Moord op kasteel Entzberg V oedselverstrekking in het begin der 18e eeuw. en van VRIJDAG 31 J AX TI ART 1941 H A ARTE M'S DAGBEAB Commissie, welke zich ruim 130 jaren wist te handhaven. „Gorte- en erwtensoupe" viel bijster in den smaak. Toen in 1812 de Onder-Prefect zich o.a. ook tot den Maire van Weesp wendde, met het verzoek, diens invloed te willen benutten „teneinde, even als zulks elders geschiedt, een toijeenzameling van gelden te doen, teneynde daardoor het lot der armen en noodlijdenden te verzagten", bleek zulks in genoemd stadje niet meer noodig te zijn. Ruim twee jaren tevoren toch, n.l. op 29 October 1810, was er reeeds een commissie gesticht, fee- staande uit leden van 'het Departement Weesp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke ten doel had, „een uitdeeling van spijzen, bestaan de in warme en voedzame soupe aan behoeftige huisgezinnen; een, twee, of drie malen in de week, geëvenredigd aan de hoegrootheid der geheelen somme, voor welke zal worden ingeschreven, zijnde ieder porti berekend op 2 stuyvers." De Maire van Weesp heeft op 28 December 1812 de „Commissie tot de Soepuitdeeling" een schrij ven doen toekomen, waarin hij de berekening der kosten voor 150 porties soep, zooals deze door den Prefect was gemaakt, ter kennis van de commis sieleden bracht, opdat zij hiermede rekening zou den kunnen houden. De becijfering luidde als Volgt: 6 maten gort f 2, 17 stuivers; 25 pond vleesch a 3VS st. 't pond (is het te verwonderen, als er gesproken wordt van „den goeien, ouwen tijd"?), afkooksel van beenen 14 stuivers, groen-, ten 15 stuivers, vuur 14 stuivers. Een feelangrijke dag in de annalen dezer Soep commissie was Woensdag 2 Januari 1811. Toen zou het eerste kooksel 'beproefd worden, waarvoor erwtensoep gekozen was. De indeeling was n.l. aldus, dat voor de Donderdagen, Vrijdagen en Zaterdagen erwtensoep en op de drie overige dagen van de week gortesoep gekookt zou wor den. Op den genoemden datum werd voor het eerst gekookt en daar de soep voor Donderdag gereed werd gemaakt, was het dus erwtensoep. Voorloopig werd op 100 porties gerekend. Het proefkooksel, waaraan de geheele commissie zich te goed deed, werd uitnemend bevonden en.blijkens de ons ten dienste staande gege vens, heeft de „Weesper soupe" haar reputatie te allen tijde kunnen handhaven. Dat ook toen reeds met grage hand geofferd werd, om den noodlijdenden medeburgers te hulp te komen, bleek wel uit hetgeen op de inteeken- lijsten, welke door het stacjje gecirculeerd hadden, was geofferd. De eerste maal had men de be schikking over f 659 10 st. en 12 cent, waarvan bij de slotafrekening f 8 overbleef, welk saldo ten vgoede kwam aan het St. Bart>holomeus Gast- en Armen Weeshuis en aan het Burger Weeshuis. Doorgaans werd gedurende ongeveer 13 weken soep verstrekt -én regelmatig kwamen weer an deren voor deze gratis soep-bedeeling in aan merking. Maar het gebeurde ook wel eens, dat men een extra gift ontving en dan kon de soep kokerij nog eenige weken worden verlengd. Evenals in verschillende andere gevallen gecon stateerd moest worden, zijn ook de bijdragen voor de Soepcommissie in Weesp in den loop der jaren wel verminderd. Zoo boekte men in 1812 een totaal van f 1058.8, maar drie jaren later werd weer on geveer hetzelfde ontvangen als in het eerste jaar, dus 1810, n.l. f 647,19. Ruim een eeuw later, in 1914 was slechts f 395.35 binnengekomen. Aanvankelijk werd voor de soepkokerij gebruik gemaakt van een lokaliteit van het Burger Wees huis, maar ongeveer 120 jaar geleden werd de Schutterswacht hiervoor in gereedheid gebracht en daar is de soep van jaar tot iaar gekookt. Eerst in 1939 is het oude gebouwtje, dat zeer bouwvallig was geworden, zóó verbouwd, dat het thans nau welijks meer te herkennen is. Het werd geheel ge moderniseerd en doet nu dienst als kantoor van den Rijksontvanger. Maar voor de Weespers blijft de benaming van het „snerthok" onafscheidelijk aan de voormalige Schutterswacht verbonden. Het mag voorzeker een' zeldzaam feit genoemd worden, dat de „soepcommissie" in Weesp in alle tijden is blijven voortbestaan. Telkens weer na men andere ingezetenen de taak van hunne voor gangers over. maar het nuttige werk werd voort gezet. Ook thans is de commissie nog intact, maarde soep ontbreekt. Doch, zooals gezegd, de soepcommissie is nog in leven en wacht slechts op een gunstige ge legenheid, om liaar taak te hervatten. JOH. CHR. W. Vier gewonden bij antobotsing. Bestuurder van autobus in hechtenis genomen. De bestuurder van een autobus, waarin werk lieden gezeten waren, heeft op den Koningsweg te Arnhem een. vrachtauto die hij voorbij wilde rijden aangereden. Beide wagens werden zwaar beschadigd en vier werklieden in de autobus werden gewond, een hunner vrij ernstig. Alle patiënten zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de bus is in hechtenis genomen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. (A.N.P.). Overtreders van Distributie- en Hamsterwet geverbaliseerd. 's GRAVENHAGE 30 Januari. De Haagsche politie heeft de laatste dagen weer eens oprui ming kunnen houden onder de overtreders van de distributie- en hamsterwet. alsmede onder hen, die zonder vergunning textiel aan den man trachtten te brengen. De 24-jarige winkelier M. L. A. de V„ van den Stationsweg alhier, had eenige partijen koffie opgekocht, welke hij weer verkocht buiten de dstributie en tegen verhoogde prijzen. De politie maakte proces-ijverbaal op en ge bruikte bovendien de bevoegdheid, welke de distributie wet haar toestaat om in zulk een geval ook andere distributie-artikelen in beslag te ne men. Dit waren 90 kg. zeep en 40 kg. boter in blik. Bij den 30-jarigen winkelier Th. H. M. K. in de Tulpstraat werden alle distributie-artikelen in beslag genomen, daar hij meermalen de distribu tie- en hamsterwet had overtreden. Nog zes andere winkeliers werden eveneens verbaliseerd ter zake van verhandelen van arti kelen buiten de distributie. In de Wagenstraat was het de 24-jarige slager J. G. v. d. B. die tegen de lamp liep, wegens over treding van de hamsterwet. Bij hem werden n.l. 25 kazen gevonden en in beslag genomen. De sigarenwinkelier L. S„ wonende aan de Lijnbaan, werd eveneens betrapt op het hamste ren van kaas, hier vond de politie 20 Edammer kazen. Voorts was het de politie te oore gekomen, dat er in de omgeving van de Alkemadelaan den laat- sten tijd veel gevent werd met textiel-artikelen, zooals kousen en ondergoederen. Dezer dagen heeft zij dan ook in deze wijk een razzia gehouden, waarbij verschillende personen werden aangehouden. Drie van hen werden ve'r- baliseerd wegens venten zonder textielvergunning. Ondeugdelijke cacaoboter verkocht, nandelaar tot 300.boete veroordeeld. Voor den Amersföortschen kantonrechter heeft Donderdag terecht gestaan verdachte H. C. van S. die 200 K.G. cacaoboter, welke slechts 9 procent vetgehalte had, had verkocht. De smaak en de geur weken geheel af van deug delijke cacao. Verdachte zeide, dat de raen- schen er tevreden mee waren, doch de ambte naar van het o.m. dacht er anders over. Aan het einde van een fel requisitoir, waarin ver dachte verweten werd dat hij zich ten koste van de gemeenschap heeft willen verrijken, eischte de ambtenaar f 1000 boete subs, zes maanden hechtenis. De kantonrechter veroor deelde verdachte tot f 300 boete, subs. 1 maand hechtenis met vernietiging van het inbeslag ge nomen restant cacao. Verdachte zeide met dit vonnis acoord te gaan, doch de ambtenaar deel de mede zich hoogér beroep voor te behou den. Recherche wist diefstal snel op te helderen. Kachclaanniaker had maar korten tijd plezier van gestolen geld. Doortastend optreden van de Utrechtsche recherche heeft een diefstal van zevenduizend gulden snel tot klaarheid gebracht. Een sigaren fabrikant kwam 's morgens op zijn kantoor, hing zijn colbertje aan den kapstok en schoot in zijn kantoorjasje. Een portefeuille met zevendui zend gulden bleef in het colbertje zitten. In den loop van den ochtend kreeg de fabri kant op kantoor bezoek*van zijn vrouw, die hem ontsteld kwam mededeelen, dat hij zijn porte feuille moest hebben verloren, want zij had haar leeg op den stoep van de woning gevonden. De fabrikant begreep ér niets van en dacht al dra aan diefstal. Het personeel werd onder vraagd en hierbij kreeg men verdenking tegen een 58-jarigen man, tot wiens bezigheden het zorgen voor de kachels behoort. De recherche werd in den arm genomen. Zij ondervroeg den man, doch deze ontkende. Fouilleering bracht het geld niet aan den dag, Huiszoeking leverde evenmin resultaat op. Het eenige dat men kan vaststellen was, dat de man in de ochtenduren even weg was geweest „om een boodschap in de buurt te doen". De rechercheurs bleven een oog in het zeil hou den. Toen des middags het werk in de fabriek waS'afgeloopen en de kachelaanmaker naar zijn huis in de Aardbeistraat ging, volgden - zij hem. Bij de woning stelden zij zich verdekt op. Na eenigen tijd kwam de man naar buiten om iets in de schuur te doen. Hij had juist de hand aan het vermiste bankpapier, dat hij achter een plank van de schuur had geborgen, toen de rechercheurs achter hem stonden. Ontkennen hielp nu niet meer. De man had de portefeuille uit de jas van zijn patroon gehaald, zich den inhoud toege- eigend en haar vervolgens bij de „boodschap in de buurt" op den stoep van de woning gedepo neerd om den schijn van verlies te wekken. Veel belangstelling voor den herbouw van Middelburg. MIDDELBURG 30 Januari. In de vergade ring van den gemeenteraad van Middelburg is medegedeeld, dat de vraag naar plaatsen voor den herbouw van winkels en burgerwoningen bij de stichting „Herbouw Middelburg" koo groot is, dat het plan ook arbeiderswoningen in het verwoeste centrum te bouwen, niet voor verwezenlijking vatbaar is. Toch is daaraan groote behoefte. B. en W. zullen nu aan den gemeenteraad binnen zeer korten tijd voorstellen doen toekomen, tot het bouwen van honderd arbeiderswoningen op terreinen buiten de singels. De medewerking van den algemeen gemachtig de voor den wederopbouw is voor den bouw van deze arbeiderswoningen reeds verzekerd. Ook Arnhem ondervindt zeer veel last van den sterken was van den Rijn. Er is veel behendigheid voor noodig, om de walkantoortjes van de expeditiebedrijven droogvoets te bereiken. (Foto Pax Holland)' Nog geen handel in of overdracht van obligaties der Staatsleening. Op het bord voor de algemeene mededeelin- gen in de Beurszaal te Amsterdam werd door de Vereeniging voor den Effectenhandel Don derdag de volgende mededeeling gedaan: In aansluiting aan haar mededeeling van 25 Januari j.l. deelt de Vereeniging voor den Ef fectenhandel in opdracht van den secretaris generaal van het departement van Financiën mede, dat de handel in en het overdragen van obligatiën der 4 pet. staatsleening 1941 verbo den blijft tot dat de officieele toewijzing bekend zal zijn. (A.N.P.) INBREKERS WAREN NIET MET WEINIG TEVREDEN. In een chemische fabriek aan den Oosterringdijk te Amsterdam hebben onbevoegden zich deor mid del van vernieling van een ruit toegang verschaft lot de kantoorlokalen. De ongewenschte bezoekers hebben vier schrijfmachines, eenige kleedingstuk-1 ken, ongeveer twaalf mud kolen en in het kan toor opgeslagen geneesmiddelen meegenomen. VOOR DE KINDEREN Noo' I A Gnui'.rn.ur, „lonlur.n M(/nW' PtiH.b T.ft.ning l'on Anrl Eu>«4. Zus Ursula begrijpt hem wel, Zij zit nu viees'lijk in de knel. Zij roept: „Mijn broeder zal ontkomen, Hij heeft mij leelijk beetgenomen". Dan zinkt zij weg in 't zilte nat, Dat haar reeds half verzwolgen had. Gelukkig heeft men reeds aan boord Den kreet der drenkeling gehoord: Men grijpt een touw en wil 't haar geven, Men roept: Mevrouw, houd moed nog even' De zwarte knecht uit Afrika, Ife diep begaan met Ursula. Orkestdirigent heeft fakir-ei schappen. r rde WanneeT de Deventer Orkest-Veres- len eeniger tijd weer eens een uitvoering gt rik zonder bezwaar een nieuw, aantrekkelijk in het programma worden ingelascht: nt van den dirigent als solo-fakir".ik Dezer dagen was zoo vertelt het A ki Handelsblad de repetitie in vollen de dirigent van de D.O.V., deed zijn strijken blazers dóórdringen in de geheimenissen welluidende balletsuite. Plotseling werd ziek afgebroken door een verre van zoet, c j'e prozaïsch klinkend dirigentieel: „Stop..., den!" Aan welk bevel uiteraard werd voL En toen zagen de amateur-musici s vreemdste schouwspel, dat ooit op een Vl repetitie te zien zal zijn geweest; hun dirr in zijn ijver zijn dunne dirigeerstokje dm zijn vinger gestoken! Regelrecht er dc aan den eenen kant er in, aan den anc er uit! Vóór iemand nog van de verbazing men, had de orkestleider zijn staf reed' vleesoh verwijderd. Waarna er reden was stommer verwondering: aan het dirigf kleefde geen droppel bloed, en ook de vinger, die een keurig rond gat van de naar de andere vertoonde bloedde wiet! Zekerheidshalve werd een dokter verz«fK ste hulp" te verleenen, maar wat was er aan zóó'n merkwaardig kwetsuür? De werd voortgezet en het orkest noemt tde bs! tijdens welker instudeeren de dirigent fakir had ontpopt door zich dwar* doorhit te steken zónder bloed, nu: „de steekballea KORT NIEUWS uw tóe De rechtbank te Groningen heeft uitspr In de zaak tegen de gebr. K, B. en B. F. B. wolde, dié terecht hadden gestaan wegens w« heid. De rechtbank veroordeelde H. r vangenisstraf en zijn broer B. F. B maanden gevangenisstraf en gelastte de oe gevangenneming. De 37-jarige wielrijder P. J. v. d. K., wok Lunterenstraat te 's Gravenhage, is op den Loei weg bij de Fahfenheitstraat aldaar aangereden militaire auto doordat hij geen voorang veris slachtoffer ls aan de opgeloopen verwondingen De Amsterdamsche politie heeft twee Veenendaal, die ln een auto vier halve varken den, aangehouden. Wegens frauduleus slachte opgesloten. den. die ervan verdacht wordt driemaal broken ln een sigarettenwlnkel op den hoek vl rengracht en de Regullersgracht. Bij besluit van den secretaris-generaal departement van Blnnenlandsche Zaken Is t van 15 Februari a.s. benoemd tot burgemeealï gemeente Alblasserdam de heer L. Looij. Door de Amersfoortsche politie is een wiel: gehouden, die 150 kg. vleesch vervoerde, afkc; drie frauduleus geslachte varkens. De Hilversumsche politie heeft twee twee jarige jongens aangeliouden die een aantal flel» gestolen. De 20-jarlge H- J. G. uit Baarn die zich dene oplichterijen heeft schuldig gemaakt Is Soester politie gearresteerd. Het bijna 6-iarlge dochtertje van de fair1' kaas te Nieuwerbrug (Z.-H.) Is ln den Ouden dronken Ie: I PETER PAUL BERTRAM. 25) „Eerst heeft hij geen naam genoemd, slechts van den dader gesproken, maar iedereen wist al gauw, wien hij bedoelde. Tegen het einde zei hij: „En nu zal ik den naam van den moordenaar noe men. Het isToen schreeuwde mijnheer Max well plotseling: „Om hemelswil, wat doet u!" en toen klonk al een schot en Duschinsky had zich van kant gemaakt. Maxwell wilde hem nog de revolver afnemen, maar het ging te vlug. En toen zei Vahoda: „Nog voor ik zijn naam genoemd heb, heeft hij zichzelf terechtgesteld. Dr. Muir heeft hem direct onderzocht, maar hij was al dood. Max well nam de revolver op en gaf hem den Ame rikaan, maar deze zei, dat niemand hem mocht aanraken eïi heeft hem in zijn zakdoek aange pakt'. „Je hebt een groote dwaasheid begaan, Ha- berler, zei Buschroitner. „Zonder mijn toestem ming had Vahoda nooit zijn voordracht mogen houden. Je had me direct moeten waarschuwen. Dat kan ons de grootste onaangenaamheden bezorgen. Waar heb je je verstand gehad?" Inspecteur Haberler stond verlegen voor zijn meerdere. „Het is zoo, commissaris. Maar ik dacht, dat die Vahoda toch maar onzin uit zou kramen. Omdat hij toch maar detective-boekjes leest". „Je moet niet denken, maar je aan de voor schriften houden. Om te denken ben ik hier". Toen voegde hij er hoofdschuddend wat milder aan toe: „Nou heeft die Vahoda toch nog wat uit zijn romannetjes geleerd. Dat had ik nooit gedroomd, dat die het geval nog eens zou oplossen. Roep hem eens hier, Haberler". De kleine bibliotheekbezitter uit Teplitz- Schönau betrad enkele oogenblikken later het tooneel van de tweede tragedie op kasteel Entzberg. Hij keek wat angstig naar het lijk van Duschinsky gn knipperde toen verlegen naar Buschroitner. „Nou mijnheer Vahoda", zei' de commissaris, „daar heeft u wat moois aangericht met uw detective-spelen. Nou heeft Duschinsky zich voor zijn kop geschoten in plaats van terecht te staan. Daarbij is het kasteel vol agenten. Dat had niet mogen gebeuren". Vahoda knikte bedrukt. „Dat heb ik niet ge wild. Ik wilde alleen maar „Ik weet het", zei Buschroitner. „De schuld ligt bij inspecteur Haberler en bij mij. Haberler had verstandiger moeten zijn en ik had me van den aanvang af meer om u moeten bekommeren. Hoe is u er achter gekomen, dat hetDuschinsky toch was?" Vahoda knipperde opgewonden. Ik heb nage dacht en gecombineerd, commissaris. En toen ik een theorie had die juist bleek te zijn, heb., ik ge tracht bewijzen te vinden". En hij begon den op merkzaam luisterenden commissaris zijn gedach- tengang en speculaties uiteen te zetten. Eerst aar zelend en wat bedeesd, kwam de kleine man even wel langzamerhand op gang en hij vertelde over tuigend. „Zoo ver was ik vanmiddag. Ik had het gevoel dat Duschinsky loog, iets verborgen hield. Wat, dat wist ik niet, maar ik probeerde het te vinden. En toen gelukte het mij, gedurende "de thee, onge merkt zijn kamer binnen te dringen. Ik vond niet veel. Een half volle doos met patronen en drie verknoeide films. Heelemaal zwart waren ze. Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik teleurgesteld was. Ik had gehoopt iets anders te vinden. Een zakdoek met bloed, of zoo. Maar ik heb nagedacht en ge peinsd en toen is alles me plotseling duidelijk ge worden". „Waarover heeft u dan nagedacht?", informeerde Buschroitner. „Waarom Duschinsky gelogen had, toen hij zeide, dat hij maar één film ontwikkeld had, omdat de afvoer zoo klokte. Maar de afvoer klokte heelemaal niet". „Dat heeft u onderzocht?", riep Buschroitner verbaasd uit. „Alle respect, mijnheer Vahoda!" De kleine man glimlachte gevleid. „En hij had gezegd, dat hij maar één film ontwikkeld had, En in zijn kamer waren drie films. Over de hon derd opnamen. U heeft Duschinsky niet zoo gekend als wij. Die was gek met zijn gefotografeer. Als hij anders foto's gemaald had, moesten wij direct de afdrukken zien. En ik heb me verbaasd, al den heelen tijd, waarom hij de afdrukken nog niet heeft laten zien. Eerst dacht ik dat dit was, om dat hij beleedigd was. Maar toen ik zag, dat hij drie films ontwikkeld had, was ik verbaasd". „Hm", bromde Buschroitner. „Ja", vervolgde Vahoda, „waarom had hij ge logen? Dat was de vraag. En plotseling begreep ik het. Het. was heel eenvoudig. Duschinsky was van plan Von Ghetaldi te dooden. Wat doet iemand, die van plan is een moord te begaan? Hij pro beert zich een alibi te verschaffen. Wat was voor Duschinsky normaler, dan zich in de donkere kamer terug te trekken en te ontwikkelen?" Vahoda keek Buschroitner triomfantelijk aan. „Hij laat' zich dus om half elf naar de donkere kamer brengen, legt een film of de films in de ontwikkelaar, gaat er weer uit," vermoordt Von Ghetaldi. komt terug, maakt zijn werk af, blijft er geruimen tijd en als hij dan terugkomt laat hij zich op de een of andere wijze hooren. Dat is zijn alibi. Een film duuft zoo en zoo lang, drie maal, is samen „Dat is nog geen volledig alibi", vond Busch roitner. „Misschien niet, maar ik denk dat hem niets beters inviel. Bovendien en dat is het belang rijkste klopte de zaak niet. Want toen hij terug kwam, zag hij dat de film verknoeid was. Waarom'.' Dat weet ik niet. Waarschijnlijk was hij zoo van streek, dat hij niet. goed opgelet heeft. Kortom hij zag dat zijn alibi naar de maan was. En in zijn paniek is hij toen^iaar zijn kamer gegaan en heeft geprobeerd Feldmann te suggereeren, dat hij om elf uur uit de donkere kamer gekomen is, om dat hij die verknoeide films geheim wilde houden". „Waarom?", vroeg Buschroitner. Vahoda haalde de schouders op. „Hij dacht zeker, dat geen alibi beter was, dan een slecht. Die vra gen hadden wij Duschinsky moeten stellen. Overi gens speelt dat geen rol. Belangrijk is slechts, dat ik ontdekt had, dat Duschinsky gelogen had. Tedere misdadiger maakt in zijn opwinding een fout. Als Duschinsky de waarheid gezegd zou hebben, zou hij er niet slechter aan toe geweest zijn dan de graal en Wleninger. Die hadden ook een motief en' geen alibi. Maar juist omdat hij een slecht geweten had heeft hij gelogen. Toen wist hij trouwens ook nog niet, dat de chauffeur en de graaf verdacht zouden worden. En toen ik mijn bewijzen aanvoerde, toen zag hij dat zijn spel uit was en heeft hij zich doodgeschoten. En dat is het laatste bewijs dat mijn- theorie juist was". Buschroitner zweeg en dacht na. Toen zei hij met een weemoedige glimlach tegen den kleinen man, die vermoeid in een stoel gezonken was: „Dat heeft u fijn uitgekiend. Er is aan u een goed politieman verloren gegaan. En als ik u iets zeg. dan moet u niet denken dat ik uw succes verkleinen wil. Absoluut met! Maar u heeft geluk gehad, ont stellend geluk!" En toen Vahoda hem verbaasd aankeek, ging hij door: „Omdat u een amateur bent, die- de moeilijkheden niet kent. U moet niet gelooven, dat er één officier van Justitie is, die op grond van uw bewijzen een aanklacht had kun nen indienen.. De jury moet nog geboren worden, die op grond van aanwijzingen en deducties, zoo juist als ze ook zijn mogen, het schuldig had uit gesproken. Neen, neen, neen, waarde heer Vahoda, als Duschinsky niet het hoofd verloren had en er een eind aan gemaakt had, zou hij vrijgesproken zijn. En daarom ben ik blij dat het zoo geloopen is. Het is de beste oplossing. Nogmaals, ik wensch u geluk, van gapscher harte en wat ik van die detective-boekjes gezegd heb, dat neem ik terug. Ik heb me vergist". Hij reikte Vahoda de hand en deze sloeg verheugd toe. „U ls edelmoedig, commissaris", zei Vahoda schuchter. „U moet niet denken, dat het succes mij naar het hoofd gestegen is. Ik heb inderdaad veel geluk gehad en ik wis niet, welke moeilijkheden er zijn. Nu kan ik pas beoordeelen, hoe moeilijk u het gehad heeft. Men raakt nooit uitgeleerd". Buschroitner knikte. Toen keek hij op zijn horloge. „Zoo, zei hij, „nu moet ik de noodige for maliteiten vervullen en de verhooren over den zelfmoord van Duschinsky afnemen. Er zal wel niets bijzonders uit komen, maar doen moet ik het. Tot. ziens, mijnheer Vahoda". Hij schudde den amateur-detective nogmaals de hand en ging naar de andere kamer, waar de getuigen wachtten. Het duurde een uur, voor de verhooren afgenomen waren. De verklaringen verschilden niet veel van die, welke inspecteur Haberler afgelegd tó jj Buschroitner daarmede klaar was, ging de telefoon en belde den officier van „Ja mijnheer, hier Buschroitner. h val is afgesloten. Het was Duschinsky. niet ik ben daar achter gekomen, maar Ja, die grappige kleine kerel met zijn Qt boekjes. Maar laat ik het u vertellen", herhaalde wat er gebeurd was,„Natuurlij zoo het beste. Met de freule? Die g graaf beschermen. Ze v.oelde zich moreel1 omdat zij het huwelijk bevorderd heeft ifa Ghetaldi vrij te krijgen. Toen is het hu\« j, tijd lang niet goed geweest. En juist toen! ging. verscheen Von Ghetaldi en prol# enfin, dat weet u al. Ze dacht dat de I schuldige was en wilde zich voor hem u! g Nou ja, vrouwendwaasheid. Ja, natuur# ninger is niet meer verdacht van den m1# er is nog iets anders, aie geschiedenis mei honderd schilling. Eigenlijk moest ik hen diefstal aanhouden. Maar ik wilde den kef helpen. Ik heb zoo'n gevoel dat het beter3 s, als we die zaak op de een of andere wij# reine brachten. Als hij met Emerenzia tros zal die wel op hem passen. Ze is een brat Als we een vervolging tegen hem instellö L hij vast veroordeeld en dan gaat hij naar' f; der. Hij is een zwakkeling, eigenlijk. u, mijnheer, als ik hem eens den raad P gen, dat hij het geld voor de „Ueberlanii waring genomen heeft? Dan zal ik wel* ik ergens het .tekort voor hem. opduik. meisje trouwt. Is dat goed? Nou, dat doet me oprecht genoegen. Ik gob dat ik me vergis. Die haalt geen domnu meer 'uit. Neen mijnheer, ik heb hitf: di en ander te doen. Ik kom pas morgen W F terug. Ik zal het den graaf overbreté mijnheer!" Buschroitner belde af en overijl zichzelf. „Nu heb ik dien Wieninger tennr: holpen misschien dat de graaf wat drie honderd schilling voelt, Zoo niet, nouf renzia is ten slotte mijn petekind, dan geld geven". Hij zuchtte, stond op. stak ken in zijn actetasch, sloot deze en bibliotheek. VordJ; vervw

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6