De nieuwe regeling der textieldistributie De puntenkaart Eerst de bon dan pas de wasch Bob Glendenning overleden Hoe staan ze? 'TWAS IN DE LENTETIJD RIJP AG 31 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Tachtig punten J tot 1 Juli Omtrent de op 1 Februari a.s. ingaande nieuwe jeiing voor de distributie van textielproducten B hel ovlgende worden medegedeeld: pe kaarten tellen elk 100 punten. Zij zijn geldig nl Februari 1941 tot 1 September 1941. Deze geldigheidsperiode is wederom ingedeeld in jrmjjnen, n.l. in een termijn van 1 Februari 1941 1 Juli 1941 en een termijn van 1 Juli 1941 tot Member 1941. In den eersten termijn «orden 'jeze kaarten de laatste 80vpunten ter beschik- ig gesteld, zoodat 20 punten overblijven voor den eede termijn. In den eersten termijn ongebruikt bleven punten eveneens geldig in den tweeden ESp'' )e aan bepaalde gezinnen uitgereikten toeslag- irl is evenals de andere kaarten geldig van 1 jruari 1941 af tot 1 September 1941. Zij is echter t ingedeeld in termijnen en is derhalve in haar ieel beschikbaar van 1 Februari" 1941 af. )n de persoonlijke textielkaarten staan 10 bons, aorkt met hoofdletters. Deze bons hebben geen itenwaarde. Zij zijn bestemd voor extra be- flïbaarstelling van gerantsoeneerde textielpro- cten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de be ijte'aanwezig is. )eze extra beschikbaarstelling en de artikelen, arop zij betrekking hebben, zullen te 'gelegener bekend worden gemaakt. )p de kaart aanwezige punten moeten beginnen nummer 100 door den winkelier in teruggaande r-eihting worden afgeknipt. De punten op de toe- fciai't zijn niet genummerd. Zij mogen :n wille- urige volgorde worden gebruikt, leeding en benoodigheden voor kinderen be- re«r en 3 jaar kunnen slechts betrokken worden op - a Staart van het kind. ijlt oor de aflevering van bovenstaande goederen i it een volledig ingevuld afleveringsbewijs door kooper te worden afgeteekend. de leeftijd van i kind moet op het afleveringsbewijs worden ge- jjL t afleveringsbewijs heeft de handelaar abso- noodig voor zijn herbevoorrading. liers kunnen slechts op speciale punten worden leverd. ior kinderen die nog niet geboren zijn kunnen 'v'i iale punten \vorden verleend op vertoon van [tersaite«t of verklaring van vroedvrouw of p_ verpleegster. iï. >or textielkaarten. welke na 1 Februari 1941 •i den uitgereikt geldt.: dat bij afgifte in: j aart 1941 14 punten worden verwijderd, in r'f il 1941 28 punten, in Mei 1941 41 punten, in "Cv i 1941 56 punten, in Juli 1941 70 punten en in ustus 1941 84 punten. Iden eersten*termijn zijn op de voor persoonlijk uik bestemde kaarten 80 nunten beschikbaar. j''.4"' aantal is in een enkel geval niet groot genoeg JP sen der groote stukken aan te schaffen, b.v. een eJ erjekker. bi hieraan tegemoet te komen is de mogelijk- J gegeven om in deze gevallen punten te ge- j iken van den volgenden termijn. e: et ruilen van gekochte goederen is mogelijk spreekt vanzelf, dat van het teruggeven van len geen sprake kan zijn, omdat losse punten ddig zijn. 6 bestaande regeling voor het afgeven van e' èiale vergunningen vervalt met ingang van 1 ruari 1941. Hiervoor komt in de plaats een iwe regeling. |lle artikelen, welke niet vallen onder vrïige- ie artikelen,, op punten gewaardeerde artikelen levei'inigsvengtinininig verkrii'sbare artikelen, worden aangeschaft op speciale punten of laphtsbezuiffsciheine. Daarnaast kunnen ir gevallen de op punten gewaardeerde ar- ook door middel van speciale punten wor- [rejiregen. «iale punten kunnen o.a. worden aangevraagd a. huwelijk, of eerste inrichting, bevalling, [ffal. b. verhuizing: c. verwoesting door oor- sweH en/of brandschade: d. uitzet noodig bepaalde onderwijsinrichtingen: e. uitzet noo- Yoor de intrede in een klooster: f. specifieke -x-ftfps- of ambtskleeding (behalv'e vrijgestelde ambtskleeding): g. benoodigdheden hotels, café's. restaurants, pensions, kantoren, tei. ziekenhuizen e.d.: h. charitatieve instellin- overheidsinstellingen en bedriiven. welke tex- ah", oederen niet op ar?-ere wijze kunnen betrek- re i. bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Jbutiedienst. c.q. rijksbureau, verband met de nieuwe regeling van de af wan punten, welke op 1 Maart 1941 in wer- zal treden, zullen in de maand Februari 1941 algemeen geen speciale vergunningen wor pegeven. 's in dringende gevallen zulks ter be- ifttc fling der plaatselijke distributiediensten Rn dit voorschrift kunnen worden afgeweken, iders'aande artikelen kunnen slechts op spe- punten voor od punten gewaardeerde artike- 18 wt beperkten verkoon of op Wehrmachtsbezug- i worden afgeleverd: katoenen lakens. 2 wollen dekens: 3 winter en wintermantels en stof daarvoor; 4 luiers. VRIJGESTELDE TEXTIEL PRODUCTEN. jfesteld zijn de volgende goederen, a. Van de lermende beroepskleed ine: voor zandstraalhla- voor lasschers, voor arbeiders in gieterijbe- mjjnwerkers. Asbestkleeding. zuurvaste "ffing, oliejasesen. waterdichte beroepskleeding. ermende Weeding'tegen teer en mest. schoor- WgerSkleedvng, operatiejassen (geen dokters- en. t). de lijf-, bedde- en hu ishondgoederen irlij V poorden van papier met stofnvertrek. 2 Doods- fft'i (tegen overlegging van doktersattest). 'hr en badhandjes. 4. Dweilen, koe1 iedekens ottondekens voor zoover beide soorten maxi- •otó katoen bevatten en verder bestaan uit stoffen, terwijl zij bovendien voorzien moeten n b311 be* mer^ K-A- n0van vergunning l tVfijfdoeken. 8. Boenlappen. 9 Panlappen. [Wasten, panschuurders en zwabbers. 10. ,jes voor serveer- en andere bladen (alle 11. Corsetten, corseletten, bustehouders, kfii v' ^0rcto's' maag- en buikbanden, jaretelles. [er: de hoofdbedekking: mutsen en baretten f ^e^en van Hoeden (alle soorten), trie n de m°de-artikelen: gordels, riemen, eein- iraï' rs' bretel,es- sokophoders, mouwophouders, j|g ?USen (sous-pieds), (alle modellen), kand ij ®en (wet uitzondering van gevoerde tricot, of A, oorwarmers, kniewarmers, polswarmers. an ttet kleinvak o.m.: stoffen van kant t. (machinaal en handwerk, eventueel ook ge- el j Phle kant en tulle, onafhankelijk de breedte -Itjen daaruit vervaardigde artikelen en Ir!?' °ok sluiers enz. (met uitzondering van "t'-1h"f3' kamerjassen, strandkleeding, kapman- us! Loms'aS^oeken), veters en overeenkostige ^sels, rouwartikelen, voor zoover geen WINTERJASSEN ENZ. iuV'!?00? van w,'nteri3ssen, wintermantels f v!°' daarvoor 's in zijn geheel verboden. ir! i-er d'"e ?een winterjas heeft en die er i.h 2 hoef' ^an de Plaatselijke distrï- ijfedUrtaUX spec'ale Pinten krijgen Zoo- ,a Gn de winterjassen bij degenen werkelijk noodig hebben. Men krijgt evenals op de oude kaart, 100 pun ten, Bij het gebruik van deze 100 punten is onder scheid gemaakt tusschen stoffen van natuurwol (welke in 't algemeen het hoogst worden gewaar deerd) en stoffen welke natuurwolhoudend zijn, kunstzijden en natuurzijden stoffen (tricot of ge breide stoffen en daaruit vervaardigde artikelen vallen onder deze groep) en stoffen waarin andere materialen (celvezel, katoen, linnen e.d.) verwerkt zijn. Naar gelang een japon bestaat uit natuurwol, kunstzijde of andere grondstoffen, komt deze te staan: Voor een vrouw op 42, 23 of 30 punten; voor een meisje .(3—15 j.) 24, 13 of 20 punten. Dameskousen: 6, 4 of 4 punten. Damescomplets enz.: 68, 39 of 40 punten; voor meisjes: 50, 21 of 32 punten. Damescamisoles: 12, 6 of 12 punten. Heerencostuums in alle groepen: 80 punten. Jongenscostuums in alle groepen: 50 punten. Demi-saisons (heeren): 65 punten, idem (jon gens): 50. 27 of 42 punten. Een aantal tot nu toe vrije artikelen komt onder de distributie: zooals boorden (uitgezonderd die van papier) en dassen, welke 1 punt vereischen. De witte dokters jas is niet meer vrij. men heeft 25 punten voor een kunst- of natuurzijden en 35 voor een uit andere grondstof vervaardigde jas nnood'ig. Regencapes- van gummi, gegarneerde stof of transparanten zijn. indien ongevoerd, voor 25 pun ten voor de ouderen en voor 18 punten voor de jongeren verkrijgbaar: indien gevoerd voor resp. 65 en 45 en voor de jongeren varieerend van 18 tot 50. Eenzelfde waardeering geldt voor regenjassen en regenmantels. Het lijstje van vrijgestelde textielproducten om- *at van de beschermende beroepskleeding de klee ding voor zandstraalblazers, lasschers, arbeiders in gieterijbedrijven en mijnwerkers, verder asbest- klee-ing, vuurvaste kleeding. oliejassen en water dichte beroepskleeding. beschermende kleeding te gen teer en mest èn operatiepassen. Ook het uni form van den schoorsteenveger blijtf vrij. Van de lijf-, bedde- en huishoudgoederen blij ven voornamelijk die stoffen vrij. die 'de huisvrou wen gebruiken om het huis schoon te houden, zoo als stofdoeken, wrijfdoeken. boenlappen -encz. Ook corsetten. corseletten, bustehouders e.d. vallen bui ten de distributie. Ook parapluies, parasols, tuinparasols, de meeste handwerkartikelen. zooals voorgeteekende en ge borduurde spatkleeding, hand weef-, tafel-, divan-, kapstok- of s ierkleed en. tapijtnaaigaren in handels- opmaak en iha nd werk ga renb.v. borduurgaren, kelimwol en derg. in handwerkopmaak. zooals strengetjes van minder dan 25 gram en Angorawol in ierieren opmaak, zijn vrij. De aparte bons voor de verschillende soorten garens ziin eveneens vervallen. Men betaalt voor natuurwoïlen garens van 1 tot 6 punten en voor uit andere grondstoffen vervaardigde garens van 1 tot 4 punten. Voor de 'hoofdbedekking behoeven geen punten ingeleverd te worden. Zoowel mutsen en baretten van stof, petten van stof en alle soorten hoeden blijven vrij. Bretels, sokoplhouders. mouwophouders; oorwar mers, slobkousen, gordels, riemen en ceintuurs vallen ook buiten de 100 punten van de textiel- kaarl en zelfs handschoenen, met uitzondering van gevoerde, tricot of gebreid zal men vrij kunnen blijven koope.n. Voor overhemden met lossen- of vasten boord moeten, indien zij van natuurwol of natuurhouden- oe stof zijn, voortaan 20 punten .worden gegeven. Kunstzijden overhemden zal men reeds voor 15 punten kunnen krijgen. Een toeslagkaart van 50 punten "zal worden uit gereikt aan ieder hoofd van een gezin met 2 of meer kinderen, wanneer het gemiddeld iaarlijksche inkomen per lid van het gezin beneden f 350.— bluft. De toeslagkaarten voor gezinsleden worden niet meer uitgereikt. De kaarten, uitgegeven in de vo- rjge periode, blijven geldig ook in de nieuwe pe riode. Op de persoonlijke textielkaarten staan 10 bons gemerkt met hoofdletters. Deze hebben geen pun- tenwaarde, maar zijn bestemd voor extra beschik baarstelling van gerantsoeneerde textielproducten, wanneer hiertoe de mogelijkheid en de behoefte aanwezig is. hetgeen eventueel nog nader bekend zal worden gemaakt. Nieuwe regeling voor de wasscherijen De secretaris-generaal vanhet departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Zooals bekend, is ieder verplicht voor elke twin tig kilogram droge vuile wasch, welke aan was- scherijen in behandeling wordt gegéven, een zeepbon af te geven. In verband hiermede is thans voorgeschreven, dat de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst dienen te nemen en pas daarna een hoe veelheid van 20 K.G. waschgoed, hetzij ineens, het zij bij gedeelten mogen behandelen. Deze regeling moest getroffen worden, omdat het voorgekomen is, dat de klanten hun zeepbonnen reeds te eigen behoeve hadden gebruikt, zoodat zij bij het terug bezorgen van de wasch geen zeepbonnen ter be- schikki-is hadden voor de wasscherijen. Binnenkort zal worden overgegaan tot het uit oefenen van een strenge controle op de wasscherijen zoodat deze in haar eigen belang wordt aangeraden zich stipt aan bovenstaande bepalingen te houden. Boksen Voetbal Oud oefenmeester van hef Nederlandsch elftal Uit een mededeelinig van het Roode Kruis aan den secre taris van den Nederlandsche Voetbalbond, den heer Staal, biykt Is Bob Glendenning op 19 November J.l. aan gevolgen van een operatie overleden. Ongetwijfeld zal dit verschelden op de geheele voetbal wereld een diepen Indruk maken, en als oefenmeester en als mensch heeft Bob In den. loop van de Jaren ontelbare vrienden gemaakt. Als trainer van D. F. C. in 1923 ln land gekomen werd hij nadat hij nog eenlge jaren bij H. F. C. In Haarlem werkzaam geweest was. op 1 April 1929 benoemd tot bondsoefenmeester in vasten dienst. In de voorafgaande Jaren had hij zich reeds bezig gehouden met het oefenen van de spelers van het Nederlandsch elftal. Door deze benoeming kon hij al zijn tijd voor den bond beschikbaar stellen. Van dien datum af werd de oefening veel intensiever en Bob reisde het geheele land af. om de uitblinkende spelers de fijne knepen van het voetbal bij te brengen. Ongetwijfeld heeft de bond van deze benoeming nooit spijt gehad, want wat ^ob in 11 Jaren gepresteerd heeft is het Nederlandsch voetbal zeer ten goede gekomen. In de eerste jaren na zijn benoeming lukte het nog niet erg met de prestaties van ons verte genwoordigend elftal, maar toen in 1931 Karei Lotsy de taak op zich nam om het Nederlandsch elftal weer in de juiste banen te leiden was het Bob, die hem hierbij trouw ter zijde stond. Altijd opgewekt, voor iedere speler het juiste woord vindend was hij de man. die Lotsy in deze periode noodig had. Dat de vaste oefenavond van de Ne derlandsche' elftalclub op lederen Donderdagavond zoo goed slaagde, was zeer zeker ook gelegen in de wijze, waarop Glendenning de spelers onder handen nam. De belooning voor zijn werken kreeg hij in de periode 1931'1934. toen het Nederlandsch elftal van de 21 wedstrij den, welke het speelde er ll won. 1 gelijk speelde en 9 verloor. Doch ook in de laatste jaren, toen de prestaties van het Nederlandsch elftal weer achteruit gingen verloor Glendenning nimmer den moed en wist altijd den juisten toon te treffen om de spelers, die na een vermoeienden wedstrijd teleurgesteld in de kleedkamer terug keerden, op te beuren. Op 1 April 1939 werd hij op het bondsbureau hartelijk gehuldigd bjj het 10-jarig jubileum als bondsoefenmeester (A.N.P.) Mag men bij voetballen ..afhouden"? F. I. F. A.-vergadering te Zürich besluit van wel. Naar aanleiding van de dezer dagen te Zürich gehou den vergadering van het bestuur van de F. I. F. A. heeft het A. N. P. een onderhouod gehad met den heer Lotsy. die als lid de besprekingen gevolgd heeft. Op de vergadering, welke geleid werd door den Italiaan, dr. G. Mauro, waren verder nog aanwezig vlce-voorzitter R. Seeldrayers (België), de secretaris-generaal dr. I Schrikker, en de leden dr. M. Andrajevic (Zuld-Slavië) dr. P. Bauwens (Duitschland). Door omstandigheden was het den overigen bestuursleden o.w. Rimet niet mo gelijk aan de besprekingen deel te nemen. Daar de International Board gemeld had, dat een vergadering ter bespreking van de spelregels niet gehouden kon worden moest het bestuur van de F. I. F. A. maatregelen nemen om te zorgen, dat even- tueele verzoeken om Inlichtingen over de spelregels be antwoord zouden worden. Om het werk onder de huidige omstandigheden regelmatig voortgang te doen vinden, werd besloten de spelregel-commtssie. welke vroeger met de I. B. overleg pleegde, omtrent de regels, nu zelfstan dig te laten optreden Ze bestaat uit dr. P. Bauwens (Duitscnland), A. Verdijck (België), H. Delaunay (Frank rijk) en dr. G. Mauro (Italië) en de Spanjaard Escartin. Dat dit Inderdaad een noodzakelijke maatregel was. bleek bij de besprekingen van het hier te lande nog steeds niet duidelijke geval van „obstruction". In Sep tember 1939 ingevoerd heeft deze regel al vele moeilijk heden opgeleverd. Men was het er steeds ovel- eens ol men een tegenstander nu wel of niet mocht afhouden. Officieel was het niet geoorloofd, gebeurde het in het strafschopgebied, dan straften verschillende schelds- ■echters deze overtreding met een strafschop. Het merkwaardige was nu, dat in de vergadering bleek, dat deze regel eigenlijk alleen ln ons land op een derge lijke wijze toegepast wordt. De situatie is dan ook op dit moment zoo, dat Indien het bestuur van den Nederland- schen Voetbalbond bij de F. I. F. A. spelregelcommissie verzoek zou indienen om ontheffing van dezen regel dit ongetwijfeld ingewilligd zou worden. Het op eerlijke wijze afhouden van een tegenstander in het strafschop gebied zou dan niet meer gestraft,behoeven te worden met een strafschop, wat het verloop van het spel 2eer ze ker ten goede zou komen. ZWEMCLUB „HAARLEM". Bovenstaande vereeniging organiseert voor haar leden _!n introducés op Zaterdag 1 Februari a.s. een dansavond met diverse attracties welke gehouden zal worden ln café-rest. Brinkman, Houtplein. Korfbal WEDSTRIJDEN HAARL. KORFBAL BOND AFGELAST. Alle wedstrijden van den Haarl. Korfbalbond voor Zaterdag en Zondag zijn afgelast. Dames-Hockey ALI.E WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG AFGELAST. n verband met de weersomstandigheden zijn alle com petitie- en bekerwedstrijden van den Nederlandschen Dameshockeybond voor Zondag a.s. afgelast. Schaa tsen rijden Worrit Joe Louis door Billy Conn onttroond? In Amerika Is men algemeen van oordeel, dat de voor malige wereldkampioen middengewicht Billy fconn, thans in staat kan worden geacht den titelhouder Joe Louis te verslaan. Conn bokste een dezer dagen tegen Al Macoy eveneens ■en ernstige candidaat voor den wereldtitel, die inmid dels reeds Louis had uitgedaagd Dit gevecht eindigde met de nederlaag van Macoy. In Juni zal de ontmoe ting van Billy Conn met Joe Louis plaats vinden. Prestatie- en toertocht van de IJ. H. N. De lisbond Hollands Noorderkwartier organiseert Zon dag as., weer een dorpentocht door Noord-Holland Be halve voor toeristen zal deze tocht ook opengesteld zijn voor wedstrijdrijders. De afstand voor den wedstrijd bedraagt 110 K.M. De start vindt uitsluitend voor negen uur plaats te Pur merend van hótel De Doele. De toeristentocht zal eenigszins anders georganiseerd worden. De deelnemers kunnen n.l. zelf bepalen hoeveel kilometers zij willen afleggen. Van 50 K.M. tot 110 K.M. is het mogelijk leder oogenblik het rijden te staken. Uit de stempels van de controleposten op de startkaart zal de wedstrijdleiding kunnen nagaan, welke route en hoeveel kilometers Iedere deelnemer heeft afgelegd. De route zoowel voor de prestatie- als voor den toer tocht zal van te voren niet bekend gemaakt worden, zeer zeker zal er over mooie ijswegen gereden worden. Bovendien zülen de deelnemers" aan den toertocht van vier verschillende plaatsen kunnen starten nl.: te Pui-merend, hotel De Doele. na negen uur, tel. 9. te Hoorn, hotel Willig, tel. 82. te Monnikendam, café Bcllevue, tel. 51. te Zaandam, hótel de Posthoorn, tel. 4493. Opgave van aantal deelnemers en startplaats kan aan de volgende adressen geschieden: J. Trouw. Abcdude. tel. 205; J Boot. Purmerend, tel 112; G. Twaalfhovcn, Uitgeest, tel. 356; A. N. W. B. te Am sterdam. tel. 36350 (Zaterdag tot 12 uur); V. V. V. te Am sterdam, tel. 44725 of 41752. Bovendien is het mogelijk zich aan bovengenoemde startplaatsen op te geven. Aan de deelnemers, welke met goed gevolg den tocht afleggen, zullen herinneringsinsJgnes en medailles uitge reikt worden Vierde Molens- en Merentocht. De op Zondag 19 dezer door zwaren sneeuwval uitge stelde 4e Molens- en Merentocht is door de Zaansche V. V. V. thans vastgesteld op a.s. Zondag 2 Februari. Het Ijs is op liet parcours overal betrouwbaar, in over leg met de Spoorwegen worden er maatregelen getroffen om het vervoer vanuit Amsterdam naar Zaandam zoo vlot mogelijk te doen geschieden, terwijl dit eveneens voor de terugreis het geval zal zijn. Wanneer onverhoopt de tocht zou moeten worden afgelast, dan zal hiervan tijdig Zondagochtend op de voomaai ste stations kennis worden gegeven. A.sv Zondag van 9.45 af zijn ln Zaandam startkaarten II P P (kinderen 60 ets.) verkrijgbaar ln café „De Har monie". Stationsstraat 71, Hótel „De Nieuwe Karseboom" en Hótel „Het Wapen van Amsterdam" belde op den Dam. Ztj. die den tocht van 52 K.M. vóór s middags 5 uur volbrengen, krijgen later een fraai moien-distlnctief toegezonden, dat geheel afwijkt van de vorige drie. IN HET OVERSTROOMDE GEBIED LANGS DE MAAS. In de nabijheid van Maastricht, staan vele woningen geïsoleerd. (Foto Het Zuiden.) De vraag, die elk voetballiefhebber stelt Het is thans wel zoo goed als zeker dat de Am- sterdamsche en Rotterdamsche clubs dit jaar geen rol zullen spelen in het tournooi om het nationale voetbalkampioenschap. Velen zullen er zich met ons'over verheugen, dat de afdeelingstitels einde lijk eens in andere plaatsen terecht komen dan als steeds in de twee grootste steden van ons land. Dat komt niet slechts de animo der deelnemende vereen Lgingen ten goede, maar ook en vooral de prrpagan ia. want de wedstrijden om den hoogsten titel trekken niet zelden toeschouwers, die bij die gelegenheden voor de eerste maal een voetbalveld bezoeken. Naast het financieele voordeel behalen de clubs nog een andere en belangrijker winst, want het is nu eenmaal een vaststaand feit. dat vele adspiranten en juniores gaarne tot een vereeniging toetreden, die het aureool van een kampioenschap draagt. Er is hier dus sprake van een zekere wis selwerking. want het is zeer goed mogeliik. dat de aldus toegetreden schare jongeren dc toekomst van de club verstevigt en dat zij over eenige jaren op hun beurt een herhaling van dit kampioenschap bewerkstelligen. Zoo ergens, dan geldt «oor het succesvolle voortbestaan der voetbalvereen-igingen. dat de toekomst aan de jeugd is. want de adspi ranten van vandaag zijn de steunpilaren van morgen. Er zijn nog altijd clubbestuurder en, die dat niet voldoende begrijpen of willen inzien met het dub bele gevolg, dat de resultaten van het eerste elftal jaar na jaar slechter worden en dat ook hier de wisselwerking vele jeugdige leden de vereeni ging den rug toekeeren omdat hun fantasie door de prestaties van het eerste team niet voldoende geprikkeld wordt on zij zoodoende inhun voetbal- droomen en -idealen worden teleurgesteld Natuurlijk maakt iedere club „ups and downs" door; het is om technische red-enen hu' eenmaal niet mogelijk om het hoogste elftal steeds op hetzelfde peil te houden; de inzinkingen zullen echten- te ge ringer zijn, naarmate men geleidelijk de oudere spelers door jongere krachten vervangt en laatst genoemden in het geheel tracht in te smeden. Dit heeft een opschuiving over de geheele linie, der halve tot de laagste elftallen toe. ten gevolge en het komt er nu maar op aan door „passen en meten", door bestudeering van capaciteiten, tem perament, „gevoel" voor het spel en aanpassings vermogen, die spelers naar voren te brengen, waar van men kan verwachten, dat zij qua stijl, tempo, combinatievermogen en begrip in het* eerste elftal op hun plaats zullen zijn. Dat vernieuwen en herbouwen van een ploeg kost onder alle omstandigheden zelfs in be roepsvoetbal tijid en er zullen dus seizoenen zijn, waarin de club 'slechts een min of meer bescheiden rel speelt. Dan echter geldt als graadmeter de po sitie der lagere elftallen in hun respectievelijke competities; daaraan kan men zien, of de elftal commissie en de oefenmeester hun taak verstaan en of zij den ..onderbouw" voldoende hecht ge construeerd hebben om in de rfaaste toekomst weer iie gebruikelijke successen van het eerste team te mogen, verwachten. In dit verband dient er op te worden gewezen, dat het voor iedere club in den N.V.B. zaak is, alle krachten in te spannen om zoo spoedig mogelijk met althans twee ploegen in dien Bond uit te komen. Immers men moet ov reserves kunnen beschikken, die genoeg routine hebben opgedaan om de spelers van „het eerste' behoorlijk te kunnen vervangen. De plaatselijke Bond of onderafideeling mag dan al een goede leerschool zijn en de voormalige H.V.B. was dit. wat de spelkwaliteit van de eerste klasse betrof, zeer zeker de ervaring van .Jiooger" voetbal is tenslotte toch onontbeerlijk. Daarom is het toe te juichen, dat derde klassers als Bloemendaal, Zeemeeuwen, Zandvoort, enz. er in geslaagd zijn hun reserve-ploegen via het kam pioenschap van den H.V.B. in de reserve-afdeelin- gen van den Nederlandschen Bond te brengen. Want zooals we reeds zeiden: De prestaties van deze ploe gen zijn dikwijls een graadmeter door de innerlijke en toekomstige kracht der vereenigingen. Vandaar de vraag, die we boven deze beschou wing zetten en die luidt: Hoe staan ze? Ter staving van de hier naar voren gebrachte beweringen moge dan allereerst het Amsteidam- sche Ajax dienen, dat na vele kampioensjaren thans een bescheiden plaats op de ranglijst der eerste klasse inneemt. Wim Anderiesen. in den waren zin des woords de „spil" van het elftal, heeft de voet balschoenen aan dp wilgen gehangen en het gemis van een zoo prominent en „doceerend" speler heeft natuurlijk een terugslag veroorzaakt, die maar niet in enkele maanden kan worden opgeheven. Maar al is Ajax I dan kansloos voor de bovenste plaats, het tweede en derde elftal hebben in hun diverse afdeelingen met ruimen voorsprong de leiding en ook met enkele lagere ploegen is dat het geval Ge zien voorts de zorg, waarmede de keuze-commissie en de trainer van deze Amsterdamsche club het voorhanden zijnde materiaal bestudecren en op leiden, kan men veilig verwachten, dat de rood- witten eerlang in de hoogste klasse weer tot de kampioenschaps-pretendenten zullen behooren. Er zijn ook voorbeelden van clubs in onze naaste omgeving: voorbeelden, die bewijzen, dat een dege lijke opbouw van onderen af zich in prestaties der verschillende elftallen weerspiegelt. Daar is Haar lem; het eerste en derde team staan op de tweede plaats, het tweede neemt de vijfde sport op df ranglijst in. Daar is V.S.V.. wier beide hoogste elf tallen „los voor" aan den kop gaan en het is geer toeval, dat de reserve-ploeg der Volewijckers, dc sterke, ongeslagen hoofdstedelijke derde klasser, de tweede plaats achter V.S.V. IT bezet. Daar is voorts H B.C.. nieuweling in den N.V.B maar desondanks een der beide ernstigste concurrenten van E.D.O voor het kampioenschap, terwijl H.B.C. II er met nog vier in te halen wedstrijden relatief gunstiger voorstaat dan V.V;A. II, de leider van deze aldee- ling. Dat zijn toch, dunkt ons, voorbeelden, die spreken en men zou aan den anderen kant even goed clubs kunnen aanwijzen, die over de geheele linie van hoog tot laag zwak staan. Mogen zij in het bo venstaande de middelen ter remedie vinden. Intusschen ziet het er naar uit, dat de kampioens titels van het Westen in Velseroord en Den Haag terecht zullen komen, wanneer tenminste ie lang durige onderbreking der competitie de elftallen van V.S.V. en A.D.O. niet uit hun gewone doen heeft gebracht. Het is al heel wat jaren geleden, dat een club uit ons rayon om den hoogsten titel mocht strijden; Stormvogels bracht het enkele malen zoover, te weten in 1924 en '26, toen „Witte Jan", Visser en andere sterren in de IJmuidensche ploeg speelden, maar de Vogels bereikten '.och niet den allerhoogsten top, wat in 1923 wel aan R.C.H. gelukte. Den Haag kan zich een dergelijk feit ook al nau welijks herinneren, want in 1925 was H.B S. de laatste club uit de Ooievaars-stad, die het nationale kampioenschap in de wacht sleepte. Het zou dus inderdaad een welkome afwisseling zijn, wanneer de club van Tap en de club van Sterk, laatstge noemde onder de deskundige leiding van trainer Kaufman, huh voorsprong tot het einde der com petitie konden behouden, want dan zouden zij on getwijfeld tot de ernstigste gegadigden voor den Nederlandschen titel behooren en de strijd om het nationale kampioenschap zou zeker het aanschou wen dubbel en dwars waard zijn. Hockey ALLE VOOR ZONDAG VASTGESTELDE WEDSTRIJDEN AFGELAST. De competitieleider van den Nederlandschen I-Iockeybond maakt bekend, dat alle wedstrijden, vastgesteld voor Zondag 2 Februari a.s. wegens dc vorst zijn afgelast. DE HOOFDSTAD-OPERETTE De „Hoofdstad-operette" debuteerde Donder dagavond in den Stadsschouwburg met een zang spel van Willy van Hemert, dat in zijn vier bedrijven of tafereelen een spanne tijds van 35 jaren omvat; dat in die bedrijven natuurlijke personen van achtereenvolgende generaties voor het voetlicht brengt en dat de handeling op drie verschillende plaatsen zich laat afspelen. De groote Fransche kunstrechter Boileau verorden de in de 17de eeuw voor een goed gebouwd too- neelstuk: eenheid van tijd, van plaats en van handeling. We zijn daar met een stuk als ,,'t Was in de Lentetijd" wel zeer ver vandaan! Het is dan ook vrijwel ondoenlijk om van den inhoud een quintessence als verslag te geven en daarom zullen we het maar niet probeeren. Daar voor gebeurt er te veel in dat stuk. En aan den anderen kant zijn er ook tooneelen, waarin eigenlijk te weinig gebeurt, voor een operette of zangspel althans, waarin steeds leven en beweging moeten zijn) tooneelen, die daardoor wat gerekt schijnen. Toch zijn dat niet de minst goede. De duo-scène van-„Cecilia" en „Methusalem" in het 3de bedrijf b.v. was èn in muzikaal èn iti scènisch opzicht een kabinetstukje. De muziek heette van Walter Kollo te zijn. Voorzeker: er kwamen verscheidene nummers in voor, die we ons van een of meer uitvoeringen van de Fritz Hirsch-operette herinneren. Maar Joh. Strauss' „Geschichten aus dem Wienerwald" kwam er ook in voor en hoe goed deed die nog ongeëvenaarde Walsmuziek! En in het 4de bedrijf, dat in 1930 speelt, was de Jazz in optima forma aan het woord. Van die muziek werd het instru mentale deel verzorgd door een klein, uiterst be schaafd en zeer zuiver spelend orkest onder lei ding van een niet in het programma genoemden doch blijkbaar zeer ervaren dirigent. De begelei ding van de zooeven genoemde duo-scène door enkele strijkinstrumenten, afgewisseld met klok kenspel vormde wel het muzikale hoogtepunt van den avond. Onder de vocale krachten was Dora Schrama onbetwist de eerste: een even gracieus spelende als zingende soubrette. De anderen, die we wegens het groote aantal niet allen met name noemen kunnen, vervulden hun partijen over 't geheel behoorlijk en ook de ensembles waren te prijzen. Zeer veel werk was van cost.umeering en décors gemaakt. De door Greta Vorsten verzorgde cos tumes waren in één woord keurig. Van de door Gerard Kroon geleverde décors noemen we in 't bijzonder het echt-Nederlandsche Vechtland- schap, dat vooral in de avondverlichtng een too- veraohtigen achtergrond vormde. De solodans van Irma Irmandi en de ensem- bledansen vormden bevallige Intermezzi. Do dansej Jack Bow vergastte ons in het 4de bedrijf op een volgens de regelen der kunst uitgevoerde tap-dance, die in 1930 modern was; de actrice Pol Sluiter op een smeuïg Grunningsch dialect, dat onvergankelijker is dan haar ln 1895 niet meer modieuze tournure. Vele citaten uit werken van oude Nederlandsche dichters en vele actueele Invoegingen kruidden de cnalogen. Hun. die een amusanten avond willen door brengen kan het bijwonen van een volgende op voering van dit beschaafde spel met gerustheid worden aanbevolen K. Dfi JONG,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7