0 fi FLITSEN genaardigheden Bedtijd ten £uxe. POSTGIRO No's DAG 31 JANUARI 1941' HSARCEM'S DAGBLAD' in Haarlem en omgeving ,i Coster-monuroent in Den Hout. weet, dat er midden in Den Hout een steenklomp staat met een hekje er om- L'esnienschen drentelen er des zomers I vertellen elkaar, dat Lourens Coster hier oemde A uit den bast van een boom sneed met historisch juist zal zijn of dat Mer begraven ligt wat heelemaal niet en wandelen dan weer voort, terwijl ze Üe opmerking maken, dat in deze omgeving Wv steen toch eigenlijk foei-leelijk is. bben gelijk. Het Coster-monument behoort plaatselijke leelijkerds en als het nog eens fgebroken, zal er geen traan om gelaten al bewaart het dan ook een herinnering nogal merkwaardig verleden. (Foto archief H. D.) Haarlemmers hebben hun grootvader nog hooren vertellen van de Coster-feesten, 873 gevierd werden, feesten die culmineer de onthulling van het standbeeld, dat nog ;ze Groote Markt een zekere vermaardheid Dat was bij de 350-jarige herdenking van drukkunst. Maar vijftig jaar daarvóór (dat 5 ten tijde dat Robertus Nurks een kleine was) in 1823, was er óók feest, het derde it van genoemd historisch feit. Een twee- feest, dat op 10 en 11 Juli werd gevierd van de onthulling van een Coster-gedenk- ook al het hoogtepunt vormde. Dat gedenk- vas het Cc.ster-monument in Den Hout. hoe kwam men er toe, om nu juist daar ument te platasen? Wel, omdat het daar een sst bezochte gedeelten van het wandelboseh iet lang te voren had Zocher de opdracht n, zijn tuin-architectonische bekwaamheid sHaarlemmerhout te wijden en het is ge- tod. dal hij deze opdracht naar den eisch t Hij schiep boschpartijen, "doorkijkjes en te, die ons ten deele nóg van bewonde ren, al is er natuurlijk sindsdien veel scheppingen nu bekleedde de „acht- Ét de minste plaats. Het was een plek, M lanen sters-gewijs samen kwamen en het {een betoog, dat menig Haarlemmer een ingetje ondernam naar de plek vanwaar hij Ie zeegen met één oogopslag acht lanen te- :on afzien. rond-point diende naar den eisch dier tij- sterk cnder den invloed der Engelsche litectuur stonden een steenen monument te LeNötre zou er wellicht een beeldengroep geplaatst. Haarlem achtte het blijkbaar aan Iselijke tradiu'e verplicht op dit punt de btenis aan Coster te vereeuwigen en Zocher, ftaar grooter tuinarchitect dan beeldhou- I ontwierp net monument, dat vervolgens keten heer Dceglas vervaardigd werd. stond het dan als centrum van die acht la. den. .atfithoek". Die lanen bewonderde Het monument kon bij vrijwel niemand vinden. Men noemde het een peperbus, een zonder beeld en verzon andere namen. 1844 en de heer J. A. van Eed en dichtte in ttang voor Trou: toch wenden wij ons oog naar 't zwaar en breed gesteente vaar eens de achthoek stond, rust Roster's kil gebeente" er soms wel een, bij toeval hier verdwaald Bkt niet verder na, behalve dat hij smaalt. I vreeslijk dik gevaart; zoo smakeloos opgetrokken unststuk", (zegt hij stil) „zal hier geen menschen lokken. «*n prijkt op diien steen niet een kolom of naald? lom niet Roster's beeld van 't Marktplein afgehaald?" den uit deze regelen dat in 1844 de achthoek «et meer bestemd, m.a.w. dat er geen acht «eer waren. Op 't oogenblik zijn- er dan ook fofi die bij het monument samenkomen. En sler's beeld betreft dat van het Marktplein Woest worden, dat was natuurlijk niet het Meld dat sinds 1856 op de Groote Markt het beeld, dat 18 Augustus 1722 in de Medicus was geplaatst en in 1801 op de Markt was gezet. Aan het advies van den dichter werd geen gevolg gegeven: in 1856 k het beeld weer naar de Hortus Medicus puidtuin, waarvan het overblijfsel nog gedeelte van het tegenwoordige Prin- 'onnt. Daar staat het beeld tot op dezen bovenstuk van de „peperbus", zooals Jacob het monument in Den Hout kenschetste hot nooit gebracht. belastingconsulenten. p>B.-persdienst meldt: k zijde van het rechtsfront wordt mede- dat is ingesteld een nieuwe afdeeling ^consulenten". Tot leider van deze af- ■soennemd mr. G. L. A. van Dijk, ibelas- ®hont te Rotterdam. *ioee!ing zal worden onderverdeeld in 1. Belastingspecialisten: 2. Belas- ^urs: 2 Aspirant-belastingconsulenten, i* ingesteld een raad van toelichting, heeft te onderzoeken, of de betrok- toL eestelde eischen voldoet. De leidér -.aeelmg beslist omtrent de toelating na 10 voordracht van genoemden raad. W.H.N. werkt samen met andere sociale instellingen. Eenige voorbeelden uit de practijk. Zooals dezer dagen ls medegedeeld heeft de directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland een circulaire gezonden aan de burge meesters der onderscheidene gemeenten, waarin de medewerking van de W. H. N. bij collecten van andere sociale inrichtingen wordt geregeld. In verband hiermede vernemen wij van bevoeg de zijde, dat de W. H. N. reeds sinds eenigen tijd maatregelen ten uitvoer legt om den voortgang van andere liefdadigheid te verzekeren. De Win terhulporganisatie heeft daarmede de poorten open gezet voor samenwerking met bestaande sociale instellingen. De directeur-generaal der W. H. N heeft persoonlijk aan de commissarissen der provincies en aan alle burgemeesters de verzeke ring gegeven, dat hij alles zal doen om positief werk der bestaande sociale instellingen allen steun te verleenen. In verscheidene plaatsen zoo ver nemen wij is deze samenwerking reeds tot stand gekomen en heeft ze zeer vruchtbare resultaten gehad. Met den dag wordt deze samenwerking in niger en de resultaten beter. Drie voorbeelden, waarbij achtereenvolgens een groote stad, een pro vinciestad en een plattelandsgemeente genoemd worden, mogen een doorslaand bewijs zijn voor de reeds tot stand gekomen samenwerking. ROTTERDAM. In Rotterdam stelde de stedelijke directeur vart de W.H.N. zich bij den aanvang van zijn werk zaamheden in verbinding met den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, Armenraad. Crisis comité A en B, de Vrouwelijke Vrijwillige Hulp, de stichtingen Rotterdam 1939 en 1940. de Notbei- standshilfe van den Rijkscommissaris en „last not least" met den burgemeester. Het resultaat was, dat er een heel prettige samenwerking tusschen deze instanties en de W. H. N. tot stand is ge komen. Zoo bieden verscheidene sociale instellingen wekelijks een opgave aan de plaatselijke ar- deeling van de W. H. N. te Rotterdam van be- hoeftigen in deze stad, die naar haar meening voor een extra ondersteuning in aanmerking komen, terwijl omgekeerd de W. H. N. de Haar verzamel de gegevens omtrent nooden aan deze instellingen ter beschikking stelt. De praktijk heeft bewezen, dat beide partijen door deze samenwerking reeds voor zich sneller maatregelen ter leniging van be paalde nooden koiden treffen dan tot dusver Ook het overzicht der bestaande nooden wordt door deze samenwerking veel beter. Behalve de genoemde instellingen hebben ook de plaatselijke afdeelingen der N.S.B. en van de Nederlandsche Unie haar medewerking verleend bij de opsporing van stille armen in haar kringen. hilversum. De toestand in Hilversum was eenigen tijd ge leden reeds zoo, dat verscheidene liefdadigheids instellingen reeds tot concentratie waren overge gaan. Door de W.H.N. is de laatste stoot tot alge- heele concentratie gegeven. De situatie heeft zich thans zoo ontwikkeld, dat de gezamenlijke sociale instellingen ter plaatse het werk van de W. H. N. uitvoeren, dit werk geschiedt onder den naam W. H. N. en het wordt tot volle tevredenheid der samenwerkende organisaties uitgevoerd. OLST. Als voorbeeld van een plattelandsgemeente, waar een zeer gelukkige samenwerking is tot stand ge komen, moet vooral genoemd worden Olst in Overijsel. In deze plaats is in Juni 1940, voordat van de oprichting der W. II. N. sprake was, op initiatief van den burgemeester het „Gemeenschapsfonds Olst" opgericht. Behalve den van overheidswege verstrekten steun is de geheele liefdadigheid te Olst hierin samengevat. De geheele bevolking draast maandelijks naar vermogen in dit fonds bij. De grootte der bij dragen is geheim. Een vertrouwens comité van vier notabelen en een bestuur van tien personen onder leiding van den burgemeester nemen echter kennis van de gestorte bijdragen en wanneer naar hun meening een ingezetene in staat is een minimum- bijdrage te geven, wordt door -.persoonlijk bezoek getracht een beter resultaat te bereiken. Dit fonds is in staai de nooden der behoefligen te dekken Toen een W. H. N. werd opgericht is de burge meester met den directeur-géneraal overeengeko men, dat net „gemeenschapsfonds Olst" geheel in tact zal blijven met behoud van naam en werk wijze. In Olst is geen plaatselijke afdeeling van de W. H. N. en er zijn ook geen W. H. N.-collec- tanten. Olst heeft evenwel begrepen, dat de W. H. N. een nationale zaak dient en om dit tot uit drukking te brengen, alsmede om een practisch bewijs van gemeenschapszin te geven, maakt het „gemeenschapsfonds Olst" maandelijks 300 gulden over aan de centrale van de W.H.N. Ook het „Ge meenschapsfonds Olst" werkt met waardebons, het geen eveneens reeds geschiedde vóór de oprichting van de W.H.N. (A.N.P.) 'Geen beenderen in den vuilnisemmer. Bewaren een nationaal belang. Voor huisvrouw belangrijke taak weggelegd. Velen ln den lande zal het wellicht onbekend zijn, dat de verwerkingsindustrie van beenderen in Nederland een zwaren tijd doormaakt, een zwa- ren tijd in dien zin, dat de aanvoer van grond stoffen in dit geval dus de beenderen veel te wenschen overlaat. Nu zal men zich direct afvragen: wat zijn dan wel de oorzaken van dit euvel? Deze moeten in de eerste plaats gezocht worden in den oorlogs toestand, waardoor de aanvoer van overzee is stilgelegd. Een en ander heeft reeds tengevolge gehad, dat bijv. de productie van de lijm- en gelatine- fabriek „Delft" tot op 1/3 deel is terugge bracht. En hieraan was nu eenmaal niets te veranderen. Nu doet zich echter nog een andere bedreiging voor, een bedreiging evenwel, welke wel kan worden afgewend indien de huisvrouwen hierbij medehelpen. Wat is nl. het geval? In dezen tijd van vleeschdistributie met de daaraan gepaard gaande vleeschlooze dagen, komen de huisvrou wen op de gedachte, om veel meer dan in vre- destijds het geval was. beenderen bij den slager te koopen en hiervan soep te koken. Wat ge beurd er nu met deze „soepbeenderen" na het gebruik, beenderen welke voor de verwerkingsindustrie nog zeer goed bruikbaar zijn? Ze verdwijnen voor het grootste gedeelte in den vuilnisemmer. En als ze eenmaal hierin zijn beland, zijn ze voor de beenderenindustrie verloren. Een groot gedeelte van de Nederlandsche huisvrouwen en ook anderen zullen zich nooit goed gerealiseerd hebben, dat beenderen nog een groote waarde vertegenwoordigen. Hieruit kunnen nog producten vervaardigd worden, wel ke voor onze samenleving van groot belang zijn. nl. lijm, gelatine, beenzwart, technisch vet en beendermeel. Vele honderden groote en kleine fabrieken en werkplaatsen op het gebied van de papier-e textiel- 'en houtbewerkings industrie, alsmede grossiers en winkeliers be trekken op hun beurt van de verwerkingsbe drijven' deze onmisbare artikelen voor tallooze andere doeleinden. De vraag naar deze pro ducten is den laatsten tijd, in verband met het wegvallen van den import en ter vervanging van andere niet meer te verkrijgen artikelen, nog grooter geworden. Beendermeel maakt een belangrijk onderdeel van het veevoeder uit en dat is noodig om ge zond vee te houden. De gelatine, welke sinds 1911 in de eenige gelatinefabriek hier te lande in Delft wordt vervaardigd, is voorts van groot belang voor voedings- en technische doelein den. Dat deze bedrijven hun werk in de toekomst al is-het dan niet voor de volle honderd pro cent zullen kunnen voortzetten, zal dus. hoe vreemd het. op het eerste gehoor ook moge klinken, hoofdzakelijk afhangen van de Neder landsche huisvrouw. Deze moet worden door drongen van het feit, dat het een nationaal belang van de eerste orde is, dat zij de beenderen na gebruik zorgvuldig bewaart. In vele gemeenten enkele nog uitgezon derd zijn schillenboeren of gemeentelijke ophaaldiensten belast met het huis aan huis inzamelen van etensresten, waartoe ook de been deren behooren. Ook op deze schillenboeren wordt gerekend, opdat in de toekomst geen en kel beentje meer verloren gaat. De Nederlandsche huisvrouw zal, door de beenderen aan den schilleboer af te geven, niet alleen de binnenlandsche industrie steunen en de in deze industrie werkzame duizenden ar beiders en hun gezinnen, doch er bovendien van overtuigd kunnen zijn, dat zij vele onont beerlijke levensbehoeften zal kunnen blijven betrekken. Bovendien zij er nog den nadruk op gelegd, dat geen beenderen uit Nederland mogen worden uitgevoerd, zoodat deze dus uit sluitend aan het Nederlandsche bedrijfsleven ten goede komen. (A.N.P.) Achter de schutting van het paleis op den Dam te Amsterdam zijn de steenhouwers bezig met de restauratie van d?n gevel. (Foto Pax Holland) Vervreemden van landbouwgronden De Staatscourant van Donderdagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, welke een nadere uitwerking behelst van de arti kelen 3 en 7 van het besluit betreffende het ver vreemden van landbouwgronden, dat in het Ver ordeningenblad nor. 39 is verschenen. PERSONALIA. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Ver- eeniging voor Handelsexamens op practischen grondslag slaagde de heer N. W. Duits, leerling van het Instituut Fris, te Haarlem voor Nederlandsche Handelscorrespon dentie. JE KI NT NOOri WEIEN. - icrwijl heel Npakenuurg de griep heeft, worden toch de paarden niet vergeten. Verbeeld je, dat ook die nog ziek werden. Daarom is een warmend hoofdstel een goede voorzorgsmaatregel. (Foto Pax Holland) No. 217 1. Vader "gaapt en 2. Moeder bekent merkt op dat het dat ze ook slaap over half elf is. heeft, maar vader's Bedtijd. horloge is voor, het is nog geen half elf. 3. Verklaart dat 4. Raadpleegt de hij het gisteren nog klok in de hal en op de stationsklok vraagt, wanneer die gelijk heeft gezet. het laatst is opge wonden. 5. Reconstrueert 6. Vergelijkt met den tijd op de hal- keukenklok die elf klok door zeven mi- uur aanwijst, maar nuten per dag op uit principe altijd te tellen van den wat voorgezet wordt, dag der opwinding af. 7. Vraagt aan 8. Blijft nog een Mientje, hoe laat kwartier zitten, het is op de klok vraagt dan den tijd boven en hoort dat per telefoon, be- die stilstaat. vindt dat hij precies gelijk was en gaat naar bed. In een kamer, waarin de meubeltjes tezamen schijnen te dringen gelijk de dieren dat in de natuur bij slecht weer plegen te doen. ligt ergens tusschen een paar gekreu kelde paperassen een textielkaart, zonder een vouwtje, net alsof er nooit iemand aan geweest is. Inderdaad, er is niemand aan geweest, er is geen stukje afgegaan. Nadat moeder de vrouw dit papier bij haar andere distributiebescheiden had mogen voegen, heeft ze de kaart niet meer aan geraakt. Waarom zou ze ook? Ze heeft geen geld om er iets van te koopen. In vroeger jaren kreeg ze hier en daar nog kleedingstukken, haar dochter was toen dienst meisje bij een familie, en zij werd zoo'n beetje door haar mevrouw aangekleed, en nu en dan kon ze ook eens een potje eten voor het gezin mee naar huis nemen, ook de jongens sloegen zich er wel door heen en zoo kon moeder er net-an komen. Maar nu is het anders. De menschen. die in normale tijden kleedingstukken kunnen mis sen, en deze aan liefdadigheidsinstellingen ge ven ter distributie onder behoeftigen, houden zelf de kleeren zoo lang mogelijk. Want ze den ken: je kunt tenslotte nooit weten. Er is een kleeding-uitdeeling geweest dit jaar. maar die was-lang niet voldoende om de behoefte te dekken. En moeders, die met de handen in het haar zitten omdat de kinderen niet behoorlijk gekleed kunnen worden, zijn er te over in Haarlem. En boven deze categorie van menschen, die bij maatschappelijk hulpbetoon bekend zijn om dat ze regelmatig steun ontvangen, onstaat een gfroep hulpbehoeftigen, die onbekend is. Het zijn zij. die tot nog toe juist rond konden ko men van het zelf verdiende geld, die precies ge noeg zwemmen konden om het hoofd boven wa ter te houden en derhalve niet de reddingsboei van steunverleening of armenzorg toegeworpen kregen. Er zijn geen huisbezoeksters die hen opzoeken, want dat gebeurt alleen bij inge schrevenen. En voordat het initiatief tot hulp verleening uitgaat van zoo iemand, die tot nog toe net buiten den steun viel en nu door de om standigheden ondergedompeld dreigt te worden, moet er heel wat gebeuren. Heel wat stil leed wordt gedragen alvorens men zich gewonnen geeft, de vlag strijkt en aanklopt voor hulp. Er moeten velen zijn, die juist op den rand van het mogelijke leven. Soms komt men daar ach ter. Een onbekende vrouw vraagt om een hulp in de huishouding, want de kinderen zijn ziek of zij kan het zelf niet meer af. De huisbezoekster komt praten en dan ziet ze tevens welk een armoede in het huis van zoo'n vrouw stil gedragen wordt Kent u de klacht van de moeder over de schoenenslijtage van haar spruiten in normale tijden? Welnu, die klacht verstomt. Maar in de plaats daarvan treedt een schrijnend leed. Schoenen zijn moeilijk te krijgen, en wanneer je er al een vergunning voor machtig wordt kosten ze geld. Er zijn natuurlijk menschen, die onder normale omstandigheden een paar schoenen zouden kunnen missen, maar het is in dit op zicht als met de kleeding, men denkt bij zich zelf: Ik kan ze zelf nog eens bitter noodig heb ben. Erï daarom worden ook schoenen via lief dadige instellingen veel minder verstrekt dan vroeger. En moeders, die uw kinderen nog steeds met een paar schoenen aan, de straat op kunt stu ren, weet u wat er in die andere moeders om gaat, die kapotte, versleten schoenen voor hun kroost hebben, en soms zelfs géén schoenen? Een vogel vliegt overal heen en haalt van de moeilijkste plaatsen takjes voor "het nest en voer voor de kleintjes, die een keel opzetten. Maar vogels leven op het rhythme van de natuur, zij trekken naar het Zuiden wanneer het in het Noorden koud wordt. Menschen echter wonen in zomer en winter in hetzelfde huis, en wan neer de kleeding voor het nest en het voedsel voor de kinderen moeilijk te krijgen is. is de goede wil gelijk de vleugelslag van den vo gel, die naar het Zuiden trekt niet voldoen de om zichzelf en het gezin in stand te hou den. De Centrale keuken brengt voor velen, die tot nog toe slechts éénmaal per week warm kon den eten, uitkomst, want nou kunnen die men schen twee of driemaal per week een warm maal verorberen. Doch ook hier is het geldtekort een boeman. „Het kost me toch teveel" zegt menige moeder- de-vrouw. Want ge moet begrijpen dat vele vrouwen in den loop der jaren noodgedwongen hebben geleerd een maal te bereiden, dat een minimum aan centen kost. Ze weten de wegge tjes om groenten en aardappelen 't goedkoopst te verkrijgen. En voor groote gezinnen en groote magen loopt het aantal porties op. Zoodat een maaltijd van de Centrale keuken, hoe weinig die schijnbaar ook kost, voor vele armen nog een luxe is. Een luxe? Ja. een luxe. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Op 16 November van het vorige jaar marcheerde een afdeeling van de W.A. te Haarlem, toen er uit het publiek geroepen werd: „Landverraders". Hier aan maakte zich ook de leeraar R. schuldig. Twee leden van de N.S.B. grepen hem vast en leverden hem aan de politie over. De Officier van Justitie eisChte wegens overtreding van art. 137c Wetb. van Str. (beleedigimg van een volksgroep) veertig gul den boete subs, veertig dagen hechtenis. De Haartemsöhe rechtbank, uitspraak doende, veroordeelde R. tot vijftig gulden boete subs, der tig dagen hechtenis mishandeling en beleediging. De Haarlemsche rechtbank heeft een chauffeur J. B. de L. uitScheveningen, vroeger wonende te Haarlem, wegens mishandeling en beleediging \-an leden van de N.S.B. veroordeeld tot dertig gulden boete, subs, achttien dagen hechtenis. Op 5 Juni van het vorige jaar colporteerden twee leden van de N.S.B. Zij wilden den rijweg over steken, toen de L. in snelle vaart kwam aanfietsen. Een der colporteurs werd aangereden en kreeg een stomp. Er ontstond een handgemeen, waarna de colporteurs zich verwijderden. De L. volgde hen en maakte later eenige beleedigende opmerkingen. Ook deelde hjj klappen uit. De Officier had dertig gulden boete subs. 30 dagen hechtenis geëischt Soiree van de Handelsavondseliool- vereeniging. De Handels-Avondschool-VerecnIelng te Haarlem, orga niseert as Zaterdagavond 1 Febiuarl een solree ln Hótel- Rest ..De Leeuwerik Kruisstraat, met medewerking van de bekende band „Sydney Welsh" en nog eenige andere attracUes INSPECTIE DER BELASTINGEN. Sinds 1 Januari 1941 ls Ingesteld de Inspectie der Re gistratie te Haarlem o.a. belast met alle werkzaamheden betreflende de Personeele Belasting. Inkomsten- en Ver mogens-belasting. Dividend- en Tantième Belasting, Winstbelasting. Couponbelasting, Waardevermeerderings belasting en Loonbelasting. Bedoelde inspectie omvat de gemeente Bennebroek, Haarlemmerliede. Heemstede en Zandvoort. Zij ls thans gevestigd te Haarlem, Rippcrdapark 30. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat t« Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Dam. Nauwe Gcldeloorepad 32. bont: Elskamp. Teslastraat 62, gewicht: School, Welte vredenplein, hond: Zomer. Wagenweg 46, dameshoed: v. d. Voort, Luitensteeg 9, heerenhandschoen; Koedijker, Korte Begijnestraat 19, hond; Adema, Bakkerstraat 62, portemonnale m i.; Berloo, Busken Huetstraat 22, porte- monnate m. i. Schmidt, Sumatrastraat 4, rijwielplaatje; Willems. Karolingenstraat 56, wanten; Vos, Schouwtjes laan 10. zak met schaatsen. Armband, Jolles, Oranjeplein 1, armband, Fran ken, Kruisweg 55; bankbiljet, Franken, Kruisweg 55; halsband met penning, bureau van Politie, Smedestraat; zakmes, Spronk, Zaanenstraat 58 zw., pakje drukwerk, bureau van Politie, Smedestraat; pakje kleeding, Piet. Karolingenstraat 36; rijwiel plaatje, Witte. Ged. Raamgraoht 56; speldje, Hee- tem, Raamsingel 52; actetasch m. i., bureau van Po litic, Smedestraat; vulpen, zakje knoopen, buitau van Politie, Smedestraat. Pan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland. den Haag. No. 5553* Al» bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877» Stort op 5553 of 877 Dr. F. E. Posthuma: „Niemand, die steun behoeft, wordt overgeslagen."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5