Croote voorzichtigheid r KORT NIEUWS POSTGIRO No's Buiten gebruikstelling radiotoestellen. van en avonturen van Mijnheer Prikkelbeen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 HAARLEM'S DAGBCAB \4°/o Staatsleening 1941 Regelen voor de betaling van rechten van successie enz. De secretaris-generaal van het departement van financiën maakt bekend, dat bij het voldoen van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obligaties, deel uit makende van de 4 pet. Nederlandsohe staatslee ning 1941. voor het publiek de volgende regelen zullen geldén. Van 15 Februari 1941 af bestaat op de kantoren der successie de gelegenheid rechten van succes sie, van overgang en van schenking te betalen door middel van obligaties van de 4 pet. Neder- landsche staatsleening 1941. Deze schuldbekente nissen worden voor de nominale waarde in beta ling aangenomen. De schuldbekentenissen kunnen niet strekken tot voldoening van boeten of interesten terzake van de in het le lid genoemde rechten. Bij de bepaling van het bedrag hetwelk met schuldbekentenissen kan worden voldaan kunnen de rechten van successie, van overgang en van schenking worden gecombineerd; ook het samen voegen van bedragen, od verschillende boedels of schenkingen verschuldigd, is geoorloofd. De schuldbekentenissen welke ter betaling van rechten van sucessie van overgang of van schen king worden ingeleverd moeten vergezeld zijn van alle nog niet verschenen coupons. Het gezamenlijk bedrag van de aangeboden schuldbekentenissen mag het totaal van het aan rechten van successie, van overgang en van schen king te betalen bedrag niet overtreffen, tenzij de fontvanger voor terugbetaling een voldoend aan tal kleinere coupures in kas heeft. Hieruit volgt, dat de betaling van rechten van successie, van overgang of van schenking in totaal blijvende be neden f 100 niet door middel van schuldbekente nissen kan geschieden. Daarentegen zijn alle som men boven f 100 tot een veelvoud van f 100 naar beneden afgerond, betaalbaar door middel van schuldbekentenissen, ook al zijn zij van een hoo- ger bedrag, indien de ontvanger althans in klei nere coupures kan teruggeven. Ten eindp in staat te zijn om hieraan zooveel mogelijk te kunnen voldoen, is den ontvangers opgedragen, dat zij een voor hun kantoor redelijk aantal obligaties van f 100 en van f 5Ó0 welke bereids bij hen ter betaling zijn aangeboden ach terhouden. De ontvanger mag in geval van betaling door middel van schuldbekentenissen tot een geza menlijk bedrag, hooger dan het te betalen be lastingbedrag, nimmer contanten teruggeven. Uitgesloten schuldbekentenissen kunnen uiter aard niet in betaling worden gegeven. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn, zoo lang de obligaties nog niet zijn afgegeven. Nederlandsohe bloemen naar Duitschland. Betalingscontingcnten door gewichts contingenten vervangen. Een V.P.B.-correspondent meldt uit Berlijn: Op het oogenblik levert Nederland geen bloemen lan Duitschland. doch dit is slechts tijdelijk en itaat hoofdzakelijk met de koude in verband'. Men meent echter algemeen dat over enkele dagen de Nederlandsohe bloem en uitvoer zich in belangrijke mate zal ontwikkelen. Met het stelsel der betalings- continigenten is gebroken. Daarvoor zijn contingen ten jn kilogrammen in de plaats gekomen. Deze zijn zoo ruim genomen, dat practisch gesproken, eigen lijk de vrije handel terugkeert. Men verwacht dat Nederland reeds over enkele weken veel meer bloe men zal uitvoeren dan sedert jaren het geval is {eweest, vooral rozen, anjers en seringen, dus pro ducten, die in hoofdzaak uit Aalsmeer komen. Aalsmeer gaat dus een goeden tijd tegemoet. Voor de Nederlandsohe bloembollen zijn de voor- Uitzichten niet zoo gunstig. Nederland immers heeft bollen aan Duitschland geleverd, die nu in Duitsch land getrokken worden. Vrije uitvoer van bloem bollen, met name van tulpen en narcissen, zou het bedrijf der Duitsche trekkers onmogelijk maken. Om dezen te beschermen, is de invoer van bloem bollen voorloopig niet toegestaan. Dit verbod zal echter gecompenseerd worden door de opleving van een uitvoer van rozen, seringen en anjers. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat Denemarken sedert eenigen tijd ook als bloemenleverancier op de Duitsche markt is verschenen. Dit is iets nieuws. De utvoer van Deensche bloemen had in het vier- jde kwartaal van 1940 slechts een waarde van nog niet 50.000 mark. Toch moge dit voor de Nederland sohe kweekers een vingerwijzing zijn, om op bun qui vive te blij ven. N.V. Alg. Friesclie Hypotheekbank keert 8% uit. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Algemeene Friesche Hypotheek bank zijn de winst- en verliesrekening over 1940 en de balans van 31 December 1940 goedge keurd. Het uit de keeren dividend over 1940 werd be paald op 8 pet., mr. A. F. van Hall te Aerden- hout en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck te Maastricht werden als commissarissen herko- zen: terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. R. van Rossum te Rotterdam werd voorzien door de benoeming van jnr. p. j. Oud, burgemeaster der gemeente Rot terdam, oud-minister van Financiën. In de va cature, ontstaan door het overlijden van mr. dr. A. Baron Röell is tijdelijk niet voorzien. De heer A. van Greuningen te 's-Graven- hage, accountant van het controle-orgaan van de vereeniging van directeuren van hypotheek banken werd tot directeur genoemd. Het vervreemden van, landbouw gronden. In de Nederlandsohe Staatscourant van Don derdagavond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij, waarbij nadere bijzonderheden worden gegeven betreffende de uitvoering van de verordening in zake het vervreemden van landbouwgronden. Hieruit blijkt, dat het overdragen van landbouw grond, uitgezonderd aan en door het rijk en de provincie, gebonden is aan een toestemming van een pachtbureau. Bij de beschikking zijn modellen opgenomen van de formulieren, waarmede deze toestemming moet worden aangevraagd. Voorts wor den nadere regelingen gegeven voor de vaststelling der tegenprestatie, alsmede voorschriften ten aanzien van de veilingsvoorwaarden bij executorialen ver koop of anderen verkoop in het openbaar. Lagere leges voor onderzoek naar afstamming. Van Duitsche zijde is aangedrongen op verlaging Van de leges, verschuldigd voor afschriften van akten van den burgerlijken .stand, aangevraagd ten behoeve van het onderzoek naar de afstammimng. In verband hiermede zal binnenkort een besluit "orden genomen, waarbij in afwijking van de wet van 23 April 1879 (Staatsblad no. 72) de leges voor afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlipken stand, waarvan aannemelijk is, dat zij voor bovenvermeld doel worden aangevraagd, wor den bepaald op f 0.40. Het ligt in de bedoeling aan deze verordening terugwerkende kracht te verleenen en de mogelijk heid te openen voor terugvordering van reeds be taalde leges. Ten einde deze terugvordering te beperken en overeenstemming met den daartoe geuiten wensch Jjet afstammingsonderzoek te vergemakkelijken, heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen verzocht, reeds thans te volstaan met een hef- u&g van f 0.40 in gevallen, als hiervoor bedoeld. (A.NJ?.) WEFK-ABONNEUftNTEN dienen uiterlijk Woensdags avend? betaald te zijn daa' de- n>e'0'gers ->•* Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. met generatorgas geboden Het bevat het zwaar vergiftige koolmonoxyde in groote mate. De directeur-generaal van den arbeid deelt mede, dat in generatorgas 20 tot 30% en meer koolmonoxyde voorkomt, het ge vaarlijke gas, waardoor men reeds bij het in ademen van zeer kleine hoeveelheden bewus teloos kan raken. De grootste voorzichtigheid wordt daarom bij het gebruik van generato ren aanbevolen. Men zorge steeds voor goede ventilatie en plaatse geen generator die nog gassen ontwikkelt in de nabijheid van een woonruimte waarheen de gassen door den wind kunnen worden gedreven. Verder zorge men er voor, dat in auto's en ca bines een behoorlijke ventilatie wordt onderhou den en dat geen gassen uit het carter door pe daalopeningen e.d. in den wagen kunnen drin gen. Zeer 'bijzondere arbeid, waarbij het inademen van generatorgas onvermijdelijk is, moet worden verricht onder bescherming van een gasmasker waaraan versche lucht wordt toegevoerd, o.a. de hier te lande vervaardigde van der Grintenkap. Filter maskers, die een bescherming geven in lucht met hoogstens 2 a 3% koolmonoxyde, zijn in deze omstandigheden niet betrouwbaar. Reeds een groot aantal vergiftigingsgevallen door generators zijn ter kennis van de arbeids inspectie gekomen. Vele gevallen verliepen licht. Herhaaldelijk echter trad reeds bewusteloosheid op. terwijl één geval met den dood eindigde. In geval van vergiftiging late men den betrok kene niet loopen of fietsen. Men brenge hem in zuivere lucht en zorge, dat hij niet kan afkoelen. Is hij bewusteloos, let er dan goed óp. of hij nog ademhaalt en pas anders onverwijld kunstmatige ademhaling toe; liefst onder toediening van zuur stof. waaraan koolzuur is toegevoegd. Het toedienen van melk (voor bewusteloozen is dit streng verboden) moet worden ontraden. DE VERDUISTERING DOOR EEN ADVOCAAT TE ASSEN. De Asser rechtbank veroordeelde Vrijdag een advocaat en procureur te Assen, die zich moest verantwoorden wegens het plegen van ver duistering van - .55.000.in zijn functie van curator in een faillissement in de jaren 1930-'33 tot twee jaar en drie maanden gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechtenis, on der toepassing van art. 322, Wetb. van Strafrecht (verjaringtermijn tyaalf jaar). De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Deurwaarder, imiqeude zaak' Een brug is een verbinding. Wanneer twee stuk ken lanli door water gescheiden zijn, wordt er een brug over geslagen. Een kloof wordt overbrugd. Als twee menschen het niet met elkaar eens zijn poogt men een brug tusschen beider standpunten te slaan om tot over eenstemming te komen. Een brug is dus in alle opzichten een ding dat de menschheid verder brengt. Een sloot, een kloof, een or.eenigheid een ruzie, al deze sta-in-de-weg's verdwijnen zoodra een brug er is om verlier te gaan. Daarom zoudt ge kunnen denken; ..Zoo'n brugge- wachter zal wel een vredig bestaan hebben op een brug, want hij helpt de menschen verder. Inder daad: hij helpt vele menschen van den wal over de sloot, maar er zijn gek genoeg mensohen, die hèm van den wal in de sloot helpen. Het gebeurde ou één van de vele bruggen, die ons land rijk is. Een voerman schold den bruggewachter uit met eenige wel aar eengeregen woorden, hetgeen be wijst dat een gesloten brug de sluizen der welspre kendheid kan openen. Die woorden werden op een deftig panier geschreven en op een morgen las de politierechter ze plichtgetrouw op en iemand op de publieke tribune verschoot van kleur. De voerman zat in het verdachtenbankje, be schuldigd van beleediging van een ambtenaar in functie en de bruggewachter stond voor het getui- genhekje. Zoo oppervlakkig bezien zijn dat verdachten bankje en 't getuigenhekje geen pas van elkaar verwijderd, doch welk een diepe kloof gaapt er eigenlijk niet tusschen? Een kloof, waarover de politierechter meestal een brug slaat, een zilveren brug in den vorm van een boete, teneinde de twee partijen weer in even wicht te brengen. Te laat komt men er meestal achter dat een verstandelijke brug aanmrekelijk goedkooper is! De voerman had zand op de brug gestrooid. „Het was maar een emmertje, om de gladheid tegen te gaan, begrijpt u?" zei hij. ..Neen, edelachtbare, het was wel een karrevracht zand en wij bruggewaehters hebben instructie om de bruggen schoon te vegen", protesteerde de brugge wachter. Toen het zand op die brug, ergens in Nederland, er af was geveegd kwam de voerman er weer met zij-n wagen over heen en vroeg: „Waarom heb je het zand er af gehaald". De brugwachter zei: „Omdat ik dat moet doen". Waarop het fatale antwoord kwam: „Je bent een enz. (men zie de dagvaarding). De brug over het water was er nog. De verstan delijke brug tusschen voerman en wachter stortte in. De wederopbouw van die brug in zilver kost den veerman vijftien guldens. De Officier vroeg: „Gebeurt het meer dat brug gewaehters worden lastig gevallen?" „Ach, meneer, laatst hebben ze d'r één bij z'n keel gegrepen en een ander hebben ze onder de smeerolie gegooid!" Als daar maar niet bruggen van goud van ko men, of bruggen der zuchten, zuchten van 't ge vang namelijk. „Deurwaarder, volgende zaak!" De wasch- en strijkinrichting „De Noordster" te Leeuwarden is door brand vernield. De 18-jarige A. Cornelissen uit Gennep is op de Maasbrug aldaar door een auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij enkele uren later is overleden. De 15-jarige H. B S.-leerling D. Peters te Rotterdam bracht een zelfgemaakt explosiemiddel tot ontploffing. Hem zijn daarbij eenige vingers afgerukt. In een garage in de Hillestraat te Rotterdam zijn vier personen door gas uit een brandenden houtgas- generator bedwelmd geraakt. Door snel ingrijpen konden zij in het leven gehouden worden. De~22-jarige A W. M. van E. uit Oss ts wegens dood slag van M. G. den Brok tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van het voorarrest. Een 2-jarig jongetje uit de Campanulaslraat te Am sterdam heeft door het drinken van zoutzuur ernstige inwendige verwondingen opgeloopen. De garage van de firma Van Maanen in de Nijhestraat te Barneveld en de daarnaast gelegen bakkerswinkel van den heer Koot zijn gedeeltelijk door het vuur verwoest. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland i» aangewezen de fCasvèr- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Dr. E. Heldring: „Er is geen twijfel aan. dat deze win ter grootef ontberingen dan gewoonlijk voor ons land zal brengen. Wie den nood lijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan, doe dit naar zijn vermogen." !V__ J Wenken voor hen die de luister bijdrage niet willen betalen. Zooals bekend is ieder, die in het bezit is van een radio-ontvangtoestel onverschillig, of dit gebruikt wordt of niet verplicht een luister- vergunning aan te vragen en de luisterbijdrage Wie zijn'toestel tijdelijk niet wil of kan gebrui ken en zich ook niet definitief van zijn toestel wenscht te ontdoen, heeft thans de keuze dit toestel, hetzij bij den P.T.T.-dienst, hetzij bij een radiohandelaar in bewaring te geven, of het. bij zich thuis, door den P.T.T.-dienst te doen ver- zgelen. In bewaring geven bij den P.T.T.-dienst kan bij alle kantoren van den postdienst, behalve post stations en postagentschappen, geschieden. Wie hiervan gebruik wil maken, pakke zijn toestel op deugdelijke wijze in, zorge voor een duidelijke vermelding (b.v. door een opgeplakt etiket) van zijn naam en adres en brenge het toestel naar het naastbijgelegen postkantoor. Teneinde zich van den inhoud te vergewissen kan de postambtenaar opening van het pakket door den rechthebbende bij inlevering, en zoo noodig ook later, verlangen Bij de inlevering wordt een ontvangbewijs ver strekt. De bewaring van het toestel geschiedt ge heel op risico van den bewaargever. Goede 'wer king van het toestel na beëindiging der bewaar geving kan niet worden gegarandeerd. De bewaarkosten bedragen f 3 per jaar, met vooruitbetaling van f 1.50 bij de inlevering en vervolgens na elke zes maanden hetzelfde bedrag. Het toestel wordt eventueel alleen onder overleg ging van het ontvangbewijs weder teruggegeven. Op terugbetaling der betaalde bewaarkosten kan, ook al is de termijn waarvoor betaald is slechts gedeeltelijk verloopen, geen aanspraak worden gemaakt. In bewaring gevïng bij een radiohandelaar moet, zQpwel door dengene die het toestel in bewaring geeft als door den handelaar worden medegedeeld aan het hoofdbestuur der P.T.T.. technische dienst radio. Scheveningseheweg 6. 's-Gravenhage. waarbij merk, type en fabricagenummer of bij het ontbreken daarvan een korte omschrijving van het toestel móet worden vermeld. De radiohan delaar is verplicht elk bii hem ingeleverd toestel van naam en adres van den eigenaar te voorzien. Verzegeling vanwege P.T.T. maakt het mogelijk het toestel thuis te bewaren. Toestellen in ver voermiddelen kunnen eveneens worden verzegeld. Wie een toestel wil laten verzeeelen, vrage dit schriftelijk aan bij het hoofdbestuur der P.T.T.. technische dienst radio, Scheveningseheweg 6. 's-Gravenhage Men krijgt vooraf bericht van dag en uur waaroo de verzeeeling zal geschieden Het toestel moet in het bijzijn van den met de ver zegeling belasten ambtenaar'op deugdelijke wijze worden vernakt Dit pakket wordt vervolgens ver zegeld. De kosten der verzegeling bedragen f 0.75. P.T.T. behoudt het recht, het zegel van tiid tot tiid te contrnleeren. B!"kt het zegel niet intact te zijn. dan Is men in overtreding en stelt men zich aa" strafvervolging bloot. Wil men een verzegeld toestel opnieuw gaan gebruiken, dan vra?e men een luistervergunning aan en deele daarbij mede in het bezit van een verzegeld toestel te zün. Bii de uitreiking van de verdunning wordt het zegel vanwege P.T.T. ver broken. Radio-gramofooncomibinaties gelden, ook wan neer zij uitsluitend voor het draaien van platen worden gebruikt, als radio-ontvan^toestellen, in dien het naar het oordeel van PT.T. niet wel doenliik is met Handhaving van het gramofoon- credeelte het luisteren naar de radio uit te sluiten. Wie voor dergelijke toestellen geen luistervergun ning wenscht aan te vragen, moet dus tot be waargeving of verzegeling overgaan. (A.N.P.) Storing oinroepzenders Lopik. Jaarsveld weer op 415 meter. Het A.N.P. meldt: De tengevolge van de nieuwe regeling inzake den radio-omroep door P.T.T. in bedrijf overgenomen nieuwe zenders te Lopik bleken bij het gebruik nog gebreken te bezitten, welke geleid hebben tot ernstige storing in de uitzendingen. De zenders moesten voor verbetering buiten ge bruik gesteld worden. Verwacht wordt, dat het her stel geruimen tijd zal duren. Inmiddels is de hulp zender te Jaarsveld weder van de 300 M. op de 415 M. golf overgebracht. Pogingen werden aangewend om zoo spoedig mo gelijk de beschikking over nog een zender te ver krijgen voor de uitzending van het 2e programma VOOR DE KINDEREN Naar A Gauvnau, m o. enrw't»! iron Mi inhter Pr lik T~k.it,..on Aa/1 >w El Hl) Is een plent're. ferme past En klein! /.ich'aan den boegspriet vas Zoo haalt hij 't meisje uit de golven. Die reeds haar hoed-met-veer bedolven. H:i hijscht haar vroolijk weer aan boord. Hij legt haar neer en wandelt voort. De manschap, 'f lange zoeken moe. Zwemt nu getroost naar t schip weer t De kapitein zegt: „"k Ben tevreden Met wat mijn dapp're helpers deden Ik drijf hier niet voor mijn plezier Ik geef hem op, mijn passagier." CALANTHUS NIVALIS. Sneeuwklokje. (Foto archief H. D.) Voor we het verwachten ziju ze boven den grond, de sneeuwklokjes, als eerste van onze kleine tuin- gasten en, als het in Februari maar even wat zacht weer is, ontplooien ze hun zuiver witte klokjes afgezet met helider groen die aan de dunne steel tjes zachtjes heen en weer wiegelen en ons het prettige gevoel geven, dat nu het voorjaar toch weer heel dichtbij is. Hoe feestelijk staan die kleine witte bloemen tusschen het nog vreemd geplette gras, dat nog duidelijk teekenen van de voorbije vorst vertoornt, en hoe stevig rechtop staan de langwerpige, sap pige blaadjes. Zoo tusschen het gras komen ze wel haast op hun mooist uit. Maar het sneeuwklokje is een dank bare plant, die we haast overal met succes kunnen neerzetten. Ze-doen het bijvoorbeeld uitstekend in den rots- tuin. We kunnen ze daar combineeren met andere gekleurde bolgewassen, die, weliswaar, meestal iet« later verschijnen, maar toch nog een tijdlang te gelijk met het sneeuwklokje bloeien. Ook onder boomen o fheesters kunnen we zm planten. Wanneer het loofhout zijn dichte blader dak krijgt, hebben de zwaardvormige sneeuwklok- blaadjes al genoeg voedsel voor den bol verzameld, zoodat ce schaduw niets deert. Hier kunnen ze ja ren achtereen opnieuw opkomen. Wel moet er af en toe eens voor bemesting worden gezorgd het gemakkelijkste gaat dit met kunstmest. Door sommigen wordt Galanthus ook wel vooraan in den border geplaatst. Het kan natuurlijk en ze zullen er niet misstaan. Maar zooiets bevalligs en luchtigs als een sneeuwklokje hoort toch eigenlijk niet in een stijve rij. Het is of de vroolijkheid er een beetje bij inboet. Tusschen het gras kan het sneeuwklokje zoo wel op open. zonnige plaatsen als onder boomen groeien en dat is volgens mij zijn mooiste en beste plaats. Ze staan er zoo natuurlijk losjesweg van afstand tot afstand in kleine groepjes bijeen, zoo dat het lijkt alsof ze geheel uit zichzelf dit gras tapijt tot woonplaats hebben uitgekozen en het wit van de bloemen komt zoo vroolijk uit tegen het groen van het gras. Slechts een gazon, dat geregeld met de gras machine glad geschoren wordt komt natuurlijk niet in aanmerking voor bollenbeplanting, want al be gint men met. gras knippen meestal pas in April en al is dan de bloeitijd van het sneeuwklokje wel zoowat voorbij, de bladeren moeten toch nog tijd hebben om voedsel voor het nieuwe jaar in den bol te verzamelen. Maar overigens is een plekje tusschen het gras wel de aangewezen plaats voor dezen vroolijken kleinen lentebode. A. J. D. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Programma: Tragische Ouverture van Brahms, Klavierconcert van Grieg, Symphonie van Franck. Brahms componeerde zijn Akademische Fest- ouverture en zijn Tragische Ouverture beide in het jaar 1880 zij verschenen een jaar later resp. als op. 30 en op. 81. Met de eene betuigde, hij zijn dank oor het hem door de Breslauer Universiteit ver leende eeredoctöraat en hij verwerkte er eenige studentenliederen in. Of hij tot de andere door een bepaalde tragedie geïnspireerd was, staat niet vast; daar hij echter Ln dien tijd een voorstel om een Faustmuzïek te sdhrijven ontvangen had kan men met eenigen grond veronderstellen dat zij als Faust- ouverture bedoeld was. Kenteekenend voor Brahmj is, dat ook in dit geval bijna tegelijkertijd twéé soortgelijke werken van zeer verschillend karakter versdienen, evenals dat met zijn Klavierkwartet ten in g kl. t. en A gr. t.. op. 25 en 26 en met zijn Strijkkwartetten in c kl. t. en a kl. t., op. 51 nos. 1 en 2 gebeurd was. Deze beide paren werden elk later nog door een derde gevolgd; de Ouvertures niet. „Faust-" of slechts in 't algemeen „tragische" Ouverture: dit opus 81 is net zoo ondramatisch als Brahms' overige werken. Brahms had zelfkennis genoeg om zich niet op het terrein der opera te be geven. In zijn ,,Tragisohe zit veel Schumann en ook een en ander, dat we in zijn 3 jaar later ge schreven Derde Symphonie terug vinden. Bouw en orkestratie er van zijn bovendien eenigszïns stroef. Het werk is dan ook nooit een gewild repertoire- sbuk geworden en komt ook op de programma's der H.O.V. betrekkelijk zelden voor, hetgeen echter juist een reden is om Marinus Adam erkentelijk te zijn dat hij het nu eens gekozen had. De beide anldere werken van 't programma be- hooren tot het standaardrepertoire. Er zijn jaren geweest, waarin het Klavierconcert van Grieg om zoo te zeggen haast niet van de lucht was; dat men van „Grieg urtd kein Ende" kon spréken. Zóó erg is het de laatste jaren er nu ndet mee gesteld. Maar toch hoord-n we het nog pas een paar weken ge leden door Else Nolthenius spelen. DoCh dat was op een volksconcert; nu vertolkte Peter de Kleer het op een ledenconcert. Ik wil door dit te vermel den allerminst den schijn wekken, alsof er een volkskwaliteit en een ledonkwaliteit van zouden bestaan: ook voor een volksconcert is het beste niet te goed' Dat neemt niet weg dat de vertolking van Peter de Kleer de voorkeur verdiende. Ze was zeer brillant. sprankelend en klaar, rythmisch pittig, gemakkelijk en zéker zelfs in de snelste figuren, alleen hier en daar iets gemaniereerd. Veel applaus, veel bloemen alleszins verdiend! Marinus Adam, die in het succes van den piano- solist gedeeld had gaf na de pauze Franck's Sym phonie met den zin voor tegenstellingen en de stuw kracht, die hij immer in dit groote werk ontplooit. Het tempo van het Allegretto nam hij in 't begin merkwaardig langzaam om pas gaandeweg in een vloeiender ever te gaan. Heel mooi klonk daarbij de harppartij. De blazers hadden wisselend geluk; in de Ouverture moesten ze nog op temperatuur komen, maar toen ze eenmaal „wohl temperierf* waren deden ze veel goede dingen. Ook de uitvoe ring der Symphonie werd coor langdurigen bijval beloond. K. DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11