit jaar historisch mee maken". Over eventueele hulpverleening door Amerika aan Engeland zei de Führer dat Duitschland met elke mogelijkheid rekening gehouden heeft. Het Duitsehe volk heeft mets tegen het Amerikaansche, doch wanneer een poging zou worden gedaan in het Europeesch conflict in te grijpen, zal Europa zich verdedigen „Over één ding", aldus Hitier, „moet men zich geen verkeerde voorstelling ma ken: Wie meent Engeland te kunnen helpen, moet in ieder geval zich van het volgende bewust zijn: elk schip, hetzij wel of niet van beteekenis, dat voor onze torpedolanceerbuizen komt, wordt getor pedeerd". Ten aanzien van de Engélsche berichten over Italië zeide de Führer: „Wanneer zij (de Engelschen Red.) echter in eenige mislukkingen van onzen bondgenoot thans reeds het bewijs van hun overwinning zien, dan begrijp ik de Engelschen niet. In hun eigen mis lukkingen hebben zij tot dusverre altijd slechts het bewijs voor hun groote overwinning gezien. De heeren kunnen er van overtuigd zijn: De rekening is een totale rekening en zij zal aan het einde van der» oorlog wona'en vereffend, punt voor punt, vier kante kilometer voor vierkanten kilometer". Hitler zeide aan het slot van zijn rede o.a.: „Zoo gaan wij thans het nieuwe jaar in met een weer macht, zoo sterk als nog nooit in de Duitsehe ge schiedenis het geval is geweest. Het aantal divisies te land is geweldig uitgebreid. De geweldige oor logservaring bij de leiding en bij de manschappen hebben wij ons ten nutte gemaakt, want er is ge werkt en er wordt voortdurend gewerkt. De uit rusting is verbeterd, ©nze tegenstanders zullen zien, hoe zij verbeterd is. Ter zee zal dit voorjaar de duikbootoorlog be ginnen en ge zult dan ook daar bemerken, dat wij niet geslapen hebben. En het luchtwapen zal eveneens toonen wat het vermag. De geheele weermacht zal de beslissing afdwin gen. Onze productie is op alle gebieden geweldig gestegen. Wat anderen voornemens zijn, is bij ons werkelijkheid. Het Duitsehe volk echter staat hecht achter zijn leiding, vertrouwend op zijn weermacht en is bereid datgene te verduren, wat het lot nu eenmaal vergt. Het jaar 1941. daar ben ik van over tuigd, zal het historische jaar eener groote nieuwe ordening van Europa zijn". (Voor den volledigen tekst van Hitler's rede zie men elders.in dit nummer). GCQOTE H0UTST00QT [nooST luXOflJ^" (Adv. Ingez. Med Deze ketels zullen den dienst van de Centrale Keuken te Haarlem in staal stellen aan de vele aanvragen te voldoen. Donderdagmiddag zijn zij bij het Slachthuis gearriveerd en zij zijn terstond naar hun plaats van bestemming overgebracht. Met de opstelling zal nog eenige tijd gemoeid zijn, maar er is nu al weer een stap gedaan op den weg naar de volmaking van dezen dienst. (Foto De Haas) Boter of margarine verkrijgbaar De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s, geeft de met „28" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of margarine. Ter vermijding van misverstand wordt erop gewezen, dat het hier bon 28 van de „oude" boter- en vetkaart betreft. De met „28" genummerde bonnen, die op 9 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Februari a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen van de boter- en vetkaart voortaan in plaats van Zaterdag tot en met Vrijdag d.a.v., steeds geldig zullen worden verklaard van Maandag tot en met den daaropvolgenden Zondag, hetgeen, zooals be kend, eveneens het geval is met de bonnen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak, kaas en eieren.. In verband hiermede is bon 28 van de boterkaart en van de vetkaart bij uitzondering geldig verklaard voor een tijdvak van negen dagen. BROOD EN GEBAK. Gelurende het ^tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft elk der met „1" genummerde bonnen van de nieuw uitge reikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „1" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ton minste het daarachter geplaatst aantal grammen: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gr.; speculaas 140 gr.; andere koekjes 200 gr.; koek 160'gr.; cake 300 gr.; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood jes) 400 gr.; gevuld groot korstgebak (b.v. boterlet ter) 500 gr.; taart en gebakjes 600 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat. waarin 70 gr. meel of bloem is verwerkt. De op 9 Februari nog niet gebruikte bonnen blij ven voorts nog geldig gedurende de week "an 10 tot en met 16 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wordén gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 9 Februari a.s. geeft de met „03" genummerde bon van de nieuw u i t g e r e i k te .bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 9 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 16 Februari a.s., met dien verstande, dat zij ge durende de week van 10 tot en met 16 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het vol gende békend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geeft de met „01" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram zachte zee, of 300 gram zachte zeappasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden dtoor het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wassoherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmid- delen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten tharts niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gTam vloeibare zeep. VASTE BRANDSTOFFEN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Februari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. geven de met „brandstoffen, één eenheid, vierde periode" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Verbruikers in de groepen b, c en d, met een verbruik van meer dan 25 eenheden per periode, dienen zich in de maand Februari tot de distribu tiediensten op door deze diensten te bepalen tijd stippen te wenden, teneinde de toewijzingen in ontvangst te nemen. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 23 Februari 1941 op bon no. 15 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor: groep 1 10 K.G. hondenbrood; groep 2 10 K.G. honden brood; groep 3 8 K.G. hondenbrocid: groep 4 5 K.G. hondenbrood: groep 5 4 K.G. honcenbrood; groep 3 K.G. hondenbrood. Op bon 15 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode V/3 K.G. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 28 Februari 1941 is bon no. 15 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Groot aantal bommen uitgeworpen BERLIJN, 31 Januari (D.N.B.) Londen heeft op 30 Janari weer een onrustigen dag be leefd. Van den ochtend tot het invallen der duisternis vloog een onophoudelijke reeks Duitsehe gevechtsvliegtuigen over de stad en deed aanvallen, zoodat den geheelen dag luchtalarm heerschte. De Duitsehe vliegtuigen wierpen een groot aantal bommen neer. Op hun vlucht terug kwam het nu en dan tot aan vallen van Britsche jachtvliegtuigen. De Duitsehe toestellen keerden echter alle naar hun bases terug. Het Britsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid hebben in een ge meenschappelijk communiqué over de Duitsehe bedrijvigheid in de lucht op Donderdag bekend ge maakt dat de vijandelijke vliegtuigen een groote hoe\*eelheid brand- en brisantbommen boven Lon den hebben uitgeworpen. Boven een der wijken van Londen is een Duitsch vliegtuig voor den aan val tot op omstreeks honderd voet gedaald. De Press Association heeft ter aanvulling nog gemeld dat vijandelijke toestellen des middags ook een versperringsballon brandend neergeschoten hebben. Duitsehe toestellen, zoo werd tenslotte ge meld, hebben in den loop van den dag ook bovgp| het oosten van de Midlands bommen laten valleh. Hierbij is „eenige schade aan gebouwen" ontstaan. Bij den aanval op Londen in den nacht van Woensdag op Donderdag, zijn Duitsehe vliegtuigen, naar voorts bekend wordt, op Britsche versperrings ballons gestuit. Zij namen, aldus het D.N.B.deze terstond onder vuur. Zeven ballons werden in brand geschoten en stortten neer. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Donderdag in de ochtenduren zijn kleine groe pen Britsche vliegtuigen boven Noordwest-Duitsch- land verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten zij bommen vallen zonder schade van beteekenis aan te richten. In een havenstad werd een huis vernield, waarbij verscheidene burgers gedood of gewond werden. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet ge troffen. (D.N.B.) Heel Spakenburg ligt met griep te bed. maar de jeugd, die nog op de been is, vermaakt zich best op het ijs. Voorzichtig voor natte voeten, want je hebt het zóó te pakken. (Foto Pax Holland) Groote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen BOEKAREST. 31 Januari. D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld dat behalve de in 106 in Boekarest en de 392 in de provincie wegens aanstichting en leiding van den opstand gear resteerde personen in Boekarest nog 2022 en in de provincie 269 personen wegens actief deel nemen aan den opstand gearresteerd zijn. De militaire autoriteiten hebben groote hoeveelhe den wapens en munitie bij de opstandelingen in beslag genomen. De veiligheidspolitie van den staat heeft voorts medegedeeld dat prof. Cantacuzino, een lid van de legionnaire bewe ging, is gearresteerd, omdat in zijn woning in Boekarest een in bedrijf zijnde radlo-zendeu werd gevonden die voor de opstandelingen werk te. HEDEN: 10 PAGINA'S. mmmm* R. P.: De Drukkunst. pag. I P. Gasus: Wetenschap pag. 1 Flitsen: Bedtijd. pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Een Luxe pag. 3 Joh. Chr. W.: Voedselverslrekking in het begin der 18de eeuw. pag. 4 Zweden's financieele zorgen in oor logstijd. pag. 6 K. de Jong: De Hoofdstad operette: 't Was in den lentetijd pag. 7 1 Hoe staan ze? pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1